Πιστεύετε στη Δευτέρα Παρουσία;

Πιστεύετε στη δευτέρα παρουσία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 134)
  • Ναι

    Ψήφοι: 54 40.3%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 59.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.7%

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ιδιαίτερα στις μέρες μας συνηθίζεται να λέγεται στην Ελλάδα: «νόμους έχουμε, αλλά…», και μπορεί να συμπληρώσει κανείς: «…δεν έχουμε πίστη, ούτε ως κόκκο σιναπιού». Δεν υπάρχει πίστη,
-[FONT=&quot] [/FONT]του πολίτη προς την πολιτεία (και τανάπαλιν)
-[FONT=&quot] [/FONT]του πολίτη προς τους πολιτικούς,
-[FONT=&quot] [/FONT]του νομοθέτη, προς τους δικαστές,
-[FONT=&quot] [/FONT]του δικαστή προς τον εκτελεστή
-[FONT=&quot] [/FONT] όλων, προς το θησαυροφύλακα( «τσάρο», τον αποκαλούν!)
-[FONT=&quot] [/FONT]των «πιστών» προς τους ταγούς τους
-[FONT=&quot] [/FONT]των γονιών προς τα παιδιά τους(και τανάπαλιν!)
-[FONT=&quot] [/FONT]των φύλων, προς τη φύση τους
-[FONT=&quot] [/FONT]των φύλων, μεταξύ τους,
-[FONT=&quot] [/FONT]του γείτονα προς τον γείτονα,
-[FONT=&quot] [/FONT]του αδελφού προς τους αδελφούς του,
-[FONT=&quot] [/FONT]του καταναλωτή προς τους εμπόρους,
-[FONT=&quot] [/FONT]των εμπόρων μεταξύ τους (αν όχι και προς τους εαυτούς τους!),
-[FONT=&quot] [/FONT]του εαυτού μας προς …τον «έτερο εαυτό» μας!
Όμως, όπως έγραφε και σχετικά πρόσφατα, ο Ρόμπερτ Μέρτον: «…οι περισσότερες κοινωνικές εκδηλώσεις απαιτούν ανεπιφύλακτη πίστη…»( προφανώς, «για να λειτουργήσουν»). Οπότε είναι να θυμάται κανείς Εκείνον που λέει: « Πλην ο υιός του ανθρώπου όταν έλθει, άραγε θα βρει την πίστη επί της γης;»…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
https://www.egolpio.com/SCIENCE&FAITH/H_EPISTHMH_MPROSTA_STH_STAVRWSH_&_ANASTASH.htm



"Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ"
ΥΠΟ μπλα μπλα, ΚΑΘΗΓΗΤΟΥ ΤΗΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΑΣ Α.Π.Θ.



Εχμ, ποιός είναι καλύτερος να δώσει αυτήν τη διάλεξη,
από έναν καθηγητή της Αναισθησιολογίας; :P




---------------------------------------




alt+tab?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve74

Νεοφερμένος

Ο steve74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Διαβασα αρκετα απο τα παραπανω μνμτ εχουν πολυ ενδιαφερον ολα αυτα που λεγονται καποιος εγραψε οτι δεν θα μπορουσαν να αναστηθουν ολοι οσοι εχουν περασει απο την γη με καποιους υπολογισμους οι επιστημονες θεωρουν οτι οι ανθρωποι που εχουν ζησει ειναι περιπου 20δις η γη μπορει εφοσον διανεμηθουν σωστα και παραγει ολα οσα μπορει να προσφερει οσα χρειαζονται ολοι και να ζουν ικανοποιητικα. ειπε καποιος οτι η γη θα καταστραφει, στην Αγια Γραφη λεει ΗΣΑΙΑΣ 45 18 Αυτός ο αληθινός Θεός, ο Πλάστης της γης και ο Κατασκευαστής της, Αυτός που τη στερέωσε, που δεν τη δημιούργησε μάταια, αλλά την έπλασε για να κατοικείται! Πραγματικα ο Θεοςεπιφυλασει ενα υπεροχο μελλον για ολους ας καταφερουμε να το απολαυσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κατά δε την υπόσχεσιν αυτού νέους ουρανούς και νέαν γην προσμένομεν, εν οις δικαιοσύνη κατοικεί. (Πέτρου β' γ'13).

