Συζήτηση για τα νέα φορολογικά μέτρα

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
απλά... αν έχεις μερικά δις... και χάσεις κανα εκατομυριάκι... ε... δε χάθηκε κι ο κόσμος :P
Όποτε να φανταστώ ότι δεν σε πείραξε και τόσο που αυξήθηκαν οι φορολογικοί συντελεστές; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Όποτε να φανταστώ ότι δεν σε πείραξε και τόσο που αυξήθηκαν οι φορολογικοί συντελεστές; :)
Προσωπικα αν είχα μερικά δις δεν θα με πείραζε. Αλλά μιας και ο μέσος Ελληνας ΔΕΝ εχει..... ε δεν νομιζω να είναι και πολλοί αυτοί που δεν τους πείραξε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα οι συντελεστές είναι ποσοστά αρά αναλογικά για όλους το ίδιο είναι η αύξηση.

Έτσι ο πλούσιος θα χάσει 10.000 από τους νέους συντελεστές, ενώ ο φτωχός 10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
O πλούσιος όμως θα μπορεί και πάλι να ζήσει. Ο φτωχός παίζει αυτά τα 10 να ηταν το φαί του, η ΔΕΗ, κάτι αναγκαίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μα οι συντελεστές είναι ποσοστά αρά αναλογικά για όλους το ίδιο είναι η αύξηση.

Έτσι ο πλούσιος θα χάσει 10.000 από τους νέους συντελεστές, ενώ ο φτωχός 10

το πλέον ... απλοϊκό...

Αλλιώς θα "πονέσουν" κάποιον με ετήσιο εισόδημα 50.000? τα εξτρα 1050? που καλείται να πληρώσει και αλλιώς κάποιον με ετήσιο εισοδημα 15.000? ;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Όποτε να φανταστώ ότι δεν σε πείραξε και τόσο που αυξήθηκαν οι φορολογικοί συντελεστές; :)


η σύγκριση είναι άστοχη
τι σχέση μπορεί να έχουν οι κρατικοί φόροι με το κέρδος μιας επιχείρησης?
η πρώτη περίπτωση είναι η νόμιμη κλεψιά του κράτους στους πολίτες του και η δεύτερη είναι πώληση υπηρεσιών
Συζητάμε ότι οι ιδιοκτήτες έχουν αρχίσει και χάνουν απ τα ΕΣΟΔΑ της ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ τους, κι όχι αν τους κλέβει ή όχι η εφορία και το κράτος.
Επίσης, αν μιλήσω στο δικό σου σκεπτικό, τι σχέση μπορεί να έχει το ότι εγώ που παίρνω 900 ευρώ μισθό θα δώσω τα 100 σε φόρους, με αυτόν που παίρνει 9,000,000 και θα δώσει 10,000 σε φόρους? Το βλέπεις να είναι ίδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μα οι συντελεστές είναι ποσοστά αρά αναλογικά για όλους το ίδιο είναι η αύξηση.

Έτσι ο πλούσιος θα χάσει 10.000 από τους νέους συντελεστές, ενώ ο φτωχός 10

O πλούσιος όμως θα μπορεί και πάλι να ζήσει. Ο φτωχός παίζει αυτά τα 10 να ηταν το φαί του, η ΔΕΗ, κάτι αναγκαίο.

το πλέον ... απλοϊκό...

Αλλιώς θα "πονέσουν" κάποιον με ετήσιο εισόδημα 50.000? τα εξτρα 1050? που καλείται να πληρώσει και αλλιώς κάποιον με ετήσιο εισοδημα 15.000? ;):)

η σύγκριση είναι άστοχη
τι σχέση μπορεί να έχουν οι κρατικοί φόροι με το κέρδος μιας επιχείρησης?
η πρώτη περίπτωση είναι η νόμιμη κλεψιά του κράτους στους πολίτες του και η δεύτερη είναι πώληση υπηρεσιών
Συζητάμε ότι οι ιδιοκτήτες έχουν αρχίσει και χάνουν απ τα ΕΣΟΔΑ της ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ τους, κι όχι αν τους κλέβει ή όχι η εφορία και το κράτος.
Επίσης, αν μιλήσω στο δικό σου σκεπτικό, τι σχέση μπορεί να έχει το ότι εγώ που παίρνω 900 ευρώ μισθό θα δώσω τα 100 σε φόρους, με αυτόν που παίρνει 9,000,000 και θα δώσει 10,000 σε φόρους? Το βλέπεις να είναι ίδιο?


Παιδιά μην γράφουμε ότι θέλουμε, ή τουλαχιστον ας ανοίξουμε ένα κατάλληλο θέμα.

Καταρχάς το αρχικο σχόλιο της Κουε, το οποίο προσωπικά βρήκα άστοχο, αφορούσε την απωλεια κερδών κι όχι την φορολογία.
Αφου θέλετε να το εξετάσουμε φορολογικά, λάβετε υπόψη σας πως το 10% φορολογικός συντελεστής αφορά επιτηδευματίες και εισοδηματίες κι όχι μισθωτούς.
Οπότε Εχp και Υοuki η έκφραση φτωχός δεν κολλάει, προσωπικά δεν ξέρω κανέναν με δική του επιχείρηση ακόμη και περίπτερο ή με εισοδήματα απο ενοίκια ή μερίσματα να είναι φτωχός και να του λείπει το ψωμί(άλλο αν γκρινιάζει ότι δεν τα βγάζει πέρα όπως κάνουμε όλοι γιατί έχει ένα σωρό έξοδα για αγαθά "πολυτελείας"-οικονομικός ο όρος).

Δεύτερον Res o εισοδηματίας ή επιτηδευματίας που δηλώνει 10.500 ευρώ(εδώ γελάμε) και θέλει να
είναι στο αφορολόγητο όπως ο μισθωτός είναι ολοφάνερο ότι φοροδιαφεύγει(εμπειρικά μιλώντας).Ακόμη και περίπτερο να έχεις θα βγάλεις περισσότερο απο 875 ευρώ το μήνα.
Δεν είναι δυνατόν ο μισθωτός με μισθό ας πούμε 750 ευρώ να δηλώνει (με μια πρόχειρη προσέγγιση δώρων και επιδομάτων) 11.000 το χρόνο σύμφωνα με την βεβαίωση αποδοχών του και ο επιτηδευματίας να δηλώνει λιγότερα.
Αν πραγματικά βγάζει τόσα(πραγμα εντελώς απίθανο) τότε σύμφωνα με το ΜΣΚΚ (κανόνας οικονομίας,εμπορίου αλλά κι απλής λογικής) θα επρεπε να κλείσει αυτη τη ζημιογόνα επιχείρηση και να δουλέψει ως μισθωτός.

Και τέλος Κουε αυτός που παίρνει 9.000.000 (ή μάλλον καλύτερα βγάζει γιατί να είναι μισθωτός αποκλείεται) θα πληρώσει 900.000 ευρώ και ναι είναι το ίδιο αναλογικά.Άσε που εσύ επειδή εισαι μισθωτή οι νέοι φορ.συντ. δεν σε πιάνουν.



Υ.Γ.Ολα αυτά θα τα βρείτε και στο facebook (για να παραμείνω εντός:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
η σύγκριση είναι άστοχη
τι σχέση μπορεί να έχουν οι κρατικοί φόροι με το κέρδος μιας επιχείρησης?
η πρώτη περίπτωση είναι η νόμιμη κλεψιά του κράτους στους πολίτες του και η δεύτερη είναι πώληση υπηρεσιών
Συζητάμε ότι οι ιδιοκτήτες έχουν αρχίσει και χάνουν απ τα ΕΣΟΔΑ της ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ τους, κι όχι αν τους κλέβει ή όχι η εφορία και το κράτος.
Επίσης, αν μιλήσω στο δικό σου σκεπτικό, τι σχέση μπορεί να έχει το ότι εγώ που παίρνω 900 ευρώ μισθό θα δώσω τα 100 σε φόρους, με αυτόν που παίρνει 9,000,000 και θα δώσει 10,000 σε φόρους? Το βλέπεις να είναι ίδιο?
Δεν υπολογίζεις αν υποθέσουμε ότι η αύξηση είναι 10% τότε αυτός με 900 ευρώ θα πληρώνει παραπάνω 9 ευρώ και αυτός με 9.000.000 θα πληρώσει 90.000.

