Οι ερωτικές σχέσεις σε κλειστές κοινωνίες

PHLIORITHS_

Νεοφερμένος

Ο PHLIORITHS_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μιλώντας για μία μικρή επαρχιακή κοινωνία, πόσο ανοιχτές και απροκατάληπτες μπορεί να είναι οι ερωτικές σχέσεις και πόσο ανοιχτή μία κοπέλα...

στον όποιον σύντροφο της , με δεδομένο ότι δεν ζούνε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη;



(Σημείωση συντονιστή: στο παρόν μήνυμα έγινε προσθήκη κειμένου, για καλύτερο προσδιορισμό του θέματος.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τι σχεσει εχει το μερος οπου ζουνε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Η ειλικρίνεια είναι παγκόσμιο αγαθό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PHLIORITHS_

Νεοφερμένος

Ο PHLIORITHS_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
στην Αθήνα αν μια κοπέλα σου πει τα είχα πριν απο σένα με 3 ή 5 ή 6 τι να πιστέψεις και τι όχι?
αμα σε μια μικρή πόλη σου πει οτιδήποτε , αν σε ενδιαφέρει η κοπέλα μπορείς να ξέρεις και τι ομάδα αίματος είχαν οι πρώην της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το θέμα είναι να στηρίζονται οι σχέσεις στην εμπιστοσύνη. Έτσι κι αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
στην Αθήνα αν μια κοπέλα σου πει τα είχα πριν απο σένα με 3 ή 5 ή 6 τι να πιστέψεις και τι όχι?
αμα σε μια μικρή πόλη σου πει οτιδήποτε , αν σε ενδιαφέρει η κοπέλα μπορείς να ξέρεις και τι ομάδα αίματος είχαν οι πρώην της...
Να την πιστέψεις.
Γιατί να έχεις αμφιβολίες;
Στην τελική γιατί να σου πει ψέμματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
στην Αθήνα αν μια κοπέλα σου πει τα είχα πριν απο σένα με 3 ή 5 ή 6 τι να πιστέψεις και τι όχι?
αμα σε μια μικρή πόλη σου πει οτιδήποτε , αν σε ενδιαφέρει η κοπέλα μπορείς να ξέρεις και τι ομάδα αίματος είχαν οι πρώην της...

Με λιγα λόγια αν σε ενδιαφέρει μια κοπέλα απο επαρχιακή πόλη η πρώτη σου κίνηση θα ήταν να "φακελώσεις" το παρελθόν της........ενδιαφέρον τρόπος να δείχνεις το ενδιαφέρον σου:P
Μην είσαι αφελής, αν μια γυναίκα θέλει να κρύψει το παρελθόν της θα το κάνει με την ίδια ευκολία σε μια μεγαλούπολη,σε ένα κορακοχώρι και σε ένα ερημικό νήσι.Απο τρίτους πάντα θα μαθαίνεις μόνο όσο εκείνη έχει αφήσει να μαθευτούν.
Αν σε ενδιαφέρει τόσο το ερωτικό της παρελθόν καλύτερα να ρωτήσεις την ίδια(πολύ άστοχη και ξενερωτική ερώτηση όμως μιλάμε ειδικά για τις αρχές της σχέσης) και να είσαι προετοιμασμένος να δεχτείς την όποια απάντηση.

Για το βαθμό της ειλικρίνειας τώρα.
Ειλικρινής οφείλεις να είσαι στον σύντροφο σου όχι για το τι έκανες πριν αλλά για το τι κάνεις όσο είστε μαζί.
Δεν υπάρχει εξ'ορισμού κανόνας να επιβάλλει να εξιστορούμε στον άλλον την ερωτική μας ζωή.Αυτο κάποιες φορές γίνεται αυθορμητα όταν νοιώθουμε πολύ δεμένοι(και κατ'εμέ καλύτερα να μην γίνεται και καθόλου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
[...] Μην είσαι αφελής, αν μια γυναίκα θέλει να κρύξει το παρελθόν της θα το κάνει με την ίδια ευκολία σε μια μεγαλούπολη,σε ένα κορακοχώρι και σε ένα ερημικό νήσι.[...]

Aαχ...ουδέν κρυπτόν υπό τα παραθυρόφυλλα της κουτσομπόλας γειτόνισσας.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εγώ δεν κατάλαβα κάτι, τους πρώην θές να έχεις για σχέση ή την κοπέλα; και στο κάτω κάτω τι μας νοιάζει(άνδρες-γυναίκες) το παρελθόν του άλλου:hmm:

PHLIORITHS_ μου κάνεις ένα λάθος, όπως κάνουν πολλοι στην επαρχεία καθώς είμαι και εγώ απο εδώ, κοιτάνε πρώτα το ιστορικό α΄ντί τον χαρακτήρα, αν τεριάζεις με τον άλλο πρέπει, αν είσαι τυχερος και βρείς κοπέλα που είναι καλή και έχεις καλή σχέση ποσός σε νοιάζει τι είχε πρίν, ασε λοιπόν τους άλλους να πούν και ζήσε καλά, όχι με την ιδέα των πρώην;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πηλιορίτη δεν κατάλαβα... Έχεις απορία για την κοπέλα σου, ρωτάς έχοντας κάποια συγκεκριμένη υπ' όψιν, η αναφέρεσαι στη νοοτροπία στην επαρχία γενικά?? Μήπως θέλεις να εξηγήσεις λίγο παραπάνω καλο μου? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για το βαθμό της ειλικρίνειας τώρα.
Ειλικρινής οφείλεις να είσαι στον σύντροφο σου όχι για το τι έκανες πριν αλλά για το τι κάνεις όσο είστε μαζί.Δεν υπάρχει εξ'ορισμού κανόνας να επιβάλλει να εξιστορούμε στον άλλον την ερωτική μας ζωή.Αυτο κάποιες φορές γίνεται αυθορμητα όταν νοιώθουμε πολύ δεμένοι(και κατ'εμέ καλύτερα να μην γίνεται και καθόλου).
Πρεπει να υπαρχει "βαθμος" ειλικρινειας ομως ; Ή μηπως πρεπει να υπαρχει απολυτη ; Μιλαμε για σοβαρες σχεσεις ετσι ; Ναι μεν σημασια εχει τι κανει ο αλλος με μας και πως φερεται σε μας, αλλά απο την άλλη το παρελθον εχει κατι να πει για το τι ανθρωπος ειναι ο καθενας. Δε πρεπει να μαστε ειλικρινεις σε αυτο ; Βεβαια δεν εννοω να τα λεμε σα ποιηματακι ολα, σαν υποχρεωση. Ομως αν μας το ζητησουν, το να το αποκρυπτουμε ειναι σαν να μην ειμαστε καλα με τον εαυτο μας και να μην εχουμε συμφιλιωθει με τυχον λαθη που εχουμε κανει. Εκτος αν πιστευουμε οτι ο αλλος θα μας κρινει πολυ λαθος και πολυ περισσοτερο απο το παρελθον, παρά απο το παρον...
Οσο να ναι, δεν εχει ιδιο προφιλ, ατομο που αντιμετωπιζε τις σχεσεις του σαν ρουχα σε δοκιμαστηριο, με ατομο που εκανε λιγες και πιο προσεκτικες-σοβαρες κινησεις. Χωρις να σημαινουν αυτα κατι απο μονα τους βεβαια. Δε θα κρινουμε/συγκροτησουμε πληρη εικονα για τους αλλους απο κατι τετοιο, αλλά ένα κατιτις εχουν να πουν και αυτα νομιζω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PHLIORITHS_

