Τα δικά μας επτά θαύματα του κόσμου

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Τα δικά μας επτά θαύματα του κόσμου.....Επιλέξτε από τον αρχαίο έως το σύχγρονο κόσμο, ποιά θεωρείται εσείς, ως τα επτά θαύματα του κόσμου, είτε κτίρια, είτε γλυπτά, είτε πίνακες ζωγραφικής...οποιαδήποτε μορφή τέχνης και αρχιτεκτονικής



κατ' εμέ είναι ένα μικρό θαύμα ο Δαβίδ του Michelangelo
θα επιστρέψω με περισσότερα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ο προσωπικός υπολογιστής. :)

(είμαι μήπως εκτός θέματος; :worry: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Η Μουσική του Μάνου Χατζιδάκι.
Ένα θαύμα που ξεπερνώντας το χώρο και το χρόνο, μας ακολουθεί παντού, γλυκειά ζάλη από τα ακουστικά στ' αυτιά μας, σύννεφο αναμνήσεων και συγκινήσεων γύρω μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ο προσωπικός υπολογιστής. :)

(είμαι μήπως εκτός θέματος; :worry: )

Εδώ είναι τέχνη η cheap art δεν θα είναι ο προσωπικός υπολογιστής σου , που τον έχεις χρυσοπληρώσει κιόλας;:);):);):);):);)

επίσημο site:
https://www.cheapart.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Το μετρο τηs Θεσσαλονικηs οταν προκειται να ολοκληρωθει καποτε,που χλωμο το βλεπω να το ζησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
η γέννα ανθρώπων, ζώων, δέντρων αποτελεί για μένα ένα συνεχές θαύμα.....



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Utopia

Νεοφερμένος

Η Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
1)θαυμα θεωρω το γεγονος οτι καθε μερα μου που περναει ειναι πιο ομορφη πιο ευχαριστη και πιο δημιουργικη:loltooth::clapping::smartass:
2)θαυματα θεωρω επισης τη μουσικη και το θεατρο:whistle:
3)η χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα:clapup::santa::santa:
4)η υπαρξη του αδελφου μου,της οικογενειας μου γενικοτερα και των φιλων μου που κανουν τη ζωη μου θαυμα:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Θαύμα θεωρώ τη μουσική ή μάλλον και τη μουσική ... βέβαια δυσκολεύομαι να τα στριμώξω σε 7 αν μου έλεγες 27 ...47 ...1007 θα ήταν καλύτερα :D
όπως και να έχει ιδού το προσωπικό μου ταπεινό τοπ σέβεν των
καλύτερων μουσικών παύλα ασμάτων παυλα χορών ανα τους αιώνες

1 ) Ήμουν παιδί όταν το πρωτάκουσα …
δεν μπορούσα να κοιμηθώ όλο το βράδυ …
ήθελα συνεχώς να το ακούω και να κλαίω σα ζαβό !




2 ) Κάθε νότα του Μότσαρτ ...


3 ) Χωρίς Λόγια ...


4 ) Χωρίς λόγια επίσης


5 ) Χατζηδάκις όπως προαναφέρατε η μουσική των θεών ..


6 ) Αθάνατος Μάνος Λοίζος


7 )Και για το τέλος Ο χορός ΤΩΝ χορών
που χόρευαν οι Κουρήτες κάνοντας δυνατό θόρυβο
για να μην ακούσει ο Κρόνος το κλάμα του Δία
Πυρρίχιος ... απλά συγκλονιστικός




Η αλήθεια είναι πως δεν παρουσιάστηκε πλήρως τότε , απλά είχε την υποβλητικότητα των πολλών
χορευτών και ισοφάριζε την σχετικά όχι και τόσο σωστή παρουσίαστή του
εδώ τα παληκάρια δίνουν ρέστα και τον χορεύουν ακριβώς όπως πρέπει
!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.


σύγχρονο κτίριο στο Βερολίνο στην Potsdamer Platz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.

