Noob απορίες περί linux...

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κοιτά αυτήτην ερώτηση απλώς αντί για hda1 θα βαλεις το ονομα που ακουει ο αλλος ο δισκος. Ψαξε στον φακελο /dev να δεις σε τι ονομα ακουει ο αλλος δισκος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Βασικά πρέπει να το γραψεις σε cd/dvd .Επειτα κανεις boot απο το cd/dvd σου.Αυτο το οριζεις απο το bios.
Η εγκατασταση διαφερει απο αυτη των windows.Πρεπει να διαλεξεις ενα partition(ενα σκληρο) για την εγκατάσταση και ενα για το swap.
Προτεινω με καποιο προγραμμα να χωρισεις καποια partitions απο τους δισκους σου για να μην γινει καμιά στραβη.
Κανε ενα partition για linux και αλλο ενα μικρό για το swap.
Στην εγκατάσταση θα σου προτεινα να μην κανεις την recommended που θα σου βγαλει.Προτεινω να επιλεξεις εσυ πώς θα τα εγκαταστησεις.
Εννοείς εξωτερικό σκληρό ετσι;
Δεν ξερω τί ακριβώς παίζει εκεί αλλα νομιζω οτι θα δημιουργούνται προβλήματακια..
Επειδη ειμαι στη σχολη αυτη τη στιγμη δεν το χω προχειρο.Αυριο θα στο στειλω.;)

Επιπλέον θα σου προτεινα να βρεις καποιο live cd.Με αυτο μπαινεις σε περιβαλλον της διανομης που ειναι το live cd.Ετσι ερχεσαι σε μια επαφη με την διανομη χωρις να χρειαστει να την εγκαταστησεις.
1)ΟΚ, θα το γράψω σε Cd, με τους γνωστούς τρόπους για αρχεία .iso από nero;:|
2)έχω 2 σκληρούς μέσα στο κουτί, ένα μεγάλο και ένα 20gb, στον μεγάλο έλεγα να έχω τα windows και στον άλλον ο Linux. Aυτό δε γίνεται;
3)οκ το partition, το swap τι είναι; (πέραν από συνάρτηση βιβλιοθήκης σε πολλές γλώσσες προγραμματίσμου:P )
4)περιμένω με αγωνία το print screen σου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
1)ΟΚ, θα το γράψω σε Cd, με τους γνωστούς τρόπους για αρχεία .iso από nero;:|
κανονικά οπως γραφεις ενα cd/dvd :P (αν το χεις κατεβάσει σε .iso απλά θα το καψεις σε cd/dvd.)
2)έχω 2 σκληρούς μέσα στο κουτί, ένα μεγάλο και ένα 20gb, στον μεγάλο έλεγα να έχω τα windows και στον άλλον ο Linux. Aυτό δε γίνεται;
Γινεται.Απλά καλο θα ηταν να μην μπλεκεται τίποτα.Τα πάντα σε διαφορετικό μερος.
Εχεις ηδη εκγατεστημενα τα windows;
Και να ξερεις οτι ο χωρος που θα εγκατασταθει το linux δεν θα ειναι ορατος στα windows.
3)οκ το partition, το swap τι είναι; (πέραν από συνάρτηση βιβλιοθήκης σε πολλές γλώσσες προγραμματίσμου:P )
Αυτο θα σε βοηθησει να τα καταλαβεις.Αμα στα εξηγησω μπορει να σε μπερδέψω.:P

