Noob απορίες περί linux...

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Mπα όχι.Είναι αυτός που μάλλον έκανες εγκατάσταση εσύ sidux χωρίς ποντίκι.

Γι αυτό που λέει ο Βαλ μπορείς να το δοκιμάσεις ,αφού πας σε 8.04 από 6.10, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Αν δεν πειραματιστείς δεν θα μάθεις :P

Το sidux έχει γραφική εγκατάσταση. Το Arch θα εννοείς που είχα κάτσει εκείνο το βράδυ και το έβαζα που ήταν και ο flamelab εδώ στο στέκι.:P Εκείνο αν λες ναι είναι ncurses και ειλικρινά είναι ο πιό ηδονιστικός τρόπος εγκατάστασης λειτουργικού.:clapup:


ΥΓ: ΟΚ το έπιασες. :D ΓΙΑΝΝΗ ΠΑΙΞΕ ncurses ΤΩΡΑ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση το σύστημα μου να μην υποστηρίζει τα 8,04;

Μήπως να τα παρατήσω όλα και να βάλω opensuse;

Και κάτι άλλο, εκεί που είναι τώρα τα 6,10, αν βάλω τα 8,04 θα γίνει κάλυψη στον ίδιο χώρο στο σκληρό ή θα έχω νέα διάτμηση και θα καταλήξω να έχω triple boot;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το sidux έχει γραφική εγκατάσταση. Το Arch θα εννοείς που είχα κάτσει εκείνο το βράδυ και το έβαζα που ήταν και ο flamelab εδώ στο στέκι.:P Εκείνο αν λες ναι είναι ncurses και ειλικρινά είναι ο πιό ηδονιστικός τρόπος εγκατάστασης λειτουργικού.:clapup:

Βαλ αυτός είναι.Εριξα edit αλλα προλαβες.:P
Βλεπω μπαλα κι εχω χαζεψει.:P

Και κάτι άλλο, εκεί που είναι τώρα τα 6,10, αν βάλω τα 8,04 θα γίνει κάλυψη στον ίδιο χώρο στο σκληρό ή θα έχω νέα διάτμηση και θα καταλήξω να έχω triple boot;
Nαι στον ιδιο χωρο.Απλα στo boot θα σου εχει και επιλογη παλαιοτερου κερνελ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση το σύστημα μου να μην υποστηρίζει τα 8,04;

Μήπως να τα παρατήσω όλα και να βάλω opensuse;

Και κάτι άλλο, εκεί που είναι τώρα τα 6,10, αν βάλω τα 8,04 θα γίνει κάλυψη στον ίδιο χώρο στο σκληρό ή θα έχω νέα διάτμηση και θα καταλήξω να έχω triple boot;

Και openSUSE να έβαζες, σε λίγες μέρες βγαίνει η 11η έκδοση οπότε εσύ με τη 10.3 θα είσαι outdated. Κατέβασε ρε κι άλλες διανομές να δείς, καμιά Fedora 9 (αν και με το KDE4 είναι λίγο κομμάτια), στην ανάγκη κατέβασε και Sidux και σε βοηθάω εγώ να το βάλεις.

Για το χώρο, σου είπε ο Μπίλ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και openSUSE να έβαζες, σε λίγες μέρες βγαίνει η 11η έκδοση οπότε εσύ με τη 10.3 θα είσαι outdated. Κατέβασε ρε κι άλλες διανομές να δείς, καμιά Fedora 9 (αν και με το KDE4 είναι λίγο κομμάτια), στην ανάγκη κατέβασε και Sidux και σε βοηθάω εγώ να το βάλεις.

Αν θες φουλ έλεγχο και ανεξαρτησία ρίσκαρε σε sidux.Βοήθεια θα έχεις.(να ναι καλά ο Βαλ :P)
Για openSuse έχει το Yast το οποίο στην αρχή είναι πολύ βολικό,αλλά δεν ευχαριστιέσαι πολύ λίνουξ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Αν θες φουλ έλεγχο και ανεξαρτησία ρίσκαρε σε sidux.Βοήθεια θα έχεις.(να ναι καλά ο Βαλ :P)
Για openSuse έχει το Yast το οποίο στην αρχή είναι πολύ βολικό,αλλά δεν ευχαριστιέσαι πολύ λίνουξ :P

Ξέρεις που ποντάρω στο sidux:

1 Καταπληκτική αναγνώριση Hardware
2. Εγκατάσταση όσο είσαι στο live cd αρα μπαίνει στέκι και ρωτάει ταυτόχρονα

κλπ που θα τα πούμε αν το επιλέξει. ΑΝ και πρότεινα και το Mepis. Είναι παιδάκι του debian Etch και τα χει όλα έτοιμα μέσα, σα το Mint ένα πράμα.

