Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,228 μέλη και 2,448,289 μηνύματα σε 77,518 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 397 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ειδήσεις από τον χώρο των φυσικών επιστημών

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 866 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε: στις 20:54, 24-02-16:

Oμιλια πανω στα βαρυτικα κυματα.
Αρκετα εκλαικευμενη και καταλληλη για τον καθενα ανεξαρτητως γνωσεων. Κεντρικος ομιλιτης(αρχιζει περιπου στο 17ο λεπτο) ειναι καθηγητης στο τμημα φυσικης εκπα. Για οσους εχουνε περασει απο φυσικο αθηνας ή απο μαθηματικο και εχουν επιλεξει μηχανικη1/μηχανικη2 νομιζω πως εχουν εξαιρετικη γνωμη για αυτον(ή τουλαχιστον εγω εχω).

Αρχική Δημοσίευση από wherever
Τελικά ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του αυτός ο άνθρωπος!!! Μπράβο στους επιστήμονες που ανακάλυψαν ότι τελικά υπάρχουν και βαρυτικά κύματα -(κάπου λέει το άρθρο ότι πλέον θα δημιουργηθεί και η βαρυτική φυσική ως ένας νέος κλάδος φυσικής!!)
Η βαρυτικη φυσικη υπαρχει απο πολυ παλια. Απο τις θεωρησεις και τις σκεψεις για αυτην απο εποχες αριστοτελη, αλλα κυριως απο την εποχη του νευτωνα μεσω του νουμου της παγκοσμιας ελξης. Μεχρι και το 1915 οπου ο αινσταιν ηρθε να την ανατρεψει* μεσω της γενικης θεωριας της σχετικοτητας. ο κλαδος που εγκαινιαζεται ειναι η βαρυτικη αστρονομια. η παρατηρηση δηλαδη αστροφυσικων φαινομενων μεσω των βαρυτικων κυματων.

*δεν την ανετρεψε ακριβως αλλα την γενικευσε ωστε να μπορει να δωσει απαντησεις σε προβληματα που η κλασσικη βαρυτικη θεωρια αδυνατουσε. η γενικη θεωρια της σχετικοτητας για το κοσμο που εμεις αντιλαμβανομαστε κοντα μας συγκλινει στον νομο της παγκοσμιας ελξης.
3
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,583 μηνύματα.

O epote ) έγραψε: στις 08:31, 02-03-19:

Ένας γίγαντας της επιστήμης βγήκε αληθινός μετά από 100 χρόνια
Δεν αμφεβαλε κανενας, ξεραμε οτι η ΓΣ ειναι σωστη απο το 25
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια