Swinging: ανταλλαγή ερωτικών συντρόφων

Ποια η άποψη σας για το swinging; :group:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 107)
  • Θα ήθελα να το κάνω σίγουρα :devil:

    Ψήφοι: 20 18.7%
  • Θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά μέχρι εκεί :P

    Ψήφοι: 11 10.3%
  • Θα ήθελα να πάω στο club μόνο, από περιέργεια :whistle:

    Ψήφοι: 10 9.3%
  • Δεν θα το έκανα με τίποτα :ropalo:

    Ψήφοι: 50 46.7%
  • Είμαι ο κουμπάκιας και δεν έχω άποψη :angel:

    Ψήφοι: 7 6.5%
  • Το έχω κάνει

    Ψήφοι: 9 8.4%

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βεντέτα υπάρχουν άνθρωποι όμως που μπορούν. Και που πραγματικά κάνουν σεξ με άλλον ως εγκεφαλικό παιχνίδι, παρουσία πάντα του συντρόφου τους χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι για την σχέση τους και το πόσο την θέλουν. Αν ήθελαν άλλωστε απλά να απατήσουν, θα το έκαναν κρυφά. Είμαι σίγουρη όμως (και η Τόρρυ λογικά θα το επιβεβαιώσει) πως δεν θα είχε κανένα ενδιαφέρον για εκείνους να πάνε με άλλον, χωρίς να είναι κι ο σύντροφός τους μαζί. Πιθανά να μιλήσω πολύ απλοικά, αλλά είναι περίπου σαν να φέρεις ερωτικά παιχνίδια στο κρεβάτι. Κάποιος θα μπορούσε να θεωρήσει πως δεν αρκεί και γι' αυτό η/ο συντροφός της/του τα θέλει. Αλλά κάποιος άλλος θα τα δεχτεί ενθουσιασμένος και θα περάσει και πολύ καλά, χωρίς αυτό να σημαίνει πως ξαφνικά το συγκεκριμένο ζευγάρι δεν θα μπορεί να λειτουργήσει χωρίς αυτά.

Ελπίζω να μη λέω βλακείες γιατί δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω κι αν πραγματικά θα το τολμούσα ποτέ ακόμα και να το ήθελα. Επειδή όμως μου έχει τύχει να στείλω κοπέλα να χορέψει σε φίλο μου σε στριπτιζάδικο και θυμάμαι πως ένιωσα (και όχι δεν ήταν καθόλου άσχημα :D), θεωρώ πως κάπως έτσι λειτουργεί και το swinging..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως προσωπικά, παρ'ότι δεν το έχω δοκιμάσει, και όπως έγραψα παραπάνω δεν το θεωρώ πιθανό να το δοκιμάσω, τουλάχιστον ακριβώς έτσι, δεν μπορώ να μην σχολιάσω την περίεργη αντίδραση όσων είναι κατά.
Δεν περιορίζονται σε ένα απλό "δεν θα το έκανα", αλλά σπεύδουν να υποτιμήσουν τις σχέσεις των ζευγαριών που το δοκίμασαν και να τις βγάλουν σκάρτες, αλλά και τους ίδιους τους ανθρώπους αποκαλώντας τους ουσιαστικά πρόβατα που παρασύρονται από μια μόδα "από τη δύση". Απεναντίας, δεν είδα κανέναν από τους υπέρ να κατακρίνει έτσι τη μονογαμία.
Γιατί άραγε; Πρόκειται για κάποιο υποσυνείδητο φόβο/απειλή, πχ ότι κατά βάθος οι ίδιοι ή οι σύντροφοι τους ίσως να το ήθελαν ή απλά την κλασσική μισαλλοδοξία απέναντι στο διαφορετικό;
Και ξαναλέω, δεν νομίζω ότι θα το έκανα, αλλά δεν παύει να με εκπλήσσει αρνητικά η τόσο έντονη αντίδραση απέναντι του των υπολοίπων που δεν θα το έκαναν. Γιατί τέτοια μανία να αποδείξουμε ότι ο δικός μας τρόπος που βιώνουμε τις σχέσεις και το σεξ είναι ο μόνος σωστός και κάθε άλλος δείχνει σκάρτη σχέση; Μήπως κατά βάθος προσπαθείτε να πείσετε τον εαυτό σας; Λέω εγώ τώρα...

