Γυναίκες και άνδρες στα 30

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Θα ανοίξω κι άλλο θέμα και μετά θα παω για καφέ :redface:

Σήμερα νομίζω μετά από καιρό ανακάλυψα τι με κάνει να μην απολαμβάνω στο 100% όσα έχω και δεν έχω.


Γιατί ποτέ με μία σχέση δεν είμαι πολύ ευτυχισμένη για να τη συνεχίσω, αλλά και αρκετά δυστυχισμένη για να τη σταματήσω. Γιατί γκρινιάζω με τη δουλειά μου.
Γιατί μου τη σπάνε πολλά πράγματα και άνθρωποι.



Λοιπόν, το πρόβλημα είναι τα....30!



Σήμερα έφαγα το φλας συνειδητοποιησης των 30!


Απέχω κάποια χρόνια από αυτά, όχι λίγα.
Για κάποιο λόγο πάντα πίστευα ότι είναι ένα πολύ μεγάλο όριο ενηλικίωσης.

Ότι μετά από εκεί οι εμπειρίες είναι χιλιοβιωμένες, ότι καινούριες προκλήσεις δεν υπάρχουν, ότι επαγγελματικά ή είχες τρελή επιτυχία ή άπειρη αποτυχία και ότι τέλος πάντων βρίσκεσαι πλέον σε ένα στάδιο απολαβης όλως όσων έχει μοχθήσει. Και το ζήτημα με αγχώνει τρελά, προσπαθώ να τα βολέψω όλα μέχρι (μπαίνει βιολί που παίζει λυπημένα) .... τα 30!

Ποια είναι η θέση σας, πως το βιώνετε, οι άνω των τριάντα πέιτε χωρίς φόβο και πάθος μ@λ@κίες λέω? κτλ

Στην πορέια πήγατε σήμερα οι άνω των τριάντα και οι κάτω των τριάντα?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Ποια είναι η θέση σας, πως το βιώνετε, οι άνω των τριάντα πέιτε χωρίς φόβο και πάθος μ@λ@κίες λέω? κτλ

Αν αισθάνεσαι έτσι στα τριάντα θα είσαι νεκρή (από πλήξη) πολύ πρίν τα σαράντα.

Το θεωρώ υπερβολή να τα κάνεις όλα πριν τα τριάντα αλλιώς τίποτα. Ο Καζαντάκης άρχισε να εκδίδει πολύ μετά τα σαρανταπέντε. Ενας απο τους κορυφαίους συγγραφείς επιστημονικης φαντασίας , δε θυμαμαι τώρα όνομα, έγινε διάσημος με το πρώτο του βιβλίο μετά απο 25 χρόνια ποιυ έγραφε, κοντά στα πενήντα.

Άλλος, άρχισε να σ πουδάζει στην νομική στα 50 πήρε πτυχίο στα 55, και άσκησε στη συνεχεια την δικηγορία έως τα 80.

Υπάρχουν πράγματα, ίσως και επαγγέλματα στα οποία ίσως μετά τα τριάντα οι πιθανότητες επιτυχίας ή απόλαυσης μειώνονται. Ομως κι εκεί πάλι τα πράγματα είναι σχετικά Π.χ. το σέξ. Αν μέχρι τα τριάντα το έχεις κάνει μερικές χιλιάδες φορές, είναι ιδαφορετικο ζαπό καπόιον που είχε έως τότε 5-6 συντρόφους. Ροκ στάρ επίσης, κομματάκι δύσκολο να βγείς μετά τα τριαντα για πρώτη φορά και να συναρπάσεις. Στην Ελλάδα όμως ποτέ δεν ξερεις αφού το ροκ στην Ελλαδα ειναι ο Καρβέλας και ο Σφακιανάκης.

Το τί θα κάνεις λοιπόν και πόσο θα το απολαύσεις εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό απο το τι έκανες έως τότε και απο το περιβάλλον. Η ηλικία είναι απλά εναςσ παράγοντας της απόλαυσης της ζωής, όχι πάντα ανασταλτικός. Εγώ ας πούμε άν είχα σήμερα τις σεξουαλικές ορέξεις που είχα στα 15 μου μπορει και να αυτοτονούσα. Ευτυχώς τώρα μπορώ να σκεφτώ και κάποια άλλα πράγματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Η μία μου κολλητή είναι 34, η άλλη γίνεται 30 σε 3 εβδομάδες...
Και είναι παιδάκια, στην κοσμάρα τους. 30άρες σαφώς, αλλά το έχουν πάρει τόσο αβίαστα, που δε βλέπω κανένα σοκ στον ορίζοντα.

