Γιατί θα παντρευτώ στην εκκλησία

Ο λόγος είναι:
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 68)
  • Για να πάρω την ευλογία του Θεού και της θρησκείας μου.

    Ψήφοι: 26 38.2%
  • Για το γλέντι και το ωραίον του πράγματος και τα όνειρα που είχα από παιδί.

    Ψήφοι: 17 25.0%
  • Για να κρατήσω τις παραδόσεις και να μην έχω γκρίνιες από την οικογένειά μου.

    Ψήφοι: 18 26.5%
  • Άλλος (πείτε ποιός).

    Ψήφοι: 5 7.4%
  • Κουμπάκιας

    Ψήφοι: 16 23.5%

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
10.000 δεν κοστίζει η τελετή. Το γλέντι είναι νομίζω το πιο ακριβό της υπόθεσης, γάμο μπορείς να κάνεις πολύ οικονομικά (ειδικά αν έχεις και ...πεθερό ή σόϊ παπά :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για το γλέντι και το ωραίον του πράγματος και για να κρατήσω τις παραδόσεις
Όχι τόσο για να μην έχω γκρίνιες από την οικογένειά μου ή τα όνειρα που είχα από παιδί.
Γουστάρω τους ελληνικούς γάμους!

Εκ πρώτης όψεως, γι' αυτό... Αλλά νομίζω ο πραγματικός λόγος απέχει αρκετά και έχει περισσότερο βάθος και ουσία. Είναι η ανατριχίλα που θα νιώσω όταν ακούσω αυτό που λέει η Ισι παραπάνω, το "Έσονται οι δυο εις σάρκαν μίαν". :redface: Στην πραγματικότητα είναι μία υπέροχη, ιερή στιγμή που όμως της δίνουμε την ελάχιστη σημασία, επειδή συνήθως μας απασχολεί το κοινωνικό του πράγματος.:worry: Έχω δει νύφες αγχωμένες για το αν θα είναι όλα τέλεια, τι θα πει ο κόσμος κλπ. και χάνουν τη μαγεία του μυστηρίου- κάτι που δεν πρόκειται να ξαναζήσουν... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Πάντως από όσους (διορθώνω: όσες) απάντησαν μέχρι τώρα, κανείς (καμιά) δεν έγραψε πως παντρεύεται για να πάρει την ευλογία της Θρησκείας του (της) ... :hmm:
Δεν τον παίζω έξυπνη γιατί κι εγώ για τους ίδιους λόγους παντρεύτηκα τότε στην εκκλησία αλλά μήπως συντηρούμε μια βιομηχανία που μας τα τρώει χοντρά χωρίς κανέναν απολύτως λόγο;

Γι' αυτόν/ην τον ένα/μια που απάντησε πως παντρεύεται στην Εκκλησία για την ευλογία όλα αυτά που γράφουμε δεν είναι προσβλητικά; :/:
εγώ ψήφησα το ένα και δεν απάντησα γιατί δεν είχα χρόνο τώρα που έχω ευχαρίστως θα απαντήσω άσχετα ότι τα -1 θα πέσουν βουνό. Εγώ από παιδί φανταζόμουν το γάμο μου θρησκευτικό γιατί αυτά είναι τα πιστεύω μου και τα πιστεύω της θρησκείας μου. Βλέπω το γάμο πολύ ιερό θεσμό... και δεν με απασχολεί αν θα πιάσει η εκκλησία χρήματα... Μα καλά πόσα χρήματα είναι και να με ενοχλήσει δεν είναι και τόσα πολλά 120 ευρό ...
Όσο για τι λένε τα υπόλοιπα παιδιά δεν με ενοχλούν γιατί υπάρχει δημοκρατία και ο καθένας δικαιούται να εκφραστεί όπως νιώθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Άλλος κι εγώ... Ο μόνος λόγος να παντρευτώ στην εκκλησία θα είναι για να κάνω το χατήρι του και της οικογενειάς του. Τόσο εγώ όσο και οι δικοί μου δεν καιγόμαστε για την ευλογία. Αντιλαμβάνομαι όμως ότι για κάποιον άλλο μπορεί να είναι σημαντικό και δεν θα ήθελα να του το στερήσω, αν επιθυμεί κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αλοιμονο αν η αποψη μας και μονο, λογοκρινοταν επειδη καποιοι θα ενοχληθουν. Παντα και παντου καποιοι ισως ενοχληθουν. Δε θα μιλαει κανεις μας ; Ο τροπος ενιοτε χρειαζεται προσοχη. Οχι η αποψη.
--------------------------

Το πραγμα ειναι ως εξης : μας εχουν μεγαλωσει και νουθετησει και εξοικειωσει, να νιωθουμε "κατι" μια "μαγεια" , ενα "μυστηριο" (ο καθενας σε άλλο βαθμο) ,μεσω της θρησκειας για το γαμο (και ολα τα υπολοιπα, "μυστηρια"), διοτι υπαρχει ώφελος απο αυτο. Καποτε ήταν απλά η χειραγωγηση-ελεγχος, τωρα έχει προστεθει σε μεγαλο βαθμό και το χρημα.

