Πού θα πάτε φέτος διακοπές;

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
σαν το χουριο δεν εχει
(στο διαολο ολοι με τις σκωτιες και τις σεουλ σας :P )
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εμείς φέτος θα πάμε Άνδρο τον Αύγουστο, κ υπάρχει μια πιθανότητα που αχνοφαίνεται στον ορίζοντα αρχές Σεπτέμβρη να κατηφορίσω και εγώ προς Πελοπόννησο που ο καλύτερος μου φίλος κάνει αγροτικό, και έχω ανοιχτή πρόσκληση...Βέβαια όταν κανόνισα τις διακοπές τα δεδομένα μου ήταν τελείως διαφορετικά, ήρθαν τα πάνω-κάτω μέσα σε 2 βδομαδες -ευτυχώς προς το καλύτερο, αλλά αν το ήξερα πιο έγκαιρα θα έκανα και άλλο προγραμματισμό. Anyway :happy:

Όσον αφορά την Κορέα, είναι ο αδερφός μου στην Σεουλ για μια βδομάδα σε ένα συνέδριο με όλα πληρωμένα -αυτό ας το προσπεράσουμε πριν τον πνίξω μέσω Viber- περιμένω να μου στείλει φωτογραφίες να κάνω λίγο οφθαλμόλουτρο :happy:

Και τέλος, σχετικά με εξωτικούς προορισμούς, εμείς έχουμε αποφασίσει ότι μήνα του μέλιτος θα παμε στην Κούβα, ελπίζω του χρόνου τέτοια εποχή να σας γράφω από εκεί ^.^
Παντρεύεσαι? :clapclap:


Όσο για εμένα ξέρω ότι δεν ακούγεται σαν διακοπές , με την έννοια ότι δε θα ξεκουραστώ . Θα είμαι leader σε δύο international voluntary camps κάπου στη Σλοβακία όπου οι εθελοντές θα είναι πραγματικά απ'όλο τον κόσμο, δύο εβδομάδες το καθένα :)
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Παντρεύεσαι? :clapclap:


Όσο για εμένα ξέρω ότι δεν ακούγεται σαν διακοπές , με την έννοια ότι δε θα ξεκουραστώ . Θα είμαι leader σε δύο international voluntary camps κάπου στη Σλοβακία όπου οι εθελοντές θα είναι πραγματικά απ'όλο τον κόσμο, δύο εβδομάδες το καθένα :)
Ναι :D


Η αλήθεια είναι ότι αυτό που περιγράφεις δεν μοιάζει πολύ ξεκούραστο, αλλά για μένα αν κανεις κάτι που σε γεμίζει, κι αυτό διακοπές θεωρείται :happy:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,967 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ναι :D


Η αλήθεια είναι ότι αυτό που περιγράφεις δεν μοιάζει πολύ ξεκούραστο, αλλά για μένα αν κανεις κάτι που σε γεμίζει, κι αυτό διακοπές θεωρείται :happy:

Γλυκούλα με το καλό! Πραγματικά χάρηκα πολύ!

Ήταν ο λόγος που μετακόμισα Σλοβακία βασικά ή μάλλον που επέλεξα το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Νομίζω έχεις καταλάβει τι τρέλα έχω με τα προγράμματα ανταλλαγών και ο συγκεκριμένος οργανισμός μου παρείχε πιστοποιημένα leadership trainings . Ξέρω ότι θα ψοφησω αλλά ειλικρινά ανυπομονώ να δω πως είναι να είσαι απο την πλευρά του διοργανωτή :)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,967 μηνύματα.
Τότε να ευχηθώ και εγώ με το καλό!
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
το σοκ οταν συνειδητοποιεις οτι ολοι γυρω σου παντρευονται, κανουν παιδια και πανε εξωτερικο
και εσυ ευχεσαι να γυρισεις τα καλοκαιρια του 2009 ξερω γω που τα σχεδια σου ηταν ολοημερη μπαλιτσα και μετα κοπαναμε πορτες ή ριχνουμε γουρουνες απ εξω και τρεχουμε
(παρακαλω ας μου πει καποιος οτι δεν ειμαι μονη σ αυτο )


