Διαφήμιση & Υποσυνείδητα Μηνύματα

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Η πεποίθηση ότι τα υποσυνείδητα μηνύματα έχουν τη δύναμη να καθοδηγούν την ανθρώπινη συμπεριφορά φαίνεται πως προέκυψε αρχικά το 1957 από τον James Vicary, έναν διαφημιστή που ισχυρίστηκε ότι αύξησε σε ένα σινεμά τις πωλήσεις ποπ-κορν και Coca-Cola κατά περίπου 58% και 18% αντίστοιχα, απλά αναβοσβήνοντας τα μηνύματα «Πιείτε Coca-Cola» και «Πεινάτε-Φάτε Ποπ-Κορν». Παρόλο που έχει αποδειχθεί ότι αυτός ο ισχυρισμός είναι απάτη και κανένας δεν έχει καταφέρει να αναπαράγει το γεγονός, η πίστη στο θρύλο παρατείνεται. Αυτή η ιστορία και πολλές άλλες ξαναειπώθηκαν από τον Vance Packard στο βιβλίο The Hidden Persuaders (1957), του οποίου η ανάγνωση ήταν υποχρεωτική για μια γενιά φοιτητών.

Η πίστη στα υποσυνείδητα μηνύματα έφτασε σε σουρεαλιστικό απόγειο το 1980 με την έκδοση του βιβλίου To όργιο στο πιάτο με τα μύδια και άλλα υποσυνείδητα μηνύματα που χρησιμοποιούν τα ΜΜΕ για να χειραγωγήσουν τη συμπεριφορά σας ( The Clam - Plate Orgy and Other Subliminals the Media Use To Manipulate Your Behavior ) του Wilson Bryan Key . Το βιβλίο επανεκδόθηκε με τον πιο σέξι τίτλο: Υποσυνείδητες Περιπέτειες στην Ερωτική Τέχνη ( Subliminal Adventure in Erotic Art ). O Key ισχυρίζεται ότι προκειμένου οι διαφημιστές να καθοδηγήσουν τη συμπεριφορά, χρησιμοποιούν υποσυνείδητα μηνύματα πολύ ισχυρής σεξουαλικής φύσεως τα οποία περιλαμβάνουν σέξι φιγούρες και τη λέξη «σεξ» σε εικόνες από παγάκια και φαγητό.

Παρόλο που δεν υπάρχει καμία εμπειρική απόδειξη της αποτελεσματικότητας της υποσυνείδητης διαφήμισης, το 1974 η Ομοσπονδιακή Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών (FCC) εξέδωσε εντολή ότι οι εκπομπές που εν γνώσει τους μεταδίδουν υποσυνείδητες διαφημίσεις λειτουργούν «ενάντια στο κοινό καλό».

https://en.wikipedia.org/wiki/Subliminal_message
https://www.skepdic.gr/Entries/Ypsilon/subliminal.htm

Γνωστές Διαφημίσεις με υποσυνείδητα Μηνύματα :





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Kαλο θεμα ! Ωραιο το 1ο βιντεο. Το 2ο , δε μου φανηκε και τοσο subliminal :P (ουτε η εικονα).

Παντως πιστευω ειναι πιο πιθανο να υπαρχει μεγαλυτερη επιρροη απο οπτικα μεσα, παρα πχ απο ηχητικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Η σύνδεση σβάστιγγας με το σύμβολο της VW ήταν υπερβολικά γελοία :P και σε γενικές γραμμές το 1ο video μου φάνηκε γελοίο (και μόνο η μουσική που είχε δηλαδή αρκούσε για τον χαρακτηρισμό του :P)

Ωστόσο αυτό με τα ποπ κορν και την κόκα κόλα το έχω ακούσει κι εγώ και νομίζω πως ισχύει. Το υποσυνείδητο μας λειτουργεί σε διαφορετική συχνότητα από την οπτική του ματιού (οι όροι είναι εντελώς πρόχειροι but this is my best :P) και αυτό είναι αποδεδειγμένο και επιστημονικά (αιώνες τώρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Kαλα εννοειται οτι δεν ηταν ολα σοβαρα στο 1ο βιντεο. Γελασα κι εγω με το συμβολο της VW. (αν και το συγκεκριμενο δεν θα ταν παραλογο να ειχε σχεδιαστει ετσι εσκεμμενα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ τέτοια φαινόμενα τα θεωρώ αποτέλεσμα είτε προχειρότητας/κακογουστιάς, είτε συνωμοσίας είτε κάποιου Inside εθίμου*.

