[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Εντάξει ..... Κρίμα που χάθηκε το παιδάκι ....που βρέθηκε και τυχαία, όπως λένε εκεί, .... αλλά
[...]
2. Κρίμα που τόσοι άνθρωποι σήμερα αντιμετωπίζουν σπασμένα, καμμένα και λεηλατημένα τα μαγαζιά τους... λίγο πριν τα Χριστούγεννα ....
[...]

Τα "φτωχικά" "μαγαζάκια" της Έρμου (δουλευόμαστε και μεταξύ μας τώρα?) θα τα καλύψουν οι ασφάλειες και κουτσα στραβά θα κάνουν Χριστούγεννα. Οι γονείς του παιδιού μου λες τι Χριστούγεννα θα κάνουν?

Ποσα μεμονωμένα πριστατικά πρέπει να γίνουν για να καταλάβουμε ότι το ζήτημα δεν είναι η σπασμένη βιτρίνα αλλα το γεγονός που προκάλεσε κάποιον να αντιδράσει σπάζοντας την? Δε μπορώ να ακούω πια αυτό το συγκαταβατικό "ναι, ναι, κρίμα το παιδί αλλα ΓΙΑΤI ΤΑ ΜΑΓΑΖΙA??? Γιατί τα ωραία μας μαγαζάκια που θα κάναμε ψώνια τώρα στις γιορτές???"

Προσπαθήστε λίγο να θυμηθείτε ποτε είδατε τελευταία φορα μια ειρηνική διαμαρτυρία να φέρνει αποτέλεσμα σ'αυτή τη χωρα? A ναι, σωστά, ΠΟΤΕ! Τι σύμπτωση, ούτε κι εγώ! Εδώ καίγεται το σύμπαν και ούτε η παραίτηση του υπουργού δεν έγινε δεκτη, ενώ κανονικά θα έπρεπε να έχει ξηλωθεί αυτομάτως όλο το υπουργείο, η κυβέρνηση, ο αρχηγός της αστυνομιας και όλοι οι βυσματίες μπάτσοι (όλοι οι μπάτσοι ανεξαιρέτως δηλαδή), τι λέμε τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Τα "φτωχικά" "μαγαζάκια" της Έρμου (δουλευόμαστε και μεταξύ μας τώρα?) θα τα καλύψουν οι ασφάλειες και κουτσα στραβά θα κάνουν Χριστούγεννα. Οι γονείς του παιδιού μου λες τι Χριστούγεννα θα κάνουν?

Ποσα μεμονωμένα πριστατικά πρέπει να γίνουν για να καταλάβουμε ότι το ζήτημα δεν είναι η σπασμένη βιτρίνα αλλα το γεγονός που προκάλεσε κάποιον να αντιδράσει σπάζοντας την? Δε μπορώ να ακούω πια αυτό το συγκαταβατικό "ναι, ναι, κρίμα το παιδί αλλα ΓΙΑΤI ΤΑ ΜΑΓΑΖΙA??? Γιατί τα ωραία μας μαγαζάκια που θα κάναμε ψώνια τώρα στις γιορτές???"

Προσπαθήστε λίγο να θυμηθείτε ποτε είδατε τελευταία φορα μια ειρηνική διαμαρτυρία να φέρνει αποτέλεσμα σ'αυτή τη χωρα? A ναι, σωστά, ΠΟΤΕ! Τι σύμπτωση, ούτε κι εγώ! Εδώ καίγεται το σύμπαν και ούτε η παραίτηση του υπουργού δεν έγινε δεκτη, ενώ κανονικά θα έπρεπε να έχει ξηλωθεί αυτομάτως όλο το υπουργείο, η κυβέρνηση, ο αρχηγός της αστυνομιας και όλοι οι βυσματίες μπάτσοι (όλοι οι μπάτσοι ανεξαιρέτως δηλαδή), τι λέμε τώρα!

Τα ωραία μαγαζάκια Ιντριλ ταϊζουν κόσμο που δουλεύει σε αυτά.
Και σε ρωτάω ποιος λοιπόν είναι ο λόγος αυτού του κακού, ποιο είναι το αίτημα που από την Πέμπτη καίνε και σπάνε.
Οι μπάτσοι ... να τους καταργήσουμε βρε παιδιά ... αφού δεν τους θέλετε
Ειρηνική διαμαρτυρία έχει γίνει ...εγώ ως φοιτήτρια είχα λάβει μέρος σε πορείες και δεν πειράξαμε κανένα και δεν μας πείραξε κανείς.
Και είχε και αποτέλεσμα .....
Ξέρουμε όμως να κάνουμε ειρηνική διαμαρτυρία;
Γιατί στις ειρηνικές διαμαρτυρίες, προχωράς φωνάζεις το αίτημα σου και δεν έγινε και τίποτα, δεν φωνάζεις όμως "μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Σήμερα εκμεταλλέυτηκαν και οι δικοί μας παραταξιακοί τον θάνατο του παιδιού για να απλώσουν την αρίδα τους και να χλαπακίσουν πίνοντας καφέ. Περίμενα να βγει κάποιο φυλλάδιο, να γίνει κάποια πορεία συμπαράστασης στην οικογένεια ή ακόμα και ενάντια στην όλη ζούγκλα στην οποία ζούμε, αλλά όχι αυτό που αντίκρισα μπαίνοντας στη σχολή.

