Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι αυτό είναι μια αυθαίρετη γενίκευση που προκύπτει προφανώς απ τα δικά σου αισθήματα επί του θέματος
Δεν αντιμετωπίζουν όλοι το ίδιο πρόβλημα με τον ίδιο τρόπο γιατί απλά δεν έχουν όλοι το ψυχικό σθένος



Μόνο που η άμεση ανάγκη για τον καθένα μας είναι διαφορετική

Και βέβαια δεν έχουμε όλοι οι άνθρωποι την ίδια ψυχική δύναμη αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αντιμετωπίζοντας την έκτρωση σαν κάποιο ασήμαντο γεγονός που πρεπει να ξεπεράσουμε ότι αυτό μας κάνει Ανθρώπους.Για μένα ένας άνθρωπος που προσπερνά αυτό το γεγονός και προχωρά σαν να μην συμβαίνει τίποτα κάνοντας τα ίδια λάθη, δεν είναι άνθρωπος sorry.;Όπως προείπα υπάρχουν περιπτώσεις στις οποίες η έκτρωση είναι αναπόφευκτη το καταλαβαίνω αλλά τουλάχιστον να μαθαίνουμε απο τα λάθη μας και να μην γίνεται δεύτερη φορά, χωρίς σοβαρό λόγο, αν είναι άρρωστο το παιδί ok τότε εκεί μπορείς να κάνεις μια εξαίρεση.
Ok η άμεση ανάγκη είναι υποκειμενική, αλλά εγω μιλούσα αντικειμενικά, ότι μόνο σε περιπτώσεις προβλήματος υγείας πρέπει να επεμβαίνουμε, τώρα αν κάποιος θεωρεί την εγκυμοσύνη πρόβλημα υγείας τότε δεν έχω να πω τίποτα σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή χρονιά,
Επιτρέψτε μου κι εμένα μια διατύπωση άποψης με δεδομένο φυσικά ότι η άποψη αυτή επηρεάζεται αναπόφευκτα από τα δεδομένα της πραγματικότητας που ζούμε ή μάλλον υφιστάμεθα στην Ελλάδα μας, οι μητέρες ειδικά.

Η έκτρωση θα πρέπει να είναι αναφαίρετο και απόλυτο δικαίωμα της γυναίκας σε κάθε περίπτωση. Άλλωστε αυτή είναι που επωμίζεται το βάρος της ανατροφής ενός παιδιού όποια και να είναι η μορφή της οικογένειας ή της σχέσης με τον πατέρα του παιδιού. Και μάλιστα εάν δεν έχει εξασφαλισμένους οικονομικούς πόρους που θα διασφαλίσουν το τρίπτυχο ανατροφή-περίθαλψη-εκπαίδευση και πρέπει να βασιστεί και στο φαιδρό αυτό οικοδόμημα που ονομάζεται ελληνικό κράτος, εθνικό σύστημα υγείας και δημόσια εκπαίδευση, τότε θα πρέπει να εξετάσει όλες τις παραμέτρους και τις θυσίες που θα κληθεί να κάνει, γιατί θα είναι πολλές.

Ειδικότερα δε εάν το παιδί εμφανίζει ήδη προβλήματα υγείας από τον προγεννητικό έλεγχο ή ακόμα χειρότερα αποτελεί προϊόν βιασμού, τότε η έκτρωση θα πρέπει να παρουσιάζεται ανεπιφύλακτα στη γυναίκα ως πρώτη επιλογή ούτως ώστε να μη νιώθει καμμία ενοχή εάν την επιλέξει και σε αντίθετη περίπτωση να είναι απολύτως σίγουρη για την απόφαση της.

Όλα αυτά για τώρα, για το παρόν.

