Πόσο σας ενοχλούν τα κατοικίδια στη θάλασσα;

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Μας ενοχλουν τα σκυλακια που παιζουν και κολυμπουν στην παραλια και δεν μας ενοχλουν αλλα πραγματα οπως ολοι αυτοι οι τυποι με τις ρακκετες που παιζουν στο μισο μετρο απο σενα,ολοι αυτοι που με τις αγριοφωναρες τους νομιζουν οτι ειναι το κεντρο του κοσμου,η δυνατη μουσικη που δεν σε αφηνει να μιλησεις..

Τι να πω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μας ενοχλουν τα σκυλακια που παιζουν και κολυμπουν στην παραλια και δεν μας ενοχλουν αλλα πραγματα οπως ολοι αυτοι οι τυποι με τις ρακκετες που παιζουν στο μισο μετρο απο σενα,ολοι αυτοι που με τις αγριοφωναρες τους νομιζουν οτι ειναι το κεντρο του κοσμου,η δυνατη μουσικη που δεν σε αφηνει να μιλησεις..

Τι να πω..

Πλακα πλακα να ηταν μονο αυτα...
Παιζουν ρακετες...οκ παιξτε...αλλα ρε μαγκες μην το παιζετε Φεντερερ και Παγδατης να παιζετε με 10+μετρα αποσταση ο ενας απο τον αλλο και με κατι χτυπηματα λες και παιζεις στο Australia Οpen.
Εαν εχεις ορεξη να χτυπησεις κατι με τοσο πολυ δυναμη πανε φτιαξε μου εναν φραπε με τον κλασσικο τροπο να φχαριστηθεις κι εσυ κι εγω.
Ασε που ειναι και εκτος απο ενοχλητικο και επικινδυνο.

Μετα εχουμε την μουσικη...πλεον εχουμε και dj's στην παραλια.Ξεχνα το να πας για να χαλαρωσεις και να ακουσεις το κυμμα να κανει πλαφα πλουφα.
Τωρα ακους απο Μorandi μεχρι Χρυσπα αναλογα ποια εχει καψουρευτει ο DJ.
Tην Λιτσα ή την Τζιοβανα?

Πλεον θα πας και θα αφησεις την πετσετουλα σου κατω?
Μπα?
Κατω?
Που κατω?
Αφου πλεον υπαρχουν μονο ξαπλωστρες.Εδω , εκει, παραπερα...και τραπεζακια διπλα, μπυρες κατω, καφεδες χυμενοι, τσιγαρα παντου,σκουπιδακια, μια γιαγια που την εθαψε το εγγονακι και εφυγαν προπερσυ και την ξεχασανε, η μασελα του παππου... και δεν συμαζευεται.

Εχεις και τον καθε μεταναστη να σου πουλαει απο καλαμια ψαρεματος, καπελα,παρεά(sic) κομπολογια, cdια, laptop, οικοπεδα...

Τα πιτσιρικια πλεον δεν φτιαγνουν καστρακια στην αμμο αλλα σκαβουν λακουβες,,,βαθιες!
Μεγαλες και απυθμενες.
Τελευταια φορα που επεσα σε μια, για να βγω επρεπε να ειχα εξοπλισμο ορειβατη.
Και την μαμα και τον μπαμπα τον ενδιαφερουν μονο να μην παει στα βαθια ο Βασιλακης.
Ναι κυρια μου, αλλο ο Βασιλακης εριξε εμενα στα βαθια.

Και φυσικα αν κανεις την μακακια να κανεις βουτια και πιεις λιγο νερο,μετα ετσι και πας και φτυσεις σε μικροβιολογικο κεντρο εχεις κανει εξεταση ουρων για 15 ατομα.Παιδακια και μη.
Να ξερετε.Οταν καπου κολυμπατε και το νερο ξαφνικα ειναι ζεστο, δεν εχει ιαματικη πηγη απο κατω.
Καποιος μας κατουρισε.

Αυτα και ποσα αλλα ευτραπελα...κι ενοχλητικα και δεν ξερω τι.
Και ξαφνου εκει που εχεις ολα αυτα στην μουρη σου και χιλια δυο ακομα, αν τυχει και περασει κανεις με το σκυλι του (το οποιο προσωπικα θελω να εχει φιμωτρο μονο γιατι πολλες φορες μπορει εξαιτιας του κοσμου και του θορυβου να πανικοβλθουν ή να μπερδευτουν και να δαγκωσουν) κοιταζουμε ολοι και λεμε:
"Πωωω πωωωω...που το παει!Τσ τσ..."

Αλλα δεν παραξενευομαι γιατι ο ανθρωπος εχει την ταση να πιστευει πως ολα γυρω του ειναι φτιαγμενα αποκλειστικα για αυτον.
Τεσπα, πολλες παραλιες υπαρχουν στο φιναλε και παμε εκει που μας βολευει.
Αλλα σε ορισμενες περιοχες δυστυχως οι επιλογες ειναι πολυ περιορισμενες και ενω μπορουν να βολευτουν ολοι βολευονται "μερικοι".

Γλωσσοδιαρροια με επιασε το ξερω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Mario συμφωνώ στο 100 % με τα όσα είπες...
τα ζώα είναι το τελευταίο στις παραλίες..καλά θα κάναμε πρώτα ο καθένας να μαζεύει τα προσωπικά του σκουπιδάκια σε μια σακουλίτσα κι όχι να τα αφήνει δεξιά κι αριστερά..με στεναχωρεί αυτό το τελευταίο πάρα πολύ..κι ακόμη περισσότερο όταν βλέπω να το κάνουν νεοι άνθρωποι και παιδιά στην ηλικία μου..ΟΚ,δεν αρκεί παίδες να λέμε ότι παραλάβαμε από τους ¨"μεγάλους¨" έναν πλανήτη που οδεύει στην αυτοκαταστροφή..πρέπει να κάνουμε κι εμείς κάτι..κι ας ξεκινήσουμε από το πιο απλό ;)
τώρα,για να επιστρέψουμε στο θέμα μας,ε, αν τύχει και δω ένα σκύλο στην παραλία,προσωπικά κανένα πρόβλημα δεν μου δημιουργεί.άλλωστε όσες φορές έτυχε,τα αφεντικά ήταν ιδιαίτερα προσεκτικά και τον είχαν παράμερα από τον πολύ κόσμο και τους λουόμενους..ένα σωρό σκουπίδια υπάρχουν μέσα στη θάλασσα και κάθε μέρα το καλοκαίρι είναι πήχτρα στον κόσμο..τα ζώα μας πείραξαν..ας πάψουμε επιτέλους να λέμε ότι όλα είναι φτιαγμένα για μας και για να μας εξυπηρετούν..εκτός ημών ο πλανήτης έχει κι άλλους κατοίκους... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Με ενοχλούν τα ζώα στην παραλία, καθώς και τα περιττώματα. Και δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο το ότι μπορείς να βρεις βρώμικα κι ενοχλητικά άτομα αποκλείει το να σε ενοχλούν τα σκυλιά. Κι ο τύπος που θα μου πετάξει το μπαλάκι στην κεφάλα 5 φορές στα 30' με ενοχλεί, και τα αποτσίγαρα με αηδιάζουν και το σκυλί που ρίχνει άμμο στην πετσέτα μου με φρικάρει.

