Ζευγάρια ζητούν να υιοθετήσουν μέσω youtube

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Είμαι 38 ετών κι έχω ένα παιδί 16 μηνών
Δυστυχώς δεν έχω πλέον μητέρα, πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχω καμία βοήθεια από πουθενά.

Σε λίγους μήνες θα σχολάω στις 4 (είμαι προνομιούχα κι έχω ωράριο 8-4)
Ο κρατικός παιδικός σταθμός όμως... ΚΛΕΙΝΕΙ στις 4 παρά τέταρτο
Επί μία βδομάδα που το παιδί μου έκανε διάρροια λόγω γαστρεντερίτιδας, ο κρατικός παιδικός σταθμός ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΣΕ.
Ο Κρατικός παιδικός σταθμός ΚΛΕΙΝΕΙ ένα μήνα το καλοκαίρι, 15 μέρες τα χριστούγεννα, 10 μέρες το Πάσχα, σχολάνε νωρίτερα παραμονές 3ημέρου κλπ κλπ κλπ
Κι εγώ ΟΛΕΣ αυτές τις μέρες πρέπει προφανώς να το καταπιώ το ΥΓΙΕΣ παιδάκι μου

Δεν υπάρχει κράτος για να με βοηθήσει να μεγαλώσω το ΥΓΙΕΣ παιδί μου, έχετε σκεφτεί πόσο ΤΡΑΓΙΚΑ δύσκολο είναι να μεγαλώσεις ένα παιδί με ιδιαιτερότητες?
Δε δέχομαι κανέναν να επικρίνει/κατακρίνει κάποιον που δεν έχει την ψυχική δύναμη, το σθένος, την οικονομική δυνατότητα να μεγαλώσει ένα ιδιαίτερο παιδί

Και όσο και αν σας φανεί κακό αυτό που θα σας πω, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, για να καταλάβετε τι σημαίνει αυτό που σας λέω, θα πρέπει να αποκτήσετε το δικό σας (εύχομαι ΥΓΙΕΣ) παιδάκι
Δεν υπάρχει μέριμνα, δεν υπάρχει κράτος, δεν υπάρχει πρόνοια, δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ
ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Kαι μια ερωτηση : γιατι το 1-2 χρονια μας φαινεται τραγικη αναμονη ; 9μηνο θα θελε με γεννα. Αρα ο παραπανω χρονος αναμονης ειναι 3-15 μηνες.
τα 1-2 χρόνια είναι πάρα πολλά για το παιδί (ας αφήσω τους γονείς απ'έξω).
Η αγκαλιά, η αγάπη και η σωματική επαφή που θα στερηθεί το βρέφος μέχρι να γίνει 2 ετών (και παραπάνω για τα δεδομένα της Ελλάδας) αφήνουν σημάδια στον ψυχισμό του που πολύ συχνά είναι μη αναστρέψιμα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τόσο παράλογο είναι να θέλει κάποιος ένα υγιές νεογέννητο; Επειδή δηλαδή δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν δε πρέπει να έχουν περιθώριο επιλογών; Όσοι δηλαδή δεν έχουν το σθένος να μεγαλώσουν ένα παιδί με αναπηρία τα θέλουν όλα δικά τους;


Το παραλογο ειναι να αγαπαμε κατ' επιλογην...
Διοτι εαν θελουμε να δωσουμε αγαπη, να φροντισουμε ενα πλασμα, να το μεγαλωσουμε, δε θα περιμενουμε χρονια και χρονια, ωστε να επιλεξουμε ενα υγιες μωρο, αλλα καποιο παιδι που ηδη υπαρχει και εχει αναγκη απο ενα σπιτι.

Ναι ειναι δυσκολο να μεγαλωσει κανεις ενα παιδι με καποια αναπηρια, αλλα σημασια εχει τι ακριβως θελουμε....Θελουμε να φροντισουμε και να μεγαλωσουμε ενα παιδι, γιατι εχουμε περισσευμα αγαπης ή για να λεμε οτι γιναμε στη ζωη μας και γονεις μεταξυ πολλων/λιγων αλλων.

Οντως, ακομα και εγω ευχομαι μελλοντικα για ενα υγιες μωρο, αλλα σε περιπτωση που αυτο δεν καταστει δυνατο, μια αναπηρια, οποια και εαν ηταν αυτη, δε θα λειτουργουσε ανασταλτικα, εφοσον θα υιοθετουσα για τους σωστους λογους και οχι για τους λαθος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.


Το παραλογο ειναι να αγαπαμε κατ' επιλογην...
Διοτι εαν θελουμε να δωσουμε αγαπη, να φροντισουμε ενα πλασμα, να το μεγαλωσουμε, δε θα περιμενουμε χρονια και χρονια, ωστε να επιλεξουμε ενα υγιες μωρο, αλλα καποιο παιδι που ηδη υπαρχει και εχει αναγκη απο ενα σπιτι.

Ναι ειναι δυσκολο να μεγαλωσει κανεις ενα παιδι με καποια αναπηρια, αλλα σημασια εχει τι ακριβως θελουμε....Θελουμε να φροντισουμε και να μεγαλωσουμε ενα παιδι, γιατι εχουμε περισσευμα αγαπης ή για να λεμε οτι γιναμε στη ζωη μας και γονεις μεταξυ πολλων/λιγων αλλων.

Οντως, ακομα και εγω ευχομαι μελλοντικα για ενα υγιες μωρο, αλλα σε περιπτωση που αυτο δεν καταστει δυνατο, μια αναπηρια, οποια και εαν ηταν αυτη, δε θα λειτουργουσε ανασταλτικα, εφοσον θα υιοθετουσα για τους σωστους λογους και οχι για τους λαθος....

Καλώς ή κακώς η έννοια της αγάπης, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, είναι λίγο ή πολύ ιδιοτελής. Ναι μεν όλοι οι υποψήφιοι γονείς έχουν ένα απόθεμα αγάπης που θέλουν να διοχετεύσουν αλλά ταυτόχρονα και απολύτως φυσιολογικά κι ανθρώπινα αναμένουν μίαν ανταπόκριση. Να δουν το παιδί τους να μεγαλώνει, να προοδεύει, να διεκδικεί μία ζωή στον έξω κόσμο, να μπορεί μία μέρα να τους κοιτάξει στα μάτια και να τους πει σας αγαπώ. Το ζευγάρι κατά κάποιον τρόπο επενδύει στο ίδιο του το μέλλον μέσα από το παιδί του και δεν μπορώ να αποκαλέσω κάτι τέτοιο "λάθος λόγο" για να κάνει κανείς παιδιά.

Κι ερχόμαστε στα παιδιά με αναπηρία και ειδικά σε εκείνα που δε θα μπορέσουν ποτέ να εκπληρώσουν το όνειρο. Πόσο σθένος και αυταπάρνηση χρειάζεται κάποιος για να αναλάβει την ευθύνη ενός παιδιού που ποτέ δε θα μπορέσει να ζήσει φυσιολογικά; Σε τι μπορεί να ελπίζει; Μέχρι πότε θα τα βγάζει πέρα οικονομικά; Αν πάθει κάτι, τι θα απογίνει το παιδί; Βεβαιότατα υπάρχουν άνθρωποι αξιοθαύμαστοι που θυσιάζονται για να μεγαλώσουν τέτοια παιδιά. Τους σεβόμαστε και τους επικροτούμε αλλά αυτό δε σημαίνει ότι εμείς οι υπόλοιποι πρέπει να εμπλακούμε σε ενοχικά σύνδρομα για το γεγονός ότι ΔΕΝ έχουμε το σθένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
KE + Μελιω : συμφωνω με αυτα που λετε, απλά να σχολιασω οτι
1.το βιντεο ειναι αμερικανικο και οι ΗΠΑ εχουν μια χαρα μεριμνα,
2. πολλα κρατη εχουν μεριμνα ας μην αναγουμε την σκεψη μας σε ολο το τοπικ, με βαση τα δεδομενα της χωρας μας ,
3. δε κακολογω οποιονδηποτε που θελει υγιες παιδι, αλοιμονο. Απλά δεν μου αρεσει που καποιοι απο αυτους αυτοπαρουσιαζονται ως εναρετοι ανιδιοτελεις μεγαλοκαρδοι γονεις...αλλά δεν διαλεγουν (οι λευκοι εδω) ενα αφρικανακι, ενα κινεζακι, ενα παιδακι με καποια εστω μικρη αναπηρια...

Κι ερχόμαστε στα παιδιά με αναπηρία και ειδικά σε εκείνα που δε θα μπορέσουν ποτέ να εκπληρώσουν το όνειρο. Πόσο σθένος και αυταπάρνηση χρειάζεται κάποιος για να αναλάβει την ευθύνη ενός παιδιού που ποτέ δε θα μπορέσει να ζήσει φυσιολογικά; Σε τι μπορεί να ελπίζει;
Οπως ειπα και πριν, υπαρχουν ατομα που θελουν να δειχνουν οτι η αγαπη τους ειναι τοσο μεγαλη και ειναι τοσο καλοι σουπερ στοργικοι ανθρωποι, που τα δεχονται αυτα. Ομως στην πραξη δε το κανουν. Υπαρχουν βεβαια και άλλοι, που εχουν οντως την ψυχη και τη δυναμη να το κανουν, και τους γεμιζει και μονο το γεγονος οτι κανουν καλο στα παιδακια. Συνηθως αυτοι ομως δεν αυτοπροβαλλονται..
Οσο για το οικονομικο : δεν διαλεγεις να υοθετησεις παιδι (και ειδικα προβληματικο) αν δεν εχεις καποια σχετικη ανεση (ή αν δεν εισαι σε χωρα που εχει καλη κρατικη προνοια).

Και κανείς βεβαια δε λεει να "εμπλακουμε σε ενοχικα συνδρομα" επειδη δεν εχουμε ολοι το σθενος κλπ,κλπ. Προσωπικα κατεκρινα εκεινους που το παιζουν πιο φιλανθρωποι απο οσο πραγματικα ειναι, για να το πω απλοικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Προσωπικα κατεκρινα εκεινους που το παιζουν πιο φιλανθρωποι απο οσο πραγματικα ειναι, για να το πω απλοικα.

Νομίζω ότι τώρα προσεγγίζω καλύτερα αυτό που θέλεις να πεις. Σκέψου αυτό. Μία διαφήμιση δεν είναι ουσιαστικά μία περιαυτολογία; Δεν προσπαθεί ο διαφημιστής να κάνει το προϊόν να φαίνεται καλύτερο από ό,τι είναι στην πραγματικότητα; Όμως δεν κοιτάς με δυσπιστία τα διαφημιζόμενα προϊόντα γιατί καλώς ή κακώς η διαφήμιση είναι μία πάγια τακτική. Τέτοια κατάληξη νομίζω ότι θα έχουν και τα βιντεάκια των υποψήφιων γονέων στο youtube. Από ένα σημείο και μετά οι περισσότεροι θα πράττουν έτσι, οπότε δε θα μας ξενίζει. Παραλλήλισε τα υπάρχοντα βίντεο με τις πρώτες διαφημίσεις. Κάποιος έπρεπε να κάνει την αρχή!

Επιπλέον, η εντύπωση που έχω σχηματίσει από τις αμερικάνικες σειρές είναι ότι οι υποψήφιοι γονείς φτιάχνουν ένα προφίλ και ενθαρρύνονται να παραθέσουν φωτογραφίες ευτυχισμένης οικογενειακής ζωής (και μάλιστα φωτογραφίες των ίδιων με παιδιά συγγενών τους ή φίλων τους). Δεν πρέπει λοιπόν να φαίνεται παράξενο στο μέσο αμερικανό, ένα ζευγάρι να θέλει να προωθήσει το προφίλ του ΚΑΙ με τη μορφή βίντεο στο ίντερνετ και όχι μόνο (οι περισσότεροι θα δεις ότι έχουν και αντίστοιχη ιστοσελίδα μιας και φαίνεται να είναι το κάτι παραπάνω που μπορείς να κάνεις μετά τις αγγελίες).

Τέλος να πω ότι βιντεάκια σαν αυτό που παρέθεσε η Νεράιδα στο αρχικό ποστ και μένα μου φαίνονται "κάπως". Όμως στο βίντεο που παρέθεσα εγώ οι άνθρωποι κάνουν κάτι περισσότερο από απλή παράθεση γλυκανάλατων φωτογραφιών με πιασάδικη μουσική στο background. Προσωπικά μου φάνηκε πολύ όμορφο, εσένα αυτού του είδους το βίντεο δε σε κάνει λιγότερο καχύποπτο ως προς τα κίνητρα και το ήθος τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top