πάντα θεωρούσα θαύμα της φύσης την αμυγδαλιά, που μέσα στο χειμώνα ανθίζει ανθίζει ανθίζει και μοσχοβολάει παντού........
και πάντοτε με συγκινούσε αυτό που έγραψε ο μεγάλος Νίκος Καζαντζάκης
Ρώτησαν την αμυγδαλιά, αν υπάρχει Θεός και η αμυγδαλιά άνθισε.
Η ελληνική μυθολογία μας μιλά για μια όμορφη πριγκίπισσα που ονομαζόταν Φυλλίς, και που ήταν θυγατέρα ενός βασιλιά της Θράκης. Αυτή ερωτεύτηκε τον γιο του Θησέα τον Δημοφώντα. Ο νέος αυτός βρέθηκε στα μέρη της καθώς επέστρεφε με το καράβι του από την Τροία και ο βασιλιάς του έδωσε ένα μέρος του βασιλείου του και την θυγατέρα του για γυναίκα.
Μετά από κάποιο διάστημα ο Δημοφών νοστάλγησε την πατρίδα του την Αθήνα τόσο πολύ που ζήτησε να πάει εκεί για λίγο διάστημα. Η Φυλλίς συμφώνησε αφού της υποσχέθηκε ότι θα γύριζε πίσω σύντομα και έτσι εκείνος μπήκε στο καράβι του και απέπλευσε. Η Φυλλίς έμεινε εγκαταλειμμένη περιμένοντας τον εκλεκτό της καρδιάς της, στον τόπο της τελετής του γάμου της. Η Φυλλίς περίμενε για χρόνια την επιστροφή του, αλλά τελικά πέθανε από μαρασμό.
Οι θεοί, από οίκτο, μεταμόρφωσαν την Φυλλίδα σε δέντρο, σε αμυγδαλιά, για να μπορεί να περιμένει για περισσότερα χρόνια τον αγαπημένο της Όταν ο περιπλανώμενος, γεμάτος τύψεις, Δημοφών επέστρεψε, βρήκε τη Φυλλίδα σαν ένα γυμνό δέντρο χωρίς φύλλα και άνθη. Απελπισμένος αγκάλιασε το δέντρο,η ψυχή της βασιλοπούλας ένιωσε χαρά μα δεν ξαναπήρε την ανθρώπινη μορφή της, όμως ξαφνικά πλημμύρισε από τρυφερά φύλλα και λουλούδια, δείχνοντας ότι η αγάπη δεν μπορεί να νικηθεί από το θάνατο.
Έτσι η ερωτευμένη γυναίκα δεν πέθανε αλλά έγινε το δέντρο, που έμελλε να γίνει σύμβολο της ελπίδας : η Αμυγδαλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.


ένα παθιασμένο τάνγκο.... είτε όταν να το χορεύεις είτε όταν να το παρακολουθείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.


θαύμα.....το καλοκαιράκι στα ελληνικά νησιά μας........
ναι είναι το δικό μας θαύμα!!!!!!!!!!!!:clapup:;)
και ειδικά όταν το φωτογραφίζουν τόσο μοναδικά.........!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
1)η παλια πολη της Ροδου:)

2)Το ηλιοβασίλεμα της Σαντορινης


τα αλλα 5 επιτρεψτε μου να τα κρατησω για τον εαυτό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.










ο τρούλος του Αγίου Παύλου στο Λονδίνο

ένα κατασκευαστικό θαύμα

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

star65

Νεοφερμένος

Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
θαύμα από εμένα θεωρείται ο υπεράνθρωπος που κρύβει μέσα του ο καθένας μας

η πορεία προς αυτόν είναι ο προσωπικός μας Γολγοθάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arte

Νεοφερμένος

Η Άρτεμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
θαυμα ειναι ο κολλητος μου, θαυμα ειναι το :MONAΞΙΑ ΜΟΥ ΟΛΑ των PIΞ ΛΑΞ...θαυμα ειναι o Robert Pattinson...θαυμα ειναι η πραγματικη αγαπη...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
το μουσείο Μπενάκη, στην Πειραιώς με τις καταπληκτικές εκθέσεις του.....


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios_shady

Νεοφερμένος

Ο stelios_shady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Η Μουσικη. Ειναι ο καλυτερος τροπος εκφρασης συναισθηματων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ina10039

Νεοφερμένος

Η ina τη περιμενεις? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νεάπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Θαύμα είναι η μουσική , ζωή & η αγάπη για εμένα ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top