Αλκοολισμός - Εθισμός

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Τι γνωμη εχετε για τον αλκοολισμο . ποιες ειναι οι αιτιες που το προκαλουν, ποιους τροπους αντιμετωπισης θα προτεινατε. πειτε αμα ειναι και προσωπικες εμπειριες αμα θελετε :)

Προσωπικα εγω πινω αρκετα και δεν εχει περασει ουτε μια μερα που να μην εχω καταναλωσει αλκοολ. ενταξη πιστευω οτι ακομα δεν εχω φταση στο σταδιο του εθισμου. το οτι καταναλωνω αλκοολ εγω πιστευω οτι ειναι λογο του αγχους και καπου θελω και εγω να ημεμησω και να χαλαρωσω . εγω δεν θελω ακομα να κοψω το αλκοολ γιατι με αυτον τον τροπο ηρεμω .

Πιστευω οτι αυτο ειναι ενα ενδιαφερον θεμα και περιμενω αρκετες απαντησεις. Στην περιπτωσει που καποιος ή καποια ντρεπετε να γραψει σε αυτο το ποστ ή να μου στείλει προσωπικο μηνυμα για να συζητησουμε καλοπροερετα ή στο MSN αμα θελει για πιο αποτελεσματικη online επικοινωνια.

Μακαρη να μην υπαρχη παρομοιο θεμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πίνω άρα υπάρχω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Αμα ειναι θελω πιο λεπτομερή ανάλυση για το θεμα που εχω βαλει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Μερικές πληροφορίες για το αλκοολ

Η υπερβολική κατανάλωση οινοπνευματωδών ποτών επηρεάζει πολύ τον άνθρωπο. Μικρή δόση οινοπνεύματος είναι ακίνδυνη, μεγαλύτερη όμως δόση έχει αντίκτυπο στο νευρικό σύστημα. Ο αλκοολισμός είναι η καθολική κατάσταση των ανθρώπων που συνηθίζουν να πίνουν μεγάλες ποσότητες οινοπνευματωδών ποτών. Ο αλκοολισμός είναι δυο ειδών:

1. Οξύς αλκοολισμός (μεθύσι). Όταν ένας άνθρωπος πάρει μια αρκετά μεγάλη δόση οινοπνεύματος, τότε αρχίζει να χάνει την επαφή με την πραγματικότητα, τα βήματά του γίνονται ασταθή, το μυαλό του εξασθενεί, αισθάνεται χαρούμενη διάθεση ή, μερικές φορές, τάση για αυτοκτονία. Το νευρικό σύστημα παραλύει.

2. Χρόνιος αλκοολισμός. Όταν το οινόπνευμα έχει γίνει χρόνια συνήθεια, τα συμπτώματα του αλκοολισμού εμφανίζονται με πιο έντονη μορφή Η χρήση του οινοπνεύματος προκαλεί ασθένειες στο συκώτι, στο στομάχι και πνευματική εξασθένηση. Τέλος, σε πολύ προχωρημένες καταστάσεις επέρχεται θάνατος από δηλητηρίαση του αίματος.

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Οταν λες πνευματικη εξασθενηση εννοεις οτι καταστρεφονται τα κυταρα του εγκεφαλου :confused:

να ρωτησω και κατι αλλο παιζει ρολο η ποιοτητα του αλκοολ στην καταστροφη της υγειας του ανθρωπου ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Όταν λες πίνεις κάθε μέρα πόσο εννοείς;

Προσωπικά πίνω αρκετά αλλά όχι πια σε μεγάλη συχνότητα... Ευτυχώς δεν ανέπτυξα εθισμό.

Πάντως να ξέρεις ότι εθίζεσαι. Και δεν έχει σημασία η ηλικία... Στα 22 του φίλος μου ακριβώς στην ίδια κατάσταση (καθημερινή κατανάλωση) πήγε για εξετάσεις και ο οργανισμός του μοιάζει να είναι 30ρη στο θέμα ποτού. Ο γιατρός του είπε να το σταματήσει αλλά απλώς το έχει ελαττώσει ελάχιστα. Τον κράξαμε μεν αλλά τι να κάνουμε. Δεν μπορεί κανείς να του βάλει το πιστόλι στο κρόταφο

Από μεγαλύτερους έχω ακούσει ότι ποτό από ποτό έχει διαφορά. Το ούζο π.χ. έχει στείλει αρκετό κόσμο στο τάφο. Όμως μη τρομάζεις. 2 μπύρες την ημέρα δεν είναι και τίποτα.

Τρόπος να το κόψεις φίλε μου υπάρχει. Απλώς κόψε να πίνεις. Εθισμός είναι όταν το ζητάς και δε μπορείς να κάνεις χωρίς αυτό. Νομίζω ότι ο εθισμός του μοιάζει με το τσιγάρο... Αν δεν έχεις εθιστεί δν θα συναντήσεις πολλά προβλήματα στην ελάττωση του.