*π.χ. στην Apple αν δεν κάνω λάθος παλιά (δεν ξέρω αν γίνεται ακόμη) είχαν το έθιμο στο εσωτερικό το κουτιού ενός υπολογιστής κάθε σχεδιαστής να χαράζει την υπογραφή του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Το 1ο video δεν είναι, αυτό καθαυτό, Υποσυνείδητη Διαφήμιση. Κάποιος μάζεψε όλες τις γνωστές (με υποσυνείδητο μήνυμα) διαφημίσεις σε μορφή εικόνας, τις ένωσε με Movie Μaker, πρόσθεσε κ ως υπόκρουση το συγκεκριμένο -κάπως επιβλητικό, θα το έλεγα- κομμάτι (που σας ενθουσίασε:P) κ έφτιαξε ένα βίντεο.

Ας επικεντρωθούμε στις εικόνες όπως π.χ. στις μορφές του χάρτη (0,22'' κ 0.28''), στην κοπέλα που κάθεται πάνω στην tv (0.32''), στα παγάκια της κόκα κόλα (0,38''), στην κοπέλα με τα γυαλιά στον ήλιο κ την εικόνα που σχηματίζεται στο μάγουλο (2,04'') κτλ. (Το σήμα της VW ως υποσυνείδητη αναφορά στην σβάστικα ομολογώ ότι δε το είχα συνδέσει, ούτε το είχα διαβάσει.)

Αυτές οι εικόνες όμως υποσυνείδητα δεν μας παραπέμπουν αλλού?
Τελικά, γτ η κόκα κόλα για να πουλήσει χρειάζεται την υποσυνείδητη αναφορά στο σεξ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Mε το θεμα εχω ασχοληθει αρκετα. Εχω γραψει κι αναλογο αρθρο σε εφημεριδα.

Κατ'αρχην, η ιστορια με τον James Vicary ειναι πατατα.
Το πειραμα επαναληφθηκε το '65 (αν θυμαμαι καλα) και στις αρχες του 80 με παταγωδη αποτυχια.

"Περιεργα" στοιχεια:
1) Οταν βγηκε το μπουκαλι της Coke, πολλες γυναικες πηγαν στο νοσοκομειο γιατι δεν μπορουσαν να το αφαιρεσουν απο το πιπι τους. Καπου ειχα διαβασει (εχει χρονια, μη με ρωτατε που) οτι σχεδον ολες, το εκαναν αυτο παρουσια του αντρα...
2) Παρατηρηστε το πακετο Marlboro. Τα l b ειναι πιο μεγαλα απο τα υπολοιπα γραμματα (ακομα κι απο το Μ που ειναι κεφαλαιο). Το κοκκινο (γενικα) συμβολιζει την εμμηνορροια και εχουμε κατι που παραπεμπει σε ανοιχτα ποδια...(τομπολα).
3) Ελληνικη διαφημιση παγωτου η οποια περιειχε μια ολοκληρη ερωτικη πραξη με συμβολισμους. Απο το ξεντυμα μεχρι την εκσπερματιση...
4) Ελληνικη διαφημιση κινητης οπου ο "πρωταγωνιστης" σε μια φαση που ηταν ξαπλωμενος, ειχε (αρκετα φανερα) πολυ φουσκωμενα τα γεννητικα του οργανα.
Σιγουρα ηταν επιτηδες φτιαγμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kargas

Νεοφερμένος

Ο Kargas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
χμμμμ πολύ ενδιαφέρων αυτά που λέτε παιδιά, πραγματικά έχω μείνει πραγματικά άφωνος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.


Και τα maoam για να πουλησουν φαινεται χρειαζονται το σεξ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Πολύ καλόοοοοοοοοοοοοοο :P (αν κ το βρίσκω εντελώς συνειδητή διαφήμιση :P ....φρουτάκια εν δράσει :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bizwriter

Νεοφερμένος

Ο bizwriter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Η υποσυνείδητη διαφήμιση είναι αναποτελεσματική και πρακτικά δύσκολη οπότε δεν υπάρχει κανείς φόβος οι καταναλωτές να γίνουν ρομποτάκια στο έλεος των διαφημιστών!