Γιατί στο μέλλον, στο όσο κοντινότερο μέλλον γίνεται, οφείλουμε όλοι και κυρίως το επίσημο κράτος να παράσχει όλες τις δυνατότητες για σωστή σεξουαλική αγωγή στα παιδιά από την πρώτη σχολική ηλικία, εκπαίδευση στις μεθόδους αντισύλληψης στη συνέχεια και κατάλληλη ιατροφαρμακευτική υποστήριξη ούτως ώστε και να παρακαμφθεί η ενδεχόμενη επιφυλακτικότητα και αρνητική προδιάθεση της οικογένειας και να καταστεί η έκτρωση το έσχατο μέσο για εξαιρετικές καταστάσεις και όχι ο κανόνας. (γιατί η ενίσχυση των μητέρων στον εργασιακό και κοινωνικό χώρο και η υποστήριξη της οικογένειας "κανονικής" ή μονογονεϊκής, έχει πολύύύ δρόμο ακόμα...)

Υ.Γ. όταν λέω ιατροφαρμακευτική υποστήριξη εννοώ ελεύθερη πρόσβαση από τα παιδιά σε ιατρικές υπηρεσίες έστω και ανώνυμα για ενημέρωση, ιατρική παρακολούθηση και επιλογή της κατάλληλης μεθόδου αντισύλληψης αφού οι ελληνικές οικογένειες δεν είναι ακόμα ώριμες για τέτοιες συζητήσεις και επισκέψεις.
2. το ίδιο και για την αναφορά μου σε αρνητική προδιάθεση της οικογένειας, ας μην ξεχνάμε ότι τέτοιες υπάρχουν πολλές...
3. σεξουαλική αγωγή στο σχολείο σημαίνει μάθημα παράλληλα από εκπαιδευτικούς-ιατρούς και εκπαιδευτικούς-ψυχολόγους με στόχο να καλυφθούν όλες οι απορίες και να εντοπισθούν έγκαιρα τα παιδιά που από λανθασμένες προσλαμβάνουσες ή οικογενειακά βιώματα ή κι εγώ δεν ξέρω τί άλλο ενδεχομένως να εμφανίζουν προβληματικές συμπεριφορές στο μέλλον.
4. ε! για τον πολύύύ δρόμο ακόμα δε νομίζω ότι χρειάζονται διευκρινίσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Για μένα ένας άνθρωπος που προσπερνά αυτό το γεγονός και προχωρά σαν να μην συμβαίνει τίποτα κάνοντας τα ίδια λάθη, δεν είναι άνθρωπος sorry.
Το πόσο εύκολα το προσπερνά κάθε γυναίκα μόνο η ψυχή της το ξέρει.
Ακόμα όμως κι αν δεχτούμε ότι μια γυναίκα είναι τόσο "αναίσθητη" ή "ψυχρή" ή ανεύθυνη που δεν στεναχωριέται καθόλου, και κάνει ξανά και ξανά εκτρώσεις. Θεωρείς ότι αυτή η ανεύθυνη γυναίκα θα ήταν καλύτερο να είχε γίνει μάνα και να μεγάλωνε εξ ίσου ανεύθυνα τα παιδιά της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όσον αφορά τις μακροπρόθεσμες συνέπειες στους άλλους εννοείς συνέπειες μιας ανεπιθύμητης γέννησης η έκτρωσης?
γεννησης.

Υπάρχουν βέβαια και άλλες περιπτώσεις που είναι αδύνατόν μια γυναίκα να κρατήσει ενα παιδί λόγο οικονομικής δυσκολίας, νεαρής ηλικίας, ακατάλληλου συζυγου, συντρόφου κ.τ.λ Σε αυτές τις περιπτώσεις όμως η απάντηση είναι ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ και ΌΧΙ αστεία.
Συμφωνουμε ολοι σε αυτο. Στα ατυχηματα ποια ειναι η θεση σου ομως ;

Ok η άμεση ανάγκη είναι υποκειμενική, αλλά εγω μιλούσα αντικειμενικά, ότι μόνο σε περιπτώσεις προβλήματος υγείας πρέπει να επεμβαίνουμε, τώρα αν κάποιος θεωρεί την εγκυμοσύνη πρόβλημα υγείας τότε δεν έχω να πω τίποτα σε αυτό.
Δλδ αν δεν ειναι προβλημα υγειας και δε μπορει να αναθρεψει-συντηρηση-ασχοληθει με το παιδι για τους χ λογους, ειναι καλυτερα να το κανει και να περασει τα πανδεινα και η ιδια και το παιδακι ; Δε σου φαινεται εγκληματικα ανευθυνο αυτο ; Παιδι κάνεις, δεν ειναι χειροτεχνια.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris663