Παραθέτω ένα μόνο εδάφιο για να μην κουράσω.

Η γη τελειώνει, δεν έχει πια ψωμιά, την έδωσε ο Θεός παράδεισο και την κάναμε εμείς οι άνθρωποι κόλαση.
Οι ίδιοι οι επιστήμονες το λένε και ο Λόγος του Θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ Γέροντα Παϊσίου (Μοναχού Αγίου Όρους)
Γέροντα, σ’ αυτά τα δύσκολα χρόνια θα επέμβη ο Χριστός;
Ναι. Εδώ βλέπεις, σε έναν αδικημένο που έχει καλή διάθεση, επειδή δικαιούται την θεία βοήθεια, παρουσιάζονται πολλές φορές οι Αγιοι, η Παναγία, ο Χριστός, για να τον σώσουν πόσο μάλλον τώρα που θα βρίσκεται σε τόσο δύσκολη κατάσταση ο καημένος ο κόσμος. Τώρα μια μπόρα θα είναι, μια μικρή κατοχή του αντίχριστου σατανά. Θα φαει μετά μια σφαλιάρα από τον Χριστό, θα συγκλονισθούν όλα τα έθνη και θα έρθει η γαλήνη στον κόσμο για πολλά χρόνια. Αυτήν την φορά θα δώση ο Χριστός μια ευκαιρία, για να σωθή το πλάσμα Του, θα αφήση το πλάσμα του ο Χριστός; Θα παρουσιασθή στο αδιέξοδο των ανθρώπων, για να τους σώση από τα χέρια του Αντίχριστου. Θα επιστρέψουν στο Χριστό και θα έρθη μια πνευματική γαλήνη σε όλην την οικουμένη για πολλά χρόνια. Μερικοί συνδυάζουν με αυτήν την επέμβαση του Χριστού την Δευτέρα Παρουσία. Εγώ δεν μπορώ να το πω. Ο λογισμός μου λεει ότι δεν θα είναι η Δευτέρα Παρουσία του Χριστού, όταν έρθει ως Κριτής, αλλά μια επέμβαση του Χριστού, γιατί είναι τόσα γεγονότα που δεν έχουν γίνει ακόμη. Θα επέμβη ο Χριστός, θα δώση μια σφαλιάρα σε όλο αυτό το σύστημα, θα πατάξη όλο το κακό και θα το βγάλη σε καλό τελικά. Θα γεμίσουν οι δρόμοι προσκυνητάρια. Εξω τα λεωφορεία θα έχουν εικόνες. Θα πιστέψουν όλοι οι άνθρωποι. Θα σε τραβάν, για να τους πεις για το Χριστό! Ετσι θα κηρυχθή το Ευαγγέλιο σε ολόκληρη την οικουμένη και τότε ο Χριστός θα έρθη ως Κριτής να κρίνη τον κόσμο. Αλλο Κρίση, άλλο μια επέμβαση του Χριστού, για να βοηθήση το πλάσμα Του
https://www2.cytanet.com.cy/gogreek/paisios.htm - 93k

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Διαβασα αρκετα απο τα παραπανω μνμτ εχουν πολυ ενδιαφερον ολα αυτα που λεγονται καποιος εγραψε οτι δεν θα μπορουσαν να αναστηθουν ολοι οσοι εχουν περασει απο την γη με καποιους υπολογισμους οι επιστημονες θεωρουν οτι οι ανθρωποι που εχουν ζησει ειναι περιπου 20δις η γη μπορει εφοσον διανεμηθουν σωστα και παραγει ολα οσα μπορει να προσφερει οσα χρειαζονται ολοι και να ζουν ικανοποιητικα. ειπε καποιος οτι η γη θα καταστραφει, στην Αγια Γραφη λεει ΗΣΑΙΑΣ 45 18 Αυτός ο αληθινός Θεός, ο Πλάστης της γης και ο Κατασκευαστής της, Αυτός που τη στερέωσε, που δεν τη δημιούργησε μάταια, αλλά την έπλασε για να κατοικείται! Πραγματικα ο Θεοςεπιφυλασει ενα υπεροχο μελλον για ολους ας καταφερουμε να το απολαυσουμε

Θα ξεκινήσω λέγοντας αμήν, σε αυτό που καταλήγεις. Αμήν και πότε!

