Οικονομική κρίση και πραγματικότητα

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Υπάρχει οικονομική κρίση στην Ελλάδα?

Ποια είναι η τρέχουσα κατάσταση?

Σε ποίους τομείς και πως γίνεται αισθητή?

Πιστεύετε ότι είναι δύσκολη περίοδος για επαγγελματικές αποφάσεις?

Σας φαίνεται υπαρκτή η κρίση η οι άνθρωποι πανικοβλήθηκαν και αντιδρούν σπασμωδικά?

Μια φίλη πρόσφατα μου ανέφερε ότι γνωρίζει εταιρείες που απολύουν κόσμο "προληπτικά".


Σε κάποιες άλλες χώρες οι κυβερνήσεις προσφέρουν χρήματα για να αντιμετωπιστεί η κρίση.
Η Ελληνική κυβέρνηση πως έχει αντιδράσει?

Πείτε στον καημένο άνθρωπο που μαθαίνει νέα μονο από το in.gr :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Για τους φοιτητές που ζουν μόνοι τους σε ακριβές πόλεις υπάρχει σίγουρα πάντως!

Η ελληνική κυβέρνηξη (ου!) έχει προσφέρει μια ενίσχυση στις τράπεζες (α καλά...) και μέχρι εκεί. Όσο για τις απολύσεις, γίνονται σε όλο το κόσμο με θύματα κυρίως άτομα χαμηλής κατάρτισης ή άτομα που κοστίζουν πολύ λόγω πτυχίων π.χ.

Και το κορυφαίο είναι το ότι υπάρχουν τα μέσα για να ξεπεραστεί η κρίση.
Όμως, με το να σκάει η κυβέρνηση 279+ (νομίζω) εκατ. ευρώ για "ενίσχυση τραπεζών", αποδεικνύεται ότι δεν ξέρουμε (ή μάλλον δε θέλουμε να ξέρουμε γιατί δε μας συμφέρει) το πως να τα χρησιμοποιήσουμε για να ξεπεραστεί η κρίση αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
[...]
Μια φίλη πρόσφατα μου ανέφερε ότι γνωρίζει εταιρείες που απολύουν κόσμο "προληπτικά". [...]

Δεν ξέρω πού δουλεύει η φίλη σου, πάντως κι εκεί που δουλεύω εγώ το κάνανε. Χωρίς να υπάρχει πρόβλημα, με τα στατιστικά μας στο Θεό, μας δουλεύουν μέσα στη μούρη μας ότι δεν πάμε καθόλου καλά, μας ανακοίνωσαν ότι δε θα πάρουμε καθόλου αυξήσεις για το 2008 (πρωτοφανές αυτό!) και θα απολυθούν 200 περίπου άτομα.

Όσο για την κρίση, είναι λογικό να υπάρχει. Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί το υπάρχον σύστημα του καπιταλισμού, για να δουλεύει και να προχωρεί πρέπει να κινείται η αγορά. Έτσι όμως που τα κατάφεραν οι αποπάνω να παίρνουν λίγοι τυχεροί υπέρογκους μισθούς, και μισθούς της πέινας ολοι οι υπόλοιποι, η πλειοψηφία του λαού (παγκοσμίως, όχι μόνο στην Ελλάδα) δεν έχει τη δυνατότητα να αγοράζει αγαθά και υπηρεσίες στην έκταση που είναι αναγκαία να κινείται η αγορά. Ετσι το καπιταλιστικό σύστημα υπονομεύει ουσιαστικά τον εαυτό του, και προκύπτει η κρίση. Δεδομένου ότι αυτοί που έχουν συγκεντρώσει τα μεγάλα κεφάλαια και έχουν μάθει να ζουν πλουσιοπάροχα δεν πρόκειται να κάνουν καμία κίνηση να βοηθήσουν τους λιγότερο τυχερούς να ορθοποδήσουν (γιατί έτσι είναι ο καπιταλισμός), δε βλέπω να υπάρχει έξοδος από την κρίση. Οι απολύσεις και οι περικοπές απλά διαιωνίζουν την κατάσταση, και η μόνη λύση θα ήταν μια πολύ δραστική ανακατανομή, κάτι το οποίο φυσικά δε θα γίνει ποτέ. Μπορεί το μοντέλο αυτό να είναι υπερπλουστευμένο, αφού στην δημιουργία της κρίσης συντέλεσαν πολλοί παράγοντες, έχω την αίσθηση όμως ότι ο βασικός άξονας είναι αυτός. Κάθε αντίρρηση δεκτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
τι να πω, στη δικη μας εταιρεία ως τώρα πρόβλημα έχουν όσοι δουλεύουν στην αυτοκινητοβιομηχανία, μέσα σε ένα φεγγάρι φάγανε πόδι ΌΛΟΙ.