disclaimer: Ναι, υπήρξαν και κάποιοι κατά που δεν κατέκριναν όσους είναι υπέρ. Απ'όσο θυμάμαι όμως καθώς διάβαζα το θέμα (και δεν θυμάμαι συγκεκριμένα usernames), οι περισσότεροι κατά έσπευσαν να κάνουν τα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν το έχουν απωθημένο / φαντασίωση και δε φοβούνται ότι ο άλλος θα φύγει μακρυά τους, γιατί όχι;
Σε αυτή την πρόταση είπες τα πιο βασικά μάλλον. Δεν βρίσκω θετικό για μια ιδανική σχέση (όπως την έχω εγώ στο μυαλό μου), όπως θα έπρεπε να είναι ο γάμος πχ, να υπάρχουν απωθημένα στον ερωτικό τομέα. Αυτά είναι που οδηγούν αργότερα και στην απιστία. Το swinging λοιπόν είναι για μένα ένας τρόπος αποφυγής της "απιστίας" αφού παραμένεις πιστός, μειώνοντας τα απωθημένα σου. Αρνούμαι να το δεχτώ σαν επέκταση της σεξουαλικής ζωής ενός ζευγαριού, ως κάτι περιοδικό δηλαδή, αλλά δέχομαι τον πειραματισμό κάποιων (όχι για μένα όμως :P).

Στο δεύτερο κομμάτι της πρότασης λες "δε φοβούνται ότι ο άλλος θα φύγει μακρυά τους" και πραγματικά συμφωνώ. Αν δεν σε νοιάζει αν χάσεις τον άλλο, είναι πολύ εύκολο να κάνεις κάτι τέτοιο. Στην τελική μπορεί να βρεις και κάτι καινούριο, καλύτερο, ή ο/η σύντροφος σου να βρει κάτι άλλο και να το διαλύσετε. Λίγο να σε καίει αυτό, δεν το ρισκάρεις. :)

Και ρωτάω εγώ τώρα. Τι γίνεται αν σε μια ανταλλαγή συντρόφων, από τη δοκιμή και μόνο τα μισά 2 ζευγαριών μείνουν τόσο ικανοποιημένα που παρατάνε τα ως τότε ζευγάρια τους και την βρίσκουν μεταξύ τους; Πως θα νιώσουν τα άλλα μισά; Θα πουν "τελικά δεν ήταν τόσο δυνατή η σχέση μας" ή "πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος"; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Και ρωτάω εγώ τώρα. Τι γίνεται αν σε μια ανταλλαγή συντρόφων, από τη δοκιμή και μόνο τα μισά 2 ζευγαριών μείνουν τόσο ικανοποιημένα που παρατάνε τα ως τότε ζευγάρια τους και την βρίσκουν μεταξύ τους; Πως θα νιώσουν τα άλλα μισά; Θα πουν "τελικά δεν ήταν τόσο δυνατή η σχέση μας" ή "πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος"; :P

Χωρις να ειμαι απολυτη απλά θα σου πω οτι για μενα για να μπορέσει καποιος να μπει αναμεσα σε ενα ζευγάρι θα πρέπει να υπάρχει το κενό απο πριν. Δεν νομιζω παντως οσο καλό σεξ και να κάνεις με κάποιον αλλο οτι ποτέ θα διαλύσεις την σχέση ή την οικογενεια σου αν δεν υπάρχει κι απο πίσω και κάποιο αλλο πρόβλημα κυρίως επικοινωνιας με τον συντροφό σου!
ΟΙ φοβίες σου ειναι λογικές και ειληκρινά ειναι κι ο λόγος που για αρκετό καιρό το είχαμε μεν στο μυαλό μας αλλά δεν το τολμούσαμε.
Τωρα για την πιθανότητα ενω εχεις την "Τελεια" σχεση με τον ανθρωπο σου και εισαι ερωτευμένος μαζί του, να καψουρευτείς καποιον αλλο τοσο που να τα διαγράψεις όλα πιστεύω οτι μπορεί να συμβεί και σε ενα απόλυτα μονογαμικό ζευγάρι (ισως κ πιο ευκολα αφού για να εισαι με τον αλλο θα πρέπει να εχεις χωρήσει ;) )
Αλλα στο swinging εχεις το καλό οτι μπορείς να πείς στον συντροφό σου οτι ξέριες μ'αρεσει αυτός, ενω οταν ειναι κρυφό αυτό ίσως το κάνει ακόμα πιο εντονο και σε βάζει σε αλλες σκέψεις :redface:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
O γάμος σου Τόρρυ έχει τελειώσει
και το κερασάκι θα έρθει όταν ο ένας βαρεθεί το απ' έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
O γάμος σου Τόρρυ έχει τελειώσει
και το κερασάκι θα έρθει όταν ο ένας βαρεθεί το απ' έξω.

εντάξει ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι με βάση το τι πιστεύουμε εμείς για λογαριασμό μας...

