Υγιεινή διατροφή

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Eileen
έχεις να προτείνεις γεύματα-σνακς που μπορείς να έχεις μαζί από το σπίτι χωρίς να χρειάζονται ψυγείο;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Είναι εύκολο για κάποιον που έχει μπει σε μία ρουτίνα (ειδικά αν την ακολουθεί καιρό) να μιλάει για την ευκολία αυτής και να κουνά το δάχτυλο. Η δύναμη της συνήθειας έχει το ρόλο της.
Πάνο, I hear you. Οι περισσότεροι φοιτητές έχουν περάσει από αυτή την θέση - σίγουρα αυτοί που έμεναν μόνοι τους και δεν είχαν την μαμά ως courier-catering :P

Δε θέλω να μακρηγορήσω, οπότε σε αυτά τα ατελείωτα 12ωρα στη σχολή που νομίζεις ότι θα αφήσεις την τελευταία σου πνοή στο θρανίο, εγώ επέλεγα:

  • οπωσδήποτε ένα-δύο φρούτα

  • κουλούρι/τοστ με γαλοπούλα (ή και σκέτο)/γιαούρτι με βρώμη (αργότερα, όταν έφεραν στο κυλικείο της σχολής)

  • είχα μαγειρέψει από το προηγούμενο βράδυ έτσι ώστε όταν γυρνούσα να είχα κάτι άμεσα, για να μην φάω και πολύ αργά το βράδυ


Είναι μικρά γεύματα, ένα μήλο ή ένα κουλούρι μπορείς να το φας καθώς τελειώνει μία διάλεξη και περιμένεις να αρχίσει η επόμενη. ;)

Τώρα για την Πέμπτη έχεις ένα κενό 13:00-15:00, που προσφέρεται για γεύμα - είτε αυτό θα είναι σαλάτα, είτε κάτι από τη λέσχη ενδεχομένως. Δε ξέρω πώς είναι και κοντά στο ΟΠΑ η αγορά. Σε εμάς εδώ έχει within walking distance πολλά μαγαζιά με υγιεινές επιλογές για να φας.

Η υγιεινή διατροφή δεν έχει να κάνει μόνο με τις ώρες που τρως, αλλά και με την ποιότητα των γευμάτων που καταναλώνεις.
Οπότε προσπάθησε να έχεις κάποιο υγιεινό σνακ μαζί σου τις φορτωμένες μέρες, για να μην τσιμπάς χαζομάρες. Ξεκίνα να μαγειρεύεις μόνος, ή και με παρέα, στο σπίτι τα βράδια. Δε χρειάζεται να κάνεις παπάδες - να είναι καλά το Internet υπάρχουν πολλά site με συνταγές εύκολες που μπορεί και κάποιος αρχάριος να ακολουθήσει!

Αυτό που αντί να ενθαρρύνουμε κάποιον νέο άνθρωπο, που θέλει να βρει τρόπους για να τρέφεται υγιεινά εμείς του την λέμε για το πώς ζει, με ξεπερνά! =)


Το κουλουρι έχει ζάχαρη. Αμα το δοκιμάσεις απο το φουρνο θα καταλαβεις οτι γλυκιζει.

Αν θές να κανεις καλη διατροφη την ζάχαρη την ξεχνάς για κάθε μέρα ειδικά.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αφήνω αυτό απλά εδώ: :P
Βράδυ πριν τον ύπνο ροφηματάκι πρωτεϊνης + 1 μήλο.
Φώτο θα βάλεις; να δουμε την δική σου κορμοστασια με αυτα που λές στους άλλους να τρωνε.


Αφου τα επιχειρηματα δεν πειθουν τον συνομιλητη ας πεισουν οι φωτογραφιες.

@Eileen
έχεις να προτείνεις γεύματα-σνακς που μπορείς να έχεις μαζί από το σπίτι χωρίς να χρειάζονται ψυγείο;
Κοίτα, εγώ κατά βάση προτιμούσα τα φρούτα, γιατί αυτά μου αρέσουν περισσότερο και είναι πιο εύκολα σε θέμα συντήρησης. Το μήλο δηλαδή, ή τη μπανάνα και εκτός ψυγείου να την αφήσεις κάποιες ώρες δεν έγινε τίποτα.
Το χειμώνα έφτιαχνα θυμάμαι και wraps με τορτίγιες. Το καλοκαίρι που λόγω ζέστης δεν ενδείκνυνται, έφτιαχνα μπάρες με δημητριακά και ξηρούς καρπούς ή μαύρη σοκολάτα, στο σπίτι (γιατί του εμπορίου είναι ψιλο-αίσχος). Αυτό που συνειδητοποίησα είναι ότι βαριόμουν αρκετά εύκολα και αυτό κάποιες φορές "έσπαγε" αν θες τους κανόνες μου. Μου άρεσε δηλαδή να έχω ποικιλία, την απόλυτη ρουτίνα την βαριέμαι πολύ! Οπότε προσπαθούσα να βρω πράγματα που μου αρέσουν και να τα εναλλάσσω μεταξύ τους.

