Είναι δυνατό να μείνεις με τον ίδιο άνθρωπο για όλη σου τη ζωή;

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Προσφάτως, διάβασα ένα άρθρο με τίτλο
HTML:
Η επιστήμη προτείνει: βρείτε τον σύντροφό σας τώρα, και μην περιμένετε Πηγή: www.lifo.gr
.
Σε κάποιο σημείο του αναφέρει
«Το άτομο που περιμένει να βρει το σωστό ταίρι μπορεί να μείνει μόνο του και να μην αφήσει απογόνους. Αν παρθεί η νωρίς η απόφαση έχει κανείς ένα εξελικτικό πλεονέκτημα, ειδικά αν ζει σε μικρή ομάδα.»
Εν μέρει, αυτό είναι λογικό.Γιατί αν καμία από τις σχέσεις σου δεν σου φαίνεται κατάλληλη και περιμένεις να σου έρθει το 10 το καλό, μπορεί και να μην σου έρθει ποτέ.Αν ο ένας σου ξινίζει κι ο άλλος σου βρωμάει, τότε λογικά εσύ έχεις το πρόβλημα.Εκτός πια αν είσαι τόσο γκαντέμης.
Πιστεύω ότι είναι πολύ σπάνιο να βρεις από μικρή ηλικία κάποιον που θα ταιριάξετε τόσο πολύ και θα νιώθεις πλήρης.Από το κοινωνικό μου περίγυρο, οι περισσότεροι (στην ηλικία των γονιών μου) που ήταν μαζί από τα σχολικά τους χρόνια ή λίγο αργότερα και δεν είχε προηγηθεί κάποια άλλη σχέση στη ζωή τους έχουν πλέον χωρίσει.Γιατί μετά από ένα σημείο βγαίνουν απωθημένα, θες να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό.Αλλά από την άλλη, αν είσαι καλά με τον άλλο και δεν υπάρχουν προβλήματα στη σχέση σας, είναι λίγο βλακεία να χωρίσεις από φόβο ότι θα τον βαρεθείς στα 40-50 σου.Προχωράτε κι όπου σας βγάλει.Βέβαια, ούτε το να μένεις σε μια σχέση που δεν σε γεμίζει μόνο και μόνο από φόβο μήπως δεν βρεις κάτι καλύτερο είναι υγιές.

Τι γνώμη έχετε;

Πηγή: https://www.lifo.gr/team/u12321/55270
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Πιστεύω ότι είναι πολύ σπάνιο να βρεις από μικρή ηλικία κάποιον που θα ταιριάξετε τόσο πολύ και θα νιώθεις πλήρης.Από το κοινωνικό μου περίγυρο, οι περισσότεροι (στην ηλικία των γονιών μου) που ήταν μαζί από τα σχολικά τους χρόνια ή λίγο αργότερα και δεν είχε προηγηθεί κάποια άλλη σχέση στη ζωή τους έχουν πλέον χωρίσει.Γιατί μετά από ένα σημείο βγαίνουν απωθημένα, θες να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό.Αλλά από την άλλη, αν είσαι καλά με τον άλλο και δεν υπάρχουν προβλήματα στη σχέση σας, είναι λίγο βλακεία να χωρίσεις από φόβο ότι θα τον βαρεθείς στα 40-50 σου.Προχωράτε κι όπου σας βγάλει.Βέβαια, ούτε το να μένεις σε μια σχέση που δεν σε γεμίζει μόνο και μόνο από φόβο μήπως δεν βρεις κάτι καλύτερο είναι υγιές.
Για το "δια ταύτα" το είπες "Προχωράτε και όπου σας βγάλει".
Ξέρω περιπτώσεις ζευγαριών, όπως αυτές που αναφέρεις, τα οποία ξεκίνησαν από μικρή ηλικία χωρίς άλλες εμπειρίες και τελικά στη διαδρομή βγήκαν απωθημένα και χώρισαν. Φυσικά, είναι ηλίθιο να διαλύσεις μια τέτοια σχέση που πηγαίνει καλά, με τη σκέψη ότι κάποτε ίσως υπάρξει πρόβλημα. Υπάρχει λύση, ας τη θεωρήσουν πολλοί σαν extreme. Θα μπορούσε (ισότιμα) ο καθένας από το ζευγάρι, να έχει (και σε γνώση του άλλου) κάποιες "παράλληλες" εμπειρίες, οι οποίες (αν δεν γίνουν αιτία χωρισμού) θα λειτουργούσαν σαν ασφαλιστικές δικλείδες, θα έδιναν το "διαφορετικό" και θα ισχυροποιούσαν τη σχέση. (Όσοι διαφωνούν μπορούν να με λιθοβολήσουν ελεύθερα).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν μου φαίνεται extreme σαν σκέψη, αλλά υπό προϋποθέσεις. Π.χ. να μην έχει "βολευτεί" ο ένας από τους 2 στην σχέση, ή να μην είναι τόσο ανασφαλής που να πιστεύει ότι ο άλλος το χρησιμοποιεί σαν δικαιολογία για να χωρίσει επειδή κουράστηκε από την μακροχρόνια σχέση. Ή να μην το χρησιμοποιεί όντως ο ένας σαν δικαιολογία για να διακόψει την σχέση. Να μπουν κανόνες ότι δεν ψάχνει το ζευγάρι τον καινούριο έρωτα, αλλά τις εμπειρίες (εντάξει τώρα αν προκύψει και ο έρωτας δεν ξέρω πόσο διαχειρίσιμο είναι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ή μπορει απλα να ναι καλα μεταξυ τους χωρις αναγκη για ολα αυτα.

