Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,518 μέλη και 2,459,522 μηνύματα σε 78,035 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 186 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Google Stadia

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,790 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 20:51, 26-03-19:

Το gaming αλλάζει εποχή. Πριν μια εβδομάδα ανακοινώθηκε η πρόταση της Google (Stadia).
https://stadia.dev.

Κατά τη γνώμη μου πολύ καλύτερη πρόταση σε σύγκριση με το Game Pass της Microsoft όπου με μια μηνιαία συνδρομή θα έχουμε πρόσβαση σε κάποια παιχνίδια για κάποιο διάστημα κατεβάζοντας τα τοπικά στη συσκευή.

Η κυριαρχία της Sony τέλειωσε. Δεν έχει την υποδομή να κάνει κάτι παρόμοιο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 26-03-19 στις 22:43.
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,733 μηνύματα.

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 21:53, 26-03-19:

Ωραίο θέμα και το παρακολουθούσα κι εγω πρόσφατα μέσω κάποιων youtubers.

'Εχω μια επιφυλαξη κατα πόσον τεχνικά βιώσιμο θα είναι αυτό σε κάποιες χώρες, αν και όσοι το δοκίμασαν δεν είδαν κάποιο αντιληπτό latency.

Θα το δοκίμαζα πάντως.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,790 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 00:00, 27-03-19:

Τέτοιες υπηρεσίες μπορούν να υποστηρίξουν ελάχιστε εταιρίες παγκοσμίως. Συγκεκριμένα 3 (google, amazon, microsoft). έχουν υποδομές για κάτι τέτοιο.

Αν είναι τεχνικά και συμπληρώνω οικονομικά βιώσιμο μπορούμε να κάνουμε υποθέσεις. Για το πρώτο δεν υπάρχει αμφιβολία οτι είναι. Δεν θα ανακοίνωνε η google κάτι τέτοιο αν δεν είχε τους πόρους να το κάνει. Οικονομικά πιστεύω πως δεν είναι αλλά δεν χρειάζεται να είναι. Αρκετές καινοτόμες ιδέες δεν βγάζουν κέρδος και είχαν επιτυχία και επιβιώνουν ακόμα και σήμερα. Παραδείγματα η Tesla, το Uber και το Spotify (που για πρώτη φορά έγινε κερδοφόρο φέτος). Ο λόγος που υπάρχουν είναι ότι παρότι ζημειογώντες υπάρχουν επενδυτές που καλύπτουν τις ζημιές. Και χωρίς αυτο το παράγοντα για τη google είναι δέλεαρ να ελεγξει μια αγορά όπως την gaming και να ενισχύσει μέσω αυτής τις υπόλοιπες υπηρεσίες της.

Για μας τους gamers έχει αρνητικά και θετικά στοιχεία. Το χειρότερο δεν θα αγοράζουμε παιχνίδια αλλά θα τα "νοικιάζουμε". Με άλλα λόγια δεν θα μένει τίποτα στη βιβλιοθήκη και τα games θα χάσουν τη συλλεκτική τους αξία.

Το μεγάλο θετικό είναι ότι τα games είναι προσιτά για πολύ μεγαλύτερο κόσμο. Κακά τα ψέματα οι κονσόλες, το gaming pc, τα ίδια τα pc δεν είναι αποδεκτά για όλες τις τσέπες. Με μια συνδρομή των 10 άντε 20 ευρώ/μήνα θα μπορούμε να παίζουμε καινούρια παιχνίδια ακόμα και σε ένα μικρό τάμπλετ. Μην ξεχνάμε ότι ολοένα και περισσότερα gaming studio είχαν αρχίσει να παρατάνε τους μεγάλους τίτλους και επικεντρώνοτνας στα mobile games!!!! Ίσως αυτό δώσει ανάσα ζωής στα gaming studio για να δημιουργήσουν σοβαρά προιόντα τα επόμενα χρόνια. Με τη σημερινή κατάσταση σε λίγα χρόνια τα παιχνίδια με σενάριο και αρχή, μέση, τέλος θα ήταν παρελθόν. Τέλος δεν υπαρχει το πρόβλημα του πολύωρου download και installation.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 22:09, 07-06-19:

To Stadia κυκλοφορεί το Νοέμβριο αλλά δυστυχώς όχι στη χώρα μας. Το ελάχιστο θα απαιτεί 10mbps σύνδεση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 07-06-19 στις 22:28.
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 995 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε: στις 07:02, 08-06-19:

Ωχ, καλο φαινεται. Μονο $129 για το founder's edition αξιζει γιατι παιρνεις το chromecast ultra, τηλεχειριστηριο και 3 μηνες συνδρομη. Tο τηλεχειριστηριο και το chromecast κοστιζουν $69 και $59 αντιστοιχα, οποτε συμφερει. Θα το παραγγειλω. Συνδεση εχω 1gbs στο σπιτι και 250mbps στο κινητο, οποτε δεν εχω προβλημα με την ταχυτητα. Μπορεις να αγορασεις παιχνιδια αν δεν θελεις να κανεις συνδρομη. Καλη επιλογη και αυτη.

