Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,346 μέλη και 2,453,477 μηνύματα σε 77,716 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 664 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

harry akritas

Περιβόητο Μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 1,268 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε: στις 00:40, 07-06-19:

Δεν απαντούσα σε σένα συγκεκριμένα αλλά οκ
Τα πρώτα που είπες είναι αυθαίρετα. Δεν του έρχεται από μόνος του να βάλει πλυντήριο; Αυτό κι όλα τα υπόλοιπα είναι υπερβολικά αυθαίρετες γενικεύσεις, που σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να χαρακτηρίσουν ένα φύλο, ούτε καν τη πλειοψηφία του, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για νέους ανθρώπους. Δεν είναι επιχειρήματα αυτά, δεν παίζουμε πόλεμο αγοράκια vs κοριτσάκια.
Όλα τα υπόλοιπα που ανέφερες λύνονται με την ανεξαρτητοποίηση, ζώντας έστω και για λίγα χρόνια μόνος σου. Τότε και τις βασικές δουλειές θα μάθεις να κάνεις και να μαγειρεύεις θα μάθεις κι ένα κουμπί να ράψεις θα καταφέρεις και θα μπορείς να τα εφαρμόσεις όλα αυτά στη συγκατοίκηση. Έτσι αποδομούνται τα κοινωνικά στερεότυπα, όχι με πύρινους φεμινιστικούς λόγους με πολεμική ρητορική που στο μόνο που δεν βοηθούν είναι η εξίσωση των δύο φύλων στην καθημερινή ζωή.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,353 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 02:44, 07-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από harry akritas
Δεν απαντούσα σε σένα συγκεκριμένα αλλά οκ
Τα πρώτα που είπες είναι αυθαίρετα. Δεν του έρχεται από μόνος του να βάλει πλυντήριο; Αυτό κι όλα τα υπόλοιπα είναι υπερβολικά αυθαίρετες γενικεύσεις, που σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να χαρακτηρίσουν ένα φύλο, ούτε καν τη πλειοψηφία του, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για νέους ανθρώπους. Δεν είναι επιχειρήματα αυτά, δεν παίζουμε πόλεμο αγοράκια vs κοριτσάκια.
Εγώ εξαρχής έβαλα το disclaimer ότι δεν το παίζω αυθεντία οπότε δεν μιλάω γενικά "για τους άντρες", άλλωστε και στο προηγούμενο ποστ έγραψα ότι βασίζομαι σε παραδείγματα από δικό μου περίγυρο. Δεν θέλω να γενικεύσω. Δεν ξέρω αν έχω τόσο προβληματικό/ιδιόρρυθμο/εκτός τόπου και χρόνου περίγυρο, αλλά δεν είναι και 1-2 μεμονωμένες περιπτώσεις για να πω ότι μπορώ να τις αγνοήσω.
Δεν είπα ότι παίζουμε πόλεμο, ούτε προσπαθώ να σου αποδείξω ότι το ένα φύλο είναι ανώτερο/κατώτερο του άλλου. Αυτό που έγραψα είναι ότι βάσει των παραδειγμάτων (αρκετά, ομολογουμένως) που έχω, δεν μπορώ να πω ότι έχουμε κατανομή του νοικοκυριού ισότιμα, ακόμα και αν και τα 2 φύλα στο ζευγάρι ισχυρίζονται ότι αυτά είναι στερεότυπα και παρωχημένες αντιλήψεις.

Όλα τα υπόλοιπα που ανέφερες λύνονται με την ανεξαρτητοποίηση, ζώντας έστω και για λίγα χρόνια μόνος σου. Τότε και τις βασικές δουλειές θα μάθεις να κάνεις και να μαγειρεύεις θα μάθεις κι ένα κουμπί να ράψεις θα καταφέρεις και θα μπορείς να τα εφαρμόσεις όλα αυτά στη συγκατοίκηση.
Αχ έλα τώρα, πόσοι φοιτητές (και φοιτήτριες βέβαια) δεν τρέφονται με τα τάπερ της μαμάς που βάζουν 10-10 στην κατάψυξη, δεν στέλνουν κάθε 2 βδομάδες τα άπλυτα με το ΚΤΕΛ και απλά θάβουν το πουκάμισο που του λείπει κουμπί στο βάθος της ντουλάπας μέχρι να το ξεθάψει η μαμά και να το ράψει; Πόσες φορές δεν έχεις ακούσει μάνα να λέει "να θα πάω στο σπίτι του Χ και επ' ευκαιρία θα καθαρίσω κιόλας"; Πού είναι η ανεξαρτητοποίηση, πού είναι η πρωτοβουλία; Ποιος φοιτητής θα ξέρει ότι θα έρθει η μάνα του και δεν θα χαρεί* -έστω και ενδόμυχα για τους τύπους- που θα του περάσει ένα χεράκι το σπίτι όπως αυτή ξέρει;
*Ναι οκ, υπάρχετε κι αυτοί, σύμφωνοι

