Facebook: Τεχνικές Συμβουλές

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
εγώ παιδιά είχα hi5,που δεν μου άρεσε καθόλου...και το βαρέθηκα!και το κλεισα!
το facebook πλεονεκτεί έναντι άλλων "καναλιών κοινωνικής δικτύωσης" καθότι σου δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίσεις εσύ το βαθμό ιδιωτικότητάς σου.είναι το πρώτο προφίλ που έκανα και χρησιμοποιώ όχι νίκνέιμ αλλά τα αληθινά μου στοιχεία και έχω φίλους μόνο άτομα που γνωρίζω πολύ καιρό.
κι όπως είπαν οι προλαλήσαντες είναι καλό να το χρησιμοποιείς ως εργαλείο για να βρεις άτομα με τα οποία είχατε χαθεί για αρκετό καιρό όπως παλιούς συμμαθητές συμφοιτητές συνεργάτες,συγγενείς ή φίλους του εξωτερικού κλπ.
όπως και να το κάνεις είναι πολύ πιο φιλικό το περιβάλλον του με το καινούριο facebook προς τον χρήστη και σου προσφέρει άπειρες δυνατότητες.
σύνοψη : είναι χρήσιμο.έχω λογαριασμό και θα τον κρατήσω.δεν πιστεύω ότι είναι απλά μια μόδα που θα περάσει.Προσέξτε να ορίζετε ΕΣΕΙΣ τον βαθμό ιδιωτικότητας που επιθυμείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Διάβασα όλο το νήμα με την ελπίδα να βρω έναν αντίλογο. To μόνο που βρήκα ήταν η παράθεση του άρθρου του ελεύθερου τύπου, στην προηγούμενη σελίδα. Αν δεν το είχε ήδη δημοσιεύσει η suspiria, θα το έκανα εγώ με σκοπό να παροτρύνω κάποιους να σκεφτούν λίγο περισσότερο το θέμα της ιδιωτικότητας. Βλέποντας όμως ότι τους περισσότερους λίγο τους συγκινεί το ζήτημα -και καλά κάνετε, ο άλλος δρόμος είναι η παράνοια- δε θα επεκταθώ ως προς αυτό -το άρθρο με καλύπτει απόλυτα-.

Καταλαβαίνω πώς μπορεί να εξυπηρετήσει κάποιον το facebook με το να του δίνει τη δυνατότητα κυρίως να βρίσκει άτομα με τα οποία είχαν απομακρυνθεί -αλήθεια όμως γιατί κανείς δεν μπήκε στη διαδικασία να ψάξει συμβατικά τους παλιούς του "φίλους";- ή να έχει μία κοινή πλατφόρμα για να μοιράζεται νέα και ιντερνετικά καλούδια με τον πιο στενό του κύκλο. Στην πράξη όμως, βλέπω πράγματα αξιοθρήνητα και δεν μπορώ να προσπεράσω το γεγονός ότι αισθάνομαι τη νοημοσύνη μου να υποτιμάται κάθε φορά που βλέπω ένα προφίλ στο facebook.. Από τις εφαρμογές που είναι χάσιμο ζωής, στα αφελέστατα group του τύπου κάνε επανάσταση με ένα κλικ μέχρι τα κλασικά chain mail του τύπου στείλε αυτό το μήνυμα σε 666 ανθρώπους γιατί το facebook πρέπει να δει πόσοι χρήστες είναι ενεργοί. Όσο τρομαχτικό κι αν ακούγεται έχουν πέραση γιατί μεγάλη μερίδα των ανθρώπων που έχουν λογαριασμό μέχρι πρότινος δεν είχαν ιδέα τι σημαίνει ίντερνετ. Πέρα από αυτό, η προσθήκη φίλων -παλαιών γνωστών ιδιαίτερα- δεν αποβλέπει παρά στην πανανθρώπινη διαδικασίας της κοινωνικής σύγκρισης και τα προφίλ αποτελούν τον ετεροκαθορισμό και το κλισέ σε όλο του το μεγαλείο -ξαφνικά είναι cool να μην έχεις διαβάσει ποτέ ένα βιβλίο στη ζωή σου, να είσαι "ο,τι να 'ναι", να βλέπεις F R I E N D S (tm), το αγαπημένο σοκολατούχο να είναι το Nesquik (tm) και το αναψυκτικό σου η Sprite (tm)-.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πέρα από αυτό, η προσθήκη φίλων -παλαιών γνωστών ιδιαίτερα- δεν αποβλέπει παρά στην πανανθρώπινη διαδικασίας της κοινωνικής σύγκρισης και τα προφίλ αποτελούν τον ετεροκαθορισμό και το κλισέ σε όλο του το μεγαλείο