Ναι υπαρχουν η λυση των swingers και των παραλληλων σχεσεων αλλα ολοι ξερουμε πως κατι τετοιο ειναι εξαιρετικα δυσκολο να πετυχει. Συμβαινει μεν αλλα ας μη το θεωρουμε ευκολο ή χειροτερα, αυτονοητο. Και σε πολλες περιπτωσεις μπορει ο ενας εκ των δυο να ειναι ανετος με ενα τετοιο ενδεχομενο αλλα οχι ο αλλος και εδω απαιτειται συναινεση αλλιως το πραγμα δε θα εχει καλη καταηξη.

Οσον αφορα το αρθρο μου φαινεται λιγο πατατα. Ολα αυτα ισως ισχυουν υπο την προυποθεση οτι καποιος θελει απογονους. Αν δε θελει, δε βρισκω το προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι είναι καλή ιδέα η "μέθοδος swingers". Προσωπικά δεν μπορώ να το δεχτώ.

Αλλά πρώτα από όλα δεν θέλεις να χαρείς λίγο την ζωή σου, με την έννοια να σπουδάσεις, να γυρίσεις, να δουλέψεις. Πρέπει λίγο να ζήσεις, να μαζέψεις εμπειρίες. Εγώ είμαι 18 και θέλω πολλά να κάνω, εννοείτε πως δεν θα τα πετύχω όλα, αλλά όσα μπορώ θα τα κάνω, έτσι ώστε να μαζέψω εμπειρίες, να μεγαλώσω σωστά παιδιά ^^

Πιστεύω όταν ο άλλος ή η άλλη αντίστοιχα κάνει ότι θέλει να κάνει, μετά "δεν θα του ξινίζει ούτε θα του βρωμάει". Θα είναι γεμάτος και θα είναι έτοιμος για σπίτι. Όταν ο άλλος δεν είναι συνέχεια αγχωμένος και δεν ονειροπολεί συνέχεια και ακραία, τότε θα είναι και πιο ελκυστικός.

Ακόμα και σε ταινίες δεν λένε, "πωω ξέρει αυτό, ξέρει εκείνο, έχει αυτό, έχει εκείνο" :D . Κάτι τέτοια άτομα, άντρες και γυναίκες αντίστοιχα, σε ελκύουν περισσότερο από κάποιον που δεν έχει κάνει, για διάφορους λόγους, πολλά στην ζωή του.

