Γυναίκες και θετικές επιστήμες

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οι γυναικες ασχολουνται με ταυτοχρονα πολλα πραγματα αλλα με μικροτερο βαθος και ένταση,ενω οι άνδρες με λιγοτερα αλλα σε βαθος και με ένταση.....Δεν μπορεις να τα έχεις όλα,όταν απλωνεσαι σε πολλα(πλατος )χανεις σε βαθος και ένταση σε καθε πραγμα ξεχωρα...Ακομα και η όραση των γυνιακων είναι πιο περιφερειακη-πλατεια και των ανδρων πιο συγκεντρωμενη και βαθια...


και αυτα δεν είναι κοινωνικες προκαταληψεις είναι δΝΑ..

Εχμ, τι λες βρε Άγγελε;! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εχμ, τι λες βρε Άγγελε;! :confused:
Αυτό που λέει είναι αυτό που βλέπουμε εμπειρικά όλοι (και ίσως υπάρχει και κάποια έρευνα που να το αποδεικνύει), ότι δηλαδή οι γυναίκες είναι καλές στο να ασχολούνται με πολλά πράγματα μαζί, ενώ ο άντρας μπορεί να επικεντρωθεί στο ένα (αν έχεις δει caveman είναι η συλλέκτρια και ο κυνηγός :P). Έτσι δεδομένης ισάξιας υπολογιστικής ισχύος του εγκεφάλου (πσσςςςς) ο άντρας γίνεται πολύ καλός στο ένα με το οποίο ασχολείται ενώ η γυναίκα γίνεται καλή στα πολλά.

Το δεύτερο που λέει είναι ότι οι γυναίκες έχουν μεγαλύτερη γωνία εστίασης (δεν μπορώ να βρω πως να το πω) ενώ ο άντρας-κυνηγός μικρότερη. Αυτό μάλιστα νομίζω ότι είναι αποδεδειγμένο, αλλά δεν έχω κάποια έρευνα πρόχειρη.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaspar7342

Νεοφερμένος

Ο gaspar7342 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Πρώτο και κύριο, το αντρικό μυαλό λειτουργεί πολύ διαφορετικά από το γυναικείο. Η λογική των ανδρών είναι τετράγωνη και δεν κολλάει στις λεπτομέρειες και τις μικρότητες της γυναικείας νοοτροπίας. ακόμα και στην καθημερινή ζωή, μία γυναίκα μπορεί να τσακωθεί πολύ εύκολα για ψίλου πήδημα:rant:. πόσο μάλλον να ασχοληθεί με την επιστήμη η οποία απαιτεί πάνω απο όλα υπομονή και επιμονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιαυτο οι άνδρες είναι ιδανικοι οταν ζηταμε επιδοσεις εις βαθος;)Το πιασατε?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
jesus.... δεν τις παλεύω τις γενικεύσεις...

Και επίσης... έχω μια απορία (γιατί προσωπικά έχω δει στους ακαδημαϊκούς χώρους εξίσου άντρες και γυναίκες ερευνητές, έχω δει εξίσου οξύθυμους άντρες και γυναίκες εκεί έξω κοκ)

Οκ... έστω ότι λειτουργεί αλλιώς το γυναικείο από το αντρικό μυαλό..

So f******** what?!?!

Ποιό το νόημα να προσπαθούμε να αποδεικνύουμε πράγματα όπως
οι άντρες είναι καλύτεροι εκεί
οι γυναίκες είναι καλύτερες εκεί.

Σίγουρα θα είδατε τη νέα διαφήμιση του ΟΤΕ "ο μέσος άνθρωπος έχει 1.5 παιδί και είναι 49% άντρας και 51% γυναίκα κοκ".. Αυτό μου θυμίζει αυτή η κατηγοριοποίηση...