Επίσης, θα ήθελα να δω αν έχεις την ίδια άποψη για την χασούρα αν οι μισθοί των υπάλληλων θα ήταν ποσοστιαία συνδεδεμένα με τα έσοδα της επιχειρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δεύτερον Res o εισοδηματίας ή επιτηδευματίας που δηλώνει 10.500 ευρώ(εδώ γελάμε) και θέλει να
είναι στο αφορολόγητο όπως ο μισθωτός είναι ολοφάνερο ότι φοροδιαφεύγει(εμπειρικά μιλώντας).Ακόμη και περίπτερο να έχεις θα βγάλεις περισσότερο απο 875 ευρώ το μήνα.
Δεν είναι δυνατόν ο μισθωτός με μισθό ας πούμε 750 ευρώ να δηλώνει (με μια πρόχειρη προσέγγιση δώρων και επιδομάτων) 11.000 το χρόνο σύμφωνα με την βεβαίωση αποδοχών του και ο επιτηδευματίας να δηλώνει λιγότερα.
Αν πραγματικά βγάζει τόσα(πραγμα εντελώς απίθανο) τότε σύμφωνα με το ΜΣΚΚ (κανόνας οικονομίας,εμπορίου αλλά κι απλής λογικής) θα επρεπε να κλείσει αυτη τη ζημιογόνα επιχείρηση και να δουλέψει ως μισθωτός.

αν και εντελώς οφφτόπικ, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι είναι ΠΑΡΑ πολλοί οι ελεύθεροι επαγγελματίες μηχανικοί που στην αρχή της καριέρας τους δεν ξεπερνούν τα 15.000 και δεν φοροδιαφεύγουν ούτε αποκρύπτουν ούτε μισό ευρώ.. .
Και ΔΕΝ μπορούν να σηκωθούν και να φύγουν από την "επιχειρηση", ούτε να δουλέψουν με άλλο καθεστώς από το μπλοκάκι.
Αν θέλεις, μπορώ να σου στείλω αναλυτικά το πως και το γιατί. Ας μην πηγαίνουμε από το ένα άλλο. Οι ελέυθεροι επαγγελματίες που δηλώνουν εισοδήματα της τάξης των 15.000? δεν είναι μόνο απατεώνες φοροφυγάδες που αποκρύπτουν τα μυριάδες άλλα κέρδη τους για να μείνουν στο αφορολόγητο. Στην τελική στα @@ τους αυτών και αν δώσουν 1050? παραπάνω. Για άλλους όμως που αυτή η επιστροφή τους εξασφαλίζει την.. ασφάλειά τους πχ. ναι είναι κάτι που τους καίει το συγκεκριμένο θέμα.

Σόρρυ για το οφφτόπικ απλώς για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους.

(αν και, θεωρητικώς μιλώντας είπαν ότι θα τους... προσέξουν αυτούς της παραπάνω κατηγορίας... θα τους βάλουν να πηγαίνουν στην...κ.ΔΟΥ να παρακαλάνε για τα αυτονόητα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Res σίγουρα υπάρχει και η κατηγορία που λες και άλλες παρομοιες που θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα δλδ ελευθεροι επαγγελαματίες στην αρχή της καριέρας τους όμως αυτοί δεν αποτελούν την πλειοψηφία των επιτηδευματιών και δυστυχώς (κυνικό αλλά αληθινό) μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.Κανείς δεν είπε πως το φορολογικο σύστημα είναι δίκαιο(κάποια ειδική ρύθμιση για αυτές τις κατηγορίες θα το έκανε κάπως αλλά πολύ αμφιβάλλω αν θα υπάρξει) όμως εξεταζοντάς το συνολικά είναι αναγκαίο.Λυπάμαι που εσύ και κάποιοι άλλοι ανήκετε στις κατηγορίες που πλήττονται όμως το ζήτημα σου ξαναγράφω το εξετάζω συνολικά.



Ε.........και σίγουρα όλα αυτά κάπου αναφέρονται στο facebook:confused::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
το ξέρω ότι δεν τα "έβαλες" με τους νέους (φτωχούς πλην τίμιους :P) νέους επαγγελματίες, απλά με... φυτίλισες, μιας και τα χλωρά [που] καίγονται, εξαιτίας της ... ανικανότητας μας ως χώρα συνολικά να βρούμε ένα σύστημα που να είναι δίκαιο για όλους και να χτυπάει εκεί που πρέπει και όχι στο "πάμε στα τυφλά και ε... άμα φάμε και κανά κατακαημένο στο δρόμο... τι να κάνουμε!"