ούτε εγώ θα το έκανα αλλά εφόσον υπάρχουν ζευγάρια που το κάνουν και που λένε ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στη σχέση τους, ποιοι είμαστε εμείς για να αμφιβάλουμε και να τους αμφισβητούμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Yπαρχουν κατα τη γνωμη μου ατομα που εχουν τις δικες τους προσωπικες προτιμησεις επανω σε καποιον συγκεκριμενο σεξουαλικο τομεα(οπως εγραψα και ποιο πανω ποιο παλια εδω γινονταν στα κρυφα πλεον στις μερες μας καποιοι κουραστικαν να κρυβονται και να υποκρινονται)

Υπαρχουν κατα τη γνωμη μου και αυτοι και δεν το κανουν οπουδηποτε και οπως-οπως το κανουν σε συγκεκριμενο χωρο με σκοπο να το απολαυσουν και ταυτοχρονα να μην ενοχλησουν(η να ενοχλησουν οσο ποιο λιγο γινεται) τους γυρω τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ούτε εγώ θα το έκανα αλλά εφόσον υπάρχουν ζευγάρια που το κάνουν και που λένε ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στη σχέση τους, ποιοι είμαστε εμείς για να αμφιβάλουμε και να τους αμφισβητούμε?



Aυτοί που βρίσκουν τα 3,5 χρόνια γάμου μικρό διάστημα για στέρεες βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Δεν νομιζω παντως οσο καλό σεξ και να κάνεις με κάποιον αλλο οτι ποτέ θα διαλύσεις την σχέση ή την οικογενεια σου αν δεν υπάρχει κι απο πίσω και κάποιο αλλο πρόβλημα κυρίως επικοινωνιας με τον συντροφό σου!

Και όμως ξέρεις πόσες οικογένειες έχουν διαλυθεί για ένα καλό σεξ;;; Πάρα πολλές δυστυχώς!

Προσωπικά δε θα το έκανα χωρίς να κατακρίνω βέβαια όσους το κάνουν...Ο καθένας μας είναι ξεχωριστή προσωπικότητα οπότε υπάρχει πολυφωνία.
Πάντως το βρίσκω πολύ μεγάλο ρίσκο να διακινδυνέψω την σχέση μου με τον άντρα μου απλά για να δοκιμάσω κάτι το διαφορετικό.Αν θέλω κάτι διαφορετικό απλά καθόμαστε μιλάμε και τα βρίσκουμε μεταξύ μας...
Μου προκαλεί εντύπωση που είσαστε τόσο άνετοι..Και χαίρομαι που νομίζεις ότι δεν θα επηρεαστούν οι σχέσεις σας.
Πάντως για μένα η πιθανότητα εγώ ή ο άντρας μου να πάθουμε την πλάκα της ζωής μας με κάποιον/α άλλον/η είναι μεγάλη εφόσον δεχόμαστε να κάνουμε κάτι τέτοιο.
Αν βάλουμε κάτω την λογική μας ναι δεν πρόκειται να παρασυρθούμε από κάτι εφήμερο, άγνωστο, αβέβαιο..Αλλά οι περισσότεροι, δεν λειτουργούν με την λογική σε τέτοια θέματα αλλά με το συναίσθημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Γιατί τέτοια μανία να αποδείξουμε ότι ο δικός μας τρόπος που βιώνουμε τις σχέσεις και το σεξ είναι ο μόνος σωστός και κάθε άλλος δείχνει σκάρτη σχέση; Μήπως κατά βάθος προσπαθείτε να πείσετε τον εαυτό σας; Λέω εγώ τώρα...

Εγώ τουλάχιστον που τάχθηκα κατά του swinging δεν είχα κατά νου να περάσω ως κάτι αδιαμφισβήτητο το δικό μου τρόπο αντίληψης της όλης διαδικασίας και των σχέσεων...
Απλά με κοινή λογική και μόνο, το μεγαλύτερο στατιστικό δείγμα που θα χαρακτήριζε τη σχέση του ως κάτι που έχει μέλλον, ή θα έχει οικονομικά συμφέροντα (2-3%) ή θα δήλωνε ερωτευμένο, με όλο το πακέτο της μονογαμίας, της αφοσοίωσης και του σεβασμού μαζί.
Δική μου άποψη, το ότι για να είναι αξιοπρεπής μια σχέση πρέπει να υπάρχει σεβασμός. Τώρα αν και οι 2 του ζευγαριοπύ θέλουν να δοκιμάσου κάτι σαν το swinging γούστο τους καπέλο τους, τρίχα δεν μου πέφτει και καρφίτσα δεν μου καίγεται.Δεν διέκρινα ίχνος μισαλλοδοξίας σε όσους πόσταραν κατά.Αυτό το φόρουμ δεν θα είχε και τόση ζωή αν δεν είχαμε διαφορετικές απόψεις..
Αλλά το
Μήπως κατά βάθος προσπαθείτε να πείσετε τον εαυτό σας; Λέω εγώ τώρα...
δεν πολυστέκει...Άλλωστε , το "σκάρτο" διαφέρει απ το "δεν είναι του γούστου μου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν κι όπως ανέφερα το swinging μου φαίνεται γελοίο, δεν μου αρέσει να ασκώ κριτική στους άλλους για τις επιλογές τους. Ξέρω άτομα με πολύχρονη σχέση, πολύ ερωτευμένα (όχι επειδή το λένε όπου σταθούν, αλλά επειδή το έχω δει), τα οποία δίνουν στο έτερο ήμιση το ''δικαίωμα'' να κάνει σεξ με άλλο άτομο ή και παράλληλη σχέση. Κι επειδή είμαι αρκετά κοντά με το 1 από αυτά, ξέρω πως η συμπεριφορά αυτή δεν φθείρει την σχέση, αλλά την κάνει πιο δυνατή, χωρίς ζήλιες. Η ελευθερία που έχουν να κάνουν κάτι με άλλο άτομο τους δίνει την ασφάλεια να μην αισθανθούν αυτό που νιώθουν πολλά άτομα με σχέση χρόνων ή παντρεμένα ''Δεν θα ξανακάνω σεξ με κανέναν άλλο'' ή ''Δεν θα φλερτάρω ποτέ πια?''.