Τις περισσότερες φορές πάω σε ήσυχες, καθαρές παραλίες, χωρίς πολλούς ρακετίστες ή σκουπίδια. Μπορείτε να καταλάβετε την φρίκη μου όταν σκάσει το άτομο/παρέα/οικογένεια με το σκυλί, κυρίως όταν τα αφεντικά εκμεταλλευόμενα το ότι δεν γυρίζω την μούρη μου και φορώ συγκαταβατικό χαμόγελο, κάνουν χαλαρά το μπάνιο τους κι αυτό μου ρίχνει άμμους ή με μυρίζει ή γαυγίζει δίπλα μου. Κι όχι, δεν είναι ιστορία που επινόησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Το να μην μπορείς να συνυπάρχεις με κατοικίδια ακόμα και σε μια παραλία για μένα σημαίνει ότι πολύ απλά δεν έχεις λύσει προβλήματα με τον εαυτό σου.
Κανονικά θα έπρεπε να σε ενοχλεί η εκπαίδευση των αφεντικών τους και όχι τα ίδια τα ζώα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δε με ενοχλεί αν φέρει κάποιος το σκύλο του στην παραλία, φτάνει να είναι μακρυά από μένα και να μην βρίσκω περιττώματα στην άμμο. Δεν λέω ότι με ενοχλεί αυτό περισσότερο απ' όσα ανέφερε ο Μάριος, αλλά όχι ότι επειδή συμβαίνουν εκείνα θα πρέπει να βλέπω τα κατοικίδια στην παραλία σαν όαση :P

Τώρα που κολλάνε τα προβλήματα του εαυτού μας με την άποψη που έχουμε για τα κατοικίδια στην παραλία, δεν το καταλαβαίνω, οπότε αν θες negative εξήγησε μου.

Τέλος να ρωτήσω, γιατί μιλάμε για τα κατοικίδια μόνο; Τα αδέσποτα τα έχουμε όλοι δεδομένο ότι μας ενοχλούν; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ο καθένας από μας μπορεί να βρει χιλιάδες λόγους να μην θέλει τα κατοικίδια και μη στις παραλίες στους δρόμους στα πάρκα κτλ π.
Μήπως κάποια στιγμή πρέπει να μάθει ο άνθρωπος να σέβεται και να συνυπάρχει και με άλλα ζωντανά σε αυτόν τον πλανήτη?
Μήπως αυτό το οποίο ονομάζεται θάλασσα αμμουδιά δάσος πάρκο γη δεν του ανήκε ποτέ και ούτε πρόκειται?
Μήπως πρέπει κάποια στιγμή ο άνθρωπος να ρίξει λίγο τον εγωισμό του και να αποδεχτεί ότι όλα αυτά που υπάρχουν , πριν από αυτόν γύρω του , τα έχει ανάγκη και εξαρτάται από αυτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οταν δλδ καποιος δε θελει περιττωματα γυρω του, σημαινει αυτοματα οτι δε σεβεται και τα υπολοιπα ζωντανα? Λιγο ακραια ειναι αυτη η θεση...
Οπως δε θελω να βρισκω τετοια πραγματα γυρω μου απο ανθρωπους, δε θελω και απο ζωα...οπως δε θελω ρακετες, ταβλι πανω απο το κεφαλι μου, δε θελω και γαυγισματα, οταν ειμαι στην παραλια για να ηρεμησω...
Το θεμα εχει να κανει με το τι ζηταμε οταν θελουμε εν προκειμενω να παμε στη θαλασσα...Μερη υπαρχουν πολλα, ωστε ο καθενας να βρει αυτο που ταιριαζει στα θελω του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Για τα περιττώματα του κατοικίδιου ευθύνη φέρει ο άνθρωπος που έχει υιοθετήσει το ζώο και όχι το ίδιο το ζώο.
Τώρα εάν το ζώο είναι αδέσποτο και έχει βρεθεί σε μια παραλία τυχαία ο άνθρωπος που βρίσκετε εκεί για λόγους χαλάρωσης μπορεί να το διώξει πετώντας του πέτρες.....γιατί η παραλία υπάρχει για να χαλαρώνει και να ηρεμεί αυτός.
Οταν δλδ καποιος δε θελει περιττωματα γυρω του, σημαινει αυτοματα οτι δε σεβεται και τα υπολοιπα ζωντανα? Λιγο ακραια ειναι αυτη η θεση...
Και κάποιος άλλος μπορεί να μην θέλει την τρίχα του ζώου ή την μυρωδιά του ζώου...ή ή ή ή ..στην παραλία στον δρόμο στο πάρκο .....άρα γύρω μας δεν πρέπει να κυκλοφορεί τίποτα σε τετράποδο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για τα περιττώματα του κατοικίδιου ευθύνη φέρει ο άνθρωπος που έχει υιοθετήσει το ζώο και όχι το ίδιο το ζώο.
Τώρα εάν το ζώο είναι αδέσποτο και έχει βρεθεί σε μια παραλία τυχαία ο άνθρωπος που βρίσκετε εκεί για λόγους χαλάρωσης μπορεί να το διώξει πετώντας του πέτρες.....γιατί η παραλία υπάρχει για να χαλαρώνει και να ηρεμεί αυτός.