Νεοφερμένος

Ο PHLIORITHS_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
έχουμε και λέμε: για τη φίλη kleftra σε επαρχιακές πόλεις δεν χρειάζεται να φακελώσεις κάποιον από ενδιαφέρον.Ξέρεις τα πάντα για τον άλλον πριν καν μπεις σε μια σχέση.Φυσικά και μπορεί να αποκρύψει πράγματα από το παρελθόν της .
Για να γίνει πιο κατανοητή η ερώτηση μιλάμε για την κλασική πραγματικότητα της επαρχίας όπου σχεδόν οι ανδρες μιας ηλικίας γνωρίζονται μεταξύ τους σαν μια παρέα.
Όταν μια κοπέλα έχει (ενα μεσαίο αριθμό θα πω πρωην..4-5) και ένας απ αυτούς μπορεί να είναι πελάτης σου, ο αλλος μπορεί να είναι γειτονας σου, κοκ
έρχεσαι δηλαδη σε επαφη πολύ συχνα, πόσο άσχημα θα χτυπούσε να μην ξέρεις ότι ένας απ αυτούς που πηγαίνεις στο μπάσκετ παρέα έχει κάνει κάτι με τη κοπέλα σου?
για τη φίλη Μανια έχω να πω ότι αναφερομαι σε ωριμες σχέσεις και όχι τις πολύ νεανικές.
Συμφωνώ ότι μετράει το πως είσε στη συγκεκριμένη σχέση ,αλλά πρόσεξε :
ένας απ τους λόγους που θα με έκανε να είμαι καλά με την κοπέλα μου είναι να μην βρίσκω μπροστά μου πρώην της....ή να είμαι περήφανος γι αυτήν με ότι έχει κάνει στη ζωη της και πριν απο μένα.
Δεν πατάμε ενα κουμπι και διαγραφουμε το παρελθον....υπαρχει κόσμος που έχει σταθει τοσο καλα στη ζωη του, έχει αποφύγει τη φθορα επιπόλαιων σχέσεων, έχει πετύχει πράγματα έτσι ώστε το παρελθόν του (κατα κάποιο τρόπο ) να είναι ότι καλύτερο έχει να παρουσιασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
έρχεσαι δηλαδη σε επαφη πολύ συχνα, πόσο άσχημα θα χτυπούσε να μην ξέρεις ότι ένας απ αυτούς που πηγαίνεις στο μπάσκετ παρέα έχει κάνει κάτι με τη κοπέλα σου?
Έχοντας μεγαλώσει επίσης σε επαρχιακή πόλη καταλαβαίνω πως σκέφτεσαι. Καλό είναι όμως, να αρκείσαι σε αυτά που σου δίνει εσένα η κοπέλα αυτή, ανεξάρτητα του παρελθόντος της, ή αν σε ενοχλούν τόσο, να το συζητήσεις μαζί της για να δεις πως αυτή βλέπει το παρελθόν της. Αν κάποια πράγματα στο παρελθόν της σε ενοχλούν, αλλά ακόμα και αυτή καταλαβαίνει ότι ήταν λάθος, δεν θα έπρεπε να επηρεάζεσαι τόσο. ;)

Επίσης συμφωνώ με τα λεγόμενα του Lorien ως προς το ερώτημα του τίτλου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Έχοντας μεγαλώσει επίσης σε επαρχιακή πόλη, τείνω να πω ότι ισχύει αρκετά αυτό που λέει ο phlioriths_ δλδ, ότι αν ο άλλος θέλει μπορεί να μάθει μέχρι και την ... ομάδα αίματος των πρώην μιας κοπέλας, όπως επίσης και ότι αν υπήρξε ένας μεσαίος αριθμός πρώην (4-5) όντως οι πιθανότητες αυξάνουν με ... γεωμετρική πρόοδο σε κάθε πρώην που προστίθεται στον...κατάλογο, να... πέσεις πάνω του ως φίλος/πελάτης/συνδαιτημόνας/γνωστός. Εξαιρέσεις προφανώς και υπάρχουν, αλλά κατά κανόνα, είναι έτσι. Και vice versa βέβαια.