Α! Μία περίοδο ήμουν πολύ hooked με κάτι κριτσίνια ολικής με καρότο ή και τα πολύσπορα! Και αυτά είναι καλή επιλογή! =)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Αφήνω αυτό απλά εδώ: :P




Κοίτα, εγώ κατά βάση προτιμούσα τα φρούτα, γιατί αυτά μου αρέσουν περισσότερο και είναι πιο εύκολα σε θέμα συντήρησης. Το μήλο δηλαδή, ή τη μπανάνα και εκτός ψυγείου να την αφήσεις κάποιες ώρες δεν έγινε τίποτα.
Το χειμώνα έφτιαχνα θυμάμαι και wraps με τορτίγιες. Το καλοκαίρι που λόγω ζέστης δεν ενδείκνυνται, έφτιαχνα μπάρες με δημητριακά και ξηρούς καρπούς ή μαύρη σοκολάτα, στο σπίτι (γιατί του εμπορίου είναι ψιλο-αίσχος). Αυτό που συνειδητοποίησα είναι ότι βαριόμουν αρκετά εύκολα και αυτό κάποιες φορές "έσπαγε" αν θες τους κανόνες μου. Μου άρεσε δηλαδή να έχω ποικιλία, την απόλυτη ρουτίνα την βαριέμαι πολύ! Οπότε προσπαθούσα να βρω πράγματα που μου αρέσουν και να τα εναλλάσσω μεταξύ τους.

Α! Μία περίοδο ήμουν πολύ hooked με κάτι κριτσίνια ολικής με καρότο ή και τα πολύσπορα! Και αυτά είναι καλή επιλογή! =)


Μηπως εισαι απο εκεινους που πιστευουν οτι αμα πινει μια πρωτεϊνη κάποιος θα φουσκώσει ;;;;

βεβαια δεν μου κάνει εντυπωση για κάποιον που προτεινει τορτιγιες που επισης έχουν ζάχαρη ή κουλουράκι θεσσαλονικης.

Αυτα δεν ειναι διατροφη. Σορρυ κιολας. Ειναι απλα ενα κλικ πιο πάνω απο το δεν τρώω σαβουρες εντελώς οπως μπουγάτσες ή σουβλάκια.


Μωρε αν ηταν έτσι θα ηταν απλά και ευκολα τα πράγματα και ολοι θα γινομασταν .... Σβατζενέγκερ με ... πατατάκια και κουλουράκια θεσσαλονικης :)


Αποφασιστε αν θα κάνετε διατροφη σοβαρή ή οχι. ;)

Αφήνω αυτό απλά εδώ: :P


Α! Μία περίοδο ήμουν πολύ hooked με κάτι κριτσίνια ολικής με καρότο ή και τα πολύσπορα! Και αυτά είναι καλή επιλογή! =)


Ναι ουυυυ η καλυτερη! Κριτσινια του εμποριου με .... ζάχαρη.

Ειναι σαν τα δημητριακα φιτνεσ που τα παιρνουν οσες κάνουν ζούμπα και θέλουν να γινουν φιτνες!

 
Τελευταία επεξεργασία:

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Καλά, εδώ που τα λέμε Devil ούτε το γιαουρτάκι τοτάλ 2% είναι η πιο υγιεινή επιλογή γιαουρτιού, ούτε τα κουάκερ θα τα προτιμούσα μετά από τα άρθρα για τη γλυφοσάτη. Οπότε άσε τα κουλουράκια και τις τορτίγιες της κοπέλας. :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Καλά, εδώ που τα λέμε Devil ούτε το γιαουρτάκι τοτάλ 2% είναι η πιο υγιεινή επιλογή γιαουρτιού, ούτε τα κουάκερ θα τα προτιμούσα μετά από τα άρθρα για τη γλυφοσάτη. Οπότε άσε τα κουλουράκια και τις τορτίγιες της κοπέλας. :P


Eντάξει αν εχεις αγγελάδα δικιά σου εκτροφης και την αρμέγεις κάθε πρωί μπορεις να πεις οτι το τοτάλ ή η αγγελαδιτσα δεν ειναι καλές επιλογές. Το κουάκερ ειναι πολυ ανώτερο απο τα κριτσινια και τα κρακεράκια.

Το οτι δεν αρέσει να το τρώτε ειναι άλλη φάση.

Εμενα δεν με ενδιαφέρει δε πα να φάει και αρνί το πρωι ο άλλος. Αλλα κακά τα ψέμματα με κουλουράκια και κριτσινάκια δουλειά δεν γινεται :)


Δες τι λέει και ο άνθρωπος στο βιντεο ..... "φιτνες" με 60γρ υδατανθρακα εκ των οποιων τα 30 ειναι ζάχαρη.


