Η επικαιρότητα εν συντομία

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
:eek:

Εεεεεε δεν πάμε καλά..
Αυτοί δεν έλεγαν και ξανάλεγαν " το δημοκρατικό κίνημα " ..
Ωραίες δημοκρατικές διαδικασίες.. :confused:

Βρρρεεεε που πάααααμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ποια συνθήκη της Λισαβώνας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
:blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Συμπλήρωσαν το άρθρο πριν λίγο:
Ο κ. Παπανδρέου απέστειλε σχετική επιστολή στον κ. Σημίτη με την οποία τον ενημερώνει ότι δεν θα κινήσει μεν τις τυπικές διαδικασίες διαγραφής, σεβόμενος την ιστορία του πρώην πρωθυπουργού, αλλά δεν τον προσμετρά πλέον στην Κοινοβουλευτική Ομάδα του κόμματος.
Ο πρόεδρος του κόμματος αναφέρει ότι το θέμα του δημοψηφίσματος έχει λυθεί με ομόφωνες αποφάσεις του Συνεδρίου και του Πολιτικού, οπότε χαρακτηρίζει ουσιαστικά άνευ αντικειμένου την επιστολή.
Αντ' αυτού, ο Γ.Παπανδρέου θεωρεί ότι η δημοσιοποίηση της επιστολής αποτελεί «αδικαιολόγητη πολιτική πράξη» που προκαλεί ερωτηματικά και σύγχυση στους πολίτες
«Αντιλαμβάνομαι ότι έχεις τελικά αποφασίσει να κινείσαι έξω από το πλαίσιο των αποφάσεων του ΠΑΣΟΚ και να λειτουργείς αυτόνομα και ανεξάρτητα. Μπορώ να το κατανοήσω αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ.
»Είμαι προσωπικά υποχρεωμένος αλλά και αποφασισμένος να διαφυλάττω την πολιτική ενότητα του Κινήματός μας, σεβόμενος την απόφαση της πλατιάς βάσης του ΠΑΣΟΚ της 11ης Νοεμβρίου» αναφέρει ο κ. Παπανδρέου.
Το κείμενο της επιστολής
Αγαπητέ Κώστα,
Διάβασα με προσοχή όσα μου έγραψες. Το θέμα του δημοψηφίσματος, το οποίο έθεσες, έχει λυθεί με ομόφωνες αποφάσεις του ΠΑΣΟΚ, του Συνεδρίου μας και του Πολιτικού μας Συμβουλίου. Αποφάσεις καθαρές, αναμφισβήτητες και δημόσια γνωστές. Αποφάσεις που ενισχύουν τη δημοκρατία στη χώρα μας. Άρα το ζήτημα δεν υφίσταται. Είχε απαντηθεί προ της επιστολής σου.
Η δε δημοσιοποίηση της επιστολής, η δημόσια διαφοροποίηση καθώς και η έμπρακτη άρνηση να συνταχθείς με το σύνολο της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΠΑΣΟΚ για την υποβολή της πρότασής μας, αποτελούν αδικαιολόγητη πολιτική πράξη. Δημιουργούν ερωτηματικά για την πολιτική βούληση και στόχευσή μας. Δημιουργούν σύγχυση και αποπροσανατολισμό τη στιγμή που κάθε νοικοκυριό δοκιμάζεται από την ακρίβεια και ο ελληνικός λαός πλήττεται βίαια από την ανομία, την αυθαιρεσία, τη διαφθορά και την κατάρρευση κάθε έννοιας κράτους δικαίου με ευθύνη της κυβέρνησης της ΝΔ.
Δημιουργούν ερωτήματα τη στιγμή που ο λαός στρέφεται προς ένα ανανεωμένο ΠΑΣΟΚ, το οποίο σήμερα αποτελεί και νέα ελπίδα. Ένα ΠΑΣΟΚ αποφασισμένο να νικήσει, για να θέσει σε εφαρμογή ένα πρόγραμμα που θα αποκαθιστά τη δικαιοσύνη, την ισότητα, την αλληλεγγύη και την ανθρωπιά. Μακριά και απέναντι σε όσα συμφέροντα θέλουν να χειραγωγούν την πολιτική ζωή προς ίδιον όφελος και δεν υπηρετούν το δημόσιο συμφέρον.
Γνωρίζεις ότι εκτιμώ ιδιαίτερα το έργο που έχεις προσφέρει στη χώρα. Θυμούμαι πάντα την εποικοδομητική για την Ελλάδα συνεργασία μας στις κυβερνήσεις σου. Αντιλαμβάνομαι ωστόσο ότι έχεις τελικά αποφασίσει να κινείσαι έξω από το πλαίσιο των αποφάσεων του ΠΑΣΟΚ και να λειτουργείς αυτόνομα και ανεξάρτητα. Μπορώ να το κατανοήσω αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ. Είμαι προσωπικά υποχρεωμένος αλλά και αποφασισμένος να διαφυλάττω την πολιτική ενότητα του Κινήματός μας, σεβόμενος την απόφαση της πλατιάς βάσης του ΠΑΣΟΚ της 11ης Νοεμβρίου.
Με την απόφασή σου, που επιβεβαιώνουν οι πράξεις σου, δεν μπορεί να προσμετράσαι και να συγκαταλέγεσαι στη συντεταγμένη δύναμη της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΠΑΣΟΚ. Σεβόμενος την ιστορία, την προσφορά σου και την κοινή μας πορεία δεν θα κινήσω την τυπική διαδικασία προς τον Πρόεδρο της Βουλής, όπως θα όφειλα να κάνω για οποιοδήποτε άλλο στέλεχος.Διαφυλάττοντας το κύρος και τη συντεταγμένη πορεία της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΠΑΣΟΚ θα αξιολογούμε πάντα τις απόψεις που καταθέτεις. Και προσωπικά θα το κάνω με ιδιαίτερο πάντα ενδιαφέρον.
Φιλικά,
Γιώργος A. Παπανδρέου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Συμπλήρωσαν το άρθρο πριν λίγο:

εδώ και καιρό ήθελε να τον "φάει" και βρήκε την ευκαιρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
εδώ και καιρό ήθελε να τον "φάει" και βρήκε την ευκαιρία.

Δε νομίζω ότι τον "έφαγε" .... σα να μου φαίνεται αυτό που έφαγε είναι το κεφάλι του. Αυτό θα φέρει δυνατά μποφορ ......:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι τον "έφαγε" .... σα να μου φαίνεται αυτό που έφαγε είναι το κεφάλι του. Αυτό θα φέρει δυνατά μποφορ ......:)

είναι αυτό που λεει και ο λαός... Ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται.
με λίγα λόγια όλα αυτά είναι κινήσεις εντυπωσιάσμου χωρίς ουσία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Περισσότερες ώρες δουλειά



Από 48 σε 65 αυξάνονται οι ώρες εργασίας


Στην αύξηση των εβδομαδιαίων ωρών εργασίας από 48 σε 65 συμφώνησαν οι χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, σύμφωνα με οδηγία που υιοθέτησαν, με την αποχή της Ελλάδας και άλλων τεσσάρων χωρών.

Μάλιστα, οι υπουργοί Απασχόλησης συμφώνησαν ότι η περίοδος απασχόλησης θα μπορεί να ξεπερνά τις 65 ώρες την εβδομάδα, αν ένα τμήμα του χρόνου εργασίας καταγράφεται ως χρόνος εφημερίας του εργαζόμενου και υπάρχει σχετική συλλογική σύμβαση που να το αποδέχεται.

Την οδηγία καταδικάζουν τα ευρωπαϊκά εργατικά συνδικάτα, αναφέροντας ότι τα περί ελεύθερης συμφωνίας μεταξύ ενός πανίσχυρου εργοδότη και ενός εργαζόμενου αποτελεί πρόσχημα, καθώς θα απειλείται συστηματικά με απόλυση αν δεν υποκύψει στις απαιτήσεις του αφεντικού του.

Η Ελλάδα και οι άλλες τέσσερις χώρες-μέλη εξέφρασαν την αποδοκιμασία τους για το "σπάσιμο" του κανόνα των 48 ωρών εργασίας την εβδομάδα, χαρακτηρίζοντας την απόφαση αυτή ως "οπισθοδρόμηση της κοινωνικής Ευρώπης".

"Απαράδεκτη" χαρακτήρισε την οδηγία η Ευρωπαϊκή Συνομοσπονδία των εργατικών Συνδικάτων.
Το ότι δεν έχει αριθμό οδηγίας μου φαίνεται ύποπτο και δεν έχω τα κουράγια να ψάξω τώρα ειδικώς. Ελπίζω να το θυμηθώ αύριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έ ναι, εδώ οι περισσότεροι μισούν την δουλεία τους με 8ώρο, φαντάσου με 65ώρες/εβδομάδα.