με το καλο κ απο εμενα @Ερινύς
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
το σοκ οταν συνειδητοποιεις οτι ολοι γυρω σου παντρευονται, κανουν παιδια και πανε εξωτερικο
και εσυ ευχεσαι να γυρισεις τα καλοκαιρια του 2009 ξερω γω που τα σχεδια σου ηταν ολοημερη μπαλιτσα και μετα κοπαναμε πορτες ή ριχνουμε γουρουνες απ εξω και τρεχουμε
(παρακαλω ας μου πει καποιος οτι δεν ειμαι μονη σ αυτο )


με το καλο κ απο εμενα @Ερινύς
Καμία φορά κ μένα μου λείπουν αυτά πάντως :P
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Σαν αποφοιτος πηγα στη Παρο και συγκεκριμενα Ναουσα! Ηταν κανεις αλλος εκει;
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Φέτος δεν εχω κανονισει διακοπες γτ αναμένεται δύσκολη χρόνια.. Μαλλον θ τη βγαλω στο πιο οικονομικό νησί που υπάρχει.... Στο coffee island!!! :)
Καλά είναι και εκεί:bleh:
Σαν αποφοιτος πηγα στη Παρο και συγκεκριμενα Ναουσα! Ηταν κανεις αλλος εκει;
Εγώ είχα πάει 4-12/8 Πάρο. Πολύ ωραία ήταν, πήγα 1η φορά και έκανα ένα τουρ όλο σχεδόν το νησί. Όχι σαν απόφοιτος, αλλά σαν πρωτοετής (δευτεροετής με το καλό από Οκτώβρη :P)
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,319 μηνύματα.
Έχω πάει Κύπρο, Ρωσία , Μπρατισλάβα, Γερμανία, Κίνα, Γαλλια.

και απο αυτο εχεις συναγει οτι ολες οι χωρες ειναι ιδιες? Πρωτα απο ολα η μπρατισλαβα δεν ειναι χωρα, δευτερον η κινα εχει το μεγεθος της ευρωπης και πολυ μεγαλυτερη πολιτισμικη ποικιλομορφια απο την ευρωπη, συνεπως δεν εχεις παει στη κινα εχεις παει στην σανγκαη (η οπουδηποτε), τριτων αν θεωρεις οτι η ρωσια η γαλλια και η γερμανια ειναι το ιδιο πραγμα προφανως δεν ΠΗΓΕΣ στη χωρα, πηγες σε ενα ξενοδοχειο και ενα μουσειο και τιποτα αλλο. Οταν πας σε μια χωρα ζησε την λιγο, δεν θα παθεις τιποτα.

Το Arc, με την Nice με τις Cannes, το Evian και η Montmartre με το Saint Germaine δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση, ειναι ολα τελειως διαφορετικα και απιστευτα ενδιαφεροντα.
Ναι ,εχω δει φωτογραφιες και πραγματικά φαινεται μαγευτικη

Απαπαπα, ουτε καν, απαραδεκτη ειναι. Ειδικα αν πας απο ιουλιο εως αυγουστο. Η παραλια αυτη δημιουργηθικε σαν αποτελεσμα κατολισθισης οταν εφτιαχναν ενα τουνελ που ειναι εκει απο πανω. Δεν ειναι παλια, μιας δεκαετιας ειναι. Το νερο δειχνει ωραιο επειδη οπως ολη η ικαρια εχει κυμα συνεχεια και αναδευει το βυθο οποτε εχει αυτο το σμαραγδι. Το να κολυμπησεις ειναι δυσκολο αν οχι επικινδυνο επειδη σχεδον παντα εχει κυμα και σε παρασερνει, η παραλια ειναι μικρη και ειδικα ιουλιο αυγουστο μπορεις να περιμενεις πυκνοτητα ανθρωπων εξοπραγματικη, προπερσι που ημουν σε ενα μεγεθος 40μ επι 10μ ειχε ευκολα 1000 ανθρωπους. Οταν σου λεω ο ενας πανω στον αλλο και ολοι να παλευουν για τη λιγοστη σκια δεν υπαρβαλω.