Αυτό που θέλω να πω είναι, ζήσε πρώτα, και μετά θα είναι πιο εύκολο. Και όχι δεν φοβάμαι την οικογένεια ή οτιδήποτε. Από 4 χρονών έλεγα "θέλω να γίνω πτ πτ πτέρας" :D .Μου αρέσει η οικογένεια και προσωπικά θέλω παιδιά, αλλά δεν θα πρέπει να σε θαυμάζει η οικογένεια για το ποιος είσαι και τι προσπάθησες και πέτυχες?!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλά πρώτα από όλα δεν θέλεις να χαρείς λίγο την ζωή σου, με την έννοια να σπουδάσεις, να γυρίσεις, να δουλέψεις. Πρέπει λίγο να ζήσεις, να μαζέψεις εμπειρίες. Εγώ είμαι 18 και θέλω πολλά να κάνω, εννοείτε πως δεν θα τα πετύχω όλα, αλλά όσα μπορώ θα τα κάνω, έτσι ώστε να μαζέψω εμπειρίες, να μεγαλώσω σωστά παιδιά ^^

Αν μια σχέση σε αποτρέπει απ' το να χαρείς τη ζωή σου, να σπουδάσεις, να γυρίσεις, να δουλέψεις τότε δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να είσαι σε αυτή τη σχέση και επίσης λέει πολλά γι' αυτόν που επέλεξε εξ αρχής να μπει σε μια τέτοια σχέση.

Μου αρέσει η οικογένεια και προσωπικά θέλω παιδιά, αλλά δεν θα πρέπει να σε θαυμάζει η οικογένεια για το ποιος είσαι και τι προσπάθησες και πέτυχες?!...

Generaly τα παιδιά θαυμάζουν τους γονείς για το πόσο καλά τους συμπεριφέρονται και για τις προσωπικές τους αξίες. Το αν είναι γιατροί ή αν βγάζουν εκατομμύρια το χρόνο λίγη σημασία έχουν για ένα μικρό παιδί. Αυτά έχουν σημασία αργότερα όταν παιδί περάσει από το αλλοτριωτικό σοκ της κοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Να μπουν κανόνες ότι δεν ψάχνει το ζευγάρι τον καινούριο έρωτα, αλλά τις εμπειρίες (εντάξει τώρα αν προκύψει και ο έρωτας δεν ξέρω πόσο διαχειρίσιμο είναι).
Ναι υπαρχουν η λυση των swingers και των παραλληλων σχεσεων αλλα ολοι ξερουμε πως κατι τετοιο ειναι εξαιρετικα δυσκολο να πετυχει.
Ναι, έχετε δίκιο. Πρόκειται για ένα πολύ επικίνδυνο πείραμα, του οποίου η κατάληξη μπορεί να είναι απρόβλεπτη. Αν όμως πετύχει, τότε τα αποτελέσματα είναι πολύ θετικά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ναι, έχετε δίκιο. Πρόκειται για ένα πολύ επικίνδυνο πείραμα, του οποίου η κατάληξη μπορεί να είναι απρόβλεπτη. Αν όμως πετύχει, τότε τα αποτελέσματα είναι πολύ θετικά.




Δεν αντιλεγω απλα το θεμα ειναι πως συχνα εξ αρχης γνωριζει το ζευγαρι εαν θελει και μπορει να αντεξει κατι τετοιο χωρις την αναγκη κανενος πειραματος. Ειναι σα να ενθαρρυνουμε ολα τα ζευγαρι να κανουν αυτο το πειραμα λες και απο αυτη θα εξαρτηθει η σχεση τους ενω αυτα απο πριν ξερουν οτι δε θα πετυχει και οτι ειναι μια χαρα μεταξυ τους, τουλαχιστον προς το παρον.

