Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Απ'την άλλη είτε είμαι ομοφυλόφιλος είτε όχι γιατί να έχω στους λογαριασμούς μου στα social πράγματα σχετικά με το τι κανω στο κρεβάτι μου; Άλλο πράγμα να ανεβάσω ένα στορυ με την κοπέλα μου που κάποιος που δεν με ξέρει μπορεί να υποθέσει ότι είναι και φιλη μου και άλλο να ανεβάζω Συνέχεια "γλυκανάλατα quote" και aftersex στορυ στο κρεβάτι. Άρα η απορία μου είναι εξ αρχής στο ποσό σοβαρό μπορεί να είναι ένα άτομο ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού το οποίο ασχολείται με το κρεβάτι του στα σοσιαλ για να το πάρω στην δουλειά μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ότι στις φωτογραφίες της lacta στο FB η φωτογραφία των ομοφυλόφιλων ανδρών έχει δεκαπλάσια σχόλια από την αντίστοιχη των ομοφυλόφιλων γυναικών καταδεικνύει την υποκρισία της κοινωνίας.

Οι υπόλοιπες φωτογραφίες έχουν μηδαμινά σχόλια, οπότε δεν νομίζω να τις πρόσεξε κανείς.

Κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου,υποκρισία είναι για αυτούς που λένε πως οι ομοφυλόφιλοι είναι ''ενάντια στη φύση'' κλπ κλπ,για αυτούς που απλά δε τους αρέσουν γιατί δεν είναι στην αισθητική τους δεν είναι υποκρισία.
Η βασική αιτιολογία που μπορώ να σκεφτώ πάνω σε αυτό είναι πως ένας straight άντρας που ελκύεται από μια όμορφη γυναίκα,θα ελκύεται και από δύο όμορφες γυναίκες που τυχαίνει να φιλιούνται,αγκαλιάζονται οτιδήποτε οπότε δεν πρόκειται να το κατακρίνει. Το θέμα γι'αυτούς είναι καθαρά αισθητικό.

Επειδή βλέπω μηνύματα περί ομοφοβίας,ρατσισμού κλπ κλπ να έρχονται γιατί μπορεί να υπάρχουν προβλήματα κατανόησης κειμένου από ορισμένους αναγνώστες γράφω κάτι που θα μπορούσε να σκεφτεί κάποιος που πιστεύει κάτι τέτοιο εξού και η φράση δικηγόρος του διαβόλου.Μία ολόκληρη παράγραφος για να μη με συλλάβει η political correct police :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρω οτι η Ρωσια εχει βρει την χρυση τομη του θεματος.Οχι ερωτικες σκηνες ομοφυλοφιλων και οχι στην σχιζοφρενικη απαιτηση για υιοθεσα.Με αυτον τον τροπο περιοριζεται η προπαγανδα αυτων των ατομων αλλα ταυτοχρονα παραμενει το δικαιωμα τους να κανουν οτι θελουν στο κρεβατι τους.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.


Πόσο υποκριτικό που στη Eurovision προσπαθούσαν να βγάλουν ένα lgbtqi+ friendly πρόσωπο το οποίο παίζει να μήν πίστεψε κανένας. Δεύτερον έχουν γίνει έρευνες που αποδεικνύουν, τι έκπληξη,ότι αυτές οι θεραπείες προφανώς δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα .

Θεωρω οτι η Ρωσια εχει βρει την χρυση τομη του θεματος.Οχι ερωτικες σκηνες ομοφυλοφιλων και οχι στην σχιζοφρενικη απαιτηση για υιοθεσα.Με αυτον τον τροπο περιοριζεται η προπαγανδα αυτων των ατομων αλλα ταυτοχρονα παραμενει το δικαιωμα τους να κανουν οτι θελουν στο κρεβατι τους.

Η Ρωσία είναι μια πάρα πολύ συντηρητική χώρα. Έχω φίλες Ρωσίδες, έχουμε συζητήσει για τέτοια ζητήματα και μου έχουν πει ότι είναι πολύ δύσκολα για ένα lgbtqi+ άτομο να ζήσει μόνιμα εκεί.
Το "ας κάνουν ότι θέλουν στο κρεβάτι τους" είναι μια φράση που δημιουργεί πολλά προβλήματα. Το να μην είναι ορατοί αυτοί οι άνθρωποι στο κοινό και να μήν μπορούν να κυκλοφορούν δημόσια όπως κάθε straight με τον/την σύντροφό του. Επίσης, γνώμη μου είναι ότι η υιοθεσία παιδιών απο gay ζευγάρια μόνο σχιζοφρενικη δεν είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Πόσο υποκριτικό που στη Eurovision προσπαθούσαν να βγάλουν ένα lgbtqi+ friendly πρόσωπο το οποίο παίζει να μήν πίστεψε κανένας. Δεύτερον έχουν γίνει έρευνες που αποδεικνύουν, τι έκπληξη,ότι αυτές οι θεραπείες προφανώς δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα .

Ήταν η πολιτική τοποθέτηση ενός ανθρώπου. Στο βαθμό που αυτό δεν εκφράζει μία κυβέρνηση, δε θα πρέπει να ακυρώνουμε ένα ολόκληρο κράτος. Κατά πάσα πιθανότητα ο κύριος είναι ένας ψεκασμένος. Το σωστό θα ήταν να του ζητηθεί άμεσα να υποβάλλει την παραίτησή του.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ήταν η πολιτική τοποθέτηση ενός ανθρώπου. Στο βαθμό που αυτό δεν εκφράζει μία κυβέρνηση, δε θα πρέπει να ακυρώνουμε ένα ολόκληρο κράτος. Κατά πάσα πιθανότητα ο κύριος είναι ένας ψεκασμένος. Το σωστό θα ήταν να του ζητηθεί άμεσα να υποβάλλει την παραίτησή του.

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό, ωστόσο μένει να δούμε πώς θα αντιδράσει το υπόλοιπο κράτος και τι τελικά θα αποφασιστεί :)
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Θεωρω οτι η Ρωσια εχει βρει την χρυση τομη του θεματος.Οχι ερωτικες σκηνες ομοφυλοφιλων και οχι στην σχιζοφρενικη απαιτηση για υιοθεσα.Με αυτον τον τροπο περιοριζεται η προπαγανδα αυτων των ατομων αλλα ταυτοχρονα παραμενει το δικαιωμα τους να κανουν οτι θελουν στο κρεβατι τους.

Έτσι λένε σήμερα το φασισμό; Χρυσή τομή;; :hypno:



Αν επρόκειτο για έναν απλό πολιτικό ή έστω πολίτη, θα ήταν απλώς γραφικός. Εφόσον είναι υπουργός Παιδείας θα έπρεπε ήδη να είχε αποπεμφθεί. Υπόψην ότι παρά τον υπερσυντηρητισμό του Ισραήλ σε κάποια θέματα, η χώρα έχει ανθούσα ΛΟΑΤ κοινότητα και εκεί διοργανώνεται ένα από τα μεγαλύτερα pride του κόσμου.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Μερικοί ξεχνάτε τον Καμμένο :P

Φανταζομαι ότι και στο Ισραήλ η βούληση του ενός δεν εκφράζει τη συνολική βούληση της κυβέρνησης.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Θεωρω οτι η Ρωσια εχει βρει την χρυση τομη του θεματος.Οχι ερωτικες σκηνες ομοφυλοφιλων και οχι στην σχιζοφρενικη απαιτηση για υιοθεσα.Με αυτον τον τροπο περιοριζεται η προπαγανδα αυτων των ατομων αλλα ταυτοχρονα παραμενει το δικαιωμα τους να κανουν οτι θελουν στο κρεβατι τους.


Μα καλά τι προπαγάνδα; Είμαστε σοβαροί;

Όταν λέμε μια λέξη πρέπει να ξέρουμε και το νόημα της πρώτα απ' όλα: προπαγάνδα σημαίνει συστηματική παρακίνηση σε κάτι με κάποιο όφελος. Δεν γίνεται την σήμερον ημέρα να ανάγει κάποιος τη σεξουαλική συμπεριφορά (όποια και αν είναι αυτή) σε σκοτεινά συμφέροντα κάποιας ομοφυλόφιλης κυριαρχίας του πλανήτη, ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να κατεβάζει η κούτρα σας.

Και τι πάει να πει όχι ερωτικές σκηνές μεταξύ ομοφυλόφιλων; Προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο τηλεοπτικής λογοκρισίας ή έτσι αέρα πατέρα;

Όσο για αυτή την ιστορία με το κρεβάτι τους, εντάξει την έχει σιχαθεί όλη η υφήλιος. Όλοι οι άνθρωποι κάνουν ό,τι θέλουν είτε είναι στο κρεβάτι τους, είτε όχι, όσο αυτό που κάνουν δεν είναι ποινικά κολάσιμο. Είναι απίστευτο ότι ακόμα τα συζητάμε αυτά τα πράγματα λες και υπάρχει πραγματικό debate στην κοινωνία. Η πραγματικότητα είναι ότι υπάρχει απλά ένα ρεύμα ανθρώπων που αρνείται πεισματικά την πραγματικότητα όπως οι Δημιουργιστές, οι Επιπεδιστές, οι Αντιεμβολιαστές (που τυχαίνει όλοι να ψηφίζουν Βελόπουλο) και μία εκπροσώπηση τους είναι η αμφισβήτηση της σεξουαλικής ελευθερίας κάποιων συγκεκριμένων ομάδων με κριτήρια αυθαίρετα και ανορθολογικά.

