Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

ΓΙΩΡΓΟΣ-34

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ-34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
δεν ξερω γιατι αλλα μαλλον πρεπει να ζητησω συγνωμη γιατι σας αναστατωσα , ο γραπτος λογος ειναι σκληρος και ευκολα παρεξηγησιμος.....ευχαριστω οσους δεν με παρεξηγησαν


δεν ξερω γιατι αλλα πιστευω οτι τα παντα ρυθμιζονται αναλογα με τις δυνατοτητες του καθενος απο το ζευγαρι , ο χρονος και η ενεργεια θα βρεθουν φτανει να γυρει η ζυγαρια προς τον μικροτερο.......αν ο αντρας ειναι διασημος σεφ και αμοιβεται με 20.000 το μηνα οχι δεν θα μαγειρεψει αλλα θα του πλενουν και τα ποδια στο σπιτι.αν παλι συμβαινει το αντιθετο και την δυναμη την εχει η γυναικα οι εκπτωσεις μπαινουν απο την μερια του συζηγου....οποτε δεν εχει νοημα τι κανω εγω και τι κανει ο αλλος , αυτα δεν βγαζουν κανονες αν εχεις 100 καραβια και σου πει να σκουπισεις της φορας μια γουνα και την σπρωχνεις απο το κορυφαιο πλατυσκαλο.....;)

εκεινη θα σηκωθει κατα κανονα χαμογελαστη και με ενα καλοοοο μονοπετρο εχει ξεχαστει το θεμα....ετσι ειναι η ζωη αν μπορεις το κανεις και φερεσαι σαν να εχεις κατοικιδιο αν δεν υπαρχει τετοια λυση βαζεις και εσυ ενα χερακι και τελειωνετε ...

Υ.Γ. για να μην ξαναματαπαρεξηγηθω δεν ειναι η σταση ζωης μου εγω μεχρι και που ζυμωνω και πλενω και χαλια αλλα δεν εχω 100 καραβια ουτε ειμαι μεγαλοεκδοτης για να εχω 30 χρονια μικροτερη συζηγο-κουνελα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Κάνουμε ακριβως τα ίδια πράγματα μεσα στο σπίτι... δεν υπάρχουν μοιρασμένες δουλειες, αυτή δική σου αυτή δική μου.... όποιος προλαβαίνει, κάνει ότι μπορεί για να είναι η ζωή μας πιο άνετη....

Ακριβως το ίδιο κάνουμε και εμείς και προσωπικά μου βγήκε σε καλο γιατι επέκτεινα κατα πολύ το μενού των μαγειρικων μου ικανοτητων οσο και τη γεύστική τους απόλαυση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εκεινη θα σηκωθει κατα κανονα χαμογελαστη και με ενα καλοοοο μονοπετρο εχει ξεχαστει το θεμα....ετσι ειναι η ζωη αν μπορεις το κανεις και φερεσαι σαν να εχεις κατοικιδιο αν δεν υπαρχει τετοια λυση βαζεις και εσυ ενα χερακι και τελειωνετε ...


έτσι όπως τα λες πάντως, πρέπει να είναι πολύ μ@λ@κ@ς όποιος δεν δίνει όλο κι όλο 5 χιλιάρικα να πάρει ένα καλόοοοο μονόπετρο και μετά να έχει μια γυναίκα για κατοικίδιο που θα του κάνει όλες τις χάρες :)
Τι ψυχή έχουν 5 χιλιαρικάκια μπροστά στην εφόρου ζωής Υπηρέτρια/ερωμένη/μάνα/σύντροφο(?)/φίλη(?)/παιδαγωγό/γελοτοποιό/νοσοκόμα/μαγείρισσα??
Νομίζω ότι είναι καλή και συμφέρουσα συμφωνία... για να μη σου πω ότι την παίρνεις και κοψοχρονιά φίλε μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Νόμιζα ότι μιλούσαμε για ανθρώπινες σχέσεις άμα μιλάμε για εργασιακές σχέσεις τότε μάλλον πρέπει να αρχίσουμε τον συνδικαλισμό!

Συγγνώμη αλλά αν δεν μπορείς να δεχτείς άλλους όρους συζήτησης παρά τα λεφτά δεν έχει νόημα. Σου εύχομαι να κερδίσεις το λαχείο και να "αγοράσεις" πολλές και ταλαντούχες "εργαζόμενες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
δεν ξερω γιατι αλλα μαλλον πρεπει να ζητησω συγνωμη γιατι σας αναστατωσα , ο γραπτος λογος ειναι σκληρος και ευκολα παρεξηγησιμος.....ευχαριστω οσους δεν με παρεξηγησαν


δεν ξερω γιατι αλλα πιστευω οτι τα παντα ρυθμιζονται αναλογα με τις δυνατοτητες του καθενος απο το ζευγαρι , ο χρονος και η ενεργεια θα βρεθουν φτανει να γυρει η ζυγαρια προς τον μικροτερο.......αν ο αντρας ειναι διασημος σεφ και αμοιβεται με 20.000 το μηνα οχι δεν θα μαγειρεψει αλλα θα του πλενουν και τα ποδια στο σπιτι.αν παλι συμβαινει το αντιθετο και την δυναμη την εχει η γυναικα οι εκπτωσεις μπαινουν απο την μερια του συζηγου....οποτε δεν εχει νοημα τι κανω εγω και τι κανει ο αλλος , αυτα δεν βγαζουν κανονες αν εχεις 100 καραβια και σου πει να σκουπισεις της φορας μια γουνα και την σπρωχνεις απο το κορυφαιο πλατυσκαλο.....;)

εκεινη θα σηκωθει κατα κανονα χαμογελαστη και με ενα καλοοοο μονοπετρο εχει ξεχαστει το θεμα....ετσι ειναι η ζωη αν μπορεις το κανεις και φερεσαι σαν να εχεις κατοικιδιο αν δεν υπαρχει τετοια λυση βαζεις και εσυ ενα χερακι και τελειωνετε ...

Υ.Γ. για να μην ξαναματαπαρεξηγηθω δεν ειναι η σταση ζωης μου εγω μεχρι και που ζυμωνω και πλενω και χαλια αλλα δεν εχω 100 καραβια ουτε ειμαι μεγαλοεκδοτης για να εχω 30 χρονια μικροτερη συζηγο-κουνελα...:D

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω καθόλου το σκεπτικό σου :hmm: Τι σημασία έχει για την οικογένεια το ότι έχει 100 καράβια; Δηλαδή οι δουλειές μοιράζονται ανάλογα την περιουσία του καθενός; Αυτό είναι από τα πιο άκυρα που έχω ακούσει πραγματικά... Να σε ρωτήσω κάτι; Τι γίνεται όταν και η γυναίκα έχει 100 καράβια; Θα κάνουν αγώνα για το ποιος θα πάρει άλλο ένα καράβι ώστε να γλιτώσει τις δουλειές;;;

Στο σπίτι σου δεν έχει καμία σημασία ποιος είσαι, τι έχεις και τι σημαίνεις για τους άλλους. Στο σπίτι σου είσαι το ίδιο ακριβώς με τον/την σύντροφό σου και αν το βλέπεις διαφορετικά τότε δε θα έχετε για πολύ καιρό μαζί σπίτι. Ο καθένας θα κάνει ό,τι μπορεί και ό,τι προλαβαίνει μέσα στο σπίτι αλλά θα κάνουν ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ δουλειές.-

ΥΓ: Πόσες φορές έγραψα τη λέξη σπίτι και καράβι σε αυτό το ποστ; :redface: Φοργκιβ μι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
...έτσι όπως τα λες πάντως, πρέπει να είναι πολύ μ@λ@κ@ς όποιος δεν δίνει όλο κι όλο 5 χιλιάρικα να πάρει ένα καλόοοοο μονόπετρο και μετά να έχει μια γυναίκα για κατοικίδιο που θα του κάνει όλες τις χάρες :)

Μάλλον εννοουσε ενα καλοοοοοο μονόπετρο την εβδομάδα, άντε το μήνα. Αυτά καλύπτουν τα παρακάτω.

... την εφόρου ζωής Υπηρέτρια/ερωμένη/μάνα/σύντροφο(?)/φίλη(?)/παιδαγωγό/
γελοτοποιό/νοσοκόμα/μαγείρισσα
Όμως το θέμα είναι γιατί να μήν δώσεις 1000 το μήνα προσλαμβάντας κάθε μία απο τις αντιστοιχες ειδικοτητες, και να κρατησεις τη σύντροφο σου μόνο σαν συντροφο μάνα κι ερωμενη; Θα σου κοστίσει και λιγότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Βρε κούνελε θα σε μαλώσω γιατί δεν μπαίνεις στο κλίμα!
Και πως θα έχεις τότε την χαρά να βλέπεις την δουλάρα να δουλεύει για σένα που είσαι η εξουσία του σπιτιού? Γιατί τα'κανες τα καράβια? Να μην έχεις κι εσύ μια ευχαρίστηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΩΡΓΟΣ-34

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ-34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
πολυ αρνηση ρε παιδια ...μα καλα μονο εγω τα βλεπω ;
ολοι μαζευτηκαν να γιουχαρουν τον κακομαθημενο εφοπλιστη που αν τον γνωριζαν θα του χαμογελουσαν για να παρουν κατι.....
αμαν πια με την επιθεση οτι βλεπω λεω και οχι οτι φανταζομαι και ζω.