Νεοφερμένος

Ο chris663 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως υπαρχουν 2 περιπτωσεις.
1. Εαν ερθει ενα παιδι στον κοσμο χωρις τις καταλληλες προυποθεσεις
(σε ολους μπορει να συμβει στην εφηβεια αγνωοντας τα μετρα προφυλαξεις)
ισως να ειναι εγκληματικο...ολοι γνωριζουμε πως να φερνεις ενα παιδι ειναι τεραστια ευθυνη και απαιτει παρα μα παρα πολλες θυσιες..
2.Στην περιπτωση που αποβληθει και παλι θεωρητε εγκληματικο γιατι αφαιρειτε μια ψυχη.

Πιστευω πως ειναι ψυχοφθορο εαν βρεθεις σε μια τετοια κατασταση.
Δεν μιλαω φυσικα για περιπτωσεις γαμου,η εστω αρραβωνα οπου το να συμβει φαινεται πιο φυσιολογικο για το λογο το οτι υπαρχουν 2 ανθρωποι νοημονες...εκτος απο ακρεες περιπτωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ακόμα όμως κι αν δεχτούμε ότι μια γυναίκα είναι τόσο "αναίσθητη" ή "ψυχρή" ή ανεύθυνη που δεν στεναχωριέται καθόλου, και κάνει ξανά και ξανά εκτρώσεις. Θεωρείς ότι αυτή η ανεύθυνη γυναίκα θα ήταν καλύτερο να είχε γίνει μάνα και να μεγάλωνε εξ ίσου ανεύθυνα τα παιδιά της;

Πάντως είναι πολλές οι γυναίκες που μετά από πολλές εκτρώσεις θα κάνουν παιδιά, καθώς το πρόβλημά τους δεν είναι ότι τις ενοχλεί να γίνουν μητέρες, αλλά το ότι πριν ''νοικοκυρευτούν'' βλέπουν την έκτρωση σαν μέθοδο αντισύλληψης. Δεν είναι ψυχρές ή σκληρόπετσες, αλλά, όπως το βλέπω εγώ, πολύ ανεύθυνες και με βαθύτερα προβλήματα. Και οι 1-2-3 εκτρώσεις που έκαναν δεν θα τις αποτρέψουν από το να γίνουν γονείς και να μεγαλώσουν παιδιά. Το τι είδους γονείς θα γίνουν δεν ξέρω. Πιθανώς και να σοβαρευτούν. Αν το ψάξουν.

Πάντως αυτές οι συστηματικές εκφράσεις ανευθυνότητας με προβληματίζουν. Για το ίδιο το άτομο κι όχι για το δυνάμει μωρό. Έχω κοπέλα στον φιλικό μου κύκλο με αριθμό συντρόφων άνω του 30 που δεν χρησιμοποιεί προφυλάξεις. Όταν έκανε έκτρωση δεν λυπήθηκα, καθώς το σκέφτηκα σαν 1 διαδικασία που αυτή έβαλε στον εαυτό της. Πιο πολύ με ανησυχεί το ρίσκο που ενέχει και για εκείνη και για τους σεξουαλικούς της παρτενέρ η ελεύθερη επαφή σε επίπεδο ΣΜΝ. Σκέφτομαι όμως πως τα ρίσκα που βάζει τον εαυτό της γίνονται για να ικανοποιήσει τους άλλους, εκείνους που θέλουν ελεύθερο σεξ. Δηλ. παίρνει ρίσκα λόγω συναισθηματικής ανασφάλειας. Το πράγμα πάει πολύ πιο μακριά από το ''είμαι ψυχρή και δεν αγαπώ τα παιδιά''. Νομίζω πως θα έπρεπε να υπάρχει κάποια υποστήριξη για τις κοπέλες που κάνουν έκτρωση, τόσο για άμεση ψυχολογική ενίσχυση όσο και προληπτικά. Δεν λέω ότι την χρειάζονται όλες, όμως θα είναι βοηθητικό για messed-up άτομα που δεν θα αποφύγουν να ξαναβάλουν σε ρίσκο τόσο τον εαυτό τους όσο και τους συντρόφους τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
γεννησης.

