30 ο ένας, 22 η άλλη

supar

Νεοφερμένος

Ο supar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Είναι κατακριτέο μια σχέση με αυτή τη διαφορά ηλικίας; Τι πιστεύετε; Μπορεί να στεριώσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Γιατί να μην μπορεί; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Τα 12 χρόνια , το λες και λίγο απόκλιση , αλλά ποτέ μην λες ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Ρε παιδια ειπαμε να μιλησουμε για σχέσεις με πραγματικές διαφορές ηλικιας >15 χρονων.

Μη γράφουμε για πλάκα τέτοια πράγματα τωρα! Να ειναι η άλλη 20 και εσυ 37 να πώ οκ το σκέφτεσαι.

Ακομα και 33 να εισαι και 20 η άλλη σιγα το προβλημα ή μηπως νομιζεις οτι τη πρώτη που γνωρισες θα παντρευτεις αυτο δεν ειναι καθολου σιγουρο.


Οταν κάποια ειναι 22 και εσυ 30 ειστε λιγο πολυ στις ιδιες φάσεις αυτη μολις τελειωσε και αντε να κανει κανα μεταπτυχιακο εσυ θα δουλευεις.



Αντε να υπάρχει μια φάση διαφορά. Σιγα τα αυγά να πουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Τα 12 χρόνια , το λες και λίγο απόκλιση , αλλά ποτέ μην λες ποτέ!
8 χρόνια είναι.:confused:

Όλες οι σχέσεις στη θεωρία μπορούν να πετύχουν, στην πράξη θα φανεί το πράγμα. Ταιριάζετε; Έχετε κοινούς στόχους; Περνάτε καλά μαζί; Αυτά μετράνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί να 'ναι κατακριτέο το 30-22; Σιγά την διαφορά ηλικίας.

Το εάν στεριώσει ή όχι, έγκειται σε άλλους παράγοντες και όχι σε έναν... αριθμό. Για παράδειγμα, η 22χρονη μπορεί να 'ναι πολύ πιο ώριμη απ' τον 30αρη. Ας μην σκεφτόμαστε έτσι. Πιο συγκεκριμένα, supar, κοίτα κατά πόσο έχεις χημεία μαζί της, πόσο το θέλετε κι οι δύο και μην κοιτάς νούμερα. Κι εάν με ρωτάς, καλύτερα να προσπαθήσεις και να ναυαγήσει, παρά να μείνει ένα "αν" να αιωρείται πάνω απ' το κεφάλι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Γιατί να 'ναι κατακριτέο το 30-22; Σιγά την διαφορά ηλικίας.

Το εάν στεριώσει ή όχι, έγκειται σε άλλους παράγοντες και όχι σε έναν... αριθμό. Για παράδειγμα, η 22χρονη μπορεί να 'ναι πολύ πιο ώριμη απ' τον 30αρη. Ας μην σκεφτόμαστε έτσι. Πιο συγκεκριμένα, supar, κοίτα κατά πόσο έχεις χημεία μαζί της, πόσο το θέλετε κι οι δύο και μην κοιτάς νούμερα. Κι εάν με ρωτάς, καλύτερα να προσπαθήσεις και να ναυαγήσει, παρά να μείνει ένα "αν" να αιωρείται πάνω απ' το κεφάλι σου.


Αμα μου βρεις μια 22χρονη πιο ώριμη απο μένα θα την παντρευτω :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μια χαρά είναι, δεν υπάρχει πρόβλημα.

-Γιαννης, μελλοντικος 30αρης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το καλύτερο είναι, αρκεί να συμφωνούν και οι 2 για το πόσο σοβαρό είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
To 30 (male) - 22 (female) μπορεί να στεριώσει καθώς οι αντρες είναι πιο ανώριμοι από τις γυναίκες. Το αντίστροφο δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
To 30 (male) - 22 (female) μπορεί να στεριώσει καθώς οι αντρες είναι πιο ανώριμοι από τις γυναίκες. Το αντίστροφο δύσκολα.


Οι άντρες και οι γυναικες ωριμάζουν αναλογα την εμπειρια τους. Μια κοπελα που ειναι 30 και δεν εχει δει τιποτα και απλα έχει κατσει σπιτι της. Τι να ειναι πιο ωριμη απο εναν δραστηριο 25-30αρη;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Αμα μου βρεις μια 22χρονη πιο ώριμη απο μένα θα την παντρευτω :loltooth:
Θα σου γνωρίσω όλες τις γνωστές μου :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Θα σου γνωρίσω όλες τις γνωστές μου :hehe:


Ωραια! Τουλαχιστον θα έχω μεγάλη γκάμα επιλογών :loltooth:

εχει και τα καλά του τελικά το να εισαι ο λιγοτερο ώριμος της παρέας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αμα μου βρεις μια 22χρονη πιο ώριμη απο μένα θα την παντρευτω :loltooth:

Σκέτο ώριμη, δεν κάνει; Πρέπει να 'ναι πιο πολύ από σένα για να σε πείσει να βάλεις την κουλούρα; :upside:

Οι άντρες και οι γυναικες ωριμάζουν αναλογα την εμπειρια τους. Μια κοπελα που ειναι 30 και δεν εχει δει τιποτα και απλα έχει κατσει σπιτι της. Τι να ειναι πιο ωριμη απο εναν δραστηριο 25-30αρη;;;;

Προσωπικά, θα το έκανα πιο συγκεκριμένο και θα έλεγα πως η ωριμότητα έρχεται μέσα απ' τις δυσκολίες, κι αυτό όχι πάντα. Εμπειρίες είναι τα πάντα γύρω μας και δυνάμει μαθήματα (εάν το θελήσουμε -- ακόμα και δια της παρατήρησης) αλλά δεν βλέπω πάντα καλούς μαθητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Σκέτο ώριμη, δεν κάνει; Πρέπει να 'ναι πιο πολύ από σένα για να σε πείσει να βάλεις την κουλούρα; :upside:



Προσωπικά, θα το έκανα πιο συγκεκριμένο και θα έλεγα πως η ωριμότητα έρχεται μέσα απ' τις δυσκολίες, κι αυτό όχι πάντα. Εμπειρίες είναι τα πάντα γύρω μας και δυνάμει μαθήματα (εάν το θελήσουμε -- ακόμα και δια της παρατήρησης) αλλά δεν βλέπω πάντα καλούς μαθητές.


