Εμπειρία ίσον μεγαλύτερη επιλεκτικότητα;

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Με αφορμή ένα ποστ της κορπσ σε άλλο θέμα που έλεγε πως ο κόζμος τελευταία φαίνεται να επιλέγει να παντρεύεται/γεννοβολά σε ηλικίες μικρότερες των 30 (με το οποίο btw διαφωνώ, μόνο εδώ μέσα το βλέπω αυτό, η πλειοψηφία των φιλενάδων μου στην ηλικία μου δεν έχουν καν σοβαρή σχέση :P) αναρωτήθηκα το εξής (δεν έχει πολύ σχέση, σκέφτομαι περίεργα ενίοτε :P:P): παίζει ρόλο η εμπειρία στο πόσο επιλεκτικός είσαι στην επιλογή συντροφού; Δλδ για να καταλάβετε τι εννοώ, έχω παρατηρήσει πως οι φίλες μου που έχουν περάσει από χ αριθμό σχέσεων (χ ίσον μεγαλύτερο του 3) δυσκολεύονται στην πορεία να "στεριώσουν" μια σχέση για μεγάλο χρονικό διάστημα και συνήθως οι μεγαλύτερες χρονικά σχέσεις τους είναι η πρώτη ή η δεύτερη. Αντιθέτως οι δύο φίλες μου που είναι παντρεμένες, βασικά παντρεύτηκαν σε μικρή ηλικία (μάξιμουμ 27) και παντρεύτηκαν βασικά τον πρώτο τους έρωτα που έγινε σοβαρή σχέση.
Παίζει ρόλο (αρνητικό) συνεπώς η εμπειρία στο πόσο γρήγορα θα κάνεις μια "σχέση ζωής"; Ή απλά όλα είναι θέμα του πότε θα βρεις τον κατάλληλο άνθρωπο και απλά όσα παραδείγματα έφερα ήταν άτυχα;

Πάντως ειλικρινά προσωπικά νιώθω πως μπορείς να αποδεχτείς πιο πολλά, να συμβιβαστείς πιο πολύ, να κάνεις πίσω πιο εύκολα, αν δεν έχεις πολλές ερωτικές εμπειρίες.. δεν ξέρω ακριβώς γιατί όμως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό.

βέβαια παίζει κιόλας στις μικρότερες ηλικίες οπώς το περιγράφεις απλά το δέσιμο να είναι πολύ μεγαλύτερο επειδή οι σύντροφοι μεγαλώνουν μαζί.
Αν ένα ζευγάρι είναι μαζί από τα 18 και αποφασίζουν να παντρευτούν στα 27-28, δένονται αυτά τα χρόνια κατά τέτοιο τρόπο που δεν είναι εύκολο να συμβεί αν γνωριζόντουσαν πχ στα 30+.
Ίσως επειδή δεν έχουν φθαρεί από άλλες σχέσεις, έχουν χτίσει μεταξύ τους μια εμπιστοσύνη, έχουν περάσει μαζί τις διάφορες φάσεις από τα φοιτητικά χρόνια μέχρι εύρεση εργασίας κτλ.

Βέβαια μπορεί πολύ απλά να καταλήγουν σε γάμο επειδή τους πιέζει το περιβάλλον.
Συνήθως σε μια μακροχρόνια σχέση και σε αυτές τις ηλικίες έχουν μπει στο προσκήνιο οι γονείς, γνωρίζοντας το έτερον ήμισυ κάποια στιγμή.

Για τις ηλικίες 30+ έχω δει και το αντίθετο, να παντρεύονται δλδ μετά από πολύ σύντομο χρονικό διάστημα σχέσης γιατί νιώθουν ότι δεν έχουν επιλογές και πολλά περιθώρια να κάνουν οικογένεια.

