Θα αφήνατε τη δουλειά σας πριν βρείτε άλλη;

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Έχω φρικάρει. Θέλω να φύγω από την δουλειά μου γιατί είναι πολύ μακριά και γιατί δεν μου φέρονται όπως νόμιζα και με έχουν εκνευρίσει με πολλά. Ο κυριότερος όμως λόγος είναι πως ενώ φεύγω από τις 7.30 το πρωί, στη καλύτερη θα είμαι σπίτι στις 19.30 το απόγευμα ενώ το συνηθέστερο είναι να επιστρέφω ακόμα πιο αργά κατά τις 20.30 με 21.00. Κι όλα αυτά για 400 ευρώ.
Και ναι, όλοι τόσα δίνουν, δεν έχω απαίτηση για καμιά τρελή αύξηση, αλλά έχω βρει αρκετές συναδέλφισες που δουλεύουν ως τις 16.00 και είναι πιο χαλαρά με τα ίδια χρήματα. Αλλά ακόμα και στις 19.00 να σχολάω αν το γραφείο είναι κέντρο κι όχι Χαλάνδρι, πάλι πιο γρήγορα θα είμαι σπίτι μου. Συν τοις άλλοις από 1.7.08 το μετρό θα σταματάει στην Εθνική Άμυνα, που σημαίνει πως θα κάνω ακόμα πιο πολύ ώρα να πάω και να έρθω.
Το θέμα όμως τώρα είναι πως επειδή δουλεύω τις τρελές ώρες, μου είναι πολύ δύσκολο να βρω άλλη δουλειά, όσο είμαι εκεί. Τηλέφωνο δεν μπορώ να πάρω πρωινές ώρες γιατί είτε είμαι στον δρόμο είτε είμαι στο γραφείο με άλλους μαζί και συναντήσεις δύσκολα μπορώ να κανονίσω, αφού σπάνια ξέρω εκ των προτέρων που θα είμαι την επόμενη ημέρα (το μαθαίνω το μεσημέρι πριν σχολάσω). Σκέφτομαι λοιπόν να παραιτηθώ, ώστε να μπορώ να κανονίσω συναντήσεις και να το κυνηγήσω όσο μπορώ. Αλλά φυσικά φοβάμαι μη κάνω λάθος.. η μαμά μου λέει πως δεν χάνω και τίποτα φοβερά χρήματα ακόμα και 2 μήνες να κάνω να βρω κάτι άλλο και πως βασικά δεν έχω άλλες επιλογές, έτσι όπως είναι η κατάσταση. Εσείς τι θα κάνατε;
Χελπ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πόσους μήνες δουλεύεις εκεί; Συνιστούν αξιόλογη προϋπηρεσία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγω θα συμφωνησω με τη μαμα σου...
Για ενα χρονο εκανα και εγω ταξιδακι μεχρι το Χαλανδρι και για περισσοτερα χρηματα...αλλα δεν αντεξα....Οποτε σε καταλαβαινω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μισέλ μου, οι 2 μήνες δεν είναι προϋπηρεσία για αυτή την δουλειά. Αλλά δεν αντέχω άλλο ειλικρινά. Κι άλλωστε θέλω να κοιτάξω πάλι για να βρω δουλειά ως ασκούμενη... όπως είμαι και τώρα στην ουσία. Απλά το θέμα είναι πως αν δεν παραιτηθώ, δεν μπορώ να βρω άλλη δουλειά με τίποτα. Δεν ξέρω, φοβάμαι κι έχω πελαγώσει. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγω θα συμφωνησω με τη μαμα σου...
Για ενα χρονο εκανα και εγω ταξιδακι μεχρι το Χαλανδρι και για περισσοτερα χρηματα...αλλα δεν αντεξα....Οποτε σε καταλαβαινω...
Το θέμα είναι όμως ότι αυτή είναι η πρώτη δουλειά της Ντίνας ως δικηγόρος, δεν είναι μια οποιαδήποτε δουλειά... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μισέλ μου, οι 2 μήνες δεν είναι προϋπηρεσία για αυτή την δουλειά. Αλλά δεν αντέχω άλλο ειλικρινά. Κι άλλωστε θέλω να κοιτάξω πάλι για να βρω δουλειά ως ασκούμενη... όπως είμαι και τώρα στην ουσία. Απλά το θέμα είναι πως αν δεν παραιτηθώ, δεν μπορώ να βρω άλλη δουλειά με τίποτα. Δεν ξέρω, φοβάμαι κι έχω πελαγώσει. :(
Δύσκολη περίπτωση Ντίνα μου... :(
Εγώ θα καθόμουν μερικούς μήνες ακόμα να αποκτήσω λίγη ακόμα προϋπηρεσία και θα εφεύγα τότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το θέμα είναι όμως ότι αυτή είναι η πρώτη δουλειά της Ντίνας ως δικηγόρος, δεν είναι μια οποιαδήποτε δουλειά... :/:

Δε διαφωνω σε αυτο που λες...αλλα απο τη στιγμη που δεν ειναι τραγικα δυσκολο να βρεις κατι σαν και αυτο καπου πιο κοντα στην περιοχη σου, γιατι να παιδευσαι και δη για 400 γιουρο?!
Φανταζομαι οτι δεν ειναι πια και τοσο δυσκολο να βρει η Ντινα μια δουλεια σαν και αυτη καπου αλλου....ή κανω λαθος?:worry:

(και σημειωνει οτι σε γενικες γραμμες εχει απογοητευτει και απο το περιβαλλον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Για να πω πως θα έχω προϋπηρεσία πρέπει να μείνω κάνα χρόνο τουλάχιστον. Ειλικρινά ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να το κάνω αυτό, δεν μπορώ να βγω για ένα καφέ ποτέ σχεδόν και τρέχω να τα προλάβω όλα το σ/κ! Και νιώθω μ@λ@κ@ς τρελός να τρώω τόσο μεγάλο πακέτο για 400 ευρώ! :(
Νεράϊδα, είναι ένα ρίσκο να φύγω. Κι εγώ λέω πως πόσο δύσκολο να είναι πια, αλλά από την άλλη κι άμα μείνω χωρίς δουλειά 6 μήνες, τι κάνω μετά; :blink:
Ουφ, έχω πελαγώσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για να πω πως θα έχω προϋπηρεσία πρέπει να μείνω κάνα χρόνο τουλάχιστον. Ειλικρινά ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να το κάνω αυτό, δεν μπορώ να βγω για ένα καφέ ποτέ σχεδόν και τρέχω να τα προλάβω όλα το σ/κ! Και νιώθω μ@λ@κ@ς τρελός να τρώω τόσο μεγάλο πακέτο για 400 ευρώ! :(
Ε τότε παραιτήσου, στο τέλος θα σιχαθείς τη δουλειά σου αν συνεχίσεις έτσι. Σε βλέπω πολύ απηυδισμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για πόσο καιρό υποτίθεται να έμενες εκεί;

Πάντως εγώ δε θα έφευγα, τελεία και παύλα. Δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλες, αλλά εγώ ξέρω πιο πολλά παραδείγματα για τρελή δουλειά, απλήρωτες υπερωρίες και ξενύχτια, από αρχάριους. Κι εσύ το έχεις ανάγκη τώρα.

Άλλωστε, κλείσε τουλάχιστον έξι μήνες, πρώτον. Δεύτερον, πριν λίγο καιρό δεν ήξερες αν θα βρεις ποτέ δουλειά με μισθό όχι-μηδέν, και σίγουρα όχι στην Αθήνα... τώρα γιατί είναι τόσο λίγα τα λεφτά, που δουλεύεις-δε δουλεύεις, ένα και το αυτό;;