Το partition φαντάσου το κατι σαν "ιδεατό" σκληρο.Δηλαδη παιρνεις κομματια απο τους αλλους σκληρους και αυτο λειτουργει σαν να ειχες βαλει στο pc σου ενα χωριστό σκληρο.Ενα προγραμμα για να χωριζεις τους σκληρους σου σε partitions ειναι το norton partition magic.Υπάρχουν και άλλα.
4)περιμένω με αγωνία το print screen σου...:)
Θα ειναι print screen απο suse ομως!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Θα ειναι print screen απο suse ομως!:P
Και τι είναι αυτό οεο;
Άνοιξα ένα νέο θέμα σχετικά με το προβληματισμό μου.
Ελπίζω από εκεί να μάθω και για το mac.
Θα περιμένω και εκεί τη πολύτιμη βοήθεια σου.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και τι είναι αυτό οεο;
To suse ειναι διανομή.Οπως το ubuntu :P
Άνοιξα ένα νέο θέμα σχετικά με το προβληματισμό μου.
Ελπίζω από εκεί να μάθω και για το mac.
Θα περιμένω και εκεί τη πολύτιμη βοήθεια σου.:redface:
Πάω να δω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Λοιπόν ακούστε το πρόβλημά μου. Ετοίμασα το Live CD από την τελευταία έκδοση Ubuntu-αυτή που κυκλοφόρησε μέσα στη βδομάδα. Πάω λοιπόν όλο χαρά να το περάσω, μιας και μόλις είχα αδειάσει ελαφρώς τον σκληρο μου. Βάζω το Cd, κάνω reboot και bootάρει από εκεί. Μέχρι εδώ όλα καλά. Βγάζει το κλασικό μενού που ρωτάει αρχικά τη γλώσσα και στη συνέχεια αν θέλω να τρέξω Linux χωρίς να επηρεάσω τον υπολογιστή, ή αν θέλω να τα εγκαταστήσω ή να bootάρω το κανονικό λειτουργικό. Και εκεί εμφανίζεται το πρόβλημα: Είτε πατήσω να τρέξει από το CD είτε πατήσω να τα εγκαταστήσει, αντί να μου βγάλει το όμορφο γραφικό περιβάλλον των Ubuntu, όπου κουνάς την μπαρίτσα για να διαλέξεις πόσο μεγάλο partition θα φτιάξεις κλπ κλπ, μου βγάζει μια γραμμή εντολών σε dos.

Εγώ τι πρέπει να κάνω;;;;;:book::pc:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σου βγαζει καποιο error ή εκτυπωνει τίποτα πριν σε πάει σε γραμμη εντολων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Δεν Βγάζει error. Βγάζει ένα μήνυμα το οποίο δεν θυμαμαι αυτή τη στιγμή :redface: και λέει μεταξύ των άλλων να γράψω help για τις διαθέσιμες εντολές. Και περιμένει να του εισάγω εντολή.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δοκιμασε να δεις αν οφειλεται στην καρτα γραφικων σου.
Πατα μετα help και δες τι επιλογες σου δινει.Νομιζω δινει την εντολη startX για να ξεκινησεις το γραφικο περιβαλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Οκ, θα το τσεκάρω! Thnx για την ώρα, αν χρειαστώ κάτι θα σας πω! (πάντως πολύ πιθανό να φταίει η κάρτα, γιατί και την προηγούμενη φορά που πήγα να βάλω Linux έκανε κάτι προβλήματα...:confused:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Λοιπόν τελικά η εντολή startx δεν υπάρχει. Παραθέτω το ακριβές μήνυμα που μου εμφανίζεται στην οθόνη:

Code:
Busybox v.1.1.3(Debian 1:1.1.3-5ubuntu12) Built-in shell (ash)
Enter help for a list of built-in commands.
(initramfs)_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το αφησες λιγη ωρα να τρεξει αυτο;
Το εχω παθει και εγω.Δοκιμαζει αν θυμαμαι καλα αλλο driver.

*Σε εμενα δεν ειχε φτιαξει παρα μονο με φορματ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Δηλαδή απλώς να μην πατήσω τίποτα και να το αφήσω 2-3 λεπτά έτσι;

Format δεν έχω καμιά όρεξη να κάνω...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flamelab

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Πριν μπουτάρεις δεν σου έχει επιλογές για booting ?

Ε, στο πρωτο πατα e (για edit) . Μετά θα σου βγάλει τρεις (ή τεσσερις δεν θυμαμαι τώρα ) σειρές από γράμματα . Θα πας στην δεύτερη και στο τέλος τελος θα κολλησεις αυτό

Code:
irqpoll

Πατα enter
και μετα b

Πιθανόν να δουλέψει :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μια noob λύση προς το παρόν.:P
Το cd της έκδοση 8.04 (ubuntu) έχει ενσωματομένο το wubi.Για δοκίμασε μήπως και από εκεί γίνουν εγκατάσταση.Απλά στο προτείνω σαν προσωρινή λύση.

