Οι επιπτώσεις του Internet

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πρόσφατα έχουν κλείσει 500 Video Clubs, και οι ρυθμοί αυξάνονται, οι ενοικιάσεις μειώνονται. Οι ειδικοί θεωρούν ότι το Internet οφείλεται, μιας και όχι μόνο οι ταχύτητες αυξάνονται και οι τιμές μειώνονται όπως και οι ενοικιάσεις από τα Video Clubs. «Σήμερα έχουν απομείνει περίπου 2.000 DVD κλαμπ σε όλη τη χώρα. Τους τελευταίους μήνες έχουν κλείσει 500 καταστήματα και οι ρυθμοί αυξάνονται. Το παράνομο κατέβασμα δεν έχει καταστρέψει μόνο εμάς, αλλά απειλεί ολόκληρη την κινηματογραφική βιομηχανία», λέει ο κ. Α. Δαβιλάς, πρόεδρος του Σωματείου Βιντεοκλάμπ Ελλάδας (ΣΒΕ). «Η καθοδική πορεία άρχισε το 2004 και συνεχίζεται με γοργούς ρυθμούς. Όσο αυξάνονται οι χρήστες και οι ταχύτητες του Ίντερνετ τόσο περισσότερα καταστήματα κλείνουν. Στη Γερμανία, έχει ψηφιστεί πρόσφατα νομοθεσία βάσει της οποίας συλλαμβάνονται αυτοί που κατεβάζουν παράνομα ταινίες στο σπίτι τους».

Το κεράσι στην τούρτα θεωρούνται και οι ιστοσελίδες που παρέχουν Ελληνικούς υπότιτλους ακόμη και για τις πιο πρόσφατες ταινίες. «Η μεγάλη ζημιά έχει γίνει από τότε που εμφανίστηκαν στο Ίντερνετ τα site που προσφέρουν ελληνικούς υπότιτλους», εξηγεί ο κ. Θανάσης Επίσκοπος, ιδιοκτήτης DVD κλαμπ και μέλος του ΣΒΕ. «Μέχρι τότε, η ζημιά ήταν μικρή καθώς λίγοι μπορούσαν να τα δουν χωρίς υπότιτλους. Αλλά τα τελευταία χρόνια, το κακό έχει παραγίνει και τα καταστήματα κλείνουν κάθε μέρα. Έχουμε ζητήσει από τις αρχές να πάρουν μέτρα, αλλά κανείς δεν μας ακούει».

Εντύπωση δημιουργεί το γεγονός ότι οι δικτυακές υπηρεσίες πώλησης και ενοικίασης ταινιών δεν είναι ακόμη συμβατές με την Ελλάδα. Για παράδειγμα το iTunes απαιτεί Πιστωτική/Χρεωστική κάρτα η οποία έχει εκδοθεί από Αμερικάνικη τράπεζα.

Τέλος, γίνεται λόγος και τα DVD των εφημερίδων μιας και τα περισσότερα έσοδα για ένα Video Club είναι οι παλιές ταινίες.


Πληροφορίες από "Τα Νέα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Απ' τη μία όλα ακριβαίνουν κι από την άλλη πρέπει να με νοιάζει επειδή τα video club, που τα περισσότερα από αυτά είναι αλυσίδες, δεν έχουν πλέον όση δουλειά είχαν? Internet και πάλι internet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Απ' τη μία όλα ακριβαίνουν κι από την άλλη πρέπει να με νοιάζει επειδή τα video club, που τα περισσότερα από αυτά είναι αλυσίδες, δεν έχουν πλέον όση δουλειά είχαν? Internet και πάλι internet.
Δεν νομιζω να εχουν τραγικη τιμη..Ισα ισα!

Η αληθεια ειναι πως και εγω εχω να πατησω σε Video club ενα χρονο περιπου,και πολλες φορες εχω σκεφτει οτι ειναι πραγματικα κριμα για εκεινους μιας και δεν θεωρω πως εχουν τραγικη τιμη στις ενοικιασεις..:(
Αλλα τι να το κανεις,οταν μεσα απο τοι ιντερνετ βρισκεις μια ταινια που μπορει να μην εχει παιξει σε Dvd η να παιζει τωρα στο cinema η να μην εχει ερθει καν ακομα ελλαδα τι θα κανεις???Ειναι λογικο..
Δυστυχως για καποιους ευτυχως για καποιους αλλους η τεχνολογια αναπτυσεται και αυτο εχει και τα θετικα του και τα αρνητικα του:/:
Πολλες θεσεις εργασιας και πολλα επαγγελματα εχουν εξαληφθει οσο περναει ο καιρος εξαλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Ο κύριος Δαβιλάς καλά θα κάνει να παρακολουθήσει μαθήματα Στρατηγικής των επιχειρήσεων διότι μου φαίνεται ότι το ίντερνετ είναι σα το νόστιμο χορτάρι που παίρνει την αγελάδα (τον κόσμο) μακριά από τα βιντεοκλάμπ και δε μπορούν να τον αρμέξουν πια χωρίς να κουνήσουν το μικρό δαχτυλάκι τους.


