Τι θα έλεγε ο Χριστός αν ερχόταν σήμερα;

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Από την μία αγάπη εώς θανάτου, από την άλλη άκρατη οργή...


Τι κρίμα ο Ιησούς να είναι άνθρωπος.

Ρομφαία και μαχαίρια σας έφερα. Και το μεγάλο πόλεμο στον εαυτό σας πρώτα, και ύστερα στους υποκριτές του κόσμου. Καμωθήκατε πως δεν καταλάβατε αυτά που σας είπα. Όμως τα λόγια μου ήσαν κρυστάλλινα και καθαρά σαν τα μάτια μου..........

Τέλος, κιοτήδες και κάλπηδες. Αγιορείτες, μαδεμλίνοι, δομηνικανοί, σαβουρώματα. Τέλος. Αρκετά στο όνομά μου σταυρώσατε το ανθρώπινο γένος!

Αυτό θα έλεγε, ναι.

Θα είχες απόλυτο δίκιο, Ρεμπεσκέ, αν δεν ήταν ο Ιησούς(Χριστός), «τέλειος Άνθρωπος»(και «τέλειος Θεός»). Κι ως «τέτοιος», επαφίεται στο μέλλοντα χρόνο νʼ αποδείξει, ότι το «επίλοιπο» των ανθρώπων( είτε εδώ στη Γη, είτε εκεί στο Διάστημα), δεν «καταστρέφεται» οποιαδήποτε «Γη» από τους ανθρώπους, αλλά εμείς μπορεί να αποβληθούν από αυτή, απλά, σα «μη τέλειοι».
Όσο για τις σχετικές αναφορές, Buggs, του «μακαρίτη»(;)Λιαντίνη( αυτοκτόνησε, από προκαταβολικό δέος;), προφανώς αναφερόταν στην «πρώτη παρουσία» Του (όπως λίγο πολύ την αναμένουν ακόμη οι εν γένει κι όπου γης Ιουδαίοι) κι όχι στη «δεύτερή» Του.
Επίσης, οι Χριστιανοί που πιστεύουν, ότι η «δεύτερη παρουσία» θα συνοδεύεται κι από την «καταστροφή του κόσμου», έχουν ήδη πάρει το «σφράγισμα»…χωρίς να το έχουν καταλάβει! Γιατί, τελικά, όλοι κρινόμαστε «κατά την πίστη» μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Όσο για τις σχετικές αναφορές, Buggs, του «μακαρίτη»(;)Λιαντίνη( αυτοκτόνησε, από προκαταβολικό δέος;), προφανώς αναφερόταν στην «πρώτη παρουσία» Του ....

Που είναι "προφανές" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Όσο για τις σχετικές αναφορές, Buggs, του «μακαρίτη»(;)Λιαντίνη( αυτοκτόνησε, από προκαταβολικό δέος;), προφανώς αναφερόταν στην «πρώτη παρουσία» Του (όπως λίγο πολύ την αναμένουν ακόμη οι εν γένει κι όπου γης Ιουδαίοι) κι όχι στη «δεύτερή» Του.
Οταν λες "Του", εννοείς του Χριστού;:worry:
Δεν ήταν αυτός πάντως ο ουσιαστικός λόγος..

Ήταν μια γενική στάση ζωής απέναντι στο θάνατο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Που είναι "προφανές" ;

