Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δυστυχώς πλέον δε μας αφυπνίζει ούτε η λέξη ''διαζύγιο''. Μέχρι και για αυτό εμείς οι κλασικοί Έλληνες λέμε :'' έλα μωρέ και τι έγινε; σιγά. Από το να τρωγόμαστε ,καλύτερα! ''Τα έχουμε κανονίσει όλα τόσο όμορφα,που και να πάρουμε ένα διαζύγιο τι έγινε; Ε και τι έγινε που έχουμε παιδιά; Ε και τι έγινε που τελικά αναθεωρούμε και αλλάζουμε τρόπο συμπεριφορά απέναντι στον άνθρωπο που κάποτε τον θεωρήσαμε ιδανικό και τον οδηγήσαμε στα σκαλιά της εκκλησίας; Ε και τι πειράζει που τα παιδάκια αυτά,θα κουβαλάνε μια ζωή ψυχολογικά τραύματα;Και γιατί να σκάσουμε που τα παιδάκια θα βλέπουν τη μαμά με τον καινούριο της δεσμό; Γιατί να ενδιαφερθούμε για τον μικρούλη που θα πάει τον πάει στο φροντηστήριο η φίλη του μπαμπά; (η οποία στάθηκε εμπόδιο μάλιστα,για να σταματήσει ο μπαμπάς να αγαπάει τη μαμά και τούμπαλιν) Και γιατί να ανησυχούμε που αυτά τα παιδάκια,όταν μεγαλώσουν θα κάνουν τα ίδια μιας και έτσι έχουν μάθει;

ΈΤΣΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ ΑΓΑΠΗΤΗ;

Ολα αυτα θα γινουν αμα ριξει μια σκουπα, φτιαξει ενα φαι και βαλει ενα πλυντηριο?
Αυτο θα πει αλματα στη σκεψη! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δυστυχώς πλέον δε μας αφυπνίζει ούτε η λέξη ''διαζύγιο''. Μέχρι και για αυτό εμείς οι κλασικοί Έλληνες λέμε :'' έλα μωρέ και τι έγινε; σιγά. Από το να τρωγόμαστε ,καλύτερα! ''Τα έχουμε κανονίσει όλα τόσο όμορφα,που και να πάρουμε ένα διαζύγιο τι έγινε; Ε και τι έγινε που έχουμε παιδιά; Ε και τι έγινε που τελικά αναθεωρούμε και αλλάζουμε τρόπο συμπεριφορά απέναντι στον άνθρωπο που κάποτε τον θεωρήσαμε ιδανικό και τον οδηγήσαμε στα σκαλιά της εκκλησίας; Ε και τι πειράζει που τα παιδάκια αυτά,θα κουβαλάνε μια ζωή ψυχολογικά τραύματα;Και γιατί να σκάσουμε που τα παιδάκια θα βλέπουν τη μαμά με τον καινούριο της δεσμό; Γιατί να ενδιαφερθούμε για τον μικρούλη που θα πάει τον πάει στο φροντηστήριο η φίλη του μπαμπά; (η οποία στάθηκε εμπόδιο μάλιστα,για να σταματήσει ο μπαμπάς να αγαπάει τη μαμά και τούμπαλιν) Και γιατί να ανησυχούμε που αυτά τα παιδάκια,όταν μεγαλώσουν θα κάνουν τα ίδια μιας και έτσι έχουν μάθει;

ΈΤΣΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ ΑΓΑΠΗΤΗ;
Δεν έχω ακούσει πάντως ψυχολόγο να λέει "μην χωρίσετε, να ζήσετε μαζί με το στανιό, παρά τα προβλήματα που έχετε, για τα παιδιά". Τα παιδιά ζουν πολύ χειρότερα σε ένα σπίτι με καυγάδες, παρά με χωρισμένους γονείς. Και παρεμπιπτόντως, δεν χωρίζουν όλοι οι γονείς για λόγους απιστίας, όπως υπονοείς.

Εγώ στη θέση σου Αυτό θα ονόμαζα μαρτύριο.! Και όχι την κοινή ζωή μαζί με τον άνθρωπο που με επέλεξε και τον επέλεξα να ζήσουμε μαζί παρ΄όλα τα προβλήματα.
Υπάρχει και ένα όριο στο ποιό πρόβλημα μπορεί να ξεπεραστεί και ποιό όχι.

Τώρα ποιος σου έδωσε την εντύπωση ότι εγώ έτσι έχω φανταστεί τη δική μου τη ζωή,είναι άλλο θέμα. :clapup:
Οι απόψεις σου, τι άλλο;
Επίσης,καλύτερα να ξεκαθαρίσω πως ποτέ δεν υπονόησα ότι η γυναίκα πρέπει να αναλαμβάνει τα πάντα.Αλλά σε καμιά περίπτωση δε δέχομαι και αυτό που γίνεται στις μέρες μας.
Ούτε εγώ το δέχομαι. Διότι ουσιαστικά, ελάχιστη πρόοδος έχει γίνει. Βέβαια εσύ για άλλο λόγο δεν το δέχεσαι, επειδή θα ήθελες να έχει γίνει λιγότερη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάσια

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ένας γονέας που ουσιαστικά μετατρέπει την οικογένεια του σε μονογονεϊκή χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα σε αυτή, μόνο και μόνο επειδή θα "ξενερώσει" να δει τον σύντροφο του να φροντίζει το παιδί τι είναι; Καλός γονέας;