Με την τσίμπλα στο μάτι πάω σαν καλό ανθρωπάκι για εργαστήριο στις 8 το πρωί. Ο καθηγητής μπαίνει, μπλαμπλαδίζει για λίγο, κάνουμε κάτι προσομοιώσεις αναπνευστικού, χασμουριόμαστε, σίγουροι απ'ότι ανακοινώθηκε από την ΕΡΤ ότι το ΑΠΘ θα λειτουργεί κανονικά...
08.20 άρχισε το εργαστήριο, 08.50 μπαίνει ένας τυπάς (με άδεια της έδρας φυσικά) και προφασιζόμενος την δολοφονία του παιδιού μας παροτρύνει να φύγουμε από το εργαστήριο.Αυτό μόνο. Ούτε "θα γίνει συνέλευση να τα συζητήσουμε", ούτε "θα μοιράσω φυλλάδια κτλ". Απλά "φύγετε απ το εργαστήριο". Το μάθημα έσπασε απ την έδρα, κατέβηκα να δω κάποιες ανακοινώσεις και είδα το ΕΛΕΟΣ : αραχτοί πίνοντας καφέ και χασκογελώντας μπογιάτιζαν και έσκιζαν αφίσες. Μπράβο ρε, πατήστε και εσείς πάνω στον θάνατο ενός παιδιού μόνο και μόνο για να κ@λοβαρέσετε. Εάν γινόταν συνέλευση θα έκανα ντου, θα καθόμουν να ακούσω, να μιλήσω, να συμπαρασταθώ (σε ανάλογες αυθαιρεσίες εις βάρος των φοιτητών π.χ. δεν κοπροσκυλιάζω). Αλλά όχι. Ας εκμεταλλευτούμε το γεγονός για να καπνίσουμε, να κοιμηθούμε και να κατηγορήσουμε το "προλεταριάτο". Βρε δμχ λέω γω. Μυαλό ζαμπόν. Σε φέτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Εντάξει ..... Κρίμα που χάθηκε το παιδάκι ....που βρέθηκε και τυχαία, όπως λένε εκεί, .... αλλά

1. Κρίμα που η Αθήνα μοιάζει με μια λεηλατημένη πόλη σήμερα
2. Κρίμα που τόσοι άνθρωποι σήμερα αντιμετωπίζουν σπασμένα, καμμένα και λεηλατημένα τα μαγαζιά τους... λίγο πριν τα Χριστούγεννα ....
3. Κρίμα που όσοι περνούν σήμερα από την Πατησίων, τη Σταδίου, την Πανεπιστημίου κλπ... κλαίνε με την εικόνα που βλέπουν
4. Κρίμα που όσοι ξένοι ήταν εδώ, θα έχουν κάθε δίκιο να λένε ότι η Αθήνα δεν είναι ασφαλής πόλη...
5. Κρίμα που κάποιοι δεν έχουν πια αυτοκίνητο, γιατί κάποιοι το έσπασαν και το έκαψαν

Εγώ έχω και κάποιες απορίες όμως ...
1. Γιατί πάντα όταν τραυματίζεται ή σκοτώνεται ένα από αυτά τα παιδιά, μετά ανακαλύπτουν ότι ήταν τυχαία εκεί
2. Στο όνομα ποιού αγώνα γίνεται όλο αυτό;
3. Ποιός αγώνας δικαιολογεί τον βανδαλισμό;

Επίσης επειδή άκουσα ότι στην Ευρώπη δεν γίνονται αυτά ....
Στην Ευρώπη όμως αν αντιδράσεις σε αστυνομικό, σε συλλαμβάνουν και δεν λες και κουβέντα
Επίσης όσους συλλάβουν, δεν πάνε να τους βγάλουν μπαμπάδες, μαμάδες, κλπ. με τη δικαιολογία, "παιδί είναι, δεν ξέρει τι κάνει"
Και κάτι άλλο ... στην Ευρώπη μόλις δουν τα σκούρα ... μέχρι και τους έφιππους κατεβάζουν
Nαι Σιμπυ 1000 φορες κρίμα για όλα αυτά που λες...και για τα καμενα μαγαζιά και για τα καμενα αυτοκινητα και για τις χαμενες περιουσιες και και και ....
Ομως δεν καταλαβα τις ερωτήσεις σου...
Το παιδί ήταν εκεί. Οχι τυχαία. Ηταν εκεί γιατί είχε βγει τη βόλτα του, οκ πουλησε κι αυτό ας πούμε τσαμπουκά στον μπατσο...Και??? Επρεπε να πεθάνει???
Και όλο αυτό δεν γίνεται σε κανενα όνομα κανενός αγώνα. Και όποιος λεει το αντιθετο απλά προσπαθεί να καπηλευτεί γεγονότα. Το παιδάκι πιθανότατα δεν ήταν ούτε αναρχικός, ούτε κουκουλοφόρος ούτε τίποτα. Ηταν απλά ένας 16χρονος με ότι αυτό σημαίνει...και έχωντας περάσει από αυτη την ηλικία, ξερουμε τι σημαίνει...


Επίσης, να θυμήσω σε όσους πιστεύετε ότι στο εξωτερικό δεν γίνονται αυτά, ότι πέρυσι το Παρίσι καιγόταν κοντά 10 μερες. Κι όχι γιατί ενας μπατσος σκότωσε ενα πιτσιρικα...απλά γιατί τον κυνήγησε κι αυτός για να σωθεί έπεσε από μια ταρατσα/μπαλκονι sth...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Κανεις δεν λέει να καταργηθει το σωμα της αστυνομιας.Μην γινομαστε κι εμεις ισοπεδωτικοι.
Αλλα το ζητημα ειναι πως αυτος ο συγκεκριμενος κλαδος νοσει βαθυτατα.Χρονια τωρα.
Ειναι σαν να εχουμε εναν καρκινοπαθη και να προσπαθουμε να τον κανουμε καλα με panadol extra και μαντζουνια της γιαγιας.
Η αστυνομια πρεπει να δεχτει ριζικες αλλαγες, απο το "ποιους" δεχονται εκει μεσα, μεχρι το πως εκπαιδευονται και τελος απο το πως ελεγχονται και τι "εξουσια" εχουν, εαν θελουμε να νιωθουμε ασφαλεις και οχι φοβισμενοι, εαν θελουμε να ελπιζουμε και οχι να σιχτιριζουμε και να γωνιουμε καθε μερα.
Οταν καποιος παει να γινει αστυνομικος προσωπικα απο αυτον περιμενω παρα πολλα.
Εαν ειναι αντιξοες ή οχι οι συνθηκες που δουλευει δεν μου λεει κατι.
Αφενως γιατι ΕΠΕΛΕΞΕ να κανει αυτη την δουλεια, αφετερου γιατι ειναι η δουλεια του να μου παρεχει οσα εχω αναγκη.
Εαν δεν τα βγαζει περα, να κανει κατι αλλο.
Και σε αυτον το κλαδο το σαπισμα πλεον βρισκει κοκκαλο και αναρωτιεμαι εαν καποιος απο τους ερωτευμενους με τους ψηφους και τις πολυθρονες, πραγματικα ειναι ικανος ή θελει να κανει κατι.
Και δεν λαμβανω καθολου σοβαρα "κριτικες¨και "σπαραγμους" συμπονιας και συμπαθειας απο κομματα που ειναι και στην εξουσια και φυσικα που ειναι στην αντιπολιτευση.
Με αηδιαζουν μαλιστα...

