Πετρέλαιο. Ως πότε θα το ανεχόμαστε;

Είναι στρατηγικής σημασίας η άμεση απεξάρτηση απο το πετρέλαιο;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 24)
  • Ναι, στο μεγαλύτερο βαθμό που αυτό γίνεται

    Ψήφοι: 12 50.0%
  • Όχι, μπόρα είναι θα περάσει

    Ψήφοι: 1 4.2%
  • Ναι, απέιλει έμμεσα την εδαφική μας ακεραιότητα

    Ψήφοι: 2 8.3%
  • Όχι, αν κόψουμε το πετρέλαιο θα μας επιτεθεί η Αμερική

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ναι, το πετρέλαιο ρυπαίνει

    Ψήφοι: 5 20.8%
  • Ναι, οι [url=el.wikipedia.org/wiki/Ήπιες_μορφές_ενέργειας][u]ΑΠΕ[/u][/url] είναι πολύ πιο εξελιγμένε

    Ψήφοι: 3 12.5%
  • Όχι, οι ΑΠΕ δεν είναι ακόμη ώριμες τεχνολογικά

    Ψήφοι: 4 16.7%
  • Όχι, οι ΑΠΕ δεν μπορούν να στηρίξουν όλη τη ζήτηση

    Ψήφοι: 5 20.8%
  • Ναι (για άλλους λόγους)

    Ψήφοι: 3 12.5%
  • Όχι (για άλλους λόγους)

    Ψήφοι: 4 16.7%

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το θεμα είναι πόσο μυαλό έχουμε εμείς. Το δημοψήφισμα είναι υπόθεση δική μας όχι δική τους. Μια συνολική επίθεση κατα της οικονομίας μιαςσ χώρας ισοδυναμεί με επίθεση στην ίδια τη χώρα.

Αν η κυβέρνηση έλεγε "εντάξει περάστε να πάρετε ότι θέλετε αρκει να μας δωσετε τόσα για να τα εμφανίσουμε κατάλληλα στους ηλίθιους τους υπηκόους μας", τι θα μας ένοιαζε; Πόσο μυαλό έχουν αυτοί;

"Αυτοί" μιας και το θέτεις, κάνουν πολύ έξυπνα τη δουλειά τους. Εμείς για να την κάνουμε το ίδιο έξυπνα πρέπει να απαιτήσουμε και να επιτύχουμε δημοψήφισμα για άμεση απεξάρτηση απο το πετρέλαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, κουνελάκι...... Σήμερα η standard ανεμογεννήτριες είναι 3 MW ενώ οι μικροί σταθμοί της ΔΕΗ περίπου 400 MW. Μετά και οι ανεμογεννήτριες και τα φωτοβολταϊκά χρειάζονται κάποιο φορτίο βάσης για να λειτουργήσουν που από ΑΠΕ μπορεί για την ώρα μπορεί να το προσφέρει μόνο η βιομάζα.
Επίσης η εισαγωγή των ΑΠΕ θα έπρεπε να λειτουργεί παράλληλα με την εκπαίδευση μας στην εξοικονόμηση γιατι ακριβώς οι πιό πολλές ΑΠΕ είναι ήπιας μορφής, οπότε πρέπει να βελτιώσουμε σε πολλά επίπεδα τις υποδομές.
Στην Ελλάδα ένα νοικοκυριό καταναλώνει την ίδια ενέργεια με ένα νοικοκυριό στην Γερμανία για θερμανση το χρόνο!!!!!!! Τι να σου κάνει μετά η οποιαδήποτε ΑΠΕ. Καμμιά ενέργεια ανανεώσιμη ή ορυκτή δεν πρέπει να κατασπαταλάται έτσι.
Μετά οι ΑΠΕ έχουν δύο πλευρές: η μια, ας το πω έτσι, των μεγάλων επενδύσεων (αιολικά πάρκα, ηλεκτρισμός από βιοαέριο σε χωματερές και βιολογικούς). Αυτή θέλει καλό σχεδιασμό, κρατικό σχεδιασμό, που να ορίζει περιοχές και ενημέρωση ώστε να μην νοιώθουν θιγμένοι οι πολίτες. Κι όπως ξέρετε από σχεδιασμό δεν τα πάμε πολύ καλά.
Η άλλη είναι η οικιακή, να την πω έτσι. Βάλε ενεργειακό τζάκι/θερμάστρα ξύλου για να ζεστάνεις το σπίτι σου, βάλε ηλιακό θερμοσίφωνα, βάλε φωτοβολταϊκά, κάνε καλύτερη μόνωση ξέροντας ότι στην αρχή θα δώσεις περισσότερα αλλά θα το αποσβέσεις αργότερα από την διαφορά κόστους του καυσίμου. Και εδώ πάσχουμε. Ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στ'αλεύρι. Εκτός από συνηδειτοποιημένους πολίτες χρειάζονται συνειδητοποιημένοι μηχανικοί, αρχιτέκτονες, εργολάβοι...........
Τι να λέμε... Ας ξεκινήσει ο καθένας κι ας κάνει ότι μπορεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τι να λέμε... Ας ξεκινήσει ο καθένας κι ας κάνει ότι μπορεί...