α... και ... προφανώς κάπου υπάρχουν όλα αυτά στο facebook :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Καταρχην να προτείνω να γίνει ένα split μιας και βλέπω ότι θέλουμε να το συζητησουμε το θέμα?
Ας το κάνουμε έστω application στο facebook :P


Καταρχάς το αρχικο σxόλιο της Κουε, το οποίο προσωπικά βρήκα άστοχο, αφορούσε την απωλεια κερδών κι όχι την φορολογία.
Αφου θέλετε να το εξετάσουμε φορολογικά, λάβετε υπόψη σας πως το 10% φορολογικός συντελεστής αφορά επιτηδευματίες και εισοδηματίες κι όχι μισθωτούς.
Οπότε Εχp και Υοuki η έκφραση φτωχός δεν κολλάει, προσωπικά δεν ξέρω κανέναν με δική του επιχείρηση ακόμη και περίπτερο ή με εισοδήματα απο ενοίκια ή μερίσματα να είναι φτωχός και να του λείπει το ψωμί(άλλο αν γκρινιάζει ότι δεν τα βγάζει πέρα όπως κάνουμε όλοι γιατί έχει ένα σωρό έξοδα για αγαθά "πολυτελείας"-οικονομικός ο όρος).

Δεύτερον Res o εισοδηματίας ή επιτηδευματίας που δηλώνει 10.500 ευρώ(εδώ γελάμε) και θέλει να
είναι στο αφορολόγητο όπως ο μισθωτός είναι ολοφάνερο ότι φοροδιαφεύγει(εμπειρικά μιλώντας).Ακόμη και περίπτερο να έχεις θα βγάλεις περισσότερο απο 875 ευρώ το μήνα.
Δεν είναι δυνατόν ο μισθωτός με μισθό ας πούμε 750 ευρώ να δηλώνει (με μια πρόχειρη προσέγγιση δώρων και επιδομάτων) 11.000 το χρόνο σύμφωνα με την βεβαίωση αποδοχών του και ο επιτηδευματίας να δηλώνει λιγότερα.
Αν πραγματικά βγάζει τόσα(πραγμα εντελώς απίθανο) τότε σύμφωνα με το ΜΣΚΚ (κανόνας οικονομίας,εμπορίου αλλά κι απλής λογικής) θα επρεπε να κλείσει αυτη τη ζημιογόνα επιχείρηση και να δουλέψει ως μισθωτός.
Προσωπικά έχω πάρα πολλους φίλους και γνωστους που έχουν πολύ λιγότερα έσοδα από μένα και θα πληρωσουν τελικά πολύ παρπάνω φορο. Επιτηδευματίας δεν είναι μόνο το αφεντικό μου που δεν ξερει τι βγάζει, αλλά και οι 2 κολλητές μου που βγάζουν λιγότερα κι απο 7000 το χρόνο και όλα δηλωμένα μέχρι τελευταίας δεκάρας.
Και πραγματικά είναι πολλοί περισότεροι οι ελεύθεροι επαγγελματίες που ψωμολυσάνε (θα χεις ακούσει άλλωστε για τις γνωστες συμβάσεις έργου που μοναδικό σκοπό έχουν να επωμίζεται ο εργαζόμενος το βάρος των ασφαλιστικών εισφορών -βλ.ΟΑΕΕ- αντί του εργοδότη).

Επίσης, θα ήθελα να δω αν έχεις την ίδια άποψη για την χασούρα αν οι μισθοί των υπάλληλων θα ήταν ποσοστιαία συνδεδεμένα με τα έσοδα της επιχειρήσεις.
Εγώ πραγματικά θέλω να συνδεθεί ποσοστιαία ο μισθός μου με τα έσοδα της επιχείρησης. Λες αμα ήταν να κερδίσουν απο αυτό οι εργοδοτες να μην το χαν σκεφτεί? Αλλα μου φαίνεται ότι δεν τους συμφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Παιδιά μην γράφουμε ότι θέλουμε, ή τουλαχιστον ας ανοίξουμε ένα κατάλληλο θέμα.

Καταρχάς το αρχικο σχόλιο της Κουε, το οποίο προσωπικά βρήκα άστοχο, αφορούσε την απωλεια κερδών κι όχι την φορολογία.
Αφου θέλετε να το εξετάσουμε φορολογικά, λάβετε υπόψη σας πως το 10% φορολογικός συντελεστής αφορά επιτηδευματίες και εισοδηματίες κι όχι μισθωτούς.
Οπότε Εχp και Υοuki η έκφραση φτωχός δεν κολλάει, προσωπικά δεν ξέρω κανέναν με δική του επιχείρηση ακόμη και περίπτερο ή με εισοδήματα απο ενοίκια ή μερίσματα να είναι φτωχός και να του λείπει το ψωμί(άλλο αν γκρινιάζει ότι δεν τα βγάζει πέρα όπως κάνουμε όλοι γιατί έχει ένα σωρό έξοδα για αγαθά "πολυτελείας"-οικονομικός ο όρος).

