Ελληνικές βουλευτικές εκλογές - 7 Ιουλίου 2019

Τι θα ψηφίσετε στις ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2019;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 21 25.0%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 12 14.3%
  • Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ)

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΜέΡΑ 25

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελληνική Λύση

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Λαϊκή Ενότητα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πλεύση Ελευθερίας

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 11 13.1%
  • Δημιουργία, ξανά!

    Ψήφοι: 16 19.0%
  • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 2 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Εντάξει.

Αν δεν ελέγχονται τώρα και δε θα ελέγχονται ούτε μετά, δεν έχει διαφορά. Είναι το ίδιο και το αυτό. Τώρα οι καθηγητές πραγματικά δεν ελέγχονται επειδή δεν υπάρχει αξιολόγηση και υπάρχει μονιμότητα. Αν τύχεις σε κακό καθηγητή ή σε καθηγητή που δεν κάνει μάθημα θα πρέπει να το αποδεχτείς. Στο ιδιωτικό τουλάχιστον αν τύχεις σε κακό καθηγητή είτε αλλάζεις καθηγητή είτε κάνεις παράπονα στον από πάνω του να τον στρώσει γιατί θα χάσει λεφτά αν φεύγουν πελάτες. Ένας επενδυτής δεν είναι ποτέ χαζός.

Βέβαια και εγώ είμαι υπέρ της δημόσιας εκπαιδευσης, αλλά αυτό δεν έχει κάποια σχέση με το νήμα γενικά. Ο Συριζα με την άρνηση της αξιολόγησης χειροτερεύει την δημόσια εκπαίδευση, δεν την καλυτερεύει. Η πρόταση της ΝΔ είναι κάτι ενδιάμεσο, λέει ότι θα υπάρχει αξιολόγηση, αλλά δε θα απολυθεί κανείς. Και πάλι, είναι κάτι καλύτερο για τη δημόσιο εκπαίδευση από το χείριστο τρόπο που το χειρίζεται ο Γαβρόγλου και ο Συριζα.


Να υπάρχει αξιολόγηση,το δέχομαι. Αλλά ποιος θα την κάνει; Με ποια κριτήρια θα γίνεται; Θα είναι έντιμη διαδικασία ή θα υπάρχει διαφθορά και πελατειακές σχέσεις;

Να σου θυμήσω ότι οι κυβερνήσεις ΝΔ και ΠΑΣΟΚ είχαν θεσπίσει επετηρίδα και διόριζαν εκπαιδευτικούς χωρίς αξιολόγηση,ούτε καν με διαγωνισμούς ΑΣΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Να υπάρχει αξιολόγηση,το δέχομαι. Αλλά ποιος θα την κάνει; Με ποια κριτήρια θα γίνεται; Θα είναι έντιμη διαδικασία ή θα υπάρχει διαφθορά και πελατειακές σχέσεις;

Να σου θυμήσω ότι οι κυβερνήσεις ΝΔ και ΠΑΣΟΚ είχαν θεσπίσει επετηρίδα και διόριζαν εκπαιδευτικούς χωρίς αξιολόγηση,ούτε καν με διαγωνισμούς ΑΣΕΠ.


Καταρχάς το ξέρεις ότι το ΑΣΕΠ έγινε επί ΠΑΣΟΚ και ήταν ότι πιο αξιοκρατικό έχει βγάλει ποτέ το δημόσιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Καταρχάς το ξέρεις ότι το ΑΣΕΠ έγινε επί ΠΑΣΟΚ και ήταν ότι πιο αξιοκρατικό έχει βγάλει ποτέ το δημόσιο;


Το ξέρω,εγώ μιλάω για πιο παλιά τι ίσχυε. Πώς διορίζονταν πριν τον ΑΣΕΠ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Από ποιους έτρωγαν μπουλινγκ οι πρώτοι που πήγαν να διοριστούν μέσω ΑΣΕΠ γνωρίζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το ξέρω,εγώ μιλάω για πιο παλιά τι ίσχυε. Πώς διορίζονταν πριν τον ΑΣΕΠ;


Τι είδους συζήτησης κάνουμε; Τι σημασία έχει τι ίσχυε πριν, εφόσον το άλλαξαν;