Για μενα την μαγεια και την ωραια και μαγικη ατμοσφαιρα, την συνθετουν αυτοι που παντρευονται, μαζι με ολα τα ατομα που πραγματικά τους χαιρονται και ηρθαν , οχι για να συγκρινουν ρουχα, οχι για να κανουν διαγωνισμο χτενισματος, οχι για να καμαρωσουν "τι νυφη παιρνει ο γιοκας μου"/"τι γαμπρο τσιμπησε η κορη μου"...αλλά επειδή θελουν να αποτελεσουν ενα μικρο κομμάτι απο το παζλ μιας σημαντικης στιγμης στη ζωη 2 ψυχων που αποφασισαν να συνεχισουν παρεα... Το μερος που θα γινει η τελετη, το ποια ατομα θα παρευρισκονται, και η αισθηση οτι ολοι εχουν ερθει για να δωσουν, οχι να παρουν, ειναι ανωτερα, από τα κλισε της χριστιανικης εκκλησιας..και τα κινητρά της.

Προς Αλλαχ, και στην εκκλησια μπορει να γινει πολυ ομορφα ενας γαμος, μη παρεξηγηθω. Απλά υπο τις προυποθεσεις που ανεφερα παραπανω, ήτοι ο χριστιανικός γαμος και η εκκλησια, δεν ειναι αναγκαια συνθηκη για ενα ομορφο συμβαν.

Ισως ειναι λιγο δυσκολο βεβαια να ασπαστουν τετοιες αποψεις οι γονεις μας κλπ, οποτε απο κει και περα, είτε καποιος αποφασιζει οτι θα παει κλασσικα για να μην εχει μουρμουρες, είτε θα κανει κατι πιο προσωπικό (προσωπικη στιγμη ειναι αλλωστε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γιατί θα παντρευτώ στην εκκλησία

Για να μαζέψω το ρύζι... με τόσα έξοδα στο θρησκευτικό γάμο, τι θα τρώμε μετά?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Για να μαζέψω το ρύζι... με τόσα έξοδα στο θρησκευτικό γάμο, τι θα τρώμε μετά?:hmm:
το απαγόρεψαν κι αυτό, ατύχησες.. τουλάχιστον έμειναν τα κουφέτα για γλυκό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Με 1-2 κιλα δε σωζεσαι. Αν τους πειςνα φερουν χρυσό ρυζι,κατι γινεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Με 1-2 κιλα δε σωζεσαι.


Εκτός αν τα φας στο κεφάλι
θα σωθείς μια και καλή :P


Για να μη μας πούν και τρολλς :P, να ρωτήσω...
Ποιό το ελάχιστο δυνατό ποσό εξόδων θρησκευτικού γάμου?
Μα το απολύτως ελάχιστο. :hmm:

Και να τονίσω, πως εγώ στηρίζω ακράδαντα τον θρησκευτικό γάμο
γι' αυτό σκοπεύω να κάνω δυο-τρεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Για να μη μας πούν και τρολλς :P, να ρωτήσω...
Ποιό το ελάχιστο δυνατό ποσό εξόδων θρησκευτικού γάμου?
Μα το απολύτως ελάχιστο. :hmm:
5 ευρώ στη αρχιεπισκοπή για μια υπογραφή (τώρα με το πετρέλαιο ίσως το έχουν αυξήσει) και τα έξοδα της εκκλησίας (κι εδώ παίζει το πετρέλαιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Εγώ πάντως τα δοκίμασα και τα δύο (με τον ίδιο άντρα...τί είπαμε ότι λένε για το δις εξαμαρτείν; :D) και από τον πολιτικό δεν κατάλαβα τίποτα! Λες και δεν έγινε!
Ο θρησκευτικός έχει όντως το τρέξιμο του και κοστίζει πολύ περισσότερο αλλά το νιώθεις βρε αδερφέ...Έχει υπέροχες στιγμές που τις θυμάσαι για μια ζωή. Όταν βλέπεις τον άνθρωπο που αγαπάς να σε περιμένει στην εκκλησία ξεχνάς όλο το άγχος και το τρέξιμο και νιώθεις υπέροχα!
Και εκείνος ο πρώτος χορός...Είναι λες και έχει εξαφανιστεί όλος ο κόσμος και υπάρχουν μόνο δύο άνθρωποι στη γη: εσύ και το ταίρι σου!
ΥΓ. Όσο για το ρύζι, έχω συγγενείς με ορυζόμυλο και αρκεί να σας πω ότι έφερναν το ρύζι στην εκκλησία με τα τσουβάλια! Για να καταλάβετε, ξεντυθήκαμε στο μπαλκόνι για να μην κάνουμε χάλια το σπίτι και βουτήξαμε κατευθείαν στη μπανιέρα για να φύγει όλο από πάνω μας! Εμπειρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε θέλω πολιτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Ούτε εμένα μου αρέσει ο πολιτικός γάμος!!!