Χέστηκα για τα 30. Το μόνο που με απασχολεί είναι να μη μείνω έγγυος πια σε μία ηλικία, όπου θα πρέπει να τσεκάρω για χιλιάδες αρρώστιες και σύνδρομα το έμβρυο, κι όπου θα 'μαι σα γιαγιά για το παιδί μου.

Ξαναρώτα με όταν όλες μου οι φίλες είναι πια σε άλλη φάση, 35άρες και με μόνα ενδιαφέροντα το ποιος είναι ο πιο καλός παιδικός σταθμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Το μόνο που σε κάνει να αισθάνεσαι γέρος είναι άν χάσεις την υγεία σου. Κατα τα αλλα θα δείς, όταν βαριέσαι το ενα απλά θα αρχίζεις το άλλο. Όσο για την επιτυχία....

Ο καθένας ειτυγχάνει ανάλογα με τους στόχους που βάζει και όλοι οι στόχοι δεν χρειάζονται τον ίδιο χρόνο για να πραγματοποιηθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Henry David Thoreau : None are so old as those who have outlived enthusiasm.

[FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif] Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter. ~Mark Twain[/FONT]


[FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif] The key to successful aging is to pay as little attention to it as possible. ~Judith Regan

[/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif] When it comes to staying young, a mind-lift beats a face-lift any day. ~Marty Bucella[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Παιδάκια, όλα καλά όσα λέτε.
Συμφωνάμε, η ηλικία είναι στο μυαλό κοκ.

Αλλά κανείς δε ζει μόνος του και πάντα παραφυλάει η κοινωνία, για να βρεις δουλειά, για να έχεις κοινωνικές επαφές κοκ.

Το λέω επειδή περίμενα ακριβώς την απάντηση του Λόριεν, αλλά βασικά την περίμενα από την ΚΕ :P

Οι "χίππικες" απαντήσεις χρειάζονται και τα @@ για να τις κάνεις τρόπο ζωής.

Όλα τα παραπάνω, χωρίς καμία ειρωνία, απλά ένα κλισέ δε συνιστά απάντηση και θα εκτιμούσα περισσότερο ένα προσωπικό παράδειγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Προσωπικό παράδειγμα. Στα τριαντα μου πήγα σε μία σχολη που ο μεγαλύτερος ήταν είκοσι. Τελειωσα ο καλύτερος και υπήρξα ο μόνος που έβγαλα λεφτά με αυτό το επάγγελμα. Ολοι οι άλλοι έγιναν υπάλληλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
btw buggs, το σχόλιο πήγαινε στον λοριεν

η δικη σου απάντηση, ειδικά εκεί που αναφέρεις σφακιανάκη και σια ήταν τέλεια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis.@

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι περισσοτερες γυναικες μολις αλλαζουν δεκαετια,τις πιανει πανικος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Αν σε βοηθάει, εμένα με πιάνει πανικός και κάθε άνοιξη για το τι έχω καταφέρει όλο το χειμώνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κριση των 30? :D
Ποια κριση?!:whistle:
Η αληθεια ειναι οτι με το που μπαινεις στην τεταρτη δεκαετια της ζωης σου....κατιτις το παθαινεις...αυτο το "3" μπροστα κατι σου κανει...:mad:
Ενω ειμαι αγχωτικη αρκετα..δεν το εξωτερικευω και οπως λεει η μαμα...ειμαι αρκετα ζαμαν φου....:redface:
Τωρα σε συναρτηση με την ηλικια το μονο που με αγχωνει ειναι το ποτε θα γινω μανα...:redface: και τιποτα αλλο..
Συμπεριφερομαι οπως γουσταρω και μου βγαινει...αλλοτε σαν 15χρονο, αλλοτε σαν 25αρα, ακομα και ως ξινη 40αρα.....
Και θα τολμουσα να κανω μια νεα αρχη ακομα και επαγγελματικη που "κανονικα" θα την εκανε μια κοπελα στα 20 της...
Με λιγα λογια...ακομα χρειαζομαι πολυ περισσοτερο νταντεμα απ οσο νομιζουν οι γυρω μου...και το οτι ειμαι 31 για μενα δεν εχει καμμια σημασια, δεν επηρεαζει την καθημερινοτητα μου, με μια εξαιρεση του θεματος περι μωρου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παιδάκια, όλα καλά όσα λέτε.
Συμφωνάμε, η ηλικία είναι στο μυαλό κοκ.
Αλλά κανείς δε ζει μόνος του και πάντα παραφυλάει η κοινωνία, για να βρεις δουλειά, για να έχεις κοινωνικές επαφές κοκ.
Και ;