Εδώ κάνεις ένα λάθος. Η σωστή διατύπωση είναι η εξής : Ένας γονέας που ουσιαστικά μετατρέπει την οικογένεια του σε μονογονεϊκή με δεδομένο ότι υπάρχουν αρκετά προβλήματα και αρκετές υποχρεώσεις όταν κάποιος ανοίγει ένα σπίτι ,μόνο και μόνο επειδή θα ‘’τεμπελιάσει’’ και επειδή θα ισχυριστεί ότι είναι και κουρασμένη εργαζόμενη ημέρα,και άρα κάποιος άλλος πρέπει να αναλάβει το παιδί,τι είναι; Καλός γονέας;
ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ. Αυτό σου εξηγώ τόση ώρα .



Όταν λες "θα σε σχολίαζα" πάντως, εγώ άλλο καταλαβαίνω...
Αλήθεια, τεμπέλα είναι αυτή που θέλει να μοιράζεται εξίσου τις δουλειές του σπιτιού και τη φροντίδα του παιδιού με τον άντρα της;


Για εμένα αγαπητή,δεν είναι μόνο τεμπέλα. Είναι και ανίκανη. Και δε μιλάω για ‘’μοίρασμα’’. Γιατί το έχουμε παρεξηγήσει αυτό τελευταίως. Όταν λέμε να μοιράσουμε τις δουλειές εννοούμε να βάλεις αυτόν να κάνει τις δουλειές και εσύ να τρέχεις για μανικιούρ. (αυτό λέμε μοίρασμα στις μέρες μας) Έτσι είναι οι μοντέρνες μαμάδες… τους χορεύουν όλους στο ταψί…επειδή φέρνουν λεφτά στο σπίτι.. Κοινώς επειδή φέρνουμε ως γυναίκες λεφτά στο σπίτι,πρέπει να τον πηδ… τον άλλον; Μήπως να τον βάλουμε να θηλάσει κιόλας; (εγώ μιλάω χαρακτηριστικά για αυτές τις περιπτώσεις που είναι και οι περισσότερες)


Ξέρεις, δεν ζούμε στο 1950 που τα λεφτά τα έφερνε ο άντρας και η γυναίκα αν δεν ασχολείτο αποκλειστικά με τα του σπιτιού ήταν τεμπέλα... Πλέον και οι γυναίκες δημιουργούν και κερδίζουν τα ίδια χρήματα... (σε περίπτωση που δεν σε έχει ενημερώσει άλλος για τις εξελίξεις, ζητώ συγγνώμη για την ταραχή που θα σου προκαλέσει η αποκάλυψη)


> το τελευταίο δεν είναι άξιο σχολιασμού γιατί πολύ απλά είναι άτοπο.Στη θέση σου θα αναθεωρούσα συντόμως,διότι όχι μόνο δεν έχω μείνει στο 1950 αλλά έχω προχωρήσει και στο 2030 όταν τα σημερινά παιδάκια χωρισμένων γονιών θα είναι έτοιμα για τα ίδια και για τα χειρότερα λάθη ;) (η παρατηρητικότητα που λέγαμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν έχω πετύχει ΠΟΤΕ παιδί χωρισμένων γονιών με ψυχολογικά προβλήματα και τέλοσπάντων ό,τιδήποτε άλλο "κόμπλεξ" λόγω αυτού του οικογενειακού τους ιστορικού. Oύτε πρόβλημα να το πουν έχουν.

Τέτοιου είδους ψυχολογικά προβλήματα σε ένα παιδί, μόνο τα κομπλεξικά κοινωνικά πρότυπα και η αρνητική αντιμετώπιση από αυτούς που είναι προσκολλημένοι σε αυτά, μπορούν να τα προκαλέσουν.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εδώ κάνεις ένα λάθος. Η σωστή διατύπωση είναι η εξής : Ένας γονέας που ουσιαστικά μετατρέπει την οικογένεια του σε μονογονεϊκή με δεδομένο ότι υπάρχουν αρκετά προβλήματα και αρκετές υποχρεώσεις όταν κάποιος ανοίγει ένα σπίτι ,μόνο και μόνο επειδή θα ʽʼτεμπελιάσειʼʼ και επειδή θα ισχυριστεί ότι είναι και κουρασμένη εργαζόμενη ημέρα,και άρα κάποιος άλλος πρέπει να αναλάβει το παιδί,τι είναι; Καλός γονέας;
ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ. Αυτό σου εξηγώ τόση ώρα .
Εχμμμ...nope. Δεν είπα αυτό και μην διαστρέφεις τα λεγόμενα μου σε παρακαλώ.
Επίσης, ουδέποτε είπα ότι είναι σωστό να φορτωθεί το παιδί είτε ο άντρας, είτε η γυναίκα.
Εγώ μίλησα για ίση μοιρασιά, 50%, 1/2, μισά και μισά, πώς αλλιώς να στο εξηγήσω;

