Συμφωνείτε με την καύση των νεκρών;

Να επιτραπεί η καύση των νεκρών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 152)
  • Ναι, συμφωνώ.

    Ψήφοι: 120 78.9%
  • Όχι, διαφωνώ.

    Ψήφοι: 11 7.2%
  • Συμφωνώ μόνο για όσους το επιτρέπει η θρησκεία τους.

    Ψήφοι: 13 8.6%
  • Δεν έχω άποψη/Δε με ενδιαφέρει/Δε ξέρω

    Ψήφοι: 8 5.3%

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Είμαι υπερ της καύσης, ασυζητητί... Το θεωρώ χίλες φορές καλύτερο και πιο ανθρώπινο από όλη αυτή την "επιχείρηση" που έχει στηθεί πίσω από τις "θέσεις" στα νεκροταφεία και τα οστεοφυλάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Υπέρ είμαι αλλά ως μία εναλλακτική λύση... Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ τον παραδοσιακό τρόπο ταφής των νεκρών... Με τον τρόπο αυτόν πιστεύω ότι σέβεσαι περισσότερο το νεκρό... Το να καις κάποιον μοιάζει σαν να θέλεις κάπως να τον ξεφορτωθείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Κι αν θες ο ίδιος να καείς αλλά το συγγενικό σου περιβάλλον ακριβώς για να μην νιώσει ότι σε ξεφορτώνεται αποφασίζει να σε θάψει; Ποιος δε σέβεται ποιον σε αυτήν την περίπτωση; Θα συμβούν και τέτοια, δεν έχω καμία αμφιβολία.

Βρίσκω την ταφή σχεδόν αηδιαστική και χαλαρά κερδοσκοπική διαδικασία. Δεν ξέρω αν ο μεγάλος με αποκλείσει από τους Παραδείσους επειδή θέλω να με κάψουν όταν αποθάνω, αλλά είναι σίγουρα ένα ρίσκο που είμαι πρόθυμη να πάρω. Και τι στο καλό, στην Κόλαση έχει καλύτερη παρέα, Αρκάς says so too.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Χαίρομαι που επιτέλους δίνεται η δυνατότητα επιλογής και δεν είναι μονόδρομος πλέον. Παρόλα αυτά είναι σίγουρο ότι θα παρουσιαστούν διάφορα προβλήματα και διαδικαστικά και κοινωνικά. Ίσως δηλαδή η γραφειοκρατεία για την καύση να είναι ανυπόφορη και να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για κάποιον που έχει αποφασίσει ότι την προτιμάει από την ταφή. Επιπλέον σκέφτομαι ότι κυρίως οι μεγάλοι σε ηλικία άνθρωποι θα κατακρίνουν μία τέτοια επιλογή αν γίνει από συγγενικό τους πρόσωπο και ενδεχομένως να πραγματοποιήσουν κανονικά ταφή. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό, ακόμα τα πράγματα είναι ρευστά και πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να περάσει κάποιος καιρός μέχρι να προσαρμοστεί σε αυτό η ελληνική κοινωνία και η Εκκλησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Το 1992, ο μητροπολίτης Δωδώνης Χρυσόστομος, άφηνε ένα παραθυράκι: "πιστεύω -έλεγε στην "Ε", 10.11.92- ότι από τη στιγμή που κάποιος φαγωθεί στη θάλασσα από τους καρχαρίες ή αποτεφρωθεί σε μια πυρκαγιά, δεν θα μείνει χωρίς να αναστηθεί".

Αργότερα, στις 23.3.1994, πάλι ο Χρυσόστομος δήλωνε ακόμα πιο καθαρά ότι "ο ενταφιασμός δεν αποτελεί δόγμα για τους ορθοδόξους". Και, πράγματι, από το 1937 η Ιεραρχία αντιμετώπιζε το ίδιο θέμα (το είχε θέσει ο καθηγητής της Θεολογικής και ακαδημαϊκός Δημ. Μπαλάνος, οπαδός από τότε της αποτέφρωσης) απλώς ως στοιχείο παράδοσης: "Η καύσις αντίκειται εις το πνεύμα της ορθοδόξου Εκκλησίας, δεδομένου ότι η ταφή αποτελεί μακροχρόνιον παράδοσιν, διά την κατάργησιν της οποίας απαιτείται απόφασις του συνόλου των ορθοδόξων Εκκλησιών".