Και κάποιος άλλος μπορεί να μην θέλει την τρίχα του ζώου ή την μυρωδιά του ζώου...ή ή ή ή ..στην παραλία στον δρόμο στο πάρκο .....άρα γύρω μας δεν πρέπει να κυκλοφορεί τίποτα σε τετράποδο?

Σαφως και φερει ευθυνη ο ανθρωπος..δεν υποστηριξε κανεις οτι τα τετραποδα ειναι ενλογα οντα...Αλλα το οτι θελω να βρισκομαι σε καθαρες παραλιες απο περιττωματα ανθρωπινα ή μη δεν εχει να κανει με το εαν αγαπω τα ζωα...μην τα συγχεεις...Και μην εκφραζεις ακραιες θεσεις..οπως δε θα πεταξω πετρες σε εναν που παιζει ρακετες, ετσι δε θα πεταξω πετρες και σε ενα ζωο...
Μιλας τωρα παλι για μυρωδιες ζωων, τριχες ζωων που ενοχλουν...και που ναι, υπαρχουν ατομα που τους ενοχλουν και αυτα, αλλα ας μην τα αναφερουμε καθιστωντας αυτα τα φαινομενα κανονα....
Δε νομιζω οτι ουσιαστικα διαφωνουμε σε κατι, απλα θεωρω οτι φερνεις ακραια παραδειγματα και παρεξηγεις θεσεις που δεν εχουν να κανουν με το σεβασμο και την αρμονικη συνυπαρξη των ανθρωπων με τα ζωα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Neraida... τι πάει να πει.... Πόσο σας ενοχλούν τα κατοικίδια στην θάλασσα?
Το πρόβλημα δεν είναι τα κατοικίδια ούτε τα αδέσποτα αλλά ο άνθρωπος...
Αυτός έχει εξορίσει τα ζώα από το φυσικό τους περιβάλλον...όπως και τον ίδιο του τον εαυτό.
Δεν έπρεπε καν να έχει τεθεί θέμα για το εάν ενοχλούν τα κατοικίδια σε κάποια παραλία αλλά το ποια είναι η εκπαίδευση που οφείλουμε να δίνουμε εμείς σε αυτά.
Και για μένα πλέον είναι ασέβεια να διατυπώνονται ερωτήματα του τύπου.... πόσο μας ενοχλούν τα κατοικίδια.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Νερ, τα κατοικίδια στην θάλασσα σπάνια γαυγίζουν ή κάνουν την ανάγκη τους. Εκτός κι αν το αφεντικό τους τα έχει μάθει έτσι, αλλά τότε το θέμα το έχει το αφεντικό κι όχι το ζώο και το πιο πιθανό είναι πως το αφεντικό θα κάνει πιο πολύ φασαρία από το κατοικίδιο.
Προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ με την Μάρκα στη θάλασσα καλοκαιρινούς μήνες κι ενώ έχει κόσμο, γιατί δεν θέλω να φέρω κανέναν σε δύσκολη θέση, μιας και είναι και μεγάλο σκυλί, αλλά αυτό δεν σημαίνει στην πραγματικότητα πως οποιοσδήποτε άνθρωπος μπορεί να περιορίσει την πρόσβαση σε οποιοδήποτε ζωντανό, στην παραλία. Πρόκειται για δημόσιους, ελεύθερα προσβάσιμους χώρους και έχει δίκιο ο negative πως δεν θα έπρεπε καν να τίθεται τέτοιο θέμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δε θα κρινω εγω εκεινον που εθεσε το θεμα ή τον τροπο με τον οποιο το εξεφρασε..Εγω την αποψη μου ειπα και η αληθεια ειναι οτι δε θιχτηκα ..
Μην ξεχνατε πως υπαρχουν ανθρωποι που φοβουνται τα ζωα, ανθρωποι που μπορει να μην ενοχλουνται απο αυτα, αρκει να τα βλεπουν απο μακρια...αυτο δε σημαινει αυτοματα οτι δεν τα αγαπουν και θελουν να τα βλαψουν...