Υπό αυτή τη λογική ποιό το νόημα να ασχοληθεί να αναλύσει μια κοπέλα το ερωτικό της παρελθόν? Ούτως ή άλλως είναι πολύ πιθανό ο άλλος να ... το ξέρει. Και είναι πολύ πιθανό επίσης οι υπόλοιποι να την έχουν κρίνει ήδη από αυτό. (έχω παραδείγματα από δικές μου φίλες που εξακολουθούν να ζουν στην επαρχία αυτή, αλλά προτιμώ να μην αναφερθώ). Επομένως, στο ερώτημα αν πρέπει να είναι ειλικρινής ή όχι... χμμμ... παρόλο που συμφωνώ με την άποψη ότι "το με πόσους είχε σχέσεις ο άλλος είναι κάτι που δεν ρωτάμε γενικά" σε μια επαρχιακή πόλη τα πράγματα είναι πιο...δύσκολα να το πω. Και αν κάποια πει ψέμματα είναι..εξοργιστικά εύκολο να το μάθει κανείς [I've seen it happening].

Οπότε ΑΝ κάποια ερωτηθεί, υποθέτω, ότι καλύτερα να είναι ειλικρινής, ακόμα και αν το παρελθόν της δεν είναι το """καλύτερο""". Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι του άλλου πώς θα συμπεριφερθεί.

Παρόλαυτά εξακολουθώ να συμφωνώ με την κλέφτρα ότι υπόλογος είναι οποιοσδήποτε για ό,τι κάνει όσο είναι σε σχέση με κάποιον και όχι πριν ή μετά. Αλλά δεν ζούμε σε ιδανικό κόσμο, και ναι, σε πιο μικρές πόλεις, ακόμα και αν μιλάμε για υπέροχο άνθρωπο, το ότι κάποια μπορεί να πέρασε "wild" περίοδο δυστυχώς είναι κάτι που την ακολουθεί για πολλά χρόνια και είναι δύσκολο να ξεφύγει από αυτό, ακόμα και αν έχει κάνει η ίδια στροφή στη ζωή της. Και το... αστείο είναι ότι 9 στις 10 η εντονότερη κριτική έρχεται από συνομιλήκους της και όχι από μεγαλύτερους πχ. που μεγάλωσαν αλλιώς/σκέφτονται αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Οσο να ναι, δεν εχει ιδιο προφιλ, ατομο που αντιμετωπιζε τις σχεσεις του σαν ρουχα σε δοκιμαστηριο, με ατομο που εκανε λιγες και πιο προσεκτικες-σοβαρες κινησεις. Χωρις να σημαινουν αυτα κατι απο μονα τους βεβαια. Δε θα κρινουμε/συγκροτησουμε πληρη εικονα για τους αλλους απο κατι τετοιο, αλλά ένα κατιτις εχουν να πουν και αυτα νομιζω....

Συμφωνώ ότι μετράει το πως είσε στη συγκεκριμένη σχέση ,αλλά πρόσεξε :
ένας απ τους λόγους που θα με έκανε να είμαι καλά με την κοπέλα μου είναι να μην βρίσκω μπροστά μου πρώην της....ή να είμαι περήφανος γι αυτήν με ότι έχει κάνει στη ζωη της και πριν απο μένα.
Δεν πατάμε ενα κουμπι και διαγραφουμε το παρελθον....υπαρχει κόσμος που έχει σταθει τοσο καλα στη ζωη του, έχει αποφύγει τη φθορα επιπόλαιων σχέσεων, έχει πετύχει πράγματα έτσι ώστε το παρελθόν του (κατα κάποιο τρόπο ) να είναι ότι καλύτερο έχει να παρουσιασει.
Οπότε δεν συμπεριλαμβάνουμε τους ανθρώπους που μαθαίνουν από τα λάθη τους ενώ συμπεριλαμβάνουμε αυτούς που "ότι δεν κάνανε μικροί θα το κάνουνε μεγάλοι".
Ο πρότερος έντιμος βίος δεν είναι κακός να υπάρχει αλλά δεν είναι εγγύηση γιατί δεν ξέρεις γιατί είναι έντιμος.
Τώρα αν εσύ είσαι οξύθυμος ή παρεξηγιάρης (δεν το λέω απαξιωτικά) και δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις ένα δύσκολο παρελθόν χωρίς να γίνεις χάλια ίσως να μην είναι η σωστή σχέση για σένα. Χρειάζεται τόνους αδιαφορίας/υπομονής για να αντιμετωπίσεις την μιζέρια των αλλονών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ο πρότερος έντιμος βίος δεν είναι κακός να υπάρχει αλλά δεν είναι εγγύηση γιατί δεν ξέρεις γιατί είναι έντιμος.
αυτό ξαναπες το!!!! so so true!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PHLIORITHS_

