Ενα καλώδιο ethernet = 2 καλώδια ethernet!!!

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στο σχολειο μου σημερα,στο εργαστήριο πληροφορικής, προσεξα κατι σαν spliter οπου το ενα καλοδιο γινονταν 2 .... Τι ακριβως ήταν αυτό; Τι επιπτώσεις έχει στην ταχύτητα...

Παραθετω και μερικες εικονες για να καταλάβεται τι ακριβως εννοω
Pic(9).jpgPic(7) (2).jpgPic(7) (1).jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Τι στην ευχή!!!!!!:confused: :confused: :confused:

Εχω ενα τέτοιο διακλαδωτή αλλά είναι για τηλεφωνικά βύσματα. Μήπως αυτός ο διακλαδωτής είναι σαν μίνι hubάκι;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
τι να πω ... και αυτο που εχω παρατηριση ειναι ετσι και κατεβαζει κατι ο διπλανος μου εγω σερνομαι :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Όπως τα λέει ο Βαλ είναι!:)
Ένα μίνι hub είναι!
Λογικό αν κατεβάζει κάτι ο διπλανός να σέρνεσαι εσύ καθώς η ταχύτητα μοιράζεται στους δύο υπολογιστές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Το γεγονός οτι όταν κατεβάζει ο διπλανός σου σέρνεσαι δεν νομίζω να έχει σχέση με την τοπολογία του δικτύου σας εκτώς και αν έχετε 25 MBits ιντερνετ, οποτε πρέπει να μου πείς σε ποιο σχολείο πάς για να βάλω μέσον να διοριστώ εκεί στο μέλλον. Η ειναι hubaki η απλώς κουτί και στο άσπρο καλώδιο που βγαίνει απο πίσω έχουν περάσει και του ενός και του αλλουνου καλωδίου τα transmit/recieve για να γλυτώσουν καλώδιο, και στο hub ξαναχωρίζουν. Αν ισχύει αυτό υπάρχει ένα αντίστοιχο κουτάκι πρίν το hub που ξαναχωρίζει τα 2 καλώδια, και άν ζητήσεις απο τον καθηγητή σου να στο δείξει θα το επιβεβαιώσεις (η θα σου πεί τι είναι ακριβώς αυτός γιατι το έχει ψάξει ήδη και το ξέρει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχα ... οταν των ρωτησα τι ειναι αυτος μου ειπε ιδεα δεν εχω απο δικτυα ... εγω του εμαθα οτι εχει ADSL (!) και οχι pstn οπως νομιζε ...

Παντως θελετε την επομενη φορα να σας πω τι ακριβως γραφει το κουτακι αυτο επανω; Απο τι θυμαμαι μονο κατι σχεδια ειχε επανω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχα ... οταν των ρωτησα τι ειναι αυτος μου ειπε ιδεα δεν εχω απο δικτυα ... εγω του εμαθα οτι εχει ADSL (!) και οχι pstn οπως νομιζε ...

Oh your God! Exposed σε ποιο σχολείο πηγαίνεις να δώσω συγχαρητήρια στο συνάδελφο;

Οι δικοί μου από την άλλη δεν μπορούν να κάνουν double click για να ανοίξουν ένα παράθυρο... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Οι δικοί μου από την άλλη δεν μπορούν να κάνουν double click για να ανοίξουν ένα παράθυρο...
Οι μαθητές η οι συναδελφοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Οι μαθητές η οι συναδελφοι;
Βασικά και οι δύο, αλλά μόνο για τους μαθητές με νοιάζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Oh your God! Exposed σε ποιο σχολείο πηγαίνεις να δώσω συγχαρητήρια στο συνάδελφο;

Οι δικοί μου από την άλλη δεν μπορούν να κάνουν double click για να ανοίξουν ένα παράθυρο... :mad:
Αν θελεις οντως να μαθεις στειλε μου PM :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Τωρα που πιασαμε κουβεντα για το εργαστηριο πληροφορικης..αν σας πω οτι εχουμε 14 pc και isdn 128kbps θα με πιστεψετε?Δεν μπορεις να ανοιξεις σελιδα!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Τωρα που πιασαμε κουβεντα για το εργαστηριο πληροφορικης..αν σας πω οτι εχουμε 14 pc και isdn 128kbps θα με πιστεψετε?Δεν μπορεις να ανοιξεις σελιδα!!:mad:
Εγώ 7 pc με 128 kbps....
200 τηλέφωνα έχω πάρει στη Σύρο (είναι το διοικητικό κέντρο) αλλά γιοκ...
Εμ βέβαια που να βρουν λεφτά για DSL στα σχολεία άμα τα τρώνε στις εξεταστικές επιτροπές και στα ρουσφέτια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top