Και δε με ενδιαφερει εαν κατι τα ζωντανα το κανουν σπανια ή οχι...δε εξεταζω αυτο και ναι, εννοειται πως ολα αυτα ειναι ευθυνη του ιδιοκτητη...Ειναι τοσο κακο να λεω πως θα με ενοχλουσαν εαν γινονταν..? Και εγω ειχα την Μπουμπου τοσα χρονια σπιτι μου και με ενοχλουσε τρομερα η τριχα που αφηνε παντου...Τι σημαινει αυτο? Ντροπη μου που τολμω να παραδεχτω οτι με ενοχλουσε η τριχα της και τα νιαουρισματα της οταν ηθελε γαμπρο?!?!?!?! Δε νομιζω...
Ενιγουει....οι υπερβολες δε μου αρεσουν....
Οχι τπτ αλλο, αλλα για να μπορουμε να συνεννοηθουμε και να μη νομιζουμε οτι διαφωνουμε, ενω στην ουσια δε συμβαινει κατι τετοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[V]

Νεοφερμένος

Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Προσωπικα δεν θα ηθελα καποιο ζωο να ειναι διπλα μου οταν κολυμπάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.

Μην ξεχνάτε πως υπάρχουν άνθρωποι που φοβούνται τα ζώα, άνθρωποι που μπορεί να μην ενοχλούνται από αυτά, αρκεί να τα βλεπουν απο μακρια...αυτο δε σημαινει αυτοματα οτι δεν τα αγαπουν και θελουν να τα βλαψουν...
Και εγω ειχα την Μπουμπου τοσα χρονια σπιτι μου και με ενοχλουσε τρομερα η τριχα που αφηνε παντου...Τι σημαινει αυτο? Ντροπη μου που τολμω να παραδεχτω οτι με ενοχλουσε η τριχα της και τα νιαουρισματα της οταν ηθελε γαμπρο?!?!?!?! Δε νομιζω...
Το να ενόχλησε από πράγματα που συμβαίνουν γύρω σου είναι απόλυτα φυσιολογικό...(και δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα) αλλά υπάρχει κάποιο όριο στην ενόχληση...όταν παύει να είναι μια απλή ενόχληση και γίνετε εξουσία..
Τι θέλω να πω...Για εμάς τους ανθρώπους είναι ποιο εύκολο να απαγορεύουμε ή να καταστρέψουμε ότι μας ενοχλεί από το να μάθουμε να ζούμε με αυτό και να δείχνουμε τον αυτονόητο σεβασμό.
ΟΙ δηλώσεις του τύπου....
Πάρα μα παρα πολύ!!! Τα σιχαίνομαι... :/:

δεν οδηγούν σε καμία διάθεση συνύπαρξης

Με ενοχλουν πολυ. Αν θελει ο αλλος να χαρει το κατοικιδιο του να το παει μια βολτα στο παρκο, οχι σε μια πηγμενη απο κοσμο παραλια που αρκετοι μπορει να ενοχλουνται.

