Ο Ζουγανέλης περί ρατσισμού και φασισμού

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Charmander μίσους ήταν και που κολλάει με το όλο θέμα; Αυτό είναι η καλύτερη σου απαντήση προς υπεράσπιση των θέσεων σου; Οι απόψεις ενός τραγοπαπα; Αν οι απόψεις μου για να σταθούν χρειαζόταν τέτοιους ανθρώπους για να σταθούν θα τις ξανασκεφτομουν.


Ο αντιρατσιστικός νόμος πρέπει να τον αγγίξει η όχι? Πρέπει να υπάρχει ανοχή σε τέτοιες συμπεριφορές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ποινικοποίησης της ελευθερίας του λόγου έχουμε μόνο σε ολοκληρωτικά καθεστώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Σε ποιον αναφέρεσαι στον Αμβρόσιο; Ναι! Στον Ζουγανέλη; Όχι. Ισα-ίσα θεωρώ ότι πρέπει να αγγίξει τον κ.Δημητρα ή όπως τον λένε Τέλος πάντων. Όλα αυτα τα άτομα είναι το ίδιο. Καταπιέζουν την ελευθερία του λόγου. Στον έξω κόσμο είτε βάζουν τα ράσα και το παίζουν Αμβρόσιοι είτε τρώνε λεφτά από Μ.Κ.Ο και το παίζουν Δημητραδες. Για μρνα είναι το ιδιο πράγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει το περιστατικό αλλά ένας ρατσιστής θα συνεχίσει να σκέφτεται τα ίδια αν του κάνεις μήνυση. Και του δίνεις πάτημα να πει ότι τον φιμώνουν και ότι δεν υπάρχει ελευθερία λόγου. Με παιδεία διορθώνονται αυτά, όχι με μηνύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Σε ποιον αναφέρεσαι στον Αμβρόσιο; Ναι! Στον Ζουγανέλη; Όχι. Ισα-ίσα θεωρώ ότι πρέπει να αγγίξει τον κ.Δημητρα ή όπως τον λένε Τέλος πάντων. Όλα αυτα τα άτομα είναι το ίδιο. Καταπιέζουν την ελευθερία του λόγου. Στον έξω κόσμο είτε βάζουν τα ράσα και το παίζουν Αμβρόσιοι είτε τρώνε λεφτά από Μ.Κ.Ο και το παίζουν Δημητραδες. Για μρνα είναι το ιδιο πράγμα


Ούτε εγώ θεωρώ τη δήλωση Ζουγανελη ρατσιστική. Ένας άνθρωπος που μοιράζει φαγητό σε μετανάστες δεν νομίζω ότι είναι ρατσιστής. Και μένα με προβληματίζει ότι με αυτόν το νόμο μπορεί να πληγεί η ελευθερία του λόγου. Απλά η ρητορική μίσους είναι διακριτη σε σχέση με μια άποψη που εκφράζει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήνυση κατέθεσε ο Ζουγανέλης κατά του Παναγιώτη Δημητρά για τις δηλώσεις για τους μετανάστες

Αυτή τη φράση πρέπει να κρατήσουμε από αυτο: "όπως λέει το διεθνές δίκαιο, ο ρατσισμός δεν είναι γνώμη, είναι έγκλημα".

Για αυτούς που το παίζουν θιγμένοι όταν δεν τους επιτρέπεται να εκφράσουν ελεύθερα τον ρατσιστικό τους λόγο...


Το διεθνές δίκαιο που ακριβώς ορίζει πως εσύ ορίζεις τι είναι ρατσιστικό ή όχι;

Που ακριβώς ορίζει πως ένα μάτσο φανατισμένων ανθρώπων μπορεί να καταπατά την ελευθερία του πληθυσμού;

Από που κι ως που ορίζονται τα πυροβολημένα των (καραβρώμικων και καραδιεφθαρμένων) "ΜΚΟ" αυθεντείες που θα κρίνουν τις απόψεις του Τζουγανάκη;

( Α; )