Και μετά δηλαδή θες να πεις ότι εμπνεύστηκες από τη " φιλελευθερη " ΝΔ των Σαμαρά ,Κυριακού, Αδωνι, Βορίδη, Πλεύρη. Καταρχάς, για να μη λέω τα ίδια και τα ίδια, θεωρώ την κυβέρνηση Σαμαρά τη χειρότερη διότι για να επιτύχει μηδενικό έλλειμμα έκοψε δαπάνες από την παιδεία, την υγεία, προτίμησε να κόψει αναπηρικα επιδόματα από χρόνια πάσχοντες από σοβαρές ασθένειες, αλλάζοντας τον πίνακα με τα ποσοστά αναπηρίας αντί να κόψει άλλες δαπάνες. Πλέον, τα άτομα που λαμβάνουν το επίδομα της πρόνοιας έχουν τη δυνατότητα να βγουν στην αγορά εργασίας χωρίς να τους κόβεται κατευθείαν το επίδομα όπως γινόταν παλιότερα, πράγμα που σήμαινε ότι βγαίνοντας στην εργασία έκαναν αυτόματα το επίδομα αυτό και μετά φυσικά ρισκάροντας να μείνουν άνεργοι και χωρίς επίδομα. Αλλά αυτά εσένα σου φαίνονται ψιλά γράμματα, καθώς δε σε αφορούν. Και με Συριζα πάντως θα δοθεί αναδρομικά επίδομα θέρμανσης αλλά παραλείπεις να το αναφέρεις, διότι δε σε συμφέρει καθόλου από ότι φαντάζομαι.


Για να μειώσεις το έλλειμμα, το οποίο ήταν το σημαντικότερο πρόβλημα της οικονομίας, κόβεις από κάπου, δεν παρέχεις πράγματα. Έτσι είναι τα πράγματα όπως και να το κάνουμε. Δείτε μόνο πόσα αντιλαικά μέτρα πήρε ο Συριζα παρόλο που δεν είχε τόσο ελλειμματική οικονομία (μας έριξε πάλι στο έλλειμμα για κάποιο διάστημα από μόνος του). Ο Συριζα δεν κάνει κοινωνική πολιτική, λειτουργεί με την λογική του υπερπλεονάσματος ώστε να βγάζει περισσότερα χρήματα μέσω φόρων και μετά το παίζει δήθεν καλός διαμοιράζοντας τα σε επιδόματα. Δεν μπορώ να καταλάβω το εξής, είστε υπέρ της επιδοματικής πολιτικής ή όχι; Γιατί από τη μιά κράζετε τα επιδόματα του πασοκ και της νδ αλλά λέτε ότι ο συριζα είναι καλός επειδή δίνει επιδόματα. Διαχρονικά να το δείτε οι πολιτικές των δυο μεγάλων κομμάτων ήταν πολύ πιο κοινωνικές, για αυτό άλλωστε μάζευαν το 85% των ψήφων σε κάθε εκλογές.

Για να τελειώνουμε, αν περνούσε τόσα αντιλαικά μέτρα η ΝΔ όπως ο Συριζα, και αν υποθήκευε το δημόσιο χρήμα για 100 χρόνια όπως ο Συριζα, αυτή τη στιγμή θα γινόταν χαμός στην Ελλάδα με τους προδότες τους ΝΔ τα πιόνια του Σόιμπλε. Όμως ο Τσιπράκος πέρασε τέτοια φοβερά αντιλαικά μέτρα (όπως πχ ηλεκτρονικές κατασχέσεις) και ξεπούλησε δημόσιες υπηρεσίες στο 1/10 των χρημάτων που ήθελε να τις πουλήσει η ΝΔ, αλλά είμαστε εδώ στο φόρουμ και κάνουμε αυτή τη κουβέντα. Πραγματικά αξιοσημείωτη η ανθρώπινη ψυχολογία, makes no sense.