Γενικά θεωρώ ότι (1) η απόδοση δεν έχει σχέση με τις ώρες. (2) Αυτός που αποδίδει δεν κοιτάει πότε την ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ναι βεβαια, αυτος που αποδιδει, καθολου δεν τον νοιαζει αν δουλευει 3 μερες συνεχομενες.... Αλλες ασχολιες? Τι ειναι αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Γενικά θεωρώ ότι (1) η απόδοση δεν έχει σχέση με της ώρες. (2) Αυτός που αποδίδει δεν κοιτάει πότε την ώρα.
(1) Είμαι σίγουρος ότι αποδίδεις το ίδιο σε διάρκεια 8ώρου, τι να είσαι μόλις που σηκώθηκες, τι να κουβαλάς μπετά 8 ώρες :worry:
(2) Εννοείται, μια φορά και εγώ που απέδιδα, πήγα το πρωί στις 9 και έφυγα την επόμενη μέρα. Επίσης δεν φοράω ρολόι χειρός γιατί δεν μου χρειάζεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μην το παρεις ως επιθεση Εχποζεδ (το ξερω, ειναι δυσκολο να μη φανει ετσι), απλη ειλικρινης απορια.. Εχεις δουλεψει ποτε στη ζωη σου με αφεντικο πανω απ'το κεφαλι σου εστω 8ωρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
(1) Είμαι σίγουρος ότι αποδίδεις το ίδιο σε διάρκεια 8ώρου, τι να είσαι μόλις που σηκώθηκες, τι να κουβαλάς μπετά 8 ώρες :worry:

Μα αυτό ακριβώς είπε, ότι δεν εξασφαλίζουν οι 65 ώρες και περισσότερη απόδοση, οπότε είναι λάθος κίνηση.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παρερμηνεύτηκε τόσο, τελικά ορισμένοι άνθρωποι βλέπουν φαντάσματα μου φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Γενικά θεωρώ ότι (1) η απόδοση δεν έχει σχέση με τις ώρες. (2) Αυτός που αποδίδει δεν κοιτάει πότε την ώρα.
Μα αυτό ακριβώς είπε, ότι δεν εξασφαλίζουν οι 65 ώρες και περισσότερη απόδοση, οπότε είναι λάθος κίνηση.
Βασικά για να το λες μιας και τον ξέρεις καλύτερα δεν το αμφισβητώ, αλλά μήπως να ξαναδιάβαζες τι έγραψε;

Η απόδοση δεν έχει σχέση με της ώρες = όσες και να είναι οι ώρες, η απόδοση δεν επηρεάζεται = όσο και να δουλεύεις αποδίδεις το ίδιο (1)
Που κάνω λάθος; :worry:

Επίσης
Αυτός που αποδίδει δεν κοιτάει πότε την ώρα = αυτός που αποδίδει δεν ενδιαφέρεται για το τι ώρα είναι και πόση ώρα έχει περάσει (κατ' επέκταση) = αυτός που αποδίδει δεν ενδιαφέρεται πόση ώρα δουλεύει = αυτός που αποδίδει δεν ενδιαφέρεται αν δουλεύει 48ωρο ή 65ωρο (2)

Από τα 1 και 2 άμεσα συνεπάγεται ότι αυτός που αποδίδει δεν ενδιαφέρεται για αυτήν την αλλαγή που προτείνει η ΕΕ και θα αποδίδει το ίδιο καλά όλες τις ώρες.