Η ικαρια ειναι ομορφο νησι αλλα οχι στη σεζον, οι δρομοι ειναι στενοι και δυστροποι οποτε εισαι σε ενα συνεχες μποτιλιαρισμα αναμεσα σε βραχο και γκρεμο, οι παραλιες ειδικα οι βορειες (γιαλασκαρι, αρμενιστης κτλ) εχουν παρα πολυ κυμα, δεν εννοω κυμα πλατς πλουτς, εννοω κυμα που αν δεν εισαι προσεκτικος σε κοπαναει στον βυθο, το φαι ειναι εξαιρετικα μετριο και οι γαμημενες οι σφηκες. Ω θεοι, οι πουτανες οι σφηκες.

Επισης οπως σε ολα τα ελληνικα κωλονησα πληρωνεις 100ε τη βραδυα για κατι που οπουδηποτε αλλου θα πληρωνες ουτε 30.

Το οποιο με φερνει στο ζητημα διακοπες στην ελλαδα. Ουτε. Καν. Ειδικα το καλοκαιρι.

Αν εισαι 20 ναι, συρος, μυκονος, σαντορινη, αμοργος, κερκυρα. Πας σε αυτα και τελος. Δεν χρειαζεται να πας σε κανενα αλλο, ειναι ολα ιδια. Και φευγεις απο την ανεση του σπιτιου σου για να πας σε ενα μερος που πληρωνεις τα τριπλασια (τουλαχιστον) απο οτι πληρωνεις νοικι για ενα χωρο που ειναι του 70, με το μπανιο με το μπλε/πρασινο λουλουδε πλακακι, μουχλα στις γωνιες, ταμπελα "μη πετατε χαρτια στη λεκανη", πορτα και τοιχους απο τσιγαροχαρτο (αν δεν ακουσεις τη πρωινη κουραδα του απο πανω να κανει περιδινισμους στη σωληνα ειναι επειδη εισαι κουφος οχι επειδη δεν συμβαινει) σε ενα μερος που εχει περισοτερο κοσμο, περισοτερη κινηση, λιγοτερο παρκιγνκ, χειροτερο φαγητο, χειροτερα κοκτειλ ολα πιο ακριβα και παραλιες αν οχι χειροτερες αλλα κατα μεσο ορο το ιδιο καλες με τις αθηναικες αυγουστιατικες (οι παραλιες στα νοτια τον αυγουστο ειναι ενα ονειρο. Ειδικα με το που μπει σεπτεμβρης ειναι πεντακαθαρα τα νερα, λιγος ο κοσμος και εχει και οργανωμενες και ελευθερες).

Επισης στα νησια σου συμπεριφερονται λες και σου κανουν χαρη που πας στο μπουρδελο τους και ειναι τεμπεληδες και κλεφτες.

ουστ.

Μαγιορκα, τενεριφη, φουερτεβεντουρα, μαδειρα, σαμουι...Ονειρικα μερη που σε σεβονται. Μπορει το εισητηριο να τσουζει αλλα τελικα το κοστος θα ειναι μικροτερο.