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι τα βιβλία του τύπου Hidden Persuaders και Subliminal Seduction θα σταματήσουν να πουλάνε… Τουναντίον. Άλλωστε, ο κόσμος αρέσκεται στους μύθους…


Από post στο προσωπικό μου blog.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μερικά ακόμη:






αυτό είναι από ένα υποσυνείδητο μήνυμα σε τραγούδια:



ωραίο θέμα btw.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

perseusath

Νεοφερμένος

Ο perseusath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
πολυ ωραιο θεμα...και εχω και εγω κατι να καταθεσω που μου εχει κανει πολυ εντυπωση. επαιζα με ενα ανηψακι μου 3 χρονων....πολυ παιχνιδι με μπαλα μεσα στο σαλονι....και οταν η τηλεοραση εβαζε διαφημισεις, τα σταματαγε ολα και καρφωνονταν στη τηλεοραση....οποιαδηποτε διαφημιση, απο απορυπαντικα μεχρι φαγητα.....ξερετε τις ωρες που ειναι ξυπνια τα μικρα δε βαζουν παιδικα. αυτο το πραγμα μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση. η μαμα του μου ειπε οτι το κανει παντα αυτο...οσο αφοσοιωμενος και αν ειναι με το παιχνιδι. φοβερο ε? το παιδακι ειναι 2.5-3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Μου άρεσαν πολύ αυτά που διάβασα για τα υποσυνείδητα μηνύματα στις διαφημίσεις. Έχω να προσθέσω κάτι που είχα διαβάσει πριν καιρό σε ένα περιοδικό και προσωπικά πιστεύω ότι ισχύει. Δυστυχώς δε θυμάμαι καθόλου ποιο περιοδικό ήταν (θα το ψάξω μήπως βρω τίποτα αν και χλωμό μετά από τόσο καιρό...).

Έλεγε λοιπόν ότι στα πλαίσια μίας έρευνας σχετικά με το υποσυνείδητο και το τι επιπτώσεις έχει στην καθημερινή ζωή και τις αποφάσεις ενός ανθρώπου η εταιρεία Coca Cola είχε κάνει το εξής: Σε μία κινηματογραφική ταινία είχε παρεμβάλει ένα καρέ με τη διαφήμιση της εταιρείας σε κάθε 2-3 καρέ. Δηλαδή ενώ κάθε ταινία αποτελείται από διαδοχική προβολή καρέ πάνω σε μία οθόνη έτσι ώστε να δίνεται η εντύπωση της κίνησης στο θεατή, σε αυτή την ταινία είχαν τοποθετηθεί ανάμεσα στα καρέ της ταινίας και καρέ με διαφήμιση της Coca Cola. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μη γίνεται αντιληπτό από το ανθρώπινο μάτι καθώς η προβολή των καρέ σε μία ταινία γίνεται με μεγάλο ρυθμό για να επιτευχθεί το επιθυμητό και ρεαλιστικό αποτέλεσμα. Παρόλα αυτά το μήνυμα είχε αποτυπωθεί στο υποσυνείδητο και στο διάλειμμα οι περισσότεροι θεατές (γύρω στο 95% αν θυμάμαι καλά) είχαν πάει στο κυλικείου του κινηματογράφου και αγόρασαν Coca Cola. :eek:

Επιπλέον να πω και κάτι σχετικό με το video του borat σχετικά με τα υποσυνείδητα μηνύματα στα τραγούδια. Η καθηγήτρια των αγγλικών μου είχε πει μία φορά ότι όταν ήταν μικρή και άκουγε μουσική από δίσκους είχε παρατηρήσει κάτι σχεδόν τρομακτικό. Είχε ένα δίσκο με ένα τραγούδι της Μαρινέλας (νομίζω 45άρι) και όταν για πλάκα το έβαλε να παίξει ανάποδα ακουγόταν το μήνυμα "Σατανά υπάρχεις" :confused: Το ξέρω ότι αυτό το τελευταίο ακούγεται κάπως κι εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να το επαληθεύσω. Απλά το αναφέρω γιατί μου είχε κάνει εντύπωση τότε που μου το είχε πει και μου έμεινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ασχετο/σχετικο.. Αντε και πισω απ'τις λεξεις κρυβεται καποιο κρυφο μηνυμα κλπ.. Γιατι να με νοιαζει τι θα ακουσω ΑΝ παιξει το κομματι αναποδα? Υπαρχει ποτε καμια περιπτωση να αρχισω να τα ακουω ολα ετσι? Και γιατι να πονταρει η σατανιστρια Μαρινελλα στο οτι εγω θα ακουσω το "ανοιξε πετρα" αναποδα και θα μαθω οτι ο σατανας υπαααρχει?! Τι σκοπο εξυπηρετει αυτο, ακομα κι αν ειναι οντως ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Είχε ένα δίσκο με ένα τραγούδι της Μαρινέλας (νομίζω 45άρι) και όταν για πλάκα το έβαλε να παίξει ανάποδα ακουγόταν το μήνυμα "Σατανά υπάρχεις" :confused:
η φράση "Σατανά υπάρχεις" αν ακουστεί ανάποδα είναι προφανώς "Σειχράπυ άνατας"
Δεν θυμάμαι κανένα τραγούδι της μαρινέλλας να έχει αυτό τον στίχο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητο να είναι ακριβώς το αντίστροφο για να υπάρχει το ανάποδο μήνυμα. Άκου το Stairway to Heaven.