Επισης, να αναφερουμε οτι ακομη και στην περιπτωση που κατι τετοιο πετυχαινε ουτε τοτε εξασφαλιζεται πως το ζευγαρι θα ειναι για παντα μαζι. Ναι ισως λειτουργησει ως ασφαλιστικη δικλειδα ετσι ωστε να μη βαριεται το ζευγαρι, αλλα ας μη ξεχναμε πως αυτο αφορα κυριως το σεξουαλικο τομεα που ειναι παρα μονο μια πτυχη μιας ρομαντικης σχεσης (την αποκαλω ρομαντικη για να αποκλεισω τις φιλικες σχεσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Είναι δυνατό να μείνεις με τον ίδιο άνθρωπο για όλη σου τη ζωή;
Εγώ πιστεύω πως μπορείς αν και μόνο αν αποδεχτείς εξ' αρχής οτι η σχέση θα περάσει από διάφορα στάδια και αυτό δε σε φοβίζει ούτε σε απογοητεύει. Να αποδεχτείς οτι θα πρέπει συνεχώς να κρατάς τις διόδους επικοινωνίας ανοιχτές, ακόμα κι αν νιώθεις οτι στιγμές στιγμές η εμπιστοσύνη και η πίστη στη σχέση σε εγκαταλείπουν. Είμαι ένας άνθρωπος που θεωρώ οτι όλα λύνονται με τη συζήτηση, αν και κάποιες φορές τα συναισθήματα γίνονται πολύ δυνατά για να τα ελέγξω. Έχω δει όμως οτι όποτε έχω καταφέρει να συζητήσω με ψυχραιμία, βρίσκεται μια λύση ή μια μέση οδός καλύτερα.

Προσωπικά δεν είχα ποτέ ως στόχο ζωής να ριζώσω με ένα άτομο. Αν γίνει, θα γίνει επειδή το επιθυμούμε κι οι δύο. Σε αυτό το θέμα δεν κάνω σχέδια.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρκετοί το κάνουν. Το θέμα είναι πως δεν ξέρουμε τι ποσοστο από αυτούς το κάνει επειδή το θέλει και τι ποσοστό επειδή είναι εγκλοβισμενο για διάφορους λόγους και δεν μπορεί να κάνει αλλιώς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως μπορείς αν και μόνο αν αποδεχτείς εξ' αρχής οτι η σχέση θα περάσει από διάφορα στάδια και αυτό δε σε φοβίζει ούτε σε απογοητεύει. Να αποδεχτείς οτι θα πρέπει συνεχώς να κρατάς τις διόδους επικοινωνίας ανοιχτές, ακόμα κι αν νιώθεις οτι στιγμές στιγμές η εμπιστοσύνη και η πίστη στη σχέση σε εγκαταλείπουν. Είμαι ένας άνθρωπος που θεωρώ οτι όλα λύνονται με τη συζήτηση, αν και κάποιες φορές τα συναισθήματα γίνονται πολύ δυνατά για να τα ελέγξω. Έχω δει όμως οτι όποτε έχω καταφέρει να συζητήσω με ψυχραιμία, βρίσκεται μια λύση ή μια μέση οδός καλύτερα.

Προσωπικά δεν είχα ποτέ ως στόχο ζωής να ριζώσω με ένα άτομο. Αν γίνει, θα γίνει επειδή το επιθυμούμε κι οι δύο. Σε αυτό το θέμα δεν κάνω σχέδια.


Συμφωνώ απόλυτα.Και εγώ πιστεύω (και θα μου άρεσε) ότι μπορεί να είναι κάποιος με τον/την σύντροφο του για πάντα.Αν αγαπιούνται πραγνατικα θα τα αντιμετωπίσουν όλα.
 

Mind Traveller

Νεοφερμένος

Η Mind Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καταρχας σε αυτο το '' για ολη σου τη ζωη'' νιωθω να δινεται ενα αρνητικο προσημο , δεν ξερω αν ηταν αυτη η προθεση:hehe:

Είναι λίγες οι περιπτωσεις που τα ζευγαρια μεγαλωνουν και μενουν μαζι μεχρι τα γεραματα τους. Δε μιλαω προφανως για τη γενια των γιαγιαδων-παππουδων μας που δεν εχει σημειωθει καποιο διαζυγιο στη γενια τους.:girl_angel: Πλεον η κοινωνια μας ειναι πιο προοδευτικη και αν στην πορεια δεν ταιριαζουμε με καποιον ή γενικοτερα αναδυθουν προβληματα στη σχεση τα οποια δεν επιλυονται/ή και επιλυονται αλλα δεν υπάρχει η διαθεση απο τους εμπλεκομενους , τοτε γιατι να μη χωρισεις ; Θα μεινεις σε μια σχέση απο φόβο μηπως δεν βρεθει καποιος αλλος; Επισης δεν καταλαβαινω καθολου αυτο το ''ο ενας σου ξινιζει , ο αλλος σου βρωμαει , τοτε λογικα εχεις εσυ το προβλημα''. Απο ποτε ειναι προβλημα το να περιμενεις το 10 το καλο ;:lol::loveangel Ποιος ο λογος να συμβιβαστεις με καποιον ο οποιος δε σε γεμιζει; Γιατι εαν συμβιβαστεις , μετα απο χψ χρονια , ναι θα χωρισεις. Ή δε θα χωρισεις αλλα θα εισαι καταπιεσμενος/η. Προσωπικα ναι , περιμενω το 10 το καλο γιατι δε θελω να κανω εκπτωσεις στον εαυτο μου. Εχω κανει καποιες καλες σχεσεις , και ακριβως επειδη ηταν καλες, ειμαι σε θεση να ξερω τι αναζηταω σε εναν ανθρωπο και να μην αναλωνομαι σε σχεσουλες που ηδη απο την αρχη βλεπω μια ημερομηνια ληξης.

Μια σχεση ομως σιγουρα μπορει να αντεξει αλωβητη στο περας του χρονου, εαν και οι δυο ξερουν τι θελουν , ειναι ωριμοι , δεν τα παρατανε στην παραμικρη δυσκολια αλλα στον αντιποδα ειναι προθυμοι να συζητησουν και να βρουν μια λυση .Γιατι καλως ή κακως παντα θα προκυπτουν προβληματακια. Αν στενοχωριεσαι για αυτα, θα βρεις τροπο να τα αντιμετωπισεις με το'' ετερον σου ημισυ'' ( αν και δεν πιστευω σε ημισεα-αλλα σε συμπληρωματα.Ειμαστε μοναδες απο μονοι μας , δεν αναζηταμε το μισο μας)γιατι αυτο ειναι η πραγματικη αγαπη , προσπαθεις να διατηρησεις αυτο που εχεις.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Πράγματι το "για πάντα" είναι μια έννοια που ενώ λέγεται με μεγάλη ευκολία τόσο δύσκολη είναι στην πράξη της χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως είναι ακατόρθωτη. Θεωρώ όμως βέβαια πως εάν είσαι με έναν άνθρωπο που σε γεμίζει έστω ένα 80% (καλά τα ψέματα το 100% δεν υπάρχει) οποία προβλήματα δημιουργηθούν γιατί αδιαμφισβήτητα θα δημιουργηθούν, και οι δύο πλευρές είναι διατεθειμένες να τα λύσουν τότε είναι πολύ πιθανό να συμβεί!! Υπομονή επιμονή και θέληση χρειάζεται για να λειτουργήσει η σχέση!
 

Αντώνης+

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης+ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