Ψαχτειτε πρωτα και μετά ειρωνευεστε. Προσωπικά δεν δινω κάποιο άλλο τιπ. Γιατι βλέπω οτι θα χλευαστει ενω προσπαθουμε να πούμε σωστά πράγματα. Βγάλτε την με κρακεράκια "διαιτης" και καλες προπονησεις. Tι με ενδιαφέρει εμένα; ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Eντάξει αν εχεις αγγελάδα δικιά σου εκτροφης και την αρμέγεις κάθε πρωί μπορεις να πεις οτι το τοτάλ ή η αγγελαδιτσα δεν ειναι καλές επιλογές. Το κουάκερ ειναι πολυ ανώτερο απο τα κριτσινια και τα κρακεράκια.

Το οτι δεν αρέσει να το τρώτε ειναι άλλη φάση.

Εμενα δεν με ενδιαφέρει δε πα να φάει και αρνί το πρωι ο άλλος. Αλλα κακά τα ψέμματα με κουλουράκια και κριτσινάκια δουλειά δεν γινεται :)


Δες τι λέει και ο άνθρωπος στο βιντεο ..... "φιτνες" με 60γρ υδατανθρακα εκ των οποιων τα 30 ειναι ζάχαρη.


Ψαχτειτε πρωτα και μετά ειρωνευεστε. Προσωπικά δεν δινω κάποιο άλλο τιπ. Γιατι βλέπω οτι θα χλευαστει ενω προσπαθουμε να πούμε σωστά πράγματα. Βγάλτε την με κρακεράκια "διαιτης" και καλες προπονησεις. Tι με ενδιαφέρει εμένα; ;)

Μην το πάμε στα άκρα, είμαι σίγουρη ότι πολλές αγορές προσφέρουν κι άλλες επιλογές πέρα από το τοτάλ ή την αγελαδίτσα. Αυτό που εννοούσα κυρίως, όμως, είναι ότι αν κάποιος από τη στιγμή που θα αποφασίσει να φάει γιαούρτι η χειρότερη επιλογή είναι αυτό με τα φρούτα/ γεύσεις και η καλύτερη το "ζωντανό" με την πέτσα, το στραγγιστό αγελάδος είναι κάπου στη μέση. Μάλλον.

Επίσης δε μίλησα για τη βρώμη γενικά, αλλά για τη βρώμη μάρκας κουάκερ. Αν εσύ λες τη βρώμη κουάκερ, ανεξαρτήτως μάρκας, έπαιξε μια ασυνεννοησία εδώ.

Για να γίνει πιο κατανοητή η φύση του σχολίου μου, δεν είχα σκοπό να σε χλευάσω αλλά να δείξω μια αντίφαση. Γενικά, η κριτική και οι συμβουλές που δίνω σε κάποιον/α εξαρτώνται (α) από το τι ισχυρίζεται αυτός/η ότι είναι ή/και κάνει, και (β) από το σε τι στάδιο κρίνω εγώ ότι είναι. Στην περίπτωση που κάποιος έχει άστατο πρόγραμμα, πότε τρώει σχετικά καλά πότε σαβουριάζει όποτε και ό,τι να 'ναι, η συμβουλή να φάει δυο κριτσίνια με σουσάμι, ή πολύσπορο ή καρότο ως σνακ δεν είναι τόσο καταστροφική ή ανθυγιεινή όσο την παρουσιάζεις. Συγκριτικά τουλάχιστον. Υπάρχει δε περίπτωση κάποιους να τους βοηθάει η σταδιακή αλλαγή από το "άλλαξε τα όλα με τη μία". Από την άλλη, όταν κάποιος/α ακολουθεί μια τόσο αυστηρή στάση και κριτική σχετικά με την υγιεινή διατροφή, περιμένω την φροντίδα που δείχνει στο πρόγραμμα και στις θερμίδες, να τη δείχνει και στην επιλογή των πρώτων υλών και να μην τις αμελεί. Και αν δεν την δείχνει, να το αναγνωρίζει και να έχει περισσότερο κατανόηση.

Και στο λέω γιατί μού κάνει εντύπωση. Νομίζω παρόμοιο σχόλιο σού είχα ξανακάνει κάποτε και για την τομπλερόνε. Επειδή κιόλας θεωρώ ότι εκπαιδευόμαστε στη γεύση, μού κάνει εντύπωση που ένας άνθρωπος που έχει βγάλει από τη διατροφή του τη ζάχαρη τόσο επίμονα, απολαμβάνει μια σοκολάτα που ακόμα κι εγώ τη βρίσκω τόσο κακά γλυκιά. Ακόμα και το μέλι του σουπερμάρκετ τύπου αττική ή αυτά που έχω εγώ δει να κυκλοφορούν σε μεριδούλες, προσωπικά ούτε καν στη μαγειρική δεν το χρησιμοποιώ. Το θεωρώ ψέμα.

