Δράκοι

^^ποντικάκι^^

Νεοφερμένος

Η θεανώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως λατρεύω κάθε μυθικό ή όχι πλάσμα...πλάσματα φαντασίας και οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε...
Έτσι ψάχνοντας μια ωραία μέρα σε διάφορα περιοδικά βρήκα το παρακάτω άρθρο το οποίο μιλά ουσιαστικά για το πόσο οι δράκοι θα ήτανε εφυκτό να υπήρχανε στην πραγματικότητα...
αν ενδιαφέρεστε μπορείτε να του ρίξετε καμιά ματιά..



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • book 1.jpg
    book 1.jpg
    227.5 KB · Εμφανίσεις: 215
  • book 1001.jpg
    book 1001.jpg
    105.9 KB · Εμφανίσεις: 186
  • book 1002.jpg
    book 1002.jpg
    106.5 KB · Εμφανίσεις: 176
  • book 1003.jpg
    book 1003.jpg
    90.6 KB · Εμφανίσεις: 170
  • book 1004.jpg
    book 1004.jpg
    76.1 KB · Εμφανίσεις: 165
  • book 1005.jpg
    book 1005.jpg
    98 KB · Εμφανίσεις: 168
  • book 1006.jpg
    book 1006.jpg
    110.9 KB · Εμφανίσεις: 161
  • book 1007.jpg
    book 1007.jpg
    79.2 KB · Εμφανίσεις: 188
  • book 1008.jpg
    book 1008.jpg
    100.9 KB · Εμφανίσεις: 158

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δράκοι υπάρχουν.
Πρίγκηπες δεν υπάρχουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^ποντικάκι^^

Νεοφερμένος

Η θεανώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δράκοι υπάρχουν.
Πρίγκηπες δεν υπάρχουν :P

σε έπεισε το άρθρο για αυτό?:P

να σου πώ την αλήθεια πιο πολύ πιστεύουνε κάποιοι οτι υπάρχουνε πρίγκηπες παρά δράκοι...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^ποντικάκι^^

Νεοφερμένος

Η θεανώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
:) ό,τι και να έχετε που θέλετε να το μειραστείται μαζί μας....
μια ωραία ιστορία ίσως.κάτι που να σχετίζετε με τους δράκους....κάτι που εσείς πιστεύετε ο,τι είναι σχετικό με αυτην την έρευνα...
μπορείτε να το πείτε εδώ και να το μειρατσείτε μαζί μας;)

ξέρω πως υπάρχουνε λίγοι άνθρωποι που ενστερνίζονται αυτήν την τρέλα για τα φανταστικά πλάσματα αλλά θα ήθελα να βρώ έστω ένα άτομο στο e-steki (που σίγουρα θα υπάρχει) που θα έχει το ίδιο ενδιαφέρον με εμένα...


ιστορίες με δράκους από τον μεσαίωνα...
νεράιδες ξεχασμένες σε ένα μαγικό δάσος....ξωτικά χαρούμενα να τραγουδούνε....
να σε ταξιδεύουνε κάπου μακριά...σε άλλους κόσμους οπού εκεί μπορείς να κάνεις και πάνω απόλα να φανταστείς ό,τι σου κάνει κέφι....


θα μου άρεσε να βρω άτομα για συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων, ιστοριών...
και θα ήταν πολύ καλό αν θιγότανε το θέμα μόνο των δράκων αλλά και μιας πιο ευρείας γκάμας μαγικών και μη πλασμάτων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν πιστεύω να υπάρχει κανείς που να μην του αρέσουν όλα αυτά που περιγράφεις.Προσωπικά έχω μεγάλη αδυναμία σε ιστορίες με φανταστικά πλάσματα.Ειδικά αν τις πετύχω και σε ταινίες ,η καλύτερη μου, κάθομαι χωρίς δεύτερη σκέψη και τις βλέπω.

Οι δράκοι μάλλον είναι η αδυναμία των περισσοτέρων.Μάλλον είναι η επιβλητική παρουσία και η δύναμη που παρουσιάζονται να έχουν.


