Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

SustaineD

Νεοφερμένος

Ο SustaineD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Όχι μόνο είναι απλά τα πράγματα ,αλλά εμείς οι ίδιοι είμαστε που τα κάνουμε δύσκολα.Οι λόγοι είναι πολλοί και ποικίλουν από άνθρωπο σε άνθρωπο - απο ιδιοσυγκρασία σε ιδιοσυγκρασία.
Πραγματικά θα γούσταρα τώρα να κάτσω να γράψω κι άλλα (και ακόμα περισσότερα :)) δυστυχώς όμως (για το στέκι) και ευτυχώς (για μένα) οι διακοπές μου συνεπάγονται και αποχώρηση απο το L.A
(λεκανοπέδιο αττικής :P) .Θα ήθελα να κλείσω λέγοντας ότι , όταν γνωρίζουμε ένα άτομο σχηματίζουμε ενδόμυχα θετική ή αρνητική άποψη για το άτομο σε πολύ γρήγορο χρονικό διάστημα.Που θέλω να καταλήξω ? Αν γουστάρεις κάποιον-α αυτό συνήθως το ξέρεις σχεδόν από την πρώτη στιγμή....


Υ.Γ. Υπάρχουν και εξαιρέσεις εννοείται ,αλλά μήπως και οι εξαιρέσεις δεν υπάρχουν για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και τελικά ποιος άνθρωπος είμαι;
Αυτός που σκέφτομαι, ή αυτός που δείχνω;
Έτσι κι αλλιώς, ο καθένας με βλέπει διαφορετικά.
Και όλοι έχουν άποψη. Για το τι είμαι, ποιος είμαι. Και να σου έρχεται και το ξεστομίζει με ευκολία και λέει "είσαι αυτό, είσαι εκείνο".
Μα πως είσαι τόσο σίγουρος; Και στην τελική, ποιος σε ρώτησε;
Το οτι ο καθενας θα σε βλεπει διαφορετικά, δε πρεπει να αποτελει δικαιολογια για να μην προσπαθεις να ταυτιζεις το τι εισαι με τι δειχνεις. Μονο τοτε θα εισαι ησυχος και ο εαυτος σου. Και ετσι θα μπορεις να αξιολογεις και τι γνωμη των αλλων, αφου θα βασιζεται σε σωστα δεδομενα που τους μεταδιδεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα ήθελα να κλείσω λέγοντας ότι , όταν γνωρίζουμε ένα άτομο σχηματίζουμε ενδόμυχα θετική ή αρνητική άποψη για το άτομο σε πολύ γρήγορο χρονικό διάστημα.Που θέλω να καταλήξω ? Αν γουστάρεις κάποιον-α αυτό συνήθως το ξέρεις σχεδόν από την πρώτη στιγμή....

Τώρα μπαίνεις σε άλλα χωράφια... Γιατί σκέψου, η εντύπωση που μας δίνει κάποιος που έχουμε μόλις γνωρίσει, πώς διαμορφώνεται; Αποφασίζουμε ότι τον "συμπαθούμε" ας πούμε επειδή έκανε κάτι που μας άρεσε (μας κοίταξε με έναν τρόπο φιλικό, χαμογέλασε, είπε ένα αστείο που έτυχε να συμπέσει με το είδος των αστείων που συνηθίζουμε να λέμε κ.ο.κ.)- και του φερόμαστε φιλικά επομένως κι εκείνος νιώθει πιο ευχάριστα μαζί μας. Όταν αντιπαθήσουμε κάποιον με το που τον δούμε, πάλι κάτι έκανε, κάτι που δεν μας άρεσε. Όλα αυτά γίνονται both ways, χωρίς να μπορώ να πω συγκεκριμένα από ποιον γίνεται η αρχή. Πάντως έχω την αίσθηση ότι έτσι "δουλεύει". Δηλαδή τα αισθήματα συνήθως είναι αμοιβαία (για την πρώτη εντύπωση μιλάω, μην παρεξηγηθώ και με κυνηγάτε μετά :redface:).