Διαφοροποίηση αγαπητέ, επέκταση σε άλλους κλάδους... Ας βγούνε στο Internet και ας δίνουν τις ταινίες για κατέβασμα με κάποια μηνιαία συνδρομή ή κάποια -λίγα- ευρώ την καθεμία. Από αυτό που απειλείσαι, εκεί επεκτείνεσαι. Και ανοίγεσαι σε άλλου τύπου αγορά, και σταματάς την αιμορραγία από την αρχική σου αγορά και μειώνεις και τα λειτουργικά σου έξοδα!

Ώρες ώρες αναρρωτιέμαι αν έχουμε να κάνουμε με ηλίθιους στις διάφορες εταιρίες ψυχαγωγίας αλλά μάλλον πρόκειται για βαριεστημένους αν όχι αμόρφωτους, ή πιθανότατα τζαμπατζήδες. Σου λέει "το ξέρω ότι πρέπει να κάνω αυτά τα στρατηγικά βήματα και να βάλω κι άλλες αγελάδες στο χωράφι μου αλλά η εύκολη λύση είναι να σκοτώσω την αγελάδα του γείτονα...(το ίντερνετ εν προκειμένω)"


Τζαμπατζιλίκι, η εύκολη λύση, αυτό τους νοιάζει, αυτό θέλουν. Χρήμα και μάλιστα εύκολο χρήμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Δεν νομιζω να εχουν τραγικη τιμη..Ισα ισα!

Η αληθεια ειναι πως και εγω εχω να πατησω σε Video club ενα χρονο περιπου,και πολλες φορες εχω σκεφτει οτι ειναι πραγματικα κριμα για εκεινους μιας και δεν θεωρω πως εχουν τραγικη τιμη στις ενοικιασεις..:(
Αλλα τι να το κανεις,οταν μεσα απο τοι ιντερνετ βρισκεις μια ταινια που μπορει να μην εχει παιξει σε Dvd η να παιζει τωρα στο cinema η να μην εχει ερθει καν ακομα ελλαδα τι θα κανεις???Ειναι λογικο..
Δυστυχως για καποιους ευτυχως για καποιους αλλους η τεχνολογια αναπτυσεται και αυτο εχει και τα θετικα του και τα αρνητικα του:/:
Πολλες θεσεις εργασιας και πολλα επαγγελματα εχουν εξαληφθει οσο περναει ο καιρος εξαλλου.