Σε ό,τι αφορά τώρα το πόσοι άνθρωποι έχουν ζήσει σε αυτόν τον πλανήτη, παραθέτω τον σύνδεσμο αυτόν, https://en.wikipedia.org/wiki/World_population και αυτόν https://www.prb.org/Articles/2002/HowManyPeopleHaveEverLivedonEarth.aspx. Οι πιο πιθανές εκτιμήσεις κυμαίνονται ανάμεσα στα 90 με 110 δις ανθρώπων αναφέρεται στη Wikipedia, ενώ στο site του Population Reference Bureau, λέει πως το έτος 2002 που πραγματοποιήθηκε αυτή η θεωρητική καταμέτρηση ζούσε ήδη το 5,8% των συνολικών 106 δις που υπολόγισαν. (Ο σημερινός πληθυσμός της γης ανέρχεται σε 6,8 δις περίπου)

Δεν ξέρω αν η Γη μας μπορεί να συντηρήσει τόσα δισεκατομμύρια πληθυσμού και ίσως ούτε έχει και τόση σημασία. Άλλωστε, "τα αδύνατα παρά ανθρώποις, δυνατά παρά τω Θεώ εστί". Απλά επειδή ανέφερες το νούμερο 20 δις και μου φάνηκε μικρό, είπα να το ψάξω και ενημερώνω σχετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Χθες έγραψα λίγο βιαστικά, σήμερα θα μου επιτρέψετε να γράψω σύμφωνα με αυτά που ξέρω χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις και ελπίζοντας να μείνουμε στο καλό κλίμα, ειδικά για τα μηνύματα των αγαπητών Νωεύς, Steve74, Swaps, Value που παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, και μου είναι ιδιαίτερα συμπαθείς.

Πρώτα-πρώτα υπάρχουν πολλά κείμενα από καλούς χριστιανούς, αλλά θα μείνω στα ιερά κείμενα της Αγίας Γραφής, που είναι η βάση της χριστιανικής πίστης, και θα μου επιτρέψετε να θεωρήσω τα υπόλοιπα σαν απλές γνώμες κάποιων ευσεβών ανθρώπων, γιατί αν διαφωνεί κάτι με τον Λόγο του Θεού θα το πάρω σαν μία απλώς γνώμη.

Λέει λοιπόν ο Ιησούς Χριστός στο κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο κδ' 40-41:

"40 Τότε δύο θέλουσιν είσθαι εν τω αγρώ· ο εις παραλαμβάνεται και ο εις αφίνεται·
41 δύο γυναίκες θέλουσιν αλέθει εν τω μύλω, μία παραλαμβάνεται και μία αφίνεται
".

Μιλάει λοιπόν για κάποια αρπαγή, όπως έγραψε κάπου και ο Aipal.

Το ίδιο λέει στο κατά Λουκάν, ιζ' 34:

"34 Σας λέγω, Εν τη νυκτί εκείνη θέλουσιν είσθαι δύο επί μιας κλίνης, ο εις παραλαμβάνεται και ο άλλος αφίνεται·
35 δύο γυναίκες θέλουσιν αλέθει ομού, η μία παραλαμβάνεται και η άλλη αφίνεται·
36 δύο θέλουσιν είσθαι εν τω αγρώ, ο εις παραλαμβάνεται και ο άλλος αφίνεται.
37 Και αποκριθέντες λέγουσι προς αυτόν· Που, Κύριε; Ο δε είπε προς αυτούς· Όπου είναι το σώμα, εκεί θέλουσι συναχθή οι αετοί.[FONT=&quot]"[/FONT]​

Στην προς Αʼ Θεσσαλονικείς επιστολή ο απόστολος Παύλος γράφει δʼ 17:

«έπειτα ημείς οι ζώντες όσοι απομένομεν θέλομεν αρπαχθή μετ' αυτών εν νεφέλαις εις απάντησιν του Κυρίου εις τον αέρα, και ούτω θέλομεν είσθαι πάντοτε μετά του Κυρίου.»