Επίσης διαφωνώ εν μέρει με αυτό που λες. Άλλο να σου αρέσει κάποιος εμφανισιακά, και άλλο, τελείως διαφορετικό το να τον γουστάρεις. Βέβαια αν σου αρέσει το καταλαβαίνεις από την πρώτη στιγμή, αλλά μπορείς να γνωρίσεις άλλους 50 που επίσης να σου αρέσουν εμφανισιακά και γενικώς, με το που θα τους γνωρίσεις- τους γουστάρεις όλους;

Νομίζω ότι για να πεις "Γουστάρω κάποιον", παίρνει περισσότερο από μία στιγμή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα ήθελα να κλείσω λέγοντας ότι , όταν γνωρίζουμε ένα άτομο σχηματίζουμε ενδόμυχα θετική ή αρνητική άποψη για το άτομο σε πολύ γρήγορο χρονικό διάστημα.Που θέλω να καταλήξω ? Αν γουστάρεις κάποιον-α αυτό συνήθως το ξέρεις σχεδόν από την πρώτη στιγμή....
Aλλο "σχηματιζεις μια γρηγορη προχειρη πρωτη εντυπωση" , και άλλο το "χμ, οντως τον γουσταρω" . Το 2ο ειναι πιο μελετημενο, πιο δοκιμασμενο. Μερικες φορες επιβεβαιωνεται η αρχικη "ξινιλα"/"συμπαθεια", άλλες οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τ

Επίσης διαφωνώ εν μέρει με αυτό που λες. Άλλο να σου αρέσει κάποιος εμφανισιακά, και άλλο, τελείως διαφορετικό το να τον γουστάρεις. Βέβαια αν σου αρέσει το καταλαβαίνεις από την πρώτη στιγμή, αλλά μπορείς να γνωρίσεις άλλους 50 που επίσης να σου αρέσουν εμφανισιακά και γενικώς, με το που θα τους γνωρίσεις- τους γουστάρεις όλους;

Νομίζω ότι για να πεις "Γουστάρω κάποιον", παίρνει περισσότερο από μία στιγμή...

Νομιζω οτι χρησιμοποιησε τη λεξη "γουσταρω" με τη γενικοτερη εννοια αυτης και οχι με την ερωτικη ελξη...(Λες να κανω λαθος?!:P Ή μηπως ηδη λετε το ιδιο πραγμα και εγω παρερμηνευσα?!:eek::P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Όχι μόνο είναι απλά τα πράγματα ,αλλά εμείς οι ίδιοι είμαστε που τα κάνουμε δύσκολα.Οι λόγοι είναι πολλοί και ποικίλουν από άνθρωπο σε άνθρωπο - απο ιδιοσυγκρασία σε ιδιοσυγκρασία.

Ακριβως γιατι ειμαστε διαφορετικοι και καθενας απο εμας χαρακτηριζεται απο τη μοναδικοτητα που τον διακρινει, ειναι και δυσκολα και οχι τοσο απλα, οσο εσυ θεωρεις....

Θα ήθελα να κλείσω λέγοντας ότι , όταν γνωρίζουμε ένα άτομο σχηματίζουμε ενδόμυχα θετική ή αρνητική άποψη για το άτομο σε πολύ γρήγορο χρονικό διάστημα.Που θέλω να καταλήξω ? Αν γουστάρεις κάποιον-α αυτό συνήθως το ξέρεις σχεδόν από την πρώτη στιγμή....


Υ.Γ. Υπάρχουν και εξαιρέσεις εννοείται ,αλλά μήπως και οι εξαιρέσεις δεν υπάρχουν για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα ?