Συμφωνώ απολύτως, αν και δεν κατάλαβα χριστό :):confused:


Όλες αυτές οι σελίδες "social networking" μου φαίνονται φριχτές... :mad:
Αν θέλετε όμως να με κάνετε φίλο στο FB, κάντε κλικ εδώ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως, αν και δεν κατάλαβα χριστό :):confused:


Όλες αυτές οι σελίδες "social networking" μου φαίνονται φριχτές... :mad:
Αν θέλετε όμως να με κάνετε φίλο στο FB, κάντε κλικ εδώ :redface:

Σε δύσκολεψε η κοινωνική σύγκριση και ο ετεροκαθορισμός μήπως; Με απλά λόγια θέλω να πω ότι οι άνθρωποι θέλουν να έχουν πρόσβαση στα προφίλ των άλλων μόνο και μόνο για ικανοποίηση της περιέργειας αλλά και για να αντλήσουν πληροφορίες με σκοπό να δουν πού βρίσκονται οι ίδιοι συγκρινόμενοι λόγου χάρη με τον παλαιό συμμαθητή. Έτσι ετεροκαθορίζονται δηλαδή αντιλαμβάνονται τον εαυτό τους και χτίζουν την αυτοεικόνα τους βάσει εξωτερικών παραγόντων (πέρασα σε καλύτερη σχολή από τον τάδε, ο γκόμενός μου είμαι πιο ωραίος από της άλλης, πωπώ αυτός ακούει παπαρίζου ενώ εγώ Linkin Park και τα λοιπά). Και δε νομίζω να είχα πρόβλημα με αυτά αν δεν κρύβονταν τόσο εκλεπτυσμένα πίσω από το πρόσχημα της Επικοινωνίας και της Φιλίας, λέξεις so wrongfully abused. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Με συγχωρείς πολύ καλή μου, αλλά δεν συμβαίνει πάντα κάτι από αυτά που προανέφερες... :redface:
Εγώ για παράδειγμα, έχω στο facebook φίλους 44 άτομα με τα οποία ήμασταν συμμαθητές- δηλαδή τα έβλεπα κάθε μέρα επί δώδεκα χρόνια. Τα περισσότερα από τα άτομα αυτά έχουν περάσει σε άλλες πόλεις και δεν υπάρχει η δυνατότητα συχνής επικοινωνίας. Μέσω του FB λοιπόν, καταφέραμε και κανονίσαμε reunion και ήρθαν ακόμη και αυτοί που έχουν περάσει μακριά.
Μέσω των σελίδων τους μαθαίνω νέα τους, βλέπω πώς περνάνε και μιλάμε, όποτε αυτό είναι εφικτό. Τώρα αν κάποιος θέλει να κάνει διαφήμιση του πόσο cool είναι, στο προφίλ του- αυτό είναι δικό του θέμα και δε με απασχολεί καν.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Εγώ απλώς εξέθεσα τις δικές μου παρατηρήσεις, δε λέω ότι το facebook δεν είναι υπεύθυνο και για ευτυχείς συγκυρίες όπως η δική σου :) Κι αλήθεια είναι αξιοζήλευτο να έχεις τόσο καλή εμπειρία από συμμαθητές και να βρίσκεις νόημα ακόμα και σήμερα στο να επικοινωνείς μαζί τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εγώ απλώς εξέθεσα τις δικές μου παρατηρήσεις, δε λέω ότι το facebook δεν είναι υπεύθυνο και για ευτυχείς συγκυρίες όπως η δική σου :) Κι αλήθεια είναι αξιοζήλευτο να έχεις τόσο καλή εμπειρία από συμμαθητές και να βρίσκεις νόημα ακόμα και σήμερα στο να επικοινωνείς μαζί τους!

Xμ... Δε θα έλεγα ότι έχω καλή εμπειρία από συμμαθητές, απλά σκέφτομαι ότι στο κάτω κάτω δεν έχουμε και τίποτα να μοιράσουμε! Χαίρομαι να ξέρω ότι είναι καλά, όπου είναι και ό,τι κι αν κάνουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Σε δύσκολεψε η κοινωνική σύγκριση και ο ετεροκαθορισμός μήπως; Με απλά λόγια θέλω να πω ότι οι άνθρωποι θέλουν να έχουν πρόσβαση στα προφίλ των άλλων μόνο και μόνο για ικανοποίηση της περιέργειας αλλά και για να αντλήσουν πληροφορίες με σκοπό να δουν πού βρίσκονται οι ίδιοι συγκρινόμενοι λόγου χάρη με τον παλαιό συμμαθητή. Έτσι ετεροκαθορίζονται δηλαδή αντιλαμβάνονται τον εαυτό τους και χτίζουν την αυτοεικόνα τους βάσει εξωτερικών παραγόντων (πέρασα σε καλύτερη σχολή από τον τάδε, ο γκόμενός μου είμαι πιο ωραίος από της άλλης, πωπώ αυτός ακούει παπαρίζου ενώ εγώ Linkin Park και τα λοιπά). Και δε νομίζω να είχα πρόβλημα με αυτά αν δεν κρύβονταν τόσο εκλεπτυσμένα πίσω από το πρόσχημα της Επικοινωνίας και της Φιλίας, λέξεις so wrongfully abused. :)

Προσωπική μου άποψη είναι ότι όλοι αυτοπροσδιορίζομαστε βάση των άλλων (η γνωστή αλληλεπίδραση με τον περιβάλλον και τα άτομα που μας περιβάλλουν δηλαδή...)

Το αν κάποιος έχει την τάση να μαθαίνει, κουτσομπολεύει...δείχνεται ή χίλια δυο δεν είναι θέμα του facebook αλλά του ίδιου του ατόμου και θα το κάνει με ή χωρίς αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι όλοι αυτοπροσδιορίζομαστε βάση των άλλων (η γνωστή αλληλεπίδραση με τον περιβάλλον και τα άτομα που μας περιβάλλουν δηλαδή...)

Το αν κάποιος έχει την τάση να μαθαίνει, κουτσομπολεύει...δείχνεται ή χίλια δυο δεν είναι θέμα του facebook αλλά του ίδιου του ατόμου και θα το κάνει με ή χωρίς αυτό :)

Ακριβώς! Το facebook έχει σχεδιαστεί για να εκμεταλλεύεται στο έπακρον αυτή την τάση των ανθρώπων (όπως προσεκτικά σχεδιασμένο είναι οτιδήποτε απευθύνεται σε ανθρώπους και αποφέρει κέρδη). Μόνο που αυτός ο σχεδιασμός δεν ανταποκρίνεται στη δική μου αισθητική καθώς ζητάω περισσότερη ουσία, περισσότερο νόημα...

Χαίρομαι να ξέρω ότι είναι καλά, όπου είναι και ό,τι κι αν κάνουν :)

Πολύ όμορφη στάση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ακριβώς! Το facebook έχει σχεδιαστεί για να εκμεταλλεύεται στο έπακρον αυτή την τάση των ανθρώπων (όπως προσεκτικά σχεδιασμένο είναι οτιδήποτε απευθύνεται σε ανθρώπους και αποφέρει κέρδη). Μόνο που αυτός ο σχεδιασμός δεν ανταποκρίνεται στη δική μου αισθητική καθώς ζητάω περισσότερη ουσία, περισσότερο νόημα...