Δηλαδή, αν αποφάσιζε το σύνολο των ορθοδόξων Εκκλησιών να αποδεχτεί την καύση των νεκρών, τότε και η Ιερά Σύνοδος δεν θα έλεγε όχι. Ενα έθιμο είναι. Ποια ανάσταση και ποιος παράδεισος; Ο,τι πει το πολιτμπιρό. Ακριβώς όπως και το Βατικανό μια μέρα του 1886 άφησε τα στελέχη, τα μέλη και τους φίλους του να αποφασίσουν οι ίδιοι αν θέλουν ταφή ή καύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Κι αν θες ο ίδιος να καείς αλλά το συγγενικό σου περιβάλλον ακριβώς για να μην νιώσει ότι σε ξεφορτώνεται αποφασίζει να σε θάψει; Ποιος δε σέβεται ποιον σε αυτήν την περίπτωση; Θα συμβούν και τέτοια, δεν έχω καμία αμφιβολία.

Βρίσκω την ταφή σχεδόν αηδιαστική και χαλαρά κερδοσκοπική διαδικασία. Δεν ξέρω αν ο μεγάλος με αποκλείσει από τους Παραδείσους επειδή θέλω να με κάψουν όταν αποθάνω, αλλά είναι σίγουρα ένα ρίσκο που είμαι πρόθυμη να πάρω. Και τι στο καλό, στην Κόλαση έχει καλύτερη παρέα, Αρκάς says so too.

Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει οι συγγενείς σου να σεβαστούν την επιθυμία σου...Δε χωράει συζήτηση κάτι τέτοιο...

Όσο για την ταφή δεν τη θεωρώ καθόλου αηδιαστική (βέβαια δεν καταλαβαίνω και για ποιο λόγο σου φαίνεται αηδιαστική...)...Είναι ένας καθώς πρέπει τρόπος για να τιμήσεις το νεκρό και να τον τιμάς όποτε θέλεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει οι συγγενείς σου να σεβαστούν την επιθυμία σου...Δε χωράει συζήτηση κάτι τέτοιο...

Όσο για την ταφή δεν τη θεωρώ καθόλου αηδιαστική (βέβαια δεν καταλαβαίνω και για ποιο λόγο σου φαίνεται αηδιαστική...)...Είναι ένας καθώς πρέπει τρόπος για να τιμήσεις το νεκρό και να τον τιμάς όποτε θέλεις...

Θα προτιμούσα να με τιμάνε σε ένα βαζάκι με τις στάχτες μου πάνω από το τζάκι (ναι, βλέπω πολλές αμερικανιές) παρά να σαπίζει το φιδίσιο κορμί μου κάτω από τη γης και να το τρώνε τα σκουλήκια.

Ένας από τους μεγαλύτερους φόβους μου όσα χρόνια με θυμάμαι, ήταν να πεθάνω, να με θάψουν, και να ξυπνήσω στο φέρετρο. :P Οπότε καλύτερα να γίνω στάχτη και μπούρμπερη, και όποιος θέλει να με τιμάει, ας με τιμάει όσο ακόμα βρίσκομαι στον μάταιο τούτο κόσμο. Εμ θα πεθάνω, εμ θα σαπίσω, εμ θα έχω και τον εγωισμό του καθενός, που με θυμήθηκε μετά θάνατον και θεωρεί χρέος του να μου αφήσει ένα λουλουδικό στο μάρμαρο που με πλακώνει. Ζαμέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Δήθεν σοβαρά κόμματα, σοβαροί πολιτικοί, δήμαρχοι και υπουργοί έχουν κρυφτεί πίσω από τις δογματικές καθηλώσεις της Ιεραρχίας, συζητώντας για το αν η αποτέφρωση μας στερεί ή όχι μιά θέση στον παράδεισο, την οποία, ως γνωστόν, μας εγγυώνται τα σκουλήκια των νεκροταφείων. :hmm:
Αλλά ας φύγουμε από τη μεταφυσική.
Διαβάστε για ποιό λόγο στα τόσα χρόνια το Πρωτοδικείο Αθηνών εκδίδει απορριπτικές αποφάσεις για το ζήτημα της αποτέφρωσης:

  • η καύσις των νεκρών προσκρούει εις το δόγμα της Αναστάσεως των Νεκρών.
  • είναι αντιχριστιανική.
  • προσκρούει εις το όραμα του Προφήτου Ιεζεκιήλ.
  • την έχει χαρακτηρίσει ο εκκλησιαστικός συγγραφεύς Τερτυλλιανός ως απανθρωπίαν.
Είναι σίγουρα το Πρωτοδικείο Αθηνών ή κανένα εκκλησιαστικό μέγαρο και μπέρδεψαν τα μέγαρα; Μήπως είχαν κανένα γιο παπά για δικαστή; :confused:

Τα χρόνια πέρασαν, αλλά η επιρροή της Εκκλησίας παραμένει ισχυρή. Μπορεί οι κυβερνώντες να αποφεύγουν την ευθεία ταύτιση, αλλά δεν μπορούν να πουν εύκολα όχι.
Όταν από τα μέσα της προηγούμενης δεκαετίας άρχισε να διαπιστώνεται ότι η αττική γη δεν ήταν σε θέση να αναπαύσει τους νεκρούς της (λόγω έλλειψης διαθέσιμων στρεμμάτων), τότε πολλοί δήμαρχοι, όλου του πολιτικού φάσματος, σκέφτηκαν τη λύση της αποτέφρωσης -όχι μόνο για ιδεολογικούς ή θρησκευτικούς λόγους.

Εν τω μεταξύ, όπως διαβάζω στον Τύπο των ημερών, περισσότεροι από 50 Ελληνες έχουν αναγκαστεί, τον τελευταίο καιρό, να πάρουν το πτώμα του αγαπημένου τους προσώπου και να το τρέχουν σε αποτεφρωτήρες του εξωτερικού. Αν πιστέψουμε και τη παλαιά δημοσκόπηση της ICAP (1992) σύμφωνα με την οποία μόνο το 39,2% των κατοίκων του λεκανοπεδίου της Αττικής δεν συμφωνεί με την αποτέφρωση, τότε δεν μιλάμε μόνο για παραβίαση δικαιώματος, αλλά για καταπάτηση της θέλησης της πλειοψηφίας.

Και σε ποιό έτος βρισκόμαστε λέει; λοοοοοοοολ.

Και ένα μήνυμα προς το Υπουργείο Θρησκευμάτων:

Η ανεξιθρησκεία (πολιτικά μου φιντάνια) είναι συνταγματικά κατοχυρωμένη στη χώρα μας. Είναι εξίσου γνωστό ότι στην Ελλάδα κατοικούν μόνιμα ή προσωρινά, εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι ξένης υπηκοότητας, στις χώρες των οποίων η αποτέφρωση είναι ευρύτατα διαδεδομένη.
Οπότε δεν μπορεί το ελληνικό κράτος, εξ αιτίας της άρνησης της Ιεραρχίας της ελληνικής Ορθόδοξης Εκκλησίας, να στερεί το ανθρώπινο, συνταγματικό και θρησκευτικό δικαίωμα χιλιάδων κατοίκων της χώρας μας, κατά παράβαση των διεθνών συνθηκών τις οποίες έχει υπογράψει και κατά παράβαση του απαράβατου ηθικού νόμου -που και στα πιο βάρβαρα κράτη του κόσμου γίνεται σεβαστός- της ικανοποίησης της τελευταίας επιθυμίας του ατόμου.


Ξεκολλήστε τον εγκέφαλο σας. Έλεος και ντροπή..Ρεζίλια της ανθρωπότητας μας καταντήσατε. Σε λίγο τις Εκκλησίες θα τις βλέπουμε μόνο σε κάτι πόστερ και αναμνηστικά άλμπουμ παλαιών γάμων.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Εγώ δεν συμφωνώ....
Δηλαδή γιατί να τους καίνε?
Πρόσφατα έχασα την αδερφή μου. Αν είχε οριστεί αυτό πριν απο αυτό θα επεφτα σε κατάθλιψη. Μα είναι δυνατόν να βλέπεις τον ανθρωπό σου να καίγετε???
δεν βλεπεις τιποτε ολα γινονται κατα την ωρα της νεκρωσιμης ακολουθειας ειναι ποιο σκληρο να βλεπεις τον ανθρωπο σου να τον θαβουν και μετα 3-4 χρονια να τον ξεθαβουν καλα θα ειναι τοτε να δεις μονο τα οστα αν ομως τον δεις αλιωτο?τα χω δει αυτα και ειναι πολυ ψυχοφορα περασε 1 χρονος που πεθανε ο ξαδελφος μου το ....ελλαττωμα του ηταν ψηλος και δεν χωραγε στον οικογενειακο ταφο αποτελεσμα !να τον βαλουν κομματια μολις φυγαμε ξερεις οτι απο τοτε δεν μπορω να παω στο νεκροταφειο?περναω απο νεκροταφειο και με πιανει κρυος υδρωταςκαι λυποθυμω? και η πλακα ειναι οτι περνω καθε μερα απο νεκροταφειο και εχω παθει καταθλιψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Εκκλησία: το μοναδικό μπίζνες που στους χαλεπούς καιρούς πάει καλά.