Για εμένα αγαπητή,δεν είναι μόνο τεμπέλα. Είναι και ανίκανη. Και δε μιλάω για ʽʼμοίρασμαʼʼ. Γιατί το έχουμε παρεξηγήσει αυτό τελευταίως. Όταν λέμε να μοιράσουμε τις δουλειές εννοούμε να βάλεις αυτόν να κάνει τις δουλειές και εσύ να τρέχεις για μανικιούρ. (αυτό λέμε μοίρασμα στις μέρες μας) Έτσι είναι οι μοντέρνες μαμάδες… τους χορεύουν όλους στο ταψί…επειδή φέρνουν λεφτά στο σπίτι.. Κοινώς επειδή φέρνουμε ως γυναίκες λεφτά στο σπίτι,πρέπει να τον πηδ… τον άλλον; Μήπως να τον βάλουμε να θηλάσει κιόλας; (εγώ μιλάω χαρακτηριστικά για αυτές τις περιπτώσεις που είναι και οι περισσότερες)
Απο πότε η ικανότητα μιας γυναίκας περιορίζεται το πόσο καλά αλλάζει πάνες και σφουγγαρίζει;
Και σόρρυ αλλά δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι απανταχού χαζογκόμενες που βάζουν τον άλλον να κάνει τις δουλειές και τρέχουν για μανικιούρ. Αυτό είναι το ανάλογο του να κάνει η γυναίκα τις δουλειές και ο άντρας να βλέπει ποδόσφαιρο.
Όταν μιλάω για ισότητα, μιλάω για πραγματική ισότητα, όχι για τις μούφες της κάθε ψευτοχειραφετημένης.

Στη θέση σου θα αναθεωρούσα συντόμως,διότι όχι μόνο δεν έχω μείνει στο 1950 αλλά έχω προχωρήσει και στο 2030 όταν τα σημερινά παιδάκια χωρισμένων γονιών θα είναι έτοιμα για τα ίδια και για τα χειρότερα λάθη ;) (η παρατηρητικότητα που λέγαμε)
Πώπω αυτό το διαζύγιο, μεγάλο τραύμα ρε παιδί μου!
Μάλλον πρέπει να αρχίσω να τρέχω από τώρα στους ψυχιάτρους, όλο και κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα δεν θα χω εξαιτίας του; :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
κάποιοι διαβάζουν το θέμα : " τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει?"
και κάποιοι :"τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνω."

όσοι ανήκουν στη β κατηγορία, να προσέλθουν στο σπίτι μου πάραυτα: Παρέχω δωρεάν σίτιση και στέγαση.

όχι δεν σπαμμάρω, καταλάβατε τι θέλω να πω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Λοιπόν... όσο αφορά εμένα και την συμβίωση μου με τον καλό μου....
Δεδομένου ότι, δουλεύουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, ερχόμαστε σπίτι την ίδια ώρα ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, ζούμε κατω απ την ίδια στέγη ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, κουραζόμαστε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, όταν χαλαρώνουμε το κάνουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, έχουμε βρει ότι και τις δουλειες πρέπει να τις κάνουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ :)

Κάνουμε ακριβως τα ίδια πράγματα μεσα στο σπίτι... δεν υπάρχουν μοιρασμένες δουλειες, αυτή δική σου αυτή δική μου.... όποιος προλαβαίνει, κάνει ότι μπορεί για να είναι η ζωή μας πιο άνετη....
Όταν είναι κάποιος πριν απ τον άλλον στο σπίτι ξεκινάει το μαγείρεμα... για να έρθει ο αλλος και να βοηθήσει... ώστε όλα να τελειώσουν μια ωρα αρχιτερα ώστε να υπάρχει ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ χρόνος που θα τον περάσουμε όμορφα ΜΑΖΙ! ;)

Ουδεποτε τέθηκε θέμα ότι ένας απ τους δύο κάνει λιγότερα ή περισσοτερα....
Το να μοιράζεσαι ένα σπίτι σημαίνει ότι μοιράζεσαι και τις ευθυνες και τις δουλειες....
Πρακτικά και για λόγους ευκολίας μπορεί κάποιες δουλειες να έχουν "κατοχυρωθει" στον έναν απ τους δύο (αυτός κουβάλημα απ τα ψωνια λόγω βάρους, εγώ σιδέρωμα) αλλά αυτό δεν έχει γίνει γιατί κάποιος άσκησε βέτο του στυλ "εγώ δεν το κάνω αυτο!"
όλα γίνονται με πρωταρχικό σκεπτικό του να τελειώνουμε ώστε να περάσουμε την υπόλοιπη ώρα μαζι :inlove:


Υ.Γ. αυτα που σας λέω, ήταν για μένα ένα απ τα βασικά κριτήρια, για να θέλω αυτός ο άνθρωπος να είναι δίπλα μου :redface:

Αναστασία ακριβώς έτσι και εμείς ... μόνο αν τα κάνουμε μαζί έχουμε χρόνο και για τους 3 μας....Προτειμούμε να κανουμε ο καθένας ότι μπορεί από δουλειές και να χάσουμε 1 ώρα αλλά να περάσουμε τις υπόλοιπες 3 -4-5 σαν οικογένεια να πάμε βόλτα να παίξουμε να γελάσουμε παρά να κάνω τα πάντα εγώ και να με περιμένουν αν και πότε θα τελειώσω για να κάνουμε το οτιδήποτε...