Τα μαγαζια του καθε πολιτη φυσικα και δεν φταινε σε τιποτα.
Δεν μπορει ο καθε πολιτης μεροκαματιαρης και μη να πληρωνει την οργη ολων "μας" επειδη ενας συγκεκριμενος κλαδος και μαλιστα η ανικανοτητα αυτου πληρωνεται με αιμα.

Εκει ομως που καταληγουμε ειναι πως σημερα ξημερωσε μια καινουργια εβδομαδα.
Πολλοι θα παμε στις δουλειες μας.
Αλλοι θα παμε στις σχολες μας και στα σχολεια μας να σπαστουμε με τους καθηγητες, να τσακωθουμε για τις ομαδες μας, να βρουμε το κοριτσι μας.
Ακομα περισσοτεροι θα παρουμε τους δικους μας, θα γελασουμε και θα κουτσομπολεψουμε.
Αυτο το παιδι ομως σημερα πηρε απουσια...
Απουσια η οποια ουτε μπορει να δικαιολογηθει ουτε να σβηστει.
Απουσια που του την υπεγραψε στο απουσιολογιο της ιδιας του της ζωης ενας αστυνομικος φανερα ακαταλληλος για την δουλεια του.
Και στο συγκεκριμενο απουσιολογιο εχεις δικαιωμα για μια και μονο απουσια.
Αυτη λοιπον, αποφασισε να του την "χωσει" ή να του την "ριξει" οπως λεγαμε παλια, καποιος που εγραζεται σε εναν κλαδο οπου η "ακαταλληλοτητα" δεν πληρωνεται με μερικα χαμενα ευρω αλλα με ζωες.
Δυστυχως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ειρηνική διαμαρτυρία έχει γίνει ...εγώ ως φοιτήτρια είχα λάβει μέρος σε πορείες και δεν πειράξαμε κανένα και δεν μας πείραξε κανείς.
Και είχε και αποτέλεσμα .....
Ξέρουμε όμως να κάνουμε ειρηνική διαμαρτυρία;
Γιατί στις ειρηνικές διαμαρτυρίες, προχωράς φωνάζεις το αίτημα σου και δεν έγινε και τίποτα, δεν φωνάζεις όμως "μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι"

E ναι κι εγώ έχω πάει σε πορεία και αισθάνομαι πολύ τυχερή ή καλύτερα προνοητική που φρόντιζα να είμαι στο κέντρο της πορείας, που δε με μπουζουριάσανε, γιατί έβλεπα συμφοιτητές μου, που κατά τα άλλα διαδήλωναν ειρηνικά πίσω από τους καθηγητές μας να τρώνε ξύλο, να τους τραβάνε από τις μπλούζες και να τους οδηγούν στην κλούβα.
Αυτός ο φοιτητής λοιπόν είναι λογικό να αποκαλέσει έναν αστυνομικό "τραμπούκο" και "μπάτσο".
Δεν ξεχνάω τις εικόνες αρκετά χρόνια πριν που τα ματ είχαν επέμβει σε συνταξιούχους, ήμαρτον!

Καλώς ή κακώς, κακώς στη συγκεκριμένη περίπτωση το τι επάγγελμα κάνεις επηρρεάζει το χαρακτήρα σου. Έχει να κάνει με το τι ανθρώπους συναναστρέφεσαι και καθώς εξελίσσεσαι υιοθετείς συμπεριφορές.:/:

Ο πατέρας μου ήταν αστυνομικός και παρόλο που το κλίμα είναι τέτοιο δεν ντρέπομαι που το λέω, γιατί έκανε τη δουλειά του αξιοπρεπώς. Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα. Είναι ο ίδιος που κατηγορεί την αστυνομία και που με απότρεψε να ακολουθήσω επαγγελματικά κάτι τέτοιο. Όταν ήμουν πιτσιρικάκι στα επεισόδια του Πολυτεχνείου έστελναν δυνάμεις ματ 20 ατόμων από την πόλη μου και σε αυτούς ήταν και ο πατέρας μου, όχι από επιλογή αλλά γιατί κανείς άλλος δεν μπορούσε να πάει (λόγω ηλικίας, σωματικής διάπλασης, έλλειψης δυναμικού).
Λοιπόν αυτά που μου έχει περιγράψει είναι τα εξής:
Μπορείς να στέκεσαι με τις ώρες μην κάνοντας τίποτα γιατί οι εντολές από τους ανώτερους είναι τέτοιες. Σε βρίζουν, σε φτύνουν και σε εξεφτελίζουν μόνο και μόνο επειδή είσαι "μπάτσος".
Το συναίσθημα που σου δημιουργείται εκείνη τη στιγμή είναι "έναν να πιάσω από σας θα σας δείξω εγώ".
Όταν σου δίνουν σήμα κάνεις ντου και τον σταυρό σου.