Έτσι αποδομούνται τα κοινωνικά στερεότυπα, όχι με πύρινους φεμινιστικούς λόγους με πολεμική ρητορική που στο μόνο που δεν βοηθούν είναι η εξίσωση των δύο φύλων στην καθημερινή ζωή.
Τα κοινωνικά στερεότυπα αποδομούνται όταν το παιδί από μικρό έρχεται σε επαφή με ερεθίσματα που προάγουν αυτή την εξίσωση των φύλων, ξεκινώντας από το σπίτι (παραδείγματα έγραψα παραπάνω). Δεν ξέρω για την γενιά που τώρα είναι σχολικής και προσχολικής ηλικίας πώς θα είναι σε 20 χρόνια, πάντως η δική μας γενιά δεν νομίζω ότι μεγάλωσε με το ιδανικό "οι δουλειές του σπιτιού μοιράζονται διά του 2". Ο φαύλος κύκλος δεν έσπασε ακόμα.
Παράθεση

Angelo27

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

O Angelo27 έγραψε: στις 04:45, 07-06-19:

Λοιπόν, μια χαρά έχουν μάθει οι άντρες και να σκουπίζουν και να καθαρίζουν και να βάζουν πλυντήριο και και και. Το λέω αυτό εκ πείρας, καθώς ως φοιτητής έχει τύχει να επισκεφτώ πολλά φοιτητικά σπίτια και πάντα τα σπίτια των αγοριών ήταν πιο καθαρά. Ειλικρινά, υπάρχουν κορίτσια που το σπίτι τους είναι ένα αχούρι. Και από την άλλη υπάρχουν σπίτια αγοριών πεντακάθαρα. Αλήθεια, πως εξηγείται αυτό? Διότι σύμφωνα με τα λεγόμενά κάποιων σε αυτό το topic η νοοτροπία που υπάρχει είναι να θεωρείται η γυναίκα ως αυτή που θα πρέπει να κάνει τις δουλειές του σπιτιού και όχι ο άντρας. Αλλά παρ΄όλα αυτά εγώ ως φοιτητής μια χαρά βλέπω να κάνουν δουλειές οι άντρες. Πως εξηγείται αυτό?? Διότι σύμφωνα με τα λεγόμενά κάποιων εδώ πέρα θα περίμενε κανείς ένας άντρας να κάθεται και να ξύνεται όλη μέρα επειδή έχει κυριαρχήσει η νοοτροπία ότι ως άντρας δε θα έπρεπε να κάνει τίποτα στο σπίτι. Αλλά παρ΄όλα αυτά όχι μόνο κάνει, αλλά πολλές φορές κάνει και περισσότερα για το σπίτι. Επίσης, όλα τα νέα ζευγάρια, ακόμη κι αυτά, μοιράζουν τις δουλειές απ΄ότι βλέπω. Η νοοτροπία να μην ασχολείται ο άντρας υπάρχει συνήθως στα μεγαλύτερα ζευγάρια όπου για άλλους λόγους η γυναίκα έμενε κυρίως στο σπίτι και ο άντρας πήγαινε και δούλευε. Ειλικρινά, βλέπω να υπάρχουν σε αυτό το θέμα άπειρα μηνύματα που πάνω κάτω επαναλαμβάνονται. Νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι ότι οι δουλειές σε ένα σπίτι θα έπρεπε να μοιράζονται ύστερα από συνεννόηση μεταξύ των συντρόφων ανάλογα με τις υποχρεώσεις.
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13,590 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 08:11, 07-06-19:

Το να φωνάζουν οι άντρες φοιτητές γυναίκα να τους καθαρίσει - συμμαζέψει - πλύνει δε σας περνά από το μυαλό;

Εγω πάντως στην προσωπική μου ζωή ακόμα βλέπω διάκριση στις δουλειές του σπιτιού. Γιατί ο άντρας "είναι άντρας, δεν ξέρει μωρέ από τέτοια".