αν μπορεις να μην κανεις δουλειες δεν τις κανεις παντως :angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για να τοποθετηθω και εγω στο θεμα.....;)

Σε μια οικογενεια-ζευγαρι κανει ο καθενας ότι μπορει καλυτερα.....Εγω πχ μονο απο αναγκη (δεν το κανει κανεις άλλος) θα μαγειρεψω ή θα συγυρισω το σπιτι....Συνηθως στις γυναικες αρεσουν περισσοτερο αυτες οι δουλειες-της οργανωσης και τακτοποιησης του σπιτιου και μαγειρεμα-ή τουλαχιστον τις ανεχονται περισσοτερο απο τους άντρες..Εμενα πχ μου αρέσουν οι τεχνικες και βαριες δουλεις του σπιτιου-ηλεκτρικα,υδραυλικα,κομπιουτερ, αλλα και κουβαληματα,ψωνια ,εξωτερικες δουλειες κλπ...)Αν η γυναικα μου δεν μπορει βεβαια θα βοηθησω όπως μπορω....
Το ιδανικο βεβαια είναι τις ρουτινιαρικες δουλειες του νοικοκυριου είναι να τις κανει είτε οικιακη βοηθος είτε συγχρονα αυτοματα μηχανηματα(όπως γινεται σιγα-σιγα,το πλυντηριο πχ,η ρομποτ σκουπα στην Ιαπωνια ,πλυντηριο πιατωνκλπ) έτσι ώστε η γυναικα να έχει περισσοτερο ελευθερο χρονο να σχολειται με τα παιδια της ,τον άντρα της και ότι ά λλο δημιουργικο για τη ζωή της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Κι εγώ έχω παρατηρήσει ότι η γυναίκα μου, ενώ είναι πολύ προθυμη να ζητήσει βοήθεια έστω και σπάνια, για το σκούπισμα και το σφουγγάρισμα , για τα υδραυλικά, ηλεκτρικά, κομπιουτερ και πασηςε φύσεως συσκευες και εγκαταστάσεις μέσα στο σπίτι, ούτε καν να το ακούσει δεν θέλει.

Οπότε ναι, μάλλον έχουν κάποια προτίμηση πρός ορισμένες δουλειές του σπιτιού. Το μαγείρεμα τώρα, είναι τέχνη (και οι καλύτεροι σεφ στον κοσμο ειναι άντρες) . Ένας άντρας που ξερει να μαγειρεύει καλά νοιώθει τόσο ανεξάρτητος και ισχυρος όσο και μια γυναίκα που βγάζει καλα εισοδήματα και έχει καριέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κι εγώ έχω παρατηρήσει ότι η γυναίκα μου, ενώ είναι πολύ προθυμη να ζητήσει βοήθεια έστω και σπάνια, για το σκούπισμα και το σφουγγάρισμα , για τα υδραυλικά, ηλεκτρικά, κομπιουτερ και πασηςε φύσεως συσκευες και εγκαταστάσεις μέσα στο σπίτι, ούτε καν να το ακούσει δεν θέλει.

Οπότε ναι, μάλλον έχουν κάποια προτίμηση πρός ορισμένες δουλειές του σπιτιού. Το μαγείρεμα τώρα, είναι τέχνη (και οι καλύτεροι σεφ στον κοσμο ειναι άντρες) . Ένας άντρας που ξερει να μαγειρεύει καλά νοιώθει τόσο ανεξάρτητος και ισχυρος όσο και μια γυναίκα που βγάζει καλα εισοδήματα και έχει καριέρα.



Δεν καταλαβα....Τις βαριες και τεχνικες δουλειες τις κανει η γυναικα σου?