Μόνο που και στο πάρκο ακόμα θα βρεθούν κάποιοι άλλοι και θα πουν..'' με ενοχλούν τα κατοικίδια γιατί κάνουν θόρυβο'' γιατί ...γιατί.....και πάει λέγοντας...και όλο αυτό δεν έχει τέλος.
Το να σε ενοχλεί απλά κάτι αλλά και ταυτόχρονα να μπορείς να το ξεπερνάς δεν είναι κακό.Είναι απόλυτα φυσιολογικό.
Το κακό γίνετε όταν αδυνατείς να κάνεις κάτι τέτοιο και αρχίζεις να παίρνεις χώρο από τον διπλανό σου που μπορεί να είναι ζώο ή ακόμα και άνθρωπος.
Και εάν κοιτάξεις γύρω σου , όχι μόνο εσύ , αλλά όλοι μας , θα δούμε ότι έχουμε δημιουργήσει έναν κόσμο που υπάρχει για να καλύπτει κάποιες πλασματικές ανάγκες μας , αδιαφορώντας για τις όποιες επιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το να ενόχλησε από πράγματα που συμβαίνουν γύρω σου είναι απόλυτα φυσιολογικό...(και δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα) αλλά υπάρχει κάποιο όριο στην
ενόχληση...όταν παύει να είναι μια απλή ενόχληση και γίνετε εξουσία..
Τι θέλω να πω...Για εμάς τους ανθρώπους είναι ποιο εύκολο να απαγορεύουμε ή να καταστρέψουμε ότι μας ενοχλεί από το να μάθουμε να ζούμε με αυτό και να δείχνουμε τον αυτονόητο σεβασμό.
ΟΙ δηλώσεις του τύπου....

δεν οδηγούν σε καμία διάθεση συνύπαρξης



Μόνο που και στο πάρκο ακόμα θα βρεθούν κάποιοι άλλοι και θα πουν..'' με ενοχλούν τα κατοικίδια γιατί κάνουν θόρυβο'' γιατί ...γιατί.....και πάει λέγοντας...και όλο αυτό δεν έχει τέλος.
Το να σε ενοχλεί απλά κάτι αλλά και ταυτόχρονα να μπορείς να το ξεπερνάς δεν είναι κακό.Είναι απόλυτο φυσιολογικό.
Το κακό γίνετε όταν αδυνατείς να κάνεις κάτι τέτοιο και αρχίζεις να παίρνεις χώρο από τον διπλανό σου που μπορεί να είναι ζώο ή ακόμα και άνθρωπος.
Και εάν κοιτάξεις γύρω σου , όχι μόνο εσύ , αλλά όλοι μας , θα δούμε ότι έχουμε δημιουργήσει έναν κόσμο που υπάρχει για να καλύπτει κάποιες πλασματικές ανάγκες μας , αδιαφορώντας για τις όποιες επιπτώσεις.