Τον γάμο μου τον φαντάζομαι σε ένα μικρό εκκλησάκι δίπλα στην θάλασσα (κατά προτείμηση σε νησί) ο κόσμος δεν με ενδιαφέρει αρκεί μέσα στην εκκλησία όπου θα εκτελείται το μυστήριο να υπάρχει μόνο ο άντρας μου, ο παπάς, ο/οι κουμπάροι και τα παρανυφάκια!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Θα'θελα να πω ότι για όσους πιστεύουν στην ευλιγία τα υπόλοιπα μπορεί και να μην υπάρχουν (τα έξοδα, τα νταβαντούρια κλπ κλπ). Αν λοιπόν ληταν όλοι κατ'ουσίαν θρησκευόμενοι δεν θα ήταν κατ'ανάγκην ακριβός ένας γάμος γιατί ούτε τα νυφικά, ούτε οι μπουμπουνιέρες, ούτε οι στολισμοί είναι θρησκευτικά έθιμά, όλα είναι κοινωνικά έθιμα....
Το γεγονός ότι με παντρεψε παπάς που με ήξερε από μικρή και που τον αγαπάω ήταν ένα συν στο γάμο μου. Χαίρομαι επίσης γιατί μετά βάφτισε τα παιδιά μου και πάντα είναι δίπλα μου αν τον χρειαστώ. Κι εκεί είναι που κάνει διαφορά ο θρησκευτικός γάμος ως μυστήριο. Γιατί εγώ που δεν είμαι του νταβαντουριού, και που το έζησα με απελπισία για να ευχαριστήσω την οικογένεια μου, αν δεν ήταν για την ευλογία, θα έτρεχα στο δήμαρχο για να τελειώνω γρηγορότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ο γάμος ο θρησκευικός είναι μια τελετή χωρίς γλέντια και βλακείες για μένα, τον θρησκευτικό τον έκανα γιατί είμαι χρηστιανή ορθόδοξη, και ήθελα να δεθώ με τον άντρα μου μπροστά στον θεό που εγώ πιστέυω ότι υπάρχει, τα λόγια απο τα ευαγγελια και το δέσιμο των χεριών μας, τα στέφανα που βάζουμε για τη ενωση μας και το χώρησμα με το ευαγγελιο για μένα ήταν τα ομορφότερα κομμάτια στον γάμο μου..

Δεν ήθελα ούτε γλέντι μετά ούτε φασαρίες, ήθελα μόνο να είμαι με τον αγαπημένο μου μπροστά απο το ιερό και να αποροφώ την κάθε λέξη του παπά, σε όλο το μυστήριο είμουν με κατεβασμένο κεφάλι και τα μάτια μου κλειστά, ακούγοντας μόνο το μυστήριο, έτσι ήθελα και άν έπρεπε να ξαναπαντρευτώ το ίδιο θα έκανα...

Ειναι σαν να καθαρίζουν οι αμαρτίες σου, σαν να μπένει μέσα σου ο άνθρωπος που αγαπάς μέσα στον χώρο που σεβεσε, πώς να το πώ.. είναι σαν να σέβεσε π.χ. την Ελλήνική σημαία και θές να την κοιματήσεις σε αναποδιές και χαρές της Ελλάδας νοιώθωντας ολοκληρωμένος, είναι σαν να κερδίσαμε το euro και δεν κουνήσαμε την Ελληνική σημαία, γίνετε; δεν γίνετε;)

Γνώμη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Aν ειναι στο χερι μου μονο και η γυναικα που θα παντρευτω εχει τις ιδιες αποψεις με μενα,δε θα κανω θρησκευτικο γαμο.Ενα πολιτικο και ενα γλεντι με τους πολυ στενους συγγενεις και φιλους..Και το γλεντι οχι απαραιτητα σε αυτες τις αχαρες αιθουσες για γλεντια.Στο τελος ολοι οι γαμοι μου φαινονται ιδιοι και μου φαινεται οτι ολα γινονται για τους γονεις..

Απο την αλλη αν η συντροφος μου ηθελε να κρατησει τις παραδοσεις για να μην δυσαρεστησει τις οικογενειες,τοτε θα υποχωρουσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Θα ήθελα να παντρευτώ πολιτικά σε παραλία. Εκκλησία όχι, μου δημιουργεί πολύ αρνητική αίσθηση. Δεν ξέρω, θα ήθελα ο σύντροφός μου να το κατανοούσε και να μην αναγκαζόμουν να κάνω κάτι που θα μου δημιουργούσε δυσφορία. Αν υπήρχαν ΤΟΣΕΣ πιέσεις (άκουσα για γονιό που έπαθε έμφραγμα επειδή το παιδί παντρευόταν πολιτικά) θα παντρευόμουν στο μοναστήρι που βαφτίστηκα, από τα πιο γραφικά μέρη που έχω πάει με θέα μοναδική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Θα παντρευόμουν σε μια εκκλησία σε ένα εκκλησάκι, με λίγα άτομα, συγγενείς, χωρίς πολλές φαμφάρες. Για να πάρω την ευλογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top