Αν κρινω απο την ποιοτητα κατασκευης του pixel 3 XL και του google home mini, τοτε μαλλον και το τηλεχειριστηριο θα εχει αισθηση premium κατασκευης. Η τιμη του καλη φαινεται, αλλα πιστευω αξιζει περισσοτερο να παρεις το founder's edition.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 00:26, 11-06-19:

H microsoft ανακοίνωσε εχτές το δικό της cloud. To xcloud. Παράλληλα ανακοίνωσε και νέα κονσόλα. Υποτίθεται ότι θα μπορείς να χρησιμοποήσεις ώς server την παιχνιδομηχανή σου για το streaming στο κινητό σου ή να το streaming απευθείας από το azure. Θέλει ταυτόχρονα να πολεμήσει και το νέο ps, αλλά και το stadia αλλά αυτο δεν γίνεται καθώς το cloud κάνει αχρείαστη την τούμπανο κονσόλα.

Μπερδεύει το κοινό με μια φυσική κονσόλα και θα τη πληρώσει. Η google με το Stadia έχει ξεκάθαρο πλάνο. Θα φτιάξει κάτι σαν το steam που θα δουλεύει στο cloud. Εκεί θα αγοράζεις τα παιχνίδια και δεν θα φεύγουν από το λογαριασμό σου. Η συνδρομητική υπηρεσία 9.99$/μήνα είναι προαιρετική και θα σου δίνει τη δυνατότητα να παίξεις κάποια παιχνιδια δωρεάν.

Για μενα η cloud μάχη τέλειωσε πριν αρχίσει
Stadia > xCloud κι ας μην εχει αποκλειστικότητες στην αρχή.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 11-06-19 στις 00:32.
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,513 μηνύματα.

O Vold έγραψε: στις 14:30, 11-06-19:

Δεν νομίζω ότι θα έχουν μεγάλη απήχηση την παρούσα φάση, κανένα από τα δύο.
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,314 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε: στις 10:02, 22-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Vold
Δεν νομίζω ότι θα έχουν μεγάλη απήχηση την παρούσα φάση, κανένα από τα δύο.

Αυτό θα γίνει ακόμα κι αν είναι τεχνικά άρτιες απ την αρχή οι πλατφόρμες, και περιμένω παιδικές ασθένειες με το κιλό κι απ τους δύο, αλλά αυτά είναι αναμενόμενα. Εν μέρη γι αυτό τα βγάζουν από τώρα για να μπορέσει να ωριμάσει η πλατφόρμα τους.

Ο άλλος λόγος όμως είναι ότι δεν υπάρχει σε μεγάλο ποσοστό των πελατών η δικτυακή υποδομή για να δουλέψουν σωστά. Κυρίως όχι για τεχνολογικούς λόγους αλλά για εμπορικούς. Ειδικά στις ΗΠΑ μαστίζονται από data caps και σε πολλές περιπτώσεις άθλιο overbooking του bandwidth. Είμαι σίγουρος ότι δεν περιμένουν κάτι πέρα των early adopters για 2-3 χρόνια, κι αυτό είναι οκ γιατί θα πάρει τόσο στην καλύτερη να "γκρινιάξουν" οι χρήστες αρκετά στην κάθε verizon για να έρθει up to speed το δίκτυο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    charmander, Nelliel, fockos, harry akritas, Dreamweaver, grtt, gademis

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Google+ - Από fockos
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εξωσχολικές Δραστηριότητες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-04-12 στις 07:23.
    • Google Chrome - Από borat
      Το θέμα έχει λάβει 103 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-11-11 στις 12:39.
    • Οι υπηρεσίες της Google - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-09-11 στις 11:40.
    • Art project από την Google - Από lollip
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εξωσχολικές Δραστηριότητες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-02-11 στις 18:57.
    • Google Wave - Από the mage
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-11-09 στις 13:07.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα