Ανατροφή παιδιών και ομοφυλοφιλία. Σχετίζονται;

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα, ναι. Και ας υπάρχει. Πολλοί έχουν το ασφαλές στερεότυπο της ευτυχισμένης τετραμελούς οικογένειας, που επισκέπτεται τακτικά τον παππού και τη γιαγιά.

Αυτό δεν αναιρεί το ότι ένας γονιός, ό,τι σοκ και να περάσει μετά από μία τέτοια εξομολόγηση, θα του συμπαρασταθεί, κι αυτό είναι το σημαντικό.

Υπάρχει μία τάφρος ανάμεσα στο σοκ και τη σταδιακή αποδοχή και υποστήριξη, και στην κατηγορία του Άγγελου ότι είμαστε υποκριτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Mα αυτός ο φόβος από την αντιμετώπιση της κοινωνίας έχει προκληθεί!
Όμως γιατί η συζήτηση περιφέρεται μόνο γύρω από τους άντρες ομοφυλόφιλους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Στο θεμα, πιο πολυ θα με ενδιαφερε πως δε θα γινει δυστυχισμενο παρα πως δε θα γινει γκει. Ειναι ΤΟΣΑ που ενα παιδι(/νεος/εμεις) θελει να πειραματιστει, που αποκλειεται να θεσεις φραγμο για τιποτα. Πλεον ειναι ολα ελευθερα, το μονο που εχεις να κανεις ειναι να δωσεις τις βασεις αγια να αποφασισει τι του κανει και τι οχι..κι οι βασεις σαφως δεν αφορουν μονο τις σεξουαλικες προτιμησεις.

Στον Αγγελο, συγκροτησε τη σκεψη σου λιγο. Τι σχεση εχει το να πιασει μια κοπελα τον φιλο της με αλλον με το θεμα, μονο εσυ καταλαβαινεις.

Συμφωνω με φαντασμενο, invalid, kalypso, γιδι και συσσωμο το στεκι τελος παντων :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να πω και εγω μια γνωμη-εμπειρια ως εφηβος;.. Δεν ξερω τι θα εκανα με τα δικα μου παιδια, και δεν θελω να μπω στην διαδικασια να το σκευτομαι απο τωρα. Ομως ως προς τα διαφορα που αναφεθικα, οτι η ομοφυλολιλια ειναι κατι το επικτιτο και για το πως αποκτιετε, η οτι ειναι κατι εμφυτο κλπ...
Μιλοντας για εφηβους, βλεπω γυρο μου, οτι υπαρχουν πολα παιδια που ισως να μην ειναι πραγματικα gay, αλλα λιγο η μοδα (ναι ειναι μοδα στις μερες μας ναι εισαι (η να το παιζεις, δεν ξερω τι κανουν και τι δεν κανουν) gay η bi, οτι και αν λετε μερικοι... Τουλαχιστων για πολους εφηβους που του ξερω προσωπικα), λιγο η χαμιλη αυτοεκτιμιση, λιγο να ειναι το παιδι λιγο "στο περιθωριο"ως προς τα "πρεπει" των αλλων παιδιων, λιγο μερικες απαοτες χιλιπιτες... Φτανει καμια φορα...
Και οσο για αυτο που αναφερθικε οτι παιδια με ευμεταβλιτο χαρακτιρα, καταπιεστικη μαμα και αδιαφορο μπαμπα εχουν περισσοτερες πιθανωτιτες να γινουν gey, πιστευω οτι μπορει και να ισχιει. Οπως ισως και ο καταπιεστικος πατερας ως προς το "φτιαξτα παιδι μου με καμια κοπελα, πηγες 15 και ακομα να γινεις αντρας;" που και ετσι να μην λειτουργει, συγουρα θα του την σπασει πολλες φορες.
Και εχω ακουσει και οτι αγορια χωρις αδερφες εχουν και αυτα περισσοτερες πιθανοτιτες. Τωρα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ισχιει αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
'Oταν γίνεις γονέας πιστεύω ότι κάνεις ο,τι θεωρείς εσύ σωστό για να "αποφύγει" τυχόν λάθη...

Για το πως να μην γίνει κάποιος gay πέρα από την θεωρία της καταπιεστικής μάνας ή γενικά το καταπιεστικό περιβάλλον ή της άσχημης σεξουαλικής επαφής π.χ. βιασμός δεν γνωρίζω κάτι άλλο χωρίς να ξέρω κι όλας αν όντως ισχύουν....

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν το παιδί είναι να γίνει gay (σεξουαλικές ορμές και προτιμήσεις) θα γίνει ό,τι και να λέμε ή να κάνουμε....

P/s1: Φίλος μου ομοφυλλόφιλος μεγάλωσε σε υγιέστατο περιβάλλον (πως βλέπουμε στις διαφημίσεις ένα πράγμα :P) κι όμως αλλαξοπίστησε :P
P/s2: Η ομοφυλοφιλία έχει πάψει να θεωρείται ψυχική ασθένεια από το 1970 κάτι αν θυμάμαι καλά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πλεον ειναι ολα ελευθερα, το μονο που εχεις να κανεις ειναι να δωσεις τις βασεις για να αποφασισει τι του κανει και τι οχι..κι οι βασεις σαφως δεν αφορουν μονο τις σεξουαλικες προτιμησεις.
Τι εννοείς; Οτι θα συζητήσουμε το κατα πόσο αξίζει ή δεν αξίζει να γίνει γκέυ και με βάση άλλα κριτήρια, ας πούμε οικονομικά; :redface::(

Συμφωνω με φαντασμενο, invalid, kalypso, γιδι και συσσωμο το στεκι τελος παντων :p
Δεν βρίσκω πουθενά την άποψη που μολις εξέφρασες να ταιριάζει με αυτων που ανέφερες. Ουτε αλλωστε και αυτών οι απόψεις να ταιριάζουν μεταξύ τους. Δεν φτιάχνουμε κοματα, ούτε παρατάξεις, λεμε τη γνώμη μας, θερμή παράκληση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ice-girl

Νεοφερμένος

Η ice-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Να σας ζησουν τα αγορακια σας! :) Θελω πολυ οταν κανω κι εγω παιδακια να είναι αγορια.Αλλα κι εμενα με απασχολει πολυ το πως θα τα μεγαλωσω.
Σκεφτομαι οτι θα τα αφηνω να κανουν παρεα με πολλα παιδακια ,αγορια και κοριτσια,θα προσπαθησω να το κανω κοινωνικο,να μη φοβαται τους ανθρωπους.Και να μη φοβαται να μου λεει οτιδηποτε.Θα το ρωταω "σ'αρεσει κανενα κοριτσακι απ'την ταξη σου??"
Επισης ποτε ξυλο.ποτε ποτε.οτι κι αν κανει.Κι ουτε υπερβολικες αγκαλιτσες!
Εαν αργοτερα δω οτι προτιμα να παιζει με κουκλες και να κανει παρεα μονο με κοριτσακια τοτε νομιζω οτι δεν μπορεις να κανεις τπτ.Δεν μπορεις να το πιεσεις να αλλαξει.Και να το κανεις δε νομιζω οτι αλλαζεις τον τροπο που σκεφτεται,απλα αλλαζεις το τι φαινεται.(Το πιεζεις να κανει παρεα με αγορια και το κανει αλλα μεσα του θα εξακολουθει να θελει να παιξει με κοριτσια)
Κι εγω πιστευω οτι σε καποιες περιπτωσεις τα παιδια γεννιουνται ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
P/s1: Φίλος μου ομοφυλλόφιλος μεγάλωσε σε υγιέστατο περιβάλλον (πως βλέπουμε στις διαφημίσεις ένα πράγμα :P) κι όμως αλλαξοπίστησε :P
πάνω σε αυτό, αναρωτιέμαι για κάτι:
εγώ γνωρίζω δύο ομοφυλόφιλους.
Ο ένας μεγάλωσε σε ένα οικογενειακό περιβάλλον όπου ο πατέρας ήταν ένας υπερβολικά ήπιων τόνων άνθρωπος, μέχρι αηδίας όμως, τόσο που η γυναίκα του μόνο που δεν τον έδερνε, και η μητέρα του υπερβολικά αυταρχική, φωνακλού και τσαμπουκαλεμένη.

Το δεύτερο παιδί που γνωρίζω, μεγάλωσε σε ένα περιβάλλον που μου φαίνεται πολύ υγιές και ισορροπημένο, οι γονείς είχαν καλή σχέση μεταξύ τους, όλα καλά. Όμως και ο αδερφός του (είναι σχεδόν βέβαιο) ότι είναι ομοφυλόφιλος.

Ξέρω ότι το δείγμα μου είναι πολύ μικρό, αλλά μήπως όντως το περιβάλλον και η κληρονομικότητα ωθούν τελικά κάποιον να γίνει ομοφυλόφιλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Η αλήθεια πάντως είναι οτι η σύγχρονη ανθρωπολογία διαχωρίζει μεταξύ φύλου (sex) και γένους (gender). Το φύλο προσδιωρίζει ως προς τον βιολογικό διαχωρισμό άνδρα και γυναίκας ενώ το γένος δίνει την κοινωνικά αποδεκτή φύση του, αρσενικο ή θυληκό. Υπάρχουν φυλές σε άλλες χώρες, μπορώ να βρώ παραδείγματα αν θέλετε, οι οποίες δίνουν αρσενικό ρόλο σε γυναίκες και θύληκό ρόλο σε άνδρες. Αυτό γίνεται με βάση την κοινωνική δομή και τις ανάγκες που θα πρέπει να καλύψει το άτομο ως μέλος της κοινωνίας.

Αυτό το λέω για να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο σχετικά με τον όρο Άνδρας/Γυναίκα. Σε πολλές περιπτώσεις, η ομοφυλοφιλία δέν σχετίζεται μόνο με το φύλο που αναγράφεται στο πιστοποιητικό γεννήσεως αλλα και με την κοινωνία που εκδίδει το "πιστοποιητικό" αυτό.

Άν σημερα υπάρχει μία τάση για την ομοφυλοφιλία, δέν είναι απλά θέμα μόδας αλλά και αλλαγής της κοινωνίας μας. Σήμερα, το άτομο δέν είναι υποχρεωμένο να συνεισφέρει στην κοινωνία του και στην οικογένειά του, αφού ζούμε στην εποχή του ατομικισμού και άρα δεν είμαστε τόσο περιορισμένοι απο τους κοινωνικούς φραγμούς. Έχουμε σήμερα μια ελευθερία (καλώς ή κακώς) ως προς το γένος που προσδίδουμε στον εαυτό μας και πιστεύω οτι όπως όλες οι ελευθερίες, θα πρέπει να είναι σεβαστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
πάνω σε αυτό, αναρωτιέμαι για κάτι:
εγώ γνωρίζω δύο ομοφυλόφιλους.
Ο ένας μεγάλωσε σε ένα οικογενειακό περιβάλλον όπου ο πατέρας ήταν ένας υπερβολικά ήπιων τόνων άνθρωπος, μέχρι αηδίας όμως, τόσο που η γυναίκα του μόνο που δεν τον έδερνε, και η μητέρα του υπερβολικά αυταρχική, φωνακλού και τσαμπουκαλεμένη.

Το δεύτερο παιδί που γνωρίζω, μεγάλωσε σε ένα περιβάλλον που μου φαίνεται πολύ υγιές και ισορροπημένο, οι γονείς είχαν καλή σχέση μεταξύ τους, όλα καλά. Όμως και ο αδερφός του (είναι σχεδόν βέβαιο) ότι είναι ομοφυλόφιλος.

Ξέρω ότι το δείγμα μου είναι πολύ μικρό, αλλά μήπως όντως το περιβάλλον και η κληρονομικότητα ωθούν τελικά κάποιον να γίνει ομοφυλόφιλος?



Μπορεί.

Αλλά τι αλλάζει αυτό; Δεν έχουν αποδειχτεί κανόνες... Κι ο ιχλίμπεντιχ έρχεται από μία πολύ μητριαρχική οικογένεια.
Να αρχίσουμε να λέμε τώρα όλοι τι πιστεύουμε ότι μπορεί να παίξει ρόλο; Θα ήταν πολύ αλαζονικό εκ μέρους μας, να πιστεύουμε ότι με 1-2 παραδείγματα γνωστών έχουμε αποκωδικοποιήσει την άβυσσο της ανθρώπινης ψυχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Τι εννοείς; Οτι θα συζητήσουμε το κατα πόσο αξίζει ή δεν αξίζει να γίνει γκέυ και με βάση άλλα κριτήρια, ας πούμε οικονομικά; :redface::(

Οικονομικα..πως σου ρθε?
Δεν εννοουσα τετοια συζητηση, δεν εννοουσα καν συζητηση.
Ως γονεις δινετε στο παιδι γραμμη για διαφορα που θα συναντησει, ειτε μιλαμε για σεξουαλικους πειραματισμους, ειτε για ναρκωτικα, ειτε για βια στα γηπεδα (:p) και λοιπα κοινωνικα..Μπορεις μονο να εχεις στρωσει το εδαφος προς οποια κατευθυνση πιστευεις εσυ πως ειναι η σωστη(και σαφως εκεινο θα σε γραψει για να ακολουθησει αυτην που πιστευει εκεινο πως ειναι για τον εαυτο του :D).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μπορεί.

Αλλά τι αλλάζει αυτό; Δεν έχουν αποδειχτεί κανόνες... Κι ο ιχλίμπεντιχ έρχεται από μία πολύ μητριαρχική οικογένεια.
Να αρχίσουμε να λέμε τώρα όλοι τι πιστεύουμε ότι μπορεί να παίξει ρόλο; Θα ήταν πολύ αλαζονικό εκ μέρους μας, να πιστεύουμε ότι με 1-2 παραδείγματα γνωστών έχουμε αποκωδικοποιήσει την άβυσσο της ανθρώπινης ψυχής.
καλά ντε μη με παρεξηγείς:(

απλά αυτό που εννοώ είναι ότι η ψυχολογία μπορεί πιθανότατα να δώσει κάποιες απαντήσεις. όπως και η γενετική, μπορεί δηλαδή να είναι χαρακτηριστικό που κληρονομείται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, βρε, δεν το εννοούσα τόσο σκληρά, όχι προς τα σένα τουλάχιστον.
Απλά βρήκα την αφορμή, γιατί δε θα 'θελα να δω το θέμα να εξελίσσεται σε ανταλλαγή φιλοσοφιών. Όπως είπες, ας τα αφήσουμε αυτά για τις επιστήμες...
Οι οποίες κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου μόνο για πολύ εκκεντρικές και ακραίες συμπεριφορές των γονιών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Στο ερωτημα τι θα εκανα στο παιδι μου για να μην γινει gay...
Το λοιπον...για να μην γινει το παιδι μου gay δεν μπορω να κανω τιποτα περισσοτερο απο το να μην προσπαθω ο ιδιος να του διαστρεβλωσω τον ψυχοσωματικο του κοσμο.
Εαν κανω κοριτσακι θα το μεγαλωσω σαν κοριτσακι εαν αγορι σαν αγορι κτλ κτλ.
Εαμ κανω αγορακι και το ντυνω με φουστα και το λεω Τασουλα και και και απο τοτε που γεννηθει μεχρι να παει φανταρος, ακομα και gay να μην το κανω, του τα εχω κανει αχταρμα μεσα του.
Και ποσο περιεργο ειναι οτι τα αγορακια παιζουν με τους Τζι Αι Τζο (δηλαδη σωματαραδες στρατιωτες γραμμωμενους και πολυ powa και τα κοριτσακια με κουκλες.Ομορφες και θυληκες.Μηπως να τα αλλαζαμε για πιο σιγουρια?)

Τεσπα, προσωπικα ενας ειναι ο λογος που δεν θα ηθελα το παιδι μου να ειναι ομοφυλοφιλο.
Κι αυτο ειναι η μεγαλη πιθανοτητα του να ειναι δυστυχισμενο, ασχετα αν δεν θα του εκλεινα ποτε την πορτα στα μουτρα.Κατι που συμβαινει ακομα και στις μερες μας και οχι σε σπανιες περιπτωσεις.
Δεν θα ηθελα να αισθανεται ασχημα επειδη ειναι διαφορετικο, δεν θα ηθελα να νιωθει εγκλωβισμενος κτλ κτλ.

Και οσων αφορα το αν ειναι στην μοδα να εισαι gay...
Δεν ηξερα οτι ειναι στην μοδα να μην μπορεις να περπατας χερι με χερι με καποιον που αγαπας.
Δεν ηξερα οτι ειναι στην μοδα να μην μπορεις να πεις σ'αγαπαω δυνατα σε αυτον που αγαπας εκτος και αν ειστε μονοι σας και καπου μακρια.
Δεν ηξερα οτι ειναι στην μοδα να νιωθεις ενοχες για κατι για το οποιο δεν το επελεξες ο ιδιος.
Δεν ηξερα οτι ειναι στην μοδα να πρεπει να κρυβεις ποιος εισαι γιατι πολλοι ειναι αυτοι που θα σε δακτυλοδειξουν και θα σε πουν πολυ ομορφα "π@υστη".
Δεν ηξερα οτι ειναι στην μοδα να φοβασαι να πεις στους ιδιους σου τους γονεις οτι εισαι gay γιατι ετσι θα τους απογοητευσεις.(επαναλαμβανω για κατι που δεν επελεξες)
Δεν ηξερα οτι ειναι στην μοδα να ζεις με την αγωνια μην σε αποριψουν ανα πασα στιγμη ακομα και οι συγγενεις σου οχι μονο αν μαθουν οτι εισαι gay, αλλα ακομα και γιατι μπορει να επηρεαστουν απο τους "τριτους".
Δεν ηξερα οτι ειναι στην μοδα να εισαι σε αλλο σωμα.
Δεν ηξερα οτι ειναι στην μοδα ξερεις οτι πιαθνοτατα θα μεινεις ατεκνος (χωρις να φταινει καποιος).
Δεν ηξερα οτι ειναι στην μοδα να ξερεις οτι εισαι gay και να βλεπεις οτι αυτο που εισαι τα ΜΜΕ το πλασαρουν σαν εναν τσαχλοκουδουνο χαρακτηρα που ειναι τρεις λαλουν και 2 χορευουν και που φτανει να γινεται γραφικος.
Και παει λεγοντας...

Μην μπερδευουμε το νεο στυλ του πιο "χαρουμενου" αντρα που μας παρουσιαζουν τα ΜΜΕ με το οτι ειναι σωνει και καλα gay ή οτι ετσι ειναι και ολοι οι gay.
Απλουστατα το starsystem προσταζει μια πιο "θυληπρεπη" συμπεριφορα για να κανεις νουμερα.Δεν σημαινει οτι ειναι και ολοι gay.Ουτε οτι επειδη μερικοι gay προβαλλονται περισσοτερο λογο της δουλειας τους, οτι σωνει και καλα ειναι της μοδας να εισαι ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
και η απορία μου είναι... μπορεί ο γονιός να κάνει οτιδήποτε για να ΜΗΝ γίνει γκεύ κάποιος? Στη γειτονιά μου έπαιζα μόνο με αγοράκια, γιατί μόνο αγόρια της δικής μου ηλικίας έτυχε να υπάρχουν... δεν με εμπόδισε από το να... """ερωτευτώ"""" ένα από αυτά στην ... ώριμη ηλικία των 6 [:P] (και να το πλακώνω στο ξύλο να 'ουμ' :P]

Αντίστοιχα στο χωριό μου, στη γειτονιά παίζαμε 10 κοριτσάκια και 1 αγοράκι όλο κι όλο... το οποίο είναι αρραβωνιασμένο αυτή τη στιγμή... και... σε όλα τα παιδικά του χρόνια έπαιζε με ... κούκλες γιατί...ε, ήμαστε 10 και κερδίζαμε :P

εννοώ... δεν μπορώ να καταλάβω καθόλου το νόημα της ερώτησης "πως δεν θα γίνει το παιδί γκέυ"... τουλ για μένα είναι προφανής η απάντηση... από.. μόνο του... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν και δεν εχουμε καταληξει ακομα επιστημονικα, για το αν γεννιεσαι ή γίνεσαι, η επικρατουσα θεωρία είναι πως κατα βαση γεννιεσαι και αυτη η προδιαθεση εκφραζεται/εκδηλωνεται με το που θα βρεθεις στο καταλληλο περιβαλλον.

Αρα το ερωτημα ειναι αρκετα ακυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Καλησπέρα.. θα πω κάποια πράγματα που έχω ακούσει από γνωστούς και συμπτωματικά έχω δει ...
Τι έχω δει..τι έχω ακούσει..σημαντικό ρόλο παίζει η ανατροφή του παιδιού από το Α μέχρι το Ω και κυριότερο, αν το παιδί ''ζει'' και με τους 2 γονείς. Αν πχ ένα αγοράκι μεγαλώνει με την μητέρα του επειδή πχ ο πατέρας απουσιάζει από το σπίτι λόγο δουλείας (1 μήνα και βάλε) τότε αυτό το παιδάκι παίρνει σαν πρότυπο την μητέρα του ..τρόπο ομιλίας, συμπεριφορά κλπ. ακούγεται λογικό άλλωστε από την μια πλευρά..έχω δει αγόρια που έχουν μεγαλώσει έτσι και το αποτέλεσμα? στα 23 τους κατά μέσο όρο ας πούμε ζητάνε να επισπευτούν κάποιον ειδικό (ψυχολόγο, ψυχίατρο)γιατί δεν γνωρίζουν την ταυτότητά τους..από την μια είναι θηλυπρεπείς, από την άλλη τους αρέσουν τα κορίτσια και όχι τα αγόρια..αλλά ψάχνονται..σίγουρα και τα παραπάνω που΄έχουν δημοσιευτεί είναι πολύ σημαντικά...αλλά και αυτό εδω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
.... απλά αυτό που εννοώ είναι ότι η ψυχολογία μπορεί πιθανότατα να δώσει κάποιες απαντήσεις. όπως και η γενετική, μπορεί δηλαδή να είναι χαρακτηριστικό που κληρονομείται

Αναζητουμε πιστεύω όλες τις άλλες απαντήσεις εκτός απο την γενετική προδιάθεση. Η τελευταία, αν και όπου αποδεδειγμένα αυτή υπάρχει, πιστεύω ότι το μόνο που μπορει να κάνει ο γονιός είναι πλέον να βοηθήσει το παιδί να ζήσει όσο το δυνατόν καλύτερα και σε αρμονία και ειρήνη με αυτό που είναι.

Οι οποίες (επιστήμες) κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου μόνο για πολύ εκκεντρικές και ακραίες συμπεριφορές των γονιών...