Πάντως εν γένει, όσο μεγαλώνουμε τόσο παραξενεύουμε, τόσο πιο δύσκολα εμπιστευόμαστε, τόσο πιο δύσκολα επενδύουμε σε μια σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Oταν εχεις και καποια εμπειρια απο αλλες σχεσεις (και δεν ειναι απαραιτητο να ειναι πολλες), μαθαινεις και τον εαυτο σου καλυτερα, κανεις λαθη, βιωνεις καποιες καταστασεις και μετα ξερεις "πως ειναι". Ετσι επειτα, μπορεις να εισαι πιο σιγουρος τι θελεις, τι λαθος ερχεται και πρεπει να αποφυγεις, βλεπεις καλυτερα, και κατ επεκταση ανεχεσαι και λιγοτερα. Οχι απαραιτητα επειδη "γερασες", αλλά επειδη εχεις την εμπειρια αφενός να ξερεις που θα οδηγησει κατι, τι δουλευει και τι οχι, και αφεταιρου ξερεις καλυτερα εσενα και αρα τι θα αποδεχθεις και τι οχι και που θα τραβηξεις τη γραμμη.

Παντως δε νομιζω οτι εχουμε αρκετα στοιχεια να πουμε οτι "οσες ειχαν περισσοτερες σχεσεις, δυσκολευονται να βρουν μια σοβαρη για οικογενεια". Σε ενα βαθμο ισχυει, απο την αποψη οτι ναι γινεσαι πιο επιλεκτικος, γιατι και ξερεις τι ΔΕ θελεις, και ξερεις να βλεπεις και τι εχεις απεναντι σου καλυτερα. Οπότε ισως ο πληθυσμός υποψηφιων μειωνεται. Αλλά αυτο δεν ειναι κακο, οταν ψαχνεις ανθρωπο να μοιραστεις την ζωη σου μαζι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν εξετάζω αν είναι καλό ή κακό, μου είναι αδιάφορο αυτό. Ήθελα κυρίως να δω αν είναι ιδέα μου ή όχι, όπως επίσης θεωρώ πως η επιλεκτικότητα μεγαλώνει όσο αυξάνεται το μορφωτικό επίπεδο, διότι μειώνονται οι άνθρωποι που ανταποκρίνονται στα στάνταρ που αποκτάς - αν κάποιος πχ είναι ιατρός, δύσκολα θα παντρευτεί μια καθαρίστρια (τραβηγμένο το παράδειγμα, αλλά καταλάβατε νομίζω το νόημα). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
To αν ειναι καλο η κακο, το ανεφερα σαν μπονους σχολιο. Το ζουμι ειναι τα υπολοιπα που ειπα.

Σωστο και αυτο για το μορφωτικο επιπεδο. Απλά ειναι κι αυτο ενα απο τα κριτηρια που εχει ο καθενας. Αναλογως τι τον ενδιαφερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ε ναι βεβαια...νομιζουμε οτι επειδη εχουμε τελειωσει μια σχολη ειμαστε και μορφωμενοι και ανωτεροι και ανικανοι να επικοινωνησουμε με μια καθαριστρια, με εναν περιπτερα, με εναν εργατη.....ουγκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να επικοινωνησουμε για τα βασικα, ναι. Καποιες στιγμες δε θα επικοινωνουν ισως ομως. Εδω παρομοιας καλλιεργειας ανθρωποι και δεν επικοινωνουν. Και ποσα κοινα ενδιαφεροντα θα βρεις και ποσες κοινες αντιληψεις ; Ποση ικανοτητα κατανοησης ; Πόση λογικη ; Δυστυχως δεν εχουν καν ολοι τις ιδιες ευκαιριες να αναπτυξουν τον εαυτο τους οσο θα θελαν. Σαφως και υπαρχουν ατομα που δεν εχουν πτυχια και ειναι πιο μορφωμενα και πιο καλλιεργημενα απο άλλα. Αλλά δε θα λεγα οτι ειναι ο κανονας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Νομίζω πως το θέμα είναι πολυεπίπεδο και μπερδεμένο, όπως κι οι ανθρώπινες σχέσεις εν γένει.