Παρόλα αυτά, δεν πάνε στο ψάξιμο, κι ούτε έχουν swinging attitude, ΑΝ κάποιος βρει τυχαία, καθημερινά, κάποιον που του κάνει αίσθηση, εντάξει, αν όχι, πάλι εντάξει.

Δεν ταιριάζουν σε μένα αυτά, αλλά δεν μου αρέσει και το στυλάκι ''είμαι παντογνώστης, τα ξέρω όλα και ξέρω καλύτερα από σας ότι η σχέση σας είναι για τα σκουπίδια''. Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει κι από την στιγμή που δεν έρχεται στο κρεββάτι μου δεν μου πέφτει κανένας λόγος. Το μόνο στο οποίο είμαι ΚΑΘΕΤΗ, και συγγνώμη Torry, είναι ότι από την στιγμή που αποκτάς παιδιά πρέπει να ξεχνάς αυτές τις πρακτικές επειδή είναι ΠΟΛΥ λεπτές οι ισορροπίες. Εγώ είμαι όπως είμαι επειδή ξέρω πως η μαμά μου έκανε σεξ μόνο με τον μπαμπά μου. Αν έκανε και με τον Μάριο, και τον Κώστα, και τον Θεόδωρο, και τον Τάσο, δεν ξέρω πώς θα ήμουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εγώ είμαι όπως είμαι επειδή ξέρω πως η μαμά μου έκανε σεξ μόνο με τον μπαμπά μου. Αν έκανε και με τον Μάριο, και τον Κώστα, και τον Θεόδωρο, και τον Τάσο, δεν ξέρω πώς θα ήμουν!

Θα ήσουν αλλιώς, και λοιπόν; Φαίνεται να σε φοβίζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
@torry
Μου επιτρέπεις να σου κάνω μερικές ερωτήσεις;;;Εάν θέλεις μπορείς να μου απαντήσεις...Απλά θέλω να δω πως σκέφτονται τα άτομα εκείνα που επιλέγουν το swinging...
Θεωρείς ότι εσύ και ο άνδρας σου είστε άτομα πολυγαμικά και, επίσης, όταν αποφασίσατε να παντρευτείτε γνωρίζατε ο ένας για τον άλλον ότι συμφωνεί με τέτοιες πρακτικές;;;
Και κάτι σημαντικό νομίζω...Εάν ο άνδρας σου δε συμφωνούσε με κάτι τέτοιο πως θα αντιδρούσες;;;Ή αν ήθελε κάτι τέτοιο ο άνδρας σου και έσυ όχι τι θα σκεφτόσουν για εκείνον;;;