Αν μου εξηγήσει κάποιος το νόημα των καλουπιών αυτών... εγώ πάω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Γιαυτο οι άνδρες είναι ιδανικοι οταν ζηταμε επιδοσεις εις βαθος;)Το πιασατε?;)
εγώ δεν το έπιασα γιατί είμαι γυναίκα, άρα χαζή:fool:
πρέπει να είναι ένα από αυτά τα εξαιρετικά έξυπνα έως ιδιοφυή αστεία που μόνο το αντρικό μυαλό μπορεί να σκεφτεί και να καταλάβει.

Για πες μας, τι εννοείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
πόσο μάλλον να ασχοληθεί με την επιστήμη η οποία απαιτεί πάνω απο όλα υπομονή και επιμονή.
Eίπα να μη σχολιάσω τις "μικρότητες", άκου μικρότητες, γιατί θα έγραφα πράγματα που δε θα ήθελα να διαβαστούν.

Είναι γελοίο πραγματικά να χρησιμοποιείς αυτούς τους λόγους για να δικαιολογήσεις το γιατί ένας άντρας είναι καλύτερος στις επιστήμες :lol:
Πουλάκι μου η υπομονή και η επιμονή είναι γνώρισμα των γυναικών περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το καθε φυλο έχει σε καποιους τομεις ίση περιπου αποδοση-πχ οικονομικες επιστημες,επιχειρηματικοτητα και ίσως μαθηματικα και άλλες θεωρητικες θετικες επιστημες όπως και ιατρικη,βιολογια χημεια κλπ κλπ-αλλα με άλλους τροπους το καθενα...


Σε άλλους τομεις επικοινωνια,γλωσσες,ψυχολογιες,φιλολογιες και λοιπα θεματα, οι γυναικες είναι κατα μεσο όρο καλυτερες...

Ενω σε εφηρμοσμενες,τεχνικες,μηχανολογικες επιστημες κλπ οι άνδρες είναι γενικα καλυτεροι...

Αυτα πιστευω εγω και ταυτιζονται γενικα με τα ποσοστα ανδρων -γυναικων στις σχολες πανεπιστημιακες κλπ...


Απλα είναι θεμα εγκεφαλου ...και γενικης κατασκευης ..Αν είχαμε άλλωστε παντου τις ίδιες επιδοσεις ,δεν θα είχαμε δυο φυλα αλλα ένα.!;)


εγώ δεν το έπιασα γιατί είμαι γυναίκα, άρα χαζή

Ποιος το είπε αυτο?:)Οι γυναικες είναι πανεξυπνες απλα με διαφορετικο τροπο απο τους άνδρες.....Γιαυτο και τις ερωτευομαστε άλλωστε...γιατι είναι διαφορετικες απο εμας...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Πρώτο και κύριο, το αντρικό μυαλό λειτουργεί πολύ διαφορετικά από το γυναικείο. Η λογική των ανδρών είναι τετράγωνη και δεν κολλάει στις λεπτομέρειες και τις μικρότητες της γυναικείας νοοτροπίας. ακόμα και στην καθημερινή ζωή, μία γυναίκα μπορεί να τσακωθεί πολύ εύκολα για ψίλου πήδημα:rant:. πόσο μάλλον να ασχοληθεί με την επιστήμη η οποία απαιτεί πάνω απο όλα υπομονή και επιμονή.
Ενώ οι άντρες πάλι τσανώνονται για το σημαντικό και σοβαρό θέμα του ποδοσφαίρου? (ούπς, να κι εγώ με τις κοινοτυπίες,.... αλλά δεν κρατήθηκα ;))
Δεν είναι αυτά που λές.... είναι οι εστιασμοί σου που δείχνουν ότι οι θέσεις σου έχουν στοιχεία μισογυνισμού.
Αλλοιώς θα εστίαζες στις όμορφες λεπτομέρειες που φροντίζουν οι γυναίκες.
Μάλλον κάνεις κακές παρέες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πρώτο και κύριο, το αντρικό μυαλό λειτουργεί πολύ διαφορετικά από το γυναικείο. Η λογική των ανδρών είναι τετράγωνη και δεν κολλάει στις λεπτομέρειες και τις μικρότητες της γυναικείας νοοτροπίας. ακόμα και στην καθημερινή ζωή, μία γυναίκα μπορεί να τσακωθεί πολύ εύκολα για ψίλου πήδημα:rant:. πόσο μάλλον να ασχοληθεί με την επιστήμη η οποία απαιτεί πάνω απο όλα υπομονή και επιμονή.