Οπότε ας είμαστε όλοι λίγο πιο χαλαροί μεταξύ μας.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το καλοκαίρι που λόγω ζέστης δεν ενδείκνυνται, έφτιαχνα μπάρες με δημητριακά και ξηρούς καρπούς ή μαύρη σοκολάτα, στο σπίτι (γιατί του εμπορίου είναι ψιλο-αίσχος).

Α! Μία περίοδο ήμουν πολύ hooked με κάτι κριτσίνια ολικής με καρότο ή και τα πολύσπορα! Και αυτά είναι καλή επιλογή! =)
οι σπιτικές μπάρες, ενώ είναι μεν πιο υγιεινές από αυτές του εμπορίου, είναι παράλληλα και θερμιδικές βόμβες. συνήθως θέλουν πολύ ταχίνι (που έχει πολλά λιπαρά και υδατάνθρακες) και μέλι/σοκολάτα/ξηρούς καρπούς/ you name it για γεύση τα οποία επίσης έχουν πολλές θερμίδες λόγω της ποσότητας που απαιτούν οι μπάρες.
τα κριτσίνια είτε ολικής είτε με καρότο είτε με ό,τι άλλο ζαρζαβατικό σκεφτείς δεν έχουν θρεπτική αξία. έχουν ωραία γεύση και σε ξεγελούν ότι τρέφεσαι σωστά αλλά δεν είναι και ιδανικό σνακ. μια στο τόσο φυσικά και ως έσχατη λύση, γιατί όχι;
Καλά, εδώ που τα λέμε Devil ούτε το γιαουρτάκι τοτάλ 2% είναι η πιο υγιεινή επιλογή γιαουρτιού, ούτε τα κουάκερ θα τα προτιμούσα μετά από τα άρθρα για τη γλυφοσάτη. Οπότε άσε τα κουλουράκια και τις τορτίγιες της κοπέλας. :P
το γιαούρτι (και ειδικά το τοτάλ :() γιατί δεν είναι υγιεινή επιλογή; (ρωτάω ειλικρινά γιατί δεν ξέρω)
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ωραία και τα φρούτα, ωραίο και το κουακερ και το μέλι αλλά αν φαω μόνο αυτά δυστυχώς εγώ θα χάσω κιλά. Για κάποιο λόγο χάνω κιλά πολύ εύκολα, ενώ δύσκολα παίρνω. Λοιπόν, πείτε κανένα ωραίο υγιεινό μεσημεριανό/βραδινό γεύμα και για εμάς τους 30αρηδες που ακόμα μας παιρναν για λύκειοπαιδα:redface:
Την ζάχαρη την έχω βγάλει από τη ζωή μου πολλά χρόνια τώρα (τρώω μόνο κανένα κομματάκι τουρτα σε καμία γιορτή κι αν).
 

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
οι σπιτικές μπάρες, ενώ είναι μεν πιο υγιεινές από αυτές του εμπορίου, είναι παράλληλα και θερμιδικές βόμβες. συνήθως θέλουν πολύ ταχίνι (που έχει πολλά λιπαρά και υδατάνθρακες) και μέλι/σοκολάτα/ξηρούς καρπούς/ you name it για γεύση τα οποία επίσης έχουν πολλές θερμίδες λόγω της ποσότητας που απαιτούν οι μπάρες.
τα κριτσίνια είτε ολικής είτε με καρότο είτε με ό,τι άλλο ζαρζαβατικό σκεφτείς δεν έχουν θρεπτική αξία. έχουν ωραία γεύση και σε ξεγελούν ότι τρέφεσαι σωστά αλλά δεν είναι και ιδανικό σνακ. μια στο τόσο φυσικά και ως έσχατη λύση, γιατί όχι;

το γιαούρτι (και ειδικά το τοτάλ :() γιατί δεν είναι υγιεινή επιλογή; (ρωτάω ειλικρινά γιατί δεν ξέρω)