Αυτό δεν είναι ακόμα η δεύτερη έλευση αλλά μιλάει για κάποια αρπαγή των πιστών, εξάλλου στην Αποκάλυψη όταν πηγαίνει στα εσχατολογικά δεν αναφέρει καθόλου για εκκλησία αλλά για κάποιους που θα αντισταθούν στον αντίχριστο. Οι πιστοί θα έχουν αρπαχθεί στον αέρα για να γλυτώσουν την στιγνή δικτατορία που θα επιβάλλει ο αντίχριστος.

Ο απόστολος Παύλος στην προς Κορινθίους Επιστολή Αʼ γράφει στο κεφ. ιε 49-53:

«49 και καθώς εφορέσαμεν την εικόνα του χοϊκού, θέλομεν φορέσει και την εικόνα του επουρανίου.
50 Τούτο δε λέγω, αδελφοί, ότι σαρξ και αίμα βασιλείαν Θεού δεν δύνανται να κληρονομήσωσιν, ουδέ η φθορά κληρονομεί την αφθαρσίαν.
51 Ιδού, μυστήριον λέγω προς εσάς· πάντες μεν δεν θέλομεν κοιμηθή, πάντες όμως θέλομεν μεταμορφωθή,
52 εν μιά στιγμή, εν ριπή οφθαλμού, εν τη εσχάτη σάλπιγγι· διότι θέλει σαλπίσει, και οι νεκροί θέλουσιν αναστηθή άφθαρτοι, και ημείς θέλομεν μεταμορφωθή.
53 Διότι πρέπει το φθαρτόν τούτο να ενδυθή αφθαρσίαν, και το θνητόν τούτο να ενδυθή αθανασίαν».

(Το θέλομεν σημαίνει «θα» στην καθαρεύουσα γλώσσα για να μην ξαναδημιουργηθεί παρεξήγηση.)

Ο απόστολος Παύλος ακόμα στην Βʼ Θεσσαλονικείς γράφει β κεφ. 3-12:

«3 Ας μη σας εξαπατήση τις κατ' ουδένα τρόπον· διότι δεν θέλει ελθεί η ημέρα εκείνη, εάν δεν έλθη πρώτον η αποστασία και αποκαλυφθή ο άνθρωπος της αμαρτίας, ο υιός της απωλείας,
4 ο αντικείμενος και υπεραιρόμενος εναντίον εις πάντα λεγόμενον Θεόν ή σέβασμα, ώστε να καθήση εις τον ναόν του Θεού ως Θεός, αποδεικνύων εαυτόν ότι είναι Θεός.
5 Δεν ενθυμείσθε ότι ενώ ήμην έτι παρ' υμίν σας έλεγον ταύτα;
6 Και τώρα γνωρίζετε εκείνο, το οποίον κωλύει αυτόν, ώστε να αποκαλυφθή εν τω εαυτού καιρώ·
7 διότι το μυστήριον της ανομίας ήδη ενεργείται, μόνον έως να εκβληθή εκ μέσου ο κωλύων τώρα·
8 και τότε θέλει αποκαλυφθή ο άνομος, τον οποίον ο Κύριος θέλει απολέσει με το πνεύμα του στόματος αυτού και θέλει εξαφανίσει με την επιφάνειαν της παρουσίας αυτού·
9 όστις θέλει ελθεί κατ' ενέργειαν του Σατανά εν πάση δυνάμει και σημείοις και τέρασι ψεύδους
10 και εν πάση απάτη της αδικίας μεταξύ των απολλυμένων, διότι δεν εδέχθησαν την αγάπην της αληθείας διά να σωθώσι·
11 και διά τούτο θέλει πέμψει επ' αυτούς ο Θεός ενέργειαν πλάνης, ώστε να πιστεύσωσιν εις το ψεύδος,
12 διά να κατακριθώσι πάντες οι μη πιστεύσαντες εις την αλήθειαν, αλλ' ευαρεστηθέντες εις την αδικίαν.»