Η τιμή δεν είναι τραγική αλλά να σου πω κάτι? Αυτά τα 2 ευρώ που είναι η ενοικίαση τα πληρώνω τώρα παραπάνω για να βάλω βενζίνη στο αμάξι. Αφού όλοι προσπαθούν να κερδίσουν λεφτά, γιατί να μην προσπαθώ κι εγώ να κάνω περικοπές? Ξέρεις τι χαζό άκουσα τις προάλλες? Πήγα να βγάλω κάτι φωτοτυπίες κι εκεί που πριν τις είχε 5 λεπτά (ενδεικτική τιμή αναφέρω, δε θυμάμαι ακριβώς), μου ζήτησε τώρα 15. Τον ρωτάω γιατί και μου λέει ε να ανέβηκε η τιμή του πετρελαίου.. Το τι σχέση έχουν οι φωτοτυπίες με το πετρέλαιο έλα εξήγησέ μου. Γιατί λοιπόν να μην κατεβάσω μια ταινία, ένα CD ή ένα παιχνίδι από το ίντερνετ? Τους τα χρώσταγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να σας πω... Εγω ποτε δεν εχω νοικιασει ταινια.... η κοπελα μου νοικιαζει καμια φορα, και καλα κανει, αλλα εγω δεν βρισκω λογο να πληρωσω (ακομα και αν αυτο ειναι ενα λεπτο) και να βαλω και τον κοπο του πηγενε ελα, και μια και εχει αναφερθει πολυ και το πετρελεο, να πληρωσω και κερατιατικα βενζινη, να μολυνω και λιγο παραπανω το περιβαλον για να παρω τελικα μια ταινια, να την βαλω στο pc για να την δω (αφου δεν εχω dvd στην τηλεωραση)... Γιατι να μην κανω απλα 3 κλικ στο pc μου το πρωΐ, ωστε να εχω την ταινια ετοιμη το βραδυ;....
Θα μου πειτε ολα αυτα για την βενζινη, τον κοπο, το περιβαλων ειναι δικαιολογιες... Για την βενζινη καθολου... Οταν εχω φτασει να θελω κανα 5ευρο την εβδομαδα απο το χαρτζιλικι μου για βενζινη σε ενα 50αρακι... Φανταστειτε δλδ να ειχα αμαξι, η να ειχα καμια Harley.... Ο κοπος, για εμενα τουλαχιστων, ειναι πολυ σοβαρο θεμα... Βαριεμε ρε παιδια.... Τωρα το περιβαλων, ναι... Ποση ζημια θα κανει στο περιβαλων καμια 4-5 χιλιομετρα με το μηχανακι;
Και οσο για την ζημια στα πνευματικα δικαιοματα κλπ... Αν ειναι καμια τανια που το αξιζει πραγματικα, θα παω να την παρω σε dvd (αν μπορω να την βρω) για να την εχω. Αλλιως δεν βρησκω λογο να πληρωσω για κατι που δεν μου αρεσει... Δλδ αμα σας φερνανε καμενη πιτσα, με αλλα υλικα απο αυτα που ζητισατε θα την πληρωνατε;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Διαφοροποίηση αγαπητέ, επέκταση σε άλλους κλάδους... Ας βγούνε στο Internet και ας δίνουν τις ταινίες για κατέβασμα με κάποια μηνιαία συνδρομή ή κάποια -λίγα- ευρώ την καθεμία. Από αυτό που απειλείσαι, εκεί επεκτείνεσαι. Και ανοίγεσαι σε άλλου τύπου αγορά, και σταματάς την αιμορραγία από την αρχική σου αγορά και μειώνεις και τα λειτουργικά σου έξοδα!
Αυτό όμως δεν είναι στο χέρι του Δαβιλά δεδομένου ότι για να γίνει κάτι τέτοιο απαιτούνται οι σχετικές άδειες.
(κατά πόσο είναι εύκολο να δοθούν δε γνωρίζω)

Βέβαια, αν τελικά δεν καταφέρουν να στραφούν -έστω και μακροχρόνια- κατά εκεί, δεν έχουν ελπίδες.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Διαφοροποίηση αγαπητέ, επέκταση σε άλλους κλάδους... Ας βγούνε στο Internet και ας δίνουν τις ταινίες για κατέβασμα με κάποια μηνιαία συνδρομή ή κάποια -λίγα- ευρώ την καθεμία. Από αυτό που απειλείσαι, εκεί επεκτείνεσαι. Και ανοίγεσαι σε άλλου τύπου αγορά, και σταματάς την αιμορραγία από την αρχική σου αγορά και μειώνεις και τα λειτουργικά σου έξοδα!

Ώρες ώρες αναρρωτιέμαι αν έχουμε να κάνουμε με ηλίθιους στις διάφορες εταιρίες ψυχαγωγίας αλλά μάλλον πρόκειται για βαριεστημένους αν όχι αμόρφωτους, ή πιθανότατα τζαμπατζήδες. Σου λέει "το ξέρω ότι πρέπει να κάνω αυτά τα στρατηγικά βήματα και να βάλω κι άλλες αγελάδες στο χωράφι μου αλλά η εύκολη λύση είναι να σκοτώσω την αγελάδα του γείτονα...(το ίντερνετ εν προκειμένω)"
Ποσο ευκολο ειναι ομως αυτο για τα συνοικιακα Video clubs??
Σιγουρα θα πρεπει να ακολουθουμε τους ρυθμους τις εποχης μας πλεον αλλα το θεμα ειναι οτι αυτο δεν ειναι ευκολο για ολους,που σημαινει οτι ναι ο ιδιοκτητης του Videoclub ειναι δικαιολογημενος να ειναι και αμορφωτος και να μην εχει μια δυνατοτητα τετοια γενικα.
Απλα ας το δουμε ρεαλιστικα πολλα πραγματα πλεον εχουν καταργηθει, αλλιως θα ειχαμε ακομα παντοπωλεια;)