Άντε μη τον ξεκινήσουμε Gentoo κι αρχίζει τα emerge (prozac certified:P) και τελειώσει σε 10 χρόνια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μepis και Mint δεν τα ξέρω.

Για Gentoo είχα κάποτε εξάψεις , αλλά υπήρχε πρόβλημα hardware και δεν εβαλα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franky5465

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
αυτά που λέει ο bill είναι αλήθεια
αλλά αυτό που κατάλαβα (αν κανω λαθος διορθωστε με) είναι ότι δεν έχεις εμπειρία
για αυτό θα προτείνω να το πας αργά και σταθερά
δοκίμασε κάποια από τις ubuntu,fedora,opensuse που θα σου είναι πιο ευκολη η μετάβαση και θα βρεις και πολύ υλικο και μόνος στο ιντερνετ
αυτό με το δεν ευχαριστιέσαι linux δεν το πιστεύω
όρεξη να υπάρχει πάνω από όλα και είμαι της άποψης ότι μετά από λίγο καιρό θα εχεις την εμπειρία να διαλέξεις εσύ την διανομή που προτιμάς και θα κάνει ότι θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Μepis και Mint δεν τα ξέρω.

Για Gentoo είχα κάποτε εξάψεις , αλλά υπήρχε πρόβλημα hardware και δεν εβαλα.:P

Mepis:

Διανομή βασισμένη στο Debian (και για ένα φεγγάρι μόνο ευτυχώς, βασισμένη στο μπουμπούντου), με έτοιμα τα πάντα μέσα, από codecs μέχρι proprietary drivers. Window Manager ο KDE.

Mint:

Διανομή βασισμένη στο μπουμπούντου, με έτοιμα τα πάντα μέσα και αυτή, από codecs μέχρι proprietary drivers. Window Manager το Gnome. Επίσης έχει κι άλλα καλούδια μέσα που δε τα θυμάμαι καλά.


ΥΓ: franky, όντως δεν έχει εμπειρία. Θα την αποκτήσει σιγά σιγά. Ούτε εγώ έχω δα και την πολλή. Όλοι από κάπου ξεκινήσαμε αλλά ακόμα μαθαίνουμε!:) (Βασικά εγώ είμαι fan της apt σχολής, γι αυτό τον στέλνω σε debianοειδή διανομή αν και το μπουμπούντου δεν το πολυσυμπαθώ, με βάση τα μυαλά μου πάντα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Aν θέλω (που μάλλον θέλω) να βάλω opensuse, τι να κάνω τώρα για να σβήσω τα ubuntu 6.10 που έχω μέσα τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Aν θέλω (που μάλλον θέλω) να βάλω opensuse, τι να κάνω τώρα για να σβήσω τα ubuntu 6.10 που έχω μέσα τώρα;

Aυτό γινεται και απο την εγκατάσταση της νέας διανομής , όταν σου ζητησει να επιλεξεις partition.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Aν θέλω (που μάλλον θέλω) να βάλω opensuse, τι να κάνω τώρα για να σβήσω τα ubuntu 6.10 που έχω μέσα τώρα;

Πετάς το dvd με τη Σουζάνα μέσα και όταν σου ζητήσει partition για εγκατάσταση, δίνεις αυτό του μπουμπούντου, το swap το αφήνεις ίδιο. Δε θυμάμαι αν πρέπει να αλλάξει κάτι χειροκίνητα στον GRUB, μπορεί ναι, μπορεί όχι και άρα να σε τσιτώνω άδικα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franky5465

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
μαζι σου για το μπουμπουντου
απλα μην πεσει στα βαθυά αμέσως
εκτός και αν πιστευεις ότι θα μπορέσει να τα βγαλει πέρα τότε αλλο καπέλο
απλά φοβάμαι μην πεσει θυμα της κατάστασης "αχ δεν μου λειτουργεί το ταδε πραμα, γυρναμε στα παραθυρια και βριζουμε και τους λινουξαδες γιατι λενε ψεματα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Να γεμίσω όλον τον 15Gb που έχω με opensuse να πάει στο διάλο; Αυτή τη στιγμή ειναι πιασμένος από τα ubuntu ο μισός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franky5465

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
αν ειναι σε ξεχωριστο σκληρο η εγκατασταση ισως κανει καποιο προβλημα ο grub αλλα διορθωνεται ευκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
μαζι σου για το μπουμπουντου
απλα μην πεσει στα βαθυά αμέσως
εκτός και αν πιστευεις ότι θα μπορέσει να τα βγαλει πέρα τότε αλλο καπέλο
απλά φοβάμαι μην πεσει θυμα της κατάστασης "αχ δεν μου λειτουργεί το ταδε πραμα, γυρναμε στα παραθυρια και βριζουμε και τους λινουξαδες γιατι λενε ψεματα"

Πολύ σωστά φίλε! Χαίρομαι ιδιαίτερα που συμφωνούμε! :) Μπα, δεν ξέρω αν θα τα βγάλει πέρα αν και -κακώς- δεν τον βλέπω πολύ κεφάτο, οπότε ας πάρει μια βασική διανομή όπως πολύ ωραία είπες, να πιάσει το "κολλάει" και μετά προχωράει σε κάτι πιο εκπαιδευτικό.