Επίσης για τελευταία φορά. Δεν εμπνεύστηκα από τη ΝΔ και από κανένα κόμμα. Εγώ απλά παρατηρώ την πολιτική της Ελλάδας εδώ και 10 χρόνια αρκετά έντονα και βλέπω ότι από κακές κυβερνήσεις πήγαμε στην χειρότερη όλων. Το ότι λέω ότι ο Συριζα είναι ο χειρότερος όλων δεν σημαίνει ότι είμαι ΝΔ ούτε να ψηφίσετε ΝΔ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Και μετά δηλαδή θες να πεις ότι εμπνεύστηκες από τη " φιλελευθερη " ΝΔ των Σαμαρά ,Κυριακού, Αδωνι, Βορίδη, Πλεύρη. Καταρχάς, για να μη λέω τα ίδια και τα ίδια, θεωρώ την κυβέρνηση Σαμαρά τη χειρότερη διότι για να επιτύχει μηδενικό έλλειμμα έκοψε δαπάνες από την παιδεία, την υγεία, προτίμησε να κόψει αναπηρικα επιδόματα από χρόνια πάσχοντες από σοβαρές ασθένειες, αλλάζοντας τον πίνακα με τα ποσοστά αναπηρίας αντί να κόψει άλλες δαπάνες. Πλέον, τα άτομα που λαμβάνουν το επίδομα της πρόνοιας έχουν τη δυνατότητα να βγουν στην αγορά εργασίας χωρίς να τους κόβεται κατευθείαν το επίδομα όπως γινόταν παλιότερα, πράγμα που σήμαινε ότι βγαίνοντας στην εργασία έκαναν αυτόματα το επίδομα αυτό και μετά φυσικά ρισκάροντας να μείνουν άνεργοι και χωρίς επίδομα. Αλλά αυτά εσένα σου φαίνονται ψιλά γράμματα, καθώς δε σε αφορούν. Και με Συριζα πάντως θα δοθεί αναδρομικά επίδομα θέρμανσης αλλά παραλείπεις να το αναφέρεις, διότι δε σε συμφέρει καθόλου από ότι φαντάζομαι.


Ποιες ακριβώς είναι αυτές οι "άλλες δαπάνες"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Ποιες ακριβώς είναι αυτές οι "άλλες δαπάνες"?


Δεν είμαι αρμόδιος να πω ποιες δαπάνες θα κόβανε, αυτοί που κυβερνουσαν θα έπρεπε να ψάξουν να βρουν τα ισοδύναμα μέτρα. Οι δαπάνες αυτές θεωρώ ότι ήταν οι τελευταίες που θα έπρεπε να αγγίξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr Nick

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιες ακριβώς είναι αυτές οι "άλλες δαπάνες"?


να μην προμηθεύονταν ορισμένα νοσοκομεία απο εταιρεία φίλου του άδωνη τις φακές με 8 ευρώ το κιλό:loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
να μην προμηθεύονταν ορισμένα νοσοκομεία απο εταιρεία φίλου του άδωνη τις φακές με 8 ευρώ το κιλό:loltooth:


Τώρα που οι συγγενείς του Πολάκη με εμπειρία στα νοσοκομεία όπως ιδιοκτήτες βουλκανιζατέρ έχουν πάρει τα ηνία, τέτοια πράγματα έχουν κοπεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr Nick

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα που οι συγγενείς του Πολάκη με εμπειρία στα νοσοκομεία όπως ιδιοκτήτες βουλκανιζατέρ έχουν πάρει τα ηνία, τέτοια πράγματα έχουν κοπεί.