Το μέσο δεν φταίει ποτέ....ο τρόπος χρήσης από την άλλη...
Το πως θα το χρησιμοποιήσει ο καθένας είναι καθαρά υποκειμενικό....
Όλα έχουν τα συν και τα πλην....
Διαλέγεις τι σου ταιριάζει και χρησιμοποιείς το έπακρον της δυνατότητες που σου δίνονται.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
γιατί δεν κάνει και το e-steki γκρουπάκι?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[V]

Νεοφερμένος

Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Καλη ιδέα +1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ααα οκ τωρα εγινα κι εγω μέλος:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empyrium

Νεοφερμένος

Ο Empyrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εχω κανει και εγω προφιλ στο facebook. Στην αρχη ,οπως και αλλοι, ειχα φαει κολλημα. Εμπαινα καθε λιγα λεπτα να τσεκαρω τα requests μου, μιλαμε για τραγικη κατασταση. Αλλα ειδα οτι δεν αξιζει ο κοπος και ειναι απλα χασιμο χρονου. Τωρα τα αφηνω να συσσωρεύονται και παταω το θεικο κουμπακι ignore all. Νταξει εχει και τα καλα του το facebook, βρισκεις φιλους απο τα παλια, συμμαθητες σου απο το σχολειο αλλα μεχρι εκει. Τα υπολοιπα τα θεωρω απλα χασιμο χρονου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Όσοι παίζεται τα παιχνίδια του Facebook για δείτε κάποιες αναλύσεις του Who has the biggest Brain εδώ
και προσέξτε ποιος είναι στην 5η θέση. Έξυπνοι ή καμμένοι;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
μάλλον καμμένοι αν κρίνω από μένα και την εμμονή μου κυρίως πλέον στο geo challenge :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Προσωπικα το FB δεν με ενθουσιαζε κα-θο-λου.
Αλλα εκανα εγγραφη μονο και μονο γιατι μια κοπελα (μου) με ειχα ζαλισει να το κανω και θα δω οτι εχει φαση κτλ κτλ.
Και το εκανα και το παρατησα.(μαλιστα εβαλα και αλλα ντ'αλλα επωνυμο. Scarface.:P )
Οταν ξαναμπηκα μετα απο λιγο καιρο μιας και ολοι γυρω μου γι'αυτο μιλουσαν, ειχα την ευχαριστη εκπληξη να ξαναποκτησω επαφες με παλιους και πολυ καλους φιλους με τους οποιους για τον οποιοδηποτε λογο ειχα χασει καθε επαφη.
Και κανονισαμε να βρεθουμε και βρεθηκαμε και μαλιστα βρηκα και ατομο απο την ιδια πολη απ'οπου καταγμαι απο την Ελλαδα, να βρισκεται στην ιδια πολη οπου ειμαι τωρα στην Ιταλια.
Με λιγα λογια αναθεωρησα.
Ειναι ενα πολυ καλο μεσο να καταφερεις να ξαναβρεις ατομα που ειχες χασει και να κανεις και νεες φιλιες-γνωριμιες.
Το internet ειναι ενα μεσο που βοηθαει να ερθει πιο κοντα ο ανθρωπος.Δεν τον απομακρυνει αναγκαστικα.
Τωρα το αν ο αλλος δει φωτος μου ή δει τι κανω ή που ειμαι κτλ κτλ, καλα να κανει.Δεν με ενοχλει.
Οπως κυκλοφορω εξω και με τοσους που συναναστρεφομαι ξερουν τι κανω πως και ποιος ειμαι (ΤΩΡΑ), ε ας το μαθουν και ακομα μερικοι.
SFW?
Με λιγα λογια μια χαρα ειναι για τον σκοπο που ισως να εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βρε παιδιά, τι είναι αυτά τα groups, Δες ποιος βλέπει το προφίλ η τις φωτογραφίες σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όσοι παίζεται τα παιχνίδια του Facebook για δείτε κάποιες αναλύσεις του Who has the biggest Brain εδώ
και προσέξτε ποιος είναι στην 5η θέση. Έξυπνοι ή καμμένοι;:P

Απλά τυχεροί που είναι Ελληνίδα η Angie!






...πόση θα είναι η αμοιβή μου σαν υπεύθυνος δημοσίων σχέσεων είπαμε; :smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top