Βγήκε το ξύλο απ' τον παράδεισο;

Σας έδερναν οι γονείς σας μικροί για να σας συνετίσουν;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 7)
  • Είμαι γεννημένος στα 60s - 70s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 60s - 70s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 80s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Είμαι γεννημένος στα 80s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Είμαι γεννημένος στα 90s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 90s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 00s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 2 28.6%
  • Είμαι γεννημένος στα 00s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 2 28.6%
  • Είμαι γεννημένος στα 10s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 10s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν ξέρω/ Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 1 14.3%

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δηλαδη υπάρχει αντίρρηση; Πες την
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν έχω απωθημενα ,απλα καποιες κακες μνημες-απο τις αδικιες της ζωης;)-...και λεω ναι στο ξυλο ,αλλα μονο σε αυτοαμυνα ή για προστατεψεις καποιον άλλο..και παλι χωρις να κανεις ζημια στον άλλο όσο γινεται.....Το ξυλο όπως και ο πολεμος είναι ένα μεσο επιλυσης των διαφορών όλων των ζωων-αρα και των ανθρωπων ...Αλλα με μετρο και σωστη κριση....Αν πχ κινδυνευαν απο καποιον τριτο οι γονεις μου ή η κοπελα μου(ληστεια ,τσαντακιας κλπ) κλπ εννοειται θα ορμουσα και όποιον παρει ο χαρος.......:)


Αν καταλαβες buggs στην ουσια δεν διαφωνουμε αλλα συμφωνουμε στο ότι και στο ξυλο ισχυει το "παν μετρον άριστον"...
Φιλικοτατα....:D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δηλαδη υπάρχει αντίρρηση; Πες την
Είμαι κατά της βίας γενικώς σε όλες της τις μορφές.
Δε συμφωνούμε και ας το αφήσουμε εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ηρω θέλω να σε δώ όταν κάνεις μωρά, με το καλό :)

Φιλική συμβουλή αν δεν θέλεις να δείς τις πεποιθήσεις σου να δοκιμαζονται παντοιοτρόπως, κάνε μόνο ένα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ηρω θέλω να σε δώ όταν κάνεις μωρά, με το καλό :)

Φιλική συμβουλή αν δεν θέλεις να δείς τις πεποιθήσεις σου να δοκιμαζονται παντοιοτρόπως, κάνε μόνο ένα ;)
Είμαι σίγουρη πως θα βρω καλύτερους τρόπους σωφρονισμού. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ηρω θέλω να σε δώ όταν κάνεις μωρά, με το καλό :)
Δηλαδή όσοι γονείς ΔΕΝ έχουν δείρει τα παιδιά τους έχουν αποτύχει; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Είμαι σίγουρη πως θα βρω καλύτερους τρόπους σωφρονισμού. :)

Πινακας επιλογών όσων θελουν να ειναι "εντάξει" και κυριλέ
1) Θα σου κοψω το χαρτζιλίκι
2) Την τηλεόραση
3) τα δώρα
4) Δεν θα σε παω λουνα πάρκ
5) θα σου κοψω όλες τις παροχές και τις χάρες, μπορεί ακόμη και την καλημέρα


Όμως προς θεού, όταν γκαρίζεις μεσα στ'αφτια μου για ένα ακόμη θέλω σου, την ευλογημενη ώρα που επιτέλους έχω κάτσει να δώ ο έρημος, ύστερα απο μία ολόκληρη ημέρα απασχόληση με σένα ή για σένα, το έργο μου στην τηλεοραση η να διαβάσω το βιβλίο μου ή να μιλήσω στο φορουμ μου,

δεν θα ασκήσω σωματική βια :)

οκ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είπες ότι είσαι κατα της βιας σε όλες τις μορφες..Δεν έχεις βρισει ποτε κανεναν?Γιατι οι βρισια είναι ψυχολογικη βια!Οι επιστημονες το λενε και όχι εγω..καθε πλασμα στο συμπαν έχει μεσα επιθεσης και αμυνας για να επιβιωσει ..τη στιγμη που μιλας ασκεις βια σκοτωνοντας χιλιαδες βακτηρια που προσπαθουν να εισβαλουν μεσα σου....Είσαι ζωντανη γιατι οι στρατιωτες σου -λευκα αιμοσφαιρια εξολοθρευσαν τον εχθρο...Πως γινεται καποιος να μην κανει πολεμο ,να μην μαχεται πουθενα?Απλα δεν θα ήταν ζωντανος!(ή απλα κοροιδευει τον εαυτο του-και δεν μιλαω προσωπικα.. )


