Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Πάντα έκανα πολύ καλύτερη παρέα με αγόρια παρά με κορίτσια. Πάντα οι άντρες φίλοι μου με καταλάβαιναν καλύτερα από τις γυναίκες. όμως, παρόλο που μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει τίποτα ερωτικό με κανέναν φίλο μου, δεν πιστεύω οτι υπάρχει φιλία μεταξύ ανδρός και γυναικός. αυτό φυσικά δε σημαίνει οτι θα γίνει κάτι μεταξύ τους, πχ θα κάνουν σχέση ή σέξ, όμως σίγουρα κάποια στιγμή τουλάχιστον ο ένας από τους δύο ή ακόμα και οι δύο θα σκεφτούν τον άλλον ερωτικά. ίσως ασυναίσθητα όμως θα τον σκεφτούν........... εφόσον συμβεί αυτό, τότε σίγουρα δεν υπάρχει φιλία αλλά κάτι παραπάνω...........κάτι πιο έντονο μεταξύ τους.............:hmm:

:hmm: με σύγχυσες λίγο λες ότι οι άντρες φίλοι σου σε καταλάβαιναν περισσότερο από τις γυναίκες αλλά παρόλα αυτά πιστεύεις ότι δεν υπάρχει φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daliapan

Νεοφερμένος

Η daliapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
ναι ακριβως αυτό λέω... με καταλάβαινουν καλύτερα σε πολλά θέματα.......αυτό όμως δεν σημαίνει οτι γίνεται λόγω καθαρά φιλικού ενστίκτου........ίσως σου φαίνεται παράξενο αλλά έχω δει πολλές φορές τα καλύτερα ζευγάρια να προκύπτουν μετά από φιλία... μη το αποκλείεις να συμβαίνει...γιατι κανείς μας δεν ξέρει τι πραγματικά βρίσκεται μέσα στο μυαλό και την καρδιά του κολλητού μας ή της κολλητής μας...:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIDAG

Νεοφερμένος

Ο ΝΙΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
γιατι κανείς μας δεν ξέρει τι πραγματικά βρίσκεται μέσα στο μυαλό και την καρδιά του κολλητού μας ή της κολλητής μας...
Η αλήθεια κατά τη γνώμη μου είναι ότι το πως βλέπει ο άντρας τη γυναίκα (και το αντιστροφο) είναι θέμα επιλογής και αν θέτε και χημείας . Αν η σχέση είναι εγγεφαλική περισότερο,πιστεύω πως οι αντρες είναι απλά πολύ καλοί και πιστοί φίλοι με τις γυναίκες.Αν είναι περισσότερο σωματική έλξη,
τοτε καταλαβαίνουμε όλοι τι γίνεται.Τώρα αν από εγγεφαλικη η σχεση γυρισει λιγο σε αισθημα ,ε τότε δεν πειράζει και πάλι φίλοι!!!(άποψή μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Πιστεύω ότι υπάρχει αληθινή φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας. Εγώ τουλάχιστον το έχω ζήσει και μπορώ να μιλήσω με σιγουριά έστω για την περίπτωση μου και μόνο.
Άλλωστε ακόμα και αν κάποια στιγμή γεννηθεί κάτι ερωτικό, αν υπάρχει φιλία θα υπάρξει και διαχείριση της κατάστασης.
Οταν έχεις ζήσει κάποια πράγματα δεν θα θυσιάζεις σε ένα κρεβάτι... (ελπίζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Στις δέκα εντολές υπάρχει ένα επεισόδιο, όπου απολύεται ο φαντάρος-φίλος της κοπέλας, αρχίζει να ξανακάνει παρέα μαζί της, και αυτό κάνει έξω φρενών το αγόρι της κοπέλας. Φυσικά, στο τέλος καταλαβένετε οτι δεν την "βγάζει καθαρή" ο φαντάρος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