Δεν κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, καμία μα καμία πρόθεση δεν έχω, αλλά δεν μπορούμε να τα εξισώνουμε όλα.
Δεν μπορεί από ένα περιστατικό να έρχεται το χάος από ομάδες που πάντα απλά ψάχνουν για μία αφορμή, είτε αυτό είναι κάτι τόσο σοβαρό, είτε μια ειρηνική πορεία μαθητών/φοιτητών/εργαζομένων για να τα κάνουν όλα στάχτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
1. Γιατί πάντα όταν τραυματίζεται ή σκοτώνεται ένα από αυτά τα παιδιά, μετά ανακαλύπτουν ότι ήταν τυχαία εκεί
Τι σημαίνει αυτό τώρα? Τα κακά παιδιά πάνε Εξάρχεια οπότε... καλά να πάθουν? Αν είσαι αφελής/ μαλάκας/ αντιεξουσιαστής/ φρικιό/ κάτοικος της περιοχής νομιμοποιείται ένστολος προστάτης της ένομης τάξης να σε σκοτώσει ύστερα από λεκτική διένεξη? Δηλαδή αν δεις Περιστεριώτη στην Κηφισσιά θα τον ρωτήσεις γιατί πήγε?
Ρεζ σύμφωνοι ... δεν σκοτώνεις χωρίς λόγο ... επίσης όμως δεν πρέπει να βανδαλίζεις χωρίς λόγο, και αυτό αδίκημα είναι....
Πάντως εγώ αν έβλεπα κανένα να μου καίει το αυτοκίνητο .... συγγνώμη αλλά θα τον έσπαγα στο ξύλο, Ρεζ! Ακόμα και αν ήταν 10 ...
Κι αν τον τραυμάτιζες θα σε πιάνανε..... ειδικά αν ήταν 10.... εκείνος θα δικαζότανε με τους νόμους για ανήλικο που αναγνωρίζουν την διαφορετική κατάσταση κρίσης παιδιών από ενήλικους ... ή τουλάχιστον το ελπίζω.... εσύ από τους νόμους για ενήλικες γιατί θεωρείσαι ότι μπορείς να σκέφτεσαι ώριμα. Και δεν έχεις καν εκπαιδευτεί γι'αυτό.!

Τα ωραία μαγαζάκια Ιντριλ ταϊζουν κόσμο που δουλεύει σε αυτά.
Και σε ρωτάω ποιος λοιπόν είναι ο λόγος αυτού του κακού, ποιο είναι το αίτημα που από την Πέμπτη καίνε και σπάνε.
Οι μπάτσοι ... να τους καταργήσουμε βρε παιδιά ... αφού δεν τους θέλετε
Ειρηνική διαμαρτυρία έχει γίνει ...εγώ ως φοιτήτρια είχα λάβει μέρος σε πορείες και δεν πειράξαμε κανένα και δεν μας πείραξε κανείς.
Και είχε και αποτέλεσμα .....
Ξέρουμε όμως να κάνουμε ειρηνική διαμαρτυρία;
Γιατί στις ειρηνικές διαμαρτυρίες, προχωράς φωνάζεις το αίτημα σου και δεν έγινε και τίποτα, δεν φωνάζεις όμως "μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι"
Γιατί προσβάλλονται εννοείς? Ρώτα τους ανθρώπους που έχουν φωνάξει την αστυνομία γιατί τους κλέβανε πόσο γρήγορα ήρθανε... ρώτα όσους έχουν σκοτωθεί δικοί τους στην άσφαλτο... ρώτα όποιον το ντύσιμο του παραπέμπει σε φτωχό ή μετανάστη... ρώτα πόσοι είναι μπλεγμένοι με ναρκωτικά.... ρώτα πόσοι είναι μπράβοι σε ξενυχτάδικα.... και μετά βλέπουμε...
Με αυτή την λογική ας κάνουν και εισβολή οι Αμερικάνοι γιατί φωνάζουμε διάφορα στην πορεία του Πολυτεχνείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
εμενα πάλι μου φαίνεται λογική αντίδραση.

δεν έχουν πρόβλημα με τον πατέρα σου, με τους... συναδέλφους τους και την νοοτροπία έχουν όπως φαίνεται.

μην ξεχνάμε πως η αναρχία δεν αμφισβητεί το καλο ποιον του πατέρα σου η οποιουδήποτε συναδέλφου του.

αμφισβητεί την αναγκαιότητα της ύπαρξη της αστυνομίας και την ηθική της υπόσταση.



θεσσαλονίκη 2003, φίλος αστυνομικός (ntaks από τους λίγο πιο hardcore) έχει πάει σε "camp προετοιμασίας" για τις διαδηλώσεις της χαλικιδικής.

τους έχουν κλεισμένους μέσα στο κέντρο 15 μέρες ΧΩΡΊΣ ΔΙΚΑΊΩΜΑ ΕΞΌΔΟΥ, τους ταΐζουν μαλακίες και τους φουντώνουν κάθε μέρα τα μυαλά "Ο ΚAΘΕ ΔΙΑΔΗΛΩΤΉΣ" είναι εχθρός σου...

τον βρίσκω δυο μέρες πριν (όταν σταματάει ο εγκλεισμός).

μου λέει, εγώ με τους διαδηλωτές κανένα πρόβλημα, αλλα είμαι τόσο μπριζωμενος αν έστω και με κοιτάξει στα ματια ένας, θα το γαμήσω στο ξύλο. :)

και παρεμπιπτόντως, όταν ένας άνθρωπος κατατάσσεται, ξέρει για που πάει.