Η ελευθερία του λόγου αποτελεί το θεμέλιο του δυτικού πολιτισμού και όποιος την αμφισβητεί καλό θα ταν να φύγει για το μαρξιστικό παράδεισο του όπως είπαν κ παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Το τι θεωρείται ρητορική μίσους είναι κάτι που αν ρωτήσεις 30 άτομα στο δρόμο να σου πούν 30 διαφορετικές ερμηνείες.Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι αυτό μπορούν ακόμα και δικαστές να το αξιολογήσουν και να δικάσουν σωστά?Θα φτάσουμε σε ένα σημείο που θα φοβόμαστε να φέρουμε αντίθετη γνώμη σε θέματα κοινωνικά ευαίσθητα για μειονωτικές ομάδες μήπως βρεθεί καμιά ΜΚΟ και μας κάνει καμιά μήνυση.Αυτό είναι ένα στάδιο πριν την πλήρη φίμωση του λόγου και του τύπου για να μην πώ πόσοι δημοσιογράφοι στην χώρα μας έχουν διασυρθεί στα δικαστήρια μετά απο μηνύσεις ή αυτεπάγγελτες διώξεις για ρατσισμό, εξύβριση κτλ λές και είμαστε καμιά Τουρκία που η δικαιοσύνη περνάει την προσωπίδα του κούρδου τρομοκράτη σε όποιον στρέφεται ενάντια στο καθεστώς Ερντογάν για να ασκήσει δίωξη σε βάρος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Fast:
Από που κι ως που ορίζονται τα πυροβολημένα των (καραβρώμικων και καραδιεφθαρμένων) "ΜΚΟ" αυθεντείες που θα κρίνουν τις απόψεις του Τζουγανάκη;

( Α; )

Η ελευθερία του λόγου αποτελεί το θεμέλιο του δυτικού πολιτισμού και όποιος την αμφισβητεί καλό θα ταν να φύγει για το μαρξιστικό παράδεισο του όπως είπαν κ παραπάνω.

Δεν βλέπεις τίποτα ειρωνικά αυτοαναιρουμενο στην ανάρτηση σου;

(Α; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Το τι θεωρείται ρητορική μίσους είναι κάτι που αν ρωτήσεις 30 άτομα στο δρόμο να σου πούν 30 διαφορετικές ερμηνείες.Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι αυτό μπορούν ακόμα και δικαστές να το αξιολογήσουν και να δικάσουν σωστά?Θα φτάσουμε σε ένα σημείο που θα φοβόμαστε να φέρουμε αντίθετη γνώμη σε θέματα κοινωνικά ευαίσθητα για μειονωτικές ομάδες μήπως βρεθεί καμιά ΜΚΟ και μας κάνει καμιά μήνυση.Αυτό είναι ένα στάδιο πριν την πλήρη φίμωση του λόγου και του τύπου για να μην πώ πόσοι δημοσιογράφοι στην χώρα μας έχουν διασυρθεί στα δικαστήρια μετά απο μηνύσεις ή αυτεπάγγελτες διώξεις για ρατσισμό, εξύβριση κτλ λές και είμαστε καμιά Τουρκία που η δικαιοσύνη περνάει την προσωπίδα του κούρδου τρομοκράτη σε όποιον στρέφεται ενάντια στο καθεστώς Ερντογάν για να ασκήσει δίωξη σε βάρος του.


Πριν κάποια χρόνια χρυσαυγιτης είπε ότι <<θα κάνουμε τους μεταναστες σαπουνια>>. Κανένας λογικός και πολιτισμένος άνθρωπος θα αντιμετωπίσει τέτοιες απόψεις σαν να μη τρέχει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Πριν κάποια χρόνια χρυσαυγιτης είπε ότι <<θα κάνουμε τους μεταναστες σαπουνια>>. Κανένας λογικός και πολιτισμένος άνθρωπος θα αντιμετωπίσει τέτοιες απόψεις σαν να μη τρέχει τίποτα.


Ο εν λόγω χρυσαυγίτης το είπε αυτό επειδή το θυμάμαι το βίντεο εντελώς για πλάκα και το λέει στο τέλος και μάλιστα τράβηξε και φωτογραφία με την οικογένεια μεταναστών.Ηταν την προεκλογική περίοδο 2012 δεν θα ήταν τόσο μ@λ@κ@ς να το πεί αυτό στα αλήθεια σε κανένα ιντερνετικό βίντεο.Κι άντε πές μου οτι έστω το λέει πραγματικά αυτό θα του αλλάξεις γνώμη με το να τον πάς δικαστικά;Εχεις δεί την ΧΑ να αποδυναμώνεται μετά απο τόσες διώξεις για κακουργήματα τόσα χρόνια;Με τέτοιους νόμους σε μερικά χρόνια απο τώρα θα φοβάσαι να γράψεις εδώ μέσα κατά της μετανάστευσης μήπως σε μηνύσουν οι ''δημοκράτες''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Ο εν λόγω χρυσαυγίτης το είπε αυτό επειδή το θυμάμαι το βίντεο εντελώς για πλάκα και το λέει στο τέλος και μάλιστα τράβηξε και φωτογραφία με την οικογένεια μεταναστών.Ηταν την προεκλογική περίοδο 2012 δεν θα ήταν τόσο μ@λ@κ@ς να το πεί αυτό στα αλήθεια σε κανένα ιντερνετικό βίντεο.Κι άντε πές μου οτι έστω το λέει πραγματικά αυτό θα του αλλάξεις γνώμη με το να τον πάς δικαστικά;Εχεις δεί την ΧΑ να αποδυναμώνεται μετά απο τόσες διώξεις για κακουργήματα τόσα χρόνια;Με τέτοιους νόμους σε μερικά χρόνια απο τώρα θα φοβάσαι να γράψεις εδώ μέσα κατά της μετανάστευσης μήπως σε μηνύσουν οι ''δημοκράτες''.