Αν και παίζει να το κατάλαβες από το δεύτερο μήνυμά μου, μην σε στεναχωρώ άδικα! Δεν εννοούσα ότι έχω ακούσει κάτι κακό για το συγκεκριμένο γιαούρτι, αλλά ότι προσωπικά θα προτιμούσα από τοπικό συνεταιρισμό (λόγω των συνθηκών διαβίωσης και της διατροφής των ζώων), και ότι συγκριτικά η καλύτερη επιλογή (σε σχέση με τα συστατικά που παίρνεις, όχι με τις θερμίδες) είναι τα πιο "ζωντανά" γιαούρτια και όχι τα στραγγιστά. Π.χ. και όταν παίρνεις αντιβίωση, το στραγγιστό γιαουρτάκι δεν θα σου κάνει τίποτα. Κι ας είναι πιο γλυκοφάγωτο το καημένο. :P
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Κλασικός Devil, κάνει την τρίχα τριχιά, σχολιάζει στο άσχετο πράγματα που δεν είπα. Nice.
οι σπιτικές μπάρες, ενώ είναι μεν πιο υγιεινές από αυτές του εμπορίου, είναι παράλληλα και θερμιδικές βόμβες. συνήθως θέλουν πολύ ταχίνι (που έχει πολλά λιπαρά και υδατάνθρακες) και μέλι/σοκολάτα/ξηρούς καρπούς/ you name it για γεύση τα οποία επίσης έχουν πολλές θερμίδες λόγω της ποσότητας που απαιτούν οι μπάρες.
τα κριτσίνια είτε ολικής είτε με καρότο είτε με ό,τι άλλο ζαρζαβατικό σκεφτείς δεν έχουν θρεπτική αξία. έχουν ωραία γεύση και σε ξεγελούν ότι τρέφεσαι σωστά αλλά δεν είναι και ιδανικό σνακ. μια στο τόσο φυσικά και ως έσχατη λύση, γιατί όχι;
Οι σπιτικές μπάρες είναι σαφώς πιο υγιεινές. Κάτι ακόμη σημαντικό (για εμένα) είναι ότι έχω την ευκαιρία να κάνω ό,τι θέλω στη συνταγή και αυτό μου δίνει παραπάνω επιλογές. Δεν ισχυρίστηκα κάτι για απώλεια βάρους, απλά πρότεινα κάποιες υγιεινές επιλογές για σνακ. Από το να τραφείς με σαπίλα από το κυλικείο είναι προτιμότερο. :happy: Εγώ πχ έβαζα γλυκάνισο, που μου αρέσει πολύ :P
Τώρα, αναφορικά με τα κριτσίνια και αυτά τα έφτιαχνα μόνη μου γιατί είναι αστεία εύκολο. Δε συμφωνώ ότι δεν έχουν θρεπτική αξία - το ότι δε θα τα προτιμούσε κάποιος για διατροφή απώλειας βάρους είναι κάτι διαφορετικό.

Το σημαντικό στην υγιεινή διατροφή είναι να δοκιμάζεις καινούρια πράγματα για να μην βαριέσαι. Το ότι η υγιεινή διατροφή είναι άνοστη είναι ταμπού. =)
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ερώτηση άσχετης.
Από πότε η υγιεινή διατροφή έχει γίνει συνώνυμο της στέρησης?
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Κλασικός Devil, κάνει την τρίχα τριχιά, σχολιάζει στο άσχετο πράγματα που δεν είπα. Nice.

Οι σπιτικές μπάρες είναι σαφώς πιο υγιεινές. Κάτι ακόμη σημαντικό (για εμένα) είναι ότι έχω την ευκαιρία να κάνω ό,τι θέλω στη συνταγή και αυτό μου δίνει παραπάνω επιλογές. Δεν ισχυρίστηκα κάτι για απώλεια βάρους, απλά πρότεινα κάποιες υγιεινές επιλογές για σνακ. Από το να τραφείς με σαπίλα από το κυλικείο είναι προτιμότερο. :happy: Εγώ πχ έβαζα γλυκάνισο, που μου αρέσει πολύ :P
Τώρα, αναφορικά με τα κριτσίνια και αυτά τα έφτιαχνα μόνη μου γιατί είναι αστεία εύκολο. Δε συμφωνώ ότι δεν έχουν θρεπτική αξία - το ότι δε θα τα προτιμούσε κάποιος για διατροφή απώλειας βάρους είναι κάτι διαφορετικό.