Μα πώς να μη πάει καλά όταν βγάζεις φράγκα απ' τά τρισάγια; Γιατί να επιτραπεί η καύση νεκρών; Να χαθεί το εύκολο χαρτζηλικάκι;

Όμως, εκείνος που υπηρετεί το Θεό για χρήματα, με περισσότερη αμοιβή θα υπηρετήσει και τον Διάβολο.
Ανώτερος κλήρος: οι εκλεκτοί του Θεού που θα μπουν στον Παράδεισο με εξακοσάρες «Μερσεντές», απλώς θάβοντας κόσμο.

Είναι άραγε πίστη το να μην κατανοείς τίποτα και απλώς να παραδίδεις ανεπιφύλακτα τα πιστεύω σου στην Εκκλησία;
...μέχρι και το πώς θα διαθέσεις το σώμα σου, after death ?

Αν ο Ιησούς Χριστός έκανε αγωγή διαζυγίου ενάντια στην Εκκλησία κατηγορώντας την για σκληρότητα, απιστία, παράβαση του καθήκοντος, φανατισμό… σίγουρα θα είχε κερδίσει αυτήν τη δίκη.:whistle:

Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε περισσότερο και να προσευχόμαστε λιγότερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Ένας από τους μεγαλύτερους φόβους μου όσα χρόνια με θυμάμαι, ήταν να πεθάνω, να με θάψουν, και να ξυπνήσω στο φέρετρο. :P .
Ακριβός αυτό!Έχω δει πολλούς εφιάλτες κ ξυπνούσα μούσκεμα.

Η γιαγιά μου κ ο παππούς μου είχαν αυτήν την επιθυμία στην Ολλανδία κ έτσι κ έγινε.Δεν μπορούσα να παραβρεθώ λόγο σχολείου, αλλά ειλικρινά δεν με ενόχλησε καθόλου. Περισσότερο θα με ενοχλούσε η ιδέα ότι θα γινόντουσαν τροφή σκουληκιών.
Τέλος αυτή ήταν η επιθυμία τους κ αυτήν ήθελα να σεβαστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Εκκλησία: το μοναδικό μπίζνες που στους χαλεπούς καιρούς πάει καλά.

Μα πώς να μη πάει καλά όταν βγάζεις φράγκα απ' τά τρισάγια; Γιατί να επιτραπεί η καύση νεκρών; Να χαθεί το εύκολο χαρτζηλικάκι;

Όμως, εκείνος που υπηρετεί το Θεό για χρήματα, με περισσότερη αμοιβή θα υπηρετήσει και τον Διάβολο.
Ανώτερος κλήρος: οι εκλεκτοί του Θεού που θα μπουν στον Παράδεισο με εξακοσάρες «Μερσεντές», απλώς θάβοντας κόσμο.

Είναι άραγε πίστη το να μην κατανοείς τίποτα και απλώς να παραδίδεις ανεπιφύλακτα τα πιστεύω σου στην Εκκλησία;
...μέχρι και το πώς θα διαθέσεις το σώμα σου, after death ?