Το να εκφράσεις ένα προβληματισμό για το μεταναστευτικο δεν είναι κακό.Το να μιλάς για τους μετανάστες λες και είναι σκουπίδια είναι. Στα άλλα που λες συμφωνώ. Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ ή κατά το νόμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Οπότε εσείς αν πάτε στην Αμερική να ζητήσετε δουλειά και πει ο εργοδότης "σιγά που θα δώσω δουλειά στον κωλοέλληνα τον τεμπέλη, θα πω και στους φίλους μου να μην τον πάρουν γιατί όλοι οι έλληνες είναι λαμόγια" δε θα σας πειράξει, θα πείτε "oh well, ελευθερία του λόγου". Έτσι; Ή μήπως η ελευθερία του λόγου ισχύει μόνο για να λέμε το δικό μας μακρύ και κοντό;

Ποινικοποίησης της ελευθερίας του λόγου έχουμε μόνο σε ολοκληρωτικά καθεστώτα.

Καλά, τα έχουμε ξαναπεί. Όχι, αν έρθω εγώ και σε βρίσω, έχεις δικαίωμα να μού κάνεις μήνυση. Και την τελευταία φορά που έλεγξα, είχαμε δημοκρατία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Οπότε εσείς αν πάτε στην Αμερική να ζητήσετε δουλειά και πει ο εργοδότης "σιγά που θα δώσω δουλειά στον κωλοέλληνα τον τεμπέλη, θα πω και στους φίλους μου να μην τον πάρουν γιατί όλοι οι έλληνες είναι λαμόγια" δε θα σας πειράξει, θα πείτε "oh well, ελευθερία του λόγου". Έτσι; Ή μήπως η ελευθερία του λόγου ισχύει μόνο για να λέμε το δικό μας μακρύ και κοντό;
Στην Αμερική δεν παίζει να κυνηγήσουν με μηνύσεις αυτόν που δεν θα θέλει Έλληνες (ή όποιον άλλο ξένο) στη δουλειά του. Πολλές φορές δεν μπορείς να ορίσεις το ρατσιστικό ειδικά για μικρές ομάδες ή ευαίσθητα θέματα. Μπορεί κάποιον σε τέτοιες περιπτώσεις να κάνει την τρίχα τριχιά και επειδή στο κεφάλι του είπες κάτι ρατσιστικό να κάνει μήνυση. Δουλειά να έχουν οι δικηγόροι δηλαδή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πέρα από το ίδιο το περιστατικό, ε τώρα το να μιλάτε οι νεοφιλελεύθεροι υποστηρικτές της έννομης κοινωνίας και της εθνικής ενότητας για thoughtcrimes, καταπίεση από την κυρίαρχη άποψη και διώξεις έναντι συγκεκριμένων πολιτικών θέσεων...λιγάκι ειρωνικό δεν το βρίσκετε?


Γιατι ως γνωστόν στις καπιταλιστικές χώρες οι φυλακές είναι γεμάτες πολιτικούς κρατουμένους. Δυστυχώς δεν έχουν διδαχθεί αυτές οι κοινωνίες απο την ανεκτικότητα και τον ώριμο πολιτικό διάλογο που ήταν καθημερινό φαινόμενο στην ΕΣΣΔ.