Το σημαντικό στην υγιεινή διατροφή είναι να δοκιμάζεις καινούρια πράγματα για να μην βαριέσαι. Το ότι η υγιεινή διατροφή είναι άνοστη είναι ταμπού. =)
από το να φας κάτι προπαρασκευασμένο προφανώς και τα σπιτικά σνακ είναι καλύτερα.
για τα κριτσίνια δεν ανέφερες ότι ήταν κι αυτά σπιτικά οπότε το παίρνω πίσω, νόμιζα πως έλεγες για αυτά που βρίσκουμε στα σούπερ μάρκετ. δεν τα έχω ψάξει/ φτιάξει ποτέ οπότε δεν ξέρω :P
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
^Βασικότερη ερώτηση: από πότε η διατροφή έχει πάντα ως σκοπό την απώλεια βάρους ή ακόμα και τη γράμμωση; Γιατί νομίζω συζητάμε για δύο διαφορετικά πράγματα.
Η πλήρης στέρηση, "δίνω τον χυμό απ'έξω σε φίλους γιατί έχει ζάχαρη" είναι οκ για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα που αποσκοπείς κάπου. Δεν είναι ούτε εφαρμόσιμο εφ όρου ζωής ούτε και απαραίτητο για κανέναν λόγο.
Όταν μιλάμε για υγιεινή διατροφή, θεωρώ ότι, μιλάμε για έναν πιο υγιεινό τρόπο ζωής. Με διάρκεια. Αλλαγές που μπορείς να εφαρμόσεις σιγά σιγά στη καθημερινότητά σου και να μείνουν.
Οπότε ναι, το καλό πρωινό είναι ένα από αυτά, τα κουλούρια/κριτσίνια/δημητριακά για σνακ στη σχολή/δουλειά/γουατεβερ επίσης. Τζιζ, μέτρον άριστον.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
^Βασικότερη ερώτηση: από πότε η διατροφή έχει πάντα ως σκοπό την απώλεια βάρους ή ακόμα και τη γράμμωση; Γιατί νομίζω συζητάμε για δύο διαφορετικά πράγματα.
Η πλήρης στέρηση, "δίνω τον χυμό απ'έξω σε φίλους γιατί έχει ζάχαρη" είναι οκ για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα που αποσκοπείς κάπου. Δεν είναι ούτε εφαρμόσιμο εφ όρου ζωής ούτε και απαραίτητο για κανέναν λόγο.
Όταν μιλάμε για υγιεινή διατροφή, θεωρώ ότι, μιλάμε για έναν πιο υγιεινό τρόπο ζωής. Με διάρκεια. Αλλαγές που μπορείς να εφαρμόσεις σιγά σιγά στη καθημερινότητά σου και να μείνουν.
Οπότε ναι, το καλό πρωινό είναι ένα από αυτά, τα κουλούρια/κριτσίνια/δημητριακά για σνακ στη σχολή/δουλειά/γουατεβερ επίσης. Τζιζ, μέτρον άριστον.
Μετά είμαστε και εμείς οι παράξενοι που αν δούμε το πρωί φαγητό πριν τον καφέ μας έρχονται αναγούλες. :look: Πάντως πολύ σωστό πόιντ έχεις γιατί στην περίπτωση που το παραξηλώνεις τρώγοντας μαλακίες είναι κακό για τον οργανισμό αλλά και το να φτάνεις σε επίπεδα ψύχωσης με την κάθε μπουκιά είναι επίσης κακό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Μην το πάμε στα άκρα, είμαι σίγουρη ότι πολλές αγορές προσφέρουν κι άλλες επιλογές πέρα από το τοτάλ ή την αγελαδίτσα. Αυτό που εννοούσα κυρίως, όμως, είναι ότι αν κάποιος από τη στιγμή που θα αποφασίσει να φάει γιαούρτι η χειρότερη επιλογή είναι αυτό με τα φρούτα/ γεύσεις και η καλύτερη το "ζωντανό" με την πέτσα, το στραγγιστό αγελάδος είναι κάπου στη μέση. Μάλλον.

Επίσης δε μίλησα για τη βρώμη γενικά, αλλά για τη βρώμη μάρκας κουάκερ. Αν εσύ λες τη βρώμη κουάκερ, ανεξαρτήτως μάρκας, έπαιξε μια ασυνεννοησία εδώ.

Για να γίνει πιο κατανοητή η φύση του σχολίου μου, δεν είχα σκοπό να σε χλευάσω αλλά να δείξω μια αντίφαση. Γενικά, η κριτική και οι συμβουλές που δίνω σε κάποιον/α εξαρτώνται (α) από το τι ισχυρίζεται αυτός/η ότι είναι ή/και κάνει, και (β) από το σε τι στάδιο κρίνω εγώ ότι είναι. Στην περίπτωση που κάποιος έχει άστατο πρόγραμμα, πότε τρώει σχετικά καλά πότε σαβουριάζει όποτε και ό,τι να 'ναι, η συμβουλή να φάει δυο κριτσίνια με σουσάμι, ή πολύσπορο ή καρότο ως σνακ δεν είναι τόσο καταστροφική ή ανθυγιεινή όσο την παρουσιάζεις. Συγκριτικά τουλάχιστον. Υπάρχει δε περίπτωση κάποιους να τους βοηθάει η σταδιακή αλλαγή από το "άλλαξε τα όλα με τη μία". Από την άλλη, όταν κάποιος/α ακολουθεί μια τόσο αυστηρή στάση και κριτική σχετικά με την υγιεινή διατροφή, περιμένω την φροντίδα που δείχνει στο πρόγραμμα και στις θερμίδες, να τη δείχνει και στην επιλογή των πρώτων υλών και να μην τις αμελεί. Και αν δεν την δείχνει, να το αναγνωρίζει και να έχει περισσότερο κατανόηση.

Και στο λέω γιατί μού κάνει εντύπωση. Νομίζω παρόμοιο σχόλιο σού είχα ξανακάνει κάποτε και για την τομπλερόνε. Επειδή κιόλας θεωρώ ότι εκπαιδευόμαστε στη γεύση, μού κάνει εντύπωση που ένας άνθρωπος που έχει βγάλει από τη διατροφή του τη ζάχαρη τόσο επίμονα, απολαμβάνει μια σοκολάτα που ακόμα κι εγώ τη βρίσκω τόσο κακά γλυκιά. Ακόμα και το μέλι του σουπερμάρκετ τύπου αττική ή αυτά που έχω εγώ δει να κυκλοφορούν σε μεριδούλες, προσωπικά ούτε καν στη μαγειρική δεν το χρησιμοποιώ. Το θεωρώ ψέμα.