Συμπέρασμα: Μέτρον άριστον... Αν πίνεις συχνά δυστυχώς ο οργανισμός συνηθίζει. Ενώ ήθελες 2 κιλά κρασί για να μεθύσεις και να έχει μια χαρούμενη διάθεση με τη συχνή κατανάλωση πίνεις 4 και στο τέλος απλώς ξερνάς και χωρίς να το ευχαριστηθείς. Εξακριβωμένο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Πίνω άρα υπάρχω! :D

Κάτι σαν το γνωστό "Η πραγματικότητα είναι μια ψευδαίσθηση που οφείλεται στην έλλειψη οινοπνεύματος";;

ενταξη πιστευω οτι ακομα δεν εχω φταση στο σταδιο του εθισμου. το οτι καταναλωνω αλκοολ εγω πιστευω οτι ειναι λογο του αγχους και καπου θελω και εγω να ημεμησω και να χαλαρωσω . εγω δεν θελω ακομα να κοψω το αλκοολ γιατι με αυτον τον τροπο ηρεμω .

Πιστεύεις ότι δεν έχεις φτάσει στα σημεία εθισμού αλλά από την άλλη δεν θες να το κόψεις;Είναι λογικό αυτό;Μου φαίνεται πως έχεις ψιλοεθιστεί και καλά θα κάνεις να βρεις άλλους τρόπους χαλάρωσης από το άγχος.

Εγώ δεν πίνω ιδιαίτερα πολύ πλέον (άκαφτες θερμίδες παιδί μου !!) αλλά έχω δίπλα μου ένα τέτοιο περιστατικό.Έχω μια φίλη με χρόνια ανορεξία (γύρω στα 6 χρόνια) αλλά και εμφανέστατο πρόβλημα αλκοολισμού.Δηλαδή,πλέον με 2 μπύρες γίνεται γκολ,ενώ ξεκίνησε να πίνει τε-ρά-στιες ποσότητες (κάθε κυριακή ξημερώματα,για ένα χρόνο περίπου,τρέχαμε στα νοσοκομεία).Ξέρω,η περίπτωσή σου ούτε προέλευση έχει ίδια,ούτε αποτελέσματα(δεν νομίζω να τρέχεις και εσύ για ορούς εε;;),αλλά σίγουρα είναι ψυχογενής ο παράγοντας της γέννησης του "προβλήματος".

Αυτό όμως που έχω συμβουλέυσει και τη φίλη μου,γιατί το θέμα της έχει ξεφύγει,είναι πριν το βήμα του ειδικού,να απευθυνθεί στους Α.Α.. Ντοπή δεν είναι..ίσα ίσα.Έχω διαβάσει αρκετά άρθρα που όταν χάνεις το έλεγχο,η καλύτερη βοήθεια είναι οι Α.Α. γιατί μοιράζεσαι το θέμα σου με άτομα που τους απασχολεί το ίδιο πράγμα.Ναι,εγώ μπορώ να κάθομαι άπειρες ώρες να σου συζητάω γι'αυτό (μόλις προσφέρθηκα αν δεν το καταλάβες) αλλά σίγουρα είναι καλύτερο να μιλάς με κάποιον που περνάει τα ίδια,που νιώθετε και σκέφτεστε τα ίδια.Αν πάλι δεν θες να συναντιέσαι με αυτούς τους ανθρώπους,έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν ανοιχτές γραμμές,ανώνυμες φυσικά.

Χωρίς παρεξήγηση,κόφ'το :)

Σταμάτα από τώρα πριν σου γίνει απαραίτητο γιατί η ψυχολογία σου από ένα σημείο και μετά εξ'ολοκλήρου θα εξαρτιέται από το αλκοόλ,και συν τοις άλλοις το συκώτι σου κάποια στιγμή θα γονατίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Κάτι σαν το γνωστό "Η πραγματικότητα είναι μια ψευδαίσθηση που οφείλεται στην έλλειψη οινοπνεύματος";;
Και κάτι σα το: "Ας πιούμε στο όνομα του ποτού, της αιτίας και της λύσης όλων μας το προβλημάτων".:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
@diotima,fantasmenos