Πάτε να σας κοιτάξει κανένας γιατρος. Κλέφτες θα γίνουν;

Οπότε εσείς αν πάτε στην Αμερική να ζητήσετε δουλειά και πει ο εργοδότης "σιγά που θα δώσω δουλειά στον κωλοέλληνα τον τεμπέλη, θα πω και στους φίλους μου να μην τον πάρουν γιατί όλοι οι έλληνες είναι λαμόγια" δε θα σας πειράξει, θα πείτε "oh well, ελευθερία του λόγου". Έτσι; Ή μήπως η ελευθερία του λόγου ισχύει μόνο για να λέμε το δικό μας μακρύ και κοντό;



Καλά, τα έχουμε ξαναπεί. Όχι, αν έρθω εγώ και σε βρίσω, έχεις δικαίωμα να μού κάνεις μήνυση. Και την τελευταία φορά που έλεγξα, είχαμε δημοκρατία.

Λειτουργείς υπο σύγχυση και μπλέκεις άσχετα πράγματα μεταξύ τους. Μπερδεύεις το racial profiling με την ελευθερία του λόγου. Επίσης μπερδεύεις το "με πειράζει" με το "είναι παράνομο".

Θα τα βάλω σε points για να είναι μασημένη τροφή.

-Ναι έχει δικαίωμα ο εργοδότης να μην προσλαμβάνει Έλληνες αν δε τους γουστάρει, κουμάντο στις τσέπες άλλων δεν κάνουμε. Δεν έχει δικαίωμα όμως η αστυνομία να με σταματήσει επειδή είμαι Έλληνας.

-Το αν με πειράζει ή οχι εμένα, δεν αφορά το νομοθέτη και δεν πρέπει να νομοθετούμε με βάση τα συναισθήματα ορισμένων ομάδων. Και μένα με πειράζει που με δουλεύουν οι φίλοι μου γιατί είμαι Παναθηναϊκος. Να το ποινικοποιήσουμε κι αυτο;

-Μπορεί να ειναι mind-blowing, αλλα ναι, ελευθερία λόγου είναι να λες το μακρύ σου και το κοντό σου και να μην έχεις καμία συνέπεια για αυτό. Δεν είναι να συμφωνείς με την κυρίαρχη άποψη. Το χουμε;

-Το γεγονός πως υπάρχει ένας νόμος, δε σημαίνει πως το περιεχόμενο αυτού είναι και σωστό και κυρίως, μη αμφισβητήσιμο. Οπότε η καραμέλα που επαναλαμβάνεις πως αυτή η τακτική είναι σωστή γιατί υπάρχει νόμος, είναι πέρα για πέρα άκυρη. Αν αύριο-μεθαύριο, μια άλλη κυβέρνηση νομοθετήσει κατά των αριστερών, των παοκτσήδων ή των vegans, θα αποδεχθείς το περιεχόμενο του νόμου ή θα είσαι στα κάγκελα ως άλλη Ραχήλ Μακρή; Γιατι μάλλον το δεύτερο φαντάζομαι. Άγιοι οι νόμοι αν συμφωνούν με όσα πιστεύω, χουντικοί αν διαφωνούν.

Γενικά είστε πολύ πιο επικίνδυνοι για τη δημοκρατία από λογιών-λογιών φασισταριά, γιατι τουλάχιστον αυτοί δηλώνουν ανοιχτά υπέρ της κατάλυσης του πολιτεύματος (π.χ. ΚΚΕ,ΧΑ, ΚΚΕ ΜΛ, ΜΛ ΚΚΕ, Μ ΚΚΕ, Λ ΚΚΕ, ΚΚΕ Μ). Είναι ένας εχθρός ευθύς. Όσοι όμως υποστηρίζετε τη δικτατορία της πολιτικής ορθότητας, είστε λύκοι ντυμένοι πρόβατα. Δημοκράτες στη βιτρίνα, πιο φασίστες κι απο τους φασίστες απο πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Ε βεβαια, ειδικα οταν το σχολιαζουν οι κομμουνιστες

Γιατι ως γνωστόν στις καπιταλιστικές χώρες οι φυλακές είναι γεμάτες πολιτικούς κρατουμένους. Δυστυχώς δεν έχουν διδαχθεί αυτές οι κοινωνίες απο την ανεκτικότητα και τον ώριμο πολιτικό διάλογο που ήταν καθημερινό φαινόμενο στην ΕΣΣΔ.

Πάτε να σας κοιτάξει κανένας γιατρος. Κλέφτες θα γίνουν;


Δεν έχω γράψει ποτέ υπέρ του Στάλιν, του Μάο και οποιουδήποτε "εξουσιαστικού σοσιαλιστή" και όποιας αντίστοιχης πρακτικής (ούτε συριζαίος είμαι γιατί το βλέπω και αυτό να έρχεται...). Προφανώς, βέβαια, η δική μου κριτική στα παραπάνω διαφέρει σε πολλά σημεία από αυτήν που θα κάνατε εσείς.