Δηλαδή ή θα τα κάνει ολα το τέλειο κράτος , ή αν δεν υπάρχει το τέλειο κράτος ο σώζων εαυτόν σωθείτο; Ματαιότης ματαιοτήτων ώ, τα πάντα ματαιότης;

Προφανώς δεν πηγαίνει έτσι η εξίσωση όπως την περιγράφεις ποτέ δεν πήγαινε. Η πραγματικότητα βρίσκεται ανάμεσα στα άκρα κι αυτή στην περίπτωση μας είναι ότι:
  • Οι πολίτες κάνουν ένα δημοψήφισμα, και φεύγουν έτσι απο τη συνηθισμενη φυγοπονη ωχαδερδφέ ακραία θέση του "τίπότα δεν γίνεται σ'αυτό το κράτος" (στο κοσμο στο σύμπαν, ματαιότης ματαιοτήτων κλπ)
  • Το φυγόπονο, μιζαδόρικο, ληστρικό και αδιάφορο κράτος στην συνέχεια φεύγει απο την ακραία θέση των υευθύνων του "ζήσε καλά και άσε όλους τους άλλους να πεθάνουν στα σκατά" φυσικά σπρωγμένο και πιεσμένο απο το δημοψήφισμα.
Για όσους τυχόν κλονίζεται η πίστη τους ότι μπορούμε να επιτύχουμε καλύτερο αποτέλεσμα, απο τους κασσανδρισμούς των οπαδών του πρώτου άκρου, ρίξτε μια ματιά εδώ
https://www.rokasgroup.gr/energy_parks.htm
Επικοινώνηστε επίσης με τον σύνδεσμο φωτοβολταικών και μίλείστε με εταιρίες. Θα σας πούνε ότι το κράτος πάγωσε τις εγκαταστάσεις φωτοβολταικών με επιδότηση παραγώμενης κιλοβατόρας παρά που η προσέλευση οι μελέτετς και οι αιτήσεις υπερβήκαν κατα πολύ τα προβλεπόμενα μεγαβάτ.

Όλα αυτά τα πράσινα και φθηνα μεγαβάτ θα τα απολαμβάναμε ήδη, άν το κράτος είχε πιεστεί για να δώσει το πράσινο φώς να προχωρήσουν. Και φυσικά για όλες αυτές τις μελέτες και αιτησεις υπήρχαν και οι εταιρίες και οι χώροι και τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ωραια ολα αυτα... Εσυ σαν bugs απο που τροφοδοτισε; Εχεις κανει κατι για να εισαι αυτονομος, να χρησιμοποιεις μονο τον ηλιο και τον αερα και να μην πληρωνεις τιποτα; Αν ναι πες μου τον τροπο να το κανω και εγω, δεν το γουσταρω το πετρελεο, αλλα για να εχω το pc ανοιχτο 24/7 να κατευαζει διαφορα,για να ακουω την μουσικη μου, για να παιζω την μουσικη μου, να μετακοινουμε με το μηχανακι μου, να κανω βολτες με την μηχανη του πατερα μου (μαζι με τον πατερα μου), για να εχω κρυο νερο και να συντιρω της τροφες μου, για να μπορω να ζεστανω και να μαγειρεψω της τροφες μου, για να δω μια ταινια στην τηλεωραση η στο dvd, το εχω αναγκη...

