Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ειδα και εγω τον δρομο της επαναστασης...δεν ειναι οτι δεν μου αρεσε...δεν ηταν και οτι μου αρεσε...
Πιστευω οτι περνουσε παρα πολλα μυνηματα τα οποια δεν ειχαν καμια συναφεια μεταξυ τους και δεν κατεληγαν σε ενα κεντρικο μυνημα,....
Περιεργη ταινια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είδαμε το There will be blood.
Με τη δεύτερη το τελειώσαμε. Η ταινία είναι καλοφτιαγμένη και ο Daniel Day Lewis παίζει πολύ καλά, αλλά πέραν τούτου δεν καταφέρνει να σε κρατήσει. Δεν έχει παλμό, δεν έχει τόσο μαγευτικές σκηνές (βλ The assasination of Jesse James) και η απουσία κορύφωσης κάνει τη μεγάλη διάρκειά της ακόμα πιο κουραστική.
Δε χάνετε τίποτα αν δεν τη δείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και το ''Revolutionary Road''. Νομίζω πως η αίσθηση που μου άφησε ήταν καλύτερη από αυτήν της Καλυψούς.:PΒαριά ταινία, συμφωνώ, αλλά μου άρεσε. 'Εδειχνε με ακραίο τρόπο πώς μπορεί να ''κατεστραφεί'' 1 νέο ζευγάρι, όταν, μόλις ''νοικοκυρευτεί'', βουλιάζει σε 1 καθημερινότητα που δεν του προσφέρει κάτι βαθύτερο, κι όταν, στο όνομα του θεσμού της οικογένειας, ο άνθρωπος επιλέγει να μην ξεφύγει από την πεπατημένη και να μην κάνει κάτι που θα τον ξεβολέψει από την ''ασφαλή'', ήρεμη, όμως αφόρητη καθημερινότητα. Στα συν της ταινίας οι καλές ερμηνείες.

Μα δεν είναι ότι μου άφησε κακή αίσθηση σαν ταινία- απλά ήταν πολύ βαριά, χωρίς στην ουσία να είναι βαριά. Δηλαδή αυτό το απλό που ήθελε να σου περάσει, το περνούσε με τέτοιο τρόπο που σου ρουφούσε την όποια χαρά είχες μέσα σου!

Το έθαψα με φαίνεται... :redface:

Γουελ, εκτός από τις εμηνείες πάντως (αμα δεν πάρει και γι αυτό η Winslet το Όσκαρ, ε έλεος :S), ήταν μία πολύ καλοφτιαγμένη ταινία.
Περίμενα πάντως ως θεατής μία κάθαρση που ποτέ δεν ήρθε...


Της έδωσα 6/10 καθαρά για τα συναισθήματα που μου δημιουργησε
γιατί κυρίως εκεί ήθελε να χτυπήσει.
Αν βαθμολογούσα πχ με βάση το σενάριο και τις ερμηνείες μόνο, ένα 7 το έχει σίγουρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Kikujirô no natsu. (Το καλοκαίρι του Kikujirô).
Ευχάριστη ταινιούλα με παιδικό αλά comic strip-άλμπουμ χιούμορ. Αφηγείται την ιστορία του Masao, ενός παιδιού που ζει με τη γιαγιά του και στις καλοκαιρινές διακοπές του αποφασίζει να βρει τη μητέρα του, η οποία εργάζεται κάπου μακριά. Το συνοδό του, ένα γέιτονα που αναλαμβάνει να τον προσέχει, παίζει ο ίδιος ο σκηνοθέτης Takeshi Kitano.
Το έργο είναι σα μία πιο child-friendly εκδοχή του στυλ του Kitano, δηλαδή διατηρεί τα χαρακτηριστικά των σκηνών δίπλα στη θάλασσα, τα cool πρόσωπα των πρωταγωνιστών, που ξαφνικά ξεσπούν σε υπερβολικές manga εξάρσεις. Επίσης ακόμα κι εδώ εμφανίστηκε το yakuza τατουάζ της μαφίας.