Δεύτερον Res o εισοδηματίας ή επιτηδευματίας που δηλώνει 10.500 ευρώ(εδώ γελάμε) και θέλει να
είναι στο αφορολόγητο όπως ο μισθωτός είναι ολοφάνερο ότι φοροδιαφεύγει(εμπειρικά μιλώντας).Ακόμη και περίπτερο να έχεις θα βγάλεις περισσότερο απο 875 ευρώ το μήνα.
Δεν είναι δυνατόν ο μισθωτός με μισθό ας πούμε 750 ευρώ να δηλώνει (με μια πρόχειρη προσέγγιση δώρων και επιδομάτων) 11.000 το χρόνο σύμφωνα με την βεβαίωση αποδοχών του και ο επιτηδευματίας να δηλώνει λιγότερα.
Αν πραγματικά βγάζει τόσα(πραγμα εντελώς απίθανο) τότε σύμφωνα με το ΜΣΚΚ (κανόνας οικονομίας,εμπορίου αλλά κι απλής λογικής) θα επρεπε να κλείσει αυτη τη ζημιογόνα επιχείρηση και να δουλέψει ως μισθωτός.

Και τέλος Κουε αυτός που παίρνει 9.000.000 (ή μάλλον καλύτερα βγάζει γιατί να είναι μισθωτός αποκλείεται) θα πληρώσει 900.000 ευρώ και ναι είναι το ίδιο αναλογικά.Άσε που εσύ επειδή εισαι μισθωτή οι νέοι φορ.συντ. δεν σε πιάνουν.



Υ.Γ.Ολα αυτά θα τα βρείτε και στο facebook (για να παραμείνω εντός:P)

Mε συγχωρεί η χάρη σου, αλλά εγώ αυτή τη στιγμή ως νέα δικηγόρος παίρνω 700 ευρώ τον μήνα και είμαι και από τις τυχερές. Αυτό σημαίνει πως θα δηλώσω 8400 τον χρόνο. Από αυτά τα 840 θα μου τα πάρει η εφορία και άλλα 1200 πρεπει να πανε στην ασφαλεια μου..

Δεν πεινάνε είπες οι ελεύθεροι; :P

ΥΓ: Θεωρω πως θα επρεπε να εχει παραμείνει το αφορολογητο για όσους εκαναν εναρξη μεσα στα τελευταια δύο (μη σου πω πεντε) χρονια.
ΥΓ2: Πρωτα απάντησα γιατι ..φορτωσα κι εγω σαν την RE και μετα είδα πως το είχε ήδη πει. :P
ΥΓ3: Facebook ftw (να μεινω στο θεμα :P)
ΥΓ4: Θα μπορουσα θεωρητικα να μη δηλωσω τίποτα, αλλά δεν με συμφερει να εμφανισω μηδενικη φορολογική δήλωση. Άσε που εμένα κανονικά αν κοβω κάθε μήνα απόδειξη (στη δικηγορο) πρέπει η εφορια να μου παρακρατα κι ενα 20% το οποίο θα μου επιστρέφει στο τελος του χρόνου.. φυσικα εχω κανει συμφωνια να κοψω μια συνολικη αποδειξη στο τελος, να πληρωσω εγω την εφορια και να μου επιστραφουν υστερα απο λίγο, γιατί αν το εκανα μηνα - μηνα, δεν σου λέω τι θα έπαιρνα :P Κατά τα άλλα, το μονο που μου έλειπε ηταν το 10%! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αλλιώς θα "πονέσουν" κάποιον με ετήσιο εισόδημα 50.000? τα εξτρα 1050? που καλείται να πληρώσει και αλλιώς κάποιον με ετήσιο εισοδημα 15.000? ;):)
Δεν αναφερόμουν σε αυτό το μέτρο, την κατάργηση του αφορολογήτου, αλλά στην χθεσινή αύξηση των συντελεστών (τουλάχιστον κάτι τέτοιο πήρε το μάτι).

Φυσικά και το παραπάνω διαφωνώ κάθετα, όπως διαφωνώ και με το 10% της υπεραξίας των μετοχών. Ναι μεν πρέπει να φορολογείτε η υπεραξία, και ίσως το 1,5‰ να μην ήταν αρκετό. Όμως θα έπρεπε να είχαν ένα κατώτερο όριο, όπως 50.000? όπως έχουν κάποιες ευρωπαϊκές χώρες, ή τουλάχιστον να εξαιρέσουν τις επενδύσεις Intraday αφού το ΧΑΑ δεν προσφέρει ιδιαίτερες τέτοιες ευκαιρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Είναι πολλές οι συμβάσεις έργου που υποκρύπτουν μισθωτή εργασία ειδικά στα μελετητικά και δικηγορικά γραφεία που ξέρω.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Στην απόκρυψη των πραγματικών εισοδημάτων οδηγούν οι ρυθμίσεις για τα «μπλοκάκια»