σκέψεις "έναν να πιάσω από σας θα σας δείξω εγώ" είναι ανεπίτρεπτες.

όταν είσαι σερβιτόρα, δεν πετάς ποτήρια νερό στους πελάτες επειδή είναι φορτικοί... η κανεις στωικά τι δουλειά σου η σηκώνεσαι και φεύγεις αν σου τη δίνει.... η αν κάτι είναι παράνομο η σε ενοχλεί. απευθύνεσαι στα αρμόδια όργανα.

όταν είσαι αστυνομικός ΠΡΈΠΕΙ να κανεις το ίδιο.

δουλειά είναι!


κανεις δεν υποχρεώνει κανέναν!
και αν συνεχίζεις να δουλεύεις σε αυτό, κάντο σωστά!

δεν το λέω για το πατέρα σου eee...

αστυνομικός που κατηγορεί την αστυνομία, μάλλον κάποια πράγματα έχει καταλάβει :)

έχω και εγώ έναν άλλο φίλο, που μετά από κάθε χριστούγεννα-πάσχα-καλοκαίρι λέει "ποιος γυρνάει τώρα πάλι στους κώλομπατσους? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
όταν είσαι σερβιτόρα, δεν πετάς ποτήρια νερό στους πελάτες επειδή είναι φορτικοί... η κανεις στωικά τι δουλειά σου η σηκώνεσαι και φεύγεις αν σου τι δίνει.... η αν κάτι είναι παράνομο η σε ενοχλεί. απευθύνεσαι στα αρμόδια όργανα.
Αν ήμουν σερβιτόρα και ένας πελάτης έβριζε και μου περιέγραφε το τι θα κάνει στη μάνα μου ή και σε έμενα, μόνο και μόνο επειδή είμαι σερβιτόρα και κάποιοι συνάδελφοί μου δε σερβίρουν καλό καφέ, αν το αφεντικό μου το επιτρέπει ή καλύτερα αν μου πει τώρα χύσε του το ποτήρι στη μούρη θα το κάνω.
Κάπως έτσι είναι η ψυχολογία τους.
Καλά δε μιλάμε για αυτό το περιστατικό έτσι; Γενικεύουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

Κάποια πράγματα μένουν τραγικά επίκαιρα

Ω ναι, τόσο επίκαιρα.:/:


Και πες ότι ήταν, ποιος δίνει το δικαίωμα στον αστυνομικό να πυροβολήσει ένα παιδί εν ψυχρώ; Μην τρελαθούμε... :confused:
Προφανώς και κανείς, για αυτό το λόγο το θύμα εδώ οφείλει να κριθεί 2 φορές αυστηρότερα, μία σαν άνθρωπος (ζώο) που βγάζει τη μαγκιά του και το αντριλίκι του σε ένα πιτσιρικά και μία σαν απαίδευτο όργανο της τάξης και της εξουσίας που υποτίθεται πως έχει εκπαιδευτεί στη καταστολή και είναι ικανό να εκτονώνει την ένταση.:eek:

Εξουσία δεν υπήρχε ποτέ, αυτό που υπάρχει και το τελευταίο καιρό γίνεται όλο και πιό φανερό είναι μία καλώς οργανωμένη τρομοκρατία.-


Δεν έχω προλάβει ακόμη να διαβάσω όλο το θρεντ διότι πνίγομαι, αλλά θέλω πρώτα να πω κάποια πράγματα που πραγματικά με έχουν απελπίσει.

Κατ΄αρχήν για τη τηλεόραση και τη δημοσιογραφία: αγαπητοί γραφικοί μεγαλοεκδότες, δημοσιογράφοι και δημοσιογραφίσκοι, πανελίστες, παραθυράκηδες και όλες οι άλλες ομάδες της δύσμοιρης καθημερινής τηλεοπτικής μας μιζέριας έχετε μπερδέψει τα μπούτια σας και λέτε ακατάπαυστα βλακείες. Επιτέλους καταλάβετε το εξής: κάθε ένας που βγαίνει και διαδηλώνει στο δρόμο ειρηνικά αλλά και μη δεν είναι κατ΄ανάγκη αναρχικός. Μπορεί να είναι φοιτητής, αριστερός, βάνδαλος, απελπισμένος και τσαντισμένος πολίτης, νέος που ακολουθεί το ρεύμα και άλλα τόσα. Αλλά ακόμη και αναρχικός να είναι, γιατί το αναφέρετε με αυτή η ξινίλα στα μούτρα σας; Αν ήταν καπιταλιστής ή κομμουνιστής ή φασίστας δε θα σας ενοχλούσε; Ή μήπως σας χαλάει η σύνθεση της λέξης αναρχισμός. Και πέραν αυτού, μέχρι πότε θα πιπιλάμε τη καραμέλα του αντιεξουσιαστή. Τόσο κακό είναι κάποιος να στέκεται ενάντια στην εξουσία και στην δια βίου υποταγή;

Ή μήπως τα παιδιά που δε φοβούνται τα δακρυγόνα και το αίμα στα χέρια είναι κατώτερα από τα ίδια παιδιά που την ίδια ώρα στην ίδια πολή γλεντούν σαν ανέμελοι τζίτζικες σε μπουζούκια της Συγγρού κάνοντας πραγματικότητα το "αναρχικό" και "αντιεξουσιαστικό" μοτό: 5 μέρες στη δουλειά για μία νύχτα γκλαμουριά.

Αν αυτά τα παιδιά νομίζετε πως είναι μειάσματα της κοινωνίας πολλοί από εμάς νομίζουμε πως είναι ο ανθός της ελληνικής κοινωνίας.- Πιστέψτε το.