Το θέμα είναι πως η ημιμάθειά σας σχετικά με το τι είναι σοσιαλισμός, τι περαιτέρω ιδεολογικά ρεύματα περιλαμβάνει κοκ., οδηγεί σε γραφικούς χαρακτηρισμούς που προκύπτουν με βάση το τι νομίζετε πως είναι οι πολιτικές μου θέσεις και όχι ποιες είναι.

Έχει καταντήσει τόσο κουραστική η κατάσταση, που πλέον πρέπει μάλλον θα πρέπει να γράφω μια επεξηγηματική παράγραφο, πριν γράψω την ίδια τη θέση μπας και λάβω ουσιαστική απάντηση και όχι κάτι ανακριβές που θα μπορούσε να γίνει meme στο Austrian Economics σύμφωνα με το τι πιστεύετε πως ισχύει, ενώ δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Mountain οι απόψεις σου βασίζονται σε μια υπαρκτή κοινωνία ή σε ένα βιβλίο γραμμένο 200 χρόνια πριν με μια τελείως διαφορετική κοινωνία, με τελείως διαφορετική οικονομία και θέσεις εργασιών, που δεν έχει εφαρμοστεί ποτέ ή μάλλον όλες οι προσπάθειες εφαρμογής του απέτυχαν παταγωδώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Γενικά είστε πολύ πιο επικίνδυνοι για τη δημοκρατία από λογιών-λογιών φασισταριά, γιατι τουλάχιστον αυτοί δηλώνουν ανοιχτά υπέρ της κατάλυσης του πολιτεύματος (π.χ. ΚΚΕ,ΧΑ, ΚΚΕ ΜΛ, ΜΛ ΚΚΕ, Μ ΚΚΕ, Λ ΚΚΕ, ΚΚΕ Μ). Είναι ένας εχθρός ευθύς. Όσοι όμως υποστηρίζετε τη δικτατορία της πολιτικής ορθότητας, είστε λύκοι ντυμένοι πρόβατα. Δημοκράτες στη βιτρίνα, πιο φασίστες κι απο τους φασίστες απο πίσω.
Έχεις δίκιο, ντρέπομαι πολύ που υποστηρίζω τους νόμους υπέρ των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Περαιτέρω συζήτηση με φιλοχουντικούς δε νομίζω οτι μπορώ να κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Οπότε εσείς αν πάτε στην Αμερική να ζητήσετε δουλειά και πει ο εργοδότης "σιγά που θα δώσω δουλειά στον κωλοέλληνα τον τεμπέλη, θα πω και στους φίλους μου να μην τον πάρουν γιατί όλοι οι έλληνες είναι λαμόγια" δε θα σας πειράξει, θα πείτε "oh well, ελευθερία του λόγου". Έτσι; Ή μήπως η ελευθερία του λόγου ισχύει μόνο για να λέμε το δικό μας μακρύ και κοντό;

Έχει κάθε δικαίωμα να κάνει ότι θέλει στην επιχείρηση του και να προσλαμβάνει όποιον θέλει βέβαια στις ΗΠΑ βέβαια έχουν νόμους περι racial profiling που έχουν σακατέψει εντελώς το εργασιακό περιβάλλον σε τέτοιο επίπεδο που πλέον όλοι οι εργαζόμενοι σε μεγάλες εταιρείες βρίσκονται με ποσόστωση έχουμε τόσους αφροαμερικάνους τόσους λευκούς και τόσους ασιάτες.Σε λίγο με αυτούς τους νόμους θα γυρίσει τούμπα το πράγμα και θα είμαστε εμείς η μειονότητα στους εργαζόμενους.Οι δε πολιτικές που επικρατούν στις εταιρείες των ΗΠΑ εξαιτίας αυτού του νόμου είναι τέτοιες που αγγίζουν σε φίμωση της ελευθερίας του λόγου ακόμα και απολυταρχικά καθεστώτα.Εχουν απομακρυνθεί απο τις θέσεις τους προγραμματιστές στην Google επειδή γράψαμε σε ένα κείμενο σαν αρθρογράφοι ''οτι οι άνθρωποι δεν είναι όλοι ίδιοι'' και απομακρύνθηκαν απο την θέση τους χωρίς δεύτερη σκέψη.Εγώ λέω να τους δέσουμε και ένα σαμάρι και να τους πηγαινοφέρνουμε στον δρόμο με ταμπέλα είμαι τεντυ μπόϋς όπως κάνανε παλιά στην Ελλάδα το 1960-1970.