Εγω παλι δεν ειναι οτι σκεφτομαι τα χρηματα αν και οντως ειναι λογικο να το σκεφτονται πολλοι ετσι,θεωρω ομως οτι αυτα τα 2 ευρω δεν θα με σωσουν.Απλως γτ να βγω να παω στο Videoclub να κατσω κανα μισαωρο να βρω ταινια, να εχω το ανχος οτι πρπει να μην ξεχασω να την επιστρεψω...Απο την στιγμη που διαλεγω ταινια μεσα σε 5' την κατεβαζω σε αλλα 10΄ και ειναι και μαλιστα ειναι πολυ καινουρια που δεν θα την εβρισκα σε videoclub;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Αυτό όμως δεν είναι στο χέρι του Δαβιλά δεδομένου ότι για να γίνει κάτι τέτοιο απαιτούνται οι σχετικές άδειες.
(κατά πόσο είναι εύκολο να δοθούν δε γνωρίζω)

Βέβαια, αν τελικά δεν καταφέρουν να στραφούν -έστω και βραχυχρόνια- κατά εκεί, δεν έχουν ελπίδες.

-petros

Άλλο ζήτημα αυτό με τις άδειες, ναι βεβαίως! Αλλά ας δείξουν ότι το ψάχνουν λίγο, ότι κάνουν κινήσεις και δεν αναλώνονται σε μια στείρα καταδίκη του Internet και κατ' ακολουθία, κηνύγι του κοινού που κατεβάζει. Απ' ότι θυμάμαι, το ίδιο αυτό κοινό, όταν δεν υπήρχε Internet υψηλών ταχυτήτων, από αυτούς πήγαινε και νοίκιαζε (καλά έπαιρνε κι από τους έγχρωμους!:P).


Και φυσικά η τελευταία σου φράση είναι απόλυτα εναρμονισμένη με το νόημα των λεγομένων μου και είναι ολόσωστη!

Ποσο ευκολο ειναι ομως αυτο για τα συνοικιακα Video clubs??
Σιγουρα θα πρεπει να ακολουθουμε τους ρυθμους τις εποχης μας πλεον αλλα το θεμα ειναι οτι αυτο δεν ειναι ευκολο για ολους,που σημαινει οτι ναι ο ιδιοκτητης του Videoclub ειναι δικαιολογημενος να ειναι και αμορφωτος και να μην εχει μια δυνατοτητα τετοια γενικα.
Απλα ας το δουμε ρεαλιστικα πολλα πραγματα πλεον εχουν καταργηθει, αλλιως θα ειχαμε ακομα παντοπωλεια;)

Προφανώς τα κοσμητικά επίθετα πήγαιναν για τα μεγάλα δήθεν και μορφωμένα τάχα κεφάλια των μεγάλων εταιριών μουσικής και κινηματογράφου. Αυτούς που βγάζουν τις βαρύγδουπες δηλώσεις "Φταίει το νετ, να πεθάνει τώρα!". Κάτσε ρε μπάρμπα δηλαδή...τα σκέφτηκες/πρότεινες/δοκίμασες/έκανες όλα εσύ και σαν τελευταία λύση έμεινε να σκοτώσουμε το νετ δηλαδή... Μας δουλεύεις ψιλό γαζί;

Και ρεαλιστικό δεν είναι πάντα η κατάργηση. Σαφώς και υπάρχουν πράγματα που καταργούνται, αλλά υπάρχει και μια πιό μέση λύση, ειδικά μιας και μιλάμε για νετ, για τα καταστήματα media για παράδειγμα. Σίγουρα αν είχες φούρνο θα ήταν πιό δύσκολο να μοιράσεις ψωμί και γάλα μέσω νετ αλλά όταν μιλάμε για ψηφιακό υλικό, εξελίξου ρε φίλε, αφού μπορείς! Αντί της κατάργησης, εξέλιξη δηλαδή, τουλάχιστον γι αυτά που μπορούμε να τα εξελίξουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βλέπω να κυριαρχεί απόψεις του στυλ "το μαγάζακι της γειτονίας δεν καταφέρνει με τους ρυθμούς της εποχής". Πιο πάνω ο Valder ανέφερε την έννοια του Manager, πολύ εύστοχη τοποθέτηση. Και να προεκτείνω γιατί πρέπει να "βοηθήσω" κάποιον ο οποίος έχει απλά να ανοίξει ένα μαγαζάκι και δεν μου προσφέρει τίποτα διαφορετικό από τους Ανταγωνιστές; Γιατί να βοηθήσω έναν κλάδο που αρνείτε να εφαρμόσει νέες μεθόδους; Γιατί να βοηθήσω κάποιον που προτίμασε να γίνει οικονομική μονάδα χωρίς επιθυμεί να εφαρμόσει την λογική της επιστήμης της Οικονομίας;