Σε βεβαιώνω πως όσο έχω ασχοληθεί με την επιστήμη (που δεν είναι πολύ, αλλά ας που επιτραπεί από τις τελειωμένες μηχανικούς και θετικές επιστημόνισσες :D) πολύ λιγότερη υπομονή και επιμονή χρειάστηκα, από όσο χρειάστηκα για να
- καθαρίσω ένα ταψί που τα λάδια δεν έφευγαν με τίποτα
- ράψω ένα κουμπί :confused:
- εξηγήσω σε ένα παιδάκι πώς γίνεται η διαίρεση (η απλή καλέ) και γιατί να γίνεται έτσι και όχι αλλιώς, και γιατί την κάνουμε και γιατί μας χρησιμεύει κλπ. κλπ. κλπ. :D

Δεν ξέρω αν έπιασες το πόιντ μου...


Και επιπλέον, φαντάγκο και Λόριεν :) διάβασα αυτά που γράφετε, τα οποία στηρίζετε σε υπαρκτές λέτε έρευνες, μα μέχρι να δω αυτές τις έρευνες (οι οποίες για μένα δεν είναι και πολύ αξιόπιστες, καθώς είναι σαν να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια- και προφανώς αμα κάνεις έρευνα για το ποιο ξινίζει στη γεύση πχ, θα βγει το πορτοκάλι κ.ο.κ. Οπότε, για μένα πάντα, εξαρτώνται τα πάντα και από την πλευρά που τα εξετάζουμε) συνεχίζω να πιστεύω αυτό που ανέλυσα παραπάνω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Και επιπλέον, φαντάγκο και Λόριεν :) διάβασα αυτά που γράφετε, τα οποία στηρίζετε σε υπαρκτές λέτε έρευνες, μα μέχρι να δω αυτές τις έρευνες (οι οποίες για μένα δεν είναι και πολύ αξιόπιστες, καθώς είναι σαν να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια- και προφανώς αμα κάνεις έρευνα για το ποιο ξινίζει στη γεύση πχ, θα βγει το πορτοκάλι κ.ο.κ. Οπότε, για μένα πάντα, εξαρτώνται τα πάντα και από την πλευρά που τα εξετάζουμε) συνεχίζω να πιστεύω αυτό που ανέλυσα παραπάνω. :)
Κοίτα να δεις kalypso, το πρώτο, ότι δηλαδή οι γυναίκες μπορούν να κάνουν περισσότερα του ενός πράγματα ταυτόχρονα, νομίζω δεν χρειάζεται έρευνα για να το καταλάβεις, το βλέπεις και μόνη σου στο περιβάλλον σου.

Για το δεύτερο τι ακριβώς είναι αυτό που κάνει τις γυναίκες μήλα και τους άντρες πορτοκάλια (ή το ανάποδο), όσον αφορά την όραση τους και πως την επεξεργάζεται ο εγκέφαλος; Επίσης ποια από αυτά που ανέλυσες παραπάνω έρχονται σε σύγκρουση με αυτά που είπα εγώ ή ο Lorien; :confused:
Ερχόμαστε σε αντίθεση μόνο για να έρθουμε σε αντίθεση μου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όχι καλό μου και δεν έχω τίποτα απολύτως μαζί σου, στο είπα.
Τις εν λόγω έρευνες θα ήθελα να δω.
:)


πς. εγώ ένα πράγμα τη φορά κάνω πάντως, με τα πολλά χάνομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Τις εν λόγω έρευνες θα ήθελα να δω. :)