Πάντως γενικά... σφουγγάρισμα,σκούπισμα,μαγείρεμα και αλλαγή πάνας..πιστεύω ότι είναι αποκλειστικά δουλειές της γυναίκας.. τουλάχιστον εμένα θα με ξενερώσει πολύ ..

Είπα να το αφήσω ασχολίαστο αλλά δεν μπόρεσα..Ο άντρας μου και πατέραςτου παιδιού μας από την πρώτη στιγμή ενδιαφέρθηκε να μάθει πως αλλάζουν πάνα, πρώτον για να με ξεκουράσει τις πρώτες μέρες στο σπίτι με το μωρό και δεύτερον επειδή είναι και παιδί του και απλά γουστάρει να τον φροντίζει...Δηλαδή εσύ αν θες να πας κάπου μόνη σου και μείνει ο άντρας σου με το παιδί(εκτός και αν αυτό είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας για σένα;;; ) ,υποθέτω ότι το αφήνει κατουρημένο και χεσμένο(συγνώμη για την έκφραση) μέχρι να γυρίσεις έτσι;;;; :hmm:

πάντως αν σε δω στο πάρκο να δίνεις το μπιμπερό στον άντρα σου για να ταίσει το μπεμπέ σας...και αργότερα να κουβαλάει εκείνος το καρότσι και όλα τα σχετικά...τότε σίγουρα θα σε σχολιάσω...και θα λυπηθώ αυτόν τον κακομοίρη..

Σοβαρά ε;Πάντως εμένα ο άντρας μου κάθε φορά που βγαίνουμε έξω έχει το καρότσι με τον μικρό και περπατάει και περήφανος που πάει βόλτα τον γιο του...εσύ αυτή την χαρά από τον δικό σου γιατί την στερείς;;;Και εννοείται ότι δεν είναι κακομήρης απλά είναι πατέρας με όλη την σημασία της λέξης όμως...

(σχετικά με το σχόλιο και με το πάρκο,να ξέρεις ότι όλοι μας έχουμε πολύ καλύτερα πράγματα να κάνουμε από το να σχολιάζουμε την κάθε τεμπέλα που κατά τύχη άνοιξε σπίτι. Αυτές οι λεπτομέρειες όμως,είναι που κάνουν τη διαφορά. Και αν είσαι ελάχιστα παρατηρητικός θα το αξιολογήσεις ανάλογα και θα μπεις στη διαδικασία να σκεφτείς. Αν βέβαια,το γλωσσόφιλο και το κινητό είναι μονοπώλειο τότε σίγουρα δε θα κοιτάξεις τους διπλανούς σου και τον τρόπο συμπεριφοράς τους. Πρόσεξε όμως να κοιτάξεις τα αυτοκίνητα,μην υπάρχει και κανένα ατύχημα)

Ο τρόπος που γράφεις είναι αν μη τι άλλο προσβλητικός δεν πιστεύω ότι θες να έχουμε τέτοια εντύπωση για σένα έτσι;;;

Για να τελειώνω το θέμα είναι πως στην πράξη τα λογικά ζεγάρια βλέπουν ότι αν δεν γίνουν οι δουλειές και από τους 2 δεν μένει χρόνος για το ίδιο το ζευγάρι ..οπότε η λύση είναι μονόδρομος στην περίπτωση που θέλεις να έχεις υγιη σχέση ...δουλειές εξίσου και από τους 2 μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Eπειδή βαριέμαι να κάνω παραθέσεις :P
Αρχίζω το κήρυγμα :P

Νάσια μου...δεν ξέρω αν έχεις αναλάβει ποτέ την πλήρη επιμέλεια ενός σπιτιού μόνη σου...χωρίς να χρειάζεται να φροντίζεις και δεύτερο άτομο...και ενδιάμεσα να δουλεύεις επίσης...

Από εκεί και μόνο θα καταλάβεις ότι είναι φύσιν αδύνατον να είσαι εργαζόμενη, καλή νοικοκυρά, άψογη σύζυγος και μητέρα όταν προστίθενται κι άλλες υποχρεώσεις...

Τον γάμο τον συντηρούν δύο άτομα... εσύ και ο σύντροφός σου και μοιράζεστε το ίδιο σπίτι... και το σπίτι είναι ευθύνη και των δύο... Δεν είναι σπίτι σου ή σπίτι του...είναι σπίτι σας! Όσες υποχρεώσεις έχει ο ένας...έχει κι ο άλλος...

Και τα παιδιά που θα έρθουν δεν είναι παιδιά σου ή παιδιά του αλλά είναι παιδιά σας ...είναι ευθύνη και των δυο σας η αλλαγή πάνας, το μπιμπερό, το λούσιμο, διαπαιδαγώγηση κλπ...