σωματική βια
και ο αποκλεισμος απο το φαγητο ή τη διασκεδαση και η φυλακη βια είναι ,μην το ξεχναμε...και μερικες φορες η σωματικη βια-μια σφαλιαρα πχ-ειναι πολυ λιγοτερο ζημιογονα και επωδυνο απο μια άλλη μορφη βιας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Α ξέχασα επίσης

Δεν θα σου αστράψω καμία (λεγεται και auto kick) ούτε θα ασκήσω σωματική βία (τράβηγμα απο το χέρι, τράβηγμα το αφτί) οταν:

  • έχεις βάλει κάτω τον αδερφό σου και του βαράς το κεφάλι
  • έχεις πάρει τα ποτήρια και θές να δείς αν πέφτουνε βάζοντας τα άκρη ακρη, μετα απο χιλιες φορές που σου εχω πεί να μήν το κάνεις, και αρκετές που σκούπιζα σπασμένα γυαλία
  • ουρλιάζεις μέσα στο ταξί γιατι εσυ θέλεις το παράθυρο αντί για τον αδερφό σου ενοχλώντας για εκατοστή φορά κάποιον εργαζόμενο ταξιτζη
  • μουλαρώνεις όταν πρέπει να φύγουμε απο το σπίτι και φυσικά αδιαφορείς οτι ο νομος δεν μου επιτρέπει να σε αφήνω μόνο σου (κάτι που θα ήθελα πολύ για τουλάχιστον κάποιες ώρες της μέρας)
  • και άλλα τέτοια τρυφερά περιστατικά που, αν είσαι τυχερή θα συμβαίνουν μονο 10-20 φορές τη μέρα.
.... εκτός αν κάνεις μόνο ένα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Όμως προς θεού, όταν γκαρίζεις μεσα στ'αφτια μου για ένα ακόμη θέλω σου, την ευλογημενη ώρα που επιτέλους έχω κάτσει να δώ ο έρημος, ύστερα απο μία ολόκληρη ημέρα απασχόληση με σένα ή για σένα, το έργο μου στην τηλεοραση η να διαβάσω το βιβλίο μου ή να μιλήσω στο φορουμ μου,

δεν θα ασκήσω σωματική βια :)

οκ....
Καλά εγώ σε προειδοποιώ πάντως ότι αν σε έβλεπα να βαράς το παιδί σου ή οποιοδήποτε άλλο παιδί μάλλον θα σου έκανα καταγγελία.

Οι λόγοι που αναφέρεις μάλιστα δεν σε δικαιολογούν καθόλου για οποιαδήποτε χειροδικία (όχι ότι θα σε δικαιολογούσαν οποιοιδήποτε άλλοι). Ξέρεις το παιδί είναι ένας μικρός άνθρωπος και έχει και αυτό μυαλό. Αρκεί απλά να μπορείς να του εξηγήσεις τι είναι σωστό και τι όχι. Εσύ είσαι που δεν έχεις στερεότυπα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το θεμα είναι όμως Φαν, και Ηρώ, ότι θα έρθει η ώρα σας με τα δικά σας παιδιά. Και το να είσαστε σύμφωνοι με το νόμο θα σημαίνει τότε ότι θα καλύπτετε και τα παιδιά σας όσο τα καλύπτει ο νόμος. Ο νόμος όμως δεν υποχρεώνει στην αγάπη, στην ειλικρίνεια, στην συναίσθηση, στην συμπαράσταση, στην υποστηριξη. Εγώ τα κάνω όλα αυτά με τους γιούς μου, κι εκείνοι τα απολαμβάνουν.