Συμφωνουμε ολοι σε αυτο. Στα ατυχηματα ποια ειναι η θεση σου ομως ;

Δλδ αν δεν ειναι προβλημα υγειας και δε μπορει να αναθρεψει-συντηρηση-ασχοληθει με το παιδι για τους χ λογους, ειναι καλυτερα να το κανει και να περασει τα πανδεινα και η ιδια και το παιδακι ; Δε σου φαινεται εγκληματικα ανευθυνο αυτο ; Παιδι κάνεις, δεν ειναι χειροτεχνια.:/:

Λοιπόν
Η μητέρα Τερέζα όταν την ρώτησαν αν είναι κατά του πολέμου απάντησε Οχι απλά είμαι υπέρ της ειρήνης. Με ανάλογο τρόπο θα έπρεπε να απαντήσω και εγω πιστεύω στο θέμα αυτό. Με αυτόν τον τρόπο ουτε θα αδικήσω καμία κοπέλα που έχει περάσει την διαδικασία της έκτρωσης(για προσωπικούς της λόγους)αλλά ούτε και θα της δώσω συγχαρητήρια για αυτό που έκανε.
Άρα δεν είμαι ενάντια στην έκτρωση αλλά υπερ της προφύλαξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ναι, είμαι υπέρ της έκτρωσης.
Αν εκεί που περπατάς αμέριμνα στο δρόμο σε αρπάξει και σε βιάσει ένας άγνωστος-ή γνωστός..- έχεις κάθε δικαίωμα να εμποδίσεις μια καταστροφή για την οποία έχεις μηδενική ευθύνη.
Αν είσαι 16 χρονών και από ηλιθιότητα ή ελλειπή ενημέρωση απο τη μαμά μείνεις έγκυος,είτε μπορείτε να παντρευτείτε είτε όχι,κάνεις έκτρωση και δε το συζητάς καν. Έχεις μειωμένο καταλογισμό. Σπουδάζεις,παντρεύεσαι στα 25 από αληθινή αγάπη,ζεις τη ζωή σου και είσαι πιο προσεκτική. Γιατί, το δις εξαμαρτείν...
Αν είσαι 25 και έχεις κάνει one night stand,ή έχεις πιεί και 'ξεχνάς' την αντισύλληψη,ή δεν το είχες 'προγραμματίσει' τότε, έχεις απόλυτη ευθύνη και ούτε ο Κούγιας δε μπορεί να δικιολογήσει την πράξη σου. Απ'τη στιγμή που είσαι ενήλικη,και κάνεις σεξ γνωρίζοντας οτι υπάρχει έστω 1% πιθανότητα να μείνεις έγκυος κατα λάθος,ή το ρίχνεις και πληρώνεις τις ηθικές, σωματικές, ψυχολογικές συνέπειες,ή κρατάς το παιδί κι αποφασίζεις μετά τι θα το κάνεις. Στο κάτω κάτω,είναι αποτέλεσμα έρωτα,ή όχι?
Ποιά γυναίκα 20+ χρονών δε θα αποκτούσε έστω και κατα λάθος το παιδί με τον άντρα που αγαπάει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Θεωρώ πως είναι 100% θέμα της αξίας που κάποιος δίνει στον άνθρωπο και της σημασίας της ζωής.