Cookie_Monster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cookie_Monster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Αν πεθάνει ο ένας από τους δύο και ο άλλος δεν το ξεπεράσει ποτέ.
Θα 'λεγα είναι ο μόνος τρόπος να παραμείνουν και οι δύο οι ίδιοι άνθρωποι.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Είναι δυνατόν,επειδή ζούμε μόνο 80 χρόνια +,- .
Φανταστήτε να μην πεθαίναμε;Να ζούσαμε για πάντα;Πραγματικά για πάντα όμως.Όχι μεταφορικά.
Ε..αν παντρευόσασταν να με φτύσετε.:laugh:
Εκτός και αν εν γνώση του κάποιος ήθελε να κάνει άπειρους γάμους.:popeanim:
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Απίθανο ως και αδύνατο, αν μιλάμε για τη σημερινή εποχή.
Ωστόσο παλαιότερα ήταν σύνηθες, ειδικά για γυναίκες να γνωρίζουν, να παντρεύονται και να περνούν ολόκληρη τη ζωή τους έχοντας γνωρίσει έναν και μοναδικό άντρα.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Όχι μόνον είναι δυνατό, αλλά είναι προτιμότερο από την εναλλακτική. Η οικογένεια αποτελεί τον πυρήνα κάθε υγειούς κοινωνίας, και όσες κοινωνίες προσπάθησαν να αντικαταστήσουν την οικογένεια με το κράτος, απέτυχαν παταγωδώς. Πολλοί άνθρωποι δεν θέλουν το γάμο επειδή τους περιορίζει, αλλά αυτό είναι καλό. Η ανάληψη ευθυνών προσφέρει στον άνθρωπο το αίσθημα σκοπού που χρειάζεται, και ο γάμος απομακρύνει τον άνθρωπο από τον λαίμαργο βίο δίχως σκοπό.
Πέρα απ'αυτά, ο γάμος είναι αποδεδειγμένως ο καλύτερος τρόπος να μεγαλώσουν τα παιδιά. Ο γάμος δεν είναι εύκολο πράγμα, αλλά είναι προτιμότερος από την εναλλακτική. Για να σας δώσω ένα παράδειγμα, η σωστή διατροφή και η άσκηση δεν είναι εύκολα. Είναι ωστόσο απαραίτητα για την υγειή ζωή και ανάπτυξη πνεύματος και σώματος, άρα είναι προτιμότερο να ζεις με υγεία παρά δίχως αυτή, όσο δύσκολο και αν είναι αυτό.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Όχι μόνον είναι δυνατό, αλλά είναι προτιμότερο από την εναλλακτική. Η οικογένεια αποτελεί τον πυρήνα κάθε υγειούς κοινωνίας, και όσες κοινωνίες προσπάθησαν να αντικαταστήσουν την οικογένεια με το κράτος, απέτυχαν παταγωδώς. Πολλοί άνθρωποι δεν θέλουν το γάμο επειδή τους περιορίζει, αλλά αυτό είναι καλό. Η ανάληψη ευθυνών προσφέρει στον άνθρωπο το αίσθημα σκοπού που χρειάζεται, και ο γάμος απομακρύνει τον άνθρωπο από τον λαίμαργο βίο δίχως σκοπό.
Πέρα απ'αυτά, ο γάμος είναι αποδεδειγμένως ο καλύτερος τρόπος να μεγαλώσουν τα παιδιά. Ο γάμος δεν είναι εύκολο πράγμα, αλλά είναι προτιμότερος από την εναλλακτική. Για να σας δώσω ένα παράδειγμα, η σωστή διατροφή και η άσκηση δεν είναι εύκολα. Είναι ωστόσο απαραίτητα για την υγειή ζωή και ανάπτυξη πνεύματος και σώματος, άρα είναι προτιμότερο να ζεις με υγεία παρά δίχως αυτή, όσο δύσκολο και αν είναι αυτό.
...ποια είναι η κακή εναλλακτική δηλαδή;
Ο γάμος δεν είναι ο μόνος τρόπος για να ζήσουν δύο άνθρωποι μαζί για πάντα. Ευθύνες έχεις από τη στιγμή που επιλέγεις να είσαι μ' έναν άνθρωπο , με ή χωρίς τη γέννηση παιδιών. Πώς ο γάμος είναι αποδεδειγμένα ο καλύτερος τρόπος να μεγαλώσουν παιδιά; Αν το παιδί δηλαδή είναι εκτός γάμου είναι προκαθορισμένη η δυστυχία του; Το νομικό πλαίσιο του γάμου αρκεί για να ζήσουν καλά; Να μιλήσουμε λίγο και για τα διαζύγια; Για τις απιστίες μέσα σ' έναν γάμο; Δε θα πω σε κανέναν να μην παντρευτεί , δικαίωμά του, αλλά να μη λέμε κι ότι ο γάμος κάνει θαύματα, χρειάζονται πολλά άλλα πράγματα.