Αν πάλι όντως δεν αντέχεις την τρελή δουλειά, είναι δύο τα θέματα:
1. ΜΙΛΑ. Πες στα αφεντικά σου ότι από τάδε του τέτοιου μήνα θα έχεις μεγαλύτερη δυσκολία με τα δρομολόγια, άρα δύσκολα θα κάθεσαι μέχρι πολύ αργά. Όχι ότι θα κόψεις υπερωρίες, αλλά αυτό.
2. Είσαι η τελευταία που φεύγει από το γραφείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Έτσι όπως είναι η κατάσταση δεν έχεις και πολλές επιλογές. Όπως είπες και μόνη σου είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις καινούρια δουλειά όσο είσαι εκεί. Ο μισθός που παίρνεις περισσότερο για εκμετάλλευση μου κάνει... Πώς γίνεται να δουλεύεις τόσες ώρες και να παίρνεις μόνο 400 ευρώ; Ούτε το βασικό μισθό δηλαδή; Εγώ θα συμφωνήσω με τη μαμά σου, δε θα χάσεις τίποτα το ιδιαίτερο. Φρόντισε μόνο να μην τσακωθείς με το αφεντικό σου πριν φύγεις. Αν τους εξηγήσεις την κατάσταση θα καταλάβουν, μπορεί να σε απολύσουν κιόλας και να πάρεις και τα χρήματα της αποζημίωσης με τα οποία θα τα βγάλεις πέρα μέχρι να βρεις καινούρια δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Γιδι, εαν εχω καταλαβει καλα, το κυριο προβλημα της Ντινας δεν ειναι η πολλη δουλεια...αλλα το μικρο καθημερινο ταξιδακι που κανει καθε μερα...σε συναρτηση με την πολλη δουλεια....
Την πολλη δουλεια θα την εχει και αλλου εαν παει....ας ειναι τλχ πιο κοντα στο σπιτι της.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Fielda δεν παίρνεις αποζημίωση αν δουλεύεις μόνο δύο μήνες. Και δεν παίρνεις αποζημίωση γενικώς αν δουλεύεις ως ελεύθερος επαγγελματίας (θεωρητικά αυτό είμαι, άλλο που με αντιμετωπίζουν σαν υπάλληλο). Και όλοι οι ασκούμενοι/νέοι δικηγόροι τόσα παίρνουν. Ή το δέχεσαι ή αλλάζεις επάγγελμα.
Γιδάκι:
1. Αυτό που άλλαξε είναι πως γνώρισα κόσμο που δουλεύει με καλύτερες συνθήκες και πως ανακάλυψα πως καλώς ή κακώς οι αποστάσεις αυτές με τσακίζουν. Δεν είναι το πρόβλημά μου η πολύ δουλειά τόσο πολύ, όσο το ότι θέλω μίαμισι ώρα να γυρίσω και είμαι κομμάτια μόνο και μόνο από αυτό όταν μπαίνω σπίτι (θενκ γιου Νεράιδα :D)
2. Επίσης έχουν αρχίσει και μου φέρονται περίεργα (αν και δεν θεωρώ πως αλλού θα είναι απαραίτητα καλύτερα σ' αυτό το κομμάτι).
3. Δεν παίζει να μιλήσω. Δεν ωφελεί. Εδώ έμαθα πως είχε πάει γνωστός της μαμάς μου μια μέρα στις 6.30 να βάλει κάτι κουρτίνες και η μία (και ξέρω ποια) είπε με υφάκι "Το μικρό που είναι; Γιατί έφυγε; Σε ποιον το είπε;", ενώ εγώ είχα φυσικά ειδοποιήσει πως φεύγω και είχα φύγει μόλις μισή ώρα πριν!
4. Είμαι από τις τελευταίες συνήθως, ναι. Δεν ξέρω τι σχέση έχει αυτό με οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, βρε Νεράιδά μου, αλλά πρώτον ήταν όλα τόσο αβέβαια πριν λίγο καιρό, που καλή είναι η δουλειά...
Δεύτερον την απόσταση την έχουν όλοι οι Αθηναίοι.
Και δεν το λέω αλά "μη μιλάς τι να πούνε άλλοι", αλλά για να ξέρει πόσο λαχείο είναι το να βρει δουλειά κοντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν θέλω να είναι δίπλα Γιδάκι μου. Και κέντρο να είναι μου κάνει. Αλλά όχι στην άλλη άκρη, όπως είναι τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιδάκι:
1. Αυτό που άλλαξε είναι πως γνώρισα κόσμο που δουλεύει με καλύτερες συνθήκες και πως ανακάλυψα πως καλώς ή κακώς οι αποστάσεις αυτές με τσακίζουν. Δεν είναι το πρόβλημά μου η πολύ δουλειά τόσο πολύ, όσο το ότι θέλω μίαμισι ώρα να γυρίσω και είμαι κομμάτια μόνο και μόνο από αυτό όταν μπαίνω σπίτι (θενκ γιου Νεράιδα :D)
2. Επίσης έχουν αρχίσει και μου φέρονται περίεργα (αν και δεν θεωρώ πως αλλού θα είναι απαραίτητα καλύτερα σ' αυτό το κομμάτι).
3. Δεν παίζει να μιλήσω. Δεν ωφελεί. Εδώ έμαθα πως είχε πάει γνωστός της μαμάς μου μια μέρα στις 6.30 να βάλει κάτι κουρτίνες και η μία (και ξέρω ποια) είπε με υφάκι "Το μικρό που είναι; Γιατί έφυγε; Σε ποιον το είπε;", ενώ εγώ είχα φυσικά ειδοποιήσει πως φεύγω και είχα φύγει μόλις μισή ώρα πριν!
4. Είμαι από τις τελευταίες συνήθως, ναι. Δεν ξέρω τι σχέση έχει αυτό με οτιδήποτε.