Συνολικά η ταινία είναι ένα ευχάριστο patchwork από kitano-ικές σκηνές, τρυφερές στιγμές με επίκεντρο το αγοράκι και γέλιο. Περνάς καλά, αλλά δεν είναι και το αποκορύφωμα της τέχνης του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είδαμε το Tacones Lejanos (Ψηλά τακούνια) του Almodòvar!
Ανάλαφρη κι όμως περίπλοκη, εκκεντρική και με ένα ελαφρύ χιούμορ, σίγουρα πολύ λιγότερο υστερικό από άλλα έργα του. Το αλμοδοβαρικό touch, μία απίστευτη ερωτική ιστορία, οι ερμηνείες των Victoria Abril και Marida Paredes αλλά και τα λίγα δευτερόλεπτα που εμφανίζεται ο νεότατος Javier κάνουν την ταινία must. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Transporter 3 (2008 ):

Ταινία δράσης του Olivier Megaton.
Δεν ήταν αυτό που περίμενα να δω, σε σχέση με τα προηγούμενα δύο.
Οι σκηνές δράσεις ήταν καλές, είχε γρήγορες εναλλαγές και άψογο συντονισμό.
Ο κακός χαρακτήρας (Robert Knepper) δεν θα γίνει όσο αντιπαθητικός χρειάζεται.
Έχει 2-3 καλές εκρήξεις αλλά το σύνολο του είναι μέτριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μόνο εγώ βλέπω Ελληνικές ταινίες; :P


"Όλα θα πάνε καλά", παραγωγής 2008, με Σακελλαρίου - Ξυλά. Κωμωδία, με υπόθεση
τρεις που απαγάγουν κατά λάθος την θεία ενός μεγαλοδικηγόρου, αντί για τον ίδιο, που ούτως ή άλλως ήθελε να την ξεφορτωθεί. Η θεία έχει περίεργες ικανότητες και αλλάζει τα δεδομένα.

Αρκετά ευχάριστη, καλή ταινία κατά τη γνώμη μου να τη δεις ένα απόγευμα για να γελάσεις, τρώγοντας ποπ-κορν και πίνοντας κοκα-κόλα. :P Το σενάριο αρκετά καλά σχεδιασμένο και σε κάποια σημεία αρκετά ανατρεπτικό.


Είχε και μια συγκινητική στιγμή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κάτι τρέχει με τον Brad. Ενώ νομίζεις ότι παίζει ταινίες για ωραίους και με αδιάφορο στόρυ πάει και κάνει συνεργασίες με τον Fincher και μένεις με το στόμα ανοιχτό μετά. Ο μαύρος Pitt δίνει τα ρέστα του παίζοντας σχεδόν όλες τις ηλικίες και έχει δίπλα του την απίστευτη Blanchett. Είναι πάνω από 2,5 ώρες ταινία αλλά αν αφεθείς δεν καταλαβαίνεις πότε τελείωσε. Η καλύτερη ταινία και των δύο. Ξεπερνά το Fight Club κατά τη γνώμη μου με διαφορά...

Όντως... Με έχει μπερδέψει κι εμένα αυτός ο άνθρωπος.
Πάντως μου άρεσε πολύ η ερμηνεία του και στο Meet Joe Black, αλλά και στο Fightclub.
Τώρα θέλω να δω και αυτήηηννν και να δω πότε θα προλάβω. :redface:


Ας πω κι εγώ την κριτική μου για σήμερα λοιπόν

The Reader

Καλή.
Μόνο καλή; Μόνο καλή.
Κάτι δεν με ενθουσίασε- κάτι ένιωθα να μου λείπει, σε όλη τη διάρκειά της. Η ερμηνεία της Kate Winslet δεν πιστεύω πως είναι για Όσκαρ (στο Revolutionary Road ήταν παρα πολύ καλύτερη) και γενικά σαν ταινία δεν είχε πολλή συνοχή. :/
Ένας νεαρός γνωρίζει μία γυναίκα και κάνει σχέση μαζί της, η οποία διαρκεί μόνο ένα καλοκαίρι- η ταινία εστιάζει σε αυτό και στο πόση επίδραση είχε αυτή η σύντομη σχέση στις ζωές και των δύο. Συναντιούνται ξανα μετά από χρόνια στην αίθουσα ενός δικαστηρίου, εκείνος ως φοιτητής της Νομικής και εκείνη ως κατηγορούμενη για ένα ειδεχθές έγκλημα.
Ο τίτλος της ταινίας αναφέρεται σε εκείνον, αφού αυτό που χαρακτήριζε τη μεταξύ τους σχέση είναι ότι κάθε φορά που συναντιόντουσαν έφερνε ένα βιβλίο και της διάβαζε. Μου άρεσαν πολύ τα σημεία που αναφέρονταν στα βιβλία, αλλά περαν αυτού δεν υπήρχε κάτι σε όλη αυτή την ταινία που να με τραβήξει. Ο νεαρός έπαιζε πολύ καλά, ο Ralph Fiennes εμφανίστηκε για πολύ λίγο και γενικά έχω την εντύπωση πως θα μπορούσαν να έχουν κάνει πολύ πιο όμορφη δουλειά με τα flashbacks.

Περίμενα περισσότερα.
7/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Είδα το ''Vicky Cristina Barcelona'' κι απογοητεύτηκα. Βασικά είχε πολλά θετικά (ανάλαφρη, ωραία τοπία, ταξιδιάρικη μουσική επένδυση), όμως δεν είχε το βάθος που έχουν άλλα έργα του Woody Allen. Η ιστορία ήταν χιλιοειπωμένη, το τέλος λίγο δεν μου άρεσε και βασικά αισθάνθηκα ότι του έλειπε το ανατρεπτικό και ξεχωριστό.

Από ερμηνείες μου άρεσαν αυτή του Bardem και της Rebecca Hall. Η Penelope Cruz ήταν λίγο too much κι έχουμε δει την Scarlett Johansson σε καλύτερες στιγμές. Σα σύνολο θα έλεγα ευχάριστη ταινία να περάσεις την ώρα, αλλά τίποτα περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είδα κι εγώ το Revolutionary Road.
Μου άρεσαν πάρα πολύ οι ερμηνείες, ειδικά της Winslet. Μου άρεσε πολύ η προσέγγιση του Mendes που, όπως και στο American Beauty, ασχολήθηκε με τα κοινωνικά στερεότυπα, τον εγκλωβισμό σε πρέπει και την καταπίεση των θέλω.
Αλλά μου έλειψε το ειρωνικό χιούμορ του American Beauty, η πιο ανάλαφρη προσέγγιση, που θα δικαιολογούσε τις όχι τόσο λογικές ή προβλέψιμες αντιδράσεις των ηρώων. Για μένα δεν ήταν μία τυπική ταινία για τις ανθρώπινες σχέσεις και το γάμο ούτε κάποιο πορτρέτο καθημερινών ανθρώπων.
Χάρηκα που την είδα, αλλά δε θα την ξαναδώ.


Επίσης είδαμε το Awake. Συμπαθητικό "θρίλερ", με αδιάφορες ερμηνείες και ουδέτερο σενάριο. Κάνει μία απόπειρα, με την
αναφορά στην αποτυχημένη αναισθησία
, αλλά τελικά καταλήγει να 'ναι μία απλή ταινία με δολοπλοκίες και τίποτε το μεταφυσικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
=========================================================================
Ολα τα παιδιά, ένα βλεφαρο
ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΕΔΩ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ (για να σιγουρευτουμε οτι θα την δειτε οσοι περισσοτεροι γινεται. θενκς :) )
=========================================================================
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Feast of love

Δεν μ άρεσε ιδιαίτερα. :redface: Υποτίθεται ότι μιλάει για την πεμτουσία της αγάπης και δείχνει τις ζωές κάποιων ζευγαριών, εστιάζοντας στη μεταξύ τους σχέση και στο τι τους έφερε κοντά, αλλά θεώρησα πως δεν έχει ακριβώς συνοχή ως ταινία και πως τα μηνύματα που περνάει είναι λίγο χλιαρά και σκόρπια... Δεν θα την πρότεινα, αλλά αμα θετε δείτε την να μου πείτε μήπως κάτι μου διάφυγε-τι να πω. :S

5,5/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Slumdog Millionaire


Ταινιάρα!
Πρωτότυπο σενάριο, πολύ καλή σκηνοθεσία, ωραία μουσική.. μόνο οι ερμηνείες δεν είχαν κάτι το ιδιαίτερο αλλά η ταινία τα είχε όλα και με το παραπάνω!
Σου παίρνει χρόνο για να μπεις στην υπόθεση αλλά σε ανταμοίβει με ένα δυνατό από πλευράς συναισθημάτων τέλος.
Δείτε τη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
The wrestler (Ο παλαιστης)
Δυο χαμενες ωρες..τοσο απλα. Ολης της Αμερικης τα κλισε σε μια ταινια, παρακμη, στανταρ κοινωνικα προβληματα για καθε αμερικανια που σεβεται τον εαυτο της -ανεκπληρωτος ερωτας, προβλημα με οικογενεια, προβλημα υγειας, διαμονη σε τροχοσπιτο..ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΙΑ?!-, απλα ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.
Ο Ρουρκ παιζει ωραια τον εαυτο του, που παλευει μες στην παρακμη και δεν ξερω γω τι αλλο, ο Αρονοφσκι μαλλον εχει σκοπο του πλεον να χεστει στο ταλαρο παρα να κανει μια απ'τις ταινιες που μας συνηθισε (αν κρινω απ'το οτι η επομενη του θα ειναι το Robocop...), και παιζοντας λιγο και η υποψηφιοτητα για οσκαρ, τα πιασαμε τα λεφτα μας. Αν ο Ρουρκ δεν ειχε σαπισει τοσο στην πραγματικη του ζωη, αμφιβαλλω αν θα μιλουσαμε γι'αυτη την ταινια.