@minouki@

Νεοφερμένος

Η Μίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Πιστεύω ότι υπάρχει αληθινή φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας. Εγώ τουλάχιστον το έχω ζήσει και μπορώ να μιλήσω με σιγουριά έστω για την περίπτωση μου και μόνο.
Άλλωστε ακόμα και αν κάποια στιγμή γεννηθεί κάτι ερωτικό, αν υπάρχει φιλία θα υπάρξει και διαχείριση της κατάστασης.
Οταν έχεις ζήσει κάποια πράγματα δεν θα θυσιάζεις σε ένα κρεβάτι... (ελπίζω)

αν υπάρξει κάτι ερωτικό τότε αλλάζουν τα συναισθήματα. Άρα η συμπάθεια δεν μένει η ίδια τουλάχιστον από τη μεριά του ενός: είτε μεγαλώνει είτε περιορίζεται. Ασυναίσθητα βέβαια αλλά γίνεται. Και δεν είναι για ένα κρεβάτι είναι για τα αισθήματα. (ή εγώ είμαι πολύ ρομαντική!:confused:) . Πάντως όχι, δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Σύμφωνα με την εμπειρία μου μπορεί, σίγουρα, να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ Άνδρα - Γυναίκας. Αυτό δε σημαίνει οτι αυτη η σχέση δε θα περάσει σε κάποια δεδομένη περίοδο το τεστ που λέγεται: "μήπως τελικά είμαστε τόσο καλοί φίλοι επειδή ταιρειάζουμε κ έχουμε πολλά κοινά"? Σ αυτό το σημείο θα υπάρξει μια μικρή παρέκκλιση στην φιλική σχέση. Αν, όμως, γίνει μια ξεκάθαρη συζήτηση μεταξύ των δύο και μπορεί το κάθε μέρος να συνεχίσει να βλέπει τον άλλο φιλικά και όχι ερωτικά τότε (εννοώ αν δεν έχει παθιαστεί) η προηγούμενη φιλική σχέση γίνεται ακόμα δυνατότερη. Αυτό, τουλάχιστον λέει η πείρα μου.

Βέβαια υπάρχουν και οι περιπτώσεις όπου ένας άντρας & μία γυναίκα δένονται με φιλικά αισθήματα, σα να ήταν αδέρφια και παραμένουν έτσι. Π.χ. σαν κι αυτές που προανέφερε ο Exposed_Bone.https://www.e-steki.gr/member.php?u=178

Δεν είναι κάτι ασυνήθιστο να είσαι φίλος με το άλλο φύλλο και δε σημαίνει οτι αν συμβαίνει αυτό είσαι ομοφιλόφυλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παντως το μια φλια μεταξυ ενος ανδρα και μιας γυναικας αν εξελιχθει αργοτερα σε σχεση αυτων των δυο, αυτο δεν σημαινει οτι καποτε αυτα τα δυο ατομα δεν συνδεονταν με πραγματικη φιλια.
Το ενα δηλαδη δεν αναιρει οτι προγενεστερα -αυτου- δεν ισχυε το αλλο.

Απλο παραδειγμα.Αν εγω ειμαι φιλος χρονια με μια κοπελα και για τον Χ.Ψ. λογο την δω ερωτικα αργοτερα στην ζωη μου (γιατι διαφορα γεγονοτα,παραστασεις,εμπειριες και 1002 αλλα πραγματα με αλλαξαν και μου αλλαξαν πραγματα μεσα μου, και ενδεχωμενος και το πως να την βλεπω) δεν σημαινει οτι τα προηγουμνα χρονια δεν ειχα μαζι της μια πραγματικη φιλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Ε καλά αυτό εννοείται. Ιδίως όταν μιλάμε για μακροχρόνια φιλία. Το να υποκριθείς φιλία με μια κοπέλα/άνδρα με απώτερο σκοπό κάτι ερωτικό μπορεί να κρατήσει λίγο.