Πάμε παρακάτω. Όποιο ζώο γυρίσει και πει ξανά πως ο κ*λος του μικρού τα ήθελε και τα έπαθε, πραγματικά καλύτερα πραγματικά να σκάσει για πάντα. :mad: Από που και ως που ένα δεκαπεντάχρονο είναι άξιο να κριθεί για τη παιδαριώδη συμπεριφορά του (εφηβεία λέγεται και όλοι περάσαμε από εκεί) και να καταδικαστεί εν ψυχρώ από τον τελευταίο τροχό της αμάξης της εξουσίας. Υποτίθεται πως η μοναδική εκπαίδευση που δέχτηκε ο μπατσούλης είναι η καταστολή... Που είναι η καταστολή λοιπόν;:whistle:

Και τέλος, μη λυπάται κανείς τα μαγαζιά και τις τράπεζες, δεν πρόκειται για κλοπή, ασφαλισμένα είναι όλα και όλα θα τα πάρουν πίσω.


Προσωπικά, όσο κακό και να με θεωρείτε, χαίρομαι που βλέπω την Αθήνα ως πεδίο μάχης, είναι -κατά τη γνώμη μου- ένδειξη πως υπάρχουν ακόμη μυαλά που λειτουργούν και που δεν φοβούνται να αντιδράσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Την καλημέρα μου!!

Στον απόηχο του συγκλονιστικού αυτού γεγονότος κανείς σίγουρα δεν μένει απαθής. Σε όσα ακολούθησαν επίσης. Σήμερα ειδα λεωφορείο να βανδαλιζεται απο μαθητές με σάκες στους ώμους και τον οδηγό του που βρέθηκε σε λάθος μέρος να προπυλακίζεται. Πιο παλιά είχα δει το δικό μου αυτοκίνητο να καίγεται σαν πρωην κάτοικος εξαρχίων για χρόνια. Για αυτοκίνητο 10 μηνών και αξίας 18.000 η ασφαλιστική με αποζημίωσε με 12.000 . Για τα δακρυγόνα δεν προβλέπετε αποζημίωση βέβαια :D . Δεν βαριέσαι υγεία να έχουμε !

Όμως το περιστατικό που τα ξεκίνησε όλα είναι το θέμα και εκεί θα επικεντρωθώ. Οι δράστες είναι 2 , ο αστυνομικός ( μπάτσος για όσους δεν καταλαβαίνουν ποιον λέω ) και ο 16χρονος. Πως κατάφερε μια δολοφονία λόγω προσωπικής διένεξης ( αφου μιλάμε για τσαμπουκάδες ) να λάβει χαρακτήρα ιδεολογικού αγώνα μόνο ένας που κατοικεί στην Ελλάδα μας μπορεί να το ξέρει. Εγώ ψάχνω και προσπαθώ να δω που βρίσκονται όλες αυτές οι αρχές , θεσμοί, φιλοσοφίες, κατεστημένα, εξουσίες πίσω απο αυτά τα πρόσωπα. Δεν αναγνωρίζω στο πρόσωπο του 16 χρονου τον αναρχικό που οικειοποιούνται σήμερα κάποιοι αλλα ένα παλικάρι σαν και εμάς που κάποτε κάναμε τις λαμογιές μας. Εμείς την γλυτώναμε ίσως με γραντζουνιές και μώλωπες , αυτός έπεσε πάνω στον παπάρα με τα ψυχολογικά του. Επίσης δεν διακρίνω που υπήρξε αστυνομική εντολή για επέμβαση στην προκειμένη περίπτωση. Μη διατεταγμένη υπηρεσία σημαίνει και προσωπική ευθύνη για τις πράξεις σου. Άν μάλιστα αυτή η υπηρεσία περιλαμβάνει και όπλο είσαι διπλά υπεύθυνος και υπόλογος και για την παρουσία σου ακόμα σε λάθος μέρος.

Δεν βλέπω λοιπόν πουθένα κάτι περισσότερο απο σκέτη, ωμή βία όπως την παρακολουθούμε τόσο καιρό με περιστατικά όπως αυτα στο Αγρίνιο, στον Αγιο Παντελεήμωνα, τον οδηγό που σκότωσε για ζήτημα προτεραιότητας, τις 3 μαφιόζικες δολοφονίες στο Αιγάλεω, την δολοφονία στην Ορμύλια Χαλκιδικής για ένα νοίκι, την δολοφονία γνωστού ηθοποιού, την δολοφονία οπαδού μετα απο ντέρμπι κ.ο.κ. . Στην ίδια κατηγορία απαξίωσης της ανθρώπινης ζωής το βάζω και ας σταματήσουν οι βλακείες περι ταξικής πάλης και ιδεολογικού αγώνα. Δεν επβάλεται το κράτος με τέτοιες ενέργειες αλλα καθε φορά που σε αναγκάζει να συμπληρώνεις και ένα καινούριο έγγραφο , με περισσότερα στοιχεία , σε δεδομένη στιγμή που επιλέγει το ίδιο, με το αντίστοιχο αντίτιμο και την ανάλογη παραδειγματική ποινή σε περίπτωση μη συμόρφωσης. Για την ψευτοαναρχία τα είπαμε και τα ξαναείπαμε. Και εγω στα νιάτα μου είχα μακριά μαλιά , άκουγα μέταλ και έβριζα με συνθήματα στην Τούμπα. Ευτηχώς απο τότε μεγάλωσα. Το ίδιο θα πάθουν και αυτοί.

Ας μου επιτρέψει ένας "φίλος" να δανειστώ τα λεγομενά του που πιστεύω αντικατροπτίζουν πλήρως την κατάσταση που βιώνουμε αυτές τις μέρες.

"ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
έκτακτο ιατρικό ανακοινωθέν. περίεργος ιός, εξωγήινης προέλευσης χτύπησε τους νεοέλληνες. Τα συμπτώματα είναι άκρως ανησυχητικά. Τα θύματα του ιού δεν είναι σε θέση να αντιληφθούν την πραγματικότητα ενώ βρίσκονται σε πλήρη σύγχυση. Έχουν άποψη για όλα και θεωρούν εαυτούς δικαστές. Είναι χαρακτηριστικό της κατάστασης τους ότι αντιλαμβάνονται τα ΜΜΕ ως μάρτυρες ενώ με πωρωμένη αφέλεια εκφράζονται επιθετικά απέναντι σε συνανθρώπους και συνομιλητές. Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζονται τα άτομα με καταπιεσμένα συναισθήματα και προβληματικά παιδικά χρόνια που προσβλήθηκαν από τον ιό. Σε αυτούς τα συμπτώματα είναι εντονότερα."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
καλά εννοείται πως γενικεύουμε.

μου άρεσε η απάντηση σου :D

εκεί τίθεται το ζήτημα...
ότι τελικά θα το κανεις, παρόλο που αν δεν ήτανε η δουλειά σου, δε θα είχες ουδεμία όρεξη να πετάξεις ποτήρια σε κανένα ανθρώπινο on :D


phalanx:
εμενα μου φαίνονται πολύ υγιείς οι αντιδράσεις!

ο κόσμος φωνάζει γιατί στο 90% τον περιπτώσεων ο αστυνομικός μένει ατιμώρητος και η ψυχή του θύματος δεν αναπαύεται στον αιώνα τον απαντα.

ο κόσμος φωνάζει γιατί στην ελλάς του 2000 ένας μαλάκας με ένα όπλο μπορεί να σκοτώσει ένα πιτσιρικάκι που μπορεί να του είπε (νινιναου προσκυνώ) γαμώτημαλακιασας.

ο κόσμος φωνάζει γιατί είναι εξοργισμένος ΓΕΝΙΚʼ και γαμώτο μακάρι να φωνάζαμε σε κάθε ευκαιρία.

το τι τροπή περνούν αυτές οι φωνές είναι άλλο ζήτημα.
εκεί υπεισέρχεται η έννοια τις προσωπικής ευθύνης του καθενός όπως ανέφερε η λούγκαρ. (άσχετο, έχεις καμια σχέση με ισπανία :P)

που είμαστε και τι κάνουμε?

(το ποιοι τα σπάνε και γιατί είναι εδώ και καιρό άσκηση στον αναγνώστη :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Να και μερικοί συνειδητοποιημένοι συμπολίτες μας...
https://photos-d.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v838/240/30/1028867848/n1028867848_228555_5737.jpg

(sorry αλλά όταν το πρωτοείδα έλιωσα στα γέλια τόσο απότομα που μου 'λθε :P)

Βέβαια θα μου πείτε, επί του πρακτικού τι περισσότερο κάνουν αυτοί από εμάς...

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων τα είδατε? Πηχυαίοι τίτλοι για τους βανδαλισμούς και κάπου σε μια γωνίτσα θυμούνται να αναφέρουν ότι παρεμπιπτόντως σκοτώθηκε κι ένας πιτσιρικάς ("σκοτώθηκε", όχι "τον σκότωσαν" γιατί έτσι ακούγεται πιο ανώδυνο όσο νά'ναι, λες και τράκαρε με το μηχανάκι του)

Ζώα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων τα είδατε? Πηχυαίοι τίτλοι για τους βανδαλισμούς και κάπου σε μια γωνίτσα θυμούνται να αναφέρουν ότι παρεμπιπτόντως σκοτώθηκε κι ένας πιτσιρικάς ("σκοτώθηκε", όχι "τον σκότωσαν" γιατί έτσι ακούγεται πιο ανώδυνο όσο νά'ναι, λες και τράκαρε με το μηχανάκι του)

Ζώα!
Ναι, αλλά Idril η είδηση σήμερα είναι αυτή. Τα επεισόδια που προκλήθηκαν μετά το θάνατο του 16χρονου.
Δολοφονήθηκε προχτές αν δεν κάνω λάθος.
Επίσης ΤΑ ΝΕΑ το αναφέρουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων τα είδατε? Πηχυαίοι τίτλοι για τους βανδαλισμούς και κάπου σε μια γωνίτσα θυμούνται να αναφέρουν ότι παρεμπιπτόντως σκοτώθηκε κι ένας πιτσιρικάς ("σκοτώθηκε", όχι "τον σκότωσαν" γιατί έτσι ακούγεται πιο ανώδυνο όσο νά'ναι, λες και τράκαρε με το μηχανάκι του)

Ζώα!
Πλάκα με κάνεις;

Δες την επίσημη ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ.:

Οι συγκεντρωθέντες, πάντα κατά τους ισχυρισμούς των Ειδικών Φρουρών, επιτέθηκαν εκ νέου στους δύο Ειδικούς Φρουρούς, οι οποίοι αντέδρασαν: ο μεν ένας δια ρίψεως χειροβομβίδας κρότου – λάμψεως, ο δε άλλος με χρήση του υπηρεσιακού του όπλου πυροβολώντας τρεις φορές, με συνέπεια τον θανάσιμο τραυματισμό του ανηλίκου, που μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο Νοσοκομείο «Ευαγγελισμός»

Που πυροβόλησε; Πως;


Κάτσε να βγει η νεκροτομή και θα μας πουν.:/:



πς: επειδή το θέμα στο θρεντ είναι τόσο σημαντικό και άξιο συζήτησης, ας προσέχουμε λίγο όλοι τα λόγια μας και τις φράσεις μας προκειμένουν να διατηρηθεί η συζήτηση στα θεμιτά επίπεδα (a.k.a. όχι κακές λεξούλες!).:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ναι, αλλά Idril η είδηση σήμερα είναι αυτή. Τα επεισόδια που προκλήθηκαν μετά το θάνατο του 16χρονου.
Δολοφονήθηκε προχτές αν δεν κάνω λάθος.
Ναι, δε κάνεις λάθος.

