• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ποια οδοντόκρεμα χρησιμοποιείτε;

Ποια οδοντόκρεμα χρησιμοποιείτε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 142)

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οι σχετικά συχνοί καθαρισμοί βοηθούν στο να διατηρούνται τα δόντια λευκά. Η λεύκανση δεν πολυσυνιστάται γιατί βλάπτει (σχετικά) το σμάλτο κι επιπλέον δεν κρατάει για πάντα (αν δε, πίνεις καφέδες/κρασι συχνά ή καπνίζεις, κρατάει ελάχιστα!).

Γενικά για να καταλάβετε αν τα δόντια σας είναι αρκούντως άσπρα (ή αν απλά το μυαλό σας χάνει :P ) πρέπει να συγκρίνετε το λευκό τους με το λευκό των ματιών σας (εμένα πχ είναι στάνταρ πιο κίτρινα τα δόντια). Και πάντως να ξέρετε πως όσο πιο λευκά είναι τα δόντια, τόσο πιο ευπαθή είναι (ή ο πατριός μου που είναι οδοντίατρος μου χρύσωνε το χάπι τόσα χρόνια! :P )
Συμφωνω σε ολα, εκτος απο το υπογραμμισμενο. Που το ακουσες ; Δ ετο εχω ξανακουσει. Και δε μου φαινεται να στεκει πολυ γιατι οι διαφορες στο λευκο του χιτωνα του οφθαλμου ειναι μικρες απο ατομο σε ατομο, αλλα το φυσικο χρωμα των δοντιων διαφερει πολυ περισσοτερο me thinks.

πολύ φοβάμαι ότι σου χρύσωνε το χάπι :P
η αδερφή μου έχει κατάλευκα δόντια (με κάπνισμα, καφέδες κι όλα τα σχετικά) κι ένα σφράγισμα όλο κι όλο μέσα στο στόμα της
εγώ ούτε σε πια κατηγορία υπόλευκου είμαι δεν ξέρω και έχω και 4-5 σφραγίσματα :/:
To xρωμα δεν σχετιζεται με την υγεια των δοντιων με αυτο τον τροπο (το φυσικο χρωμα εννοω).

Να ξεκαθαρισουμε κατι :

Το φυσικο χρωμα των δοντιων δεν ειναι απαραιτητα το λευκο. Μαλιστα συνηθως ΔΕΝ ειναι το λευκο, αλλα διάφορες αποχρωσεις υπολευκες και υποκιτρινες.

Απλα αρχισε να παρουσιαζεται σαν ενδειξη ομορφιας και υγειας το φανταχτερο λευκο (Ross, Friends) και ο κοσμος εχει παθει ψυχωση με το θεμα.

Eπισης καλο να ξερουμε οτι στις ΗΠΑ βρεθηκαν 2 περιπτωσεις νεαρων ατομων (20+) που παρουσιασαν καρκινο στην γλωσσα χωρις να εχουν κανεναν γνωστο παραγοντα προκλησης του και υποψιαζονται την λευκανση που εκαναν. Δεν εχει αποδειχθει κατι ακομα, αλλα παρατηρειται και μια αυξηση σε καρκινωματα στοματικης κοιλοτητος σε νεα ατομα, που δεν συνδεονται με αλκοολ και καπνισμα.

Η ουσια που εχουν μεσα οι λευκανσεις, δεν ειναι και οτι καλυτερο για τα δοντια. Απο μερικα χρονια δοκιμων, κατεληξαν (τα κριτηρια παντα θα τα βλεπω υποπτα) οτι 10% της ουσιας ειναι ασφαλες. Αν ηταν απολυτα ασφαλης η ουσια θα εβαζαν περισσοτερη. ;) Ειναι υπεροξειδιο της καρβαμιδης και στο στομα διασπαται σε ουρια και υπεροξειδιο του υδρογονου. Το 2ο ειναι που κανει τη δουλεια. Αλλα ειναι πρακτικα μια ελευθερη ριζα, μια ενωση πολυ δραστικη, που γιαυτο μπορει να κανει και ζημια.Το σαλιο μας προστατευει, αλλα κατα ποσο δεν ξερω. Επισης το σαλιο μειωνεται πολυ οταν κοιμομαστε.

Γενικα, οπως και με το μαυρισμα, ή την διατροφη, προσεχτε τι ουσιες βαζετε στο σωμα σας. Δε θα σας προσεξουν οι "καλοι ανθρωποι στις μεγαλοεταιριες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Συμφωνω σε ολα, εκτος απο το υπογραμμισμενο. Που το ακουσες ; Δ ετο εχω ξανακουσει. Και δε μου φαινεται να στεκει πολυ γιατι οι διαφορες στο λευκο του χιτωνα του οφθαλμου ειναι μικρες απο ατομο σε ατομο, αλλα το φυσικο χρωμα των δοντιων διαφερει πολυ περισσοτερο me thinks.

To xρωμα δεν σχετιζεται με την υγεια των δοντιων με αυτο τον τροπο (το φυσικο χρωμα εννοω).