Έχεις κάτι να προσάψεις στον άνθρωπο που δούλευε σε βουλκανιζατέρ; έχεις στοιχεία ότι δεν κάνει καλά τη δουλειά του; και επίσης παίρνει τον μισθό που θα έπαιρνε έτσι και αλλιώς κάποιος στην θέση του, δηλαδή δεν ζημιώνει το δημόσιο με επιπλέον έξοδα όπως οι υπερκοστολογίσεις ιδίως στα νοσοκομεία ακόμα και με τους εργολάβους καθαριότητας που κόστιζαν αθροιστικά πολύ περοσσότερα απο τις μόνιμες καθαρίστριες. Σε μία απο αυτές τις εταιρείες δε είναι μέτοχος και η μαρέβα(τυχαιό ρε παιδί μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχεις κάτι να προσάψεις στον άνθρωπο που δούλευε σε βουλκανιζατέρ; έχεις στοιχεία ότι δεν κάνει καλά τη δουλειά του; και επίσης παίρνει τον μισθό που θα έπαιρνε έτσι και αλλιώς κάποιος στην θέση του, δηλαδή δεν ζημιώνει το δημόσιο με επιπλέον έξοδα όπως οι υπερκοστολογίσεις ιδίως στα νοσοκομεία ακόμα και με τους εργολάβους καθαριότητας που κόστιζαν αθροιστικά πολύ περοσσότερα απο τις μόνιμες καθαρίστριες. Σε μία απο αυτές τις εταιρείες δε είναι μέτοχος και η μαρέβα(τυχαιό ρε παιδί μου)


Το ότι είναι ο ορισμός του αναξιοκρατικού διορισμού που τόσο μισείτε και επαναλαμβάνετε ότι γινόταν παλιότερα, δεν σε πειράζει; Το αν ζημιώνονται τα νοσοκομείο ή όχι επίτρεψε μου να το δω μερικά χρόνια αργότερα που θα έχουν βγει μελετημένα στοιχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr Nick

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ότι είναι ο ορισμός του αναξιοκρατικού διορισμού που τόσο μισείτε και επαναλαμβάνετε ότι γινόταν παλιότερα, δεν σε πειράζει; Το αν ζημιώνονται τα νοσοκομείο ή όχι επίτρεψε μου να το δω μερικά χρόνια αργότερα που θα έχουν βγει μελετημένα στοιχεία.


εσένα σε πειράζει ο αναξιοκρατικός διορισμός; το κόμμα που υποστηρίζεις έχει βάλει μισό εκατομμύριο στο δημόσιο απο το παράθυρο. Τουλάχιστον, αυτες οι προσλήψεις είναι πολύ λίγες και σε τέτοιες θέσεις που το βαθύ κράτος της ΝΔ θα βάλει δικά του πρόσωπα ακόμα και τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
εσένα σε πειράζει ο αναξιοκρατικός διορισμός; το κόμμα που υποστηρίζεις έχει βάλει μισό εκατομμύριο στο δημόσιο απο το παράθυρο. Τουλάχιστον, αυτες οι προσλήψεις είναι πολύ λίγες και σε τέτοιες θέσεις που το βαθύ κράτος της ΝΔ θα βάλει δικά του πρόσωπα ακόμα και τώρα


Ναι είναι πολύ λίγοι όλοι οι συγγενείς των Συριζαίων που έχουν μπει στο δημόσιο. Εντάξει ρε φίλε αν μέσα σε μια 3ετία έβαζαν όσους είχαν βάλει οι άλλοι σε 30 χρόνια θα μιλούσαμε για παγκόσμιο ρεκόρ!

https://www.lifo.gr/articles/tv_art...plithainoyn-oi-kataggelies-kai-oi-paraitiseis

Εμένα δεν με πειράζει, εγώ απλά παραξενεύομαι ότι κατηγορείτε τους παλιούς για διορισμούς, αλλά δεν σας πειράζουν οι διορισμοί του Συριζα. Μήπως διοριστήκαμε;

Και ναι οι Συριζαίοι έχουν βάλει πολλούς ανίκανους σε σημαντικές θέσεις, μόνο και μόνο για να διορίσουν. Η σημαία αυτού του παραδείγματος είναι ο Καρανίκας, αλλά υπάρχουν πολλοί και ακόμα περισσότεροι που δε θα μάθουμε ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr Nick

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι είναι πολύ λίγοι όλοι οι συγγενείς των Συριζαίων που έχουν μπει στο δημόσιο. Εντάξει ρε φίλε αν μέσα σε μια 3ετία έβαζαν όσους είχαν βάλει οι άλλοι σε 30 χρόνια θα μιλούσαμε για παγκόσμιο ρεκόρ!

https://www.lifo.gr/articles/tv_articles/197790/reportaz-ti-symvainei-stin-ert-plithainoyn-oi-kataggelies-kai-oi-paraitiseis