Οπότε ας είμαστε όλοι λίγο πιο χαλαροί μεταξύ μας.


Toν χλευασμο γενικα τον ειπα οχι για σενα.

Noμιζω μετά απο 1 μήνα παντελούς αποχής απο οτιδηποτε junk και τρώγοντας σχεδον κάθε μερα κοτοπουλο με μπροκολο. Μπορω να φάω μια μέρα 2 τομπλερον αμα γουστάρω και 1 οικογενειακη πιτσα ;) αν φτάσεις και εσυ 1 μήνα να κυριαρχησεις πάνω στην πεινα και το μυαλο σου φάε 10 τομπλερον μετά. Μπορεις να το κάνεις ; ;)

Το ειχα γράψει και εγω πιο παλιά η διατροφη μπορει να σκληρύνει αρκετά αν θέλεις να πετυχεις εναν στοχο ας πουμε ή επειδη έτσι σου ήρθε να "καθαρισεις" εσυ μπορει να μην το νιώθεις αλλα εγω με μια τέτοια διατροφη για τοσο καιρο 5-6 μήνες (με κάποια ελευθερα γευματα στο ενδιάμεσο) νιωθω πολυ ανάλαφρος και τουρμπο. Δεν εχω ουτε μια καουρα δεν εχω ουτε ενα φουσκωμα το στομαχι μου ειναι σαν πουπουλο. Νιώθω φανταστικά.

Ο καθενας επιλέγει τι θα απολαυσει. Αυτο το συναισθημα ή να τρωει κάθε μερα πιτσες και να καπνιζει ; διαλέγεις και παιρνεις.

Αλλα η διατροφη θέλει πειθαρχια. Προγραμμα και οχι "α μωρε ας πάρω 4-5 κριτσινια απο το φουρνο μια και δεν έχω τιποτα να φάω" υγιεινα δεν ειναι;

έτσι ειναι η διατροφη θέλει προγραμμα και ταπεράκια :D οποιος θέλει να κανει δουλεια πρέπει να μαθει να μαγειρευει μονος του για να ξέρει πχ τι βάζει μέσα και να μην βάζει πράγματα που δεν του χρειάζονται.

Μην πάρεις μέλι σουπερ μάρκετ. Πάρε μέλι κανονικο και βάλε σε ενα βαζάκι και πάρε το και αυτο καλα κλεισμένο στο σακιδιο σου μέσα. Τοχω κανει και αυτο.

Εμενα η αγγελαδιτσα αμα δεν φάω 2-3 μέρες μου λειπει. Με λιγες σταφιδουλες ειδικά για βράδυ κατεβαινει πολυ ευχάριστα σαν ενα τελευταιο γευμα.

Κλασικός Devil, κάνει την τρίχα τριχιά, σχολιάζει στο άσχετο πράγματα που δεν είπα. Nice.

Οι σπιτικές μπάρες είναι σαφώς πιο υγιεινές. Κάτι ακόμη σημαντικό (για εμένα) είναι ότι έχω την ευκαιρία να κάνω ό,τι θέλω στη συνταγή και αυτό μου δίνει παραπάνω επιλογές. Δεν ισχυρίστηκα κάτι για απώλεια βάρους, απλά πρότεινα κάποιες υγιεινές επιλογές για σνακ. Από το να τραφείς με σαπίλα από το κυλικείο είναι προτιμότερο. :happy: Εγώ πχ έβαζα γλυκάνισο, που μου αρέσει πολύ :P
Τώρα, αναφορικά με τα κριτσίνια και αυτά τα έφτιαχνα μόνη μου γιατί είναι αστεία εύκολο. Δε συμφωνώ ότι δεν έχουν θρεπτική αξία - το ότι δε θα τα προτιμούσε κάποιος για διατροφή απώλειας βάρους είναι κάτι διαφορετικό.

Το σημαντικό στην υγιεινή διατροφή είναι να δοκιμάζεις καινούρια πράγματα για να μην βαριέσαι. Το ότι η υγιεινή διατροφή είναι άνοστη είναι ταμπού. =)

Ε μα δεν λές και τιποτα. Εγραψες ενα "αυτο το αφηνω εδω"

ποιο; αυτο που έγραψα ο ιδιος εδω το αφηνεις εδω;

Για πες μου λιγο τι διατροφικη αξια έχουν τα κριτσινια; :P
Μπορει να μην ξέρω ρε παιδι μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μετά είμαστε και εμείς οι παράξενοι που αν δούμε το πρωί φαγητό πριν τον καφέ μας έρχονται αναγούλες. :look: Πάντως πολύ σωστό πόιντ έχεις γιατί στην περίπτωση που το παραξηλώνεις τρώγοντας μαλακίες είναι κακό για τον οργανισμό αλλά και το να φτάνεις σε επίπεδα ψύχωσης με την κάθε μπουκιά είναι επίσης κακό.