Το λέω επειδή περίμενα ακριβώς την απάντηση του Λόριεν, αλλά βασικά την περίμενα από την ΚΕ :P
Και αυτα που εγραψα τα ειπαν ατομα που δεν ειχαν σκεφτει οτι υπαρχει κοινωνια,δουλεια,γνωριμιες,κ.ο.κ ;

Οι "χίππικες" απαντήσεις χρειάζονται και τα @@ για να τις κάνεις τρόπο ζωής.
Εμμεσως μας λες οτι οσοι ειπαν οτι δεν ενοχλουνται και ολα ειναι στο μυαλο, υποκρινονται ;

Όλα τα παραπάνω, χωρίς καμία ειρωνία, απλά ένα κλισέ δε συνιστά απάντηση και θα εκτιμούσα περισσότερο ένα προσωπικό παράδειγμα...
Αντι να τα τσουβαλιαζεις σαν κλισε (λες και οτι βαφτιστει "κλισε" χανει αυτοματως την αξια του), θα προτεινα να τα ξαναδιαβαζεις που και που.Εχουν κατι να πουν. Και αυτα κατασταλαγματα προσωπικων εμπειριων ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
χαχαχα

Περίμενα να θιχθεις εστω και επιφανειακώς!
Βρε, δε λέω ότι είναι ασήμαντα όσα έγραψες, παιχνίδι ανταλλαγής απόψεων κάνουμε.

Απλά, ίσως δε με συγκινούν ιδιαίτερα, στη φάση των προβληματισμών μου.

cool
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλά τελικα ολο ξερεις απο πριν τι θα πω....αφοτου το πω βεβαια


Δεν θιχθηκα βεβαια. Να θιχτω εγω, επειδη καποιος δεν αξιολογει καποια πραγματα ; Οχι δα :) Δε χανω εγω. ;)

Δε ξερω τι σημαινει "παιχνίδι ανταλλαγής απόψεων κάνουμε" ή πως αυτο επηρεαζει το οτιδηποτε.

Δεκτο να μη σε συγκινουν στη φαση που εισαι τωρα, κ γιαυτο σου προτεινα να τα ξαναδιαβαζεις που και που. Άλλο βεβαια το "δε με συγκινουν", και άλλο το "χιπικα κλισε", "πρεπει να χετε τα @@ να τα στηριξετε" κλπ. ;)

Προσωπικά, δεν εχω κολληματα με νουμερα. Αν υπαρχουν ισορροπιες στη ζωη μας, δεν θα μας φοβιζει ενα νουμερο. Που οταν ακουμε το "εικοσι-" μπροστα δε μας λεει κατι (κι ας ειναι 29), και μολις ακουσουμε το "τριαντα-" , μας πιανει το σοκ του Μιστερ Μπιν, (κι ας ειναι 31).

Μια υπενθυμιση οτι περναει ο καιρος ειναι, που την εχουμε συνηθισει ανα δεκαδες, και τπτ αλλο. Καθε μερα περναει ο καιρος και καλο ειναι να τις εκμεταλλευομαστε γενικοτερα. Χωρις πιεση ομως, χωρις 1000 πρεπει, χωρις αλυσιδες απο 10 μεριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Συμφωνώ με τα τελευταία που λες.

τα πρώτα είναι ιστορίες για αγρίους

Σιγά μην κάθομαι να γράφω... προβλέπω ότι θα πεις αυτό.



Ας συνεχίσουμε απτόητοι.