Έχεις δίκιο, ντρέπομαι πολύ που υποστηρίζω τους νόμους υπέρ των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Περαιτέρω συζήτηση με φιλοχουντικούς δε νομίζω οτι μπορώ να κάνω.

Η ελευθερία της έκφρασης είναι και αυτό ανθρώπινο δικαίωμα και το έχουμε υπογράψει εις διπλούν στην χώρα και με την επικύρωση της χάρτας ανθρωπίνων δικαιωμάτων του ΟΗΕ και με την Ευρωπαϊκή Σύμβαση Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων το οποίο βέβαια γίνεται γαργάρα στα πλαίσια αυθαίρετων νόμων που εισάγει η σάπια νομοθετική εξουσία της Ελλάδας.
Το να βαφτίζουμε φιλοχουντικούς ανώνυμα μέλη του φόρουμ που δεν τα ξέρουμε είναι άλλο ένα επιχείρημα του πόσο εύκολα προσάπτεται ενας τίτλος ρατσιστή ή φασίστα στην ελληνική κοινωνία και πώς η κοινωνία μας δεν είναι σε θέση να παίξει με τέτοιους νόμους όταν δεν μπορεί ούτε να ορίσει τι είναι φασισμός. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μοuntain,καταρχάς μην ομαδοποιείς όσους γράφουν εναντίων αυτών των ''αντιρατσιστικών'' κινήσεων όπως η μύνηση στον Ζουγανέλη σε νεοφιλελεύθερους.Γενικά είμαι της άποψης πως πρέπει να ασκείται σκληρότερη κριτική σε ιδέες που προέρχονται από τον χώρο που θεωρεί πως ανήκει κάποιος παρά σε αντίθετες ιδέες. Ο λόγος είναι προφανής. Εάν αναλώνεσαι στον ποδοσφαιρικό πόλεμο καταλήγεις να υποστηρίζεις οτιδήποτε σερβίρεται από τους ''ομοιδεάτες'' σου και καταλήγεις να υποστηρίζεις πράγματα τα οποία δεν έχουν τόσο ευγενή αποτελέσματα όσο νόμιζες.(δεν είναι προσωπικό το β'ενικό)

Πέρα από το ίδιο το περιστατικό, ε τώρα το να μιλάτε οι νεοφιλελεύθεροι υποστηρικτές της έννομης κοινωνίας και της εθνικής ενότητας για thoughtcrimes, καταπίεση από την κυρίαρχη άποψη και διώξεις έναντι συγκεκριμένων πολιτικών θέσεων...λιγάκι ειρωνικό δεν το βρίσκετε?

Η λογική αυτού του ποστ είναι ακριβώς η ίδια με εκείνη δηλώσεων του μέσου δεξιού ''φιλελεύθερου'' σε επιθέσεις των ναζί σε μετανάστες ξέρω γω
''Πέρα από μπλα μπλα,το να υπερασπίζονται οι αριστεροί ανθρώπινα δικαιώματα είναι ειρωνικό...μπλα μπλα'' Και πάντα καταλήγει η κουβέντα να μετατίθεται από το πραγματικό εκάστοτε θέμα(εν προκειμένω η προσπάθεια να μπει ο κόσμος σε μια λογική αυτολογοκρισίας) σε ανούσιες συζητήσεις που είναι λιγότερο χρήσιμες και από το αν ο Κούτρης θα πάρει μεταγραφή φέτος ή όχι.
Χέσε neolibs,φασίστες,αριστερους whatever,η γνώμη σου πάνω στο συγκεκριμένο thread?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Ενδιαφέρουσες απόψεις...αλλά από συμπέρασμα τίποτα .

Εκεί που κατέληξα είναι ότι έχουμε ελευθερία λόγου. Τι και εάν πεις ή γράψεις πχ. γ@μιετ@ι η μ@ν@ του κάθε νεοδημοκράτη ή πηδιέτ@ι κάθε Συριζαίος , είσαι ελεύθερος να το διατυμπανίσεις .
Εκφραστείτε ελεύθερα παιδιά .

ΥΓ : Γιατί μερικοί εκεί που γράφετε ελληνικά πετάτε μέσα και μια αγγλική λέξη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top