Πράγματι, ίσως να μην είναι και τόσο "προφανή" αυτά που έγραφε ο αείμνηστος Λιαντίνης! Αλλά θεωρώ ότι οι δραματικές, όσο και τραγικές αναφορές του στο πρόσωπο του Ιησού Χριστού, αφορούν την πρό του "Μη μου άπτου"(Ανάσταση) περίοδό Του, τότε που "πάθαινε"( και "μάθαινε";), για να γίνει "τέλειος Άνθρωπος"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αφου ο Χριστός έκανε ότι έκανε στην πρωτη του παρουσία, εμένα μου φαίνεται μάλλον προφανές ότι μιλάει για τη δεύτερη. Εκτος και άν ο Λιατίνης ήταν Εβραίος αυτοί πιστεύουν ότι ο Μεσσίας τους δεν ήρθε ακόμη και φυσικά δεν αναγνωρίζουν τον Χριστό για γιο του Θεού, γι'αυτό τον σταύρωσαν αλλωστε. Άρα; Εβραικό δόγμα μας λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Αφου ο Χριστός έκανε ότι έκανε στην πρωτη του παρουσία, εμένα μου φαίνεται μάλλον προφανές ότι μιλάει για τη δεύτερη. Εκτος και άν ο Λιατίνης ήταν Εβραίος αυτοί πιστεύουν ότι ο Μεσσίας τους δεν ήρθε ακόμη και φυσικά δεν αναγνωρίζουν τον Χριστό για γιο του Θεού, γι'αυτό τον σταύρωσαν αλλωστε. Άρα; Εβραικό δόγμα μας λες;
Από λανθάνοντα (έστω) "εβραϊσμό", θεωρώ ότι "πάσχει" κάθε πίστη, που προσμένει γενικά έναν Ιησού Χριστό με "φραγγέλιο"! Δηλαδή, κατά τη δική μου πίστη( και αντίληψη), δεν πρόκειται να ξαναπεί: "Ο ζήλος μου για τον οίκο του Πατρός μου με κατέφαγε"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τι είναι το "φραγγέλιο";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
αν δεν ήταν ο Ιησούς(Χριστός), «τέλειος Άνθρωπος»(και «τέλειος Θεός»).


To πιο θελκτικό χαρακτηστικό του Ιησού έγκειται στο πόσο μη "Τέλειος" είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
To πιο θελκτικό χαρακτηστικό του Ιησού έγκειται στο πόσο μη "Τέλειος" είναι.

Για ποιους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αλήθεια, έχω απορία, γιατί πάντα φαντάζεστε τον Χριστό ως τέλειο; Αν τον θεωρήσετε έναν άνθρωπο με τις αδυναμίες του, θα πέσει στα μάτια σας; θα μειωθεί το μεγαλείο του; κατά τη γνώμη μου το αντίθετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Αλήθεια, έχω απορία, γιατί πάντα φαντάζεστε τον Χριστό ως τέλειο; Αν τον θεωρήσετε έναν άνθρωπο με τις αδυναμίες του, θα πέσει στα μάτια σας; θα μειωθεί το μεγαλείο του; κατά τη γνώμη μου το αντίθετο

Έτσι τον θέλουν οι "όντως πιστοί" Του... Τι να κάνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Ο Λιαντίνης δεν ήταν χριστιανός και δεν πίστευε στη μετά θάνατον ζωή. Μέσα από τα λόγια που θα έλεγε ο Ιησούς - εάν φανταστούμε ότι ξαναερχόταν στη γη για μια μέρα - περιγράφει τις δικές του σκέψεις, στις οποίες διακρίνεται ξεκάθαρα νομίζω και η αντιπάθειά του για το χριστιανικό κατεστημένο. Δεν ξέρω πόσο δικαιολογημένη είναι αυτή η αντιπάθεια, αλλά ταυτόχρονα δε νομίζω ότι θα χαρακτηριζόταν και εντελώς άστοχη ή άδικη.

Προσπαθούμε να υποθέσουμε τι θα έλεγε ο Ιησούς, έχοντας ως βασικό στήριγμα τα όσα είναι καταγεγραμμένα στην Καινή Διαθήκη. Το θέμα με το Ναζωραίο είναι ότι αυτά τα φοβερά "ουαί υμίν" τα εξαπέλυε εναντίον μια βαθύτερα φαρισαϊκής συμπεριφοράς την οποία ο άνθρωπος δεν αντέχει να αντικρίσει με ανοιχτά τα μάτια. Και όταν έρχεται κάποιος και μας βάζει μπροστά έναν καθρέφτη στον οποίο αντικρίζουμε το παραμορφωμένο και άσχημο πρόσωπό μας, τότε δεν θυμώνουμε με εμάς – θυμώνουμε με τον καθρέφτη και τον σπάμε… Γι’ αυτό οι άνθρωποι σταύρωσαν τον Ιησού. Ήταν καθρέφτης και τους έδειχνε το άσχημο πρόσωπό τους.