Ο κωλύων είναι οι πιστοί και η εκκλησία όπως ερμηνεύεται από πολλούς ερμηνευτές. Μετά θα έρθει ο αντίχριστος για 7 έτη και θα φέρει τέτοια θλίψη που δεν έχει γίνει ποτέ μέχρι σήμερα, και αναφέρεται εκτός από την Αποκάλυψη, στον προφ. Δανιήλ (δεν θέλω να κουράσω με παραπομπές κι από εκεί), στον Ζαχαρία και σε άλλους προφήτες.

Μετά θα έρθει ο Χριστός στην δεύτερη παρουσία Του (Αποκάλυψη ιθʼ 19) και θα νικήσει τον αντίχριστο, θα τον ρίξει στην κάμινο πυρός αιώνια, θα φυλακίσει τον διάβολο για χίλια έτη και θα έρθει με τους αγίους Του στην γη και να κυβερνήσει για 1.000 έτη, θα υπάρξει ειρήνη, δεν θα υπάρχουν αρρώστιες ,θα γαληνέψουν τα πάντα, το παιδί «θα παίζει με το λιοντάρι και δεν θα το βλάπτει» όπως λέει η Αγία Γραφή, και θα δοθεί κάθε απάντηση στα ερωτήματα γιατί να υπάρχουν αδικίες, θλίψεις, η απάντηση είναι ότι όλα αυτά είναι αποτέλεσμα της αμαρτίας, της κακίας των ανθρώπων και η απομάκρυνση από τον Θεό.

Μετά τα χίλια αυτά έτη, θα λυθεί ο διάβολος και θα ξανααρχίσει η αμαρτία και θα τους συνάξει και :
«7 Και όταν πληρωθώσι τα χίλια έτη, θέλει λυθή ο Σατανάς εκ της φυλακής αυτού,
8 και θέλει εξέλθει, διά να πλανήση τα έθνη τα εις τας τέσσαρας γωνίας της γης, τον Γωγ και τον Μαγώγ, διά να συνάξη αυτούς εις πόλεμον, των οποίων ο αριθμός είναι ως η άμμος της θαλάσσης.
9 Και ανέβησαν επί το πλάτος της γης και περιεκύκλωσαν το στρατόπεδον των αγίων και την πόλιν την ηγαπημένην· και κατέβη πυρ από του Θεού εκ του ουρανού και κατέφαγεν αυτούς·
10 και ο διάβολος ο πλανών αυτούς ερρίφθη εις την λίμνην του πυρός και του θείου, όπου είναι το θηρίον και ο ψευδοπροφήτης, και θέλουσι βασανίζεσθαι ημέραν και νύκτα εις τους αιώνας των αιώνων.» (Αποκάλυψη κʼ 7-10)
Μετά από αυτά, Αποκάλυψη κεφάλαιο κα:
«Και είδον ουρανόν νέον και γην νέαν· διότι ο πρώτος ουρανός και η πρώτη γη παρήλθε, και η θάλασσα δεν υπάρχει πλέον.
2 Και εγώ ο Ιωάννης είδον την πόλιν την αγίαν, την νέαν Ιερουσαλήμ καταβαίνουσαν από του Θεού εκ του ουρανού, ητοιμασμένην ως νύμφην κεκοσμημένην διά τον άνδρα αυτής.
3 Και ήκουσα φωνήν μεγάλην εκ του ουρανού, λέγουσαν· Ιδού, η σκηνή του Θεού μετά των ανθρώπων, και θέλει σκηνώσει μετ' αυτών, και αυτοί θέλουσιν είσθαι λαοί αυτού, και αυτός ο Θεός θέλει είσθαι μετ' αυτών Θεός αυτών·
4 και θέλει εξαλείψει ο Θεός παν δάκρυον από των οφθαλμών αυτών, και ο θάνατος δεν θέλει υπάρχει πλέον, ούτε πένθος ούτε κραυγή ούτε πόνος δεν θέλουσιν υπάρχει πλέον· διότι τα πρώτα παρήλθον.
5 Και είπεν ο καθήμενος επί του θρόνου· Ιδού, κάμνω νέα τα πάντα. Και λέγει προς εμέ· Γράψον, διότι ούτοι οι λόγοι είναι αληθινοί και πιστοί.
6 Και είπε προς εμέ· Ετελέσθη. Εγώ είμαι το Α και το Ω, η αρχή και το τέλος. Εγώ θέλω δώσει εις τον διψώντα εκ της πηγής του ύδατος της ζωής δωρεάν
νέους ουρανούς και νέα γη προσμένομεν όπως λέει ο απ. Πέτρος.


Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, ελπίζω να γίνει συζήτηση καλού κλίματος και επιπέδου χωρίς ειρωνίες και χλευασμούς, με σεβασμό προς την γνώμη του άλλου, και αν κούρασα, ξέρετε ότι δεν το έχω ξανακάνει άλλη φορά, απλώς θέλησα να απαντήσω με ένα μήνυμα σε όσα γράφτηκαν μέχρι τώρα, με τις ελάχιστες γνώσεις γνώσεις μου χωρίς να είμαι κάνένας δάσκαλος

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, ελπίζω να γίνει συζήτηση καλού κλίματος και επιπέδου χωρίς ειρωνίες και χλευασμούς, με σεβασμό προς την γνώμη του άλλου, και αν κούρασα, ξέρετε ότι δεν το έχω ξανακάνει άλλη φορά, απλώς θέλησα να απαντήσω με ένα μήνυμα σε όσα γράφτηκαν μέχρι τώρα, με τις ελάχιστες γνώσεις γνώσεις μου χωρίς να είμαι κάνένας δάσκαλος

Mην το πάρεις αρνητικά αλλά γιατί ενώ στην πρώτη παρουσία ο Χριστός ήρθε με ειρηνικές διαθέσεις και τα διάφορα περί αγάπης στην αποκάλυψη έρχεται με το ξίφος των οιωνών και απειλεί να πάρει κεφάλια σαν εκδικητής;

Χωρίς να το έχω ψάξει, νομίζω ότι η Δευτέρα Παρουσία αποτελεί κυρίως περιεχόμενο του ανίερου κειμένου το οποίο ονομάζεται Αποκάλυψη του οποίου η εκκλησία υποστηρίζει την βαθιά σχέση με τον ορθόδοξο χριστιανισμό. Μέσα σε όλες αυτές τις εσχατολογικές ανοησίες που καλλιεργούν το φόβο μόνο φονταμενταλισμό διακρίνω...

Τεσπα, δεν εννοώ ότι ο χριστιανισμός είναι απαραίτητο να αποκηρύξει την Δευτέρα Παρουσία σαν προφητεία αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να έχει αυτή τη μορφή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Με δύο λόγια να σου πω, ήρθε στον κόσμο σαν Σωτήρας, δίνει την ευκαιρία να αλλάξει ο άνθρωπος, να μετανοήσει και να κάνει έργα αγαθά.
Κάποτε όμως θα υπάρξει και κρίση για τους άδικους και αμετανόητους.
Δεν μπορεί δηλαδή, ο παιδεραστής, ο εγκληματίας, ο βασανιστής να έχει καλό τέλος, κάποτε θα πρέπει να πληρώσει.
Τώρα έχει την ευκαιρία να μετανοήσει, κάποτε όμως θα έρθει και η ώρα της δίκαιης κρίσης αν μείνει αμετανόητος.
Και είμαι σίγουρος ότι ο Θεός είναι πιο δίκαιος από εμάς, και δεν θα αδικήσει κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ντρου

Νεοφερμένος

Η Ντρου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Λαθος αν πιστευεις οτι δεν υπαρχει θεος τι ειναι εκεινο που σε εκανε να νιωθεις ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Με δύο λόγια να σου πω, ήρθε στον κόσμο σαν Σωτήρας, δίνει την ευκαιρία να αλλάξει ο άνθρωπος, να μετανοήσει και να κάνει έργα αγαθά.
Κάποτε όμως θα υπάρξει και κρίση για τους άδικους και αμετανόητους.
Δεν μπορεί δηλαδή, ο παιδεραστής, ο εγκληματίας, ο βασανιστής να έχει καλό τέλος, κάποτε θα πρέπει να πληρώσει.
Τώρα έχει την ευκαιρία να μετανοήσει, κάποτε όμως θα έρθει και η ώρα της δίκαιης κρίσης αν μείνει αμετανόητος.
Και είμαι σίγουρος ότι ο Θεός είναι πιο δίκαιος από εμάς, και δεν θα αδικήσει κανέναν.