Και το δημοψηφισμα γιατι να στο δωσουν ετσι;... Θες να κανεις κατι για την ενεργια; Σπασε το μονοπωλιο της δεη και κανε επειχηρηση που να παραγαρει ενεργια με τον ηλιο, τον αερα και οπιο αλλο μεσων θες. Η παρε ενα οικοπεδο 5-6 στρεματα και γεμισε το φοτοβολταΐκα και δεινε την ενεργια στην ΔΕΗ. Γιατι την ενεργια μας την δεινει η ΔΕΗ και οχι το κρατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Και το δημοψηφισμα γιατι να στο δωσουν ετσι;...


Να ΜΟΥ το δώσουν;;;;;;;; Απ ότι ξέρω όλοι πληρώνουμε την βενζίνη και το πετρέλαιο, έμμεσα ή άμμεσα χρυσό κάθε μερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μην την πληρωσεις... Πηγενε οπου θες με τα ποδια η το ποδηλατο... Βαλε φοτοβολταικα σπιτι σου και μην πληρωνεις Δεη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Γίνεται πόλεμος, αγκομαχάει οικονομικά όλη η χώρα κάθε μέρα κι εσύ τί λές; "Βόλεψε τη πάρτη σου και 'ασε τους άλλους τσιμέντο να γίνουν" ;

Αν βάλω φωτοβολταικά θα απεξαρτηθει απο το πετρέλαιο ολόκληρη η Ελλάδα; Έχεις καταλάβει άραγε για τί μιλάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Οχι Buggs η λύση δεν είναι να γεμίσουν τα χωράφια φωτοβολταϊκά (PV) και αν δεν δώσει κατευθυντήριες το κράτος αυτό θα γίνει και δεν θα είναι περιβαλλοντικά σωστό. Είναι πολλά τα στρέμματα που χρειάζονται. Όμως υπάρχουν στοιχεία PV που θα μπορούσαν να ενσωματωθούν στα κτίρια, που θα είναι και δίπλα στην κατανάλωση. Όλη αυτή η άνθηση των PV έχει να κάνει με την τιμή που δόθηκε για αγορά της κιλοβατώρας από τα PV που είναι 40-50 σεντς αντί για τα 7-8 που δίνει για τις άλλες ΑΠΕ και για την συμπαραγωγή. Και είναι πάρα πολλοί οι αεριτζήδες στο χώρο αυτή τη στιγμή λόγω αυτής της υψηλής τιμής. Οχι άνθρωποι που θέλουν να εγκαταστήσουν PV στο χώρο τους και να πουλάνε το πλεόνασμα στην ΔΕΗ (ΔΕΣΜΗΕ) αλλά άνθρωποι που θέλουν να πουλάνε όλο τους το ρεύμα με 40-50 και να αγοράζουν με 7-8!!!!!!!
Μιλάς για δημοψήφισμα αλλά είναι πολύ εύκολο να πούμε όλοι ναι στις ΑΠΕ και όταν σου πουν "είσαι υποχρεωμένος" να μονώσεις το σπίτι σου, να έχεις άνεμογεννήτρια ή μονάδα παραγωγής ηλεκτρισμού από βιομάζα στην γειτονιά σου (δες Μελιγαλά), να έχεις βιολογικό καθαρισμό στην γειτονιά σου να κλωτσήσεις.
Αυτό που λέω είναι ότι αν ο καθένας μας δεν αποκτήσει συνείδηση μόνος του δεν θα αποκτήσει και το κράτος, και για την ώρα δεν έχουμε συνείδηση. Αλλοιώς θα'χαμε κάνει όλοι τουλάχιστον τα αυτονόητα (ηλιακούς θερμοσίφωνες, όχι 20 βαθμούς το καλοκαίρι και 25 το χειμώνα με τα κλιματιστικά/καλοριφέρ στα σπίτια μας, αλουμινένια κουφώματα με διπλά τζάμια, λάμπες οικονομίας) που στο κάτω κάτω την τσέπη μας βοηθάνε πρώτα και σε δεύτερο επίπεδο την οικονομία της Ελλάδας.
Και ναι όλες οι χώρες που είναι μπροστά στις ΑΠΕ είχαν και συνειδητοποιημένους πολίτες και κράτος που έκανε σχεδιασμό. Χρειάζονται και τα δύο. Αλλοιώς κάνεις ότι μπορείς σαν άνθρωπος και ελπίζεις νοιώθοντας συγχρόνως πολλές φορές μ@λ@ξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μιλάς για δημοψήφισμα αλλά είναι πολύ εύκολο να πούμε όλοι ναι στις ΑΠΕ και όταν σου πουν "είσαι υποχρεωμένος" να μονώσεις το σπίτι σου, να έχεις άνεμογεννήτρια ή μονάδα παραγωγής ηλεκτρισμού από βιομάζα στην γειτονιά σου (δες Μελιγαλά), να έχεις βιολογικό καθαρισμό στην γειτονιά σου να κλωτσήσεις.