Αν ο Ιησούς Χριστός έκανε αγωγή διαζυγίου ενάντια στην Εκκλησία κατηγορώντας την για σκληρότητα, απιστία, παράβαση του καθήκοντος, φανατισμό… σίγουρα θα είχε κερδίσει αυτήν τη δίκη.:whistle:

Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε περισσότερο και να προσευχόμαστε λιγότερο;

Έχεις σκεφτεί ότι ίσως δεν θα πρέπει να συνδέεις την Εκκλησία με την Πίστη σου;;;

Είναι στο χέρι σου να δώσεις όσα χρήματα επιθυμείς και εάν το επιθυμείς σε έναν ιερέα... Προσωπικά δε θα του έδινα ούτε σεντ... Πληρώνεται από το κράτος και μάλιστα από ό,τι έμαθα πρόσφατα με έναν παχυλότατο μισθό... Εάν θέλει να δει τον εαυτό του στα παράθυρα του Ευαγγελάτου μπορεί πολύ άνετα να αρνηθεί την καύση στους συγγενείς που το επιθυμούν...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haramiat

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Συμφωνώ με την καύση των νεκρών. Εγώ έχασα πριν από τέσσερα χρόνια το πιο αγαπημένο μου πρόσωπο.Τη μητέρα μου. Και μου στοίχισε πολύ. Και το ότι μου στοίχισε καμία σχέση δεν είχε με την κηδεία. Θα έλεγα ότι με έκανε χειρότερα.
Εξάλλου, το σώμα είναι ύλη. Φθαρτή. Καμία σχέση δεν έχει με την ψυχή. Γι αυτό το λόγο είμαι και υπέρ της δωρεάς οργάνων. Αλλά ας μην ξεφεύγω...
Τέλος, υπάρχουν και πρακτικοί λόγοι! Ο ελληνικός πληθυσμός συρρικνώνεται, οι νεκροί πληθύνονται και να δω που θα τους βάζουμε στο τέλος. Δηλαδή, τι? Θα γίνουμε ένα απέραντο νεκροταφείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί ότι ίσως δεν θα πρέπει να συνδέεις την Εκκλησία με την Πίστη σου;;;

«Λειψανοθήκη (η) ους. Ένα δοχείο για ιερά αντικείμενα όπως κομμάτια του τιμίου σταυρού, παΐδια αγίων, τα αυτιά του γαϊδάρου του Μπαλαάμ, το πνευμόνι του πετεινού που κάλεσε τον Πέτρο να μετανοήσει, κλπ. Οι λειψανοθήκες είναι συνήθως από μέταλλο, και διαθέτουν κλειδαριά για να μην βγαίνουν τα περιεχόμενά τους και κάνουν θαύματα σε ακατάλληλες στιγμές.»
— Ambroce Pierce (Άμπροουζ Μπήρς) (1842 - ~1914) Αμερικανός συγγραφέας, στο Αλφαβητάρι του Διαβόλου (1911)

«Πίστη (η) ουσ. Το να αποδέχεσαι άνευ αποδείξεων τα λεγόμενα κάποιου που μιλά άνευ γνώσεων για πράγματα άνευ προηγουμένου.»

«Εκκλησία (ο) ους. Ένας οίκος που αναλαμβάνει τη διαχείρηση των πνευματικών μας υποθέσεων ως μέσο βελτίωσης των δικών της εγκόσμιων υποθέσεων.»

Βγάλε άκρη. :redface:


Είναι στο χέρι σου να δώσεις όσα χρήματα επιθυμείς και εάν το επιθυμείς σε έναν ιερέα... Προσωπικά δε θα του έδινα ούτε σεντ... Πληρώνεται από το κράτος και μάλιστα από ό,τι έμαθα πρόσφατα με έναν παχυλότατο μισθό...

Αφού πληρώνεται από το κράτος γιατί να δώσω; Να σκάσει μύτη και ο Buggs και να αρχίζει να με υποψιάζεται ότι έχω παράξενες δοσοληψίες με παπάδες κι ύστερα με τι μούτρα θα βγώ στη μυρμηγκοκοινωνία;
Τίποτα δεν είναι πιό ενάντιο στη θρησκεία και στο ιερατείο από την κρίση και την κοινή λογική...


Εάν θέλει να δει τον εαυτό του στα παράθυρα του Ευαγγελάτου μπορεί πολύ άνετα να αρνηθεί την καύση στους συγγενείς που το επιθυμούν...