@Michelle
Σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια (...μονογαμία σε ένα γάμο...) ο γάμος αυτός δεν είναι υγιής...Εάν επρόκειτο για μία απλή σχέση στην οποία δεν υπήρχε και ένα παδί όπως τώρα θα τη θεωρούσα απλά διαφορετική...Τώρα όμως δε νομίζω ότι πρόκειται για κάτι διαφορετικό...Ανοιχτός σε κάτι το οποίο θεωρώ διαφορετικό είμαι...Ανοιχτός σε κάτι το οποίο θεωρώ παράλογο όχι δεν είμαι...
Μιλάμε για ένα γάμο στον οποίο υπάρχει ένα παιδί...Ζωή της είναι της κοπέλας και ό,τι θέλει κάνει σε αυτήν...Δεν την κατακρίνω...Διαφωνώ με κάποιες αποφάσεις της με βάσει τις οποίες και με βάσει τα όσα πιστεύω εγώ καταλήγω σε κάποια συμπεράσματα...Σύμφωνα με τα όσα εκείνη πιστεύει ο γάμος της λειτουργεί μια χαρά...Διαφορετικές φιλοσοφίες βλέπεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
O γάμος σου Τόρρυ έχει τελειώσει
και το κερασάκι θα έρθει όταν ο ένας βαρεθεί το απ' έξω.
Καλέ μου Ρεμπεσκέ κατανοώ την άγνοιά σου επι του θέματος όπως και την αποψη σου οτι τέτοια σεξουαλική συμπεριφορά δεν μπορεί να υπάρχει σε μια ευτυχισμένη σχέση! Κάι το να εχει ο καθένας μας την αποψή του και να την διατυπώνει ειναι σεβαστό!
Το αν ο γάμος μου εχει τελειώσει ή αν κάνω κάτι λάθος ή σωστό δεν θα μου το πείς ούτε εσύ ούτε κανενας απ'όσους μιλάνε για κάτι που ποτέ δεν το έχουν τολμήσει αλλα επιμένουν οτι μονο αυτοι εχουν την σωστή αποψη επι του θέματος!
Ειναι απλό αν πχ δεν εχεις φαει φίδι δεν ξερεις αν δ'αρεσει η γεύση του ή αν σε πειράζει στο στομάχι! Δεν μπορεις λοιπον να πεις οτι αυτοι που το τρωνε ειναι ανωμαλοι! Απλα οτι δεν θες να το δοκιμάσεις (που ειναι δικαιομά σου! )
Το οτι κάνω κάτι με τον αντρα μου, που το θέλουμε και το χαιρόμαστε και οι δύο και αυτό αντί ( όπως πολλοι πιστεύουν πως θα επρεπε,) να μας χωρίσει, μας ενώνει ακόμα περισσότερο, δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να απολογούμε γι αυτό!
Καλα κάνεις και το θεωρεις λάθος αλλά δεν μπορείς να μου υποδείξεις την ζωη μου ούτε εσύ ούτε όποιος σαν εσενα επειδή κάτι τον φοβίζει θεωρεί οτι αυυτός που το κάνει ειναι επικυνδηνος οπότε "ΦΑΤΕ ΤΟΝ!!!"
@torry
Μου επιτρέπεις να σου κάνω μερικές ερωτήσεις;;;Εάν θέλεις μπορείς να μου απαντήσεις...Απλά θέλω να δω πως σκέφτονται τα άτομα εκείνα που επιλέγουν το swinging...
Θεωρείς ότι εσύ και ο άνδρας σου είστε άτομα πολυγαμικά και, επίσης, όταν αποφασίσατε να παντρευτείτε γνωρίζατε ο ένας για τον άλλον ότι συμφωνεί με τέτοιες πρακτικές;;;
Και κάτι σημαντικό νομίζω...Εάν ο άνδρας σου δε συμφωνούσε με κάτι τέτοιο πως θα αντιδρούσες;;;Ή αν ήθελε κάτι τέτοιο ο άνδρας σου και έσυ όχι τι θα σκεφτόσουν για εκείνον;;;

