Ελεύθερος ο 35χρονος που κατηγορείται για το φόνο του 52χρονου Ρομά

Συμφωνείτε με την απόφαση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 13)
  • Ναι

    Ψήφοι: 9 69.2%
  • Όχι

    Ψήφοι: 4 30.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Όχι, (φυλετικός) ρατσισμός είναι η αξιολογική ιεράρχηση των διαφόρων φυλών βάσει βιολογικών χαρακτηριστικών.
Εν προκειμένω, κανείς δεν ισχυρίζεται πως οι Ρομά από τη φύση τους ρέπουν προς το έγκλημα. Ωστόσο, τα υψηλά ποσοστά εγκληματικότητας των συγκεκριμένων είναι μια αδιαμφισβήτητη εμπειρική παρατήρηση, η ερμηνεία της οποίας αναζητείται σε κοινωνιολογικούς- όχι βιολογικούς- παράγοντες, όπως είναι η αδυναμία αφομοίωσης, η έλλειψη παιδείας, η ανέχεια κ.λπ.
Έπειτα, (από κοινωνιολογική, και πάλι, σκοπιά) δεν μπορούμε να εξετάζουμε το άτομο αυτόνομα, έξω από την κοινωνία, τις αξίες της και τις ειδικές συνθήκες, μέσα στις οποίες αποκρυσταλλώθηκε η προσωπικότητά του.

Επομένως, το πρόβλημα με τους Ρομά έχει να κάνει με αίτια κοινωνιολογικά, όχι βιολογικά. Ως εκ τούτου, δεν τίθεται ζήτημα ρατσισμού εναντίον τους. Είναι μια εκ των πραγμάτων διαπίστωση. Και εφόσον οι κοινωνιολογικές αιτίες που οδηγούν στο έγκλημα- σε αντίθεση με τις βιολογικές- μπορούν να αρθούν, γι` αυτό ακριβώς προτείνονται διάφορες λύσεις, όπως η παροχή παιδείας, εργασίας κ.λπ.


Ακριβως αυτο! Πολυ ρεαλιστική προσέγγιση. Εύγε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι, (φυλετικός) ρατσισμός είναι η αξιολογική ιεράρχηση των διαφόρων φυλών βάσει βιολογικών χαρακτηριστικών.
Εν προκειμένω, κανείς δεν ισχυρίζεται πως οι Ρομά από τη φύση τους ρέπουν προς το έγκλημα. Ωστόσο, τα υψηλά ποσοστά εγκληματικότητας των συγκεκριμένων είναι μια αδιαμφισβήτητη εμπειρική παρατήρηση, η ερμηνεία της οποίας αναζητείται σε κοινωνιολογικούς- όχι βιολογικούς- παράγοντες, όπως είναι η αδυναμία αφομοίωσης, η έλλειψη παιδείας, η ανέχεια κ.λπ.
Έπειτα, (από κοινωνιολογική, και πάλι, σκοπιά) δεν μπορούμε να εξετάζουμε το άτομο αυτόνομα, έξω από την κοινωνία, τις αξίες της και τις ειδικές συνθήκες, μέσα στις οποίες αποκρυσταλλώθηκε η προσωπικότητά του.

Επομένως, το πρόβλημα με τους Ρομά έχει να κάνει με αίτια κοινωνιολογικά, όχι βιολογικά. Ως εκ τούτου, δεν τίθεται ζήτημα ρατσισμού εναντίον τους. Είναι μια εκ των πραγμάτων διαπίστωση. Και εφόσον οι κοινωνιολογικές αιτίες που οδηγούν στο έγκλημα- σε αντίθεση με τις βιολογικές- μπορούν να αρθούν, γι` αυτό ακριβώς προτείνονται διάφορες λύσεις, όπως η παροχή παιδείας, εργασίας κ.λπ.


Το μέσο IQ 82 βέβαια είναι ένας σημαντικός βιολογικός παράγοντας.