Να ξεκαθαρισουμε κατι :

Το φυσικο χρωμα των δοντιων δεν ειναι απαραιτητα το λευκο. Μαλιστα συνηθως ΔΕΝ ειναι το λευκο, αλλα διάφορες αποχρωσεις υπολευκες και υποκιτρινες.

Απλα αρχισε να παρουσιαζεται σαν ενδειξη ομορφιας και υγειας το φανταχτερο λευκο (Ross, Friends) και ο κοσμος εχει παθει ψυχωση με το θεμα.

Eπισης καλο να ξερουμε οτι στις ΗΠΑ βρεθηκαν 2 περιπτωσεις νεαρων ατομων (20+) που παρουσιασαν καρκινο στην γλωσσα χωρις να εχουν κανεναν γνωστο παραγοντα προκλησης του και υποψιαζονται την λευκανση που εκαναν. Δεν εχει αποδειχθει κατι ακομα, αλλα παρατηρειται και μια αυξηση σε καρκινωματα στοματικης κοιλοτητος σε νεα ατομα, που δεν συνδεονται με αλκοολ και καπνισμα.

Η ουσια που εχουν μεσα οι λευκανσεις, δεν ειναι και οτι καλυτερο για τα δοντια. Απο μερικα χρονια δοκιμων, κατεληξαν (τα κριτηρια παντα θα τα βλεπω υποπτα) οτι 10% της ουσιας ειναι ασφαλες. Αν ηταν απολυτα ασφαλης η ουσια θα εβαζαν περισσοτερη. ;) Ειναι υπεροξειδιο της καρβαμιδης και στο στομα διασπαται σε ουρια και υπεροξειδιο του υδρογονου. Το 2ο ειναι που κανει τη δουλεια. Αλλα ειναι πρακτικα μια ελευθερη ριζα, μια ενωση πολυ δραστικη, που γιαυτο μπορει να κανει και ζημια.Το σαλιο μας προστατευει, αλλα κατα ποσο δεν ξερω. Επισης το σαλιο μειωνεται πολυ οταν κοιμομαστε.

Γενικα, οπως και με το μαυρισμα, ή την διατροφη, προσεχτε τι ουσιες βαζετε στο σωμα σας. Δε θα σας προσεξουν οι "καλοι ανθρωποι στις μεγαλοεταιριες".

Μα όταν κάνεις λεύκανση τα δόντια σου επανέρχονται στο φυσικό τους χρώμα. Αν ποτέ δεν ήταν κατάλευκα (γιατί όντως το φυσικό χρώμα των δοντιών δεν είναι το λευκό του τοίχου πχ) ποτέ δεν θα γίνουν κατάλευκα. Απλά θα επανέλθουν στο φυσικό τους.

Εγώ πέρυσι που έκανα λεύκανση και εσκεμμένα το έψαξα πάααααρα πολύ, επισκέφτηκα 10 ιατρεία και όχι για να κάνω χαμόγελο hollywood αλλά λόγω τσιγάρου ήταν πλέον σχετικά αντιαισθητικά, τα δόντια μου επανήλθαν στο φυσικό τους.

Όσον αφορά την ουσία που λες, έχω ακούσει και εγώ για κάποια περιστατικά αλλά για ανθρώπους που πήγαν σε φαρμακείο και πήραν από μόνοι τους κάποια προιόντα που κυκλοφορούν και τάχα κάνουν λεύκανση, όχι από ιατρό.

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω ότι η ποσότητα που βάζεις στα "μασελάκια" είναι Πολύ συγκεκριμένη και δεν υπάρχει περιθώριο ώστε να εισχωρήσει στο στόμα τρελλή ποσότητα. Ελάχιστη από ότι θυμάμαι σχεδόν μηδαμινή.

Μετά από ένα χρόνο μπορώ να σας πω ότι τα δόντια μου είναι ακόμα σε νορμάλ κατάσταση!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μα όταν κάνεις λεύκανση τα δόντια σου επανέρχονται στο φυσικό τους χρώμα. Αν ποτέ δεν ήταν κατάλευκα (γιατί όντως το φυσικό χρώμα των δοντιών δεν είναι το λευκό του τοίχου πχ) ποτέ δεν θα γίνουν κατάλευκα. Απλά θα επανέλθουν στο φυσικό τους.
Τοτε λες τα τελευταια χρονια, εντελως ξαφνικα, να ασπρισαν τα δοντια του κοσμακη αποτομα ; :P

Όσον αφορά την ουσία που λες, έχω ακούσει και εγώ για κάποια περιστατικά αλλά για ανθρώπους που πήγαν σε φαρμακείο και πήραν από μόνοι τους κάποια προιόντα που κυκλοφορούν και τάχα κάνουν λεύκανση, όχι από ιατρό.
Δεν παιζει ρολο η μεθοδος. Η ουσια ειναι η ιδια και για τις 2.

Σε ατομα που εχουν "λερωσει" αρκετα τα δοντια τους, το αποτελεσμα ειναι πιο εμφανες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Τοτε λες τα τελευταια χρονια, εντελως ξαφνικα, να ασπρισαν τα δοντια του κοσμακη αποτομα ; :P

Δεν παιζει ρολο η μεθοδος. Η ουσια ειναι η ιδια και για τις 2.