Εκτος αν ανοικεις στη κατηγορια "κανω καμπινγκ και καπνιζω φουντα/πινω ξυδια ολη τη μερα" στην οποια περιπτωση δεν πας διακοπες, πας απλα μακρυα απο το σπιτι της μανας σου να ξεδωσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Επισης στα νησια σου συμπεριφερονται λες και σου κανουν χαρη που πας στο μπουρδελο τους και ειναι τεμπεληδες και κλεφτες.
Αυτό ακριβώς. Αν μπορούσες να πας στην ταβέρνα και να τους αφήσεις το πενηντάευρο χωρίς να τους απασχολήσεις, θα ήταν για αυτούς ό,τι καλύτερο. Δεν μπορούν να αντιληφθούν οτι εσύ εκεί πας για διακοπές κι έχεις κάνει θυσίες να μαζέψεις αυτά τα χρήματα που θα διαθέσεις και έχεις απαιτήσεις. Αλλά φταίνε τα κορόιδα που δέχονται τα πάντα. Ο άλλος πέρσι νοίκιαζε μια γκαρσονιέρα για δυο μήνες που τη θέλαμε και δεν ήθελε να διαθέσει σεντόνια γιατί λέει του τα κλέβουνε και έτσι αποφάσισε να μη δίνει σεντόνια "πηγαίντε κι αγοράστε 3 σεντόνια" και θα έπαιρνε τουλάχιστον 600 ευρώ. Δηλαδή δεν έχουν ντροπή πάνω τους. Όλο το χειμώνα κάθονται και το ξύνουν στα καφενεία και το καλοκαίρι απαιτούν να πάμε και να τους αφήσουμε τα λεφτά μας χωρίς εκείνοι να προσφέρουν αυτά που πρέπει. :mad:
 

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Αμέσως μετά τις πανελλήνιες πήγα Κάλαμο για λίγες μέρες με κάτι φίλους επειδή ο ένας από αυτούς έχει σπίτι εκεί. Μετά Περιστέρι κλασικά, πήγα και μια μονοήμερη στο κέντρο. Τώρα είμαι χωριό από αρχές Αυγούστου, με λίγους κατοίκους, τη θάλασσα αρκετά μακριά αλλά ευτυχώς έχει συνομήλικούς μου να περνάει η ώρα. Μπάνια έχω κάνει μόνο 3 στον Κάλαμο. Δεν είναι σίγουρα το ονειρεμένο καλοκαίρι μετά τις πανελλήνιες, δεν πήγα δηλαδή και ούτε πρόκειται να πάω σε κάποιο νησί, αλλά δεν με πειράζει. Σημασία έχει να είσαι με καλή παρέα. Και από τη στιγμή που έχουν τύχει στους γονείς μου προσωπικοί, επαγγελματικοί και οικονομικοί λόγοι, δεν μπορώ να αλλάξω κάτι.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτό το καλοκαίρι έχω πάει Ρώμη, Σαμοθράκη και έκλεισα και Βαρκελώνη για αρχές Σεπτέμβρη.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Πάντως όσον αφορά τα ελληνικά νησιά το καθένα έχει κάτι μοναδικό και μέχρι στιγμής από όσα έχω επισκεφθεί δεν έχω μετανιώσει κανενα. Ενώ έχω δίπλα μου τόσα νησιά μου φαίνεται παράλογο να πάω σε κάτι τόσο μακρινό
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Μεταξύ διάφορων ταξιδιών που έκανα αυτή την περίοδο, τρία μέρη μού έκαναν μεγάλη εντύπωση.

Αρνητική η Μύκονος, αν και την είδα μόνο μια μέρα. Πάνακριβη, απεριποίητα σοκάκια, παραλίες πατείς με πατώ σε και γι’ αυτό μέτριες. Μόνο για τους πλούσιους ξένους αξίζει, λόγω των χλιδάτων ξενοδοχείων και μαγαζιών και των ακριβών μπουτίκ που συνδυάζονται με την κλασική κυκλαδίτικη ομορφιά. Για το μέσο Έλληνα δε λέει τίποτα και τώρα καταλαβαίνω γιατί μετά τις πανελλήνιες πηγαίνουν όλοι Πάρο, Ίο, Αμοργό κλπ που είναι σαφώς ωραιότερα.

Αντίθετα, εντυπωσιάστηκα με Λίμνη Πλαστήρα και Μετέωρα.
Η πρώτη είναι σα ζωγραφιά, σου θυμίζει Ελβετία. Καλύτερα βέβαια θα ήταν να πάει κανείς χειμώνα, που γύρω από τη λίμνη τα πάντα είναι λευκά απο το χιόνι.
Τα Μετέωρα είναι γεωφυσικό θαύμα και τα μοναστήρια χτισμένα πάνω στους βράχους επιβλητικά. Ό,τι καλύτερο έχω δει στην Ελλάδα. Απορώ πώς δεν είναι περισσότερο διαφημισμένα.
 