π.χ. Κάποιος που πιστέυει πως ο άνθρωπος μόλις πεθαίνει, τελειώνει και κάθε μορφή υπόστασής του, δεν θα το έκανε.
Κάποιος που δεν πιστεύει στη μετά θάνατον ζωή, δεν θα είχε και πολλά κολύματα (λογικό, αφού το παιδί δεν θα στενοχωριέται μετά την έκτρωση, αφού ούτε καν θα υπάρχει για να θυμάται τί έχασε).
Κάποιος που πιστέυει στη μετεμψύχωση, απλά θα ευχόταν το παιδί να επανέλθει ως κάτι ανώτερο, και πιο τυχερό αυτή τη φορά.

Περί ορέξεως.

Εγώ λέω ότι κάθε άνθρωπος στη ζωή έχει κάποιες χαρές. Κάποιος θα παίζει ωραία μπάλα, κάποιος θα γίνει μουσικός, κάποιος θα έχει επιτυχία με τις γυναίκες, μια δεμένη οικογένεια, μια επιστήμη που θα γουστάρει κλπ. Άρα, κανείς δεν πιστέυει 100% πως κάνει έκτρωση για χάρη του παιδιού, για "να μη βασανίζεται".
Βέβαια, τα κορίτσια τρώνε το αγγούρι, οπότε μάλλον αυτές να ρωτήσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Εγω πραγματικα δεν μπορω να κατανοησω το γεγονοs οτι ενω ζουμε στην εποχη τηs πληρoφορησηs (τηλεοραση,ιντερνετ,ραδιοφωνο) να ειμαστε σε καποια βασικα ζητηματα σαν να ζουμε στην εποχη των νεατερνταλ. Δεν μπορω να δεχτω πανω σε αυτο το ζητημα απο μερικουs οσο μικρη ηλικια και να εχουνε το δεν ηξερα δεν ακουσα, εχει ειπωθει τοσεs πολλεs φορεs αυτο το θεμα για το τι μετρα προφυλαξειs πρεπει να λαμβανει ενα ζευγαρι στην ερωτικη του ζωη για λογουs υγιεινηs αλλα και για ανεπιθυμητεs εγκυμοσυνεs που πλεον ωs ανευθυνοτητα απο μερουs τουs μπορω εγω να εκλαβω την ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη.Εγω εαν δεν συντρεχουν λογοι υγειαs την εκτρωση την θεωρω καθαρα στιγνη δολοφονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
εχει ειπωθει τοσεs πολλεs φορεs αυτο το θεμα για το τι μετρα προφυλαξειs πρεπει να λαμβανει ενα ζευγαρι στην ερωτικη του ζωη για λογουs υγιεινηs αλλα και για ανεπιθυμητεs εγκυμοσυνεs που πλεον ωs ανευθυνοτητα απο μερουs τουs μπορω εγω να εκλαβω την ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη.Εγω εαν δεν συντρεχουν λογοι υγειαs την εκτρωση την θεωρω καθαρα στιγνη δολοφονια.

βιασμος.

Απο την αλλη αναρωτιεμαι το εξις.

Ισσοτητα...χμμμ...

ποσο ισο ειναι το γεγονος οτι ο αντρας ΔΕΝ εχει λογο πανω στην εκτροση?

αν η μητερα δεν θελει το παιδι αλλα ο πατερας το θελει too bad jack off βρες αλλη.

αν η μητερα θελει το παιδι αλλα ο πατερας οχι too bad jack off πληρωνε διατροφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
είδες? καταραμένη φύση... σας έχει αδικήσει
worry not though
σύντομα θα μπορείτε με τεχνητές μήτρες να κάνετε παιδιά μόνοι σας χωρίς την άνιση συμβολή του ξενιστή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το ιδιο και σεις ομως..οπότε απαλοιφονται αυτα τα 2 και μενουμε παλι στο ποστ του epote.

Και παλι, σεξ με τεχνητη μητρα δε λεει. Αρα σε ενα βιασμο/ατυχημα το προβλημα παραμενει.

Θα μπορουσε ενας νομος να προβλεπει περουσιακα στοιχεια και επιθυμιες των 2, και να ρυθμιζει κατι λιγο πιο δικαιο/ισο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το ιδιο και σεις ομως..οπότε απαλοιφονται αυτα τα 2 και μενουμε παλι στο ποστ του epote.