σύμφωνο απόλυτα με την ανάλυση τις ιδριλ.

μέχρι πριν δυο μήνες ο manager μου έλεγε: κρίση? ποια κρίση?

χάχα, οικτρή διάψευση.

αναρωτιέμαι ποσο θα κρατήσει το όλο.

φίλοι από λατινική αμερική πάντως, που από αντίστοιχες κρίσεις χάσανε από τι μια μέρα στην άλλη το σπίτι τους εκεί, γελάνε και αναφέρονται σε αυτή την κρίση, σαν "παιδική ασθένεια" :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
και ακομα.............
δεν εχουν ερθει οι δυσκολες μερες..........
η καταιγιδα ακομη δεν εχει ξεσπασει...........ουτε καν οι πρωτες ψιχαλες
τα πρωτα συννεφα ειναι αυτα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solstice

Νεοφερμένος

Ο solstice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Η αγγλική εφημερίδα The Guardian κάνει ειδική αναφορά στη χθεσινή ημέρα όταν 80.000 θέσεις εργασίας συνολικά χάθηκαν ή είναι σε άμεσο κίνδυνο να χαθούν παγκοσμίως. Οι ανακοινώσεις από εταιρείες - κολοσσούς (μέχρι πρότινος) για περικοπή των θέσεων εργασίας διαδέχονταν η μία την άλλη. Η Philips, η Caterpillar, η Pfizer, η General Motors είναι μόνο μερικές από τις εταιρείες που περικόπτουν από 2.000 έως και 19.000(!) θέσεις εργασίας η καθεμία. Και αυτό είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου. Οικονομικοί αναλυτές κάνουν λόγο για συνέχιση της ύφεσης ακόμα και πέρα από το πρώτο εξάμηνο του 2009, ενώ οι αρνητικές οικονομικές καταστάσεις που δημοσιεύονται από διάφορες εταιρείες παγκοσμίως επιτείνουν το κακό κλίμα στις αγορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εδάδι, για πες... πώς είναι εκεί τα πράγματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
χαχαχαχαχα

always look at the bright side of life







xαλια, 5500 νεοι ανεργοι καθε μερα

εχουν κλεισει εργοστασια της σεατ, της πιρελι, burberry και δεν ξερω γω τι αλλο.

στην πιρελλι δε η απολυση εγινε ως εξης:
η εταιρεια αποφασισε οτι δε τη συμφερει να συνεχισει να απασχολει ταδε αριθμο ατομων. οποτε μια μερα οι υπευθυνοι ξυπνησαν
, πηγανε εξω απο το εργοστασιο περιμενοντας τους υπο απολυση που πηγαινανε να δουλεψουν, τους εδωσαν την καρτα απολυσης και ευχες για καλη σταδιοδρομια σε οποιοδηποτε τομεα :P

η κυβερνηση χρηματοδοτει την παραγωγη ενος νεου αυτοκινητου της νισσαν για να μην κλεισει και αυτο.

η σονυ απολυει προοδευτικα το 30% των υπαλληλων της.

να μην αναφερθουμε στον τομεα υπηρεσιες......

η φαση ειναι χαλια


σε ορισμένες περιοχες της χωρας παραδοξως δεν αλλαξε τπτ, στις περισσότερες ομως...

στη δικη μας εταιρεια (στο γραφειο που ειμαι εγω) στο τελος του μαρτιου... απο 40 θα μεινουμε 13.