Και για το μαγειρεμα,οι άνδρες σεφ δεν μαγειρευουν συνηθως καθημερινα...Το ρουτινιαρικο καθημερινο μαγειρεμα το κανουν στην πλειοψηφια οι γυναικες...Οι ανδρες είναι το πιο σπεσιαλ μαγειρεμα,σε επαγγελαμτικο επιπεδο σε μεγαλη ποσοτητα...Το καθημερινο και ελαφρυ οικιακο μαγειρεμα ανηκει στη πλειοψηφια στις γυναικες,ενω το επαγγελματικο και βαρυ στους άνδρες..Είπαμε οι γυναικες είναι για την καθημερινοτητα και κυριως την οργανωση(και σε οικιακο και σε επαγγελματικο επιπεδο,-γιατι άλλωστε δεν υπαρχουν άνδρες γραμματεις?)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
γιατι άλλωστε δεν υπαρχουν άνδρες γραμματεις?)...

στην προηγούμενη μου δουλειά ο γραμματέας του τμήματος ήταν άντρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
(και σε οικιακο και σε επαγγελματικο επιπεδο,-γιατι άλλωστε δεν υπαρχουν άνδρες γραμματεις?)...

Υπαρχουν καποιοι, ελαχιστοι μεν, αλλα ειναι και αυτο ενα απο τα στερεοτυπα της κοινωνιας μας...
Τολμω να ομολογησω βεβαια, οτι οι γυναικες τα εχουν καπως καλυτερα με το θεμα της οργανωσης και ειναι μουλτιτασκινγκ, σε συγκριση με τους ανδρες....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υπαρχουν καποιοι, ελαχιστοι μεν, αλλα ειναι και αυτο ενα απο τα στερεοτυπα της κοινωνιας μας...
Τολμω να ομολογησω βεβαια, οτι οι γυναικες τα εχουν καπως καλυτερα με το θεμα της οργανωσης και ειναι μουλτιτασκινγκ, σε συγκριση με τους ανδρες....:)
Αν οι γυναίκες είναι καλές στην οργάνωση, τότε υπάρχουν πολλά άλλα επαγγέλματα να κάνουν που να χρειάζονται οργανωτικές ικανότητες, πχ παντός είδους managers. Δεν είναι επιχείρημα η οργάνωση για να κάνει περισσότερες δουλειές του σπιτιού ή να γίνει γραμματέας, μην τρελαθούμε τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τολμω να ομολογησω βεβαια, οτι οι γυναικες τα εχουν καπως καλυτερα με το θεμα της οργανωσης και ειναι μουλτιτασκινγκ, σε συγκριση με τους ανδρες
Δεν είναι στερεοτυπο είναι η διαπιστωμενη λειτουργια του εγκεφαλου...Στα ταμεια των σουπερ μαρκετ είναι παντα γυναικες και όποτε είναι άνδρες φοβασαι μη σου βαλουν τιποτα λαθος ειλικρινα(οι γυναικες είναι άψογες ,γρηγορες και χαμογελαστες)...Για πολλες ελαφρες δουλειες ταυτοχρονα και καλυτερη οργανωση οι γυναικες είναι σαφως καλυτερες...Ενω οι άντρες κανουν λιγα πραγματα αλλα σε περισσοτερη ένταση(βλεπουμε μονο μπροστα,είμαστε λιγο μονοχνωτοι,ενω οι γυναικες εργαζονται σε πλατος εργασιων)...Άμα ψαξεις σε έρευνες ιατρικες για τον εγκεφαλο των φυλων θα τα δεις αυτα...Τα βλεπεις άλλωστε και στην καθημερινη ζωη(εγω πχ είμαι ακριβως έτσι,τις πολλες ψιλοδουλειες και την οργανωση την βαριεμαι και δεν αντεχω,θελω να μου βαλουν μια δουλεια και να την κανω ΄με την μεγαλυτερη δυνατη αποδοση...Είναι θεμα εγκεφαλου...Οι άνδρες εργαζομαστε και λειτουργουμε πιο πολυ σε βαθος,και οι γυναικες σε πλατος,-αν το πιασατε το υπονοούμενο:P:D-