Μισό, πόσο εύκολο είναι να σε απολύσουν;
1. Κοίτα, είναι όντως ένας κακός συνδυασμός κακών συνθηκών και απόστασης. Αλλά γίνεται. Πολλοί το κάνουν αυτό. Ναι, κάποιοι την έχουν καλά, δουλεύουν 09.00-17.30 και μένουν μισή ώρα μακριά. Αλλά είναι λαχείο αυτό, ξέρω πάαααρα πολλές περιπτώσεις ατόμων, που δουλεύουν 08.00-19.00 ή/και μένουν πολύ μακριά... Ειδικά στις ηλικίες μας.
Δεν το λέω για να σου "κλείσω το στόμα", λυπάμαι ειλικρινά που είσαι στο αμήν... αλλά πολλές φορές έχουμε ανοιχτά μάτια μόνο για αυτό που θέλουμε...
2. Πώς περίεργα;
3. Μη μασάς. Άσε να λένε...
4. Έχει σχέση το αν φεύγεις τελευταία, γιατί αν ήσουν σε ένα γραφείο, όπου όλοι μένουν ως τις 20.00, είναι δύσκολο να διαχωρίσεις τη θέση σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα δε μιλαμε για "κοντα"..αλλα κοινως οχι στου Δια τη μανα!
Ακομα και κεντρο να βρει κατι....ειναι πολυ σημαντικο...
Γκαις, εγω ειχα βρεθει στη θεση της και ανεβαινα απο Καλλιθεα, οχι απο Ελληνικο, και για πολυ περισσοτερα χρηματα και το ειχα αποφασισει οτι θα φυγω στους 6 μηνες..Λογω χρηματων εμεινα ενα χρονο και επειδη ειχα δωσει το λογο μου....

Ενιγουει.....ο καθενας ξερει τι ειναι καλυτερο για τον εαυτο του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα, εννοείται είναι παλούκι η απόσταση! Ειδικά αν εξαρτάται κανείς από τα ΜΜΜ, κι εγώ στη σχολή 1-1.5 ώρα έκανα τον πρώτο χρόνο και είχα αλαλιάσει. Δεν υποτιμάω καθόλου το πρόβλημα αυτό... Αλλά μιλάμε για μία δουλειά-σκαλοπάτι για τη Καγίρα, που θα τη "βάλει" στο επάγγελμα και την οποία έχει ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ανακεφαλαιωση για να μην ξεχνιομαστε :

Αναχωρηση 07:30.
Αφιξη 09:00 (περιπου)
Εργασία 09:00-20:00 (κατα μεσο ορο περιπου, δλδ 11 ωρες)
Επιστροφη σπιτι 21:30 (περιπου)
Αμοιβη : 400 ευρω.

....χμμ.....

...με αυτα τα στοιχεια, εννοειται οτι δεν αξιζει. Απο κει και περα, πρεπει να υπολογισει κανείς και τι μαθαινει επαγγελματικα απο εκει, τι γνωριμιες κανει , και ποσο αναγκαιο ειναι για την επομενη φαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Λεω να βγω στη Συγγρού, πιο πολλά θα βγάλω.. :P
Eργασία συνήθως είναι 9.00 με 19.00, μη μου χρεώνεις πιο πολλές ώρες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top