Το «θετικο» για την ωρα για τους ανθρωπους που μεινανε χωρις δουλεια ειναι οτι το ταμειο ανεργιας επιβιωνει ακομη, δινει γρηγορα και αμεσα χρηματα, το ποσο ειναι ικανοποιητικο κτλ.

Αλλα γενικα στον αερα υπαρχει πολλη πολλη μιζερια.


Σε τα σας?






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εδώ υπάρχει κρίση. Πέρα από τα σκάνδαλα με την UBS και την Crédit Suisse, οι περισσότεροι φίλοι μου που είναι στα οικονομικά έχουν χάσει τις δουλειές τους. Βέβαια πληρώνονται αποζημίωση και θα έχουν μετά έσοδα από τα ταμεία ανεργίας, αλλά συζητάται η ένωση ή/και η κρατικοποίηση των μεγάλων τραπεζών.
Η βιομηχανία έχει πληγεί αλλά όχι όσο και σε άλλες χώρες, μάλιστα η παραγωγή σοκολάτας έκανε ρεκόρ το περαμένο τρίμηνο.

Αλλά ναι, ο βασικός οικονομικός πυρήνας της Ελβετίας έχει αποδυναμωθεί αισθητά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
είμαι τόσο στενοχωρημένη.

όχι ότι σας νοιάζει πολύ, αλλά σήμερα,πριν λίγο διώξανε 17 άτομα που συνεργαζόμασταν-συμβιώναμε κάθε μέρα.

:( :( :(

πόσο άσχημο.

να σου λένε, αύριο μην ξανάρθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Νέο τηλεπαιχνίδι θα απολύει εργαζόμενους σε εταιρείες που πλήττονται από την κρίση

Ένα νέο παιχνίδι ριάλιτι, το οποίο υπογράφει και πάλι ο Ολλανδός δημιουργός του «Big Brother», θα επιτρέπει στους υπαλλήλους των εταιριών που πλήττονται από την παγκόσμια χρηματοπιστωτική κρίση να επιλέγουν ποιον συνάδελφό τους να απολύσουν.
Αυτό θα συμβαίνει σε κάθε επεισόδιο του νέου παιχνιδιού, με τον εύγλωττο τίτλο «Κάποιος Πρέπει να Φύγει» («Someone's Gotta Go»), το οποίο είναι δημιούργημα της εταιρίας παραγωγής Endemol.
Οι εργαζόμενοι σε μία επιχείρηση, η οποία θα έχει πληγεί από την κρίση, θα επιλέγουν ποιος πρέπει να υποστεί μείωση μισθού ή αύξηση και ποιος να απολυθεί με βάση τις πληροφορίες που θα συλλέγουν αναφορικά με τη μισθολογική τους κατάσταση και τις επιδόσεις τους στη δουλειά.
«Θα είναι ένα ενδιαφέρον πείραμα η αλλαγή ρόλων» δήλωσε εκπρόσωπος της Endemol, η οποία ανήκει μερικώς στην ιταλική Mediaset.
Η Endemol έχει δώσει το φορμά στο αμερικανό δίκτυο Fox και ελπίζει το τηλεπαιχνίδι να βγει στον τηλεοπτικό αέρα και άλλων χωρών.

Δεν έχω λόγια. Ποσο πιο χαμηλά μπορούμε να πέσουμε ακόμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ελεος ! Το χαμηλα δεν εχει οριο μαλλον. Θα δουμε και χειροτερα καποια στιγμη. Θα βγουν προφητικες καποιες ταινιες, καποιοι κωμικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δηλαδή ζητούν τα μισά άτομα να καρφώνουν τα άλλα μισά και μάλιστα δημόσια.
Πράγματι, πόσο χαμηλά θα πέσουμε ακόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Με άγγιξε κ μένα η κρίση...
(στο πρόσωπο.. νομίζω ήταν ντιρέκτ. )

Μας επέβαλαν μείωση αποδοχών.
Ο σύλλογος εργαζομένων μαζεύτηκε για να συζητήσει την σύνταξη ενός κειμένου διαμαρτυρίας
(...= να επικυρώσει το τετελεσμένο).