Τώρα τι θα έλεγε αν ερχόταν σήμερα….
Πιστεύω ότι δεν θα έλεγε τίποτα… ούτε λέξη….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ο Λιαντίνης δεν ήταν χριστιανός και δεν πίστευε στη μετά θάνατον ζωή. Μέσα από τα λόγια που θα έλεγε ο Ιησούς - εάν φανταστούμε ότι ξαναερχόταν στη γη για μια μέρα - περιγράφει τις δικές του σκέψεις, στις οποίες διακρίνεται ξεκάθαρα νομίζω και η αντιπάθειά του για το χριστιανικό κατεστημένο. Δεν ξέρω πόσο δικαιολογημένη είναι αυτή η αντιπάθεια, αλλά ταυτόχρονα δε νομίζω ότι θα χαρακτηριζόταν και εντελώς άστοχη ή άδικη.

Προσπαθούμε να υποθέσουμε τι θα έλεγε ο Ιησούς, έχοντας ως βασικό στήριγμα τα όσα είναι καταγεγραμμένα στην Καινή Διαθήκη. Το θέμα με το Ναζωραίο είναι ότι αυτά τα φοβερά "ουαί υμίν" τα εξαπέλυε εναντίον μια βαθύτερα φαρισαϊκής συμπεριφοράς την οποία ο άνθρωπος δεν αντέχει να αντικρίσει με ανοιχτά τα μάτια. Και όταν έρχεται κάποιος και μας βάζει μπροστά έναν καθρέφτη στον οποίο αντικρίζουμε το παραμορφωμένο και άσχημο πρόσωπό μας, τότε δεν θυμώνουμε με εμάς – θυμώνουμε με τον καθρέφτη και τον σπάμε… Γι’ αυτό οι άνθρωποι σταύρωσαν τον Ιησού. Ήταν καθρέφτης και τους έδειχνε το άσχημο πρόσωπό τους.

Τώρα τι θα έλεγε αν ερχόταν σήμερα….
Πιστεύω ότι δεν θα έλεγε τίποτα… ούτε λέξη….

Τα "καθρέφτισες" επαρκώς, νομίζω! Εξάλλου σιωπά, εδώ και τόσα χρόνια( έστω και εναγωνίως, όπως διέβλεψε κι ο Πασκάλ)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Το σοκ πάντως θα το πάθαινε αν έμπαινε σε χριστιανική εκκλησία..
Θα κοιτούσε τις αγιογραφίες και θα έλεγε:

"Μα καλά, ποιοι είναι όλοι αυτοί;" :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Delfis:
Τα "καθρέφτισες" επαρκώς, νομίζω! Εξάλλου σιωπά, εδώ και τόσα χρόνια( έστω και εναγωνίως, όπως διέβλεψε κι ο Πασκάλ)!

Eυχαριστώ Delfis. Να ξέρεις απλώς ότι προτιμώ να αναφέρομαι στον Ιησού με τ' όνομά του όπως κάνουμε και στους... ανθρώπους που συμπαθούμε. Τον Πασκάλ μονάχα ακουστά τον έχω, αν εξαιρέσω τα περί "λογικής της καρδιάς"...

Το σοκ πάντως θα το πάθαινε αν έμπαινε σε χριστιανική εκκλησία..
Θα κοιτούσε τις αγιογραφίες και θα έλεγε:

"Μα καλά, ποιοι είναι όλοι αυτοί;" :confused:

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Θα έλεγε..."Πωωωω έχω πολλή δουλειά!!!!"...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τι δουλειά εννοείς οτι θα εννουσε, Βεντέτα;Γινε λίγο πιο συγκεκριμένος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τι δουλειά εννοείς οτι θα εννουσε, Βεντέτα;Γινε λίγο πιο συγκεκριμένος


Ως ξυλουργός... :confused:

Αλλού θέλω όμως να σταθώ.

Πιστεύω ότι δεν θα έλεγε τίποτα… ούτε λέξη….



...Πως το λέει ο Shakespeare στο "Τίμων":

Ποιητής: Και πως πάει ο κόσμος?
Ζωγράφος: Σαπίζει όσο γερνάει.



Παρ'ολα αυτά, δεν συμφωνώ. Η κάθε γενιά αντιλαμβάνεται τον δικό της κόσμο ως καλύτερο ή χειρότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από God:
Damn, I faked my own death in vain :\

=D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top