Δεν εχω εθιστη στο αλκοολ ή αντε λιγακι δεν ειναι δυσκολη η περιπτωση μου δηλ. δεν εχω μεγαλο προβλημα ετσι ωστε να επικοινωνησω με καποιον ειδικο. αυτο πιστευω . δεν καταναλωνω μεγαλες ποσοτητες αλκοολ. ας πουμε χτες ηπια μια μπυρα των 500μλ. την κυριακη του πασχα 3 μπυρες των 500μλ. πριν το πασχα καποιες μερες ηπια ας πουμε 1 ή 2 το πολυ ουϊσκι διπλο. δεν νομιζω οτι εχω ακομα μεγαλο προβλημα. δηλ. πινω μικρες ποσοτητες αλλα σε καθημερινη βαση . αυτο το προβλημα εχω εγω. παντος λιγο παλιοτερα επινα ουζω 1 με 2 ποτηρια . μεσα σε μικρο χρονικο διατημα ας πουμε μπορει να αδιασω ολοκληρω το μπουκαλη. το ουϊσκι που εχω το εχω φταση στο μισο(ενα τεραστιο μπουκαλη που εχω). αυτο επειδη παλιοτερα επινα συχνα αλλα σε μικρες ποσοτητες. παντος τωρα εχω να δοκιμασω ουϊσκη εδω και 1 μηνα νομιζω. τελος σπαντον :redface::redface: . γενικα εγω δεν πινω για να αντιμετωπισω τα προβληματα μου αλλα πινω ετσι για χαλαρωση π.χ οταν την δευτερα ειμαι στην σχολη απο τις 8πμ μεχρι τις 6μμ ε οταν φτασω στο σπιτι μου θελω να πιω τις περισοτερες φορες οπωσδηποτε ενα ουϊσκακι ή μια μπυρα των 500μλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Περιμενω και αλλες αποψεις για το θεμα αυτο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Α... Αλκοολ...
Περασα και εγω μια φαση που καταναλωνα πολυ αλκοολ... Τωρα το εχω μαζεψει αρκετα... Δεν υπαρχει νοημα στο να πινεις, και αμα πινεις και συνεχια χανει την γλυκα του.... Εχω βρει την χρυση τομη, η τουλαχιστων κατι αρκετα κοντα σε αυτην, πιστευω. Και πλεων σπανια πινω καπιο αλκοολουχο περα απο την μπυρα, και αυτο σε ιδικες περιστασης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Α... Αλκοολ...
Περασα και εγω μια φαση που καταναλωνα πολυ αλκοολ... Τωρα το εχω μαζεψει αρκετα... Δεν υπαρχει νοημα στο να πινεις, και αμα πινεις και συνεχια χανει την γλυκα του.... Εχω βρει την χρυση τομη, η τουλαχιστων κατι αρκετα κοντα σε αυτην, πιστευω. Και πλεων σπανια πινω καπιο αλκοολουχο περα απο την μπυρα, και αυτο σε ιδικες περιστασης

ο καθενας σε αυτο το θεμα το βλεπει απο την δικια του οπτικη γωνια. δηλ εγω δεν εχω το προβλημα οτι καταναλωνω πολυ αλκοολ αλα οτι πινω σε καθημερινη βαση. παλι καλα που αυτες τις ημερες ειμαι αρωστουλις πολυ και δεν εχω καταναλωσει αλκοολ εδω και 2 ημερες μονο . δεν νοιωθω παντος αυτες τις δυο ημερες που περασανε οτι το χρειαζομε ή για να πω την αληθεια λιγακι το νοιωθω αλλα οταν γινω καλα και στην περιπτωση που ειμαι κουρασμενος ψωχολογικα,σωματικα ή εχω χαρες-καλη διαθεση παντα το ποτακι μου το θελω ετσι για χαλαρωσει περισσοτερο και οχι επειδη εχω εθιστει στο αλκοολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτη ειναι η αρχη του εθισμου φιλε...
Με το να πινεις καθε μερα, χανεις και το χαλαρωμα... Για δοκιμασε να πιεις μια φορα την εβδομαδα... δεν θα νιωσεις πολυ καλητερα αυτην την μερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Αυτη ειναι η αρχη του εθισμου φιλε...
Με το να πινεις καθε μερα, χανεις και το χαλαρωμα... Για δοκιμασε να πιεις μια φορα την εβδομαδα... δεν θα νιωσεις πολυ καλητερα αυτην την μερα;

Δεν ξερω ποτε δεν το εχω δωκιμασει αυτο. πιστευω οτι αμα κανω κατι τετοιο δεν θα μπορεσω να κρατηθω . τα αιτια ειναι το οτι μερικες φορες εγω ειμαι πολυ πρεσαρισμενος και οταν γυρισω στο σπιτι μου θελω κατι να πιω ενα ή δυο ουϊσκακια ή μια μπυρα των 500μλ.