Να αποκρύψουν τα πραγματικά εισοδήματά τους θα προτιμήσουν οι μισθωτοί που αμείβονται με δελτίο παροχής υπηρεσιών, προκειμένου να αποφύγουν το «χαράτσι» των 1.050 ευρώ, επισημαίνουν οι φοροτεχνικοί σχετικά με τις ρυθμίσεις για τα «μπλοκάκια».
Αυτό, βεβαίως, δεν ισχύει μόνο για τη συγκεκριμένη ρύθμιση από το φορολογικό «πακέτο» της κυβέρνησης. Έτσι, αντί να περιορισθεί η φοροδιαφυγή, ουσιαστικά ενθαρρύνεται, καθώς οι πολίτες διαπιστώνουν ότι φορολογούνται και (αν όχι κυρίως) οι μη έχοντες και κατέχοντες.
Σύμφωνα με τη ρύθμιση που θα κατατεθεί την Πέμπτη σε τροπολογία στη Βουλή, το αφορολόγητο όριο των 10.500 ευρώ θα εξακολουθήσει να ισχύει για τους ελεύθερους επαγγελματίες, οι οποίοι απασχολούνται αποκλειστικά από έναν εργοδότη και το ετήσιο εισόδημά τους δεν ξεπερνά τα 10.500 ευρώ ετησίως.
Έτσι, οι ελεύθεροι επαγγελματίες που το ετήσιο εισόδημά τους ανέρχεται μέχρι του ποσού των 10.500 ευρώ δεν θα φορολογούνται από το πρώτο ευρώ που αποκτούν με συντελεστή 10%.
Πάντως, όπως επισημαίνουν φοροτεχνικοί, και η ρύθμιση αυτή είναι κοινωνικά άδικη, καθώς η απαλλαγή δίνεται μόνο για όσους έχουν μηνιαίο καθαρό εισόδημα 875 ευρώ.
Αν, όμως, για παράδειγμα, έχουν (ή δηλώσουν) εισόδημα 900 ευρώ το μήνα, τότε θα πρέπει να πληρώσουν στην Εφορία 1.050 ευρώ!
Έτσι, λοιπόν, οι μισθωτοί που παίρνουν πάνω από 875 ευρώ το μήνα, θα αναγκάζονται είτε να αποκρύβουν τα πραγματικά τους εισοδήματα, λαμβάνοντας μέρος των αποδοχών σε «μαύρα», αδήλωτα χρήματα.
Επίσης, θα αναγκάζονται να δηλώνουν μεγαλύτερες από τις πραγματικές δαπάνες τους. Για παράδειγμα, ο μισθωτός που λαμβάνει 12.000 ευρώ τον χρόνο και έχει πραγματοποιήσει δαπάνες 1.000 ευρώ, μπορεί να δηλώσει δαπάνες 1.500 ευρώ προκειμένου να γλιτώσει από τον «κεφαλικό φόρο» των 1.050 ευρώ.




-----------------------------------------


Με τις υγείες μας... Προβλέπω η φοροδιαφυγή να αγγίζει τα όρια... που... πώς το χε πει ο "θηλυκός Μπουμπκα"?... "my limit is the sky" ;)


μπάχαλο... Here we come!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Σύμφωνα με τη ρύθμιση που θα κατατεθεί την Πέμπτη σε τροπολογία στη Βουλή, το αφορολόγητο όριο των 10.500 ευρώ θα εξακολουθήσει να ισχύει για τους ελεύθερους επαγγελματίες, οι οποίοι απασχολούνται αποκλειστικά από έναν εργοδότη και το ετήσιο εισόδημά τους δεν ξεπερνά τα 10.500 ευρώ ετησίως.
Και για να συμβεί αυτό ο Ε.Ε. θα πρέπει να κάνει δήλωση ότι τα εισοδήματά του προέρχονται από έναν και μόνο εργοδότη. Αυτό είναι παράνομο, όμως. Και προκειμένου ο εργοδότης να μη φάει το κεφάλι του με το ΙΚΑ θα προτιμήσει να δώσει μαύρα τα λεφτά ή θα πληρώσει τον επιπλέον φόρο του υπαλλήλου ώστε αυτός να μην κάνει τη..."ρουφιανιά".