Ήδη το iTunes αρχίσε να ενοικιάζει σε USA και UK. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Επίσης αυτό που γίνεται σε άλλες χώρες είναι να μπορείς με ένα μικρό ποσό να νοικιάζεις μια ταινία της αρεσκείας σου μέσω συνδρομητικής υπηρεσίας τηλεόρασης (μέσω triple play όπως έβαλε εδώ η On). Έχει αρχίσει να εφαρμόζεται και στην Κύπρο από όσο γνωρίζω. Δεν ξέρω πόσο μεγάλη γκάμα ταινιών έχει αλλά αν είναι με λίγα λεφτά παραπάνω το μήνα ή με ένα κόστος ανάλογο των videoclub να βλέπεις την ταινία που θες θα ήταν πολύ επιτυχημένο. Θα το 'κανες κι αυτό πλέον από το σπίτι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αλλα τι να το κανεις,οταν μεσα απο τοι ιντερνετ βρισκεις μια ταινια που μπορει να μην εχει παιξει σε Dvd η να παιζει τωρα στο cinema η να μην εχει ερθει καν ακομα ελλαδα τι θα κανεις???Ειναι λογικο..

Γι αυτο ακριβως και οσοι ειναι πονηροι πωλουν οι ιδιοι dvd απο ταινιες προσφατες στα καταστηματα τους που εχουν κατεβασει απο το νετ προς 3 Ευρω εκαστο και 5 εαν ειναι κατοπιν παραγγελιας...σιμπλ ας δατ....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
1. Όταν μεσουρανούσαν οι αντιγραφές και τα εν λόγω μαγαζιά θησαύριζαν ήταν καλά; Τότε δεν τους πείραζε η παρανομία;

2. Πολλές από τις δημοφιλείς αμερικάνικες σειρές έγιναν δημοφιλείς και στην Ελλάδα επειδή ακριβώς διαδόθηκαν μέσω ίντερνετ πρώτα. Κι αλήθεια, κυκλοφορούν ΟΛΕΣ οι σεζόν ΟΛΩΝ των σειρών σε DVD με ελληνικούς υπότιτλους; Κι αν ναι, τις προμηθεύονται ΟΛΑ τα βίντεο κλαμπ; Κι αν θέλω να δω το τελευταίο επεισόδιο του HOUSE M.D. ΜΕ ελληνικούς υπότιτλους; Γιατί να μου στερούν αυτή τη δυνατότητα μόνο και μόνο επειδή δεν κυκλοφορεί από τα επίσημα μέσα στη χώρα μου;

3. Αναφέρθηκε κανείς στο πόσα βίντεο club άνοιξαν τις χρυσές εποχές; Και η πίτα να έμενε η ίδια έχει πλέον μοιραστεί σε εξαιρετικά πολλά κομμάτια.

4.

Ο κύριος Δαβιλάς καλά θα κάνει να παρακολουθήσει μαθήματα Στρατηγικής των επιχειρήσεων διότι μου φαίνεται ότι το ίντερνετ είναι σα το νόστιμο χορτάρι που παίρνει την αγελάδα (τον κόσμο) μακριά από τα βιντεοκλάμπ και δε μπορούν να τον αρμέξουν πια χωρίς να κουνήσουν το μικρό δαχτυλάκι τους.

Διαφοροποίηση αγαπητέ, επέκταση σε άλλους κλάδους... Ας βγούνε στο Internet και ας δίνουν τις ταινίες για κατέβασμα με κάποια μηνιαία συνδρομή ή κάποια -λίγα- ευρώ την καθεμία. Από αυτό που απειλείσαι, εκεί επεκτείνεσαι. Και ανοίγεσαι σε άλλου τύπου αγορά, και σταματάς την αιμορραγία από την αρχική σου αγορά και μειώνεις και τα λειτουργικά σου έξοδα!