Έμμεσες συνεπαγωγές:
  • Μιας και η απόδοση είναι σταθερή καθόλη την διάρκεια για αυτούς που αποδίδουν, τότε καλά κάνει η ΕΕ και περνάει αυτό το μέτρο γιατί έτσι θα έχουμε περισσότερο αποτέλεσμα :P
  • Εσείς που "διαμαρτύρεστε" σας ενοχλεί που αυξάνονται οι ώρες, άρα σύμφωνα με το (2) ΔΕΝ ανήκετε σε αυτούς που αποδίδουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά για να το λες μιας και τον ξέρεις καλύτερα δεν το αμφισβητώ, αλλά μήπως να ξαναδιάβαζες τι έγραψε;
Δεν το λέω επειδή τον ξέρω, αλλά επειδή το συζητούσαμε σήμερα και από κοντά αυτό :)
Η απόδοση δεν έχει σχέση με της ώρες = όσες και να είναι οι ώρες, η απόδοση δεν επηρεάζεται = όσο και να δουλεύεις αποδίδεις το ίδιο (1)
Που κάνω λάθος; :worry:
Ότι το "ίδιο" δεν αφορά την απόδοση/ώρα, αλλά την απόδοση/ημέρα.
Επίσης
Αυτός που αποδίδει δεν κοιτάει πότε την ώρα = αυτός που αποδίδει δεν ενδιαφέρεται για το τι ώρα είναι και πόση ώρα έχει περάσει (κατ' επέκταση) = αυτός που αποδίδει δεν ενδιαφέρεται πόση ώρα δουλεύει = αυτός που αποδίδει δεν ενδιαφέρεται αν δουλεύει 48ωρο ή 65ωρο (2)
Σωστή εν μέρει η συνεπαγωγή, μόνο που λέγοντας "αυτός που αποδίδει" δεν αναφέρεται σε αυτόν που απλά εκπληρώνει τις εργασιακές του υποχρεώσεις, αλλά σε αυτόν που λατρεύει τη δουλειά του. Αυτός ο,τι και να πει η ΕΕ, 65+ ώρες θα δουλεύει κατά κανόνα (όχι ότι δεν υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, άλλωστε κανείς από τους δυό μας δεν είναι υπέρ του μέτρου, προσωπικά το βρίσκω τόσο τραγικό που δεν θεωρώ καν ότι είναι αλήθεια).
  • Εσείς που "διαμαρτύρεστε" σας ενοχλεί που αυξάνονται οι ώρες, άρα σύμφωνα με το (2) ΔΕΝ ανήκετε σε αυτούς που αποδίδουν :P
(για όσα έσβησα από το quote σου απάντησα παραπάνω)
Αυτό δεν είναι άμεση συνεπαγωγή, προσωπικά τις περισσότερες εβδομάδες που έχω τη δυνατότητα, ξεπερνάω τις 65 ώρες. Ωστόσο θεωρώ ιδιαίτερα αρνητικό να υποχρεωθεί κάποιος να δουλεύει τόσες ώρες. Εγώ το έχω επιλέξει αυτό, δεν σημαίνει ότι ο καθένας πρέπει να κάνει την ίδια επιλογή με μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν το λέω επειδή τον ξέρω, αλλά επειδή το συζητούσαμε σήμερα και από κοντά αυτό :)
Οκ, απλά ελπίζω να κατάλαβες, ότι μπορεί να παρερμηνευθεί, χωρίς απαραίτητα να υπάρχει σκοπιμότητα ;)
Ότι το "ίδιο" δεν αφορά την απόδοση/ώρα, αλλά την απόδοση/ημέρα.
Οκ, δεκτό :)
Αυτό δεν είναι άμεση συνεπαγωγή, προσωπικά τις περισσότερες εβδομάδες που έχω τη δυνατότητα, ξεπερνάω τις 65 ώρες. Ωστόσο θεωρώ ιδιαίτερα αρνητικό να υποχρεωθεί κάποιος να δουλεύει τόσες ώρες. Εγώ το έχω επιλέξει αυτό, δεν σημαίνει ότι ο καθένας πρέπει να κάνει την ίδια επιλογή με μένα.
Μίλησα για έμμεση συνεπαγωγή:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
έχω βάλει τα κλαμματα:'(:'(:'(:'(





Βρέθηκαν νεκρά τα δύο παιδάκια


12 Ιουνίου 2008, 22:50


Τραγικό τέλος στο θρίλερ της εξαφάνισης των δύο μικρών παιδιών από την Ορεστιάδα.
Τα δύο αδέλφια, τα οποία αγνοούνταν από τις 28 Μαΐου, βρέθηκαν νεκρά μέσα σε ασανσέρ, νεοαναγειρόμενης οικοδομής, στο κέντρο της πόλης, όταν κάτοικοι ειδοποίησαν την αστυνομία για έντονη δυσοσμία.
Το ασανσέρ ήταν σταματημένο μεταξύ δευτέρου και τρίτου ορόφου και τα παιδιά ήταν γυμνά. Από τη νεκροψία, η οποία ολοκληρώθηκε αργά το βράδυ της Πέμπτης, ο ιατροδικαστής δεν βρήκε ίχνη εξωτερικών κακώσεων στα σώματα των δύο παιδιών.
Φώς στα αίτια θανάτου, αναμένεται να ρίξει, η νεκροτομή που θα γίνει σήμερα, ώστε να διαπιστωθεί αν πρόκειται για δυστύχημα ή εγκληματική ενέργεια, ίσως και εμπόριο οργάνων, καθώς προβληματίζει το γεγονός ότι τα δύο αδέλφια ήταν γυμνά.
Η εξαφανισή του Αχμέτ και του Αϊχάν Τσερίμπαση, ηλικίας 8 και 6 ετών αντίστοιχα, είχε ενεργοποιήσει το σύστημα Amber Alert και η ανταπόκριση του κόσμου ήταν συγκινητική.
Οι έρευνες όμως, αποκάλυψαν ότι τα δύο παιδιά, είχαν δώσει για παράνομη υιοθεσία οι γονείς τους, μέσω συγγενικού ζευγαριού.
Ακολούθησαν νέες έρευνες και συνελήφθη μουσουλμάνος από τη Βέροια και η πρώην συζυγός του, οι οποίοι ύστερα από την κατάθεσή τους κρίθηκαν προφυλακιστέοι με σύμφωνη γνώμη του ανακριτή και του εισαγγελέα. Προφυλακιστέος κρίθηκε και ο πατέρας ενώ η μητέρα αφέθηκε ελεύθερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η απόδοση δεν έχει σχέση με της ώρες = όσες και να είναι οι ώρες, η απόδοση δεν επηρεάζεται = όσο και να δουλεύεις αποδίδεις το ίδιο (1)
Ο εργαζόμενος που παίζει πασιέντζα (μεταφορικά και κυριολεκτικά) πως ακριβώς θα αυξηθεί η απόδοση του αν αυξηθούν οι ώρες; :P