Το μόνο αληθινό debate είναι το θέμα της υιοθεσίας και ο μόνος λόγος που υπάρχουν ερωτηματικά σε αυτήν είναι εξαιτίας σας. Γιατί, αύριο μεθαύριο τα παιδιά αυτά θα υποστούν το χειρότερο bullying από εσάς τους ίδιους, που καμώνεστε τους ιεραποστόλους και νοιάζεστε για την πληγωμένη ψυχική υγεία των υιοθετημένων από gay ζευγάρια παιδιών. Αν νοιάζεστε στ' αλήθεια τότε να τα προστατέψετε, όχι να απειλείτε εμμέσως ότι θα τα υποβάλετε σε έναν χυδαίο εκφοβισμό που τους καταστρέψει τη ζωή μόνο και μόνο γιατί δεν σας αρέσουν οι σεξουαλικές επιλογές των γονιών τους.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
 

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να κατηγορεις την Ρωσια για φασισμο ειναι σαν να κατηγορεις την Γερμανια του 40 για Κομμουνισμο.Αστειο.Περαν τουτου η Ρωσια εχει δημοκρατια και οι πολιτες εχουν κριση.Αλιμονο.

ΠΕΤΑΕΙ Ο ΓΑΪΔΑΡΟΣ ΠΕΤΑΕΙ.

Υ.Γ : Δεν μπηκα καν στον κοπο να διαβασω τις αποψεις σας η αληθεια ειναι γιατι δεν με πολυενδιαφερουν κιολα.Μου αρκει που μπηκατε εσεις για τις δικες μου.Αν χρειαστει να τις υπερασπιστω παντως, θα το κανω καπου που να εχει ουσια και οχι σε ενα forum. :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το να κατηγορεις την Ρωσια για φασισμο ειναι σαν να κατηγορεις την Γερμανια του 40 για Κομμουνισμο.Αστειο.Περαν τουτου η Ρωσια εχει δημοκρατια και οι πολιτες εχουν κριση.Αλιμονο.

ΠΕΤΑΕΙ Ο ΓΑΪΔΑΡΟΣ ΠΕΤΑΕΙ.

Υ.Γ : Δεν μπηκα καν στον κοπο να διαβασω τις αποψεις σας η αληθεια ειναι γιατι δεν με πολυενδιαφερουν κιολα.Μου αρκει που μπηκατε εσεις για τις δικες μου.Αν χρειαστει να τις υπερασπιστω παντως, θα το κανω καπου που να εχει ουσια και οχι σε ενα forum. :D
Εάν δεν είχε ουσία ό έστω και λίγη αυτό για εσένα δε θα έμπαινες καν στον κόπο να απαντήσεις εδώ . Ειλικρινά θα ήθελα να μου παραθέσεις τα επιχειρήματα σου
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Υ.Γ : Δεν μπηκα καν στον κοπο να διαβασω τις αποψεις σας η αληθεια ειναι γιατι δεν με πολυενδιαφερουν κιολα.Μου αρκει που μπηκατε εσεις για τις δικες μου.Αν χρειαστει να τις υπερασπιστω παντως, θα το κανω καπου που να εχει ουσια και οχι σε ενα forum. :D

Έχει καταντήσει κλισέ, όλοι όσοι έρχεστε σε δύσκολη θέση, να μην την υποστηρίζετε με επιχειρήματα και απλά να απαξιώνετε τον χώρο που σας δίνει ένα βήμα, το οποίο χρησιμοποιείτε με ιδιαίτερη προθυμία.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Υ.Γ : Δεν μπηκα καν στον κοπο να διαβασω τις αποψεις σας η αληθεια ειναι γιατι δεν με πολυενδιαφερουν κιολα.Μου αρκει που μπηκατε εσεις για τις δικες μου.Αν χρειαστει να τις υπερασπιστω παντως, θα το κανω καπου που να εχει ουσια και οχι σε ενα forum. :D


Σίγουρα είναι δύσκολο να συζητάς, ειδικά όταν υποστηρίζεις ανορθολογικές θεωρήσεις και δεν υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα :P