πς. εγώ ένα πράγμα τη φορά κάνω πάντως, με τα πολλά χάνομαι...
Όταν θα έχω χρόνο θα ψάξω να βρω κάτι σχετικό, απλά σκέφτομαι ότι μπορεί να το κάνω χωρίς λόγω αν όντως πιστεύεις ότι δεν έχουν νόημα γιατί "συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια" :)


πς. ίσως έχεις αντρικό εγκέφαλο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
πς. ίσως έχεις αντρικό εγκέφαλο :P
Μπορεί να κρίνω και εξ ιδίων :redface:

Απλά, σκεπτόμενη θετικά (χοχο), πολλές φορές για να αποδείξεις ότι δεν ισχύει μια πρόταση, το μόνο που χρειάζεται είναι ένα μόνο αντιπαράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βρε Καλυψούδι δεν μπορεί να μην έχεις δει πως μια γυναίκα μπορεί να μιλάει στο τηλέφωνο, να μαγειρεύει και να προσέχει και το παιδί της ταυτόχρονα. Οι άντρες σπάνια είναι καλοί στο multitasking :P

Αλλά πχ έχουν καλύτερη αίσθηση του χώρου, γι' αυτό και συνήθως είναι καλύτεροι στο παρκάρισμα και την οδηγήση και στουκάρουν λιγότερο σε έπιπλα του σπιτιού.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ[FONT=&quot]

Αριστερό Ημισφάιριο
Δεξιά πλευρά του σώματος
Εξαγωγή συμπερασμάτων
Μαθηματικά
Προφορικός λόγος
Ορθολογισμός
Γεγονότα
Ανάλυση
Πρακτικότητα
Τάξη
Στίχοι τραγουδιών
[/FONT] ευθυγράμμιση
βλέπει μικρές λεπτομέρειες

Δεξιό Ημισφαίριο
Αριστερή πλευρά του σώματος
Δημιουργικότητα
Καλλιτεχνία
Όραση
Διαίσθηση
Ιδέες
Φαντασία
Ολισμός
Μελωδίες τραγουδιών
Βλέπει τη "Σφαιρική εικόνα"
Χωρικότητα
Αναλογική επεξεργασία πληροφοριών




Το 1995, στο Πανεπιστήμιο του Γέιλ, μια επιστημονική ομάδα με επικεφαλής τους δόκτορες Μπενετ και Σάλι Σέιγουτς διεξήγαγαν έρευνες σε άντρες και γυναίκες προκειμένου να διαπιστώσουν ποιο μέρος του εγκεφάλου χρησιμοποιείται για να σχηματιστούν ομοιοκαταληξίες.
Παρακολουθώντας με το μαγνητικό υπερηχογράφο τις μικρές μεταβολές στη ροή του αίματος σε διάφορες περιοχές του εγκεφάλου, επιβεβαιώσαν ότι οι άντρες χρησιμοποιούν κυρίως το αριστερό ημισφαίριο για το λόγο ενώ οι γυναίκες τόσο το αριστερό όσο και το δεξιό. Τα πειράματα αυτά και αμέτρητα άλλα που διεξήχθησαν τη δεκαετία του ΄90 καταλήγουν στο ίδιο αδιαμφισβήτητο συμπέρασμα: ο αντρικός και ο γυναικείος εγκέφαλος λειτουργούν διαφορετικά.

Οι έρευνες δείχνουν επίσης
ότι η αριστερή πλευρά του εγκεφάλου των κοριτσιών αναπτύσσεται ταχύτερα από των αγοριών, πράγμα που σημαίνει ότι το κορίτσι θα μιλήσει πιο γρήγορα και πιο καλά από τον αδερφό του, θα διαβάσει νωρίτερα και θα μάθει πιο εύκολα ξένες γλώσσες. Εξηγεί επίσης γιατί οι ειδικοί για τις διαταραχές του λόγου κουράρουν αποκλειστικά σχεδόν αγόρια.
Στα αγόρια όμως αναπτύσσεται ταχύτερα η δεξιά πλευρά του εγκεφάλου, με αποτέλεσμα να έχουν καλύτερη χωρική, λογική και αντιληπτική εξέλιξη. Το αγόρι αριστεύει στα μαθηματικά, στις κατασκευές, στα παζλ και στην επίλυση προβλημάτων και αποκτά αυτές τις ικανότητες πολύ νωρίτερα από το κορίτσι.