Αν είναι να κριτικαρετε λοιπόν να κρίνετε ολόκληρο το πακέτο. Μ'αλιστα πρέπεκι να σας πώ ότι η σωματική βία, είναι η πιο επίπονη για τον γονέα που αγαπάει το παιδί του. Οι άλλες, οι "νόμιμες" και υποτιθέμενα ήπίες τιμωρίες, είναι πάντα πιο εύκολες. Ομως σε αρκετά σημεία δεν σου δίνεται αυτή η πολυτέλεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δηλαδή όσοι γονείς ΔΕΝ έχουν δείρει τα παιδιά τους έχουν αποτύχει; :worry:
Oχι, δεν ειναι κανονας. Ομως συμβαινει πολυ συχνα τα λεγομενα κακομαθημενα (ή καλομαθημενα οπως το θελετε), για να μην πω παντα, ειναι παιδια που δεν γνωρισαν και καποια ορια. Και μερικες φορες ενα τετοιο οριο, μπορει να ειναι και καμια ξυλιά. Ειδικά οταν δεν μπορεις να συννενοηθεις.

Καλά εγώ σε προειδοποιώ πάντως ότι αν σε έβλεπα να βαράς το παιδί σου ή οποιοδήποτε άλλο παιδί μάλλον θα σου έκανα καταγγελία.
Αυτο μπορει να το αναθεωρησεις οταν κανεις παιδια :P

Ξέρεις το παιδί είναι ένας μικρός άνθρωπος και έχει και αυτό μυαλό. Αρκεί απλά να μπορείς να του εξηγήσεις τι είναι σωστό και τι όχι.
Mε αυτη τη φραση ειναι σαν να λες "δεν εχω παιδια και δεν εχω ιδεα του πως ειναι να μεγαλωνεις παιδια" :P Σορυ, αλλά οχι, δε μπορεις παντα να εξηγησεις κατι στο μικρο παιδι και να το κατανοησει. Μακαρι να γινοταν.

Και δε μπορω να πω οτι το τελευταιο ποστ του Buggs τα λεει και λαθος...

Δεν επικροτω το ξυλο. Απλά δεν θα παω στην ακραια θεση του να τρελαινομαι αμα φαει και καμια ξυλια καποτε ενα παιδι. Φυσικα δε μιλαμε να ειναι χομπυ και πρωταρχικο μεσο διαπαιδαγωγησης. Οταν στο δρομο βλεπω παιδακια με γονεις και να τους μιλανε πολυ ασχημα ή να τα χτυπανε, θελω να τους δειρω εγω! Και πολλες φορες θεωρω λιγοτερο οδυνηρο μια στον κωλο, παρα να μιλανε ασχημα στο παιδι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το ότι έιναι γιοι παιζει ένα ρολο...γενικα εμεις:) τα αρσενικα μπορουμε να παιζουμε ξυλο και υπαρχει πραγματικη αγαπη μεταξυ μας....Κοινως τα αγορια δεν παρεξηγουν τοσο το ξυλο αν είναι αιτιολογημενο και όχι υπερβολικο..Ενω τα κοριτσια μπορει να τους ριξεις μια σφαλιαρα και να το στο φυλανε και για χρονια ακομα....!Καλα υπερβαλω καπως αλλα καταλαβαινετε τι εννοω....
και μενα μερικες κατραπακιες που μου έχει ριξει η μανα μου αν τις είχα σπασει τα νευρα ή μεταξυ σοβαρου και αστειου ,το ξεχασα γρηγορα...Ειδικα αν υπαρχουν μονο αγορια στην οικογενεια υπαρχει πολεμικο κλιμα σιγουρα αρκετες φορες ...Το ξυλο ,θα κανει την εμφανιση του...Η παλη πχ μεταξυ των παιδιων-κυριως αγοριων- και άλλων ζωων είναι τροπος εκπαιδευσης και αναπτυξης του ατομου...Μακαρι να είχα και εγω κανεναν αδερφο για να έπαιζα ξυλο μαζι του:/::D...Αλλα η αδελφη μου ήταν πολυ λεπτεπιλεπτη και δεν μπορουσα να ούτε να το σκεφτω...Το ίδιο ισχυει και μεταξυ πατερα και αγοριων.....Έχετε δει λεοντα να παιζει ποδοσφαιρο με λονταρακια του (κλοτσωντας τα) και αυτα να του τραβανε τη χαιτη:)?Θα καταλαβετε τι εννοω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Μπαγκς... τι εννοείς σωματική βία; Θα ήθελα να το διευκρινίσουμε λίγο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Κοίτα να δεις buggs, αρχικά είχα γράψει ένα μήνυμα για σένα αλλά μάλλον θα ήταν προσβλητικό οπότε το ξανασκέφτηκα και θα σου πω τα εξής:

Αν η σωματική βία ήταν πιο επίπονη για σένα δεν θα έφτανες σε αυτήν σε αστείες περιπτώσεις όπως όταν έχεις κάτσει ήρεμος και το παιδί σου σαν παιδί που είναι φωνάζει ενώ ΕΣΥ έχεις κάνει το λάθος και δεν του έχεις μάθει ότι δεν είναι σωστό να το κάνει. Το τιμωρείς λοιπόν για τα δικά σου λάθη, μπράβο πολύ λογικό... :/:

Δεν έχω την πείρα σου μιας και δεν έχω παιδιά. Έχω δει όμως ότι οι δικοί μου γονείς δεν με χτύπησαν ποτέ (τη μία και μοναδική φορά που με χαστούκισε πάνω στα νεύρα του ο πατέρας μου μου ζήτησε συγνώμη) και νομίζω ότι βγήκα μια χαρά άνθρωπος (εδώ μπορείτε να γελάσετε :P). Οπότε αν είναι να επιλέξω έναν τρόπο αυτός δεν είναι αυτός που προτείνεις.

Όσο για το αν θα σε κατήγγειλα για για τα μισά που λες ή κάνεις κάνεις λάθος. Απλά το να χτυπάς παιδιά και δη τα δικά σου το θεωρώ τόσο τραγικό που μπορεί να σε χτυπούσα ο ίδιος. :)

Oχι, δεν ειναι κανονας. Ομως συμβαινει πολυ συχνα τα λεγομενα κακομαθημενα (ή καλομαθημενα οπως το θελετε), για να μην πω παντα, ειναι παιδια που δεν γνωρισαν και καποια ορια. Και μερικες φορες ενα τετοιο οριο, μπορει να ειναι και καμια ξυλιά. Ειδικά οταν δεν μπορεις να συννενοηθεις.
Τα όρια τα γνωρίζεις και χωρίς να φας ξύλο.
Αυτο μπορει να το αναθεωρησεις οταν κανεις παιδια :P
Ίσως αν και δε νομίζω :)
Mε αυτη τη φραση ειναι σαν να λες "δεν εχω παιδια και δεν εχω ιδεα του πως ειναι να μεγαλωνεις παιδια" :P Σορυ, αλλά οχι, δε μπορεις παντα να εξηγησεις κατι στο μικρο παιδι και να το κατανοησει. Μακαρι να γινοταν.
Έχω αδερφή κατά 9 χρόνια μικρότερη και έχω παρακολουθήσει όλες τις φάσεις της ζωής της, οπότε έστω και η μικρή εμπειρία μου σε αυτό μου λέει ότι ναι μπορείς να πετύχεις αυτό που θες (και ας μην το καταλάβει απόλυτα) χωρίς να φτάσεις σε σημείο να χτυπήσεις το παιδί.
Δεν επικροτω το ξυλο. Απλά δεν θα παω στην ακραια θεση του να τρελαινομαι αμα φαει και καμια ξυλια καποτε ενα παιδι.
Σίγουρα εξαρτάται από την ξυλιά. Απλά όπως μιλάει ο Buggs, μάλλον δεν μιλάει για "χάδια", οπότε ναι θα τρελαινόμουν αν έβλεπα να τρώει μια καλή το παιδί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η ψυχολογικη βια μπορει να είναι και χειροτερη απο τη σωματικη...Κοινως αν το παιδι είναι γομαρι-όπως εγω πχ:D- και δεν καταλαβαινει το ξυλο ,αν το χτυπησεις στον ψυχολογικο συναισθηματικο τομεα-όπως περισσοτερο οι γυναικες ξερουν να κανουν- μπορεις να το κανεις να καταρρευσει....Οποτε αν δεν σε έδειρε ποτε ο πατερας σου δεν σημαινει απαραιτητα ότι δεν σε καταπιεζε ψυχολογικα και δεν σου δημιουργησε ψυχολογικα τραυματα που μπορει να σου μεινουν σε όλη τη ζωη....Έχω δει εγω "ειρηνικους" ανθρωπους να εκβιαζουν και να καταστρεφουν και να καταρρακωνουν ψυχολογικα ανθρωπους...Όπως λενε μια γυναικα -και όχι μονο βεβαια- μπορει να μη σε σκοτωσει αλλα να σε κανει να πηδηξεις απο τον γκρεμο...προσωπικα η ψυχολογικη βια με επηρρεαζει πολυ περισοτερο απο τη σωματικη...