Να αγαπάς πραγματικά όμως έναν άνθρωπο και ν ανακαλύψεις αργότερα ότι θέλεις κάτι παραπάνω από φιλία είναι κάτι διαφορετικό και πράγματι αυτό δεν αναιρεί την προηγούμενη χρονική περίοδο φιλίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

newyork

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nancy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Πιστεύω ότι υπάρχει φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας μέχρι τουλάχιστον να προκύψει αυτό το κάτι άλλο που θα τη χαλάσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

knm_21

Νεοφερμένος

Η knm_21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ενω έχω στο μυαλο μου διαφορα παραδείγματα δεν μπορω να πω οτι πιστευω στη φιλια αναμεσα σε αντρα και γυναικα..αν μιλαμε για αποκλειστικη φιλια.
σιγουρα φιλια υπαρχει αλλα κατα τη γνωμη μου οχι απο μονη της. παντα θα συνοδευεται κ απο κατι αλλο ή έστω την υποσυνειδιτη ιδέα του. πιστευω πως καποιος απο τους δυο σιγουρα θα το σκεφτει, ακόμα και αν το προσπεράσει ή το καταπιέσει, δεν παυει να υπαρχει αυτο στην ατμοσφαιρα. οποτε η σχεση εχει παψει πια να ειναι καθαρα φιλική.
σιγουρα πιστευω πως οι "φιλοι" μου αντρες με καταλαβαινουν πολυ καλυτερα σε πολλα θεματα και πολλες φορες θα εμπιστευτω τη δικη τους γνωμη (άλλωστε όλοι δεν θελουμε τη γνώμη του αλλου φύλου?!) αλλα δεν μπορω να πω πως δεν εχω σκεφτει ποτε ερωτικα για αυτους.. στην τελικη οταν εισαι τοσο κοντα με καποιον και αυτος σε καταλαβαινει τοσο καλα και ταιριαζεται (γιατι αυτα θα συμβαινουν για να ειστε φιλοι) αποκλειεται να μην σε ελξει και ερωτικα καποια στιγμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πιστεύω ότι υπάρχει φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας μέχρι τουλάχιστον να προκύψει αυτό το κάτι άλλο που θα τη χαλάσει
Γιατί θα τη χαλάσει;
Προσωπικά μπορώ να πω με βεβαιότητα, ότι ο σύντροφος μου είναι και κολλητός μου, και το ίδιο και εγώ για αυτόν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Αν ομως (ω μη γέννητω) χωρίσεις, η φιλία αυτή θα χαθεί...κατά πάσα πιθανότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν ομως (ω μη γέννητω) χωρίσεις, η φιλία αυτή θα χαθεί...κατά πάσα πιθανότητα
Είδωμεν.
Πιθανόν να μην ορίζουμε τη φιλία με τον ίδιο τρόπο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ε καθοριστε το τοτε, γιατι ειναι ακυρο το τοπικ αν ο καθενας εννοει οτι του κατεβαινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Πόσο διαφορετικοί μπορεί να ειναι οι ορισμοι μας βρε Μισελ ?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παντως, για να μην απομακρυνομαστε απο το τι ειναι αληθινη φιλια...σκεφτειτε ποσους φιλους εχετε...και μετα υπολογίστε οτι τουλαχιστον οι μισοι, στην ουσια, δεν ειναι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αυτό θυμίζει κάρλιν... "Σκεφτείτε τον μέσο βλάκα και μετά θυμηθείτε πως οι μισοί άνθρωποι είναι ακόμα πιο βλάκες" :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι..και μερικους απο αυτους τους λεμε φιλους και δεν ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παντως, για να μην απομακρυνομαστε απο το τι ειναι αληθινη φιλια...σκεφτειτε ποσους φιλους εχετε...και μετα υπολογίστε οτι τουλαχιστον οι μισοι, στην ουσια, δεν ειναι !
2/2 = 1 :P

@stavros_: Αρκετά προφανώς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top