O αντρικός εγκέφαλος είναι διαμορφωμένος για ένα πράγμα τη φορά, γιατί έχει λιγότερες συνεκτικές ίνες μεταξύ αριστερού και δεξιού ημισφαιρίου και ποιο κατατετμημένο εγκέφαλο. Αν του κάνουμε εγκεφαλογράφημα την ώρα που διαβάζει, θα διασπιστώσουμε πως είναι ουσιαστικά κουφός.
Ο γυναικείος εγκέφαλος είναι διαμορφωμένος για πολλαπλές ασχολίες. Η γυναίκα μπορεί να κάνει ταύτόχρονα πολλά διαφορετικά πράγματα και το μυαλό της δεν σταματά ποτέ, πάντα με κάτι ασχολείται.
Γενικά, ο ανδρικός εγκέφαλος είναι πιο εξειδικευμένος διότι χρησιμοποιεί διαφορετικά μέρη ενός ημισφαιρίου για την επίτευξη μιας εργασίας σε αντίθεση με τον γυναικείο, ο οποίος είναι πιο συνδεδεμένος και χρησιμοποιεί σημαντικά κομμάτια και από τα δύο ημισφαίρια. Λόγω αυτής της διαφοράς, οι πρώτοι μπορούν να εστιάσουν σε συγκεκριμένα πράγματα αποφεύγοντας άσχετες πληροφορίες, ενώ οι δεύτεροι μπορούν να δουν ολόκληρο το πλάνο με περίσσειες λεπτομέρειες. Επιπρόσθετα, οι άνδρες μπορούν να συγκεντρωθούν σε μια δραστηριότητα για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς να βαρεθούν, ενώ οι γυναίκες μπορούν να διατηρούν την προσοχή τους ταυτόχρονα σε πολλές εργασίες.

Επειδή οι γυναίκες χρησιμοποιούν και τις δύο πλευρές του εγκεφάλου, πολλές δυσκολεύονται να ξεχωρίσουν το δεξιό από το αριστερό χέρι
.

Λειτουργικά τώρα, το αριστερό ημισφαίριο των αντρών δίνει τις λεκτικές τους ικανότητες ενώ το δεξιό τις προσανατολιστικές τους. Στις γυναίκες τα δύο ημισφαίρια συνεργάζονται και αυτό εξηγεί γιατί μπορούν να αναρρώσουν πολύ ευκολότερα μετά από κάποια εγκεφαλική βλάβη. Η λεπτομέρεια αυτή δίνει και ένα διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης για την απομνημόνευση. Για μια διαδρομή π.χ. ο άνδρας θα σκεφτεί να πάει ίσια 15 μέτρα , να στρίψει δεξιά στα 3 και μετά αριστερά στα 6 ενώ η γυναίκα θα θυμάται την κατάσταση που είχε ο δρόμος ή τα μαγαζιά που προσπερνούσε.


Η κυρίαρχη αίσθηση στον άνδρα είναι η όραση, αν και τελευταίες έρευνες έδειξαν πως οι ηλεκτρικές αντιδράσεις που προκλήθηκαν στον γυναικείο εγκέφαλο με την προβολή ερωτικών εικόνων ήταν το ίδιο ισχυρές και γρήγορες με αυτές των ανδρών. Και αφού μπήκαμε και στα ερωτικά μονοπάτια ας αναφέρουμε πως οι άνδρες δεν μπλέκουν ποτέ τα κομμάτια των ερεθισμάτων, των συναισθημάτων και των σχέσεων. Μάλιστα έχουν ειδικό μέρος στον εγκέφαλο που αφορά το σεξ. Αντίστοιχα, οι γυναίκες έχουν την ανάγκη να συνδυάζουν το σεξ με το συναίσθημα και να μπορούν να θυμούνται αυτά τα συναισθήματα ,κάτι το οποίο πρέπει να βασίζεται στον τρόπο κωδικοποίησης των αναμνήσεων.



Ειδικά όμως, τον κάθε εγκέφαλο καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό οι διάφορες ορμόνες οι οποίες δέχεται, πράγμα που εξηγεί την γρήγορη γήρανση του ανδρικού εγκεφάλου λόγω έλλειψης σεξουαλικών ορμονών σε μεγάλες ηλικίες ,σε αντίθεση με την πληθώρα οιστρογόνων και προγεστερόνης των γυναικών.

Το αριστερό και το δεξίό ημισφαίριο του εγκεφάλου συνδέονται με ένα δεμάτιο νευρικών ινών που ονομάζεται τυλώδες σώμα. Μέσω του "καλωδίου" αυτού επικοινωνεί το ένα ημισφαίριο με το άλλο και γίνεαι ανταλλαγή πληροφοριών.

Ο νευρολόγος Ρότζερ Γκόρσκι του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνια του Λος Αντζελες απέξειξε ότι το τυλώδεις σώμα του γυναικείου εγκεφάλου είναι παχύτερο από του αντρικού και γυναίκες έχουν πάνω από 30% περισσότερες συνάψεις μεταξύ αριστερού και δεξιού εγκεφαλικού ημισφαιρίου. Απέδειξε επίσης ότι οι άντρες και οι γυναίκες χρησιμοποιούν διαφορετικές περιοχές το εγκεφάλου όταν εκτελούν την ίδια εργασία. Τα πορίσματα αυτα επιβεβαιώθηκαν και από άλλους επιστήμονες, αλλού.
Οι έρευνες δείχουν επίσης ότι, τα οιστρογόνα, οι γυναίκείες ορμόνες, ωθούν τα νευρικά κύτταρα να δημιουργήσουν περισσότερες συνάψεις μέσα στον εγκέφαλο και μεταξύ δύο ημισφαιρίων.
Μελέτες δείχουν πως όσο περισσότερες συνάψεις έχουμε, τόσο μεγαλύτερες ευφράδεια λόγου διαθέτουμε. Έτσι εξηγείται επίσης η ικανότητα των γυναικών να κάνουν ταυτιχρόνως πολλά διαφορετικά πράγματα και φωτίζεται σε μεγάλο βαθμό η γυναικεία διαίσθηση. Όπως προαναφέραμε, η γυναίκα διαθέτει ποιο ευαίσθητα αισθητήρια όργανα και αυτό, σε συνδυασμό με την πληθώρα συνεκτικών ινών για ταχύτερη μεταβίβαση των πληροφοριών από το ένα ημισφαίριο στο άλλο, εξηγεί γιατί η γυναίκα μπορεί να αξιολογεί τόσο γρήγορα και σωστά ανθρώπους και καταστάσεις σε διαισθητικό επίπεδο.


(κομματια που ειχα μαζεψει απο διαφορα αρθρα στο παρελθον...δυστυχως δε θυμαμαι τις πηγες...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βρε Καλυψούδι δεν μπορεί να μην έχεις δει πως μια γυναίκα μπορεί να μιλάει στο τηλέφωνο, να μαγειρεύει και να προσέχει και το παιδί της ταυτόχρονα. Οι άντρες σπάνια είναι καλοί στο multitasking :P

Αλλά πχ έχουν καλύτερη αίσθηση του χώρου, γι' αυτό και συνήθως είναι καλύτεροι στο παρκάρισμα και την οδηγήση και στουκάρουν λιγότερο σε έπιπλα του σπιτιού.. :P

Ναι βρε Κάγι, απλά όπως είπα και παραπάνω, μάλλον κρίνω εξ ιδίων :redface:

Γιατί εγώ όταν μιλάω στο τηλέφωνο... μιλάω στο τηλέφωνο, όταν μαγειρεύω... μαγειρεύω
Ε παιδί δεν έχω ακόμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέροντα τα από πάνω, τα οποία πάνω κάτω είναι γνωστά. :)

Επίσης γνωστό θεωρούσα ότι είναι ότι οι γυναίκες έχουν ευρύτερο πεδίο ορατότητας/εστίασης όπως θέλετε πείτε το. Βρήκα πρόχειρα τα εξής:
Microsoft Research Finds Women Take a Wider View
Women go with the (optical) flow
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πρώτο και κύριο, το αντρικό μυαλό λειτουργεί πολύ διαφορετικά από το γυναικείο. Η λογική των ανδρών είναι τετράγωνη και δεν κολλάει στις λεπτομέρειες και τις μικρότητες της γυναικείας νοοτροπίας. ακόμα και στην καθημερινή ζωή, μία γυναίκα μπορεί να τσακωθεί πολύ εύκολα για ψίλου πήδημα:rant:. πόσο μάλλον να ασχοληθεί με την επιστήμη η οποία απαιτεί πάνω απο όλα υπομονή και επιμονή.
Eισαι λιγο εκτος θεματος, εδω μιλαμε για γυναικες και τις ικανοτητες τους στις θετικες επιστημες. Οχι στα ελλατωματα του γυναικειου εγκεφαλου ή συμπεριφορας και στο ποιος τον εχει καλυτερο (τον εγκεφαλο).

Και επιπλέον, φαντάγκο και Λόριεν :) διάβασα αυτά που γράφετε, τα οποία στηρίζετε σε υπαρκτές λέτε έρευνες, μα μέχρι να δω αυτές τις έρευνες (οι οποίες για μένα δεν είναι και πολύ αξιόπιστες, καθώς είναι σαν να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια- και προφανώς αμα κάνεις έρευνα για το ποιο ξινίζει στη γεύση πχ, θα βγει το πορτοκάλι κ.ο.κ.
Να σε ρωτησω κατι : χωρις να δεις ερευνες, εσυ δε μπορεις απλα παρατηρόντας να δεις καποιες διαφορες στις επιδοσεις σε καποιους τομεις ; :confused:

Περα από οσα ανεφερε η Νεραιδα (που ειναι σωστα) , παραθετω και το παρακατω :

Inferior parietal lobule (IPL): it is a brain region in the cortex, which is significantly larger in men than in women. This area is bilateral and is located just above the level of the ears (parietal cortex). Furthermore, the left side IPL is larger in men than the right side. In women, this asymmetry is reversed, although the difference between left and right sides is not so large as in men. This is the same area which was shown to be larger in the brain of Albert Einstein, as well as in other physicists and mathematicians. So, it seems that IPL's size correlates highly with mental mathematical abilities. Studies have linked the right IPL with the memory involved in understanding and manipulating spatial relationships and the ability to sense relationships between body parts. It is also related to the perception of our own affects or feelings. The left IPL is involved with perception of time and speed, and the ability of mentally rotate 3-D figures .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Επιπρόσθετα, οι άνδρες μπορούν να συγκεντρωθούν σε μια δραστηριότητα για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς να βαρεθούν, ενώ οι γυναίκες μπορούν να διατηρούν την προσοχή τους ταυτόχρονα σε πολλές εργασίες.



Γιαυτο οι μεγαλυτεροι και περισσοτεροι εφευρετες και μεγαλοι επιστημονες ήταν και είναι περισσοτερο άνδρες..Γιατι επιμενουν σε ένα συγκεκριμενο τομεα που τους ενδιαφερει πολυ περισσοτερο απο τις γυναικες....Αυτο εκνευριζει τις γυναικες συχνα...Το να ασχολουμαστε κολλημενα με κατι ,αλλα αυτο παει μπροστα την ανθρωποτητα και την επιστημη συχνα...έτσι είναι τι να κανουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top