Ναι, ισχύει αυτό που λέει η Prime περί του ''μαζί μεγαλώσαμε, εμπιστευόμαστε ο 1 τον άλλον'' για ζευγάρια που είναι μαζί από μικρή ηλικία, όμως πολλά από τα ζευγάρια αυτά δεν παντρεύονται επειδή ο 1 παίρνει την απόφαση να φύγει για να βρει ''περισσότερες εμπειρίες''. Φίλη μου χώρισε πρόσφατα από την μεγαλύτερη σχέση της επειδή ο φίλος της αποφάσισε πως φοβάται την δέσμευση και θέλει εμπειρίες. Η κοπέλα έχει στενοχωρηθεί πολύ και σκέφτεται μήπως ήταν λάθος της ότι του είχε πει ότι ''ναι, στα 30-30κάτι θέλω να έχω παντρευτεί και να βάλω μπρος κανά μωρό''. Δηλ. σε 4-5 χρόνια από τώρα. Και σκέφτομαι, πού είναι το πιεστικό? Τι πρέπει να λέμε? Να προσποιούμαστε ότι δεν θέλουμε να κάνουμε ΠΟΤΕ οικογένεια για να μην τρομάξει ο 20φεύγα μπέμπης? Μάλλον είναι θέμα ανθρώπου και που θα πέσεις.

Πάντως συμφωνώ πώς μεγαλώνοντας γινόμαστε πιο αυστηροί στις επιλογές μας. Περισσότερο φοβόμαστε μάλλον να εμπιστευτούμε σκεφτόμενοι πράγματα που μας πλήγωσαν. Και κουραζόμαστε. Η όλη φάση γνωρίζουμε-φλερτάρουμε-ερωτευόμαστε-χωρίζουμε ύστερα από 2-3-5 φορές σταματά να έχει την μαγεία που είχε. Και μπαίνουμε σε φαύλους κύκλους. Ως τα 35. Μετά το βιολογικό ρολόι χτυπά επικίνδυνα και πολλοί παντρεύονται επιπόλαια, για να κάνουν παιδί, για να μην τους πιέζει το σόι, για ασφάλεια. Συχνά κάποιον τόσο ουδέτερο που ή μπαίνουν σε μια συμβατική καθημερινότητα ή χωρίζουν.

Πολλά όμως διαφορετικά παραδείγματα που δύσκολα μπορείς να βάλεις ταμπέλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βασικά, για μένα, εμπειρία ίσον καταλαβαίνεις πλέον τι θέλεις και τι όχι και μπορείς να το ξεχωρίσεις. Δεν είναι θέμα επιλεκτικότητας. Γνωρίζεις κάποιον και σχηματίζεις μια γνώμη σε 5 λεπτά- 2 ώρες- ή μερικές μέρες, δεν έχει σημασία. Ξέρεις αν αυτός ο άνθρωπος σου κάνει, αν κοιτάζετε προς την ίδια κατεύθυνση, αν καταλαβαινόσαστε. Αν δεν, γιατί να μπεις στη διαδικασία να ξεκινήσεις μια σχέση που ξέρεις εκ των προτέρων ότι δεν καταλήγει πουθενά; (δεν μιλάω για γάμο, παιδιά κλπ. αλλά να υπάρχει ένα φως στο τούνελ βρε παιδί μου :worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δε κανεις μια σχεση βασιμενος/η σε "μια γνωμη" , μια "ιδεα" ομως. Εκεινο που κάνεις ειναι, βασιμενος/η στην αρχικη εντυπωση, να προσχωρησεις να γνωριστεις καλυτερα και απο περισσοτερες πλευρες. Το πότε θα ανακαλυψεις οτι οντως σου κανει το αλλο ατομο, εξαρταται απο το ειδος της αλληλεπιδρασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Πάντως εν γένει, όσο μεγαλώνουμε τόσο παραξενεύουμε, τόσο πιο δύσκολα εμπιστευόμαστε, τόσο πιο δύσκολα επενδύουμε σε μια σχέση.

Για μενα αυτο ειναι το βασικο.. Δεν ξερω αν οι πολλες σχεσεις μας παραξενευουν, σιγουρα ομως οσο μεγαλωνουμε τοσο πιο πολυ πρεπει να καλυπτομαστε απο τον αλλον για να μπουμε σε μια σχεση..
Βεβαια πολλες φορες καποιος μεγαλωνοντας οταν φτασει στα 30+ βιαζεται να μπει σε μια σχεση και να παντρευτει αφου τον πιανει το αγχος..