Αυτο για τις γυναικες το ειδα σε έρευνα,το 78 % των γυναικων χρησιμοποιουν ψυχολογικη βια έναντι 55 % των ανδρων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
:clapup::clapup::clapup: Κατάφερα την πρώτη μου πολλαπλή παράθεση !!!!!!

Και πολλες φορες θεωρω λιγοτερο οδυνηρο μια στον κωλο, παρα να μιλανε ασχημα στο παιδι τους.

Που να δεις πόσο αληθινό βγαίνει αυτο για αμφότερα τα μέλη δεν θα το πιστέψεις.

Αλλα η αδελφη μου ήταν πολυ λεπτεπιλεπτη και δεν μπορουσα να ούτε να το σκεφτω...

Ίσως γι'αυτό σου έμεινε να μήν δέρνεις αργότερα όσους το αξιζαν (δεν είπαμε όλους) επειδή δηλαδη εκ των πραγμάτων θα έβγαινες παντα ενοχος άν έδερνες την αδερφή σου σε κάποια αψημαχία σας.

Μπαγκς... τι εννοείς σωματική βία; Θα ήθελα να το διευκρινίσουμε λίγο αυτό.

Χαστούκι, τράβηγμα αφτί, ξυλιές στο ποπο, για μένα... Προφανώς όμως ο ορισμός ποικίλει για τον κάθε ένα

Απλά το να χτυπάς παιδιά και δη τα δικά σου το θεωρώ τόσο τραγικό που μπορεί να σε χτυπούσα ο ίδιος. :)

Τραγικό θα είναι αν τα αγόρια μου δεν γίνουν άνθρωποι, ακόμη πιο τραγικο άν νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, όντας θεωρητικοί και γαλαντόμοι. Θα εχουν πολλά προβλήματα έτσι, πέραν του ότι θα φάνε και πολύ ξύλο αποι άλλους στη ζωή τους αργότερα, με διάφορους τρόπους.

Όσο για το άλλο, αν επενεβαινες πάνω σε εντελως προσωπικη στιγμή με το παιδί μου, πιστευω οτι θα ήταν μια εξαιρετικά επικίνδυνη κατάσταση για σενα, και απορώ που θα έβρισκες το κουράγιο όσο και την αιτία για το ξύλο που θα έτρωγες ύαστερα. Κανε τον ήρωα με τα δικά σου παιδιά, πίστεψέ με, θα χρειαστεί να γίνεις αν έχεις σκοπό να τα μεγαλώσεις σωστά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Κοίτα να δεις buggs, αρχικά είχα γράψει ένα μήνυμα για σένα αλλά μάλλον θα ήταν προσβλητικό οπότε το ξανασκέφτηκα και θα σου πω τα εξής:

Αν η σωματική βία ήταν πιο επίπονη για σένα δεν θα έφτανες σε αυτήν σε αστείες περιπτώσεις όπως όταν έχεις κάτσει ήρεμος και το παιδί σου σαν παιδί που είναι φωνάζει ενώ ΕΣΥ έχεις κάνει το λάθος και δεν του έχεις μάθει ότι δεν είναι σωστό να το κάνει. Το τιμωρείς λοιπόν για τα δικά σου λάθη, μπράβο πολύ λογικό... :/:

Όχι Φαντάγκο, δεν είναι απαραίτητο ότι εσύ έχεις κάνει λάθος, όταν ένα παιδί τσιρίζει ... μπορεί απλά να το κάνει, επειδή θέλει κάτι που δεν μπορεί να γίνει εκείνη τη στιγμή και εκβιαστικά να ουρλιάζει για να σου σπάσει τα νεύρα.... ακόμα και το πιο ήρεμο παιδί μπορεί να το κάνει αυτό. Έχουν και τα παιδιά την στρατηγική τους!