Δασκάλα !!!

Ε κοιτα οσο περνάει ο καιρος τωρα εγω ειμαι 32.... αν βρεθει καμια να μου αρέσει και να ταιριάζουμε γιατι οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι κατακριτέο μια σχέση με αυτή τη διαφορά ηλικίας; Τι πιστεύετε; Μπορεί να στεριώσει;

8 χρόνια είναι για πολλούς λόγους η ιδανική διαφορά κατά την άποψή μου.

Το μόνο πράγμα που έχει σημασία σε μια σχέση είναι να θέλουν και οι δύο τα ίδια πράγματα. Όλα τα υπόλοιπα, ηλικίες, χαρακτήρες, ασχολίες κτλ είναι ψιλό πράγματα τα οποία δεν παίζουν ουσιαστικό ρόλο σε μια σχέση ζωής, όταν έχουν και οι δύο κοινούς στόχους.


Εκεί που χαλάει το πράγμα είναι όταν θέλουν διαφορετικά πράγματα η όταν δεν ξέρουν τι θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ηλικιακά δεν είναι μεγάλη η διαφορά. Απλά μήπως έχετε διαφορά φάσης σκέφτομαι. Αυτή μήπως είναι στη φάση της φοιτητικής ζωης, του συνεχόμενου ξενιτιου και Εσυ δεν μπορείς να ακολουθήσεις λόγω δουλειάς. Υποθετικά φυσικά όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το 22-30 πάει στα κομμάτια (οριακά για μένα) κάτι 20-33 και μεγαλύτερα ανοίγματα δεν θεωρώ ότι έχουν ιδιαίτερες προοπτικές. Το να αρέσει στην μικρή ο μεγαλύτερος το καταλαβαίνω ως ένα σημείο. Γοητεύεται εύκολα και αυτά που αργότερα θεωρούνται αυτονόητα (δουλειά/σπίτι/ανεξαρτησία ή ό,τι τραβάει τον καθένα) θεωρούνται πολύ ελκυστικά. Δεν το κρίνω, το καταλαβαίνω.
Μεγαλώνοντας με προβληματίζει η στάση του μεγαλύτερου -και συνήθως ωριμότερου. Για να ψάχνεται με άτομα τόσο μικρότερά του εμένα κάτι μου λέει ότι τα συνομήλικα μάλλον κόβουν λάσπη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Το 22-30 πάει στα κομμάτια (οριακά για μένα) κάτι 20-33 και μεγαλύτερα ανοίγματα δεν θεωρώ ότι έχουν ιδιαίτερες προοπτικές. Το να αρέσει στην μικρή ο μεγαλύτερος το καταλαβαίνω ως ένα σημείο. Γοητεύεται εύκολα και αυτά που αργότερα θεωρούνται αυτονόητα (δουλειά/σπίτι/ανεξαρτησία ή ό,τι τραβάει τον καθένα) θεωρούνται πολύ ελκυστικά. Δεν το κρίνω, το καταλαβαίνω.
Μεγαλώνοντας με προβληματίζει η στάση του μεγαλύτερου -και συνήθως ωριμότερου. Για να ψάχνεται με άτομα τόσο μικρότερά του εμένα κάτι μου λέει ότι τα συνομήλικα μάλλον κόβουν λάσπη...


Εσενα καλυτερα να μην σε ενδιαφέρει για το τι κάνει ο καθένας και να κοιτάζεις αυτα που κάνεις εσυ ;)

θυμιζω οτι αυτο αποτέλεσε αρκετές φορές δικο σου ποστ " Ας κανει ο καθενας οτι θέλει ας τους αφησουμε ρε παιδια..."

ωραια.... ασε τους και εσυ τώρα. Να κανει ο καθενας οτι θέλει. Ας μπλέξει και με 40αρη η 25αρα τι μας νοιάζει εμας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσενα καλυτερα να μην σε ενδιαφέρει για το τι κάνει ο καθένας και να κοιτάζεις αυτα που κάνεις εσυ ;)

θυμιζω οτι αυτο αποτέλεσε αρκετές φορές δικο σου ποστ " Ας κανει ο καθενας οτι θέλει ας τους αφησουμε ρε παιδια..."

ωραια.... ασε τους και εσυ τώρα. Να κανει ο καθενας οτι θέλει. Ας μπλέξει και με 40αρη η 25αρα τι μας νοιάζει εμας;

Δεν νομίζω ότι απαγόρεψα ούτε σε εσένα ούτε σε κανέναν να κάνει ο,τι θέλει εφόσον θέλουν και οι 2. Τι, θα πηγαίνω με τη ζώνη αγνότητας στις 20χρονες;
Την άποψή μου λέω κι αυτό που θα συμβουλευα μια φίλη μου. Από κει και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Να σημειωθεί βέβαια ότι γενικά στα 25 σου που λες έχεις μεγάλη διαφορά από το πως ήσουν στα 20 σου. Φαντάσου στα 30 σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top