Εν τω μεταξύ στην απολογία του ο τύπος είπε πως δεν ήθελα να τον σκοτώσω αλλά να πυροβολήσω στον αέρα για τον εκφοβισμό. Αυτός μάλλον θα ήταν από εκείνους που στο στρατό όταν κάνανε οπλίσατε δις, πυροδοτήσατε η κάνη αντί να κοιτάει τα σύννεφα κοιτούσε τον μπροστινό φαντάρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
O καθενας στην απολογια του γράφει οτι θέλει ρε φιλε. Τωρα αν θα την δεχτούν ή οχι στο δικαστηριο ειναι άλλο θέμα.

Οταν ο άλλος σου λέει πως ήθελε να πυροβολήσει στον αέρα αλλα τελικά πέτυχε τον άνθρωπο στην γή! Τοτε τον ρωτάς σχετικά. Τοτε πως τον πετύχατε θα τον ρωτουσα εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος ήταν 5 άτομα (που δεν ξες αν κουβαλάνε μαχαίρι ή οτιδήποτε) και δεν θα μπορούσε σωματικά μόνο να αμυνθεί ή να προστατευτεί. Μπορεί να πει στον πανικό μου έριξα όπου να ναι, πάλι δεν είναι παράλογο. Θα είχε ίσως πιο εύκολα ελαφρυντικά αν είχε καλέσει την αστυνομία και δεν είχε πετάξει το σώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος ήταν 5 άτομα (που δεν ξες αν κουβαλάνε μαχαίρι ή οτιδήποτε) και δεν θα μπορούσε σωματικά μόνο να αμυνθεί ή να προστατευτεί. Μπορεί να πει στον πανικό μου έριξα όπου να ναι, πάλι δεν είναι παράλογο. Θα είχε ίσως πιο εύκολα ελαφρυντικά αν είχε καλέσει την αστυνομία και δεν είχε πετάξει το σώμα.


Έριξες όπου να ναι ή έριξες στον αέρα; θα μας πεις κάτι ακριβές ή θες να θεωρηθει οτι λές ψέμματα; ;)

Η σωστη ανακριση περιλαμβάνει και τις κατάλληλες ερωτήσεις ωστε να προκυψει ένα σωστο συμπέρασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Έριξες όπου να ναι ή έριξες στον αέρα; θα μας πεις κάτι ακριβές ή θες να θεωρηθει οτι λές ψέμματα; ;)

Η σωστη ανακριση περιλαμβάνει και τις κατάλληλες ερωτήσεις ωστε να προκυψει ένα σωστο συμπέρασμα.
Μπορεί να πει ότι πάνω στον πανικό του έριξε όπου να 'ναι. Τι ήθελε να κάνει και τι έκανε τελικά μόνο ο ίδιος το ξέρει. Και δεν θα πει ότι του κατέβει αλλά ότι του πει ο δικηγόρος του ότι είναι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Μπορεί να πει ότι πάνω στον πανικό του έριξε όπου να 'ναι. Τι ήθελε να κάνει και τι έκανε τελικά μόνο ο ίδιος το ξέρει. Και δεν θα πει ότι του κατέβει αλλά ότι του πει ο δικηγόρος του ότι είναι καλύτερο.


Ναι το οπου να ναι διαφέρει απο το έριξα στον αέρα. Το οπου να ναι προς ποια κατεύθυνση; εγω αν ήμουν συνηγορος της οικογενειας των Ρομα θα τον έπιανα στον αιφνιδιασμο. Γιατι μονο έτσι μπορει να μπερδευτει κάποιος και να αποκαλυψει πράγματα εκτος του συνειδητου του ελέγχου (αυτων δηλαδη που οπως έγραψες και εσυ του έχει πει ο δικηγορος του)

- Που ριξατε ακριβως ... δεν μας δινετε να καταλάβουμε.
- Στον αέρα...
- Στον αέρα πού;;;
- Πάνω στον πανικο μου έριξα οπου να ναι.
- Στον αέρα ή οπου να ναι;;;
- θέλετε να μας κρυψετε κάτι και πέφτετε σε αντιφάσεις;;;
- Κρατούσε κάτι ο δολοφονημένος ;;;
- κρατουσε ενα μαχαιρι ή ενα άλλο αντικειμενο.
- Τον ειδατε άρα... και μετά στοχεύσατε .. αρα πως στοχευσατε στον ουρανο ή οπου να ναι;
- αφου τον βλέπατε οτι κρατουσε κάτι. Οποτε ταυτοχρονα στοχευατε στον ουρανο και βλέπατε το θύμα σας;