Τώρα ήρθαμε στο ζουμί. Γι'αυτό χρειάζεται το δημοψήφισμα. Γιατί άπαξ και κυρηχθεί ένας πόλεμος δέχεσαι τις θυσίες που πρέπει να γίνουν σαυτόν. Σε ένα ακύρηχτο πόλεμο ποιός θα ανεχόταν οποιαδήποτε θυσία; Θα έλεγε γιατί να πολεμήσω, να υποφέρω, λίγο ή πολύ;

Γιατί φυσικά ενεργειακή πολιτική δεν είναι να δίνεις ούτε λίγο ούτε πολύ στο κάθε ένα που έχει μερικά χωράφια και μερικές χιλιάδες ευρώ την δυνατότητα να τα τοκίζει με 25% παρακαλώ με τόκο που πληρώνει το κράτος !!!!!!!!!! και μάλιστα με συμβόλαιο για 20 χρόνια !!!!!!!!!!

Οταν διάβασα το νόμο για τα φωτοβολταικα τρελλαθηκα. Είναι άραγε μυστήριο που έχουνξ π[αγωσει; Αν εφαρμοστεί αυτό, σε όλα τα μεγαβατ που καλύπτουν οι αιτήσεις, η μισή ελλάδα θα κάθεται για τα επόμενα είκοσι χρόια χωρίς να δουλεύει και το κράτος θα πληρώνει για ενέργεια περισσότερα απο όσα πληρώνει σήμερα για το πετρέλαιο.

Γι'αυτό χρειάζεται το δημοψήφισμα. Για να κυρηχθεί ο πόλεμος στο πετρέλαιο.Μετά πίστεύω ότι όλες οι λύσεις θα βρεθούν με λίγη γενναιότητα και ψυχραιμία. Κανείς δεν είπε ότι θα είναι εύκολο όμως αξίζει το κόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι τον πόλεμο τον κύρηξε το Κύοτο και μας διώξαν από αυτόν τον πόλεμο μόλις πρόσφατα!!!! Και οι "οικολόγοι πράσινοι" ζητάνε παραίτηση Σουφλιά μια και δε'ιχνει υπουργός ΥπεχωΔΕ και όχι ΥΠΕΧΩΔΕ.
Συγγνώμη που δεν είμαι αισιόδοξη αλλά δεν μου αφήνει πολλά περιθώρια η πραγματικότητα. Είτε αυτή λέγεται κρατική είτε των πολιτών. Η εικόνα που χαρακτηρίζει την κοινωνία μας είναι αυτή του τύπου με το γ@μ@το καθαρό αμάξι που ανοίγει το παράθυρο και πετάει το πλαστικό ποτηράκι του καφέ στο δρόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Συγγνώμη που δεν είμαι αισιόδοξη......... Η εικόνα που χαρακτηρίζει την κοινωνία μας είναι αυτή του τύπου με το γ@μ@το καθαρό αμάξι που ανοίγει το παράθυρο και πετάει το πλαστικό ποτηράκι του καφέ στο δρόμο.

Σκέψου άν στη κατοχή αφήναμε να μας κυριεύσει η απαισιοδοξία εξ αιτίας καποιων καταδοτών και ρουφιάνων που και τότε κυκλοφορούσαν πάλι με το γ@μ@το καθαρό αμάξι, (εκείνοι πέταγαν πτώματα στο δρόμο)

Υπάρχουν αυτά που λές, όμως αν ο πόλεμος κατα του πετρελαίου (και όλης της συνυφασμενης γύρω απο αυτό μιζέριας) κυρηχθεί πιστεύω ότι όλα θα αλλάξουν.