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Να πω την αλήθεια δε μου αρέσει ο όρος "Διακοπές". Πηγαίνω όπου πηγαίνω για βόλτα, για επίσκεψη, όχι να χαλαρώσω από κάτι. Για αυτό και δε θα σπαταλήσω ποτέ όλη μου την άδεια μονομιάς για να πάω σε ένα συγκεκριμένο μέρος μόνο. Εκτός κατ' εξαίρεση καμιά φορά ή για κάποιο ταξίδι ζωής ας πούμε. Άσε που δε συμφέρει κιόλας, χάνεις τα ενδιάμεσα ΣΚ έτσι.

Από φέτος και πέραν, ευελπιστώ σε μεγάλα πράγματα.
Πήγα ήδη για πρώτη φορά Θεσσαλονίκη και Σαντορίνη και τώρα απολαμβάνω (ξανά) την Κύπρο.

Κατά την διαμονή μου εδώ, αρχίζουν και τα πλάνα για τις άδειες μου.
Ξεκινώντας από τα Σκόπια τώρα τον Σεπτέμβριο όπου βρήκα "τζάμπα" πτήση. Ήθελα να πάω και Πρίστινα αλλά χρειάζεται διαβατήριο δυστυχώς.
Τα Χριστούγεννα ευελπιστώ ότι θα μου βγει οικονομικά η διαμονή ώστε να κλείσω μια φθηνή πτήση προς Μπρατισλάβα μέσω της οποίας μπορώ να πάω Βιέννη και Βουδαπέστη.
Αυτά για την ώρα. Τώρα πρέπει να βγάλω διαβατήριο ώστε να εκμεταλλευτώ τις φθηνές πτήσεις προς Τελ Αβίβ, Αμμάν και Βηρυτό ώστε να χωρέσω καμιά απ' αυτές στα πλάνα μου. Ελπίζω να καταφέρω να πάω σε τουλάχιστον μια πριν το 2020 αλλά πρωτίστως να πάω πριν φύγω.

Πάντως όσον αφορά τα ελληνικά νησιά το καθένα έχει κάτι μοναδικό και μέχρι στιγμής από όσα έχω επισκεφθεί δεν έχω μετανιώσει κανενα. Ενώ έχω δίπλα μου τόσα νησιά μου φαίνεται παράλογο να πάω σε κάτι τόσο μακρινό

Θα συμφωνήσω ότι έχουμε πάρα πολλά υπέροχα μέρη. Ωστόσο δεν είναι το ίδιο.
Πέραν του ότι οι χώρες είναι διαφορετικές μεταξύ τους, υπάρχει και διαφορετική κουλτούρα όπου σε κάνει να θες να την ζήσεις για λίγο και φυσικά σου ανοίγει τους ορίζοντες σου. Εμένα με ενθουσιάζει ιδιαίτερα το να πηγαίνω σε μια άγνωστη χώρα και να πρέπει να ψαχτώ για το οτιδήποτε εκεί.
Ένα άλλο μέρος στο τόπο σου δεν μπορεί να στο προσφέρει αυτό. Οκ, έχει κάτι το διαφορετικό, κάτι που το κάνει να το ξεχωρίζει από τα άλλα μέρη της χώρας, αλλά έως εκεί.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
το σοκ οταν συνειδητοποιεις οτι ολοι γυρω σου παντρευονται, κανουν παιδια και πανε εξωτερικο
και εσυ ευχεσαι να γυρισεις τα καλοκαιρια του 2009 ξερω γω που τα σχεδια σου ηταν ολοημερη μπαλιτσα και μετα κοπαναμε πορτες ή ριχνουμε γουρουνες απ εξω και τρεχουμε
(παρακαλω ας μου πει καποιος οτι δεν ειμαι μονη σ αυτο )


Το αυτό ακριβώς.