Ξέρεις ... εκει δεν εχει "ειναι επιθετικος απεναντι μου..." εκει κάνουν ερωτησεις οι συνηγοροι και οι κατηγορουμενοι έχουν το δικαιωμα ειτε να απαντησουν ειτε οχι. Δεν έχουν το δικαιωμα κρισης επι των ερωτησεων ουτε του υφους. Οτι υφος θέλω θα έχω. δεν θα μου πεις εσυ πως θα κάνω την δουλεια μου ειχε πει μια φορά ενας δικηγορος σε εναν εξεταζομενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Μπορεί να πει ότι πάνω στον πανικό του έριξε όπου να 'ναι. Τι ήθελε να κάνει και τι έκανε τελικά μόνο ο ίδιος το ξέρει. Και δεν θα πει ότι του κατέβει αλλά ότι του πει ο δικηγόρος του ότι είναι καλύτερο.


Πολύ καλά έκανε και έριξε επάνω τους (και εγώ αν είχα όπλο στο ψαχνό θα έριχνα), είχε δύο παιδιά ο άνθρωπος, γυναίκα ανάπηρη και του επιτέθηκαν 5 με μαχαίρια, μπορεί όχι μόνο για κλοπή. Πολύ καλά έκανε.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Πολύ καλά έκανε και έριξε επάνω τους (και εγώ αν είχα όπλο στο ψαχνό θα έριχνα), είχε δύο παιδιά ο άνθρωπος, γυναίκα ανάπηρη και του επιτέθηκαν 5 με μαχαίρια, μπορεί όχι μόνο για κλοπή. Πολύ καλά έκανε.


Ναι εντάξει καλα δεν έγινε , διοτι ένα προβλημα της κοινωνιας έσκασε σε αυτον.

Ειμαστε μια χώρα που κανεις δεν θέλει να λύνει προβληματα απο τους ιθυνοντες παρα ελάχιστοι και συνηθως αυτοι οι ελάχιστοι επειδη χαλάνε την σούπα υπόκεινται σε διώξεις κάθε ειδους.

Αυτοι οι τύποι ειναι προβλημα της κοινωνιας. Οταν οι βλάκες του συριζα (και οχι μονο) αφηνουν έξω άτομα λογω αποσυμφορησης των φυλακών ουσιαστικά κάνουν σε αυτους τους καλούς και το προβλημα θα σκάσει σε σένα. Ετσι και με τους ρομά κάποιοι που μένουν σε περιοχές αναβαθμισμένες οπως Ψυχικο - Μαρουσι - Κηφισια κτλπ που εκει τσαντιρια δεν υπάρχουνε μπορουν να κάνουν τους τάχα ανθρωπιστές. Αν ομως έμεναν στο Μενιδι ή στο Ζεφυρι σε αποσταση αναπνοης απο αυτους και έτρεμε το φιλοκάρδι τους κάθε πρωί που το παιδι τους πηγαινε σχολειο θα ηταν διαφορετικά.

Δυστυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα καθενας κοιτάει την πάρτη του και προσφέρει λαϊκισμο οποτε του έρθει.


Γιατι να υποστει τωρα αυτος τις ταλαιπωριες και τις ευθυνες της κοινωνιας .... τοσα λεφτά παιρνουνε 500 συμβουλοι σε κάθε δημο 300 μεσα στη βουλη υπουργοι παρα υπουργοι συντονιστες κτλπ. περιφερειες - 200 φορεις και οτι αλλο σκατά εχουνε σκαρφιστει και έχουν νομιμοποιησει με ΦΕΚ για να πληρώνονται απο τον δημοσιο κορβανά.