Πρέπει να προχωρήσουμε σε κάποιες κινήσεις για να τον κυρήξουμε εμείς αυτόν το πόλεμο εδώ και όχι στο Κιότο. Για μάς κατ'αρχήν. Ύστερα, αφού πετύχουμε λές να μήν μας μιμηθούν όλα τα άλλα κράτη που εκβιάζονται επίσης απο το πετρέλαιο; Δεν χρειάζεται να σώσουμε όλο το κόσμο για να σώσουμε τη δική μας οικονομία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vega

Νεοφερμένος

Ο vega αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
:mad: γιατι ασχοληστε με αυτο (το πετρελαιο) που σας σκοτωνει ,και δεν ασχοληστε με αυτους που σκοτωνουν για αυτο που σας σκοτωνει!σας μπερδεψα;:hmm:

η ιστορια αυτο μας διχνει: πολεμος στο ιρακ και αυγανισταν (ιμπεριαλισμος)για το πετρελαιο...
η οικονομια αυτο μας διχνει:πολεμος στην τσεπη μας (καπιταλισμος)γιατι το συστημα το εχει το αναγκη
το μελλον μας διχνει :σοσιαλισμος,γιατι το εχουμε εμεις αναγκη και γιατι ειναι κοινωνικη εξελιξη..:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Θα'θελα να'χεις την αίσθηση ότι όλα τα άλλα κράτη στην δική μας σφαίρα (ΕΟΚ) βρίσκονται μπροστά από μας και εκβιάζονται πολύ λιγότερο. Εκτός από τα νέα μέλη που τους λείπουν οι υποδομές και τα οικονομικά ίσως. Και κάποιοι στήνουν νέες οικονομίες με αυτό τον τρόπο - σκέψου την Γερμανία που με λιγότερο ήλιο έχει τα πρωτεία στην παραγωγή PV. Σκέψου την Αυστρία που έχει ίδια αναλογία ηλιακών θερμοσίφωνων ανά κάτοικο με την Ελλάδα! Σκέψου την Κύπρο και την Ισπανία που κάναν υποχρεωτική την χρήση ηλιακών θερμοσίφωνων σε όλες τις νέες κατασκευές. Σκέψου την Ιρλανδία και την Πορτογαλλία που ενώ ήταν πίσω μας μέσα σε μια πενταετία μας ξεπέρασαν.
Αλλά δεν θα με ένοιαζε να είμαστε πρωτοπόροι, και με το απλοί συνοδοιπόροι θα ήμουν ευχαριστημένη. Αν δεις τα άτομα που ασχολούνται με τις ΑΠΕ στην Ελλάδα στα ελληνικά φόρα ενέργειας θα δεις ότι "ακούγονται" επαναστάτες ενώ λένε το αυτονόητο.
Οι μεμονωμένες περιπτώσεις είτε γιατί πιάνουν τα χέρια τους είτε γιατί είναι πολύ κοντά στο χώρο είτε γιατί έχουν τα χρήματα κάνουν αυτό που μπορούν και ανεξαρτητοποιούνται σε μεγάλο βαθμό. Υπάρχουν και καλά παραδείγματα αλλά δεν ακούγονται, δεν βοηθάει η επικοινωνία να γίνουν κοινός τόπος. Ξέρεις για το "ηλιακό χωριό"? Για τις τηλεθερμάνσεις της ΔΕΗ? Αν όχι δεν φταις εσύ, με το ζόρι βρίσκεις στο δίκτυο μια δυό σελίδες και αυτές χωρίς πρακτικά δεδομένα για τα αποτελέσματα, για τα οικονομικά..... Ξέρει κανείς ότι παράγονται pellets για θέρμανση στην Ελλάδα, ότι υπάρχουν σόμπες, κεντρικοί καυστήρες θέρμανσης? Ξέρει κανείς ότι δεν υπάρχουν άλλα κεντρικά όρια εκπομπών παρα για τους καυστήρες που είναι μεγαλύτεροι από 50MW και για τους οικιακούς πετρελαίου?
Και υπάρχει απλετη παραπληροφόρηση. Εχεις ακούσει την ατάκα ότι οι ανεμογεννήτριες παράγουν ραδιενέργεια?!!!!!!!!! ότι επηρρεάζουν την σεξουαλική ζωή των αιγοπροβάτων?!!!! Και όλα αυτά να τα ακούς από αυτόχρηστους οικολόγους? Από δημάρχους ή κουλτουριάρηδες τοπικούς "παράγοντες πολιτισμού" να λένε ότι δέχονται μόνο μια ανεμογεννήτρια γιατί τόσο ρεύμα καταναλώνει η περιοχή τους (τόσα χρόνια που πεθαίνει κόσμος στην Πτολεμαϊδα και στην Μεγαλόπολη για να παίρνουν ρεύμα δεν πείραζε!).
Γκρινιάζω γιατί με αυτά τα πράγματα ασχολούμαι 10 χρόνια και συνεχίζω.