Φυσιολογικο ειναι για μενα ακομα και οταν καποιος ειναι καθετος και δε θελει να συνυπαρχει με ζωα σε μια παραλια που ασφυκτια απο κοσμο ...Εδω εμενα με ενοχλει ο θορυβος απο τις ρακετες ή η μουσικη του διπλα που ειναι δυνατα...Δε θα κρινω εγω τον αλλο σαν ανθρωπο απο το αν αγαπαει ή οχι τα ζωα...προσωπικα μεχρι την ηλικια των 17 ουτε που να ακουσω για κατοικιδια..τι σημαινει? Ημουν λιγοτερο καλος ανθρωπος?
Αυτο που εχει σημασια ειναι να ειμαστε λογικοι και να δειχνουμε κατανοηση..και οι μεν και οι δεν...Οταν γνωριζουμε οτι υπαρχουν συναθρωποι μας σε μεγαλο και σεβαστο ποσοστο οι οποιοι ενοχλουνται απο τα ζωα σε μια παραλια, ας φροντισουμε να μην παρουμε μαζι μας το σκυλακι μας σε μια πηγμενη απο κοσμο παραλια, ας παμε σε καποια με λιγοτερο κοσμο..οπως και εγω που ενοχλουμαι απο το θορυβο των ρακετων επιλεγω μια παραλια οπου δεν παιζουν ρακετες και δεν εχει τερμα τη μουσικη ο διπλα, ωστε να χαλαρωσω...
Με δυο λογια, ας μην ειμαστε εγωιστες και ας προσπαθησουμε και οι μεν και οι δε να ειμαστε πιο ανεχτικοι και να κανουμε σοφοτερες επιλογες, ωστε να ειναι ολοι ευχαριστημενοι...
Δηλαδη να φερω ενα αλλο παραδειγμα...ημουν σε μια παραλια στην Ευβοια, οπου ειχε παρα πολυ κοσμο, ο ενας πανω στον αλλο..ρακετες πανω απο τα κεφαλια μας και κυριως νεαρος κοσμος (99%)...ειναι γνωστο οτι σε αυτη την παραλια απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 8 το βραδυ παιζουνε παρα πολλοι ρακετες...Αναμεσα στον κοσμο ειναι και μια οικογενεια με παιδακια...και καποια στιγμη πεφτει ενα μπαλακι πανω στο ενα παιδακι..Ποιος φταιει σε αυτη την περιπτωση? Οταν ξερεις οτι σε αυτη την παραλια παιζουν ρακετες, παρε τα παιδακια σου και πηγαινε στην ακριβως διπλα που δεν υπαρχουν τετοια πραγματα...Ετσι οταν μια παραλια ειναι πηγμενη απο κοσμο και δε χωραει οχι σεζλον να αραξεις, αλλα ουτε πετσετα να βαλεις, φαντασου να φερει ο αλλος και το σκυλακι του που δε θα καθεται σε μια μερια, θα πεταει χωματα κ.ο.κ...ε μανα μου, παρε το σκυλακι και πηγαινε στη διπλα που εχει λιγοτερο κοσμο και θα ειναι ολοι ευχαριστημενοι...το να προκαλουμε την τυχη μας ή του διπλα δεν ειναι ο,τι καλυτερο...οπως καταλαβαινεις η λυση ειναι παντα καπου στη μεση...
Κατανοηση και απο τις δυο μεριες....αυτο χρειαζεται...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Πιθανότατα λέμε τελείως διαφορετικά πράγματα.Έχω δει να ενοχλούνται κάποιοι από ζώα σε παραλίες που δεν ήταν γεμάτες.... θέτω το όλο θέμα σε διαφορετική βάση που σίγουρα δεν έχει να κάνει με το πόσο κόσμο μπορεί να έχει μια παραλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πιθανότατα λέμε τελείως διαφορετικά πράγματα.Έχω δει να ενοχλούνται κάποιοι από ζώα σε παραλίες που δεν ήταν γεμάτες.... θέτω το όλο θέμα σε διαφορετική βάση που σίγουρα δεν έχει να κάνει με το πόσο κόσμο μπορεί να έχει μια παραλία.

Γι αυτο στο τελος του προηγουμενου ποστ μου μιλησα για κατανοηση και απο τις δυο "πλευρες"....
Ουσιαστικα δε διαφωνουμε...
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Θα διαφωνήσουμε στις δυο πλευρές...δεν μπορώ να καταλάβω τις δυο πλευρές σε ένα τέτοιο θέμα και μάλιστα σήμερα , το 2008.Εγώ το μόνο που αντιλαμβάνομαι είναι υποχρέωση και σεβασμό στα ζώα στο φυσικό περιβάλλον(ότι έχει απομείνει από αυτό) γιατί από ότι φαίνεται ποτέ μέχρι σήμερα δε το κάναμε πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μπορει κανεις να σεβεται την υπαρξη αυτων, χωρις να σημαινει οτι εχει καποιο κατοικιδιο ή αρεσκεται στη συνυπαρξη στον ιδιο χωρο με αυτα....
Αυτο που λεω, ειναι να υπαρχει σεβασμος και κατανοηση και απο τις δυο πλευρες...Και απο κεινους που εμπρακτα δειχνουν την αγαπη τους στα ζωα, αλλα και απο κεινους που επιλεγουν να τα "αγαπουν" απο μακρια...
Θα ελεγα πως το να καταλαβεις την αλλη πλευρα ειναι "χρεος" σου, το να προσπαθησεις να τη δικαιολογησεις ειναι αλλο θεμα και εχει να κανει με το πως εσυ εχεις μεγαλωσει, τις αξιες σου και τις αρχες σου..Δεν ειμαστε ολοι οι ανθρωποι ιδιοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top