Αλλά τι μας ενδιαφέρει, ή τέλος πάντων τι θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει περισσότερο, τα καμμένα και τα κατεστραμμένα μαγαζιά σε μία πόλη που βράζει από το κακό της ή η εξέλιξη σε μία εν ψυχρώ και άνευ λόγου δολοφονία ενός μικρού παιδιού από ένα όργανο της τάξης;;)

πς:η δολοφονία, έγινε Σάββατο βράδυ, αυτό σημαίνει πως για αυτό οι πρωινές Κυριακάτικες δε πρόλαβαν να γράψουν παρά μόνο οι Κυριακάτικες απογευματινές που γενικά είναι λίγες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παιδιά τι να πω, δεν ξέρω...

Όλα έχουν ξεφύγει από κάθε έλεγχο. Ο καθένας βγαίνει στα κανάλια/ειδήσεις/εφημερίδες και λέει ό,τι του κατέβει, αστυνομία δεν υπάρχει πουθενά, όλοι απομακρύνονται όσο πιο πολύ μπορούν από το κέντρο (η άνοδος της Κηφισίας είναι εντελώς πήχτρα- πού στο καλό πάνε και από τι τρέχουν να ξεφύγουν ήθελα να ξερα, αφού όσο "πάνω" και να πάνε, πάλι εντός συνόρων θα μείνουν!), μου τηλεφώνησε η μητέρα μου ότι έκαναν λέει στο σχολείο αποχή και αυτή τη στιγμή έχω πάρει 15 τηλέφωνα την αδελφή μου και δεν ξέρω πού βρίσκεται :worry:, τα τρένα έχουν σταματήσει, τα λεωφορεία δεν κινούνται, μαθητές έχουν καταλάβει το σταθμό στη Νερατζιώτισσα και τα πάντα από Αλεξάνδρας και κάτω είναι ή καμένα ή κατεστραμένα.
Και αναρωτιέμαι πόσα ακόμη θα γίνουν τις επόμενες ώρες...
Έπρεπε να πάω στο υποθηκοφυλακείο το πρωί και άκουσα κάποιον να λέει ότι τώρα που δεν βλέπεις πουθενά ούτε έναν αστυνομικό, θα είναι τόσο εύκολο για κάποιον να περάσει με το μηχανάκι να κλέψει μια τσάντα, να μπει σε ένα κατάστημα να τα σηκώσει όλα υπο απειλή (και όχι μόνο) όπλου και να φύγει και ανενόχλητος... Και έπαθα σοκ. Γιατί αυτή τη στιγμή δε νιώθουμε ασφαλείς στην ίδια μες τη χώρα! Πέρασα μπροστά από ένα περιπολικό και οι αστυνομικοί είχαν καρφώσει το βλέμμα τους πάνω μου και έπιασα τον εαυτό μου να σκέφτεται "Τι, θα με πυροβολήσεις κι εμένα τώρα;" και αμέσως φρίκαρα και μόνο που μου πέρασε από το μυαλό αυτή η σκέψη. Φρίκαρα γιατί κατάλαβα ότι τα πράγματα έχουν φτάσει σε τέτοιο σημείο που πολύ απλά δεν υπάρχει γυρισμός. Και όλα αυτά που γίνονται είναι επειδή ο κόσμος έχει πια ΜΠΟΥΧΤΙΣΕΙ και θέλει να το φωνάξει!
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ναι, δε κάνεις λάθος.

Αλλά τι μας ενδιαφέρει, ή τέλος πάντων τι θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει περισσότερο, τα καμμένα και τα κατεστραμμένα μαγαζιά σε μία πόλη που βράζει από το κακό της ή η εξέλιξη σε μία εν ψυχρώ και άνευ λόγου δολοφονία ενός μικρού παιδιού από ένα όργανο της τάξης;;)

πς:η δολοφονία, έγινε Σάββατο βράδυ, αυτό σημαίνει πως για αυτό οι πρωινές Κυριακάτικες δε πρόλαβαν να γράψουν παρά μόνο οι Κυριακάτικες απογευματινές που γενικά είναι λίγες.
Έκανα επεξεργασία στο προηγούμενο post. Έβαλα πρωτοσέλιδο μιας εφημερίδας. Δεν έψαξα τι λένε οι άλλες.

Μας ενδιαφέρει φυσικά το γεγονός αυτό, αλλά πλέον τρέχουν και άλλες ειδήσεις που πρέπει να καλύψουν.
Και μιλάμε για εφημερίδες που όλες εξυπηρετούν πολιτικές σκοπιμότητες. Δε μου κάνει εντύπωση. Έτσι κι αλλιώς και όταν γίνεται μια πορεία, έχεις δει να αναφέρουν τα αιτήματα των φοιτητών λόγου χάρη; Στα επεισόδια επικεντρώνονται πάντα για να πουλήσουν φύλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μας ενδιαφέρει φυσικά το γεγονός αυτό, αλλά πλέον τρέχουν και άλλες ειδήσεις που πρέπει να καλύψουν.
Και μιλάμε για εφημερίδες που όλες εξυπηρετούν πολιτικές σκοπιμότητες. Δε μου κάνει εντύπωση. Έτσι κι αλλιώς και όταν γίνεται μια πορεία, έχεις δει να αναφέρουν τα αιτήματα των φοιτητών λόγου χάρη; Στα επεισόδια επικεντρώνονται πάντα για να πουλήσουν φύλλα.

Ναι έχεις δίκιο, προβοκάτσια και προπαγάνδα.:/:
Σα τη φάση με το Ριζοσπάστη την επομένη του μεγάλου σεισμού στην Αθήνα, με μεγάλα κόκκινα γράμματα "Η Γ.Σ.Ε.Ε. ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ" και από κάτω αριστερά με εμφανώς μικρότερα: "Φονικός σεισμός στην Αθήνα"!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top