Πολυ χαίρομαι που υπάρχουν ανθρωποι που θελουν να καταλαβουν τον τρόπο σκέψεις μας, καόμα κι αν ειναι κάτι το οποίο συνηδητά δεν θα κάνουν ποτέ! Αυτό δείχνει πολιτισμό και οτι πράγματι αυτοι οι ανθρωποι σέβονται την προσπική ελευθερια του καθενός! Οπως και πιο πάνω είπε μια κοπέλα πολύ σωστά, οτι"αφου δεν ερχονται στο κρεβάτι μου γιατι να με πειράξει? "
Αγαπητε Βεντετα δεν ήμασταν swingers πριν παντρευούμε, ειχαμε βέβαια και οι δύο κάποιες εμπειρίες (με συμμετοχή 3ου ατομου) αλλά μέσα απο εφήμερες σχέσεις μας. Ομως αυτό μας εδωσε και το θάρος να μιλήσουμε ανοιχτα και να προχωρήσουμε στον χώρο αυτό.
Οταν παντρευτήκαμε ημασταν απόλυτοι στο θεμα μονογαμίας αλλα ανοιχτοι στο φλερτ αρκεί πάντα να γίνεται παρουσία του αλλου! Οχι δλδ να βγει ο ενας μόνος του και να κάνει καμακι πίσω απο την πλάτη του αλλου! Αλλα όταν ήμασταν μαζί ειχαμε την ελευθερια να δεχόμαστε και να φλερτάρουμε με τριτα ατομα χωρις να απομακρυνόομαστε όμως ή να δείχνουμε φιλαράκια, αλλα και χωρις να προχωράμε κάτι πέρα απο βλέματα αντε και κουβέντες.
Αυτό πάντα μας εδινε μια αίσθηση ελευθερίας και έναν παραπανω λόγο να διεκδικούμε διαρκώς ο ένας τον αλλο.
Απο τον πρώτο καιρό της σχέσης μας και του γάμου υπηρχαν στις φαντασιώσεις μας τα τρίτα άτομα και τέτοιες καταστάσεις. Βεβαια μετά τον γάμο εγώ το έβλεπα πολύ ριψοκύνδηνο να το δοκιμάσουμε γιατι φοβόμουν όπως όλοι μας τις συνέπειες στην σχέση μας.
Μην ερωτευτεί καποια αλλη ,μην ερωτευτώ εγώ, μην περάσω καλήτερα με κάποιον αλλο στο κρεβάτι και απορύψω υποσυνήδητα τον σύντροφό μου και αλλα τέτοια..
Καποια στιγμή λοιπόν αφού γεννησα τον γιο μας περάσαμε μια πολυ μεγάλη κρίση στην σεξουαλική μας ζωή.
Αυτο συνέβει γιατι απο την μια εγώ (λογω των ορμονών) εγινα παρα πολύ πιεστική χάνοντας κάθε ίχνος ερωτισμού και θυλικότητας (αντρα θελω τώρα τον θέλω ενα πράγμα), απο την αλλη ο άντρας μου εφαγε ενα σκάλωμα (οι ειδικοι το λένε σύνδρομο της Μαντόνας(της (Παν)αγιας δλδ οχι την γνωστή) το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα να μην με βλέπει σαν γυναίκα που θέλει να την βάλει κατω .... κτλ αλλά σαν την μάνα του παιδιου του που την αγαπαει την σέβεται και δεν μπορει να της φέρετε σαν π**να στο κρεβάτι... Ολο αυτό λοιπόν ανοιξηε εναν φαυλο κυκλο οπου εγω εχασα καθε ιχνος αυτοπεπιθησης ριχνοντας το στο φαϊ και αρχισα να γίνομαι ολο και λιγότερο επιθυμητή για τον αντρα μου αλλα και ζηλιάρα γιατι πίστευα οτι εχει βρει κατι αλλο καλήτερο για αυτό και σβηνει το πάθος μας.
Μετά απο κάποιο διαστημα όταν το συζητησαμε ανοιχτα όλο αυτό και ειδαμε τα λάθη μας αρχήσαμε να δενόμαστε ξανα.
Ομως ακόμα δεν ημασταν ετοιμοι για κάτι τετοιο σε καμια περίπτωση!
Φαγαμε κοντα ενα χρόνο ακόμα μεχρι να χάσω εγώ καποια κιλά να γίνω πιο θυλικιά και να προσεγκίσουμε ο ενας τον αλλο ξανα απο την αρχη.
Ηταν σαν να γνωρηστηκαμε απο την αρχή και ξαφνικά όταν κι εκεινος ειδε οτι ημουν μια γυναίκα που δεν περναγε απαρατήρητη στους αλλους αντρες και ειδε οτι η μητρότητα απλά συμπλήρωσε αυτό που ειχαμε δεν το αλλαξε, τότε η ζωή μας απο την καθημερινότητα μέχρι τον σεξουαλικό τομεα άλλαξε και εγινε καλήτερη ακόμα κι απο τον πρώτο καιρό της σχέσης μας!
Αφου λοιπόν φτάσαμε σε αυτό το στάδιο και καταλάβαμε οτι ειμαστε τόσο καλά και τόσο δεμενοι που δεν κυνδηνευουμε απο τρίτους , ΤΟΤΕ το αποφασήσαμε να περάσουμε απο την φαντασία και την θεωρία στην πράξη!
Και ειναι απλό το γιατι για μας! Αφού στην κρίση δεν υποκύψαμε σε πειρασμούς που βρεθήκαν μπροστά μας αλλά παραμείναμε ζευγάρι με σεβασμό κι αγάπη, τώρα που είμαστε πιο δυνατοι απο ποτέ και εχουμε τόσο καλή χημεία μεταξύ μας, δεν κυνδηνεύουμε να ξεμυαλιστούμε!
Απλά εμπλουτίζουμε ακόμα περισσότερο την σεξουαλική μας ζωή (όπως ειπε και η KAjira αν δεν κάνω λάθος ειναι όπως οταν ενα ζευγάρι φερνει στο κρεβάτι του ενα δονητη αλλοι αποκτουν ακομα καλήτερη σεξουαλικη ζωη και αλλοι νιωθουν μειωνεκτικα και χαλανε κ την χημεια που ειδη εχουν) Η ουσια ειναι οτι κανει ενα ζευγαρι, να ειναι επειδη το θελουν κ οι δύο και να περνάνε καλά και οι δυο! Αν ειναι μονοπλευρο απλά δεν θα πρέπει να γίνεται!
Οσο για την περίπτωση που δεν ηθελα κατι τετοιο οχι δεν θα σκεφτομουν κατι κακο για τον συντροφό μου απλά οτι ειναι πολύ πιο ανοιχτόμυαλος σε καποια πραγματα απ'ότι εγω! Στην μονη περιπτωη που θα αντιμετωπιζαμε προβλημα θα ηταν αν προσπαθουσε με το ζορι να μου περασει την αποψη του κ να με βαλει να κανω κατι που δεν θελω! Εκει ναι θα ηταν μεγάλο πρόβλημα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Νεράιδα, αν κάποιος νιώθει ότι θα κερατώσει το σύντροφό του, ή θα κερατωνεται με κάτι τέτοιο, δεν υπάρχει λόγος να το κάνει. Αλλά υπάρχουν ζευγάρια που μπορούν να το κάνουν και να μην έχουν τέτοια προβλήματα. Αντίθετα, χρειάζεται πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη όπως είπε και η torry για να δεχτείς και να κάνεις κάτι τέτοιο. Αν το έχουν απωθημένο / φαντασίωση και δε φοβούνται ότι ο άλλος θα φύγει μακρυά τους, γιατί όχι; Μην κρίνεις τόσο αρνητικά το ότι άλλοι μπορεί να κάνουν διαφορετικά πράγματα από αυτά που θεωρείς εσύ σωστά για σένα. Λες και είναι οι "κακοί" που θέλουν να κερατώσουν ντε και καλά, αλλά δεν ισχύει, απλώς βλέπουν τη σχέση τους διαφορετικά στο τι σημαίνει πίστη και εμπιστοσύνη.