Ε ναι βεβαια...νομιζουμε οτι επειδη εχουμε τελειωσει μια σχολη ειμαστε και μορφωμενοι και ανωτεροι και ανικανοι να επικοινωνησουμε με μια καθαριστρια, με εναν περιπτερα, με εναν εργατη.....ουγκ...

Δεν ειναι θεμα πτυχιου το πνευματικο επιπεδου καποιου ανθρωπου.. Απλα πολλες φορες καποιος που εχει την τυχη να σπουδασει εχει απειρο ελευθερο χρονο ωστε να ασχολειθει με πολλα πραγματα και να αναπτυξει την προσωπικοτητα του.. Σε αντιθεση παντα με καποιον που μπανει στο παιχνιδι της βιοπαλης απο τα 18..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ε ναι βεβαια...νομιζουμε οτι επειδη εχουμε τελειωσει μια σχολη ειμαστε και μορφωμενοι και ανωτεροι και ανικανοι να επικοινωνησουμε με μια καθαριστρια, με εναν περιπτερα, με εναν εργατη.....ουγκ...

Φυσικά και μπορείς να επικοινωνήσεις και να κάνεις παρέα και να μάθεις και πράγματα. Δεν το εννοούσα έτσι. Αλλά σε μακροπρόθεσμο επίπεδο το πιο πιθανό είναι πως θα αντιμετωπίσεις προβλήματα και θα υπάρχει διαφορά στο επίπεδο κατανόησης, ικανοποίησης αναγκών, στόχων, φιλοδοξιών και γενικότερου επίπεδου καθημερινότητας. Έδωσα εξαιρετικά τραβηγμένο παράδειγμα ακριβώς για να τονίσω αυτό - είναι προφανές πως πχ ένας ιατρός μπορεί να κάνει σοβαρή σχέση με μια κομμώτρια κι ας μην έχει "σοβαρά" πτυχία η δεύτερη, έχει όμως κοινωνική μόρφωση. Και φυσικά επ' ουδενί δεν είμαι απόλυτη: σαφώς υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν τελειώσει καν το Γυμνάσιο και έχουν πιο πολλά να σου δώσουν από ανθρώπους με πέντε διδακτορικά! Δεν κάνει η μόρφωση τον άνθρωπο, απλώς αυξάνει τις πιθανότητες να υπάρχει συμβατότητα.

ΥΓ: jrot αυτός που αναγκάζεται να δουλέψει από μικρός όμως, "ψήνεται" στη ζωή περισσότερο από τον άλλο που απλά σπουδάζει κι ύστερα από πέντε χρόνια, αν είναι έξυπνος, καταλήγει να είναι σε πλεονεκτικότερη κοινωνικά θέση από τον "μορφωμένο", απλά γιατί είναι πιο ώριμος και συγκροτημένος και ξέρει καλύτερα τι θέλει.. όλα έχουν τις καλες και τις κακές πλευρές τους, ποτέ δεν μπορείς να είσαι απολύτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
ΥΓ: jrot αυτός που αναγκάζεται να δουλέψει από μικρός όμως, "ψήνεται" στη ζωή περισσότερο από τον άλλο που απλά σπουδάζει κι ύστερα από πέντε χρόνια, αν είναι έξυπνος, καταλήγει να είναι σε πλεονεκτικότερη κοινωνικά θέση από τον "μορφωμένο", απλά γιατί είναι πιο ώριμος και συγκροτημένος και ξέρει καλύτερα τι θέλει.. όλα έχουν τις καλες και τις κακές πλευρές τους, ποτέ δεν μπορείς να είσαι απολύτος.

Συμφωνω..Απλα καμια φορα ειναι πιο δυσκολο να αναπτυξει την κοινωνικη μορφωση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
nope... δεν είναι θέμα εμπειρίας αλλά... συνδυασμός εμπειρίας και ηλικίας :P

όσο μεγαλώνεις τόσο πιο δύσκολο "ανέχεσαι" παραξενιές στραβά κουτσά κι ανάποδα του άλλου....