Καταρχάς, ακόμα δεν θεσμοθετήθηκε η καύση. Είπαμε. Αν θές καύση, όξω απ"τη παράγκα. Άρα η άρνηση της καύσης από τους αρνητές, είναι μια νόμιμη άρνηση μέχρι ώρας.
Κατά δεύτερον, αν χρειάζονται Ευαγγελάτοι για να γίνει σεβαστό το απολύτως νόμιμο δικαίωμα του καθενός στο πώς θα μεταχειριστεί το body του, δε πάμε να καούμε μια ώρα αρχύτερα;
Προσφέρομαι, μάλιστα το μυρμήγκι να γίνω μάρτυρας (να αυτοπυρποληθώ) μήπως και κινητοποιηθούν οι ΅μυρμηγκοφάγοι΅ και δούμε φώς.
Θα σας λείψω, καθόλου μωρέ; :worry:

υ.γ. «Δεν υπάρχει καμία ανοησία, όσο πρόδηλη κι αν είναι, που να μην μπορεί να εμφυτευτεί μόνιμα στο μυαλό του καθενός, αρκεί να ξεκινήσουμε να εντυπώνουμε πριν τη νεαρή ηλικία των έξι με συνεχή επανάληψη και ύφος βαθειάς κατάνυξης.»

Άρθουρ Σόπενχάουερ, (1788-1860) Γερμανός Φιλόσοφος.

Τι κατανυκτικότερο από την υποβολή ενός οριζοντιωμένου σώματος λίγο πριν πέσουν τα χώματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Συμφωνείτε με την καύση των νεκρών?
Λογικό είναι να αντιδρά η Εκκλησία
ειδικότητά τους ήταν η καύση των ζωντανών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγω είμαι υπερ για να επιτραπει...Όποιος θελει ας το κανει....
Αλλα θεωρητικα διαφωνω....με την αποτεφρωση(όχι καυση που παλια έμεναν τα κοκκαλα) δεν θα είχαμε κοκκαλα σημερα για να γνωριζουμε την ιστορια μας...Σκεφτείτε πολυ απλα όλα τα πλασματα και οι άνθρωποι να γινονταν σταχτη όταν πεθαιναν....Ποσα πραγματα δεν θα ξεραμε?:hmm::hmm:


Τα κοκκαλα μπορει να εχουν και αθικτο dna οποτε θα μπορουσε να γινει και κλωνοποιηση!(είναι επιστημονικες έρευνες και σκεψεις , όχι αδυνατες)Κοινως κατα τη γνωμη μου υπερ της αποτεφρωσης είναι κυριως οι μηδενιστες και αυτοι που δεν έχουν λεφτα και χωρο για να ταφουν κανονικα και μονιμα(είναι ο φτηνος και γρηγορος τροπος,αλλα ο καλος,επισημος είναι και θα είναι η μονιμη ταφη,στην Ιαπωνια με υπερπληθυσμο όλοι αποτεφρωνονται ,τι σας λεει αυτο?.)..Ο κυκλος της φυσης περιλαμβανει το λιωσιμο των νεκρων οργανισμων ,μην το ξεχναμε αυτος είναι ο φυσικος τροπος θανατου..τα κοκκαλα παντα μενουν(έχετε ακουσει για νεκροταφεια ελεφαντων?Ευτυχισμενα ζωα,πεθαινουν με την ησυχια τους),η αποτεφρωση είναι τεχνητος τροπος αναγκης.....

Εγω θα προτιμουσα να ταφω στην εξοχη σε κανενα βουνο ,να μεινουν τα κοκκαλακια μου που ίσως καποιος αρχαιολογος του μελλοντος τα βρει και καταλαβει πως είμασταν οι ανθρωποι στην εποχη μας..(και αυτη είναι η λυση ,αποκεντρωση νεκροταφειων , υπαρχουν άπειρες ερημες περιοχες που ανετα θα δεχονταν νεκρους..το χωμα των πολεων έχει ήδη κορεστει... γιαυτο δεν λιωνουν και τα πτωματα ευκολα)Ένα άλλο βεβαια θα ήταν και να σε πεταξουν στο διαστημα όταν πεθανεις...ωραιο δε θα ήταν?