Αυτό που κάνεις εσύ αυτή τη στιγμή υποστηρίζοντας την ομοφοβία καλούνται να το κάνουν άριστοι φοιτητές φιλοσοφίας σε αγώνες ρητορικής/επιχειρηματολογίας, και, ακόμη κι εκείνοι, δυσκολεύονται :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Σίγουρα είναι δύσκολο να συζητάς, ειδικά όταν υποστηρίζεις ανορθολογικές θεωρήσεις και δεν υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα :P

Αυτό που κάνεις εσύ αυτή τη στιγμή υποστηρίζοντας την ομοφοβία καλούνται να το κάνουν άριστοι φοιτητές φιλοσοφίας σε αγώνες ρητορικής/επιχειρηματολογίας, και, ακόμη κι εκείνοι, δυσκολεύονται :P

 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Το μόνο αληθινό debate είναι το θέμα της υιοθεσίας και ο μόνος λόγος που υπάρχουν ερωτηματικά σε αυτήν είναι εξαιτίας σας.

Δεν υπαρχει κανενα debate εχουν γινει παμπολες μελετες και καθετες και οριζοντιες σε παιδια ομοφυλοφυλων ζευγαριων και σκοραρουν σε πρακτικα ολες τις κλιμακες καλυτερα απο το γενικο πλυθησμο.

Φυσικα η σεξουαλικοτητα τους δεν επιρεαζεται (αν και εμφανιζουν περισοτερη αμφιφιλικη περιεργια), ειναι πιο ανεκτικα και εχουν ψηλοτερο μορφωτικο επιπεδο.

Το να κατηγορεις την Ρωσια για φασισμο ειναι σαν να κατηγορεις την Γερμανια του 40 για Κομμουνισμο.Αστειο.Περαν τουτου η Ρωσια εχει δημοκρατια και οι πολιτες εχουν κριση.Αλιμονο.

H ρωσια εχει δημοκρατια? Ρε φιλε τι καπνιζεις και κυριος γιατι δεν μας δινεις και εμας? Η ρωσια εχει τον πουτιν εδω και 20 χρονια, με ενα διαλημα 3 ετων στο οποιο προεδρος ηταν ο κολλητος του.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Δεν υπαρχει κανενα debate εχουν γινει παμπολες μελετες και καθετες και οριζοντιες σε παιδια ομοφυλοφυλων ζευγαριων και σκοραρουν σε πρακτικα ολες τις κλιμακες καλυτερα απο το γενικο πλυθησμο.

Φυσικα η σεξουαλικοτητα τους δεν επιρεαζεται (αν και εμφανιζουν περισοτερη αμφιφιλικη περιεργια), ειναι πιο ανεκτικα και εχουν ψηλοτερο μορφωτικο επιπεδο.

Δεν έχω υπόψιν μου τις έρευνες που λες, αλλά το πιστεύω ότι υπάρχει αρκετή επιστημονική μελέτη επί του θέματος. Ωστόσο δεν νομίζω ότι στις συνειδήσεις του κόσμου το θέμα θεωρείται λήξαν ή έστω ότι έχει κάποιον συγκεκριμένο προσανατολισμό. Γενικά είναι ένα ανοιχτό πρόβλημα ακόμα, σε αντίθεση με τον γάμο των γκέι που σιγά σιγά έχει αρχίσει να γίνεται οικείο στο ευρύ πλήθος.

Αυτά όσον αφορά την Ελλάδα βέβαια και με την αυθαιρεσία της γνώμης μου και της αντίληψης που έχω από τον περίγυρο μου :P

Στο εξωτερικό τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα. LGBT γάμος και LGBT υιοθεσία είναι σχεδόν το ίδιο αναγνωρισμένα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Κατά καιρούς έχω ακούσει σε κουβέντες να λένε πως τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια παλαιότερα δεν υπήρχαν σε τέτοιο βαθμό και είναι μία τάση της σύγχρονης εποχής.
Φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει!

Η αγάπη δεν κοιτάει ούτε φύλο, ούτε ηλικία, ούτε χρώμα.

Αδιαμφισβήτητα οι σχέσεις ίδιου φύλου παλαιότερα ήταν κατακριτέες και μπορούσαν να οδηγήσουν ακόμα και σε θανατική ποινή, αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν υπήρχαν!

Παρακάτω θα δείτε μία σειρά vintage φωτογραφιών που μας παρουσιάζει ο Nathan Monk, ένας πρώην ιερέας.










Πηγή
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top