Και προσωπικά δεν είμαι superwoman και ούτε σκοπεύω να γίνω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητοί/ες συμφορουμίτες/ισες (Μη μας ξεφύγει και κάνα φαλλοκρατικό κι έχουμε κι άλλα) με βαθύ αίσθημα ντροπής και με σκυμμένο το κεφάλι ομολογώ ενώπιόν σας την ενοχή και αμαρτία μου:

Είμαι κι εγώ ένας χωρισμένος (αμ' ποια θα σ' ανεχόταν εσένα ρε ρεμάλι :P), διαφθορέας της τάξης και της ηθικής, αρνητής της Πατρίδας, της Θρησκείας και της Οικογένειας. Ένας ανήθικος που με τη στάση του προπαγανδίζει τη διαφθορά, τη λαγνεία και την κατάπτωση. Ένας διεστραμμένος πατέρας που προετοιμάζει ένα παιδί τέρας το οποίο το έτος 2030 σύμφωνα με τις προβλέψεις του Νοστράδαμου, της Αγίας Αθανασίας του Αιγάλεω, του Μητροπολίτη Ζακύνθου Χρυσόστομου, του Κοσμά του Αιτωλού και του Άλιστερ Κρόουλι, θα παντρευτεί το μικρό αντίχριστο που μέχρι τότε θα έχει αρχίσει λίγο να πουρεύει και θα γεννήσουν το Μέγα Θηρίον 666.
Μάλιστα οι προφητείες προβλέπουν ότι αυτό που θα κάνει τον 666 να πάρει ανάποδες και να γίνει τόσο κακός θα είναι το διαζύγιο των γονιών του :'(

Έχω άραγε ελαφρυντικά για τον ηθικό μου κατήφορο;

Σε αυτό το σημείο θα πρέπει με εξίσου μεγάλη ντροπή, να ομολογήσω ότι τάισα, ξεσκάτισα, έκανα μπάνιο κι έβγαλα βόλτα το μωρό, ότι σκούπισα και ξεσκόνισα, ότι σφουγγάρισα, μαγείρεψα, κρέμασα κουρτίνες και το χειρότερο; Έπλυνα μέχρι και τα πιάτα.
Χαλάστηκε φαίνεται η γυναίκα.

Ρε μπας κι έχει δίκιο η κοπέλα κι άδικα την αποπήρατε; :hmm::devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάσια

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δε το συνεχίζω άλλο και δεν θα δώσω κάποια άλλη απάντηση.
Αν προσβλήθηκε κάποιος,να του ζητήσω συγνώμη αλλά εγώ ξέρω ότι όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται..
Την άποψή μου στο θέμα τη κατέθεσα...αρκετά αναλυτικά θα έλεγα...και αυτός που δύναται να καταλάβει....καταλαβαίνει...και αυτός που δύναται να ειρωνεύεται θα συνεχίσει να το κάνει ασύστολα ό,τι και αν πω..

Μιας και έχει προκαλέσει τόσες αντιδράσεις καλύτερα να μη συνεχίσω.
καλημέρα σας !

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Eπίσης εμένα καθόλου γελοία εικόνα δεν μου κάνει το καλό μου που Παρασκευή βράδυ (έχω κάποιες υποχρεώσεις και τελειώνω αργά τις Παρασκευές) 9 στις 10 φορές την ώρα που πάω σπίτι τον πετυχαίνω να ... πλένει πιάτα και μου έχει το φαί να με περιμένει... :inlove::inlove:
αν και είμαστε σε άλλο θέμα, να αφήσεις τις βλακείες και να συζήσεις:mad:
πφφφφ, έχεις τέτοιον άντρα και κάνεις και τη δύσκολη:pfff:
Η παραπάνω εικόνα...όχι...δε με χαλάει καθόλου...ίσα ίσα που με έχει πιάσει ένα χαζογέλιο και σκέφτομαι ''πώς είναι έτσι αυτός ο χαζομλκας'' ακακακκακαααααακακακααχαχα
δεν πειράζει, γέλα τώρα που μπορείς
σε λίγα χρόνια που θα μπαίνει ο άντρας σου σπίτι, θα πετάει τα παπούτσια του και τα ρούχα του όπου βρει και θα φωνάζει: "ΓΥΝΑΙΚΑ; ΦΑΪ!", κι εσυ θα τρέχεις με το φακιόλι από πίσω του, θα γελάν οι υπόλοιποι με σένα:hehe:
....πάντως αν σε δω στο πάρκο να δίνεις το μπιμπερό στον άντρα σου για να ταίσει το μπεμπέ σας...και αργότερα να κουβαλάει εκείνος το καρότσι και όλα τα σχετικά...ενώ εσύ κάνεις τσιγαράκι αμέριμνη...σχεδόν σαν να μη τους ξέρεις...τότε σίγουρα θα σε σχολιάσω...και θα λυπηθώ αυτόν τον κακομοίρη.. (το σχόλιο δε θα στηρίζεται απαραιτήτως σε εμφανή φεμινιστική υποστήριξη...) :whistle:
α, οι πατεράδες δηλαδή είναι μόνο για να παρέχουν το σπέρμα, δεν συμμετέχουν άλλο στην ανατροφή του παιδιού; πραγματικά, αν αγαπάς το παιδί σου, να αφήνεις και τον άντρα σου να το ταΐζει
Τα έχουμε ισοπεδώσει όλα. Σε ποιον άντρα αρέσει αυτή η συμπεριφορά; Να είναι η σύζυγός του στη κοσμάρα της και να προσπαθεί ολομόναχος;
ενώ αν είναι ο άντρας στην κοσμάρα του και προσπαθεί η γυναίκα ολομόναχη, όπως προτείνεις, είναι σωστή συμπεριφορά;
Δυστυχώς πλέον δε μας αφυπνίζει ούτε η λέξη ''διαζύγιο''. Μέχρι και για αυτό εμείς οι κλασικοί Έλληνες λέμε :'' έλα μωρέ και τι έγινε; σιγά. Από το να τρωγόμαστε ,καλύτερα! ''Τα έχουμε κανονίσει όλα τόσο όμορφα,που και να πάρουμε ένα διαζύγιο τι έγινε; Ε και τι έγινε που έχουμε παιδιά; Ε και τι έγινε που τελικά αναθεωρούμε και αλλάζουμε τρόπο συμπεριφορά απέναντι στον άνθρωπο που κάποτε τον θεωρήσαμε ιδανικό και τον οδηγήσαμε στα σκαλιά της εκκλησίας; Ε και τι πειράζει που τα παιδάκια αυτά,θα κουβαλάνε μια ζωή ψυχολογικά τραύματα;Και γιατί να σκάσουμε που τα παιδάκια θα βλέπουν τη μαμά με τον καινούριο της δεσμό; Γιατί να ενδιαφερθούμε για τον μικρούλη που θα πάει τον πάει στο φροντηστήριο η φίλη του μπαμπά; (η οποία στάθηκε εμπόδιο μάλιστα,για να σταματήσει ο μπαμπάς να αγαπάει τη μαμά και τούμπαλιν) Και γιατί να ανησυχούμε που αυτά τα παιδάκια,όταν μεγαλώσουν θα κάνουν τα ίδια μιας και έτσι έχουν μάθει;
καλά, αυτό είναι παραλήρημα
όλα αυτά θα συμβούν δηλαδή αν ο άντρας μια στις τόσες βάλει ηλεκτρική;
Αν προσβλήθηκε κάποιος,να του ζητήσω συγνώμη αλλά εγώ ξέρω ότι όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται..
κι εγώ ξέρω ότι τα περισσότερα θύματα χρυσώνουν το χάπι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kedros