Όπως; Μπορείς να μας αναφέρεις περιληπτικά καποιες τέτοιες συμπεριφορές;

....για να μην γινει το παιδι μου gay .....να μην προσπαθω ο ιδιος να του διαστρεβλωσω τον ψυχοσωματικο του κοσμο. Εαν κανω κοριτσακι θα το μεγαλωσω σαν κοριτσακι εαν αγορι σαν αγορι κτλ κτλ.

Απλά δηλαδή το να ακολουθήσει κάποια αντρικά ή γυναικεία στερεότυπα αρκεί απο μόνο του για να λύσει το πρόβλημα;

Και οσων αφορα το αν ειναι στην μοδα να εισαι gay... ...Μην μπερδευουμε το νεο στυλ του πιο "χαρουμενου" αντρα που μας παρουσιαζουν τα ΜΜΕ με το οτι ειναι σωνει και καλα gay ή οτι ετσι ειναι και ολοι οι gay.Απλουστατα το starsystem προσταζει μια πιο "θυληπρεπη" συμπεριφορα για να κανεις νουμερα.Δεν σημαινει οτι ειναι και ολοι gay.Ουτε οτι επειδη μερικοι gay προβαλλονται περισσοτερο λογο της δουλειας τους, οτι σωνει και καλα ειναι της μοδας να εισαι ετσι.
Μάλλον αυτό είναι ενα πρόβλημα που δεν λύνεται με τον απλό κανόνα, ακολούθα τα στερεότυπα. Δεν ξέρουμε δηλαδή πόσο ακριβώς "της μόδας" είναι να είσαι γκέυ. Αν η ανωμαλία εξακολουθεί μεν συμφωνα με τη φυσική τάξη να είναι ανωμαλία,όμως, σύμφωνα με την κοινωνία μας θεωρείται κλάσσυ, εμπνευσμένο, ανοιχτόμυαλό, ιν, κλπ τότε κάθε άλλο παρά ανωμαλία θεωρείται. Σε μία τέτοια περίπτωση άλλα θα λέει ο γονιος στο σπίτι και άλλα θα λένε του παιδιού στο σχολείο.

Επίσης όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Ειναι δυνατόν ξαφνικά να γίνεται τόσος ντορος, παντού να ακούς για γκέυ τα δικαιώματα των γκεύ, οι απόψεις των γκέυ, οι γάμοι των γκέυ, και όλο αυτό να υπομοχλεύεται ή και να αφορά ακόμη πιο απίθανο, μόνο μια χούφτα ατομα; Απο τον νομο του εμπορίου αμέσως αμέσως αυτό αποκλείεται. Οτι κυκλοφορεί πολύ, σαν άποψη, είναι επειδή πουλιέται, τουτέστιν υπάρχειμ,ή θεωρείται ότι υπάρχει, μεγάλη αγοραστική μερίδα αποδέκτης.

και η απορία μου είναι... μπορεί ο γονιός να κάνει οτιδήποτε για να ΜΗΝ γίνει γκεύ κάποιος? .....εννοώ... δεν μπορώ να καταλάβω καθόλου το νόημα της ερώτησης "πως δεν θα γίνει το παιδί γκέυ"... τουλ για μένα είναι προφανής η απάντηση... από.. μόνο του... :confused:

Υποθέτω ότι πρίν καταλάβεις το νόημα της ερώτησης δεν θα αναλάβεις και τις ανάλογες ευθύνες απέναντι στο παιδί σου. Αφού ότι είναι να γίνει το παιδί σου, θα γίνει μόνο του :hmm:

.....η επικρατουσα θεωρία είναι πως κατα βαση γεννιεσαι και αυτη η προδιαθεση εκφραζεται/εκδηλωνεται με το που θα βρεθεις στο καταλληλο περιβαλλον. Αρα το ερωτημα ειναι αρκετα ακυρο.