Μίλησαν διάφοροι, ακούστηκαν απόψεις...
(...Αντιρρήσεις δεν ακούστηκαν...)

Κοντά στο τέλος της παρωδίας, σηκώθηκα και δήλωσα πως παραιτούμαι αμέσως.

Αρχικά υπήρξε αμηχανία.
Ύστερα επιφωνήματα και χειροκροτήματα.
Όλοι ήθελαν να μου σφίξουν το χέρι καθώς έβγαινα.


Πήγα λοιπόν στην οικονομική υπηρεσία και παραιτήθηκα.

Δεν με ακολούθησε κανείς.
Και απ' όσο ξέρω, δεν παραιτήθηκε κανείς άλλος.

Λογικά, δεν θα έπρεπε να με νοιάξει. Έχω κάνει χειρότερες δουλειές στη ζωήμ.
Μα μου κάνει εντύπωση.
Με την ίδια άνεση, οι ίδιοι κουστουμάτοι, θα επιβάλλουν περαιτέρω μειώσεις
όταν και όποτε το θεωρήσουν εκείνοι κατάλληλο.

Και εμείς θα διαμαρτυρηθούμε με ένα κείμενο, και ...τέλος.

Τελικά, την κρίση την προκαλούμε εμείς. Στον εαυτό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Νέο τηλεπαιχνίδι θα απολύει εργαζόμενους σε εταιρείες που πλήττονται από την κρίση



Δεν έχω λόγια. Ποσο πιο χαμηλά μπορούμε να πέσουμε ακόμα?

Φαίνεται πως είναι αυτό που λέει (κάποια κ. Δρούζα νομίζω )στη Τιβι: "Η ζωή είναι παιχνίδι"
( όταν τα "παιδία δεν παίζει", λεω'γώ)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Υπάρχει οικονομική κρίση στην Ελλάδα?

Ποια είναι η τρέχουσα κατάσταση?

Σε ποίους τομείς και πως γίνεται αισθητή?

...

-Στην Ελλάδα έχουμε "κρίσης της κρίσης", καθότι σχεδόν δεν υπάρχει καν κριτική σκέψη. Το λέει άλλωστε και η ιστορία των 35 χρόνων Μεταπολίτευσης, με τον "δικομματισμό".
- Η τρέχουσα κατάστασή μας είναι ανάλογη με την κατάσταση μίας σχετικά αξιόλογης πολυεθνικής εταιρίας, που έφθασε σε συνθήκες εκκαθάρισης. Η συζητούμενη "φορολογική μεταρρύθμιση", που στην πράξη μέλλει (γιατί στοχεύει!) να "αλλάξει τη γούνα" του Έλληνα, άργησε, τουλάχιστον 12-15 χρόνια. Θα ήταν προτιμότερο να είχε συμβεί με "καθεστώς Δραχμής" και όχι υπό την επιτήρηση του "?", για να ήταν "κοινωνικά δίκαιη" και "εθνικά σωστή".
- Η απουσία κριτικής σκέψης, σαν βασικό μειονέκτημα της "κοινωνικής συλλογικότητάς" μας, αποτέλεσε και συνεχίζει να αποτελεί καταλύτη της κρίσης και όλων των υπόλοιπων( εκτός του οικονομικού) επιπέδων της εθνικοκοινωνικής μας συνύπαρξης. Η προβλεπόμενη εφαρμογή του "Καποδίστρια Νο2", απλά θα υποβοηθήσει τους Εκκαθαριστές της παγκοσμιοποιημένης Αγοράς (βασικά, το "Real Estaite"- το γράφω σωστά;_) και ίσως μερικούς- μερικούς μελλοντικούς φεουδάρχες του "εθνικού μέλλοντός" μας.
- Η άλλη λύση- παλιά και απηρχαιωμένη- θα ήταν ένας "επαναστατικός εθνικισμός" τύπου Τσάβες, Μοράλες κ.π., μα τέτοια πράγματα( παράνομα, κατά το Διεθνές Δίκαιο), από το 1945 και μετά, επιτρέπονται μόνον σε "θύματα ολοκαυτωμάτων και εθνοκαθάρσεων"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top