Δεν έχω την πείρα σου μιας και δεν έχω παιδιά. Έχω δει όμως ότι οι δικοί μου γονείς δεν με χτύπησαν ποτέ (τη μία και μοναδική φορά που με χαστούκισε πάνω στα νεύρα του ο πατέρας μου μου ζήτησε συγνώμη) και νομίζω ότι βγήκα μια χαρά άνθρωπος (εδώ μπορείτε να γελάσετε :P). Οπότε αν είναι να επιλέξω έναν τρόπο αυτός δεν είναι αυτός που προτείνεις.

Όσο για το αν θα σε κατήγγειλα για για τα μισά που λες ή κάνεις κάνεις λάθος. Απλά το να χτυπάς παιδιά και δη τα δικά σου το θεωρώ τόσο τραγικό που μπορεί να σε χτυπούσα ο ίδιος. :)

Γενικά δεν συμφωνώ με το ξύλο σαν παιδαγωγική μέθοδο, ει μη μόνο σε περίπτωση, που άλλες μέθοδοι δεν πιάνουν. Όμως θεωρώ ουτοπία να πιστεύει κανείς ότι ποτέ δεν θα έρθει στη θέση να θέλει να ρίξει μια - δυο ξυλιές στα μαλάκα στο παιδί του. Εκτός κι αν δεν έχει αρκετή επαφή με το παιδί του.
Υπάρχουν φορές που ο κάθε γονιός θα εκνευριστεί (κυρίως η μαμάδες λόγω μεγαλύτερης τριβής από θέμα χρόνου), - είναι άνθρωπος στο τέλος- τέλος - και θα βγει εκτός εαυτού.
Δεν έγινε και τίποτα και ούτε θα έχει και ψυχικά τραύματα το παιδί, πίστεψέ με. Χειρότερα είναι τα τραύματα από προσβολές ή απειλές. Δεν είπαμε βέβαια να το σκοτώσεις στο ξύλο!
Και βέβαια θεωρώ πολύ χειρότερο ένα κακομαθημένο, χωρίς όρια παιδί, που δεν σέβεται τίποτα, από ένα παιδί που θα πεί μεγαλώνοντας "είχα κάνει μια τρομερή αταξία και έφαγα 2-3 στον ποπό!" Και πίστεψέ με, δεν έχω δικά μου παιδιά, αλλά έχω "μεγαλώσει" από όταν ήμουν 12 χρονών 4-5 πιτσιρικιά, μερικές φορές τα παιδάκια μπορούν να σε στείλουν σε τρελάδικο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τα όρια τα γνωρίζεις και χωρίς να φας ξύλο.
Διαφωνω. Μακαρι να ισχυε. Το ξυλο ειναι ενα επωδυνο ερεθισμα του περιβαλλοντος. Ενας οργανισμος μαθαινει και μεσα απο αυτα ερεθισματα, οτι δε πρεπει να κανει κατι. Αν το σκεφτεις λιγο, δεν εχει μεγαλη διαφορά απο το οτι πχ δε πρεππει να ακουμπαει το χερι του στη φωτια. Εφοσον δε μπορει μονο του να το καταλαβει, το κανει για να αποφυγει την επωδυνη συνεπεια. Το παραδειγμα ειναι απλουστευμενο γιατι πχ το παιδι θα μαθει σχετικα γρηγορα να μην ακουμπαει το ματι της κουζινας. Αλλα αυτο ειναι και πολυ απλο σαν νοητικη διεργασια. Υπαρχουν και καποια αλλα που μπορει να μην μπορει να κατανοησει αν τα εξηγησεις και να πρεπει απλα να μη τα κανει, μεχρι να μπορεσει να κατανοησει το γιατι. Τωρα το πως θα το πετυχουμε αυτο ειναι το θεμα. Το ιδανικο ειναι , παντα να το πετυχαινουμε χωρις βια.