Για πάρα πολυ κοσμο το ερώτημα κάθε άλλο παρά άκυρο ειναι. Η ψυχολογια του πλήθους εχει αποδείξει οτι οι μάζες ενστερνίζονται, επιβεβλημένες απο μία άνωθεν αρχή, ακόμη και τις πλέον παράλογες και ακραίες συμπεριφορές. Ονομαζοντας το μάλιστα άποψή τους, ή φιλοσοφία. Μια τέτοια άνωθεν αρχή είναι και η προπαγάνδα, επι το δημοκρατικότερον, διαφήμιση. Μια απο τις πολλες αποδείξεις που μπορούμε να εχουμε είναι και η παρακάτω δήλωση συμφορουμίστα μας...

......το αποτέλεσμα? στα 23 τους κατά μέσο όρο ας πούμε ζητάνε να επισπευτούν κάποιον ειδικό (ψυχολόγο, ψυχίατρο)γιατί δεν γνωρίζουν την ταυτότητά τους..από την μια είναι θηλυπρεπείς, από την άλλη τους αρέσουν τα κορίτσια και όχι τα αγόρια..αλλά ψάχνονται..σίγουρα και τα παραπάνω που έχουν δημοσιευτεί είναι πολύ σημαντικά...αλλά και αυτό εδω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για πάρα πολυ κοσμο το ερώτημα κάθε άλλο παρά άκυρο ειναι. Η ψυχολογια του πλήθους εχει αποδείξει οτι οι μάζες ενστερνίζονται, επιβεβλημένες απο μία άνωθεν αρχή, ακόμη και τις πλέον παράλογες και ακραίες συμπεριφορές. Ονομαζοντας το μάλιστα άποψή τους, ή φιλοσοφία. Μια τέτοια άνωθεν αρχή είναι και η προπαγάνδα, επι το δημοκρατικότερον, διαφήμιση. Μια απο τις πολλες αποδείξεις που μπορούμε να εχουμε είναι και η παρακάτω δήλωση συμφορουμίστα μας...
Και τι δειχνει αυτο κατα τη γνωμη σου ; Πως μπορει καποιος να αλλαξει σεξουαλικοτητα λογω μοδας/διαφημισης ; Δε νομιζω να υπαρχουν ενδειξεις προς κατι τετοιο. Αν το αίτιο ήταν η συγχυση των ρολων και η μοδα, τοτε θα πρεπε πολλα ατομα να αλλαζουν απο ετερο σε ομο. Οχι να ανακαλυπτουν οτι ειναι ομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.

...
Όπως; Μπορείς να μας αναφέρεις περιληπτικά καποιες τέτοιες συμπεριφορές;

...
Εαν κανω κοριτσακι θα το μεγαλωσω σαν κοριτσακι εαν αγορι σαν αγορι κτλ κτλ.
Εαμ κανω αγορακι και το ντυνω με φουστα και το λεω Τασουλα και και και απο τοτε που γεννηθει μεχρι να παει φανταρος, ακομα και gay να μην το κανω, του τα εχω κανει αχταρμα μεσα του.


Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, έτσι κι αλλιώς.
Εκτός αν ντύνεις το αγόρι σου με ροζ μπλουζάκια paris hilton και του χαρίζεις αφίσες από τα αγαπημένα σου πορνό, όπου και πάλι πιο πολύ fucked up θα το κάνεις παρά ντε και καλά γκέι, δύσκολα θα του εμφυτέψεις την ανωμαλία αυτή.

Buggs μου, καταλαβαίνω ότι αγχώνεσαι για το αν θα μεγαλώσεις τα παιδιά σου σωστά, αλλά αποκλείεται να κάνεις κάτι εσύ, που θα προκαλέσει την ομοφυλοφιλία... Οπότε μην ανησυχείτε. Αγάπη και ανέμελα παιδικά χρόνια θέλουν. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top