Εμένα δεν με πειράζει, εγώ απλά παραξενεύομαι ότι κατηγορείτε τους παλιούς για διορισμούς, αλλά δεν σας πειράζουν οι διορισμοί του Συριζα. Μήπως διοριστήκαμε;


τελευταίο μήνυμα γιατί κουράσαμε. Το μήπως διοριστήκατε εκφράζει όλο το συνονθύλευμα της ΝΔ, εμάς τα όνειρα και οι στόχοι μας δεν είναι μια θέση στο δημόσιο, πρέπει να καταλάβετε ότι εκφράζουμε το καινούριο αυτές οι πρακτικές κια ο τρόπος σκέψης μας κατέστρεψε και πρέπειν να αποβληθούν ετσι ώστε να ανακάμψη η πατρίδα. Αν ρωτάς προσωπικά εμένα, σε συνέχεια της παραπάνω γενικής απάντησης θα σου πω ότι απασχολούμαι αποκλειστικά στον ιδιωτικό τομέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
τελευταίο μήνυμα γιατί κουράσαμε. Το μήπως διοριστήκατε εκφράζει όλο το συνονθύλευμα της ΝΔ, εμάς τα όνειρα και οι στόχοι μας δεν είναι μια θέση στο δημόσιο, πρέπει να καταλάβετε ότι εκφράζουμε το καινούριο αυτές οι πρακτικές κια ο τρόπος σκέψης μας κατέστρεψε και πρέπειν να αποβληθούν ετσι ώστε να ανακάμψη η πατρίδα. Αν ρωτάς προσωπικά εμένα, σε συνέχεια της παραπάνω γενικής απάντησης θα σου πω ότι απασχολούμαι αποκλειστικά στον ιδιωτικό τομέα


Δεν έχεις καταλάβει την τοποθέτηση μου τόση ώρα. Δεν λέω ότι οι παλιότεροι δεν διόριζαν. Λέω ότι διορίζει και ο Συριζα. Συνεπώς δεν μου κάνει διαφορά ούτε στο απειροελάχιστο. Δεν είναι πιο αξιοκρατικοί, δεν είναι πιο δίκαιοι. Είναι εξίσου διεφθαρμένοι και μάλιστα δεν έχουν ούτε την τσίπα να το κάνουν κρυφά και διακριτικά. Είναι και αφθαδείς από πάνω και αυτό είναι που με τρελαίνει περισσότερο από όλα.

Και εφόσον το πήγες στο προσωπικό, εγώ όπως βλέπεις εργάζομαι Ελβετία αυτή τη στιγμή και ουδεμία σχέση έχω με το ελληνικό δημόσιο ούτε όσο ήμουν Ελλάδα ούτε τώρα. Απλά ενδέχεται να επιστρέψω Ελλάδα σε κανά χρόνο οπότε θα θελα να μείνω και να εργαστώ αν μου δοθεί η ευκαιρία, αλλά εγώ βλέπω τον Συριζα να στραγγαλίζει τον ιδιωτικό τομέα συνεπώς κάτι τέτοιο δε φαίνεται εφικτό. Παράξενο, κάποιος που ασχολείται αποκλειστικά με τον ιδιωτικό τομέα, και πληρώνει τα μαλλιά της κεφαλής του σε φόρους και εισφορές, να στηρίζει Συριζα, εκτός και αν παίρνει έργα δημοσίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
τελευταίο μήνυμα γιατί κουράσαμε. Το μήπως διοριστήκατε εκφράζει όλο το συνονθύλευμα της ΝΔ, εμάς τα όνειρα και οι στόχοι μας δεν είναι μια θέση στο δημόσιο, πρέπει να καταλάβετε ότι εκφράζουμε το καινούριο αυτές οι πρακτικές κια ο τρόπος σκέψης μας κατέστρεψε και πρέπειν να αποβληθούν ετσι ώστε να ανακάμψη η πατρίδα. Αν ρωτάς προσωπικά εμένα, σε συνέχεια της παραπάνω γενικής απάντησης θα σου πω ότι απασχολούμαι αποκλειστικά στον ιδιωτικό τομέα

Εσείς, οι ΣΥΡΙΖΑιοι εννοείς φαντάζομαι, που απηυδήσατε με την αναξιοκρατία και τις προσλήψεις ημέτερων σε καίριες θέσεις, χαιρετίζετε την πρόσληψη φίλου του Πολάκη, ιδιοκτήτη βουλκανιζατέρ, ως διευθυντή σε νοσοκομείο. Και τον Καρανικά ως σύμβουλο παρά τω προθυπουργό.