πσ. Η πλακα ειναι οτι στο ιμδβ ειναι #47 πλεον, πριν το κουρδιστο πορτοκαλι, τη λαμψη, το chinatown.. γιεα ραιτ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
The Englishman who went up a hill and came down a mountain.

Συμπαθητική ταινιούλα του 1995, με ένα νέο Hugh Grant να υποδύεται αυτό που ξέρει καλύτερα: τον stuttering ξαφνιασμένο Άγγλο.
Πρόκειται για την ιστορία του λόφου/βουνού Ffynnon Garw της Ουαλίας, το οποίο πρόκειται να μετρήσουν οι δύο Άγγλοι απεσταλμένοι του βασιλιά. Ο κόσμος ζει υπό τη σκιά του Πρώτου Παγκοσμίου, αλλά οι χωριανοί έχουν μεγαλύτερα προβλήματα: να καταφέρουν να κάνουν το ένδοξό τους Ffynnon Garw να γίνει αρκετά ψηλό, ώστε να καταχωρηθεί ως βουνό.

Χαριτωμένη κωμωδία με φόντο τις διαφορές Ουαλών και Άγγλων, ένα αίσθημα που βεβαίως-βεβαίως αναπτύσσεται και ... αυτά. Τίποτε σπουδαίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
The wrestler (Ο παλαιστης)
Δυο χαμενες ωρες..τοσο απλα. Ολης της Αμερικης τα κλισε σε μια ταινια, παρακμη, στανταρ κοινωνικα προβληματα για καθε αμερικανια που σεβεται τον εαυτο της -ανεκπληρωτος ερωτας, προβλημα με οικογενεια, προβλημα υγειας, διαμονη σε τροχοσπιτο..ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΙΑ?!-, απλα ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.
Ο Ρουρκ παιζει ωραια τον εαυτο του, που παλευει μες στην παρακμη και δεν ξερω γω τι αλλο, ο Αρονοφσκι μαλλον εχει σκοπο του πλεον να χεστει στο ταλαρο παρα να κανει μια απ'τις ταινιες που μας συνηθισε (αν κρινω απ'το οτι η επομενη του θα ειναι το Robocop...), και παιζοντας λιγο και η υποψηφιοτητα για οσκαρ, τα πιασαμε τα λεφτα μας. Αν ο Ρουρκ δεν ειχε σαπισει τοσο στην πραγματικη του ζωη, αμφιβαλλω αν θα μιλουσαμε γι'αυτη την ταινια.