Εγώ την αντιμετώπιση του καθενός ήθελα να δω, τπτ άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μετά τα τριάντα ξεκίνησα να παρατηρώ τις ρυτίδες που σιγά σιγά εμφανιζότανε, (αγόρασα και κρεμούλες αντιρυτιδικες που δεν κάνουν τίποτα... νι:P) μετά τα τριάντα έβλεπα ότι η γραμμή του σώματός μου δεν είναι η νεανική που είχα, (και ας έτρωγα λιγότερο) μετά από τα τριάντα άρχισαν να με ενοχλούν οι άσπρες τρίχες στο κεφάλι, που πάντα υπήρξαν…

Τι συμβαίνει στα τριάντα? Είναι απλό. Ένα κόκκινο λαμπάκι ανάβει και μας προειδοποιεί ότι βαδίζουμε προς το τέλος της νεότητας στην εμφάνιση(που μας βοηθάει να ελκύουμε σεξουαλικά) και προς το τέλος της γονιμότητας. Παρόλο που η εμφάνιση, ακόμα και γονιμότητα διορθώνεται, δεν παύει να μας τρομάζει η ιδέα ότι κάποια στιγμή τελειώνουν.
Διπλό το κακό, και γίνεται χειρότερο αν δεν έχεις κάνει παιδί ακόμα.

Αν έχεις ήδη παιδιά ή έστω μια σταθερή, προορισμένη για γάμο σχέση, η φάση δεν είναι τόσο "τραγική". Μάλιστα, απολαμβάνεις το γεγονός ότι ωρίμασες, ξέρεις καλύτερα ποια είσαι, τι θέλεις και πώς να το αποκτάς.

Αν δεν έχεις ούτε παιδιά ούτε μια σχέση που να οδηγήσει σε γάμο… ε, εκεί αρχίζουν τα δύσκολα. Ο φόβος ότι δεν θα βρεθεί εν καιρό ο κατάλληλος πατέρας του παιδιού είναι που μας τρελαίνει… εν καιρό σημαίνει καθαρά: " όσο είμαστε νέες και γόνιμες".

Οι άντρες έχουν το προνόμιο να μπορούν να γίνουν πατεράδες και στα 70. Άσε που οι άντρες όσο ωριμάζουν τόσο ομορφαίνουν…
(Ωστόσο τους πιάνει κρίση στα σαράντα κατι, όταν αρχίζουν να νιώθουν ότι η δική τους απόδοση στον σεξουαλικό τομέα δεν είναι όπως παλιά.)


//εδιτ:
Εγώ την αντιμετώπιση του καθενός ήθελα να δω, τπτ άλλο.
ακόμα με παίρνει και το αντιμετωπίζω με χιούμορ... αργότερα θα δείξει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ την αντιμετώπιση του καθενός ήθελα να δω, τπτ άλλο.
Η διαφορά που έχουν τα 29 απ' τα 30 είναι η διαφορά που κάνει το να σου κοστολογήσει ο άλλος το εισητήριο 19,99? αντί για 20?.



Αυτό που λέει κι ο Λόρυ δηλαδή. Ζωντανό παράδειγμα η Νεράιδα παίδες, θα την κάνατε ποτέ για 30+; :hehe: (αγκαλίτσα Neraida :hug:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αχ σε νοιώθω, αλήθεια σε νοιώθω!

πριν τα 30 μου, αρκετά πριν για την ακρίβεια, αγχωνόμουν τρελά για το τι θα συμβεί όταν γίνω 30
έχοντας και μία αδερφή κατά 5,5 χρόνια μεγαλύτερη από μένα η οποία έφαγε τρελή φρίκη την μέρα των γεννεθλίων της στα 30 της, περίμενα τα χειρότερα

δεν ξέρω αν με βοήθησαν οι συγκυρίες... αλλά εγώ στα 30 πήρα διαζύγιο απ τον πρώτο μου άντρα :hehe: αρα ήταν κάτι περισσότερο από απαγορευμένο το να με πιάσει κρίση :P
πήγα κούρεψα κοντό καρφάκι την μακρυά μου κόμη και ξαφνικά ξανάγινα παιδούλα :D
όταν έκλεισα τα 30 ναι, έγινε μια ενηλικίωση όπως τα λες... πήρα σοβαρές αποφάσεις για τη ζωή μου που όμως ουδεμία σχέση με πανικό είχαν και σε φάση "παναγία μου έγινα 30 εγώ πότε θα γίνω μάνα!"