Το τραγούδι της Μαρινέλλας ανάποδα λέει "Σατανάς μαζί", το θυμάμαι από τον Πανούση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Συνήθως τέτοιου είδους μηνύματα προκύπτουν εντελώς τυχαία σε κάποια τραγούδια. Π.χ. στο τραγούδι του κινουμένου σχεδίου pokemon (πωωωωωω αναμνήσεις πριν από 9 χρόνια κατακλύζουν το μυαλό μου), λέγεται ότι στο ανάποδο άκουσμα ακούγεται η φράση "i love satan", που λέγεται ότι βγήκε εσκεμμένα από αυτούς που έγραψαν το τραγούδι. Είχα βρει παλιά και ένα σχετικό site στο net, θα το ψάξω και θα το postάρω μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Ασχετο/σχετικο.. Αντε και πισω απ'τις λεξεις κρυβεται καποιο κρυφο μηνυμα κλπ.. Γιατι να με νοιαζει τι θα ακουσω ΑΝ παιξει το κομματι αναποδα? Υπαρχει ποτε καμια περιπτωση να αρχισω να τα ακουω ολα ετσι? Και γιατι να πονταρει η σατανιστρια Μαρινελλα στο οτι εγω θα ακουσω το "ανοιξε πετρα" αναποδα και θα μαθω οτι ο σατανας υπαααρχει?! Τι σκοπο εξυπηρετει αυτο, ακομα κι αν ειναι οντως ετσι?

Κι εγώ δεν κατάλαβα με ποιον τρόπο ακριβώς θα μου αποτυπωθεί έστω και υποσυνείδητα το μήνυμα αυτό. Αν ίσχυε αυτό, τότε και στην ομιλία μας πάντα θα υπάρχει κάποιο μήνυμα περίεργο ίσως αν μιλήσουμε ανάποδα. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω τίποτα με τη συγκεκριμένη τραγουδίστρια (ίσα ίσα, μου αρέσουν αρκετά από τα τραγούδια της) ούτε το είπα αυτό για να μειώσω κάποιον. Απλά το ανέφερα ως κάτι που ίσως έχει σχέση με το θέμα ορμώμενη από το αντίστοιχο video του borat που έλεγε για τραγούδια.

η φράση "Σατανά υπάρχεις" αν ακουστεί ανάποδα είναι προφανώς "Σειχράπυ άνατας"
Δεν θυμάμαι κανένα τραγούδι της μαρινέλλας να έχει αυτό τον στίχο:hmm:

Δεν ξέρω αν όταν λένε ανάποδα εννοούν ακριβώς αυτό. Ίσως ακουστικά να διαφέρει και ίσως να μην ακούγεται καθαρά αυτό το μήνυμα, απλά κάτι που να μοιάζει σε αυτό. Όπως είπα στο αρχικό μου μήνυμα, δε γνωρίζω αν όντως ισχύει αυτό και δε θέλω σε καμία περίπτωση να θεωρηθεί ότι υπονομεύω κάποιον καλλιτέχνη, ειδικά τη συγκεκριμένη την οποία έχω σε μεγάλη εκτίμηση.

Αν θεωρείτε ότι το αρχικό μου μήνυμα προσβάλει, παρακαλώ τους mods να το αφαιρέσουν. Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
https://www.thepeon.com/link.php?l=hiddenmessages

Εχει μερικα τραγουδια να ακουσετε κανονικά και αναποδα, μαζι με τους αντιστοιχους στιχους (ναι εχει και τα πόκεμον :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top