Βοήθεια στον προτασιακό λογισμό

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Έχω 3 προτάσεις (προτασιακές μεταβλητές), p: "Το φαγητό είναι καλό", q: "Η εξυπηρέτηση είναι καλή", r: "Η βαθμολογία είναι 3 αστέρια". Θέλω να σχηματίσω τον προτασιακό τύπο "Είτε το φαγητό είναι καλό, είτε η εξυπηρέτηση είναι καλή, αλλά όχι και τα 2" (NAND) χρησιμοποιώντας μόνο τους συνδέσμους της άρνησης, της σύζευξης και της διάζευξης. Τελικά, κατέληξα στον τύπο "άρνηση(p σύζευξη q)" που από κανόνα De Morgan γίνεται και "(άρνηση p) διάζευξη (άρνηση q)". Είμαι σωστός; Αν γίνεται, να απαντηθει λίγο σύντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Το σωστό είναι (p ένωση q) τομή (άρνηση [p τομή q]) αν θέλεις μόνο με αυτά αλλιώς είναι (p ένωση q) μείον (p τομή q).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Δεν είναι σύνολα fan, προτάσεις είναι.


Α, εννοείς κάτι σε: (p διάζευξη q) σύζευξη [άρνηση ( p σύζευξη q)]; Πάω να κάνω πίνακα αλήθειας και επανέρχομαι.


Thx για το ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ουσιαστικά αυτό που έχεις δεν είναι μία xor;
( A AND B' ) OR ( A' AND B)
Mε τα σύμβολα σου -> ( p AND q' ) OR ( p' AND q)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
"Η βαθμολογία είναι 3 αστέρια"



...Αυτό που κολλάει σε αυτό που ζητάς?
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ουσιαστικά αυτό που έχεις δεν είναι μία xor;
( A AND B' ) OR ( A' AND B)
Mε τα σύμβολα σου -> ( p AND q' ) OR ( p' AND q)
Α γειά σου ρε Bill, μπέρδεψα τη xor με τη nand πριν.


@Rempeskesd: Ήμουν αφηρημένος και έγραψα όλο το τμήμα της εκφώνησης που με αφορούσε χωρίς να προσέχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ήμουν αφηρημένος και έγραψα όλο το τμήμα της εκφώνησης που με αφορούσε χωρίς να προσέχω.


Πάλι καλά που δεν πας για τεχνικός σε πυρηνικό αντιδραστήρα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top