Και παλι, σεξ με τεχνητη μητρα δε λεει. Αρα σε ενα βιασμο/ατυχημα το προβλημα παραμενει.

Θα μπορουσε ενας νομος να προβλεπει περουσιακα στοιχεια και επιθυμιες των 2, και να ρυθμιζει κατι λιγο πιο δικαιο/ισο.

σε ένα ατύχημα λοιπόν, γιατί έρχεσαι στα λόγια μου, να μην πληρώνει καν διατροφή ο άντρας κι ας ήταν κι αυτός εκεί παρόν!
Ξέρεις, η έκτρωση δεν είναι πάντα η εύκολη λύση. Και είμαι σίγουρη ότι εσύ ειδικά ξέρεις ότι μπορεί να συντρέχουν έως και ιατρικοί λόγοι που κάποια δεν κάνει έκτρωση
Κάθε ΜΗ γενόμενη έκτρωση, δεν είναι απαραίτητα κι ένας εκβιασμός προς τον άτυχο πατέρα που δεν ήθελε να κρατήσει το παιδί άρα γιατί να πληρώνει!
Αμαν πια! Το παιδί δεν συλλαμβάνεται από έναν! Από δύο γίνεται! Αν γίνει ατύχημα, δεν θα το πληρώσει ΜΟΝΟ η γυναίκα, είτε κυριολεκτικά, είτε σωματικά, είτε ψυχολογικά! Ας δώσει κι ο άλλος κάτι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kallia88

Νεοφερμένος

Η kallia88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που ''επιβάλουν'' την εκτρωση.Εννοείται όταν μάθεις από νωρις οτι το παιδί θα βγει σοβαρά άρρωστο-διανοητικά ή σωματικά-.Δεν υπάρχει λόγος να το φέρεις σε έναν κόσμο που το μόνο που θα νιώσει είναι πόνο,κοροιδία και απόρριψη.Επίσης αν η εγκυμοσύνη ερθει στην ηλικία των 17 π.χ είσαι εσυ η ίδια μωρο για να μπορέσεις να αναλάβεις την τεράστια ευθύνη να μεγαλώσεις ένα.Τελικά θα καταστρέψεις και την δική σου ζωή αλλα και του παιδιού.Η ακόμη σε περίπτωση βιασμού.Πως είναι δυνατόν να κρατήσεις ένα παιδί που θα σου θυμίζει για πάντα αυτή την φρικτή στιγμη?Δεν λέω ότι η είναι καλό αλλά κάποιες φορές δυστυχώς είναι απαραίτητο.Ξέρω πως ακούγεται εγωιστικό αλλά κάποιες φορές πρέπει να σκεφτόμαστε πρώτα τον εαυτό μας και μετά όλα τα άλλα.Αλλιώς δεν θα είμαστε ποτέ ήρεμοι.Γιαυτό υπάρχει άλλωστε και η αντισύλληψη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Είναι εντελώς παράλογο για κάτι που είναι στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ σώμα και μόνο, να μετρήσω περισσότερο την άποψη του άντρα που το έβαλε εκεί, από την δικιά μου. Και όχι δεν είναι άδικο να αποφασίζει (κυρίως ή και μόνο) η γυναίκα αν θα κρατήσει το παιδί ή όχι. Ας είχατε κι εσείς περίοδο κάθε μήνα κι ας περνάγατε τόσους μήνες σαν φάλαινα αν αποφασίζατε να συνεχίσετε το είδος σας κι ελάτε μετά να μιλήσουμε για αδικίες και ισότητα. Μη τρελαθώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
Εμπιστεύομαι το ένστικο της γυναίκας - μάνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
O καθενας εχει τις προτεραιοτητες του, δεν εχουμε ολοι οι ανθρωποι τις ιδιες.