Και διατρεχει και μεγάλο κινδυνο πλέον διοτι άνοιξε βεντέτα με τους γυφτους επειδη έφαγε εναν δικο τους. Ειδες εσυ να παραδέχονται οι γυφτοι το λάθος τους βγηκαν εξω ολοι μαζι να τους λιντσάρουν. Λοιπον ζουμε σε ενα τρελοκομειο αυτο ειναι το συμπερασμα. Ο ένας κοιτάζει να χώσει τον άλλον. Και τα πολιτικαλ κορέκτ επιχειρηματακια και τις γραβάτες και τα κοστουμια και τους καθωςπρεπει σμους εγω τα βλέπω βερεσέ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Έχω την πεποίθηση ότι η αστυνομία δεν πρόκειται να φυλάξει τον 35χρονο.

Από την συμπλοκή απ ότι καταλάβατε μόλις αντέδρασε ο ιδιοκτήτης οι συμπατριώτες μας οι τσιγγάνοι ετράπησαν εις φυγή και μετά μετρήθηκαν και βρήκαν ότι έλλειπε ένας.


Ειναι υποχρεωμένη η αστυνομια να τον φυλάξει και να τον βοηθησει ωστε να μην τον φάνε. Και κάπως έτσι ξεκινάνε και οι αντιπάθειες. Δηλαδη μπαινει μέσα με υφος απαιτησης πχ ο κατηγορουμενος ... ένας απο τους μπάτσους οι οποιοι βαριούνται να κάνουν τις δουλειές τους ή ειναι τσιράκια με τους Ρομα λένε "Τι θελει τωρα αυτος ο μλκας" και κάπως έτσι ξεκινάνε και οι εχθροτητες. Αλλα αυτα ειναι για οσους βρέχονται ..το βρέχουν το κωλαράκι τους! Οχι για εκεινους που δεν ασχολουνται με τιποτα απέχουν απο ολα και απλα κάθονται σε εναν λοφο (νοητικά) και αμπελοφιλοσοφουν. ;)
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πολύ καλά έκανε και έριξε επάνω τους (και εγώ αν είχα όπλο στο ψαχνό θα έριχνα), είχε δύο παιδιά ο άνθρωπος, γυναίκα ανάπηρη και του επιτέθηκαν 5 με μαχαίρια, μπορεί όχι μόνο για κλοπή. Πολύ καλά έκανε.
Δεν μπορώ να πω ότι με φαίνεται παράλογο να έριξε ο άνθρωπος εφόσον πήγαν 5 άτομα να τον κλέψουν. Και όχι επειδή ήταν Ρομά (ας ήταν και Σουηδοί ξέρω γω) αλλά γιατί δεν θα μπορούσε να αμυνθεί. Σίγουρα θα ήταν καλύτερα να είχε ρίξει στον αέρα και να φεύγαν και να μην είχε πεθάνει κανένας αλλά πάνω στον πανικό μπορεί να μη προλάβεις να το σκεφτείς κιόλας.
Επειδή οι κλέφτες ήταν Ρομά όμως πρέπει να δούμε και λίγο τι πάει στραβά στην αφομοίωση τους. Γιατί να μη πηγαίνουν τα παιδιά τους σχολείο αλλά να τα μαθαίνουν να κλέβουν; Θα μεγαλώσει και ξαφνικά θα του ρθει η φώτιση ότι δεν πρέπει να κλέβει; Εγώ αυτά τα παιδιά τα θεωρώ θύματα και λυπάμαι που ζουν έτσι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Oταν έχεις χρεωμένο οπλισμο δεν υπάρχει πανικος! Εισαι σαν στρατιώτης. Και στον στρατο ο φοβος δεν ειναι λογος απαλαγής απο καταλογισμο.

Φροντιζει το οπλο του το φυλάσσει κατάλληλα , το συντηρεί το καθαριζει και ανα πάσα στιγμή ξέρει τι κινησεις θα πρέπει να κάνει. Αναλογα τον επιτιθέμενο. Εχει διαβασει κανεις την νομοθεσια για τα οπλα απο εδω ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top