• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πιθανότητα εγκυμοσύνης με αντισυλληπτικά χάπια

mpirmpilo20

Νεοφερμένος

Η mpirmpilo20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Λογω πολυκυστικων ωοθηκων παιρνω εδω και 2,5 βδομαδες yasmine καθε βραδυ.
Αλλα χτες ειχαμε ενα "ατυχημα" με τον αντρα μου και πιθανοτατα κατα την εκσπερματιση να εμειναν καποια υγρα στο κολπο μου.:hmm::hmm:
Ξερεις κανεις/καμια ποση καλυψη παρεχουν?Χρειαζεται να παρω το χαπι της επομενης μερας?
Γιατι δεν επιθυμουμε προς το παρων εγκυμοσυνη.
Ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν ήταν καν ατύχημα. Είναι το νορμάλ όταν παίρνεις αντισυλληπτικά να μην έχεις καν άγχη του στυλ "τελείωσε μέσα ή έξω;". Όλα τα άλλα είναι υπερβολές.

Αν φόραγε προφυλακτικό θα είχες την απορία; Όχι; Γιατί; Αφού τα αντισυλληπτικά έχουν μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας από το προφυλακτικό.

Επίσης (δεν είμαι σίγουρη, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο σχετικός), το χάπι της επόμενης μέρας δεν έχει κανένα νόημα αν παίρνεις αντισυλληπτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Μην ανησυχεις..Σκεψου οτι ενω το προφυλακτικο εχει ποσοστο προστασιας κοντα στο 97% τα αντισυλιπτικα εχουν κοντα στο 99 και κατι..
Και η κοπελα μου τα ιδια αντισυλιπτικα παιρνει και εχει τυχει πολλες φορες αυτο που αναφερεις χωρις κανενα ατυχημα στη συνεχεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σε αντίθεση με τους προηγούμενους, εγώ θα σε στεναχωρήσω
Τα αντισυλληπτικά χάπια δεν έχουν σωστή δράση αν δεν ολοκληρωθεί πρώτα ένας ολόκληρος κύκλος
Αν δεν πάρεις δλδ τα πρώτα 21 χάπια
Το χάπι της επόμενης μέρας αντενδείκνυται στην περίπτωση σου γιατί θα έχεις overdose από την ορμόνη που έχει και το χάπι της επόμενης μέρας αλλά και τα αντισυλληπτικά σου

Επικοινώνησε άμεσα με τον γυναικολόγο σου

Παρόλα αυτά όμως, θεωρώ ότι οι πιθανότητες δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλες για εγκυμοσύνη λόγω και των αντισυλληπτικών που όσο να ναι εεεεε έχουν ήδη ξεκινήσει κάτι να κάνουν αλλά και λόγω του ότι 2,5 βδομάδες σημαίνει ότι είσαι γύρω στην 18η μέρα του κύκλου σου, άρα όχι και πολύ σε γόνιμες μέρες

Τέλος να επισημάνω ότι μια εγκυμοσύνη που προκύπτει ενώ η γυναίκα παίρνει αντισυλληπτικά (αλλά όχι σωστά, δλδ ξεχνάει συχνά να πάρει το χάπι της κλπ) έχει σοβαρές πιθανότητες εξωμήτριας κύησης.
Τα αντισυλληπτικά είναι σοβαρή υπόθεση κι έτσι πρέπει να αντιμετωπίζονται, με την ίδια σοβαρότητα
(δεν αναφέρομαι στην mpirmpilo αλλά γενικά σε όλους προς ενημέρωση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpirmpilo20

Νεοφερμένος

Η mpirmpilo20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
michelle μην βγαζεις συμπερασμα χωρις να ξερεις.φυσικα και εσπασε το προφυλακτικο και δεν εχω κανενα λογο να πω το αντιθετο,εξαλου αν ηταν αλλιως τα πραγματα θα τα εθετα αλλιως.δεν ειμαστε παιδακια να δινω εξηγησεις.και εχουμε να κανουμε με την υγεια.ποιος ο λογος να τα θεσω αλλιως? δε με ξερεις δε σε ξερω..
οποιος σοβαρα ξερει ας απαντησει... (οχι αερολογιες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Καλέ τι έπαθες? Δεν σου είπε τπτ κακό, μάλλον λόγω άγχους το πήρες στραβά :)

Πάντως "σοβαρή" απάντηση σου έδωσε η ΚουΕ. Λόγω 18ης μέρας, έχεις μεν μειωμένες πιθανότητες, αντεδείκνυται δε η χρήση "Χαπιού" λόγω αντισυλληπτικών, οπότε το καλύτερο είναι να επικοινωνήσεις με ένα (τον) γυναικολόγο (σου), για να σου πει τι πρέπει να κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
ΚουΕ νομιζω οτι κανεις λαθος. Αν διαβασεις τι λενε οι οδηγιες στο χαπι σου, ειμαι σχεδον σιγουρη οτι λενε οτι η δραση τους ξεκινα αφου τα εχεις παρει για 5 μερες. Οποτε εισαι οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μακάρι να κάνω λάθος :D
Προσωπικά εχω σταματήσει εδώ και κάμποσα χρόνια τα χάπια οπότε πιθανά να έχω μείνει πίσω στην ενημέρωση σε σχέση με χάπια νέας τεχνολογίας.
Φαντάζομαι όμως ότι από μάρκα σε μάρκα διαφέρει γιατί έχουν άλλα μg / τεμάχιο

Ξέρω ότι υπάρχουν τα ισχυρά και τα πιο Light/ελαφρά που συνήθως αυτά συνταγογραφούνται για ορμονικά ζητήματα κι όχι τόσο για αντισύλληψη
Δεν ξέρω τα yasmin που αναφέρει η birbilo σε ποια κατηγορία είναι

Σε κάθε περίπτωση πάντως, birbilo, διάβασε τις οδηγίες του χαπιού σου για τέτοιου είδους διευκρίνηση ή όπως είπα και νωρίτερα, μίλα με τον γιατρό σου (πράγμα που θεωρώ και σοφότερο)
Ενα τηλεφώνημα 5 λεπτά είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
φυσικα και εσπασε το προφυλακτικο

Off-topic: Μου κάνει εντύπωση, είναι άντρας σου, παίρνεις αντισύλληψη και βάζει και προφυλακτικό.... Δε λέω ότι κάνεις άσχημα, αλλά το ψιλοκόβω για υπερβολή! Να πείς ότι ήταν καμια πρόσκαιρη σχέση να πω οκ... αλλά αυτός ο συνδιασμός κάπως μου χτυπάει. Πόσο μάλλον και για την ανησυχία σου από τη στιγμή που λες ότι είσαι Φαρμακοποιός και κανονικά θα έπρεπε να είχες τις σχετικές γνώσεις που θα στην εξαφάνιζαν από τις σκέψεις σου. Λογικά θα είσαι μια απλή υπάλληλος/βοηθός σε φαρμακείο οπότε πάμε παρακάτω. Έχουν φαρμακείο οι δικοί μου, γι αυτό τολμάω και εκφέρω γνώμη, μην παρεξηγηθείς!:)

Στο θέμα μας: Έχω τελειώσει αρκετές φορές, κανονικά και με το νόμο μέσα σε πρώην μου με αντισυλληπτικά και δεν έγινα μπαμπάς, οπότε πέρα από τις στατιστικές που λένε για 99% προφύλαξη, και η πρακτική συμφωνεί. Αλλά το χάπι κάθε μέρα στην ώρα του ε, όχι τη μια μετά τα μεσάνυχτα και μετά στις 3 της μεθαυριανής...

Βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις, γι αυτό υπάρχουν οι εξειδικευμένοι γιατροί να το τσεκάρουμε και δεν περιμένουμε από τον Βάλντερ και τη Μισέλε και την ΧΥ σε κάθε φόρουμ να μας διαφωτίζει 100%. Γι αυτό και είμαστε ευγενικοί μαζί τους και δε τους τα χώνουμε όταν μας απαντάνε. Είναι γνώμη, όχι αποτέλεσμα ιατρικής εξέτασης. Άμα θες σοβαρές απαντήσεις λοιπόν, στον docteur σου, και σου εύχομαι να μην τσίμπησες μπέμπη/μπέμπα αφού δεν το θέλετε ακόμα!:)

Φιλικά πάντα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ΚουΕ νομιζω οτι κανεις λαθος. Αν διαβασεις τι λενε οι οδηγιες στο χαπι σου, ειμαι σχεδον σιγουρη οτι λενε οτι η δραση τους ξεκινα αφου τα εχεις παρει για 5 μερες. Οποτε εισαι οκ.
Κι εγώ νομίζω λένε μια βδομάδα (γμτ γιατί πετάω το κουτί μόλις τα ανοίξω; Θα μπορούσα να το κοιτάξω τώρα) γι'αυτό δεν σχολίασα καν το θέμα χρόνου.

michelle μην βγαζεις συμπερασμα χωρις να ξερεις.φυσικα και εσπασε το προφυλακτικο και δεν εχω κανενα λογο να πω το αντιθετο,εξαλου αν ηταν αλλιως τα πραγματα θα τα εθετα αλλιως.δεν ειμαστε παιδακια να δινω εξηγησεις.και εχουμε να κανουμε με την υγεια.ποιος ο λογος να τα θεσω αλλιως? δε με ξερεις δε σε ξερω..
οποιος σοβαρα ξερει ας απαντησει... (οχι αερολογιες)
Ορίστε; Ξαναδιάβασε τι σου έγραψα γιατί μάλλον κατάλαβες ο,τι να ναι.
Θα είχε ενδιαφέρον πάντως να μου πεις τι στο καλό κατάλαβες από όσα έγραψα και σε έκανε να αντιδράσεις έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zambon

Νεοφερμένος

Η zambon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Να κανω κι εγω μια ερωτηση....
Επερνα μεχρι περυσι τα Yasmin, χωρις καμια παρενεργεια. Μονο λιγο πρηξιμο στο στηθος. Αποφασισα να τα ξαναρχισω τωρα, αλλα στη μεση του κυκλου. Ισχυει αυτο που λενε τα χαπια οτι μετα απο μια εβδομαδα χρησης, ειμαι καλυμενη? κι ας τα αρχισα στη μεση του κυκλου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όχι.
Και μην ακούς τι "λένε". ;)
Τα αντισυλληπτικά πρέπει να τα πάρεις ένα μήνα και μετά την περίοδο πια είσαι καλυμμένη. Το γράφει και στο χαρτάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Όχι.
Και μην ακούς τι "λένε". ;)
Τα αντισυλληπτικά πρέπει να τα πάρεις ένα μήνα και μετά την περίοδο πια είσαι καλυμμένη. Το γράφει και στο χαρτάκι.

κι επισης τα ξεκινας στην αρχη του κυκλου κι οχι στην μεση!το γραφει και στο χαρτακι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ρε παιδια, δεν ειχαμε ενα θεμα αποκλιστικα για τα αντισυλλιπτικα;... Γιατι ψαχνω αλλα δεν βρισκω...
Τεσπα, ρωταω, και αμα υπαρχει αλλο θεμα ενημερωστε με.
Ποσο καιρο αφοτου μια γυναικα ξεκινισει τα αντισυλιπτικα ειναι ασφαλη η επαφη χωρις κινδινο εγκυμοσυνης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Για τα σύγχρονα μονοφασικά (π.χ. Yasminelle, Yaz κτλ.) εφόσον τα ξεκινήσει την πρώτη μέρα της περιόδου είναι καλυμμένη από την πρώτη μέρα.