Η λογική μάλιστα, είναι ότι αφού αυτές οι θέσεις υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν, τι πειράζει εάν αυτός που τις πάρει δεν έχει κανένα τυπικό προσόν, αφού το μισθό ούτους ή άλλους τον δίνει το δημόσιο.

Ε, με την ίδια λογική, τι ακριβώς από τις πολιτικές ΠΑΣΟΚ-ΝΔ μας κατέστρεψαν? Αφού οι θέσεις στο Δημόσιο υπήρχαν. Εάν δεν προσελάμβαναν κάποιον για ρουσφέτι, θα το έκαναν ούτους ή άλλους. Άρα ούτε εκεί προέκυψε κάποια οικονομική ζημιά.

Logic much?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Εσείς, οι ΣΥΡΙΖΑιοι εννοείς φαντάζομαι, που απηυδήσατε με την αναξιοκρατία και τις προσλήψεις ημέτερων σε καίριες θέσεις, χαιρετίζετε την πρόσληψη φίλου του Πολάκη, ιδιοκτήτη βουλκανιζατέρ, ως διευθυντή σε νοσοκομείο. Και τον Καρανικά ως σύμβουλο παρά τω προθυπουργό.

Η λογική μάλιστα, είναι ότι αφού αυτές οι θέσεις υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν, τι πειράζει εάν αυτός που τις πάρει δεν έχει κανένα τυπικό προσόν, αφού το μισθό ούτους ή άλλους τον δίνει το δημόσιο.

Ε, με την ίδια λογική, τι ακριβώς από τις πολιτικές ΠΑΣΟΚ-ΝΔ μας κατέστρεψαν? Αφού οι θέσεις στο Δημόσιο υπήρχαν. Εάν δεν προσελάμβαναν κάποιον για ρουσφέτι, θα το έκαναν ούτους ή άλλους. Άρα ούτε εκεί προέκυψε κάποια οικονομική ζημιά.

Logic much?

Επειδή το παραμύθι κούρασε, τουλάχιστον ο Καρανίκας έχει κι ένα πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, αμόρφωτος σίγουρα δεν είναι. Η Ιωάννα Δεμεντη, που επί υπουργίας Αδωνι προσεληφθη ως σύμβουλος στο υπουργείο υγείας, τι έχει σπουδάσει; Εγώ που έψαξα εμφανιζόταν ημιγυμνη σε κάτι τρας εκπομπές, απορώ τι υπηρεσίες προσέφερε η
συγκεκριμένη αλλά και πολλοί άλλοι.. Καλά, το ότι μιλάτε μερικοί για τον ιδιωτικό τομέα καταντάει τραγικό, με τις στρατιες ανέργων που δημιουργήθηκαν τα προηγούμενα χρόνια, την περικοπή μισθών σε ορισμένες περιπτώσεις ακόμα και σε επίπεδα φιλοδωρηματος, τη μαζική φυγή νέων επιστημόνων στο εξωτερικό, το να δουλεύουν απλήρωτοι ή με έναντι, όλα αυτά να φανταστώ έγιναν επειδή η Νδ ενδιαφέρθηκε τόσο πολύ για τον ιδιωτικό τομέα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Επειδή το παραμύθι κούρασε, τουλάχιστον ο Καρανίκας έχει κι ένα πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, αμόρφωτος σίγουρα δεν είναι. Η Ιωάννα Δεμεντη, που επί υπουργίας Αδωνι προσεληφθη ως σύμβουλος στο υπουργείο υγείας, τι έχει σπουδάσει; Εγώ που έψαξα εμφανιζόταν ημιγυμνη σε κάτι τρας εκπομπές, απορώ τι υπηρεσίες προσέφερε η
συγκεκριμένη αλλά και πολλοί άλλοι.. Καλά, το ότι μιλάτε μερικοί για τον ιδιωτικό τομέα καταντάει τραγικό, με τις στρατιες ανέργων που δημιουργήθηκαν τα προηγούμενα χρόνια, την περικοπή μισθών σε ορισμένες περιπτώσεις ακόμα και σε επίπεδα φιλοδωρηματος, τη μαζική φυγή νέων επιστημόνων στο εξωτερικό, το να δουλεύουν απλήρωτοι ή με έναντι, όλα αυτά να φανταστώ έγιναν επειδή η Νδ ενδιαφέρθηκε τόσο πολύ για τον ιδιωτικό τομέα..