Πάντως όποιος ενδιαφέρεται για Sidux, την κάνουμε μαζί τη δουλειά!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εγώ πάλι, θα προτείνω έναν εναλλακτικό τρόπο αν έχει εγκατεστημένα ήδη τα Windows ο borat να εγκαταστήσει μέσα από αυτά το Ubuntu (το οποίο συμπαθώ και ότι θέτε λέτε :P) και να είναι κύριος. ;)

Installing Ubuntu From A Windows System With Wubi


Έτσι θα έχει και το εύκολο dual boot του και μια χαρά. :)

Κάτι που δεν κατάλαβα όμως:
  1. Τι μπορώ να κάνω που η τελευταία ubuntu διανομή δε βλέπει καθόλου το ποντίκι μου;:/:
Δεν το βλέπει κατά την εγκατάσταση υποθέτω έτσι; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Να γεμίσω όλον τον 15Gb που έχω με opensuse να πάει στο διάλο; Αυτή τη στιγμή ειναι πιασμένος από τα ubuntu ο μισός.

Μην τρομάζεις ρε! Κάνε οτι σου αρέσει! Εσύ έχεις τη δύναμη που έλεγε παλιά και ο Κάπτεν Πλάνετ!:D

αν ειναι σε ξεχωριστο σκληρο η εγκατασταση ισως κανει καποιο προβλημα ο grub αλλα διορθωνεται ευκολα

Thanks!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
EDIT: Με προλάβαν όσον αφορά την εγκατάσταση του Suse.

Όσον αφορά το ίδιο το Suse δεν το συμπαθώ για δύο λόγους.
1) Δεν έχει το apt. Για μένα είναι το παραδείγμα software engineering που θα έπρεπε να διδασκεται στα πανεπιστήμια. Πως μπορεί μια εφαρμογή να διατηρηθεί τόσο απλή σε interface και ταυτόχρονα να μπορεί να κάνει τόσα πολλά. Βέβαια ας μην ξεχνάμε πως credits για αυτό πάνε στην debian community που κάνει καταπληκτική δουλειά έχοντας τα περισσότερα packages που έχει διανομή και τα περνάει από πολλούς ελέγχους μέχρι να χαρακτηριστούν stable. Μην ξεχνάμε πως χάρη σε αυτό μπορεί τώρα και ευδοκιμεί το Ubuntu και άλλα πολλά debian based συστήματα, χάρη σε όλη αυτή την δουλειά, όπως παραδέχεται και ο Shuttleworth.
2) Το Suse το υποστηρίζει επιχειρηματικά η Novell. Και η Novell έχει κάνει κάποιες συμφωνίες στο παρελθόν με την Microsoft όταν ακόμα ήταν η πιο δημοφιλής distro που προσωπικά δεν μου πολυάρεσαν. Βέβαια αυτό είναι κυρίως προκατάληψη παρά λόγος για να μην αρέσει σε κάποιον μια διανομή.

Προσωπικά θα πρότεινα κάποιος να βάλει το καινούργιο Ubuntu. Όπως έχει ειπωθεί, όποιος έχει LTS έκδοση δεν θα χρειάζεται να κάνει upgrades κάθε εξάμηνο αλλά θα μπορεί μια χαρά να είναι με αυτή. Επίσης τα κάνει όλα και συμφέρει ενώ έχει τεράστιο support από το community. Σχεδόν δεν υπάρχει θέμα άλυτο στο ιντερνετ όσον αφορά την υποστηριξη. Βέβαια και άλλες διανομές έχουν πολύ καλό support.

Στην τελική πάντως να θυμόμαστε, πως το θέμα δεν είναι να φαγωθούμε ποια είναι η καλύτερη διανομή. Αν κάποιος πιστεύει πως το Suse τον βολεύει καλύτερα, μάλλον αυτό είναι το καλύτερο για αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δεν το βλέπει κατά την εγκατάσταση υποθέτω έτσι; :)

Nαι, δε προχώρησα παρακάτω...



Για την ιστορία, τα suse μου έδωσαν μήνυμα failed κατά την εγκατάσταση. Όλα κατά τη προσπάθεια ήταν κουνημένα λίγο προς τα αριστερα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top