Ωραία τα έχουν σκεφτεί...
Πρέπει πάντως να βρίσκονται σε κατάσταση πανικού. Και θα την πληρωσουμε πάλι όλοι εμείς. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κατσε βρε Γιουκι μου. Δεν νομιζω πως ειναι παράνομο εγώ να δηλωσω πως συνεργάζομαι αποκλειστικά με ένα δικηγορικό γραφείο.. και απλά δεν έχω δικούς μου πελάτες. Τι χάνω; :confused:

(ναι οκ εχει στοιχεία σύμβασης εξαρτημένης εργασίας η δουλειά μου εκεί, αλλά φυσικά δεν εχουμε υπογράψει συμβαση έργου ή οποιαδήποτε άλλη σύμβαση για την συνεργασία μας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
ναι οκ εχει στοιχεία σύμβασης εξαρτημένης εργασίας η δουλειά μου εκεί

Αυτό ακριβώς. Έχει στοιχεία εξαρτημένης εργασίας (στις περισσότερες περιπτώσεις δε ΕΙΝΑΙ σχεση εξαρτημένης εργασίας), αλλά ΔΕΝ αμοίβεται ως τέτοια. Δηλαδή παίρνει ο εργαζόμενος 12 και όχι 14 μισθούς, πληρώνει μόνος του την ασφάλειά του κλπ κλπ. Από την άλλη έχει αποκλειστική απασχόληση στο συγκεκριμένο εργοδότη, συγκεκριμένο ωράριο, άδεια κλπ (στοιχεία δηλαδή της εξαρτημένης εργασίας και στις περισσότερες επίσης των περιπτώσεων καλύπτονται από τον εργαζόμενο "πάγιες και διαρκείς ανάγκες", κυρίως στις συμβάσεις έργου του δημοσίου τομέα. Αυτό είναι παράνομο.
Σε περίπτωση ελέγχου από το ΙΚΑ ή σε περίπτωση που ο εργαζόμενος το καταγγείλει κατά πάσα πιθανότητα θα καταφέρει να υπογράψει σύμβαση μισθωτής εργασίας και το ΙΚΑ από την άλλη θα καταλογίσει στον εργοδότη όλες τις ασφαλιστικές εισφορές που αναλογούν!

(Δεν ξέρω συγκεκριμένα για τη δική σου δουλειά, αλλά οι 8 στους 10 γνωστούς μου που εργάζονται και αμοίβονται με... "μπλοκάκι", θα έπρεπε να είναι μισθωτοί.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Φιουυυυυ πάμε πάλι απο την αρχή (φιρί φιρί το πάω να κάνω συλλογή αρνητικών ψήφων το ξέρω :P:P:P αλλά θα το ρισκάρω).

Για να μην κάνω παραθέσεις το μνμ σαφώς αναφέρεται σε youki και καγίρα και οποιοδήποτε άλλον ενδιαφερόμενο.

Γιούκι οι φίλες σου που παίρνουν 7000 ευρώ το χρόνο είναι στο αφορολογητο.
Καγίρα με 8400 όπως λες κι εσύ είσαι στο αφορολόγητο.
Ξαναγράφω πως μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.
Το φορολογικό σύστημα δεν είναι δίκαιο, ούτε ολοσωστο.Κανείς δεν ικανοποιείται όταν πρέπει να πληρώσει φόρους.
Λυπάμαι για όσους θα καούν με τα ξερά όμως ξαναλέω πως εγώ το βλέπω συλλογικά.
Είναι λογικό και ηλικιακά αν το δείτε εσείς ή οι γνωστοί σας που είναι στο ελεύθερο να μην βγάζετε ένα σκασμό λεφτά γιατί βρισκόσαστε στο ξεκίνημα της καριερας σας.Όμως το μεγαλύτερο ποσοστό των επιτηδευματιών δεν ανήκει σε αυτήν την κατηγορία.
Πέρα απο εσάς υπάρχει και πλήθος επιχειρηματιών(μικρομεσαίων στο παράδειγμα) βενζινάδικα,καφετέρειες,μπαρ,σουπερ μάρκετ,περίπτερα,γραφικές τέχνες, ασφαλιστικές,διαφημιστικές κ.α. και κυρίως σε αυτούς στοχέυουν.

Όλοι ακόμη και αυτοί όμως αντιτίθεται όταν θα έρθει η ώρα να πληρώσουν.Σε κανέναν μας δεν αρέσει να βάζει το χέρι στην τσέπη.