Κοινως η σταχτη δεν έχει κανενα γνωρισμα απο εσενα..Αν σου δωσουν σταχτη άλλου ανθρωπου θα το καταλαβεις(για να μη πω ζωου)?Ενω τα κοκκαλα δειχνουν στους ειδικους απειρα πραγματα,είναι κατι απο εσενα που υπαρχει και ίσως (με απολιθωση πχ)να μη καταστραφει και ποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δεν είμαι κατά του να θεσπιστεί η καύση (αποτέφρωση) των νεκρών αλλά δεν πιστεύω ότι ένας ο οποίος είναι Χριστιανός Ορθόδοξος και πιστεύει θα το κάνει αυτό. Η αντίρρησή μου αφορά στο ότι αν κάποιος πεθάνει μπορούν να το επιλέξουν οι συγγενείς, πράγμα το οποίο θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα. Αν οι μισοί θέλουν το μεν και οι άλλοι το δε, τί γίνεται τότε;

Σίγουρα η Εκκλησία θα πρέπει να ξεκαθαρίσει ευθύς εξ αρχής ότι η Εκκλησία θάπτει τους νεκρούς και δεν τους αποτεφρώνει και να μην τελεί νεκρώσιμη ακολουθία σε όσους θέλουν να αποτεφρωθούν. Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να είναι πολύ αυστηρή και να μην κάνει εξαιρέσεις ούτε σε επίσημα πρόσωπα που δυστυχώς πολλές φορές κάνει για άλλα θέματα.

Φιλοσοφικά τώρα, θεωρώ ως κατάντημα του πολιτισμού μας το ότι φτάνουμε στο σημείο να συζητούμε για αυτό το θέμα. Ας μην ξεχνούμε ότι οι πρώτοι οι οποίοι το εισήγαγαν ήταν οι Διαμαρτυρόμενοι οι οποίοι αποϊεροποίησαν πρώτοι το ανθρώπινο σώμα. Όπως και στο θέμα της ευθανασίας, το ανθρώπινο σώμα θεωρείται πλέον μία περιττή μάζα ύλης την οποία πρέπει να ξεφορτωθούμε πάραυτα. Στην Ορθόδοξη παράδοση ο νεκρός νεκροστολίζεται και διαβάζεται στην Εκκλησία ώστε να παραδοθεί το σώμα του στη γη η οποία και θα το αποσυνθέσει εις τα "εξ ων συνετέθη" και θα περιμένουμε τον Κύριο του ουρανού και της γης να το αναστήσει. Η ανάσταση των νεκρών δε θα εμποδιστεί φυσικά από την αποτέφρωση αλλά απλούστατα η σκέψη του να κάνουμε αυτό δηλώνει από μόνη της το ποιά άποψη έχουμε για το ανθρώπινο σώμα.

Όσον αφορά την εξοικονόμηση χώρων, έχω μια πρόταση η οποία είναι πολύ καλύτερη και οικονομική από την αποτέφρωση: Γίνεται ταφή του σώματος μέχρι να αποσυντεθεί και μόλις τελειώσει αυτή η διαδικασία, τα οστά όλων μεταφέρονται σε οστεοφυλάκιο. Υποχρεωτικά. Πολύ οικονομικότερη λύση της αποτέφρωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η ανάσταση των νεκρών δε θα εμποδιστεί φυσικά από την αποτέφρωση αλλά απλούστατα η σκέψη του να κάνουμε αυτό δηλώνει από μόνη της το ποιά άποψη έχουμε για το ανθρώπινο σώμα.
Και ποια ειναι αυτη ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αυτό που είπα, το ότι δηλαδή το έχουμε αποϊεροποιήσει και θέλουμε να το ξεφορτωθούμε όπως-όπως. Είναι στα μάτια μας μια άχρηστη μάζα την οποία θα κάψουμε όπως καίμε τα ξερά χόρτα στον κήπο μας ή τα σκουπίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αν οι μισοί θέλουν το μεν και οι άλλοι το δε, τί γίνεται τότε;


Σωστή και αυτή η παράμετρος... Προτείνω τότε να συμβουλευόμαστε τον θανόντα:
"Έχεις αντίρρηση να σε αποτεφρώσουμε?"


Λολζ. Επειδή έπεσε ψύχος...
Σε αυτή τη περίπτωση κάνουμε αυτό που θα ήθελε ο θανών.


αλλά απλούστατα η σκέψη του να κάνουμε αυτό δηλώνει από μόνη της το ποιά άποψη έχουμε για το ανθρώπινο σώμα.

Και ποια ειναι αυτη ;


Ρίξε στο κορμί μου σπίρτο, να πυρποληθώ...
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top