Και γιατι θεωρεις οτι αυτο ειναι ο κανονας? Και οχι η εξαιρεση? Γιατι δλδ πιστευεις οτι η πλειοψηφια των ατομων γνωριζει σχεδον απο την πρωτη στιγμη, εαν γουσταρουν αυτον που εχουν απεναντι τους ή οχι?
Γιατι εγω στην καθημερινοτητα μου εχω παρατηρησει οτι πιο συχνο ειναι το ακριβως αντιθετο...
Οπως λεει και ο Λορυ:P, εχεις διαβασει κατι, καποια ερευνα ή κατι παρομοιο...? Που το στηριζεις? Απλα σε προσωπικη σου εμπειρια..? (ε ναι, δειχνω να ειμαι ολο αποριες, που ουσιαστικα ειναι μια:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Νομιζω οτι χρησιμοποιησε τη λεξη "γουσταρω" με τη γενικοτερη εννοια αυτης και οχι με την ερωτικη ελξη...(Λες να κανω λαθος?!:P Ή μηπως ηδη λετε το ιδιο πραγμα και εγω παρερμηνευσα?!:eek::P)
Ναι, ουτε γω την εννοω με το ερωτικο στοιχειο. Γουσταρω σαν ανθρωπο. Τον παω, που ελεγε και ο Χριστοδουλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SustaineD

Νεοφερμένος

Ο SustaineD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παρακολούθησα την κουβεντούλα ,παρά του γεγονότος ότι βρίσκομαι σε διακοπές.....
Aκόμα και στην άκρη της Ελλάδας πλέον βρίσκεις internet.Μοναδική τεχνολογική πρόοδος θα συμπλήρωνα ....
Όπως και να έχει ,συμφωνώ και εγώ μ'αυτά που έχετε γράψει όλοι ,σε τελική ανάλυση την άποψη μας παραθέτουμε.
Δεν είμαι ειδικός, για να απαντήσω σε μια φίλη πιο πάνω που ρωτούσε , ούτε και θυμάμαι να έχω μελετήσει κάποια έρευνα που να ασχολείται με το εν λόγω θέμα.Την γνώμη μου παρέθεσα και τίποτα παραπάνω.

Υ.Γ. Καλές διακοπές για όσους είναι τυχεροί και πήραν την άδεια για μετά το 15αύγουστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πιστευω ΄΄οτι μπορει να υπαρξει φιλια ,αλλα ποτε ίδια με αυτη μεταξυ του ίδιου φύλου...Είναι ένα διαφορετικο έιδος σχεσης-φιλιας(και πολυτιμο αν υπαρξει...)...Ποτε δεν θα μιλησεις ακριβως στο άλλο φυλο-φιλο όπως στο ίδιο φυλο-φιλο...Δεν υπαρχει ίδια καταννοηση απο τα δυο φυλα για τα ίδια πραγματα...Αλλιως θα σε καταλαβει ένας άνδρας αλλιως μια γυναικα...Άλλα θα παρεις απο τον ένα άλλα απο τον άλλον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πιστευω ΄΄οτι μπορει να υπαρξει φιλια ,αλλα ποτε ίδια με αυτη μεταξυ του ίδιου φύλου...Είναι ένα διαφορετικο έιδος σχεσης-φιλιας(και πολυτιμο αν υπαρξει...)...Ποτε δεν θα μιλησεις ακριβως στο άλλο φυλο-φιλο όπως στο ίδιο φυλο-φιλο...Δεν υπαρχει ίδια καταννοηση απο τα δυο φυλα για τα ίδια πραγματα...Αλλιως θα σε καταλαβει ένας άνδρας αλλιως μια γυναικα...Άλλα θα παρεις απο τον ένα άλλα απο τον άλλον..

Δλδ υπαρχουν πολλα ειδη φιλιας? Γιατι εγω ξερω μονο ενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Υπαρχουν πολλα είδη σχεσεων(μητρικη,ερωτικη,φιλικη και όλα τα ενδιαμεσα αυτων..)....Οι σχεσεις δεν είναι ασπρο μαυρο,είναι φασμα...Τα αυτονοητα λεω.....Δεν θα μιλησεις το ίδιο για όλα τα θεματα στη φιλη και στο φιλο σου...

Δλδ υπαρχουν πολλα ειδη φιλιας? Γιατι εγω ξερω μονο ενα...

Γιαυτο είναι τα forum ,για να μαθαινουμε καινουρια πραγματα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Υπαρχουν πολλα είδη σχεσεων(μητρικη,ερωτικη,φιλικη και όλα τα ενδιαμεσα αυτων..)....Οι σχεσεις δεν είναι ασπρο μαυρο,είναι φασμα...Τα αυτονοητα λεω.....Δεν θα μιλησεις το ίδιο για όλα τα θεματα στη φιλη και στο φιλο σου...