Peper, δεν εκρινα κανεναν αρνητικα επειδη δοκιμαζει και κανει πραγματικα που ειναι εκτος της δικης μου προτιμησης...Εκανα καποιες ερωτησεις για να μπορεσω να καταλαβω πως αντιλαμβανονται το swinging ατομα που ειτε ηδη το εχουν στη σεξουαλικη τους ζωη, ειτε ειναι "ανοιχτοι" σε μια μελλοντικη δοκιμη εστω και υπο προυποθεσεις, απο τη στιγμη που σεξουαλικα και ερωτικα καλυπτονται απο τον ανθρωπο τους... Μπορει σε μενα να φανταζει περιεργο, αλλα σε καμμια περιπτωση δεν κρινω ανθρωπους βασει του τι κανουν στο κρεββατι τους και κατα το πως κανεις διαθετει το σωμα του...δικαιωμα του...
Και ναι, για μενα η πιστη σε καποιον ανθρωπο ειναι ολοκληρωτικη, ψυχη τε και σωματι...Προφανως κατι διαφορετικο απο καποιους αλλους...Τωρα, εαν "ξυπνησω" αλλιως "αυριο" δεν το ξερω, ξερω ομως για "σημερα"...:)

Τωρα οσον αφορα στο θεμα "εμπιστοσυνης"... Δηλαδη, επειδη εγω θελω ο ανθρωπος μου να θελει μονο εμενα και καμμια αλλη, ακομα και επι σεξουαλικου τομεα, σημαινει οτι εχω προβλημα εμπιστοσυνης...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Michelle
Σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια (...μονογαμία σε ένα γάμο...) ο γάμος αυτός δεν είναι υγιής...Εάν επρόκειτο για μία απλή σχέση στην οποία δεν υπήρχε και ένα παδί όπως τώρα θα τη θεωρούσα απλά διαφορετική...Τώρα όμως δε νομίζω ότι πρόκειται για κάτι διαφορετικό...Ανοιχτός σε κάτι το οποίο θεωρώ διαφορετικό είμαι...Ανοιχτός σε κάτι το οποίο θεωρώ παράλογο όχι δεν είμαι...
Μιλάμε για ένα γάμο στον οποίο υπάρχει ένα παιδί...Ζωή της είναι της κοπέλας και ό,τι θέλει κάνει σε αυτήν...Δεν την κατακρίνω...Διαφωνώ με κάποιες αποφάσεις της με βάσει τις οποίες και με βάσει τα όσα πιστεύω εγώ καταλήγω σε κάποια συμπεράσματα...Σύμφωνα με τα όσα εκείνη πιστεύει ο γάμος της λειτουργεί μια χαρά...Διαφορετικές φολοσοφίες βλέπεις...
Το ότι υπάρχει παιδί τι ακριβώς αλλάζει; Μπροστά του το κάνουν; Ή μήπως κάθονται και του μιλάνε όλη μέρα για το τι κάνουν στο κρεβάτι τους; Ή μήπως ζουν σε χωριό ώστε να του τα πει η γειτόνισσα;
Θεωρώ πολύ απάνθρωπο και ισοπεδωτικό το ότι περιμένουμε από όποιον έχει παιδί να είναι άγιος και μάλιστα σύμφωνα με την εκκλησιαστική σημασία του όρου. Και όπως είχα πει σε άλλο θέμα, πιστεύω ότι το πρόβλημα έγκειται στο ότι θεωρούμε όλοι ότι ο τρόπος που μεγαλώσαμε εμείς είναι ιδανικός και όποιο παιδί μεγαλώσει διαφορετικά θα έχει ψυχολογικά προβλήματα.
Επίσης θεωρώ επιφανειακότατο να λέμε σε κάποιον ότι ο γάμος του είναι σάπιος, χωρίς να τον ξέρουμε, ούτε αυτόν ούτε το γάμο του, και μάλιστα ενώ ο ίδιος διατείνεται το αντίθετο, επειδή δεν ταιριάζει με κάποια κριτήρια μας!
Συγγνώμη αλλά αυτή η αντίδραση μου φαίνεται υπερβολικότατη και μη υγιής. Και βάλτε μου όσα -1 θέλετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ρε συ Λία συγγνώμη, αλλά από πότε η σεξουαλική ζωή περιορίζεται στο κρεββάτι? Από πότε έγινε απίθανο κάποιος ''εραστής'' να αποκτήσει ζηλόφθονη και κτητική στάση και να κάνει σκηνές απείρου κάλους που θα ακούσει το παιδί? Είναι αδιανόητο 1 παιδί ας πούμε 9 χρονών, που έχει την έννοια σεξ στο μυαλό του σαν κάτι ρομαντικό, να σοκαριστεί αν μάθει ότι οι γονείς του κάνουν σεξ με μεγάλο αριθμό ατόμων? Είναι καλό για όλα τα παιδιά να μάθουν στα 8 για την ζωώδη πλευρά του σεξ?