όταν έγινα 30 είδα ότι είχα χάσει πολλά απ τη ζωή μου περιμένοντας να γίνω 30
ξεσάλωσα... πήρα τη ζωή μου στα χέρια μου κι άρχισα να ζω σαν να μην υπάρχει αύριο... σαν να μην πρόκειται ποτέ μου να γίνω 31
κάπου στα 35 μου έβαλα φρένο :P είχα αρχίσει να ξεφεύγω πολύ :redface:

τέλος πάντων, να μη μακρυγορώ...
έχασα πολύτιμο χρόνο απ τη ζωή μου περιμένοντας να πάθω τον πανικό που έπαθε η αδερφή μου στα 30
σκατά, τίποτα δεν έγινε... τσακίσαμε μια τούρτα με τους φίλους όπως κάναμε και στα 31 μου και στα 32 μου κι όπως κάνουμε κάθε χρόνο :P

κάθε ηλικία έχει τρελή φάση... ανακαλύπτεις συνεχώς νέες δυνατότητες που έχεις που ούτε να τις φανταστείς δεν μπορούσες
πλέον στα 37 μου, με ένα τσιπιρίκι 6 μηνών (σήμερα έγινε 6 το μουσούδι μου) νοιώθω πολύ καλά με την πάρτη μου... μακάρι να είχα ξεκινήσει να ΖΩ νωρίτερα αλλά δε βαριέσαι....

κάλιο αργά παρά ποτέ
υπάρχουν άνθρωποι που πεθαίνουν χωρίς να έχουν ζήσει ποτέ τους απ τον φόβο του θανάτου τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μια ψιλοκρισούλα την βλέπω να με πιάνει και μένα σε μερικούς μήνες που η τούρτα επάνω θα έχει 30 κεριά (με τέτοιες φίλες, δεν έχω καμία ελπίδα να βάλουν απλά το νούμερο :P). Σε κάθε περίπτωση, δεν το έχω συνειδητοποιήσει και δεν έχω κανένα καημό να γίνω μάνα (έχω μόνο ένα μικρό άγχος επειδή σκέφτομαι πως έχω μόλις 6 χρόνια -και λιγότερο- για να κάνω ένα παιδί, χωρίς να πρέπει να κάνω χίλιες εξετάσεις πρώτα).
Και γενικά ψάχνομαι. Νομίζω πως τον τελευταίο χρόνο έχω αλλάξει άρδην. Και δεν ξέρω πότε και που θα σταματήσουν όλες αυτές οι αλλαγές. Πάντως δεν θα ήθελα να είμαι μικρότερη, δεν το έχω ευχηθεί ποτέ αυτό. Και νομίζω πως τα 30 αν και είναι άκρως τρομακτικά σαν σκέψη, είναι μια πάρα πολύ ευκαιρία να επαναπροσδιορίσεις τους στόχους και τα θέλω σου και να κινηθείς με άνεση προς τα εκεί που επιθυμείς - γνωρίζεις αρκετά, ώστε να μπορείς να επιλέξεις με σιγουριά. Μπορείς πολύ πιο εύκολα να ξεχωρίσεις αυτούς που σου κάνουν απ' αυτούς που δεν σου κάνουν, να δεις αν κάτι σου ταιριάζει ή όχι, ξέρεις ποια ρούχα σε κολακεύουν, ποιο στυλ μαλλιών σου πάει και το κυριότερο: σε παίρνει να το παίζεις ή πιτσιρίκα ή πιο γυναίκα, ανάλογα τα κέφια. :D

Για όσα λες πως νιώθεις εσύ, νομίζω πως κακώς σκέφτεσαι από τώρα τι θα γίνει έως τότε: αφενός δεν μπορείς να το ξέρεις κι αφετέρου έτσι χάνεις το σήμερα.
Πάντως στα 25 μου κι εγώ τίποτα δεν απολάμβανα. Και δεν μου έφταιγαν τα επικείμενα 30. Μου έφταιγε το ότι δεν ήξερα τι θέλω και αγχωνόμουν διαρκώς για να το βρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cap

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Για μένα το θέμα δεν είναι τα 30 αλλά τα 40.

Τώρα κυνηγάω την επαγγελματική καταξίωση, τώρα δημιουργώ, τώρα "φτιάχνομαι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top