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Interior designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εμένα πάντως δεν μ' αρέσει ο άντρας να κάνει δουλειές...Είμαι παλαιών αρχών σ' αυτό το θέμα! Εντάξει δεν λέω να είναι τελείως τσαπατσούλης, π.χ. να πετάει τα ρούχα του από εδώ και από εκεί. Αλλά ως εκεί, ο άντρας είναι άντρας, αν αρχίσει να κάνει και τις δουλειές του σπιτιού, θα χάσει κάτι από την αρρενωπότητα του. Άσε που εγώ θέλω να γίνονται όλα με τον τρόπο μου όποτε αν έχω και άλλους μες στα πόδια μου εκνευρίζομαι

έχεις απόλυτο δίκιο. σε κάποιο ποστ μου ( πριν 4 μήνες περίπου είχα γράψει ενα ποστ για μοίρασμα των εργασιών, αν και καλό είναι όπου μπορεί να συνεισφέρει και ο άντρας για να ξεκουράζεται η σύντροφος και να υπάρχει περισσότερη διάθεση και χρόνος μετά ) . η άποψη σου έχει πολύ δυνατές βάσεις και προσωπικά, σήμερα που οι επαγγελματικές μου υποχρεώσεις έχουν αυξηθεί και μέσα σε όλα ενδυναμώνεται και βγαίνει συνειδητά αυτό το κάτι που διαθέτουμε οι άντρες και μας κάνει πιο αρρενωπούς όχι μόνο στην εμφάνηση αλλά και στο ίδιο μας το μυαλό ή την ιδέα, αν θέλεις, δε μπορώ να με φανταστώ να κάνω την οποιαδήποτε δουλειά στο σπίτι. νιώθω οτι χάνω λίγο σαν άντρας. χωρίς όμως να αναιρώ αυτό που γράφω στην παρένθεση. καλημέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Η συζήτηση καταλήγει στο ότι η συμβίωση πριν το γάμο θα έλυνε πολλά προβλήματα. Οι άντρες που δεν θέλουν να κάνουν "γυναικείες δουλειές" θα έβρισκαν Νάντιες και Ιφιγένειες και τους υπόλοιπους θα τους παίρναμε εμείς οι "τεμπέλες" που το μόνο που κάνουμε είναι να δουλεύουμε και να μοιραζόμαστε κατά το δυνατόν τις δουλειές του σπιτιού μας και τα παιδιά μας με τον άντρα μας.
Πάντως το ότι ένας πατέρας δίνει το μπιμπερό στο παιδί του - που δεν είναι και η πιό κουραστική δουλειά του σπιτιού ούτε η πιο άχαρη - δεν ξέρω πως βγήκε το συμπέρασμα ότι επίσης πλένει, μαγειρεύει, σφουγγαρίζει, απλώνει, σιδερώνει και μια φορά το εξάμηνο πλένει και τοίχους για να μην χρειάζονται βάψιμο (φαντάζομαι για να μένουν τα λεφτά να παιρνει η γυναίκα του συνολάκια!!!!!!)
Επίσης Νάντια βρες άντρα που να κάνει ΟΛΕΣ τις "αντρικές δουλειές" γιατί αλλοιώς δεν θα'ναι καθόλου χρήσιμος και φρόντισε να έχετε οπωςδήποτε κήπο. Επίσης φρόντισε να γεννήσεις αγόρια ώστε να παίζει μαζί τους ποδόσφαιρο. Κι αυτό θα σου αφήσει λίγο ελεύθερο χρόνο. Επίσης σου εύχομαι να σπουδάζεις δασκάλα ή κάτι με το οποίο να δουλέυεις στην εκπαίδευση γιατί αλλοιώς δεν σε βλέπω να επιβιώνεις αν δεν είσαι η wonderwoman.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάσια

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πάντως αν εννοείς εμένα με το ''Νάντια'' μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δε χρειάζεται καμία προσπάθεια...γιατί και κήπο έχω αλλά και οι σπουδές μου ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία... :D:D:D:D:D:D:D ...όσο για τον άντρα που θα βρω... το σίγουρο είναι πως δεν θα τον έχω δεδομένο... ;)


''Νάσια''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Η lugar για μένα μίλησε σωστά... Καθένας... με αυτό που του ταιρίαζει...