Σε ατομα που εχουν "λερωσει" αρκετα τα δοντια τους, το αποτελεσμα ειναι πιο εμφανες.

Τα πολύυ λευκά δόντια είναι πορσελάνινα και οχι από λεύκανση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλα εκεινα ειναι φακοι , δεν ειναι δοντια :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Αquafresh αλλά τώρα τελευταία Colgate
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Συμφωνω σε ολα, εκτος απο το υπογραμμισμενο. Που το ακουσες ; Δ ετο εχω ξανακουσει. Και δε μου φαινεται να στεκει πολυ γιατι οι διαφορες στο λευκο του χιτωνα του οφθαλμου ειναι μικρες απο ατομο σε ατομο, αλλα το φυσικο χρωμα των δοντιων διαφερει πολυ περισσοτερο me thinks.

Mου το έχει πει ο πατριός μου που είναι οδοντίατρος.. τώρα τι να σου πω! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Οι σχετικά συχνοί καθαρισμοί βοηθούν στο να διατηρούνται τα δόντια λευκά. Η λεύκανση δεν πολυσυνιστάται γιατί βλάπτει (σχετικά) το σμάλτο κι επιπλέον δεν κρατάει για πάντα (αν δε, πίνεις καφέδες/κρασι συχνά ή καπνίζεις, κρατάει ελάχιστα!).

Γενικά για να καταλάβετε αν τα δόντια σας είναι αρκούντως άσπρα (ή αν απλά το μυαλό σας χάνει :P ) πρέπει να συγκρίνετε το λευκό τους με το λευκό των ματιών σας (εμένα πχ είναι στάνταρ πιο κίτρινα τα δόντια). Και πάντως να ξέρετε πως όσο πιο λευκά είναι τα δόντια, τόσο πιο ευπαθή είναι (ή ο πατριός μου που είναι οδοντίατρος μου χρύσωνε το χάπι τόσα χρόνια! :P )

και εμένα η οδοντίατρος μου μου έχει πει να μην κάνω λεύκανση γιατί χαλάει το σμάλτο....
επίσης συμφωνώ πως τα πιο κίτρινα δόντια είναι πιο ανθεκτικά... το βλέπω από εμένα και την αδελφή μου...
είμαι 21 ετών και δεν έχω κάνει ακόμα, ευτυχώς, ούτε ένα σφράγισμα και κάτι άσχετο... δεν χρειάζομαι σιδεράκια
αντίθετα η αδελφή μου έχει κάνει ένα κάρο σφραγίσματα παρόλο που έχει πιο άσπρα δόντια

α τι ξέρετε για τις οδοντόπαστες του lidle, plus και dia?

είναι καλές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DIMITRIS_

Νεοφερμένος

Ο DIMITRIS_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
πηρα την καινουρια ΑΙΜ whitening Που υποσχεται στιγμιαια λευκανση αλλα χαιρι δεν ειδα.
εκλεισα ραντεβου για λευκανση.
χτες ειχα την 1η επισκεψη οπου μου εκανε καθαρισμο,φθοριωση και κατι ακομα και σημερα θα παω για την λευκανση!!!


ευχηθειτε μου καλα αποτελεσματαααααααααααααααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Mια ειδική για τα σιδεράκια που φοράω που μου έδωσε ο ορθοδοντικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Εκείνες τις θεικές οδοντόκρεμες με γεύσεις της Colgate! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Mια ειδική για τα σιδεράκια που φοράω που μου έδωσε ο ορθοδοντικός.

Aχχχχχχχχχχχχ τι μου θύμισες!!:redface: Όταν φόραγα σιδεράκια μου είχε δώσει ο ορθοδοντικός μια που μύριζε βατόμουρο-μέντα...τι ωραία που ήταν!!! Υπάρχει ακόμα;;

Τώρα πήρα αυτήν την aquafresh με την αντλία που διαφημίζουν αλλά δεν μου πολύ αρέσει!! Γενικά πάντως ότι βρώ βάζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Colgate σταθερά, αξία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Colgate Herbal! Για την γεύση κυρίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Οποια βρω μπροστα μου!!!

Ωστοσο απο τις αγαπημενες μου ειναι μια κιτρινη με γευση λεμονι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
AIM White NOW. Με άλλες οδοντόκρεμες δεν έχω δει την διαφορά η AIM White NOW με βοήθησε αρκετά στην γρήγορη λεύκανση των δοντιών μου. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
AIM White NOW χρησιμοποιούσα αλλα μου υποχωρησαν τα ουλα και την αλλαξα.
Τωρα οποια νά ναι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
AIM White NOW χρησιμοποιούσα αλλα μου υποχωρησαν τα ουλα και την αλλαξα.
Τωρα οποια νά ναι...:P

Πλάκα κάνεις;;;! :P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Oχι.
Αφου ειχα ρωτησει και τον οδοντιατρο και μου πε να την αλλάξω γιατι μπορει να με πειραζει καποιο συστατικο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top