Έχω αδερφή κατά 9 χρόνια μικρότερη και έχω παρακολουθήσει όλες τις φάσεις της ζωής της, οπότε έστω και η μικρή εμπειρία μου σε αυτό μου λέει ότι ναι μπορείς να πετύχεις αυτό που θες (και ας μην το καταλάβει απόλυτα) χωρίς να φτάσεις σε σημείο να χτυπήσεις το παιδί.
Τι συμπτωση, κι εγω εχω αδερφη μικροτερη κατα 9 χρονια και ημουν κοντα. Μια χαρα βγηκε και υπηρξαν σποραδικες και σπανιες περιπτωσεις που εφαγε καμια στον πωπο. Δεν επαθε και τιποτα.

Σίγουρα εξαρτάται από την ξυλιά. Απλά όπως μιλάει ο Buggs, μάλλον δεν μιλάει για "χάδια", οπότε ναι θα τρελαινόμουν αν έβλεπα να τρώει μια καλή το παιδί. :)
Δε ξερω, ας πει ο ιδιος.

Με προλαβε η Cibyllian. : οταν τσιριζει ενα παιδι και κλαιει, ειναι επειδη απο μωρο ξερει οτι θα το φροντισουν και θα κατ επεκταση θα γινει το δικο του. Ειναι ενα αντανακλαστικο και μια στρατηγικη που αρχικά εχει σημαντικο σκοπο να δρα σαν συναγερμος για το παιδι, ομως αργοτερα χρησημοποιειται καταχρηστικά απο το παιδι και αλοιμονο στο γονιο που κανει οτιδηποτε μονο και μονο για να μην ακουει το κλαμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Τραγικό θα είναι αν τα αγόρια μου δεν γίνουν άνθρωποι, ακόμη πιο τραγικο άν νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, όντας θεωρητικοί και γαλαντόμοι. Θα εχουν πολλά προβλήματα έτσι, πέραν του ότι θα φάνε και πολύ ξύλο αποι άλλους στη ζωή τους αργότερα, με διάφορους τρόπους.
Οπότε καλύτερα να φάνε ξύλο από σένα πρώτα... Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι το αν τα παιδιά σου νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα είναι θέμα ανατροφής τους και φταις εσύ για αυτό. (δεν μιλάμε απαραίτητα για τα δικά σου παιδιά)
Όσο για το άλλο, αν επενεβαινες πάνω σε εντελως προσωπικη στιγμή με το παιδί μου, πιστευω οτι θα ήταν μια εξαιρετικά επικίνδυνη κατάσταση για σενα, και απορώ που θα έβρισκες το κουράγιο όσο και την αιτία για το ξύλο που θα έτρωγες ύαστερα. Κανε τον ήρωα με τα δικά σου παιδιά, πίστεψέ με, θα χρειαστεί να γίνεις αν έχεις σκοπό να τα μεγαλώσεις σωστά
Αν ήταν να επέμβω με κάποιο τρόπο εκείνη τη στιγμή απλά θα σε σταματούσα. Το ότι θα ήθελα να σε δείρω είναι άλλη υπόθεση και σίγουρα δεν θα το έκανα μπροστά στο παιδί σου. Απλά θεωρώ ότι εκείνη τη στιγμή εκμεταλλεύεσαι το γεγονός της σωματικής υπεροχής σου επιβαλλόμενος στο παιδί σου δέρνοντας το.

Νομίζω πάλι ότι είπα όσα ήθελα να πω σε αυτό το θέμα. Δεν έχει νόημα να συνεχίσω τις παραθέσεις. Απλά θέλω να πιστεύω ότι θα είμαι ικανότερος ακόμα από τους γονείς μου που θεωρώ ότι έχουν κάνει μια πολύ καλή δουλειά χωρίς να χρησιμοποιούν τα μέσα που λέτε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top