Γιαυτο είναι τα forum ,για να μαθαινουμε καινουρια πραγματα...;)

Εγω καλο μου, δε μιλησα για τα ειδη των διαπροσωπικων σχεσεων που υπαρχουν...
Συνεπως κατι αλλο ρωτησα και αφορουσε καθαρα για τα ειδη φιλιας που εσυ πιστευεις πως υπαρχουν...
Σορρυ, αλλα για μενα μια φιλια υπαρχει με ολη τη σημασια της λεξης και αυτη δεν εχει να κανει με το φυλο του ατομου σε καμμια περιπτωση...
Εκτος εαν αναφερεσαι σε πολυ στενη φιλια τα λεγομενα κολλητιλικια, τη "φιλια" οπου απλα κανεις παρεα χωρις ιδιαιτερους συναισθηματισμους και τη σχεση που εχεις με τους λεγομενους γνωστους και διατηρεις τυπικες σχεσεις.....Οποτε και ετσι διαχωριζεις τα "ειδη φιλιας"...
Αλλα εαν καταλαβα σωστα, για αλλα ειδη φιλιας μιλησες, οπου αυτα εχουν να κανουν με το φυλο του ατομου που συναναστρεφεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pion

Νεοφερμένος

Η pion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η δικη μου γνωμη ειναι οτι δεν μπορει ευκολα να υπαρξει φιλια γυναικα -αντρα!το "οχι" δεν μπορω να το πω απολυτα .
Στο πισω μερος του μυαλου μπορει να ελοχευει κατι αλλο !οχι παντα προσδιορισμενα ,
μας αρεσει ο αλλος ,ειτε εχει να κανει με τον τροπο που μιλα , με την σκεψη του ,την εμφανιση του ,την δουλεια του ,την επαφη του ποσο" κοντα" ερχομαστε . Το σιγουρο ειναι οτι κατι μας γοητευει πανω του-της και οπως και σε ολες τι σχεσεις αλλωστε.

Απο την αλλη πλευρα αν ξεκαθαρισεις το ερωτικο κομματι της φιλιας, ενας αντρας μπορει να ειναι φοβερος φιλος και μαλιστα αληθινος!!
αν και νομιζω οτι στις φασεις που βλεπεις ενα φιλο με αλλο ματι ειναι οταν εισαι στα συναισθηματικα σου θεματα λιγο "χαμενος"
.
Κοριτσια καλο ειναι να μην μπερδευουμε παντος την γραβατα με το σωβρακο.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ένα κοριτσι μπορει να μιλησει σε ένα κοριτσι για ερωτικα θεματα πχ το ίδιο που θα πει σε ένα αγορι "φίλο?"Εγω με το φιλο μου θα βριστω ,θα παιξω ξυλο ,καρπαζιες και μετα θα δωσουμε τα χερια,θα μιλησουμε για γυναικες κλπ...Αυτα δεν θα τα δεχοτανποτε μια "φίλη"...Ο απολυτα πραγματικα κολλητος φιλος ειδικα για τους άντρες(γιατι για τις γυναικες δεν ξερουν ούτε οι ίδιες αν υπαρχει φιλια μεταξύ τους;))είναι κατι μοναδικο,είναι το ένστικτο της αγελης ίσως του αρσενικου..Έχει αρκετα διαφορετικα χαρακτηριστικα..Στο φιλο σου δηλαδη θα πεις όλα τα μυστικα και τις πικαντικες αλλα και βαθια προσωπικες συναισθηματικες συζητησεις πχ για τα ερωτικα ,που θα ελεγες με τις φιλες σου(εκτος αν εννοεις "φιλεναδα"γκει,τοτε ο άνδρας μπορει να γινει "κολλητη" της γυναικας;)Αν είναι ασφαιρος;))?Ας κοψουμε την υποκρισια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
καλο ειναι να μην μπερδευουμε παντος την γραβατα με το σωβρακο