Και πέρα από το μίνι-εγκεφαλικό που έπαθα με τα αλματα στη σκέψη της Νάσιας (οι χαζογκόμενες υπάρχουν σήμερα άρα ΟΛΑ τα παιδιά θα έχουν ψυχολογικά προβλήματα και οι άντρες που βάζουν σκούπα είναι καραθύματα)

ΣΑΦΩΣ και υπάρχουν χαζογκόμενες (no offence δεν έχω άλλο χαρακτηρισμό!) που όντως βρίσκουν ένα καραθύμα και στην καλύτερη των περιπτώσεων απλώς... κυοφορούν για 9 μήνες (χ όσα παιδιά).

Οκ... άμα το κάνουμε σημαία αυτό και αυτό είναι το πρότυπό μας ή έτσι μεγαλώσαμε ή έτσι είδαμε οκ... ίσως να δικαιολογείται μια τέτοια άποψη.

Επίσης έχω να δηλώσω το εξής (αν και νομίζω το έχω ξαναπεί)... Στα μικρά μου χρόνια (με εξαίρεση τα ξενύχτια των πρώτων 2 χρόνων-έκλαιγα πολύ το σκασμενο :P- και ο μπαμπάς μου κοιμάται ΠΟΛΥ βαριά :P:P) ο μπαμπάς μου με τάιζε, ξεσκάτιζε, πήγαινε βόλτα, με έγραψε στον παιδικό σταθμό... Επίσης μαγείρευε συχνότατα. Ήταν τέτοιες οι συνθήκες που ο μπαμπάς μου είχε λίγη έως καθόλου δουλειά (ελ. επαγγελματίας τότε!) και η μαμά μου πάρα πολύ (έτσι έτυχε). Σαφώς συμμετείχε και εκείνη αλλά "αναγκαστικά" λιγότερο τα πρώτα χρόνια.

ΔΕΝ χώρισαν, ΔΕΝ έμεινε κανά κουσούρι στο μπαμπά μου, ΔΕΝ του θίχτηκε ο ανδρισμός (τουναντίον μετανιώνει που από φόβο και άγνοια δεν συμμετείχε περισσότερο στα πρώτα χρόνια της μεγάλης μου αδελφής).

ΕΠΙΣΗΣ.. με λένε Αθηνά και είμαι καλά! Κανέναν ψυχολογικό πρόβλημα δεν μου δημιουργήθηκε από αυτό το γεγονός :P


εδιτ: επίσης τώρα που είναι και οι 2 στη σύνταξη την έχουν δει αγρότες (:P) και ασχολούνται και οι 2 με τον κήπο και τις δουλειές του... Μήπως να βάλω τις φωνές στη μαμά μου να αφήσει μόνο του το μπαμπά μου στον κήπο και να τη στείλω για πλέξιμο?!?!? :worry::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Συγγνώμη Νάσια! Ναι εσένα εννοούσα........
Τίποτα από όσα λέω δεν σου δίνει το δικαίωμα να λες ότι σου είπα ότι θα βλέπεις τον άντρα σου δεδομένο, ή ότι εγώ βλέπω τον άντρα μου περισσότερο δεδομένο από ότι θέλει εκείνος να τον βλέπω.
Απλώς το να κρίνεις τις γυναίκες, συζύγους, εργαζόμενες μητέρες εδώ μέσα που λένε ότι μοιράζονται τις δουλειές από 10 γνωστές σου που θεωρείς τεμπέλες είναι απόλυτα προσβλητικό. Μοιράζοντας επίσης ευθύνες και απειλές για διαζύγιο. Και αυτό που προτείνεις το θεωρώ πολύ δύσκολο αν δεν κάνεις μια δουλειά ελάχιστα απαιτητική από άποψη χρόνου.
Εγώ γυρνάω σπίτι μου στις 6:30 και έχω τρία παιδιά.... σκέψου το λίγο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Συγγνώμη Νάσια! Ναι εσένα εννοούσα........
Τίποτα από όσα λέω δεν σου δίνει το δικαίωμα να λες ότι σου είπα ότι θα βλέπεις τον άντρα σου δεδομένο, ή ότι εγώ βλέπω τον άντρα μου περισσότερο δεδομένο από ότι θέλει εκείνος να τον βλέπω.
Απλώς το να κρίνεις τις γυναίκες, συζύγους, εργαζόμενες μητέρες εδώ μέσα που λένε ότι μοιράζονται τις δουλειές από 10 γνωστές σου που θεωρείς τεμπέλες είναι απόλυτα προσβλητικό. Μοιράζοντας επίσης ευθύνες και απειλές για διαζύγιο. Και αυτό που προτείνεις το θεωρώ πολύ δύσκολο αν δεν κάνεις μια δουλειά ελάχιστα απαιτητική από άποψη χρόνου.
Εγώ γυρνάω σπίτι μου στις 6:30 και έχω τρία παιδιά.... σκέψου το λίγο....