Επίσης ας κατανοήσουμε κάτι, υπάρχουν δυο ειδών εργαζόμενοι. (1) Αυτοί που δουλεύουν για λόγους βιοποριστικούς (2) Αυτοί που δουλεύουν επειδή είναι το hobby τους

Στην πρώτη κατηγορία, το μόνο που τους παρακινεί είναι οτιδήποτε σχετίζεται με αύξηση του μισθού, με μείωση των όρων εργασίας ή οτιδήποτε θα τους πρόσφερε μια καλύτερη προσωπική ζωή.

Άρα το μέτρο θα δυσκολέψει κατά πολύ την απόδοση της πρώτης ομάδας.


Πάμε στους δεύτερους.

Αυτός που αποδίδει δεν κοιτάει πότε την ώρα = αυτός που αποδίδει δεν ενδιαφέρεται για το τι ώρα είναι και πόση ώρα έχει περάσει (κατ' επέκταση) = αυτός που αποδίδει δεν ενδιαφέρεται πόση ώρα δουλεύει = αυτός που αποδίδει δεν ενδιαφέρεται αν δουλεύει 48ωρο ή 65ωρο (2)
Αυτός που αποδίδει, οι λόγοι απόδοσης του δεν σχετίζονται με την ώρα. Δεν ξεκινάνε την δουλεία λέγοντας στις 14.30 σχολάω. Με όσους επαγγελματίες έχω συνεργαστεί και ανήκουν στην δεύτερη κατηγορία δεν έχω ακούσει πότε "πέρασε το 8ώρο, συνεχίζουμε αύριο" έχω ακούσει μόνο "Νύσταξα συνεχίζουμε αύριο" ή "θέλω να δω τον/την σύντροφο μου, συνεχίζουμε αύριο". Αρά τέτοιου είδους εργαζόμενοι σταματάνε την να δουλεύουν με κριτήρια όπως κούραση, "μπούχτισμα" , την φύση του Project κτλ κτλ. Όποτε θέτοντας χρονικούς περιορισμούς σε αυτή την ομάδα είτε κάνουμε μια τρύπα στο νερό, είτε προκαλούμε σύγχυση στον τρόπο εργασίας τους με αποτέλεσμα πιθανή αρνητική επιρροή στην απόδοση. Άρα ούτε και εδώ το μέτρο αυτό δεν "λογικό"

Φυσικά τα παραπάνω είναι μια απλούστευση διάφορων "παρατηρήσεων" του Management, ωστόσο περιληπτικά μπορούμε να εξηγήσουμε γιατί ένα τέτοιο μέτρο είναι άκυρο. Για αυτό θεωρώ ότι το σημαντικότερο post είναι αυτό της kajiras, ίσως η είδηση έχει φτάσει στα αυτιά μας με την μέθοδο του "χαλασμένου τηλεφώνου"

Μην το παρεις ως επιθεση Εχποζεδ (το ξερω, ειναι δυσκολο να μη φανει ετσι), απλη ειλικρινης απορια.. Εχεις δουλεψει ποτε στη ζωη σου με αφεντικο πανω απ'το κεφαλι σου εστω 8ωρο?
Ναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.




αυτά είναι τα σοβαρά ....... τα υπόλοιπα που σκοτωνόμαστε εμείς είναι τρίχες :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top