στα 20 σου μην έχοντας και πολλές εμπειρίες όχι απ τον έρωτα αλλά απ τη ζωή γενικότερα, ο έρωτας ο μεγάλος σου κλείνει τα μάτια σε κάμποσα ζαβά...
Μετά μεγαλώνεις με αυτόν τον άνθρωπο και συνηθίζεις να τα ανέχεσαι τα στραβά του και ζεις με αυτά...

Οταν είσαι 20 κι ο άλλος ζηλεύει... είναι χαριτωμένο και δείγμα ότι σε θέλει
Οταν είσαι 30 κι ο άλλος ζηλεύει... είναι ανασφάλεια και θηλιά στο λαιμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κουέ σταμάτα παιδί μου να λες με τέτοια ακρίβεια ό,τι σκεφτόμαστε! :P
Η εμπειρία είναι ένα φίλτρο... Πλέον βλέπω ότι δε θα έμενα για πάντα με κανέναν από τους πρώην μου.
Αλλά ξέρω ότι κάθε επόμενη σχέση, ακριβώς επειδή είμαι πιο επιλεκτική σε αυτή, έχει μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν ένα ζευγάρι είναι μαζί από τα 18 και αποφασίζουν να παντρευτούν στα 27-28, δένονται αυτά τα χρόνια κατά τέτοιο τρόπο που δεν είναι εύκολο να συμβεί αν γνωριζόντουσαν πχ στα 30+.
Ίσως επειδή δεν έχουν φθαρεί από άλλες σχέσεις, έχουν χτίσει μεταξύ τους μια εμπιστοσύνη, έχουν περάσει μαζί τις διάφορες φάσεις από τα φοιτητικά χρόνια μέχρι εύρεση εργασίας κτλ.
Ίσως γιατί η σχέση τους πλέον είναι αλληλεξάρτησης. Αν παρατούσαν και οι δύο την σχέση τους αντί να παντρευτούν γνωρίζουν πολύ καλά ότι θα ήταν πολύ δύσκολο να βρουν μια άλλη σχέση με αξιώσεις. Όσο περισσότερο μένεις σε μια σχέση που σε ικανοποιεί (έστω και μερικώς) τόσο πιο δύσκολο είναι να την αφήσεις. Στο τέλος συνηθίζεις λοιπόν, θεωρείς επίσης ότι χωρίς τον άλλο δεν έχεις στον ήλιο μοίρα, οπότε ο γάμος με αυτό το άτομο είναι μονόδρομος. Αυτή είναι η απαισιόδοξη άποψη βέβαια (που ΓΙΑ ΜΕΝΑ είναι πιο κοντά στο τι συμβαίνει) και σίγουρα δεν είναι ο κανόνας. Ακόμα και να μην είσαι ικανοποιημένος τόσο ώστε να μιλάς για γάμο δηλαδή, στα 30 σου δύσκολα θα πάρεις την απόφαση να χωρίσεις την μοναδική σου σοβαρή σχέση.

Όσον αφορά το ερώτημα του θέματος αν και συμφωνώ ότι με τη μεγάλη εμπειρία ξέρεις τι θέλεις, πρέπει να πούμε ότι έχοντας μεγάλη εμπειρία ξέρεις και τι κυκλοφορεί. Οπότε αν ως τώρα ήθελες τον πρίγκηπα του παραμυθιού και η εμπειρία σου έχει δείξει ότι δεν υπάρχει, τότε η επιλεκτικότητα σου μειώνεται αντί να αυξάνεται. Άρα, μπορεί να ανεχτείς κάποια πράγματα που δεν θα περίμενες, γιατί καλύπτεσαι από άλλα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Οταν είσαι 20 κι ο άλλος ζηλεύει... είναι χαριτωμένο και δείγμα ότι σε θέλει
Οταν είσαι 30 κι ο άλλος ζηλεύει... είναι ανασφάλεια και θηλιά στο λαιμό


Όταν είσαι 70 κι ο άλλος ζηλεύει... έχει ξεχάσει να πάρει τα χάπια του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top