Εδώ είναι όλο το νόημα. Προσαρμογή στα νέα δεδομένα και ανταγωνιστικότητα! Πόσα βίντεο club έχουν σελίδα στο ίντερνετ με πληροφορίες σχετικά με τις νέες κυκλοφορίες, με κριτικές, συγκριτικές αναλύσεις ή προτάσεις ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου; Πόσα έχουν παράδοση κατ'οίκον ή υπαλλήλους ενημερωμένους οι οποίοι μπορεί να σε βοηθήσουν στην όποια αναζήτησή σου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το αμερικάνικο PC Magazine αποφάσισε να διακόψει την έντυπη έκδοση έτσι ώστε να επικεντρωθεί στην ηλεκτρονική του μορφή. Συγκεκριμένα τον Ιανουάριο του 2009 θα εκδοθεί το τελευταίο περιοδικό, ωστόσο το περιοδικό θα συνεχίσει να δημιουργείται, όμως δεν θα τυπώνεται αλλά θα στέλνεται μέσω email στους συνδρομητές του.

Οι λόγοι που οδηγήσαν σε αυτή την αποφάση είναι ότι:

  • Το site του περιοδικού έχει κάθε μήνα πάνω από 7 εκατομμύρια μοναδικούς επισκέπτες, αριθμός 10 φορές μεγαλύτερος από την κυκλοφορία του περιοδικού
  • Το ότι όλο και περισσότερες επιχειρήσεις επιλέγουν το διαδίκτυο για την προβολή τους είχε σαν αποτέλεσμα την μείωση περιθώριου κέρδους στον έντυπο τύπο.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ο νομος της εξελιξεις δεν αφορα μονο τα εμβια ωντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ειναι απο τα ειδη περιοδικων που πρωτα απολα μπορουν να το κανουν αυτο (και θα αναγκαστουν δλδ) καθως το κοινο τους ειναι κατεξοχην κοινο που μπαινει στο ίντερνετ και μπορει να πληροφορηθει απο κει. Το μονο αρνητικό ειναι οτι δε μπορεις να παρεις εξισου ευκολα το ηλεκτρονικο περιοδικο, οπου θελεις να το διαβασεις. Ακομα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Με τα laptop (ειδικά τα netbook) και τα πιο σύγχρονα κινητά στα οποία μπορεί να περαστεί κάποιος pdf reader, μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημα της "φορητότητας" :P

Πολύ καλή κίνηση πιστεύω, θα ήθελα να δω και άλλα ξένα περιοδικά να πράττουν αναλόγως. Είναι σίγουρα ένα συν για τον αναγνώστη να έχει άμεση πρόσβαση στον ξένο Τύπο και για τον Τύπο επίσης, που πλέον θα απευθύνεται σε ένα παγκόσμιο αναγνωστικό κοινό και όχι κατά βάση στους αναγνώστες της χώρας του. Το scientific american για παράδειγμα αν και δεν έχει διακόψει την έντυπη μορφή του, κυκλοφορεί και σε ηλεκτρονική. Και εδώ νομίζω έγκειται η ουσία του εγχειρήματος, ότι το PC magazine επέλεξε αποκλειστικά την ηλεκτρονική μορφή για να μειώσει προφανώς τα έξοδα στο ελάχιστο.

Δυστυχώς παραμένω κυρίως συμβατικός αναγνώστης επειδή μου είναι δύσκολο να διαβάζω και να αφομοιώνω μεγάλα κείμενα στον υπολογιστή. Η οθόνη με κουράζει και η συγκέντρωση είναι ελάχιστη. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για καποιες περιπτωσεις η φορητοτα λυνεται οντως με laptop. Τα κινητα δε τα συμπεριλαμβανω γιατι ποιος θα κατσει να στραβωθει να διαβασει περιοδικο σε οθονουλα. Υπαρχουν ομως και καποιες περιπτωσεις οπου δε βολευει ουτε το λαπτοπ. Περιμενουμε δηλαδη το ευκαμπτο ψηφιακο "χαρτι". Τεχνολογια που υπαρχει αλλά προσπαθουν να μειωσουν το κοστος της απόσο ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Αυτό θα ήταν εξαιρετικό αλλά μάλλον θα περιμένουμε πολύ. Σε iphone για παράδειγμα, πάντως νομίζω ότι η ανάγνωση θα ήταν αρκετά ξεκούραστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το προβλημα πιστευω πως δεν ειναι τοσο το interface, οσο το μεγεθος της οθονης. Ιδωμεν..Nα 2 :

Plastic Logic :


Fujitsu :
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top