:confused: λολ
το 'ξερα πως δεν γελάγανε μόνον με το άσχημο δέσιμο στο λαιμό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως όποτε έχω μιλήσει σε φίλο μου για τέτοια θέματα, εξίσου άνετα νιώθω με το να μιλάω σε γυναίκα.
Ίσως έχει να κάνει με το τι γνώμη έχεις για τις γυναίκες, αν θεωρείς ότι είναι λεπτεπίλεπτα κρίνα που προσβάλλονται με το παραμικρό, προφανώς και δεν θα μπορείς να συζητήσεις μαζί τους, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι βλέπεις και την πραγματικότητα όπως είναι.
Επίσης δεν είναι όλες οι γυναίκες ίδιες, άλλες είναι όντως "λεπτεπίπλεπτα κρίνα", άλλες όχι και τόσο. Το θεωρώ ισοπεδωτικό να λες ότι δεν μπορείς να έχεις φιλία με γυναίκα, διότι υπονοεί ότι τις θεωρείς όλες ίδιες πάνω κάτω. That's sad.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν υπαρχει απολυτη απαντηση, αλλα αν υπηρχε αυτη θα ηταν "οχι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ένα κοριτσι μπορει να μιλησει σε ένα κοριτσι για ερωτικα θεματα πχ το ίδιο που θα πει σε ένα αγορι "φίλο?"Εγω με το φιλο μου θα βριστω ,θα παιξω ξυλο ,καρπαζιες και μετα θα δωσουμε τα χερια,θα μιλησουμε για γυναικες κλπ...Αυτα δεν θα τα δεχοτανποτε μια "φίλη"...Ο απολυτα πραγματικα κολλητος φιλος ειδικα για τους άντρες(γιατι για τις γυναικες δεν ξερουν ούτε οι ίδιες αν υπαρχει φιλια μεταξύ τους;))είναι κατι μοναδικο,είναι το ένστικτο της αγελης ίσως του αρσενικου..Έχει αρκετα διαφορετικα χαρακτηριστικα..Στο φιλο σου δηλαδη θα πεις όλα τα μυστικα και τις πικαντικες αλλα και βαθια προσωπικες συναισθηματικες συζητησεις πχ για τα ερωτικα ,που θα ελεγες με τις φιλες σου(εκτος αν εννοεις "φιλεναδα"γκει,τοτε ο άνδρας μπορει να γινει "κολλητη" της γυναικας;)Αν είναι ασφαιρος;))?Ας κοψουμε την υποκρισια...

Δεν ξερω για ποια υποκρισια μιλας, αλλα ηρεμησε....Οποιος δε συμφωνει μαζι σου, δε σημαινει οτι υποκρινεται κιολας...
Ενιγουει, η αποψη μου επι του θεματος εχει αναφερθει κατι ποστ παραπανω και συνομιζεται σε ενα μεγαλο "οχι"...τλχ ετσι οπως εννοω εγω τη φιλια....ακαιρεη και χωρις ιχνος καποιας ερωτικης ελξης και απο τα δυο ατομα...
Αυτα και καλημερα σας....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Εγώ ρε παιδιά πάντως έχω 2 κολλητούς, τον ένα τον ξέρω από παιδί, τον άλλο κάπως λιγότερο! Το τι λέμε μεταξύ μας, δε σας λέω τίποτα, τους εμπιστεύομαι περισσότερο απ' ότι τις κολλητές μου και δεν υπάρχει ίχνος ερωτικής έλξης μεταξύ μας.

Νομίζω ότι είναι θέμα ανθρώπων και προθέσεων και από τις δύο πλευρές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
ήμουν σίγουρη ότι είχα απαντήσει παλιότερα σε αυτό το θέμα αλλα δεν βρίσκω τπτ :hmm:

τότε είχα πει ναι, έχω φίλους άντρες κυρίως παιδικούς και από το πανεπιστήμιο.

Σήμερα θα προσθέσω ότι βασική προυπόθεση είναι να έχουν αλληλοαπορριφθεί ερωτικά τα εμπλεκόμενα άτομα αλλιώς πάπαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top