Αν οι γυναίκες είναι καλές στην οργάνωση, τότε υπάρχουν πολλά άλλα επαγγέλματα να κάνουν που να χρειάζονται οργανωτικές ικανότητες, πχ παντός είδους managers. Δεν είναι επιχείρημα η οργάνωση για να κάνει περισσότερες δουλειές του σπιτιού ή να γίνει γραμματέας, μην τρελαθούμε τώρα.
Είναι καλυτερες στην οργανωση των εργασιων στο σπιτι...Την καθε δουλεια μονη της όμως την κανει μερικες φορες πιο αποδοτικα ο άντρας.Στα εστιατορια τα πολλα πιατα τα πλενουν ίσως περισσοτερο οι άνδρες...Και όντως στις επιχειρησεις αξιοποιουν πληρως την οργανωτικοτητα τους οι γυναικες..Γιαυτο και παντα δουλευαν στις επιχειρησεις-και οι μελισσες θηλυκες είναι μην το ξεχναμε:)-...Για καθε επιχειρηση που λειτουργει,υπαρχουν στρατιες γυναικων που οργανωνουν τα παντα..απο την κορυφη μεχρι τις καθαριστριες..Οι γυναικες έχουν άλλο τροπο διοικησης μιας εταιριας απο τον άνδρα,αλλα μπορουν να είναι το ίδιο ή και περισσοτερο αποδοτικες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στη συντριπτικη πλειοψηφια όμως είναι γυναικες και κανουν σαφως καλυτερη και πιο αποδοτικη δουλεια....Οι εξαιρεσεις επιβεβαιωνουν τον κανονα..Ο πιο οργανωτικος άνδρας του κοσμου ποτε δεν θα φτασει την πιο οργανωτικη γυναικα...Είναι σαν να λεμε αν θα τρεξει στα κοτρωνια μια φεραρι πιο γρηγορα απο ένα λαντ ροβερ:D....Αν βελτιωνεις και τα δυο στον ίδιο βαθμο,παντα το τζιπ θα πηγαινει καλυτερα...(και θα φθειρεις και χαραμιζεις τις δυνατοτητες της φεραρι,)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αν οι γυναίκες είναι καλές στην οργάνωση, τότε υπάρχουν πολλά άλλα επαγγέλματα να κάνουν που να χρειάζονται οργανωτικές ικανότητες, πχ παντός είδους managers. Δεν είναι επιχείρημα η οργάνωση για να κάνει περισσότερες δουλειές του σπιτιού ή να γίνει γραμματέας, μην τρελαθούμε τώρα.

Δεν ειπα κατι τετοιο...
Εγω απλα ειπα οτι οντως ισχυουν τα περι οργανωσης και υπερεχουν σε αυτον τον τομεα οι γυναικες...
Σαφως και υπαρχουν πολλα περισσοτερα επαγγελματα...απλα ενα απο αυτα ειναι και η θεση γραμματεα....
Και εννοειται πως δεν τρελλαινομαστε...Εγω αφηνω τους αλλους γι αυτο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Δεν είναι στερεοτυπο είναι η διαπιστωμενη λειτουργια του εγκεφαλου...Στα ταμεια των σουπερ μαρκετ είναι παντα γυναικες και όποτε είναι άνδρες φοβασαι μη σου βαλουν τιποτα λαθος ειλικρινα(οι γυναικες είναι άψογες ,γρηγορες και χαμογελαστες)...Για πολλες ελαφρες δουλειες ταυτοχρονα και καλυτερη οργανωση οι γυναικες είναι σαφως καλυτερες...Ενω οι άντρες κανουν λιγα πραγματα αλλα σε περισσοτερη ένταση(βλεπουμε μονο μπροστα,είμαστε λιγο μονοχνωτοι,ενω οι γυναικες εργαζονται σε πλατος εργασιων)...Άμα ψαξεις σε έρευνες ιατρικες για τον εγκεφαλο των φυλων θα τα δεις αυτα...Τα βλεπεις άλλωστε και στην καθημερινη ζωη(εγω πχ είμαι ακριβως έτσι,τις πολλες ψιλοδουλειες και την οργανωση την βαριεμαι και δεν αντεχω,θελω να μου βαλουν μια δουλεια και να την κανω ΄με την μεγαλυτερη δυνατη αποδοση...Είναι θεμα εγκεφαλου...Οι άνδρες εργαζομαστε και λειτουργουμε πιο πολυ σε βαθος,και οι γυναικες σε πλατος,-αν το πιασατε το υπονοούμενο:P:D-