Δεν ξέρω τί εύρος θα ήθελες να δώσεις στο θέμα, αλλά άλλο ένα κομμάτι του κόσμου αυτού που μου είχε τραβήξει το ενδιαφέρον από μικρό παιδί είναι τα πλάσματα της μυθολογίας.

Κάτι σχετικό που είχα διαβάσει πριν λίγες μέρες, σχετικά με αναφορές σε μυθικά πλάσματα, είναι το παρακάτω:

Οι μυθολογίες και παραδόσεις των λαών είναι γεμάτες από αναφορές σε παράξενα πλάσματα, τα οποία είναι αρκετά έως πολύ διαφορετικά από τα πλάσματα που περιγράφονται στη Ζωολογία και τη Βιολογία που γνωρίζουμε.
Υπάρχουν διάφορες απόψεις που προσπαθούν να εξηγήσουν τις αναφορές αυτές. Η πλέον διαδεδομένη είναι εκείνη που θέλει τους αρχαίους λαούς να στερούνται των γνώσεων που έχουμε εμείς σήμερα, με αποτέλεσμα να γίνονται υπερβολικοί στις περιγραφές άγνωστων σε εκείνους πλασμάτων. Μια άλλη θεωρία ισχυρίζεται ότι τα μυθικά αυτά πλάσματα ήταν παρακλάδια της Εξέλιξης που πλέον έχουν εξαφανιστεί και έχουν περάσει στη σφαίρα του μύθου. Μια τρίτη άποψη θέλει τα πλάσματα αυτά να είναι προβολές υποσυνείδητων φόβων των λαών και προσπάθεια να δώσουν μορφή, σχήμα και υπόσταση στους φόβους τους, προσωποποιώντας φυσικές δυνάμεις που δεν μπορούσαν να εξηγήσουν αλλιώς. Μια τελευταία άποψη αναφέρει ότι τα πλάσματα εκείνα είναι υβριδικά, που προέκυψαν από γενετικά πειράματα στο παρελθόν, στα οποία ενεπλέκη η αρχαία υπερεπιστήμη και εξωγήινοι επισκέπτες του πλανήτη. Αυτή η τελευταία άποψη είναι και η λιγότερο δυνατό να ερευνηθεί, δεδομένου ότι τα πλάσματα αυτά δεν κυκλοφορούν ευρέως και δεν έχει καταστεί δυνατό να δοθεί οποιαδήποτε απόδειξη της ύπαρξής τους. Συνήθως γίνονται αντιληπτά από μάρτυρες που, για διάφορους λόγους δεν κατέστη δυνατό να προσκομίσουν σοβαρά στοιχεία που να πιστοποιούν την αλήθεια, ενώ ερευνητικές αποστολές που οργανώθηκαν για τον εντοπισμό τέτοιων πλασμάτων κατέληξαν σε αδιέξοδο, τουλάχιστον επίσημα.


Το παραπάνω απόσπασμα το διάβασα από εδώ και στο δεύτερο μέρος , όπου περιέχεται μια σύντομη περιγραφή για μυθικά πλάσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^ποντικάκι^^

Νεοφερμένος

Η θεανώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δεν ξέρω τί εύρος θα ήθελες να δώσεις στο θέμα, αλλά άλλο ένα κομμάτι του κόσμου αυτού που μου είχε τραβήξει το ενδιαφέρον από μικρό παιδί είναι τα πλάσματα της μυθολογίας.

μμμμ...να σου πώ την αλήθεια το σκεφτόμουνα πιο πολύ οτί ο καθένας έχει τον δικό του τροπο να ανακαλύπτει/βλέπει τα πράγματα...
έτσι ουσιαστικά ζητούσα τον καθένα να μου πεί πως αυτός τα βλέπει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
πολύ ωραίο θέμα.. εγώέχω απίστευτο κόλλημα με τις νεράιδες.. πιστεύω σ αυτές το ότι υπήρχαν και ίσως και υπάρχουν. μ αρέσουν πάρα πολύ όλα τα μυθικά πλάσματα. και οι δράκοι είναι υπέροχα πλάσματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Λατρεύω τους δράκους ειδικά τους κόκκινους , έχω και μια μεγάλη συλλογή από φωτογραφίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Για όσους ενδιαφέρονται για μυθικά πλάσματα αλλά και για τους δράκους, κυκλοφορούν σχετικά βιβλία. Χωρίς να τα έχω διαβάσει, παραθέτω τα παρακάτω που είχα πετύχει στο βιβλιοπωλείο:
ΜΑΓΙΚΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ - Συλλογικό Έργο
Η ΑΓΝΩΣΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΔΡΑΚΩΝ - ΜΕΓΚΕΡ ΜΙΣΕΛ
;)

Με την ιδέα των δράκων είχα έλθει σε επαφή κυρίως στα παιδικά μου χρόνια, με διάφορα κινέζικα κινούμενα σχέδια!

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Τα τελευταία χρόνια σε πολλά νηπιαγωγεία έχουν σαν θεματολογία την Δρακολογία....
αλλά και τα πλάσματα που κατοίκησαν πριν εκατομμύρια χρόνια τον πλανήτη...όπως οι Δεινόσαυροι...
Ο γιος μιας καλής μου φίλης ενθουσιασμένος μιλά συνέχεια για τους δράκους κι το πως προστατεύουν το κάστρο του δηλαδή το δωμάτιο του....;);)

Ένα πολύ γνωστό βιβλίο από τις εκδόσεις Πατάκη που ονομάζεται Δρακολογία...αναφέρει μεταξύ άλλων τα εξής:
"Χωρίς αμφιβολία, δεν υπάρχει άλλο τέρας που να μπορεί να συγκριθεί με το δράκο σε δύναμη και μεγαλοπρέπεια, δεν υπάρχει άλλο τέρας που ν΄ αξίζει να το μελετούν με δέος οι σοφοί". Γκίλντας Μάγκνους, «Ars Draconis», 1465.



«Ο Κινέζικος Δράκος θεωρείται το κατ’ εξοχήν σύμβολο της καλοτυχίας. Ολα όσα συνδέονται με Κινέζικους Δράκους είναι ευλογημένα. Η Χρονιά του Δράκου, που έρχεται κάθε δώδεκα χρόνια, είναι τυχερή», διαβάζουμε στην ιστοσελίδα της πόλης του Πεκίνου. Χρονιά του Δράκου το 2012, σύμφωνα με το κινέζικο ωροσκόπιο (για τους Κινέζους το έτος αρχίζει στις 23 Ιανουαρίου), κι ίσως θυμόμαστε ότι ο δράκος-άγρυπνος φύλακας, ο οξυδερκής δράκος (η λέξη προέρχεται από το αρχαίο ελληνικό δέρκομαι: βλέπω), είναι το μυθικό γιγάντιο οφιοειδές ή σαυροειδές θηρίο που συχνά φυλάττει θησαυρούς. Αυτό θα ταίριαζε μεταφορικά στην προηγούμενη Χρονιά του Δράκου, που δεν ήταν το 2000. Η ανθρωπότητα την υποδέχθηκε με κρυμμένη αγωνία αλλά και σαν ορόσημο του θαυμαστού.
πηγή
Για να απαντήσουμε, διατρέξαμε τη λογοτεχνία για παιδιά και εφήβους που κυκλοφορεί με σχετική θεματολογία. Ξεχωρίσαμε, από το πλήθος των «δρακολογικών», τρία βιβλία. Το γαλλικό «Ο Κάρολος στο Σχολείο των Δράκων», για παιδιά του νηπιαγωγείου και των πρώτων τάξεων του δημοτικού (Alex Cousseau και Philippe-Henri Turin, Νεφέλη 2011), το γερμανικό «Η πύλη των δράκων» για παιδιά μεγαλύτερα των δέκα ετών (Τζένι-Μάι Νουγιέν, Κέδρος, 2010) και την αμερικανική, ήδη εξάτομη στα αγγλικά, σειρά με τον γενικό τίτλο «Τεμεραίρ» (Ναόμι Νόβικ, Πατάκης, ο τέταρτος τόμος κυκλοφόρησε στα ελληνικά το 2011).





Χορεύοντας με τους δράκους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top