Και για να απαντήσω στο ερωτήμα του θέματος, το αν θα ζήσουν δύο άνθρωποι μαζί για πάντα εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες: το χαρακτήρα του καθενός, το πόσο ταιριάζει ο ένας με τον άλλον, τυχαία γεγονότα που μπορεί να συμβούν και πάει λέγοντας. Δε θεωρώ απίθανο να γίνει , αλλά ούτε και κάτι σύνηθες
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
...ποια είναι η κακή εναλλακτική δηλαδή;
Ο γάμος δεν είναι ο μόνος τρόπος για να ζήσουν δύο άνθρωποι μαζί για πάντα. Ευθύνες έχεις από τη στιγμή που επιλέγεις να είσαι μ' έναν άνθρωπο , με ή χωρίς τη γέννηση παιδιών. Πώς ο γάμος είναι αποδεδειγμένα ο καλύτερος τρόπος να μεγαλώσουν παιδιά; Αν το παιδί δηλαδή είναι εκτός γάμου είναι προκαθορισμένη η δυστυχία του; Το νομικό πλαίσιο του γάμου αρκεί για να ζήσουν καλά; Να μιλήσουμε λίγο και για τα διαζύγια; Για τις απιστίες μέσα σ' έναν γάμο; Δε θα πω σε κανέναν να μην παντρευτεί , δικαίωμά του, αλλά να μη λέμε κι ότι ο γάμος κάνει θαύματα, χρειάζονται πολλά άλλα πράγματα.

Και για να απαντήσω στο ερωτήμα του θέματος, το αν θα ζήσουν δύο άνθρωποι μαζί για πάντα εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες: το χαρακτήρα του καθενός, το πόσο ταιριάζει ο ένας με τον άλλον, τυχαία γεγονότα που μπορεί να συμβούν και πάει λέγοντας. Δε θεωρώ απίθανο να γίνει , αλλά ούτε και κάτι σύνηθες
Για να δει κάποιος την κακή εναλλακτική αρκεί να στρέψει την προσοχή του στην νεο-Αμερικανική κοινωνία, η οποία υποφέρει για πολλούς λόγους, ένας εκ των οποίων είναι η αυξημένη τάση των ανθρώπων να γεννοβολούν εκτός του θεσμού της οικογενείας.
Το ποσοστό των μαύρων παιδιών που γεννιούνταν από μη παντρεμένους γονείς πριν μισό αιώνα ήταν 24%. Σήμερα είναι 70%. Μόνον αυτό να δει κάποιος, δεν χρειάζεται πολύ σκέψη για να καταλάβει που οφείλονται τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η αφρικανική κοινότητα στην Αμερική. Η βία, τα ναρκωτικά, οι χαμηλές επιδόσεις στο σχολείο κτλ, όλα είναι άμεσα συνδεδεμένα με την έλλειψη του οικογενειακού βίου. Το ίδιο ισχύει και για τους λευκούς, αν και αυτοί έχουν χαμηλότερα ποσοστά προς το παρόν.
Πώς ο γάμος είναι αποδεδειγμένα ο καλύτερος τρόπος να μεγαλώσουν παιδιά; Αν το παιδί δηλαδή είναι εκτός γάμου είναι προκαθορισμένη η δυστυχία του;
Φυσικά όχι. Ωστόσο υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να αναπτυχθεί το παιδί με διάφορα προβλήματα συμπεριφοράς, όπως έχει φανεί μέσα από το παράδειγμα που ανέφερα πιο πάνω. Βεβαίως ειναι δυνατό να αναπτυχθεί ένα παιδί εκτός της οικογένειας, ωστόσο αυτό είναι πολύ δυσκολότερο. Ο καλύτερος τρόπος είναι ο γάμος. Πριν λοιπόν προσπαθήσεις να καταργήσεις ένα θεσμό που υπάρχει για χιλιάδες χρόνια και σε πολλές κοινωνίες, να είσαι σίγουρη ότι ξέρεις τι πας να κάνεις, και να είσαι σίγουρη ότι θα πετύχει η εναλλακτική σου. Δεν είναι σοφό να καταρρίπτεις αρχαίγονους θεσμούς με αυθάδεια και υπεροψία.

Ο λόγος που ο γάμος είναι απαραίτητος είναι διότι ωθεί τους ανθρώπους να λύνουν τα προβλήματά τους, να συζητούν. Ο γάμος θέτει περιορισμούς. Παραθέτω το παρακάτω βίντεο:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top