Αρχική Δημοσίευση από pote ksana:
Η αποψη σου είναι ελαφρώς εγωιστική. Δεν κανουμε πάντα ότι θέλουμε βάσει προγράμματος. Ολα αυτά τα ακούω πολύ ρεαλιστικά και τετράγωνα. Δεν τερματίζεται η ζωή αν κάνεις παιδί στα 20 με κάποιον που αγαπάς,σε περιβάλλον αγάπης. Μια χαρά παλευεται.

Εγωιστικη μπορει να ειναι η αποψη οποιουδηποτε σε σχεση με την εκτρωση. Και μιας γυναικας που γινεται μανα ενω δεν ξερει τι εχει στο βρακι της και βασιζεται μονο στη βοηθεια της γιαγιας χωρις να το χει σκεφτει σοβαρα τι υποχρεωσεις σημαινει ενα παιδι, και μιας γυναικας στα 30 που προτιμαει καριερα ενω μπορει οικονομικα να αντεξει ενα παιδι.. απλα αυτοι οι χαρακτηρισμοι ειναι για μας τους εξω, οταν ζεις το "προβλημα" η τη χαρα, τα πραγματα ειναι ελαφρως διαφορετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
O καθενας εχει τις προτεραιοτητες του, δεν εχουμε ολοι οι ανθρωποι τις ιδιες.



Εγωιστικη μπορει να ειναι η αποψη οποιουδηποτε σε σχεση με την εκτρωση. Και μιας γυναικας που γινεται μανα ενω δεν ξερει τι εχει στο βρακι της και βασιζεται μονο στη βοηθεια της γιαγιας χωρις να το χει σκεφτει σοβαρα τι υποχρεωσεις σημαινει ενα παιδι, και μιας γυναικας στα 30 που προτιμαει καριερα ενω μπορει οικονομικα να αντεξει ενα παιδι.. απλα αυτοι οι χαρακτηρισμοι ειναι για μας τους εξω, οταν ζεις το "προβλημα" η τη χαρα, τα πραγματα ειναι ελαφρως διαφορετικα.


O καθενας εχει τις προτεραιοτητες του, δεν εχουμε ολοι οι ανθρωποι τις ιδιες.



Εγωιστικη μπορει να ειναι η αποψη οποιουδηποτε σε σχεση με την εκτρωση. Και μιας γυναικας που γινεται μανα ενω δεν ξερει τι εχει στο βρακι της και βασιζεται μονο στη βοηθεια της γιαγιας χωρις να το χει σκεφτει σοβαρα τι υποχρεωσεις σημαινει ενα παιδι, και μιας γυναικας στα 30 που προτιμαει καριερα ενω μπορει οικονομικα να αντεξει ενα παιδι.. απλα αυτοι οι χαρακτηρισμοι ειναι για μας τους εξω, οταν ζεις το "προβλημα" η τη χαρα, τα πραγματα ειναι ελαφρως διαφορετικα.

Δε διαφώνησε κανείς σ'αυτά..κι εγώ και άλλοι προηγουμένως εχουμε δεχτεί οτι ένα κορίτσι 16 χρονών γεμάτο άγνοια,ή μια γυναικα ανεξαρτήτου ηλικίας που είναι θύμα βιασμού,δεν νοείται να κατηγορηθουν απο κανέναν αν προχωρήσουν σε έκτρωση. Οκ.
Όμως για την 30χρονη ποιά δικιολογια μπορεί να υπάρξει?? Μήπως την οδήγησε κανείς στην καρέκλα του γυναικολόγου με το μαχαίρι στο λαιμό? Τί??
Δεν ήξερε στα 30 της οτι κάνοντας σέξ μπορεί να μείνει έγκυος!!? Φοβόταν τι θα πει ο κόσμος? Δεν ήθελε παιδί ο σύντροφος? Δεν ήθελε να χάσει τον σύντροφο? Έκανε μια ξεπέτα και της προέκυψε? Φοβόταν τι θα πεί η μαμά της? Δεν είχε λεφτα για να ντύσει το μωρο με τη νεα παιδική κολεξιον του Dior? Είχε κανονίσει με το Θεό οτι σε ηλικία 36 χρονών 3μηνών και 14 ημερών ακριβώς θα αποκτήσει το πρώτο της παιδί? Δεν ήθελε να χαλάσει το σώμα της?? Η καριέρα της?