Sorry, μπήκα εμβόλιμη χωρις να το θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
γιατι ασχοληστε με αυτο (το πετρελαιο) που σας σκοτωνει ,και δεν ασχοληστε με αυτους που σκοτωνουν για αυτο που σας σκοτωνει!σας μπερδεψα;:hmm:

η ιστορια αυτο μας διχνει: πολεμος στο ιρακ και αυγανισταν (ιμπεριαλισμος)για το πετρελαιο...


Γιατί είναι κάπως να κάνουμε δημοψήφισμα για την ανεξαρτησία του Αφγανιστάν δεν νομίζεις;

Γκρινιάζω γιατί με αυτά τα πράγματα ασχολούμαι 10 χρόνια και συνεχίζω.

Με τη γκρίνια δεν γίνεται τίποτα. Κοίτα πώς το βλέπω εγώ.
  1. Ενα δημοψήφισμα εδώ, σ'αυτό το φόρουμ για το άν θέλουμε να γίνει δημοψήφισμα. Από αυτό ->
  2. Εγκριση να ευαισθητοποιήσουμε κι άλλα φόρουμ για το ίδιο θέμα, με πρωτοβουλια του e-steki->
  3. Δημοψήφισμα σε άλλα φόρουμ ->
  4. Εγκριση να προκύψει κίνηση μαζέματος υπογραφών απο πολίτες εντός και εκτός Ιντερνετ->
  5. Πολλες υπογραφες παρουσίαση θέματος στα ΜΜΕ->
  6. Παρουσίαση θέματος στον πρόεδρο της δημοκρατίας->
  7. Πίεση απο τα ΜΜΕ, ισως με βοήθεια όλων όσων υπέγραψαν σε ειρηνικές διαδηλώσεις για επίδειξη όγκου ->
Αυτή η διαδρομή ναι, πιστεύω ότι οδηγεί στο πολυπόθητο δημοψήφισμα. Το οποίο με τη σειρά του θα σημάνει όχι μόνο πόλεμο κατ του πετρελαίου και της πετρελαικής εξάρτησης αλλα και κατα κάθε είδους βλακείας αυθόρμητης ή ιδιοτελούς που εμποδίζει τις θετικές για τα συμφέροντα μας εξελίξεις (βλ. παράγραφό σου που αναφέρεσαι στην αναπαραγωγή των προβάτων, όπως και στις κατεστραμένες ανεμογεςννήτριες στη Μύκονο κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
εγω ενα εχω να πω και μετα θα αφησω την συζητηση, φιλε, μακαρι να ειμουν τοσο ονειροπολος οσο και εσυ...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
εγω ενα εχω να πω και μετα θα αφησω την συζητηση, φιλε, μακαρι να ειμουν τοσο ονειροπολος οσο και εσυ...!

Γινε ότι εύχεσαι τότε, υποστήριξε το σχέδιο. Τι εχεις να χάσεις περα απο την απαισιοδοξία σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν υποστιριζω το σχεδιο φιλε... μακαρι να περναμε ενεργια αποκλειστικα απο τον ηλιο (που και αν φταναμε σε σημειο ολη μας η ενεργια να ειναι απο τον ηλιο και τον αερα νομιζω προκειπτουν αλλα προβληματα αλλα δεν το εχω ψαξει), αλλα αλλο το να περνουμε ενεργια απο τον ηλιο και οχι απο το πετρελεο αλλο να γινει δημοψηφισμα... καταρχην το δημοψηφισμα τι ερωτιση θα εχει; Καταδευτερων, δεν ξερω αν το ξερεις... Αλλο το ρευμα που παει στα σπιτια μας (για το οπιο ειναι υπευθινο η ΔΕΗ... Μηπος να κανει δημοψηφισμα η ΔΕΗ; ), αλλο το τι θα καει το αμαξι του καθενα μας (εγω ρε φιλε θελω να παρω harley, και δεν υπαρχει harley υβριδικη η με φοτοβολταΐκα κλπ, θα με αναγκασεις να μην την παρω; ), αλλο το τι θα χρησιμοποιουν τα πλοια, αλλο τι θα χρησιμοποιουν τα αεροπλανα κλπ.... Δεν μπορεις να τα βαλεις ολα σε ενα τσουβαλι, και να βαλεις τον λαο (εκ του οπιοι οι περισσοτεροι δεν ξερουν την τυφλα τους) να επιλεξει αν θελει πετρελεο η απε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το λυπηρό είναι ότι δεν υηπάρχουν άτομα με την αντίθετη άποψη απο σένα. Οπότες έτσι απαντιέται και η ερώτηση του τόπικ. Ως πότε θα το ανεχόμαστε να μας κλέβουν με το πετρέλαιο ; Όσο όλοι είναι σαν κι εσένα σκοτεινέ υποθέτω μεχρι να μας κλέψουν τα πάντα


Υ.γ. Το δημοψήφισμα θα μπορούσε να έχει την ερώτηση: Θέλετε να διαμορφώσουμε έτσι την ενεργειακή μας πολιτική ώστε να απαλλαγούμε απο το πετρέλαιο στα επόμενα πέντε χρόνια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Τα επόμενα 5 χρόνια είναι ψευδαίσθηση.
Στις μεταφορές για την ώρα δεν υπάρχει αξιόπιστη τεχνικά/ οικονομικά/ περιβαλλοντικά τεχνολογία που να μπορεί να απεμπολύσει τα ορυκτά καύσιμα (πετρέλαιο, βενζίνη, φυσικό αέριο). Αν και μέρος του προβλήματος "FOOD or FUEL" που εγείρεται με τα υγρά βιοκαύσιμα (βιοντήζελ, βιοαιθανόλη μπορεί να αφορά σε χρηματιστηριακά παιχνίδια όπως και με το πετρέλαιο, ωστόσο η αύξηση της τιμής των πρώτων υλών (λάδια, σπόροι σιτηρών) είναι γεγονός και επηρρεάζει τα φτωχότερα οικονομικά στρώματα.
Από την άλλη χωρίς να έχουμε φορτίο βάσης στην ηλεκτροπαραγωγή που να εγγυάται την ισορροπία του συστήματος δεν μπορούμε να εγκαθιστούμε ανεξέλεγτα ανεμογεννήτριες, φωτοβολταϊκά. Βιομάζα να καλύψει όλους τους πετρελαϊκούς σταθμούς στα νησιά δεν υπάρχει τοπικά και το να μεταφερθεί είναι ουτοπία.
Υπάρχουν λύσεις για να μειωθεί η χρήση πετρελαίου όχι για να εξαφανιστεί..... Αλλά χρειάζεται ουσιαστικό σχεδιασμό και κίνητρα καθώς και ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ και ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ ΕΡΓΑ σε δημόσια κτίρια και ΒΙΠΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ενα δημοψήφισμα εδώ, σ'αυτό το φόρουμ για το άν θέλουμε να γίνει δημοψήφισμα. Από αυτό ->
Εγκριση να ευαισθητοποιήσουμε κι άλλα φόρουμ για το ίδιο θέμα, με πρωτοβουλια του e-steki->
Δημοψήφισμα σε άλλα φόρουμ ->
Εγκριση να προκύψει κίνηση μαζέματος υπογραφών απο πολίτες εντός και εκτός Ιντερνετ->
Πολλες υπογραφες παρουσίαση θέματος στα ΜΜΕ->
Παρουσίαση θέματος στον πρόεδρο της δημοκρατίας->
Πίεση απο τα ΜΜΕ, ισως με βοήθεια όλων όσων υπέγραψαν σε ειρηνικές διαδηλώσεις για επίδειξη όγκου ->

Όλα οκ. Μετά:
  1. Πιάνουμε φίλους και γνωστούς στο εξωτερικό και τους λέμε να διενεργήσουν δικό τους δημοψήφισμα στα δικά τους φόρα
  2. Συλλογή υπογραφών
  3. Παρουσίαση θέματος στα ξένα ΜΜΕ
  4. Ο Ολυμπιακός στους 4 του Τσάμπιονς Λίγκ
  5. Παρουσίαση του θέματος στους ξένους ηγέτες
  6. Διαδηλώσεις, επίδειξη όγκου
  7. Αλλαγή κυβερνήσεων και παγκόσμιου καθεστώτος
...Και όλα αυτά από ένα στεκίτικο δημοψήφισμα.

Υγ. Κάπου στη λίστα, υπάρχει μια περίσταση που ΔΕΝ θα γίνει ΠΟΤΕ.
Μπορείτε να την βρείτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top