Έλα κι εσύ... γυρνάς 6.30 και παραπονιέσαι!!!!!! :P Τόσο χρόνο έχεις μπροστά σου! :P
Με το που γυρνάς, να τσακίζεσαι να συμμαζεύεις, να μαγειρεύεις, να πλένεις πιάτα, να πλένεις, να σιδερώνεις, να σκουπίζεις, να σφουγγαρίζεις (με σφουγγαρόπανο, όχι με σφουγγαρίστρα τεμπέλα) , να ξεσκονίζεις, να κάνεις τζάμια, πατζούρια, βεράντες, μπαλκόνια, κήπους, να διαβάζεις τα παιδιά, να τα τρέχεις στα φροντιστήρια, να τα μαζεύεις από τα φροντιστήρια, να τα κάνεις μπάνιο, να παίζεις μαζί τους, να τα βάζεις για ύπνο.....

Τιιιιι;;;;; Πολλά είναι;;;;;;;:eek: ...... Έχεις άπλετο χρόνο :pfff:........ Δεν πιστεύω να θες να σε βοηθάει ο άντρα σου;;;; :sly:
Δεν πιστεύω να είσαι από αυτές τις ποταπές, που βάζουν τον άντρα τους να μαζεύει τα πιάτα από το τραπέζι και να ταϊζει τα παιδιά!!!! :eek:
Αν το κάνεις αυτό ...... είσαι τεμπέλα και θεωρείς τον άντρα σου δεδομένο!!!!:pfff:
Και να ξέρεις, έτσι πτώμα από την κούραση, με μαύρους κύκλους στα μάτια, με το μαλλί ατημέλητο (γιατί σιγά μη θές και κομμωτήρια) μια ομορφιά θα είσαι, ααααα και μην ξεχάσω με ρόμπα πάντα (γιατί σιγά μην ξοδεύεις λεφτά για ρούχα)!!!!
Τότε καθόλου δεν θα θεωρείς τον άντρα σου δεδομένο, τότε το μόνο δεδομένο θα είναι ότι δεν θα χει μάτια για άλλη!!!!
:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πάντως το ότι ένας πατέρας δίνει το μπιμπερό στο παιδί του - που δεν είναι και η πιό κουραστική δουλειά του σπιτιού ούτε η πιο άχαρη - δεν ξέρω πως βγήκε το συμπέρασμα ότι επίσης πλένει, μαγειρεύει, σφουγγαρίζει, απλώνει, σιδερώνει και μια φορά το εξάμηνο πλένει και τοίχους για να μην χρειάζονται βάψιμο (φαντάζομαι για να μένουν τα λεφτά να παίρνει η γυναίκα του συνολάκια!!!!!!)

Εγώ πάντως τα έκανα όλα αυτά, με εξαίρεση το σαπούνισμα του τοίχου, το οποίο δεν το έκανε όμως κανένας στο σπίτι μου. Το αστείο ήταν ότι εκείνη έκανε τις δουλειές στον κήπο, τις οποίες σιχαινόμουν για κάποιο λόγο ασχέτως φύλλου. Εσύ προσβλήθηκες φίλη Lugar; Μήπως βρε έχεις τίποτε μύγες; :P:D
[..]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Οχι πάντως από αυτά που είπες εσύ!
Ίσως και να έχω μύγα αλλά να λέει κάποιος ότι από αυτήν την σκηνή σε ένα πάρκο καταλαβαίνει ότι η γυναίκα είναι τεμπέλα.........ε, το λογικό άλμα είναι πολύ μεγάλο....... κι εγώ πολύ μπαϊλντισμένη αυτήν την εποχή για να το δεχτώ αδιαμαρτύρητα.
Ίσως να υπερβάλλω αλλά επειδή η Μαίρη Παναγιωταρά είναι μια εικόνα που συναντώ καθημερινά γύρω μου δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι διαιωνίζεται και από γυναίκες.
Σιχαίνομαι την ατάκα "η γυναίκα πρεπει να είναι νοικοκυρά στο σπίτι, κυρία στο δρόμο και πουτ@ν@ στο κρεββάτι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xionatious

Νεοφερμένος

Η Xionatious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δουλειες του σπιτιου εε?? Ποιος κανει τι? Καλη ερωτηση! :D Απο την στιγμη που το σπιτι το μοιραζονται οσοι το μοιραζονται, ειμαι της αποψης οτι καλο ειναι να μοιραζονται και οι ευθυνες αυτου. Οποιος μπορει να κανει οτι μπορει να κανει μονο ευχαριστηση θα προσφερει στον/στην συντροφο/συγκατοικο/συζυγο.

Θετικο στοιχειο λοιπον η ευχαριστηση, και ακομα πιο θετικο ωστε να αποφευγονται οι καυγαδες τυπου: "Αφου ειναι Τριτη ειναι σειρα σου να πλυνεις τα πιατα, γιατι δεν τα εκανες?? Γκρρρρ!" :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top