Νομίζω οτι στα 30 ένα άτομο αποφασίζει μόνο του πως θα ρυθμίσει τη ζωή του και δεν αγεται και φερεται απο τους συγγενεις κ τι θα πει ο κόσμος,εις βάρος της ζωής ενος ανθρώπου, του παιδιού της. Έχουμε ευθυνη του εαυτου και των πράξεων μας μετά απο μία ηλικία. Αν δεν έχει το θάρρος να πάρει ευθύνη ας μην κάνει σεξ στο κάτω-κάτω!
Πες με σκληρή,αλλά δε μπορώ να λυπηθώ ελάχιστα την γυναικα αυτή. Το παιδί ναι,αυτή όχι. Υπάρχουν στιγμές στη ζωή που δεν υπάρχουν μέσες λύσεις,και πρέπει να αποδείξει κανείς στην πράξη πόσο ανώτερος ή κατώτερος των περιστάσεων είναι ως άνθρωπος. Σίγουρα ως άνθρωπος θα δυσκολευτει κ θα πονέσει,αλλά εκεί φαίνεται ο άνθρωπος που έχει ευθύνη κι ο άνθρωπος που είναι χαμένο κορμί και κάνει πράγματα με τη μία και την άλλη δικιολογια. Είναι τόσο απλό και τόσο δύσκολο μαζί. Η το ένα ή το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
O καθενας εχει τις προτεραιοτητες του, δεν εχουμε ολοι οι ανθρωποι τις ιδιες.Εγωιστικη μπορει να ειναι η αποψη οποιουδηποτε σε σχεση με την εκτρωση. Και μιας γυναικας που γινεται μανα ενω δεν ξερει τι εχει στο βρακι της και βασιζεται μονο στη βοηθεια της γιαγιας χωρις να το χει σκεφτει σοβαρα τι υποχρεωσεις σημαινει ενα παιδι, και μιας γυναικας στα 30 που προτιμαει καριερα ενω μπορει οικονομικα να αντεξει ενα παιδι.. απλα αυτοι οι χαρακτηρισμοι ειναι για μας τους εξω, οταν ζεις το "προβλημα" η τη χαρα, τα πραγματα ειναι ελαφρως διαφορετικα.

Επιτέλους το "θεμα" στην σωστή του διάσταση!!!Mια "άποψη" που δεν επιδέχεται κριτικής! Σωστά διατυπωμένη, απέριττη και σαφέστατη! :)
Θα ήθελα να προσθέσω, πως το να φέρεις στον κόσμο έναν άνθρωπο, δεν είναι ούτε κάτι.... μεταφυσικό, ούτε κάποια ύψιστη αποστολή με πνευματικές προεκτάσεις αλλά επίσης δεν είναι και πράξη άμοιρη ευθυνών!
Η απλή λειτουργία του μηχανισμού αναπαραγωγής είναι κι ο καθένας την "φορτίζει" με τα πιστεύω του, κατά την προσφιλή συνήθεια του ανθρώπου που νομίζει ότι είναι το κέντρο του σύμπαντος!
Επειδή όμως δεν ζούμε πλέον στην φύση, μοιραία η διακοπή της κύησης πάρα πολλές φορές είναι από μια απλή επιθυμία έως επιβεβλημένη. Και πολύ καλά κάνει....
Από κει και πέρα, το να συνδιάζεις τις κοινωνικές σου καταθλίψεις η τα ηθικά σου διλήμματα με την...συνέχιση η την διακοπή της εγκυμοσύνης, είναι εντελώς άλλο θέμα!

Βέβαια κι εδώ ισχύει-σαν αξιωματική αλήθεια-το "καλύτερα να προλαμβάνεις παρά να θεραπεύεις"!
Αλλά κι αυτό είναι ένα...άλλο θέμα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top