Αυτό όμως θα πρέπει να το θυμόμαστε όχι μόνο όταν εξαγγέλεται ένα νέο φορολογικό μέτρο.
Η φοροδιαφυγή είναι ένα κύκλωμα που συντηρείται απο όλους μας έστω και άθελα μας.
Πως? Nα μην πιάσουμε τα μεγάλα κεφάλια που παίρνουν ένα κάρο μίζες, κυβερνητικοί και μη.
Ακόμα και όλοι οι υπολοιποι έστω και ότι δηλώνεις όσα παίρνεις μέχρι δεκάρας το ξέρεις πως συντελείς στην φοροδιαφυγή όταν αγοραζεις ο,τιδήποτε χωρίς απόδειξη, κατεβάζεις παράνομα αρχεία απο το ιντερνετ, δεν παίρνεις θεωρημένο απο την εφορία εισητήριο στο κλαμπ(αυτό το αγνοούν οι περισσότεροι), δεν ελέγχεις αν είναι δική σου η απόδειξη στην ταβέρνα/καφέτερεια, κάνεις ιδιαίτερα αδήλωτα, δέχεσαι να μην δηλωθεί όλο το ενοίκιο που πληρώνεις, δουλεύεις χωρίς ένσημα ή δεν σου δηλώνουν τις υπερωρίες, δεν παίρνεις θεωρημένη απόδειξη απο το παρκινγκ και ένα σωρό άλλα που καμμιά φορά δεν είναι και στο χέρι σου να αποφυγεις.

Αν,αν,αν υποθετικά όλα λειτουργούσαν ρολόι και αντιλαμβανόμασταν ότι οι έμμεσοι και άμεσοι φόροι είναι το κυριότερο κρατικό έσοδο και δεν γαλουχιζόμασταν με την ιδέα να το αποκρύψουμε αν μπορούμε, ίσως τότε το φορολογικό σύστημα να ήταν πιο δίκαιο.Αλλά αυτό είναι μια ουτοπική άποψη μιας απελπισμένης μη ενεργής πια λογίστριας.

Κι ομολογώ ότι γελάω σε κάθε πολιτική εξαγγελία που τάζει ταυτοχρόνως αύξηση μισθών,μείωση φόρων και μείωση δημόσιου ελλείμματος.Τις ελάχιστες γνώσεις μακροοικονομίας να έχει κάποιος ξέρει πως είναι στην σφαίρα του φανταστικού υλοποιήσιμο.

Εσείς φιτιλιάζεστε γιατί τα βλέπετε απο την μεριά του φορολογούμενου.Το κατανοώ.Και ξαναλέω πως έστω και ηλικιακά ή λόγω του επαγγέλματος που διαλέξατε να είστε στα χλωρά.
Εγώ όμως έχω περάσει έξι χρόνια απο την ζωή μου κρατώντας βιβλία και κάνοντας δηλώσεις μικρών, μικρομεσαίων και ενίοτε λίγο μεγαλύτερων επιχειρήσεων και επιτηδευματιών και έζησα απο πρώτο χέρι την μανία όλων, να το παίξουν έξυπνοι και να βγάλουν απο την μύγα ξύγκι.Κι όταν ερχόταν κανα ΥΠΕΕ ή κάνενας τακτικός έλεγχος κλαίγανε και χτυπιόντουσαν να μην πληρώσουν διαφορές και σώσε με, λες και θα παρανομούσαν αιωνίως χωρίς τιμωρία.
Και μετά έμπαινε στο παιχνίδι και η ελαστική επαγγελματική ηθική κάποιων κκ ελεγκτών αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Κοντολογίς γιατί πλατιαζώ όλο το φορολογικό σύστημα είναι ένας φαυλος κύκλος και οι νόμοι που τον διεπουν τόσο ασταθείς σημ. πρέπει να είναι το μοναδικό παγκοσμίως που αλλάζει σε συχνότητα αλλαγής πουκαμίσων δλδ ένας νόμος μπορεί να τροποποιείται και κάθε βδομάδα σε σημείο που ούτε οι φοροτεχνικοί ούτε οι εφοριακοι μπορούν με σιγουρια να σου πουν τι ισχύει (και δεν υπερβάλλω καθόλου) που ουδέποτε θα βρεθεί η χρυσή τομή.

Αν θα μπορούσα να καταθέσω την ταπεινή και ίσως λάθος επαγγελματική μου άποψη θα ήταν να επαναπροσδιοριστούν οι ΜΣΚΚ με περισσότερα κριτήρια και με βασει αυτούς, όπως γίνεται και στους τακτικούς ελέγχους να φορολογούνται οι επιτηδευματίες με ταυτόχρονη αύξηση στο αφορολόγητο.

Ουφ αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top