Πώς η Ελληνίδα μάνα μεγαλώνει κορίτσια που θα μορφωθούν και δε θα έχουν ανάγκη κανέναν να τις ταΐζει, αλλά στα 30 τους αν δεν έχουν παντρευτεί γκρινιάζουν καθ' εκάστη και αργία, αυτό είναι κάτι που πάντα μού προκαλεί γέλιο. Αφού στο τέλος νοικοκυρά και μάνα θες να τη δεις, τι την πρηζεις να βγάλει πανεπιστήμιο;
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,348 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 10:03, 07-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Το να φωνάζουν οι άντρες φοιτητές γυναίκα να τους καθαρίσει - συμμαζέψει - πλύνει δε σας περνά από το μυαλό;

Εγω πάντως στην προσωπική μου ζωή ακόμα βλέπω διάκριση στις δουλειές του σπιτιού. Γιατί ο άντρας "είναι άντρας, δεν ξέρει μωρέ από τέτοια".

Πώς η Ελληνίδα μάνα μεγαλώνει κορίτσια που θα μορφωθούν και δε θα έχουν ανάγκη κανέναν να τις ταΐζει, αλλά στα 30 τους αν δεν έχουν παντρευτεί γκρινιάζουν καθ' εκάστη και αργία, αυτό είναι κάτι που πάντα μού προκαλεί γέλιο. Αφού στο τέλος νοικοκυρά και μάνα θες να τη δεις, τι την πρηζεις να βγάλει πανεπιστήμιο;

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Αν σπουδάζεις δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να βρεις σύντροφο ή να κάνεις οικογένεια.
Παράθεση

harry akritas

Περιβόητο Μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 1,268 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε: στις 10:58, 07-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Τα κοινωνικά στερεότυπα αποδομούνται όταν το παιδί από μικρό έρχεται σε επαφή με ερεθίσματα που προάγουν αυτή την εξίσωση των φύλων, ξεκινώντας από το σπίτι (παραδείγματα έγραψα παραπάνω). Δεν ξέρω για την γενιά που τώρα είναι σχολικής και προσχολικής ηλικίας πώς θα είναι σε 20 χρόνια, πάντως η δική μας γενιά δεν νομίζω ότι μεγάλωσε με το ιδανικό "οι δουλειές του σπιτιού μοιράζονται διά του 2". Ο φαύλος κύκλος δεν έσπασε ακόμα.
Τα περί απλύτων πακέτο στα ΚΤΕΛ πρώτη φορά το ακούω και δεν γνωρίζω κανέναν να το κάνει. Σοβαρά έχεις τόσους νέους άντρες στον περίγυρό σου που δεν γνωρίζουν πώς πατάμε το κουμπάκι στο πλυντήριο; Μάλλον να αλλάξεις περίγυρο Για ταπεράκια ίσως κάποιες φορές, εξαρτάται κι από την απόσταση, αλλά σίγουρα δεν είναι φαινόμενο που περιορίζεται στα αγόρια. Ίσως να φταίνε τα διαφορετικά μας βιώματα, αλλά η μέση φοιτήτρια που γνωρίζω δεν ξέρει κάτι περισσότερο για τις δουλειές του σπιτιού ή το μαγείρεμα από τον μέσο φοιτητή. Στον δικό μου περίγυρο συγκεκριμένα, μάλλον συμβαίνει και το αντίθετο.
Όσον αφορά αυτό που παρέθεσα και το οποίο αποτελεί την ουσία της υπόθεσης (σε αντίθεση με το τι κάνει ο γνωστός φοιτητής/ φοιτήτρια του καθένα): αφού οι μεγαλύτεροι δεν έχουν αντίστοιχα ερεθίσματα κατ’ εσένα, πώς θα τα μεταφέρουν στα παιδιά; Αφού δεν έχουν μάθει να κατανέμουν ισότιμα τις δουλειές. Εγώ λέω ναι, να γράφουν και τα βιβλία ότι άντρας και γυναίκα πρέπει να παίρνουν τις δουλειές του σπιτιού μισές μισές. Ειλικρινά πιστεύεις ότι θα πιάσει;
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες