Μπορούμε να διορθώσουμε τα προβλήματα του περιβάλλοντος - Ανακύκλωση

Vintage

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Vintage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
εγω ενα θα σας πω εκανα ανακυκλωση και τα πεταγα στους μπλε καδους αλλα μετα απο αυτο που ειδα δεν το ξαναεκανα!!μια μερα περασε ο σκουπιδιαρης και πηρε και τα σκουπιδια της ανακυκλωσης!!μα καλα για ****κες μας περνανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
ΠΟΛΥ χαίρομαι που βλέπω τέτοια ανταπόκριση.

Έχω ξανακούσει ιστορίες για τα σκουπιδιάρικα που παίρνουν ότι βρουν... Αλλά η ανακύκλωση, ειδικά για την Ελλάδα, είναι κάτι που θα χρειαστεί πολύ χρόνο για να γίνει συνήθεια. Κι όχι του σκουπιδιάρη, αλλά δική μας, του γείτονα, της συνείδησής μας... Μην τα παρατάτε παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγω ενα θα σας πω εκανα ανακυκλωση και τα πεταγα στους μπλε καδους αλλα μετα απο αυτο που ειδα δεν το ξαναεκανα!!μια μερα περασε ο σκουπιδιαρης και πηρε και τα σκουπιδια της ανακυκλωσης!!μα καλα για ****κες μας περνανε?

εμένα πάντως δε θα με σταμάταγε κάτι τέτοιο...
φυσικά και θα συνέχιζα και θα έκανα ένα τηλεφώνημα και καταγγελία
αν έβλεπα ότι είναι σύστημα και ότι συνεχώς τα παίρνει το κανονικό σκουπιδιάρικο, τότε θα το έφτανα μέχρι τα κανάλια

ήθελα να σε ρωτήσω όμως
είσαι σίγουρη ότι δεν τα πήρε το σκουπιδιάρικο γιατί κάποιοι χωρίς ενημέρωση είχαν ρίξει μέσα κανονικά σκουπίδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως τριγύρω στην περιοχή μου βλέπω συνέχεια φορτηγά για ανακυκλώσιμα κι αισθάνομαι ότι όντως πιάνει τόπο η προσπάθεια. Όσο για τα χαρτάκια κι εγώ δεν το γνώριζα κι αισθάνομαι ψιλοντροπιασμένη επειδή πετάω συνέχεια μικρά χαρτάκια, όπως αυτά από σερβιετάκια. Το κείμενο ήταν πολύ ενδιαφέρον, έμαθα ότι πολλά από αυτά που δεν θεωρούσα ότι ανακυκλώνονται ανακυκλώνονται κι αυτό είναι καλό.

Ανακύκλωση γυαλιού που μπορούμε να κάνουμε? Στην Γλασκώβη υπήρχε 2' από το σπίτι μου κάδος. Αθήνα δεν ξέρω. Και βέβαια, να μην ξεχνάμε να χαρίζουμε τα παλιά μας ρούχα, ο καλύτερος τρόπος να ανακυκλωθούν. Είτε μέσω γνωριμιών, είτε μέσω κάποιας εκκλησίας στην οποία έχουμε εμπιστοσύνη. Επίσης, έχει ξεκινήσει και στην Ελλάδα η λογική των charity shops, στα οποία αφήνεις ρούχα κι αντικείμενα που δεν χρειάζεσαι και τα παίρνει κάποιος σε πολύ καλή τιμή. Πολύ γνωστό είναι αυτό από το Καραβάνι Αλληλεγγύης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
η ανακυκλωση ειναι γνωστο οτι ειναι ενας μυθος:

https://query.nytimes.com/gst/fullpa...sec=&spon=&partner=permalink&exprod=permalink

https://ecoworld.com/features/2003/11/15/recycling-myths/

https://www.popularmechanics.com/science/earth/4290631.html

οχι οτι κανενας θα τα διαβασει και θα πειστει αλλα λεμε τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vintage

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Vintage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
εμένα πάντως δε θα με σταμάταγε κάτι τέτοιο...
φυσικά και θα συνέχιζα και θα έκανα ένα τηλεφώνημα και καταγγελία
αν έβλεπα ότι είναι σύστημα και ότι συνεχώς τα παίρνει το κανονικό σκουπιδιάρικο, τότε θα το έφτανα μέχρι τα κανάλια

ήθελα να σε ρωτήσω όμως
είσαι σίγουρη ότι δεν τα πήρε το σκουπιδιάρικο γιατί κάποιοι χωρίς ενημέρωση είχαν ρίξει μέσα κανονικά σκουπίδια?
οχι δεν νομιζω!γιατι προσεχουν εδω αλλα και παλι ηταν κλειστος ο σκουπιδοντενεκες και αυτοι δν κοιταξαν καθολου τα πηραν και τα πεταξαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
οχι δεν νομιζω!γιατι προσεχουν εδω αλλα και παλι ηταν κλειστος ο σκουπιδοντενεκες και αυτοι δν κοιταξαν καθολου τα πηραν και τα πεταξαν
έχω την αίσθηση ότι οι μπλε κάδοι της ανακύκλωσης είναι "κλειδωμένοι" και ρίχνουμε μέσα τα χαρτιά από ένα μικρό σχετικά άνοιγμα. Δεν νομίζω ότι ανοίγουν ώστε να πέσει το περιεχόμενό τους στο σκουπιδιάρικο με τον κλασσικό τρόπο που γίνεται με τους κανονικούς κάδους σκουπιδιών:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
έχω την αίσθηση ότι οι μπλε κάδοι της ανακύκλωσης είναι "κλειδωμένοι" και ρίχνουμε μέσα τα χαρτιά από ένα μικρό σχετικά άνοιγμα. Δεν νομίζω ότι ανοίγουν ώστε να πέσει το περιεχόμενό τους στο σκουπιδιάρικο με τον κλασσικό τρόπο που γίνεται με τους κανονικούς κάδους σκουπιδιών:hmm:

Όχι, αυτό ισχύει στους κίτρινους κάδους που υπήρχαν παλιάαααα....Αν θυμάμαι καλά κιόλας οι κίτρινοι κάδοι ήταν αποκλειστικά για ανακύκλωση χαρτιού (μπορεί να λέω και βλακείες βέβαια :P). Οι μπλε κάδοι ανοίγουν όπως οι υπόλοιποι κάδοι απλά εκεί πετάμε μόνο ό,τι έχουμε για ανακύκλωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
μάλλον στη Θεσσαλονίκη είναι διαφορετικά τα πράγματα απ'ό,τι στην Αθήνα:hmm:
εδώ δεν ανοίγουν, μάλιστα το άνοιγμά τους είναι αρκετά μικρό ώστε να μην χωράει σε καμία περίπτωση σακούλα σκουπιδιών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vintage

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Vintage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
δεν ξερω αν θα εμφανιστει η εικονα αλλα αυτο λεω
https://2gym-zefyr.att.sch.gr/recycle/photos/blue bin.jpg

οχι τους καδους που ειναι και βαζουν μεσα τα κουτακια και περνουν χρηματα :PPP
αυτα που υπαρχουν στις γειτονιες!!

(ωχ καταλαβα πολυ ανακηκλωνεται!!δεν ξερετε ουτε πως ειναι οι καδοι!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει μικρό άνοιγμα για να μην βάζουν άσχετα απορρίμματα. Το ιδιο ισχύει και για τους κάδους για αλουμίνιο και γυαλί και πλαστικό που έχω 1' απ το σπίτι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vintage

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Vintage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
α οκ τοτε με συγχωρητε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μάθατε για τον Ασωπό;
Πριν από 40 χρόνια, με ειδικό διάταγμα της χούντας, το ποτάμι έγινε αποδέκτης λυμάτων και μετατράπηκε σε χαβούζα επικίνδυνων τοξικών, που ρέουν σε επιφανειακά και υπόγεια νερά σκοτώνοντας κάθε είδος ζωής. Περισσότερες από 200 βιομηχανίες ενθαρρύνθηκαν από την πολιτεία να απορρίπτουν τόνους υγρών αποβλήτων στον ποταμό Οι αναιμικοί κρατικοί έλεγχοι και τα "αστεία" πρόστιμα μετάλλαξαν τον Ασωπό από υγρότοπο σε βιομηχανική χαβούζα που μολύνει, αργά αλλά σταθερά, τον υδροφόρο ορίζοντα της Αττικής αλλά και τα αγροτικά προϊόντα που παράγονται στην Θηβαϊκή γη αλλά διακινούνται σε όλη την ελληνική αγορά ...
Σήμερα, με την ανοχή της Πολιτείας και την ενοχή ορισμένων ανθρώπων, ο Ασωπός είναι ένας νεκρός ποταμός Η ρύπανση του Ασωπού δεν αποτελεί πια μόνο τοπικό περιβαλλοντικό ζήτημα των Οινοφύτων. Η ρύπανση απλώνεται σα δηλητήριο σε όλη την Αττική υποθηκεύοντας το μέλλον των παιδιών μας. Ήρθε ο καιρός για "ποταμό (αντι)δράσεων" στη συνεχιζόμενη αυθαιρεσία.

https://www.skai.gr/asopos/sign.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
https://www.e-tipos.com/newsitem?id=53548

Ελβετικό θαύμα στη Μαγνησία



Κυριακή, 28.09.08
Πρόκειται για ένα απομακρυσμένο ορεινό χωριό που κατάφερε μετά από συστηματική προσπάθεια, όχι μόνο να σταθεί όρθιο, αλλά να γίνει πρότυπο ανάπτυξης. Για τη μεγάλη ανατροπή που έρχεται από την Ανάβρα του νομού Μαγνησίας.
Στις δυτικές πλαγιές της Οθρυος, σε υψόμετρο 1.000 μέτρων και σε απόσταση 40 χιλιομέτρων από την κοντινότερη κωμόπολη (τον Αλμυρό), οι 700 κάτοικοι, όλοι τους κτηνοτρόφοι, απολαμβάνουν εισοδήματα από 30 έως 100 χιλιάδες ευρώ και μια ποιότητα ζωής που μπορεί να συγκριθεί μόνο με την πλούσια Ελβετία.
Εδώ ο κόσμος δεν φεύγει προς τα αστικά κέντρα, αλλά επιστρέφει στο χωριό του.
Με ποσοστό ανεργίας στο μηδέν και με μέσο όρο ηλικίας τα 40 έτη, ο πληθυσμός διπλασιάστηκε μέσα στα τελευταία 15 χρόνια.
Οι υποδομές του υποδειγματικές: Το αιολικό πάρκο, που δίνει έσοδα 100.000 ευρώ ετησίως στην κοινότητα, τα τρία υπερσύγχρονα κτηνοτροφικά πάρκα που στεγάζουν το χειμώνα (όταν η Ανάβρα αποκλείεται από τα χιόνια) 25.000 ζώα, το πρότυπο σφαγείο, που θυμίζει χειρουργείο, το διώροφο πάρκινγκ των 60 θέσεων, το γυμναστήριο με τα τελευταίας τεχνολογίας μηχανήματα, τα γήπεδα ποδοσφαίρου και μπάσκετ, το λαογραφικό μουσείο και φυσικά το περιβαλλοντικό-πολιτιστικό πάρκο, έκτασης 240 στρεμμάτων.
Η κοινωνική μέριμνα κατέχει πρώτιστη θέση: νηπιαγωγείο και δημοτικό του «κουτιού», αγροτικό ιατρείο (πάντοτε στελεχωμένο), δωρεάν στέγαση για τους δασκάλους και τους γιατρούς, «Βοήθεια στο σπίτι», σχεδιασμός για γηροκομείο, ακόμα και για πισίνα!
Πoιο είναι άραγε το μυστικό της επιτυχίας; Πώς μια μειονεκτική περιοχή κατάφερε το «θαύμα»;
Η μάχη με τη μιζέρια άρχισε τις αρχές της δεκαετίας του ʼ90, όταν τα ηνία της κοινότητας πήρε ο Δημήτρης Τσουκαλάς, ένας άνθρωπος που άφησε την Αθήνα για να γυρίσει στο χωριό του και να προσφέρει στη γενέτειρά του. Με ένα διάλειμμα 4 χρόνων, είναι από τότε κοινοτάρχης της Ανάβρας.
Η κατάσταση που συνάντησε ήταν απελπιστική. Τα γελάδια, οι χοίροι και τα πρόβατα κυκλοφορούσαν ελεύθερα στο χωριό. Στους χωματόδρομους. Δεν υπήρχε πουθενά άσφαλτος. Το χειμώνα περπατούσες μέσα στη λάσπη, το καλοκαίρι η σκόνη σε έπνιγε.
«Προτεραιότητά μας ήταν η κατασκευή κτηνοτροφικών πάρκων, για να μπει τέλος στην αναρχία που επικρατούσε. Με φως, νερό και σωστή δόμηση, σταβλίζουν τα ζώα τους το χειμώνα. Τους υπόλοιπους μήνες βόσκουν ελεύθερα στα βουνά. Αυτός είναι και ο λόγος που το κρέας τους φημίζεται για την ξεχωριστή γεύση του. Η κτηνοτροφία είναι η πηγή των εισοδημάτων στην Ανάβρα», λέει στο ΕΤ.Κ ο πρόεδρος της κοινότητας.
«Ισως εγώ είμαι ο πιο φτωχός του χωριού, αφού η σύνταξη που παίρνω από τη ΔΕΗ, όπου έφυγα με το βαθμό του επιθεωρητή, κυμαίνεται στα 2.500 ευρώ».
Βάσεις ανάπτυξης
Η πρόοδος συνεχίστηκε με την κατασκευή του σφαγείου βιολογικής γραμμής, το μοναδικό δημόσιο στην Ελλάδα, με πιστοποίηση από τη ΔΗΩ. Ετσι μπήκε τάξη και δημιουργήθηκε η βάση για την ανάπτυξη της βιοκτηνοτροφίας, με συνέπεια οι παραγωγοί να κερδίζουν σημαντικά ποσά από τις επιδοτήσεις της Ευρωπαϊκής Ενωσης, με χρήματα της οποίας έγιναν οι παραπάνω υποδομές.
Ξύπνιος, σχολαστικός και με όραμα ο πρόεδρος παρακολουθεί ανελλιπώς κάθε κοινοτικό πρόγραμμα και το εκμεταλλεύεται δεόντως. Το μεγαλύτερο επίτευγμά του, όπως λέει ο ίδιος, είναι ότι κατάφερε να αλλάξει τη νοοτροπία των συγχωριανών του. Στην αρχή έφεραν αντιρρήσεις στα σχέδιά του, αλλά με επιμονή και υπομονή τούς έπεισε.
Τώρα τους καλεί να δημιουργήσουν τυποποιητήρια για τα προϊόντα τους, ώστε να ολοκληρωθεί το φάσμα της βιολογικής παραγωγής.
Η Ανάβρα δεν βάσισε την ανάπτυξή της στο κράτος. Ηθελε έσοδα δικά της. Ετσι, πριν από τρία χρόνια ολοκλήρωσε το έργο του αιολικού πάρκου, με τις 20 ανεμογεννήτριες και ανάδοχο την ισπανική εταιρία Gamesa.
Εσοδα
Το ρεύμα το αγοράζει η ΔΕΗ, ενώ η κοινότητα για τη χρήση του χώρου, που της ανήκει, εισπράττει έως και 100.000 ευρώ το χρόνο.
Υπό δημοπράτηση βρίσκεται και η ανάπτυξη υδροηλεκτρικού εργοστασίου, από το νερό των πηγών της Ανάβρας. Από εκεί θα εισπράττονται άλλες 100.000 ευρώ.
Η επιστροφή στις ρίζες είναι μια σταθερή πολιτική για τον κ. Τσουκαλά. Για να ενισχυθεί κι άλλο ο πληθυσμός, έκανε επέκταση του οικισμού και δίνει οικόπεδα σε άστεγους δημότες στο ? της αντικειμενικής τους αξίας και με αποπληρωμή σε 5 δόσεις.
Μετανάστες σε... ορεινό παράδεισο
«Δεν μας λείπει τίποτα. Εγώ, παρόλο που γεννήθηκα στην Αθήνα, ήρθα στο χωριό των γονιών μου, μόλις γνώρισα εδώ, κατά τη διάρκεια των διακοπών, το σύζυγό μου τον Παναγιώτη. Κάναμε τρία παιδιά. Δουλεύουμε με τον άνδρα μου φροντίζοντας τα 100 γελάδια που έχουμε. Πηγαίνουμε γυμναστήριο, πίνουμε τα τσιπουράκια μας στις 5 ταβέρνες του χωριού και αν θέλουμε νυχτερινή ζωή πεταγόμαστε μέχρι τον Δομοκό ή τον Αλμυρό», λέει στον ΕΤ.Κ η Νίκη Μηλιώνη.
Οι ηλικιωμένοι αισθάνονται ασφάλεια με τη μόνιμη παρουσία της αγροτικής γιατρού. Η Ελένη Τριανταφύλλου δέχεται 8 με 9 άτομα καθημερινά στο ιατρείο. Πήγε στην Ανάβρα στις 5 Αυγούστου και για τους επόμενους 9 μήνες που θα μείνει εκεί νιώθει τυχερή που βρέθηκε σε ένα τόσο φιλικό περιβάλλον. Μάλιστα, δεν επιβαρύνεται από την τσέπη της, γιατί μένει σε διαμέρισμα που της παραχώρησε η κοινότητα (όπως και οι τρεις δάσκαλοι).
Ο Αποστόλης Καπέλος και ο Πολύζος Κανατούλης είναι δυο νέοι κτηνοτρόφοι. Παίκτες στην ποδοσφαιρική ομάδα του χωριού (Α.Ο. ΟΘΡΥΣ), κάθονται στο καφενείο και συζητούν πώς θα αντιμετωπίσουν τον ΔΟΜΟΚΟ, την ισχυρότερη ομάδα της περιοχής. Περηφανεύονται για την προαγωγή στην Αʼ Ερασιτεχνική, αλλά και για τα επιτεύγματα του χωριού τους. «Να πάτε να δείτε το περιβαλλοντικό πάρκο», μας λένε. Συναντάμε έναν παράδεισο. Αιωνόβια πλατάνια, σε μια διαδρομή πέντε χιλιομέτρων, με γεφύρια, παιδικές χαρές, πετρόκτιστη διακόσμηση και με τους λαγούς και τα ελάφια να ξεπετάγονται μέσα από τα ξέφωτα, με φόντο τον υδάτινο κόσμο του Ενιππέα (παραπόταμου του Πηνειού).\
Εδώ κρατάει ακόμα το έθιμο της δρυστέλας , όπου οι νοικοκυραίοι πλένουν ρούχα και χαλιά με τα ορμητικά νερά των πηγών. Μια περιφραγμένη έκταση, συνολικού εμβαδού 240 στρεμμάτων, που αποτελεί ταυτόχρονα και μουσείο παράδοσης. Αλλη μια ευκαιρία για να εισπράττει η κοινότητα έσοδα, καθώς πολλά σχολεία εκδηλώνουν ενδιαφέρον για επίσκεψη και αναμένεται να μπει συμβολικό εισιτήριο για τα έξοδα συντήρησής του.
Το πλέον μεγαλόπνοο σχέδιο, αυτή την περίοδο, είναι η επικείμενη εγκατάσταση συστήματος τηλεθέρμανσης. Με προϋπολογισμό 1.700.000 ευρώ (από ευρωπαϊκά κονδύλια) και με μελέτη από το ΤΕΙ Κοζάνης η Περιφέρεια έχει πει ήδη το «ναι».
Ενας κεντρικός λέβητας θα τοποθετηθεί στο πάνω μέρος του χωριού και από εκεί θα διοχετεύονται υπόγειοι αγωγοί από τους δρόμους της Ανάβρας με καυτό νερό. Το κάθε σπίτι θα συνδέεται με το σύστημα και θα έχει ολόκληρο το χειμώνα ζεστό νερό και θέρμανση, με μια ελάχιστη επιβάρυνση. Θα λειτουργεί με την καύση βιομάζας (κοπριές των ζώων, ξερά φύλλα, άχυρο κ.ά).



ΜΠΟΓΑΤΣΟΣ ΚΩΣΤΑΣ

Ελεύθερος Τύπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πράσινη αυτοδιαχείριση, μέσα παραγωγής που ανήκουν στην κοινότητα, ανεργία στο μηδέν...


Να τους κάψουμε το χωριό, τους παλιοαναρχικούς. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Όχι δεν μπορούμε. Έφαγα μια τσατίλα, σαν να έσπασε αυγό μες στο άδειο μου κρανίο σήμερα το απόγευμα που βαράω τόσο το πληκτρολόγιο που θα μου πεταχτεί κανα πλήκτρο στο μάτι καθώς γράφω.

Πήγαινα πολύ όμορφα (με το ένα μάτι κλειστό και μια μπλούζα με τον μίκυ) να βάλω για ανακύκλωση κάμποσα γυάλινα μπουκάλια σόδας και μια σακούλα τεράστια με πλαστικά μπουκάλια. Εκεί που αρχίζω και βάζω τα μπουκάλια ένα ένα στον κάδο για το γυαλί περνάει δίπλα μου ένας κύριος και πετάει μια πλαστική σακούλα στον κάδο των πλαστικών . Το προσπερνώ και συνεχίζω τα γυάλινα. Μετά πηγαίνοντας να πετάξω τα πλαστικά, είδα ότι είχε πετάξει κάτι χάρτινους φακέλους και ένα μισοφαγωμένο κρουασάν στον κάδο για το πλαστικό. Έπιασα μια απ τις σακούλες μου (την άδεια απ τα μπουκάλια) και τα πέταξα στα κανονικά απορρίμματα. Ενώ θα 'πρεπε να του βάλω το κρουασάν στο.. στόμα.Έστω.
Είμαστε τελείως ντουγάνια. Απ τη μία τρέχουμε σαν σκυλάκια να γίνουμε σαν τους φίλους μας τους Ευρωπαίους σε όλα τα θέματα που απλά δεν μπορούμ,ε απ τη μία μέρα στην άλλη να γίνουμε (εκπαίδευση) και από την άλλη σε όλα τα μικρά μα πολύ σημαντικά τα κάνουμε κ*λο. Ήμαρτον ρε φίλε! Δεν βλέπεις την ταμπέλα που είναι τεράστια και γράφει : Μην πετάτε κοινά απορρίμματα στους κάδους ανακύκλωσης; Θα σου 'πεφτε ο ποπός αν περπατούσες 3 μέτρα ως τον κανονικό κάδο;

Ευρωπαίοι θέλαμε να γίνουμε κι έχουμε γίνει... Ευρω- και το δεύτερο συνθετικό με ελαφρώς αλλαγμένη ορθογραφία αλλά ομόηχο.

Να κάτι που πρέπει να πάμε για ανακύκλωση (αν το βρούμε τόσο μικρό που είναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Ναι, μπορούμε αν μάθουμε να ζούμε πιο λιτά. Κατά τη γνώμη μου η προστασία του περιβάλλοντος δε θα έρθει ΜΟΝΟ από νέες εφευρέσεις που κι αυτές έχουν παρενέργειες (π.χ. η παραγωγή βιοκαυσίμων συμβάλλει στην αποδάσωση) αλλά από την αλλαγή στις καθημερινές μας συνήθειες (χρήση ΜΜΕ, όχι κλιματιστικά (όχι δηλαδή στις συνθήκες που μας αναγκάζουν να αγοράσουμε κλιματιστικό) κτλ.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peach

Νεοφερμένος

Ο peach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ως γνωστόν στη χώρα μας δεν έχουμε κάνει τίποτα (απολύτως αναλογικά και με τις χώρες της ευρωζώνης) όσον αφορά το θέμα της ανακύκλωσης..
Κάποτε το ειχα ψάξει ώστε να ανακυκλώνω μεταλλικά κουτάκια (από αναψυκτικά κλπ) αλλά η αλήθεια είναι ότι με είχε αποτρέψει ο τρόπος που έπρεπε να το κάνω (να τα πηγαίνω με το μετρό, μισή ώρα από το σπίτι μου και να κάθομαι να τα βάζω 1-1).
Τις τελευταίες μέρες όμως, κάποιος ευσυνείδητος επαγγελματίας, κοντά στο σπίτι μου έφερε ένα μπλε κάδο (από τους γνωστούς) τον οποίο βλέπω να γεμίζει με χαρτόνια. Φυσικά αυτός ο κάδος είναι στο δρόμο άρα σκέφτηκα να τον χρησιμοποιώ και εγώ για τα χαρτιά μου.
Όμως οσο και αν έψαξα στο ίντερνετ δεν βρήκα πουθενά σε τι μορφή πρέπει να ρίχνω τα απορρίμματα στον κάδο (με σακούλα, σε ειδική σακούλα, χωρίς σακούλα?). Επίσης πουθενά δεν αναφέρεται τι χαρτιά πρέπει να βάζω (πχ χαρτιά από έγγραφα, χάρτινες συσκευασίες τροφίμων, χαρτί.. τουαλέτας:P) κλπ
Το μόνο που έγραφα τα ελληνικά σαιτ είναι ότι στους μπλε κάδους βάζουμε τα πάντα που ανακυκλώνονται. Και αναρωτιέμαι είναι σοβαροί αυτοί που τα γράφουν ή είναι γελοίοι οι άνθρωποι του δήμου και πράγματι ισχύει κάτι τέτοιο;

Έχοντας εμπειρία ανακύκλωσης μόνο από τη Γερμανία, που εκεί δεν ψάχνεις τον κάδο ανακύκλωσης (μάλλον ψάχνεις σημείο που να μην έχει τέτοιο κάδο) και διαχωρίζουν οι άνθρωποι τα ανακυκλώσιμα υλικά, μου φαίνονται όλα περίεργα στην Αθήνα...

Όποιος μπορεί ας με διαφωτίσει
Ευχαριστώ!

Μια τελευταία απορία: τι γίνεται με τα χαρτιά που έχουν πάνω προσωπικά δεδομένα; τα πηγαίνουν για ανακύκλωση χωρίς πολλά πολλά ή θα βρεθώ και μπλεγμένος πουθενά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
τι ψαχνεις να βρεις και εσυ? σε μια τετοια χωρα που το μονο που ξερουν να κανουν ειναι να πετουν εξω απο το αυτοκινητο τα παντα... θες και ανακυκλωση?

εγω πραγματικα ντρεπομαι, παντα προσπαθουσα για το καλυτερο, αλλα αναρωτιεμαι μεσα σε τοσους πολλους εγω θα κανω τη διαφορα? υπαρχουν κ αλλοι που προσπαθουν?

εχω αναρωτηθει κ εγω, μεσα σε εναν καδο που ειναι για ολα τα ανακυκλωσιμα υλικα, θα κατσουν μετα να τα ξεχωρισουν? η πολυ απλα μας δουλευουν?

και κατι αλλο, ποσοι ειναι εκεινοι που πετανε και αλλα σκουπιδια μεσα εκει?

παρα πολλοι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για τα προσωπικα στιχια, μπορεις πολυ απλα να τα σκισεις... Δεν νομιζω να κατσει κανεις να ασχολιθει να μαζεψει καμια 10αρια κοματια χαρτι, μεσα στο χαος του καδου, για να συμπλιρωσει ενα πληρες εγγραφο...

Οσο για τον διαχωρισμο, σε ενα ντοκυμαντερ που ειχα δει, εδειχνε ενα εργοστασιο οπου περναγαν τα σκουπιδια χυμα και με διαφορες μεθοδους ξεχωριζανε τα μεταλικα και μετα τα χαρτια και στελνανε αυτα για ανακυκλωση. Οποτε γιατι να μην εφαρμοζετε και εδω καπια τετια τεχνολογια διαχωρισμου; Δεν ξερω αν συμβενει, αλλα δεν το βρησκω και απιθανο...

Εμενα με απογοητευει που ολοι παραπονιουνται για αυτο το ζητημα, αλλα στην τελικη κανεις δεν ανακυκλωνει, και στην τελικη στους -λιγους- καδους ανακυκλωσεις ηλεκτρικων συσκευων βρησκεις περισοτερα χαρτικα, πλαστικα και φαγητα παρα ηλεκτρικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top