Το wubi κάνει εγκατάσταση των ubuntu μεσα απο windows.Αν ανοίξεις το cd θα το δεις μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Aν κάποιος έχει ubuntu 6.10 και θέλει να βάλει τη τελευταία Version ubuntu, πρέπει να κάνει συνολική νέα εγκατάσταση ή γίνεται και αναβάθμιση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μπορείς να κάνεις σταδιακά upgrades , πρώτα σε 7.04 μετά σε 7.10 και μετά στην 8.04.Αλλίως νέα εγκατάσταση και είσαι ήσυχος.
Απευθείας upgrade νομίζω μπορείς να κάνεις μόνο από 6.06 και 7.10 .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
Μπορείς να κάνεις σταδιακά upgrades , πρώτα σε 7.04 μετά σε 7.10 και μετά στην 8.04.Αλλίως νέα εγκατάσταση και είσαι ήσυχος.
Απευθείας upgrade νομίζω μπορείς να κάνεις μόνο από 6.06 και 7.10 .

Θα του σπάσει το σύμπαν προφανώς. Γι αυτό χρησιμοποιούμε πάντα ρέουσες διανομές τύπου Sidux και Arch. Ακόμα και το παλιό cd να έχεις, με ένα apt-get update dist-upgrade σε init3 ή ένα pacman -Syu θα είσαι τζιτζί. Παρόλαυτά χρήσιμο πόστ, ωραίος Bill.:)

ΥΓ: pacman -Syu σε Arch, apt-get σε Sidux
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μπορείς να κάνεις σταδιακά upgrades , πρώτα σε 7.04 μετά σε 7.10 και μετά στην 8.04.Αλλίως νέα εγκατάσταση και είσαι ήσυχος.
Απευθείας upgrade νομίζω μπορείς να κάνεις μόνο από 6.06 και 7.10 .

Θα του σπάσει το σύμπαν προφανώς. Γι αυτό χρησιμοποιούμε πάντα ρέουσες διανομές τύπου Sidux και Arch. Ακόμα και το παλιό cd να έχεις, με ένα apt-get update dist-upgrade σε init3 ή ένα pacman -Syu θα είσαι τζιτζί. Παρόλαυτά χρήσιμο πόστ, ωραίος Bill.:)

ΥΓ: pacman -Syu σε Arch, apt-get σε Sidux



Πολύ καλά, ευχαριστώ για την άμεση ενημέρωση...

Και τώρα 3 ερωτήσεις:
  1. Τι μπορώ να κάνω που η τελευταία ubuntu διανομή δε βλέπει καθόλου το ποντίκι μου;:/:
  2. Καλύτερα ubuntu ή opensuse; :confused:
  3. Από την ιστοσελίδα της ubuntu δε μπορείς να κατεβάσεις παλαιότερες διανομές;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
Πολύ καλά, ευχαριστώ για την άμεση ενημέρωση...

Και τώρα 3 ερωτήσεις:
  1. Τι μπορώ να κάνω που η τελευταία ubuntu διανομή δε βλέπει καθόλου το ποντίκι μου;:/:
  2. Καλύτερα ubuntu ή opensuse; :confused:
  3. Από την ιστοσελίδα της ubuntu δε μπορείς να κατεβάσεις παλαιότερες διανομές;:hmm:

1. Δεν γνωρίζω. Κανονικά θα έπρεπε να το αναγνωρίζει αν δεν είναι κανα εξωτικό ποντίκι οπότε ίσως και να είναι bug. Η συγκεκριμένη έκδοση μπουμπούντου είναι και αυτή buggy. Φυσικά αυτά δεν είναι λύσεις απλά σχόλια!

2. Καμία απ' τις 2 για μένα. Εσύ τι θες να κάνεις με το linux σου; Τι ακριβώς ζητάς από μια διανομή;

3. Δεν γνωρίζω. Δεν χρησιμοποιώ μπουμπούντου. Πάντως εικάζω πως κάποιοι mirrors θα έχουν ακόμα παλιότερες εκδόσεις αν και δε σου συνιστώ να κατεβάσεις κάποια τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top