Αν τα ξεκινήσει εντός του πρώτου επταημέρου του κύκλου, είναι καλυμμένη μετά το 7ο χάπι.

Για παλιότερες γενιές χαπιών, είναι καλυμμένη μετά το τέλος του 1ου κύκλου με χάπια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Πριν λίγο καιρό μια φαρμακοποιός μου είπε οτι τον πρώτο μήνα που τα παίρνεις δε λειτουργούν. Από το δεύτερο και μετά. Δεν ξέρω και πάλι. Εγώ δε θα το ρίσκαρα πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Πριν λίγο καιρό μια φαρμακοποιός μου είπε οτι τον πρώτο μήνα που τα παίρνεις δε λειτουργούν. Από το δεύτερο και μετά. Δεν ξέρω και πάλι. Εγώ δε θα το ρίσκαρα πάντως.
Δεν τίθεται θέμα ρίσκου. Εκτός αν η φαρμακοποιός τα ξέρει καλύτερα από το γυναικολόγο. Τότε πάσο. Ακολουθούμε τις οδηγίες στο χαρτί κατά γράμμα και ακούμε αυτό που λέει ο γιατρός.
Έτσι τα έχω στο μυαλό μου βέβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
να κάνω μια ερώτηση, στο χαρτί για τα yasminelle λέει αν θες να αλλάξει η μέρα της περιόδου , μπορείς να μειώσεις τις μέρες χωρίς χάπι και απο 7 να γίνουν πχ 5 ( λέει με τίποτα να μην τις αυξήσουμε) θα με βόλευε να αρχίσει η περίοδος 2 μέρες νωρίτερα.. το έχετε δοκιμάσει? κάποια γνώμη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantelis-natasa

Νεοφερμένος

Η pantelis-natasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Loth επειδή παίρνω τα yasminelle εδώ και δυο χρόνια μπορώ να σου απαντήσω στην ερώτηση σου και να σου πω ότι γίνεται να το κάνεις αυτό... απλά ακολουθείς τις οδηγίες του φυλλαδίου ... επίσης έχω κάνει και αυτό που λέει ότι δεν μπορείς να έχεις περίοδο για ένα μήνα με την συνέχεια επόμενης δυσκέτας....:)

Εγώ τώρα θα ήθελα να ρωτήσω .... με λίγη ντροπή βέβαια ... είχα κανονικά περίοδο αυτή την εβδομάδα χωρίς χάπια ... αλλά τώρα που μου τελειώνει αντί να τα αντικρίσω ξέρετε... το λίγο καφετί αίμα που βγαίνει αντίκρισα για τις δυο προηγούμενες μέρες ένα ψιλοροζάκι...:redface: υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος;;;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LIlian Ssk

Νεοφερμένος

Η LIlian Ssk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέραααα σας :) είμαι 18 χρονών κ έχω μία σχέση εδώ κ 2 χρόνια περίπου..έχω πολυκυστικές ωοθήκες και ποτέ δεν έχω σταθερό κύκλο, άμα δεν κάνω την θεραπεία με την χρήση χαπιών Zinofen 35 δεν έχω καθόλου περίοδο..με το αγόρι μου λοιπόν είχαμε κάποιες επαφές χωρίς την απαραίτητη χρήση προφυλακτικού και μερικές φορές εκσπερμάτωνε τα περισσότερα έξω αλλά και σίγουρα μερικά σπέρματα παρέμεναν μέσα στον κόλπο αλλά έπαιρνα τα zinofen...Τώρα η τελευταία μου περίοδος δεν είναι κανονική, στη σερβιέτα βλέπω μόνο μερικές καφέ κηλίδες και στο χαρτί μόνο ένα βλεννώδες καφέ υγρό και είναι η 3η μέρα της περιόδου μου...Μήπως σημαίνει κάτι αυτό περί εγκυμοσύνης;;; Θα ήθελα την γνώμη σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top