Νεοφερμένος

Ο PHLIORITHS_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Άρα με βαση τις απαντησεις καταληγω στο ότι η ειλικρινεια είναι μονόδρομος, όχι γιατι θα τα μαθεις απο αλλού, αλλά γιατι έτσι προστατεύει η κοπέλα το σύντροφο της ουσιαστικά.
Και επι της ουσίας το θέμα είναι πόσο γερό στομάχι , ανοχές κτλ έχει ένας άνδρας να αδιαφορήσει από την παρουσία των πρώην της κοπέλας του.
Φυσικά δεν είπαμε και είναι αυτονόητο πως στη φάση ενθουσιασμού του ζευγαριού κανείς δεν ασχολείτε με πρωην και λεπτομέρειες ε?
Αυτά όλα προκύπτουν όταν μπει ο ένας στη ζωή του άλλου πλήρως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι υπέρ της ειλικρίνειας. Ο κύριος λόγος που έχω την άποψη αυτή είναι το ότι το παρελθόν μας διαμορφώνει αυτό που είμαστε σήμερα, και όταν ο άλλος γνωρίζει τι έχουμε περάσει και πως μας επηρέασε αυτό (είτε θετικά είτε αρνητικά) αυτό τον βοηθα να μας καταλάβει καλύτερα και να ερμηνεύει κάποιες αντιδράσεις που ίσως να μη μπορούσε να του φαινόταν ακατανόητες αν δεν ήξερε το "background".

Σχετικά με τους πρώην τώρα, δε νομίζω ότι μπορεί να επηρεάσουν μια σχέση απλώς με το να βρίσκονται στον ευρύτερο κοινωνικό της κύκλο αν υπάρχει αμοιβαία ωριμότητα (και με την προϋπόθεση ότι δεν έχουν μείνει απωθημένα ή unfinished business). Δικαιολογημένη είναι φυσικά μια στιγμιαία αμηχανία όταν γνωρίζεις κάποιον πρώην της κοπέλας σου αλλα ενήλικοι άνθρωποι είμαστε, μπορούμε νομίζω να αντιμετωπίζουμε το παρελθόν του συντρόφου μας με σωστό τρόπο. Στο χέρι σου είναι ο,τι μάθεις για το παρελθόν της να το χρησιμοποιήσεις για δικό της και δικό σου καλο (κατανόηση), στο χέρι σου είναι και να τα μάθεις και να την κανεις να νιώσει τόσο άβολα που να φύγει κι από εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οπότε δεν συμπεριλαμβάνουμε τους ανθρώπους που μαθαίνουν από τα λάθη τους ενώ συμπεριλαμβάνουμε αυτούς που "ότι δεν κάνανε μικροί θα το κάνουνε μεγάλοι".
Ο πρότερος έντιμος βίος δεν είναι κακός να υπάρχει αλλά δεν είναι εγγύηση γιατί δεν ξέρεις γιατί είναι έντιμος.
Δε καταλαβα τι θελεις να πεις με αυτο. A little help please ! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
@Λοριεν
Εννοώ ότι περήφανος για το παρελθόν του όπως το θέτει ο phlioritis μπορεί να είναι κάποιος που δεν έχει κάνει μ@μ@κίες και λάθη. Υπάρχουν όμως άνθρωποι που μέσα από τα λάθη τους μάθανε και υπάρχουν και άνθρωποι που δεν έχουν κάνει λάθη στα νιάτα τους και κάποτε μπουχτίζουν και λένε "δεν έχω κάνει τίποτα έξω από κανόνες και τώρα θα το απολαύσω". Κρίνοντας με το παρελθόν ενός ανθρώπου οι πρώτοι φαίνονται ανώριμοι και οι δεύτεροι ώριμοι χωρίς πάντα να είναι αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top