Χαχαχα ο Καρανικας εχει μορφωση αστο φιλε φαινεται οτι εισαι full Συριζα και δεν εισαι αντικειμενικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν λοιπόν ένα παιδάκι είναι φτωχό και ΑΜΕΑ και οι γονείς του δεν έχουν να πληρώσουν ούτε για την υγεία του ούτε για την παιδεία του (που λες Χάκερ να είναι ιδιωτικά) τί θα γίνει με αυτό το παιδάκι; Να το ρίξουμε στον Καιάδα; Να μη μορφωθεί καν; Θα ήθελα να μάθω.

Το κλασσικό επιχείρημα που ήμουν σίγουρος ότι κάποιος θα γράψει. Αρχικά ας τονίσω πως δεν έδωσες καν σημασία στο τι αλλαγές θα επιφέρει το σύστημα που προτείνω στο 99% των μαθητών, αλλά πήγες και έπιασες κατευθείαν την εξαίρεση του 0,0001%, ένα φτωχό ΑΜΕΑ. Αυτό το τονίζω για να καταδείξω τον λανθασμένο τρόπο με τον οποίο σκέφτεσαι. Όταν κρίνεις ένα σύστημα, είτε αυτό είναι ένα αυτοκίνητο, μια μονάδα παραγωγής ή μια πολιτική μεταρρύθμιση το κρίνεις με βάση τις αλλαγές που επιφέρει στο 99% και όχι στις εξαιρέσεις. Ο λόγος είναι πάρα πολύ απλός. Δεν μπορείς να έχεις ένα σύστημα το οποίο είναι 100% κατάλληλο για όλες τις περιπτώσεις και όλους τους ανθρώπους και κανένας μα κανένας ποτέ δεν θα είναι αδικημένος. Αυτό υπάρχει μόνο στη φαντασία σου και σίγουρα όχι στο σημερινό κρατικό σύστημα, όπου το 90% των μαθητών και γονέων είναι αδικημένοι και τα λεφτά τους πάνε χαμένα.

Αφού λοιπόν δεις πως συμπεριφέρεται το σύστημα σου στο 99% των περιπτώσεων, μετά κοιτάς και τις εξαιρέσεις και προσπαθείς να βρεις έναν τρόπο ώστε να καλυφθούν και αυτές. Όταν φτιάχνεις ένα αεροπλάνο δεν το φτιάχνεις με την προσδοκία ότι αυτό θα πετάει συνεχώς μέσα σε καταιγίδες, διότι δεν θα συμβεί αυτό. Σε καταιγίδα θα πετάξει στο 1% των περιπτώσεων. Το αεροπλάνο λοιπόν θα είναι προσαρμοσμένο στο 99% των περιπτώσεων πτήσεις και θα έχει κάποιο έκτακτο σύστημα για να μην πέσει στο 1% και σκοτώσει τους πάντες. Έτσι θα γίνει και με το σύστημα το οποίο περιγράφω. Για το 1% των παιδιών που πραγματικά δεν έχουν την ικανότητα να πληρώσουν τα δίδακτρα, δεν θα πληρώνουν.

Τα δίδακτρά τους είτε θα τα αναλαμβάνουν φιλανθρωπικοί οργανισμοί, τοπικοί σύλλογοι, εκκλησίες, τοπικές επιχειρήσεις για λόγους μάρκετινγκ, είτε τα ίδια τα σχολεία δεν θα τους παίρνουν δίδακτρα για να ενισχύσουν την φήμη τους. Είναι κάτι που συμβαίνει παντού σήμερα.