π.χ
1)την δευτερα ειμαι στην σχολη μου απο τις 8πμ μεχρι τις 6 μμ (10 ωρες συνολο) συνεχομενα μαθηματα

2)την τριτη ειμαι απο τις 12 μμ μεχρι τις 6 μμ συνεχομενα μαθηματα (6 ωρες)

3)την τεταρτη το προγραμμα ειναι χαλαρω εχω απο τις 8πμ μεχρι τις 2μμ με ενα δυωρο κενο (4 ωρες μαθημα)

4)την πεμπτη δεν παω σχολη

5)την παρασκευη ειμαι απο τις 10πμ μεχρι τις 6μμ συνεχομενα (8 ωρες)

τα λεω αυτο γιατι οταν επιστρεφω απο την σχολη μου ειμαι πτομα δεν μπορω καν να διαβασω καθολου τις καθημερινες εκτος απο την πεμπτη που δεν εχω σχολη. τελος σπαντον οταν τα προγραμμα μου ειναι πολυ φορτομενο θελω οταν γυρισω στο σπιτι μου να πιω αλκοολ για να ηρεμησω και εγω λιγακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι δε μπορείς χωρίς αλκοόλ και τα άλλα είναι δικαιολογίες(χωρίς παρεξήγηση;)).Δοκίμασε να μην πιεις σχεδόν καθόλου για 2-3 μέρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
ενταξη αυτο μπορω αλλα .....:redface: ειναι λιγακι δυσκολο. ισως για μια μονο ημερα χωρις αλκοολ θα μπορεσω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και μονο που λες οτι ειναι δυσκολο, το εχεις αναγκη, εισαι εθισμενος...
Και γιατι να χαλαρωνεις με το αλκοολ; Χαλαρωσε καπος αλλιως.. Και το προγραμμα σου δεν μου φαινετε τοσο φορτομενο... Ενταξη την δευτερα ειναι φορτομενο, πιες μια μπυρα να χαλαρωσεις... Απο εκει και περα, δες ποσοι μαθητες εχουν απο δευτερα εως παρασκευη ξυπνιμα στις 7, 7ωρες σχολειο, 3 ωρες φροντιστιρια, διαβασμα για το σχολειο και διαβασμα για τα φροντιστιρια... Αυτοι γιατι δεν πρεπει να πιουν αλκοολ για να χαλαρωσουν;... Και μην μου πεις οτι το προγραμμα σου ειναι πιο βαρυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πάντα ήμουν της άποψης : Οπως έστρωσες θα κοιμηθείς.....
Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, πολύ δε [ερισσότερο όταν είναι ενήλικος.
Σήμερα ειδικά που ο καθένας μπορεί πολύ πιο εύκολα από ποτέ να ενημερωθεί, για τις καταστροφικές συνέπειες του αλκοόλ στον οργανισμό, όποιος παραβλέπει αυτές τις οδηγίες, είναι επειδή το έχει επιλέξει.


Υ. Γ. Η κίρρωση του ήπατος συνεπεία χρόνιου αλκοολισμού, είναι η συνηθέστερη αιτία πρόκλησης καρκίνου του ήπατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι ο εθισμός που έχεις τώρα είναι ψυχολογικός. Δηλαδή δε ζητάει ακόμα ο οργανισμός σου το αλκοόλ, εσύ το σκέφτεσαι συνέχεια και πιστεύεις ότι θα χαλαρώσεις με 2-3 ποτηράκια. Ξέρεις όμως ότι δεν είναι έτσι. Με το να πίνεις σε καθημερινή βάση μόνο κακό μπορείς να κάνεις και ακριβώς επειδή το αλκοόλ είναι κάτι που το βρίσκεις παντού (δεν είναι όπως πχ τα ναρκωτικά) ο εθισμός έρχεται ακόμα πιο εύκολα.

Συμφωνώ ότι το πρόγραμμά σου στη σχολή είναι φορτωμένο αλλά όλων έτσι είναι. Μήπως ψάχνεις αφορμές για να πιεις; Μπορείς για να χαλαρώσεις να κάνεις άλλα πράγματα, πχ να ακούσεις μουσική, να κάνεις ένα μπάνιο, να πας μία βόλτα ή να καλέσεις ένα φίλο σου στο σπίτι να κάτσετε. Προσπάθησε να το ελαττώσεις σταδιακά και αν γίνεται να το κόψεις κιόλας. Μπορεί τώρα ο εθισμός σου να είναι περισσότερο ψυχολογικός αλλά δε θα αργήσει να γίνει και παθολογικός αν συνεχίσεις να πίνεις με αυτό το ρυθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Δεν θελω να το κωψο τελειως , απλα να το ελλατωσω και να μην το καταναλωνω σε καθημερινη βαση .επισης οταν παω σε εναν φιλο μου για να δουμε μια ταινεια θελω να την δω την ταινεια πινοντας μια μπυρα των 500μλ ή 2 των 500μλ. δεν θελω να το κωψο γιατι το αλκοολ δεν κοβεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top