πσ. Η πλακα ειναι οτι στο ιμδβ ειναι #47 πλεον, πριν το κουρδιστο πορτοκαλι, τη λαμψη, το chinatown.. γιεα ραιτ :D
Νομιζω πως η κριτικη σου γι' αυτη τη ταινια ειναι πολυ αδικη και θα προσπαθησω να σου εξηγησω το γιατι. Κατ' αρχην οταν μιλαμε για δραματικη ταινια, μιλαμε για ηρωες οι οποιοι φθανουν μπροστα σε πραγματικα αδιεξοδα τα οποια πρεπει να αντιμετωπισουν. Αυτο ειναι δραμα. Ενας ανθρωπος οπου μπροστα στην ικανοποιηση της φημης του σαν παλαιστης δεν βρισκει τιποτα ενδιαφερον σε μια απλη ζωη. Ενας επιπολαια εγωιστης, που εχει καταντησει ενα ρεμαλι (εχει παρατησει τη κορη του, γυρναει σε στριπτιτζαδικα, αδιαφορει για μια απλη δουλεια) και τα εχει κανει σκατα στην πραγματικη ζωη του γιατι το μονο που τον γεμιζει ουσιαστικα ειναι το να τον δοξολογουν οταν ειναι πανω στο τεραιν. Οταν αυτο του γυρναει την πλατη ο ηρωας μας πρεπει να αντιμετωπισει την ζωη του και να ανλαβει τις ευθυνες του πλεον. Και το αδιεξοδο στο οποιο πεφτει ο ηρωας ειναι η μοναξια. Τωρα ειναι που πρεπει να γυρισει πισω και να επανορθωσει για τα παλιοτερα λαθη που εκανε. Ο ηρωας δεχεται ενα χτυπημα της ζωης αλλα αυτο δεν ειναι το τραγικο. Το τραγικο ειναι οτι δεν εχει κανεναν διπλα του για να το μοιραστει. Πανω σε αυτη τη προσπαθεια του ηρωα να μπαλωσει τις τρυπες που τοσο επιπολαια αφησε να δημιοργηθουν στη ζωη του περιστρεφεται το θεμα της ταινιας. Και δεν νομιζω οτι αυτη η ταινια ειναι μια ευκολη οικονομα για τον Αρανοφσκι και τους συντελεστες της. Ισα-ισα τη θεωρω πολυ δυσκολη ταινια για ενα τετοιο σκοπο.
Εγω παντως τη συνιστω ανεπιφυλακτα. Το στορυ της ειναι πολυ γαματο. Και στο πως καταληγουν τα πργματα.
Ενταξει, καλυτερο απ'το κουρδιστο πορτοκαλι,λαμψη δεν ειναι. (το chinatown δεν το εχω δει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ωραια, και σε τι διαφερει αυτο απο μια οποιαδηποτε κοινη αμερικανια για να το εκθειαζουμε; Ενας καθικαρος που τα χει σκατωσει παντου. Μπορω να βρω 80000 τιτλους μ'αυτο το στορι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Ωραια, και σε τι διαφερει αυτο απο μια οποιαδηποτε κοινη αμερικανια για να το εκθειαζουμε; Ενας καθικαρος που τα χει σκατωσει παντου. Μπορω να βρω 80000 τιτλους μ'αυτο το στορι.
Βασικα εσυ δεν ειχες καμια διαθεση να δεις μια δραματικη ταινια και πολυ καλα εκανες (μαλλον δεν γουσταρεις καν ταινιες τετοιου τυπου) αυτο δε σημαινει ομως οτι μπορεις να τη βγαζεις σκαρτη και ανουσια ταινια. Οταν βλεπεις μια ταινια πρεπει να τη κρινεις γι' αυτο που ειναι και οχι γι'αυτο που θα ηθελες να δεις. Το μονο σιγουρο ειναι οτι το wrestler δεν ειναι και καμια συναρπαστικη ταινια και απο θεμα ενδιαφεροντος ερχεται μακραν πολυ πισω απο παρα πολλες ταινιες. Αλλα γι'αυτο που πραγματευεται, γι'αυτο που ειναι (μια δραματικη ταινια δηλαδη που μιλαει για ενα ανευθυνο ατομο -τελειωμενο τον λες εσυ-), πιστευω οτι το wrestler ειναι μια πολυ δυνατη ταινια.
Και μην ψαχνεις για τιτλους ταινιας με το ιδιο story. Δεν εχει και καμια σημασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ειχα πολλη διαθεση να δω μια δραματικη ταινια, κι η γνωμη μου γι'αυτη ειναι πιο πανω. Αν εσενα σου αρεσε και τη θεωρεις και το θαυμα του κινηματογραφου, το ιδιο μου κανει, δε χρειαζεται ουτε να το αναλυσουμε παραπανω, ουτε να προσπαθει να πεισει ο ενας τον αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είδα το flyboys..

Η πλοκή της ταινίας εξελίσσεται λίγο πριν τη συμμετοχή των Ηνωμένων Πολιτειών στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο, όπου μια ομάδα Αμερικανών κατατάσσεται σε πολεμική μοίρα της Γαλλικής αεροπορίας (Lafayette Escadrille).Η συνέχεια έχει αερομαχίες (όσο συναρπαστικές μπορεί να είναι με αεροπλάνα του 1ου παγκοσμίου πολέμου) και σκηνές με ωραίο χιούμορ.

Όπως κάθε τέτοια ταινία, είχε το ρομάντζο της..ευτυχώς είχε περισσότερη δράση.
Ο Jean Reno έχει καλή ερμηνεία και μπορώ να πω ότι η ταινία αφήνει θετική εντύπωση..
Η διάρκεια της πριν την δω με προβλημάτισε λίγο στην περίπτωση που δεν ήταν καλή, αλλά ευτυχώς δεν κατάλαβα πότε πέρασε η ώρα.
Αξιοσημείωτο είναι το κατοικίδιο ενός από τους πιλότους.
λιοντάρι για κατοικίδιο πρώτη φορά βλέπω :p

Το μόνο που δε μου άρεσε τόσο πολύ ήταν το τέλος..

Θα περίμενα (όπως όλοι όσοι την έχουν δει) ο Rawlings να βρει την Lucienne στο Παρίσι
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top