Και κάπως έτσι καταργείται η όποια έννοια της ισότητας. Όποιος μπορεί να τα σκάει θα μορφωθεί,όποιος δε μπορεί δε θα μορφωθεί. Οι πλούσιοι θα μπορούν να μορφώνονται και να χειραγωγούν τους φτωχούς και οι φτωχοί δε θα μπορούν να κάνουν τίποτα. Η γνώση και η εκπαίδευση είναι και πρέπει να είναι δωρεάν,δεν ανήκει σε μία ελίτ που φοροδιαφυγεί και διακατέχεται απο διαφθορά. Είναι δικαίωμα για όλους ώστε να υπάρχει κοινωνική κινητικότητα. Εκτός αν θέλετε να ισχύσει το σύστημα με τις κάστες όπως στην Ινδία. Τότε πάω πάσο.


Ωραία αυτά που έγραψες για μια έκθεση Γ λυκείου, αλλά δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Αν απλά δεν γράφεις για να διαφωνήσεις, όπου σε αυτήν την περίπτωση δεν έχειν νόημα να μιλάμε καν, πρώτα πρέπει να συλλογιστείς αν αυτά που γράφεις ισχύουν με το σημερινό σύστημα. Η απάντηση είναι όχι. Στην ιατρική δεν θα περάσει το φτωχό μέτριο παιδί που πήγαινε στο δημόσιο σχολείο από μικρό. Αυτό είναι απλά ένα παραμύθι. Στις καλές σχολές θα περάσουν ως επί το πλείστων οι έξυπνοι και όχι είχανε τα λεφτά για να πάνε σε καλά φροντιστήρια και να κάνουν καλά ιδιαίτερα, ενώ παράλληλα οι φτωχοί που δεν έχουν να στείλουν τα παιδιά τους σε φροντιστήρια πρέπει ταυτόχρονα μέσω της φορολογίας να πληρώνουν και το δημόσιο σχολείο κάτι που δεν θα κάναν στο δικό μου σύστημα.


Επίσης αν έχει δείξει κάτι μέχρι σήμερα η ελεύθερη αγορά είναι πως κάνει τα πράγματα συνεχώς φθηνότερα και προσβάσιμα και στους πιο φτωχούς. Εσύ τώρα αντί να δεις αυτήν την έμπρακτη απόδειξη πας και λες ότι σε μια ελεύθερη αγορά τα σχολεία θα απέκλειαν τους φτωχούς αντί να κάνεις την λογική σκέψη πως μόνο και μόνο λόγο ελεύθερου ανταγωνισμού μεταξύ σχολείων θα ανέβαινε και το επίπεδο σπουδών αλλά και θα μειωνόταν το κόστος.



Και ότι οι δάσκαλοι είναι πλήρως ελεύθεροι τι σημαίνει; Να κάνουν προπαγάνδα,να λένε ανακρίβειες επειδή έτσι τους συμφέρει και να μην ελέγχονται;

Ούτε σήμερα ελέγχονται οι δάσκαλοι. Είναι ελεύθεροι να κάνουν όση προπαγάνδα θέλουν και επικροτούνται κιόλας όταν αυτή είναι σύμφωνη με την κρατική γραμμή. Για τις ανακρίβειες δεν το σχολιάζω.



Στο ιδιωτικό σύστημα όλα αυτά λύνονται πολύ εύκολα. Οι κακοί δάσκαλοι μένουν πολύ γρήγορα εκτός δουλειάς, όπως ο μανάβης που πουλάει σάπια λαχανικά δεν έχει κανέναν πελάτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Χαχαχα ο Καρανικας εχει μορφωση αστο φιλε φαινεται οτι εισαι full Συριζα και δεν εισαι αντικειμενικος.
Κανένας δεν είναι 100% αντικειμενικός, προφανώς ούτε κι εσύ που ακούς Συριζα και "βγάζεις σπυρια" είσαι αντικειμενικός ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος δεν είναι αντικειμενικός, ο καθένας κρίνει με βάση πολλούς παράγοντες και απόλυτη αντικειμενικοτητα δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top