Για μένα όταν κάνεις την απόφαση να κάνεις παιδιά πρέπει να στερηθείς κάποια πράγματα, κι αυτό είναι τόσο οι καθημερινές εξορμήσεις σε κλαμπάκια, όσο και οι ανεξέλεγτες σεξουαλικές επαφές με άλλους. Επειδή το παιδί έχει τόσο βιολογικές, όσο και συναισθηματικές ανάγκες. Η ανάγκη του ''ανήκειν'' είναι πολύ σημαντική και είναι ΠΟΛΥ εύκολο να καταρρεύσει σε περιπτώσεις σαν αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν έχουν δώσει στον εραστή αυτόν τόσες πληροφορίες ώστε να μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο, τότε υπάρχει πρόβλημα. Όχι πριν.
Δεν βρίσκω κακό στο να κάνεις κάτι τέτοιο όταν έχεις παιδί, αρκεί να είσαι διπλά προσεκτικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν έχουν δώσει στον εραστή αυτόν τόσες πληροφορίες ώστε να μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο, τότε υπάρχει πρόβλημα. Όχι πριν.
Δεν βρίσκω κακό στο να κάνεις κάτι τέτοιο όταν έχεις παιδί, αρκεί να είσαι διπλά προσεκτικός.

Αν σκεφτείς ότι πολλές φορές 1 ζευγάρι βρίσκεται επανειλλημένα με κάποιο άλλο, είναι πιθανό. Δε νομίζω πως μιλάμε για κάποια μυστική λέσχη που κανείς δεν ξέρει καμία πληροφορία για τον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σίγουρα, αλλά τόσες πληροφορίες ώστε να έρθει σπίτι τους και να κάνει σκηνή;
Και πόσο συχνά συμβαίνει κάτι τέτοιο;
Μου θυμίζει γονείς που δεν αφήνουν το παιδί τους να παίξει έξω για να μην το πατήσει αυτοκίνητο τέτοια υπερπροστατευτικότητα.
Γενικά θεωρώ πολύ χειρότερο για την ανάπτυξη ενός παιδιού τους καταπιεσμένους γονείς (και όχι, δεν υπονοώ ότι όσοι δεν κάνουν swinging είναι καταπιεσμένοι, αλλά ότι όσοι θα ήθελαν να κάνουν και δεν το κάνουν για το παίδι τους). Αυτό που λες είναι μια πιθανότητα στις εκατό. Το να καταπιεστεί ο γονιός για να μην συμβεί αυτό όμως, θα έχει αντίκτυπο στο παιδί 100% και οι συνέπειες στον ψυχισμό του θα είναι πολύ χειρότερες πιθανά από το να είχε συμβεί ένα τέτοιο περιστατικό.
Άλλωστε δεν μπορώ να φανταστώ γονείς που επιδίδονται σε swinging να έχουν μεγαλώσει το παιδί τους με την πεποίθηση ότι το σεξ είναι κάτι κακό και "πονηρό", όπως πολλοί άλλοι γονείς.
Το πόσο αρνητικά θα επιδράσει κάτι σε ένα παιδί δεν εξαρτάται και από το πώς έχει μεγαλώσει; Πχ παιδιά που μεγάλωσαν με πολύ συντηρητικούς γονείς σοκαρίστηκαν όταν έμαθαν ότι κάνουν σεξ ...μεταξύ τους! Μήπως να το κόψουν κι αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top