Απλήρωτα κοινόχρηστα!

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Θελω μια συμβουλη. Ειμαι ιδιοκτητρια ενος διαμερισματος που ενοικιαζω. Οι τελευταιοι ενοικοι αποφασισαν να φυγουν χωρις να πληρωσουν τα κοινοχρηστα, που χρωσταγανε εδω και 6 μηνες. Με πιεζει η διαχειρηστρια, να τα πληρωσω εγω. Τι κανω σ΄αυτη τη περιπτωση και αφου δεν μπορω να βρω τους παλιους ενοικους???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να πεις οτι δεν πληρωνεις για τα σπασμενα αλλων... Να φροντιζε να τα επερνε απο αυτους πριν φυγουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
χμμμ... δεν ξέρω να σε ενημερώσω νομικά τι προβλέπεται, ξέρω όμως ότι στο σπίτι που νοικιάζω/μένω υπήρχε αντίστοιχο πρόβλημα [απλήρωτοι λογαριασμοί και κοινόχρηστα] από τον προηγούμενο ενοικιαστή και ο ιδιοκτήτης μου τα πλήρωσε όλα ο ίδιος [ΔΕΗ και 3 μήνες κοινόχρηστα που είχε αφήσει απλήρωτα]. Δυστυχώς δεν γνωρίζω αν το έκανε για να "μην τρέχει" να βρει το δίκιο του ή αν έπρεπε να το κάνει, απλώς ξέρω ότι από την τσέπη του τα έβαλε τελικά. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Εσένα σε είχε ειδοποιήσει αυτό το 6μηνο;
Πως τους άφησε να φύγουν έτσι;

Για τα κοινόχρηστα είναι υπεύθυνη η ίδια, αλλά δε σε βλέπω να το γλυτώνεις τελικά, από τη στιγμή που οι ένοικοι είναι άφαντοι. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Νομικα δεν ξερω, αλλα νομιζω οτι εσυ δεν εχεις καμια σχεση... Ειναι υποχρεωσεις των πρωην ενοικων, και περνανε στον ιδιοκτητη του σπιτιου. Επαναλαμβανω, δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι ετσι, απλα το νομιζω. Παιζει ρολο βεβαια και το τι λεει το συμβολεο αν αυτο υπαρχει, αλλα γενικα μιλοντας λεμε τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Το θεμα ειναι, πως εκτος απο τα απληρωτα κοινοχρηστα χρωστανε και καποια ενοικια, αλλα εχουμε τσακωθει ασχημα και ετσι δεν βγαζω ακρη μαζι τους.:(:(:( Εφυγαν χωρις να μου αφησουν τα κλειδια και απο οτι μου πε ο δικηγορος μου δεν εχω δικαιωμα να σπασω τη κλειδαρια διοτι υπαρχει περιπτωση να'χουν αφησει καποια πραγματα μεσα. Δεν ξερω τι να κανω:(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πιστεύω ότι νομικά οφείλεις να τα πληρώσεις
δική σου είναι η ευθύνη του σπιτιού, εσύ καρπώνεσαι τα κέρδη, σε σένα πέφτει και η χασούρα
τα πληρώνεις και μετά αν θες, κάνεις αγωγή στον νοικάρη και του τα ζητάς (μαζί με τους τόκους φυσικά που θα τρέχουν από τη μέρα της αγωγής)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Εφυγαν χωρις να μου αφησουν τα κλειδια και απο οτι μου πε ο δικηγορος μου δεν εχω δικαιωμα να σπασω τη κλειδαρια διοτι υπαρχει περιπτωση να'χουν αφησει καποια πραγματα μεσα. Δεν ξερω τι να κανω:(.
Άλλο και τούτο.:confused:
Δε σπάσατε το συμβόλαιο;
Δεν έχω νομικές φυσικά γνώσεις, αλλά από τη στιγμή που έχουν φύγει.. δικό σου είναι το σπίτι και γκρεμίζεις και την πόρτα άμα θες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
xμμμ... υποθέτω ότι θα υπάρχουν κάποιοι νόμοι για την προστασία του ενοικιαστή υποθέτω... αλλιώς σε οποιοδήποτε νοικιασμένο σπίτι θα μας ερχόταν "με το νόμο" ο ιδιοκτήτης όποτε του κατέβαινε και απλώς θα ... ανοιγε με κλειδαρά την πόρτα...

ομολογουμένως δεν το έχω ξανακούσει πάντως αυτό το σκηνικό. Αλλά το πιο λογικό (αν και δεν δηλώνω νομικός!) είναι να πρέπει να κάνεις κάποιες αγωγές και μηνύσεις [ζήσε μαη μ' δλδ] και μετά να σου επιτρέπεται να "μπουκάρεις"...


x-girl αφού είδες δικηγόρο για το θέμα των κλειδιών κοκ, μάλλον αυτός θα είναι ο πλέον αρμόδιος να σου πει αν υποχρεούσαι να πληρώσεις τα κοινόχρηστα. Αν σου πει πως "οχι", ασε τη διαχειρίστρια να φωνάζει. Αν και "φοβάμαι" ότι μόνο μέσα από [χρονοβόρες] νομικές διαδικασίες θα βγάλεις άκρη... (στα συμβόλαια του σπιτιού υπάρχουν στοιχεία του ενοικιαστή, πχ. αριθμός ταυτότητας από οτι βλέπω στο δικό μου συμβόλαιο) οπότε κάποιος τρόπος θα υπάρχει να εντοπιστεί ο ενοικιαστής, και σίγουρα ένας δικηγόρος θα γνωρίζει τις διαδικασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εδώ δε λέει κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
xμμμ... υποθέτω ότι θα υπάρχουν κάποιοι νόμοι για την προστασία του ενοικιαστή υποθέτω... αλλιώς σε οποιοδήποτε νοικιασμένο σπίτι θα μας ερχόταν "με το νόμο" ο ιδιοκτήτης όποτε του κατέβαινε και απλώς θα ... ανοιγε με κλειδαρά την πόρτα...

Ναι Αθηνά δεν αντιλέγω.. γιαυτό ρώτησα αν έχουν σπάσει το συμβόλαιο.
Μιλάμε για έναν άνθρωπο ο οποίος δεν έχει πληρώσει 6 νοίκια και ο οποίος είναι άφαντος. Πως να τον προστατέψει ο νόμος, αφού αφήνει αδιάφορο τον ίδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οπα... Τωρα καταλαβα καλητερα... Στην αρχη καταλαβα οτι το σπιτι ητανε αλλου, το νοικιασε σε καπιους, αυτοι παρατισαν το σπιτι με χρεη και τωρα ζητανε απο εσενα (που το νοικιασες προσφατα) να πληρωσεις τα σπασμενα..
Αλλα εφωσων το σπιτι σου ανηκει, νομιζω οτι τα κοινοχρηστα πρεπει να τα πληρωσεις... Εκτος και αν τα βρητε καπως αλλιως με την διαχειριστρια. Για τα νοικια που σου χρωστανε, αν εκοβες αποδειξεις κλπ μπορεις να το πας νομικα, αν οχι δεν ξερω...
Για το οτι φυγανε χωρις να σου αφησουν τα κλειδια δεν ξερω τι παιζει...
Ενοειτε οτι δεν μηλαω σαν νομικος συμβουλος η τιποτα... εικασιες κανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να ρωτησω εγω κατι?
Η διαχειριστρια τους τελευταιους 6 μηνες που βρισκοταν? Θα επρεπε να ειχε ενημερωσει τλχ μετα το περας του πρωτου τριμηνου για το τι γινεται...
Δυστυχως ομως, αυτα τα χρηματα θα πρεπει να τα πληρωσεις εσυ τωρα...
Τλχ φανταζομαι οτι σου ειχαν καταβαλλει καποια ενοικια ως εγγυση με την ενοικιαση του διαμερισματος...
Συνηθως γι αυτο το λογο ζητουν οι ιδιοκτητες 2 ακομα και 3 ενοικια μπροστα περαν του τρεχοντος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δηλαδή για να καταλάβω και εγώ. Αν φύγω από ένα σπίτι και αφήσω απλήρωτα 6 μηνών κοινόχρηστα και μηνιάτικα δεν θα με κυνηγήσει κανείς; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Σας ευχαριστω και παλι φιλοι μου. Επισης ρωτησα για το θεμα των ενοικιων που μου χρωστανε, αν μπορω να τα παρω (δηκαστικως βεβαια) και μου ειπε ο δικηγορος μου, πως αν οι ενοικοι δεν εχουν καποια περιουσιακα στοιχεια (εστω και αν ειναι ενα αυτοκινητο) και δεν βγαζουν αρκετα χρηματα απο τις δουλειες τους δεν θα μπορεσω να βγαλω καμια ακρη μαζι τους! ο νομος υποστηριζει τους αδυναμους! Καλο ε??? Εγω ομως που πληρωνω τους φορους στην εφορια για τα λεφτα που δεν παιρνω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
x-girl, για κάποιο αδιευκρίνιστο λόγο, χωρίς να γνωρίζω τον δικηγόρο σου, κάτι δε μου πάει καλά...

δεν παίρνεις και μια ακόμα γνώμη?
Δεν είμαι δικηγόρος αλλά το θεωρώ απίθανο το να μη μπορεί να σε καλύψει ο νόμος για απλήρωτα ενοίκια...
Με αυτό το σκεπτικό, κάθε ρεμάλι, πάει και νοικιάζει ένα σπίτι... δίνει τα 2 ενοίκια μπροστά, και κάθεται κανα χρόνο χωρίς να πληρώνει, χωρίς να δίνει κοινόχρηστα μέχρι να τον πετάξουν έξω και δεν μπορεί να του κάνει κανένας τίποτα?
Χλωμό το κόβω...
Εγώ θα έπαιρνα κι άλλη γνώμη πάντως από κάποιον που θα είχε ειδίκευση στο αντικείμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως ο νόμος βοηθά τον ενοικιαζόμενο! Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, αλλά δίνει μεγάλα περιθώρια! Η γιαγιά μου ήταν απλήρωτη για πολλούς μήνες και δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Η υποστήριξη του νοικάρη από το νόμο ήταν ισχυρή.

Δηλ. αυτό που λες ΚΕ Με αυτό το σκεπτικό, κάθε ρεμάλι, πάει και νοικιάζει ένα σπίτι.. δίνει τα 2 ενοίκια μπροστά, και κάθεται κανα χρόνο χωρίς να πληρώνει, χωρίς να δίνει κοινόχρηστα μέχρι να τον πετάξουν έξω και δεν μπορεί να του κάνει κανένας τίποτα? μπορεί να γίνει και ο τρόπος να το αποφύγεις είναι να είσαι επιλεκτικός με τον νοικάρη σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δυστυχώς ισχύει αυτό που σου είπε ο δικηγόρος σου. Δεν μπορείς να πάρεις από κάποιον που δεν έχει, συνεπώς και να τον κυνηγήσεις απλώς θα έχεις στα χέρια σου μια δικαστική απόφαση, που θα μπορείς απλά να εκτελέσεις, αν και όποτε αυτός αποκτήσει περιουσιακά στοιχεία. Γι' αυτό και όταν νοικιάζεις κάτι, ιδίως για προσωπική χρήση και όχι επαγγελματική, πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός και να εύχεσαι να μη πέσεις σε αφερέγγυο άτομο (στην επαγγελματική στέγη είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα, διότι ο επαγγελματίας θέλει συνήθως να προστατέψει την φήμη του, άσε που συνήθως έχει κάποιο κεφάλαιο που να μπορείς να κατάσχεις κι αν είναι κι έμπορος ο ίδιος μπορείς να τον απειλήσεις με προσωπική κράτηση αν δεν πληρώσει..).

Δεν γνωρίζω να σου πω με ασφάλεια πως μπορείς να λύσεις το μισθωτήριο συμβόλαιο, ρώτα όμως τον δικηγόρο σου, διότι νομίζω πως μπορείς να τον κυνηγήσεις για δυστροπία και να έχεις το αποτέλεσμα που θες, οπότε να μπορείς να εισέλθεις στο σπίτι. Κατά τα άλλα τα κοινόχρηστα δυστυχώς τα χρωστάς και απλά μπορείς να του τα ζητήσεις μετά δικαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adler5236

Νεοφερμένος

Ο Adler5236 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
....
Το θεμα ειναι, πως εκτος απο τα απληρωτα κοινοχρηστα χρωστανε και καποια ενοικια, αλλα εχουμε τσακωθει ασχημα και ετσι δεν βγαζω ακρη μαζι τους.:(:(:( Εφυγαν χωρις να μου αφησουν τα κλειδια και απο οτι μου πε ο δικηγορος μου δεν εχω δικαιωμα να σπασω τη κλειδαρια διοτι υπαρχει περιπτωση να'χουν αφησει καποια πραγματα μεσα. Δεν ξερω τι να κανω:(.

1) Τα κοινόχρηστα τα οφείλει το διαμέρισμα και συνεπώς, αν δεν καταβληθούν απ' τον νοικάρη, τα οφείλει και θα τα πληρώσει ο ιδιοκτήτης....

2) Το βλέπω πολύ χλωμό να σε οφελήσει η προσφυγή στο δικαστήριο, δεδομένου ότι ισχύει πάντοτε το: "ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος"... :(

3) Ο μόνος σίγουρα κερδισμένος από τυχούσα προσφυγή σου στη δικαιοσύνη θα είναι ο δικηγόρος σου...;), με εσένα απλώς να έχεις αυξήσει τη ζημιά σου...

4) Όταν καλέσεις κλειδαρά να σου ανοίξει το σπίτι, φρόντισε καλού-κακού να παραβρίσκονται και δυο-τρεις φίλοι σου, γιατί μπορεί να τους χρειαστείς για μάρτυρες... :)

5) Και στο μέλλον φρόντιζε τουλάχιστον ο υποψήφιος νοικάρης να σου δίνει μια συστατική-εγγυητική επιστολή από κάποιον αξιόπιστο γνωστό του, τον οποίο θα επισκεφθείς μαζί με κάποιον φίλο σου για να σου την επιβεβαιώσει... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
1) Τα κοινόχρηστα τα οφείλει το διαμέρισμα και συνεπώς, αν δεν καταβληθούν απ' τον νοικάρη, τα οφείλει και θα τα πληρώσει ο ιδιοκτήτης....

2) Το βλέπω πολύ χλωμό να σε οφελήσει η προσφυγή στο δικαστήριο, δεδομένου ότι ισχύει πάντοτε το: "ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος"... :(

3) Ο μόνος σίγουρα κερδισμένος από τυχούσα προσφυγή σου στη δικαιοσύνη θα είναι ο δικηγόρος σου...;), με εσένα απλώς να έχεις αυξήσει τη ζημιά σου...

4) Όταν καλέσεις κλειδαρά να σου ανοίξει το σπίτι, φρόντισε καλού-κακού να παραβρίσκονται και δυο-τρεις φίλοι σου, γιατί μπορεί να τους χρειαστείς για μάρτυρες... :)

5) Και στο μέλλον φρόντιζε τουλάχιστον ο υποψήφιος νοικάρης να σου δίνει μια συστατική-εγγυητική επιστολή από κάποιον αξιόπιστο γνωστό του, τον οποίο θα επισκεφθείς μαζί με κάποιον φίλο σου για να σου την επιβεβαιώσει... ;)

Φοβαμαι πως ολα ειναι ακριβως ετσι οπως τα λες:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top