Είναι καλυτερες στην οργανωση των εργασιων στο σπιτι...Την καθε δουλεια μονη της όμως την κανει μερικες φορες πιο αποδοτικα ο άντρας.Στα εστιατορια τα πολλα πιατα τα πλενουν ίσως περισσοτερο οι άνδρες...Και όντως στις επιχειρησεις αξιοποιουν πληρως την οργανωτικοτητα τους οι γυναικες..Γιαυτο και παντα δουλευαν στις επιχειρησεις-και οι μελισσες θηλυκες είναι μην το ξεχναμε:)-...Για καθε επιχειρηση που λειτουργει,υπαρχουν στρατιες γυναικων που οργανωνουν τα παντα..απο την κορυφη μεχρι τις καθαριστριες..Οι γυναικες έχουν άλλο τροπο διοικησης μιας εταιριας απο τον άνδρα,αλλα μπορουν να είναι το ίδιο ή και περισσοτερο αποδοτικες...
Αυτό έχει να κάνει καθαρά με τα μηνύματα που δέχονται τα δύο φύλα όσο μεγαλώνουν. Τα κορίτσια αντιγράφουν συνήθως τη μητέρα τους την οποία βλέπουν να οργανώνει το σπίτι, να μαγειρεύει κτλ ενώ τα αγόρια πέρα βρέχει σε αυτά τα θέματα :P (αναφέρομαι για τη μέση ελληνική οικογένεια). Βλέπουν ένα αγόρι να κάνει δουλειές και το αντιμετωπίζουν σαν κάτι αξιοπερίεργο. :)
Εν τω βάθει λοιπόν, θεωρώ πως είναι θέμα στερεότυπο που απλά διαιωνίζεται και όχι κάτι εκ γενετής προκαθορισμένο στους εγκεφάλους.

Όσο για τα επαγγέλματα όπου επικρατούν οι γυναίκες (γραμματέας, ταμίας κτλ), θαρρώ πως ζητούνται περισσότερο από εργοδότες κυρίως επειδή είναι πιο "ζεστές" σαν προσωπικότητες. :)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και άμα είναι ορφανα τα παιδια ,παλι το κοριτσι θα κανει το νοικοκυριο σε ένα σπιτι και τις βαριες δουλειες το αγορι...Το αγορι γινεται πιο χεροδυναμο βλεποντας τον πατερα του?Εγω είχα πατερα δικηγορο,αλλα απο νηπιο ήθελα δωρο -γαργαλεια,εργαλεια φυσικα-και μου αρεσαν οι ηλεκτρονικες μηχανες και το διαστημα...Στη αδελφη μου αρεσε η λογοτεχνια και ήταν οργανωμενη απο την κουνια της,...Κανεις δεν με έμαθε να έχω τεχνικο μυαλο απο την οικογενεια μου ,αλλα απο όταν θυμαμαι τον εαυτο μου με τραβαγαν τα μηχανηματα...Απο την κουνια ,οι έμπειρες γυναικες απο τις κινησεις και την έκφραση ξεχωριζουν τα αρσενικα απο τα θηλυκα....Καθε άνθρωποςαποτελειται και απο τα γονιδια του και απο την επιρροη του περιβαλλοντος(σε διαφορα ποσοστα)αλλα παντα υπαρχουν και δυο παραγοντες...Η αδελφη μου απο μικρουλα εκρυβε και φυλαγε μπισκοτα στην ντουλαπα για να έχει μετα...ενω εγω τα έτρωγα όλα με τη μια!Δεν με έμαθε κανεις γιαυτο...


Εν τω βάθει λοιπόν, θεωρώ πως είναι θέμα στερεότυπο που απλά διαιωνίζεται και όχι κάτι εκ γενετής προκαθορισμένο στους εγκεφάλους.

δηλαδη εσυ λες ότι δεν υπαρχουν γονιδιακες διαφορες στα δυο φυλα!Καινουρια θεωρια!Για πεστη σους βιολογους....(εγω παντως κατουραω όρθιος...;) και τα μαλια ήδη είναι ελαχιστα και ασθενη πανω στο κεφαλι μου,δεν με έμαθε ο πατερας μου τεστοστερονη..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και άμα είναι ορφανα τα παιδια ,παλι το κοριτσι θα κανει το νοικοκυριο σε ένα σπιτι και τις βαριες δουλειες το αγορι..

εγω δεν κανω παντως....:eek:

αλλα απο όταν θυμαμαι τον εαυτο μου με τραβαγαν τα μηχανηματα...

και την ξαδερφη μου επισης!:eek:


ενω εγω τα έτρωγα όλα με τη μια!Δεν με έμαθε κανεις γιαυτο...

Και εγω το ιδιο εκανα και κανω!!!!!!:eek:


(εγω παντως κατουραω όρθιος...;)
ο πατερας της κολλητης μου καθιστος...:eek:


Αρα..??????
Σημαινουν κατι ολα αυτα για εμενα, την ξαδερφη μου και τον πατερα της κολλητης μου?!:eek::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top