Μαμ κοκό κακά και νάνι, άντε και κανα χωριό. Απλή ζωή.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Τα Μετέωρα είναι γεωφυσικό θαύμα και τα μοναστήρια χτισμένα πάνω στους βράχους επιβλητικά. Ό,τι καλύτερο έχω δει στην Ελλάδα. Απορώ πώς δεν είναι περισσότερο διαφημισμένα.
Επειδη ειμαι απο κει κοντα εχω να σου πω πως μαζευει παρα πολλους ξενους.Μαλλον οι Ελληνες ειναι αυτοι που αδιαφορουν
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό ακριβώς. Αν μπορούσες να πας στην ταβέρνα και να τους αφήσεις το πενηντάευρο χωρίς να τους απασχολήσεις, θα ήταν για αυτούς ό,τι καλύτερο. Δεν μπορούν να αντιληφθούν οτι εσύ εκεί πας για διακοπές κι έχεις κάνει θυσίες να μαζέψεις αυτά τα χρήματα που θα διαθέσεις και έχεις απαιτήσεις. Αλλά φταίνε τα κορόιδα που δέχονται τα πάντα. Ο άλλος πέρσι νοίκιαζε μια γκαρσονιέρα για δυο μήνες που τη θέλαμε και δεν ήθελε να διαθέσει σεντόνια γιατί λέει του τα κλέβουνε και έτσι αποφάσισε να μη δίνει σεντόνια "πηγαίντε κι αγοράστε 3 σεντόνια" και θα έπαιρνε τουλάχιστον 600 ευρώ. Δηλαδή δεν έχουν ντροπή πάνω τους. Όλο το χειμώνα κάθονται και το ξύνουν στα καφενεία και το καλοκαίρι απαιτούν να πάμε και να τους αφήσουμε τα λεφτά μας χωρίς εκείνοι να προσφέρουν αυτά που πρέπει. :mad:


Που να δεις τι συμπεριφορά έχουν αυτά τα άτομα στους υπαλλήλους τους και πως διοικούν τις επιχειρήσεις τους γενικότερα.
Μιλάμε για πραγματικούς κλέφτες.

Μία σεζον είχα δουλέψει στην Κω σε ένα ξενοδοχείο. Εκεί δουλεύανε με ένα κωλο σύστημα όπου πολλές φορές ο πελάτης σου ζητούσε κάτι πχ ένα καφέ και σου έλεγε βάλτο στο δωμάτιο. Αν όμως ο πελάτης έφευγε από το ξενοδοχείο κατά τη διάρκεια της μέρας και έμπαινε άλλος τότε η χρέωση πήγαινε σε αυτόν. Φυσικά ο νέος πελάτης έκανε φασαρία αρνούνταν να πληρώσει και έβγαινες μειον οπότε ο εργοδότης σου τα κράταγε από το μισθό. Αυτό γινόταν τακτικά και μπορεί να έχανες και κανένα 200αρι το μήνα με μισθό 800ευρω για 12+ ώρες δουλειά. Όποιος μιλούσε έπαιρνε δρόμο. Ποιότητα υπηρεσιών ένα χαλί μαύρο. Ο ίδιος εργοδότης σε έβαζε να βγάλεις άδεια ναυαγοσώστη ώστε να σε περνάει σαν ναυαγοσώστη στη πισηνα. Μια πισηνα που δεν έβλεπες ποτέ γιατί σερβίρες 100 καρέκλες, οπότε αν πνιγοταν κάποιος θα σε πήγαιναν και φυλακή γιατί δεν ήσουν εκεί. Είχε γίνει και αυτό μάλιστα, είχε πνίγει ένα παιδί σε ένα διπλανό ξενοδοχείο που έκανε τα ίδια.

Οι Έλληνες είμαστε πραγματικά σιχαμένος λαός. Ηλιθιοι και κλέφτες.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top