Και μετά είναι κι αυτοί που δεν πίνουν καν καφέ οπότε ας καταλήξουμε σε ισοπαλία. :hehe:

Προσωπικά το βρίσκω από αγενές έως επικίνδυνο να ασχολείται κανείς με τη διατροφή κάποιου άλλου εφόσον δεν είναι ο διατροφολόγος/γιατρός του ή εν γένει δεν του έχει ζητηθεί η συμβολή του.
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πλήρης στέρηση, "δίνω τον χυμό απ'έξω σε φίλους γιατί έχει ζάχαρη" είναι οκ για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα που αποσκοπείς κάπου. Δεν είναι ούτε εφαρμόσιμο εφ όρου ζωής ούτε και απαραίτητο για κανέναν λόγο.

Μη παίρνεις ως δεδομένο πως στερούνται όσοι ''δίνουν τον χυμό απ'έξω σε φίλους γιατί έχει ζάχαρη''.Από μια στιγμή και μετά αλλάζει η διατροφική σου καθημερινότητα και σταματάς να θέλεις ή έστω επιζητάς πολύ λιγότερο τροφές που θεωρούνται σαβούρες.Μπορεί να είναι και θέμα συνήθειας :hmm:
Η υγιεινή διατροφή δεν είναι κάνω τον εαυτό μου μίζερο τρώγοντας μπρόκολα για να φάω μια φορά τη βδομάδα προφιτερόλ ως επιβράβευση.
εδιτ: άκυρο μήνυμα,γράφεις πιο μετά κάτι παρόμοιο,σε διάβασα μέχρι ένα σημείο)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Ωραία και τα φρούτα, ωραίο και το κουακερ και το μέλι αλλά αν φαω μόνο αυτά δυστυχώς εγώ θα χάσω κιλά. Για κάποιο λόγο χάνω κιλά πολύ εύκολα, ενώ δύσκολα παίρνω. Λοιπόν, πείτε κανένα ωραίο υγιεινό μεσημεριανό/βραδινό γεύμα και για εμάς τους 30αρηδες που ακόμα μας παιρναν για λύκειοπαιδα:redface:
Την ζάχαρη την έχω βγάλει από τη ζωή μου πολλά χρόνια τώρα (τρώω μόνο κανένα κομματάκι τουρτα σε καμία γιορτή κι αν).


Γλυκοπατατα με στηθος κοτοπουλο φιλέτο.
Ρυζι με μπιφτεκια κοτοπουλο.
Κριθαράκι με τονο.
Λαχανικά ψητά με σαρδέλα ή σκουμπρί.

Σημερα έφαγα ρυζι με φακες και σκουμπρι αλλα κονσέρβα το πηρα.


μπορεις να κάνεις πολλους συνδυασμους αρκει να έχεις ορισει τι θέλεις να κάνεις. Να αδυνατισεις ή να βάλεις ογκο;


Το μυστικο ειναι οσο βραδιάζει ελαττώνεις και υδατάνθρακα. Γιατι θα πέσεις για υπνο και η ενεργεια θα αποθηκευτει σαν λιπος.
Δηλαδη δεν έχει νοημα να πάς να φάς στις 11 το βράδυ ενα μπώλ κουάκερ με γιαουρτι και μέλια. Αυτα ειναι για το πρωί.

Το βρα΄δακι στο τελευταιο γευμα γνώμη μου ....

γιαουρτι με σταφιδες
σαλατα με αυγά (ασπράδια) και λιγο γαλοπουλα και ισως 1 παξιμάδι ουτε 50γρ. τριματα.

κοτατζ με βατομουρα και μέλι.


εεεμ τι άλλο γενικα μπορει κάποιος να κάνει πολλους συνδυασμους.


εξαρταται αν βγεις κιολας και θέλεις κάτι να σε κρατησει επειδη θα έχει ξενυχτι εγω θα έπαιρνα και μια μπανανα μετά μαζι μου. Κάπου στο αμάξι. Και πιο πριν έχεις βαλει στην σαλατα ενα βρεγμενο παξιμαδι και το ασπραδι αυγου με την γαλοπουλα που σου δινει την πρωτεϊνη σου και μαζι με τον υδατανθρακα του παξιμαδιου και του μαρουλιού (σιγα τον υδατανθρακα αλλα τεσπα) κάνεις ενα ολοκληρωμενο γευμα μαζι με μια κουταλιά ελαιολαδο.

Εξαρτάται. Εχεις τα πιθανα φαγητα που σ αρεσουν κιολας και κανεις τους συνδυασμους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top