Όπως υπονόησα και πριν δεν με ενδιαφέρει αν θα έρθει ή όχι σαν δίκαιος κριτής. Με ενδιαφέρει ότι οι ορθόδοξοι χριστιανοί θεωρούν ότι μέσω της ωμής βίας απονέμεται η δικαιοσύνη από το θεό. Αυτό επηρέασε γενιές και γενιές ορθόδοξων χριστιανών που προσπάθησαν να εφαρμόσουν το λόγο του θεού τους μέσω της βίας...

Και ανέβησαν επί το πλάτος της γης και περιεκύκλωσαν το στρατόπεδον των αγίων και την πόλιν την ηγαπημένην· και κατέβη πυρ από του Θεού εκ του ουρανού και κατέφαγεν αυτούς·

Ακούς εκεί κατέφαγεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω οτι αν γίνει Δευτερη Παρουσία, δεν θα γίνει επειδή ο Χριστός έρχεται για να ''πάρει κεφάλια'' αλλά για να συνετίσει κάπως τους ανθρώπους η να τους προετοιμάσει για ενα ανώτερο επίπεδο. Αλλωστε ο Θεός αγαπά και τους αμαρτωλούς και λογικά νοιάζεται περισσότερο για αυτούς οι οποίοι υποφέρουν απο τις αμαρτίες και δεν μπορούν να τις αποβάλλουν απο πάνω τους εύκολα διότι ως γνωστόν ο αμαρτωλός υποφέρει περισσότερο απο τον αναμάρτητο διότι δεν έχει γαλήνη μέσα του.Δεν συμφωνώ με τον τρόπο που τα παρουσιάζει η Αγία Γραφή και άλλα θρησκευτικά βιβλία αλλά ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν πολλές αλληγορίες εκεί δηλαδή το ''κατέφαγε'' και άλλες λέξεις μπορεί να θέλουν να μας πουν κάτι άλλο οπότε ας μην τα παίρνουμε όλα όπως αναγράφονται.
Επίσης πιστεύω οτι η Δευτέρα Παρουσία θα γίνει αφού πιστέψουν όλοι στον Χριστό και όχι σε περίοδο απιστίας και άσχημων γεγονότων όπως τώρα. Δεν είναι δυνατόν ενα τόσο σημαντικό γεγονός να γίνει σε περίοδο, ταραχής.Πρώτα πρέπει όλοι να πιστεψουν σε Αυτόν και στον λόγο του να καταλάβουν το νόημα της ζωής το μήνυμα της αγάπης και μετά εφόσον γνωρίζουν απο πρώτο χέρι και όχι απο αυτά που διαδόθηκαν απο στόμα σε στόμα απο την Ανάσταση του μεχρι σήμερα αν συνεχίσουν να είναι αμαρτωλοί τότε ναι θα κριθούν διότι ήξεραν.Θα μεσολαβήσει άλλη μια επέμβαση του Χριστού δεν ξέρω τη μορφή επέμβασης θα είναι θα μάθουν όμως όλοι για αυτήν δεν θα είναι η μέρα της Κρίσης αλλά θα γίνει για να ηρεμίσουν τα πράγματα στην γή, και κάποια στιγμή που δεν θα γνωρίζει ΚΑΝΕΝΑΣ θα έρθει Η Δευτέρα Παρουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Λαθος αν πιστευεις οτι δεν υπαρχει θεος τι ειναι εκεινο που σε εκανε να νιωθεις ετσι

Τι θέμα είναι τι σε έκανε εσένα να πιστεύεις το ανάποδο;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αλλωστε ο Θεός αγαπά και τους αμαρτωλούς και λογικά νοιάζεται περισσότερο για αυτούς οι οποίοι υποφέρουν απο τις αμαρτίες και δεν μπορούν να τις αποβάλλουν απο πάνω τους εύκολα διότι ως γνωστόν ο αμαρτωλός υποφέρει περισσότερο απο τον αναμάρτητο διότι δεν έχει γαλήνη μέσα του


Ποιά είναι η λέξη κλειδί στο παρατεθέν απόσπασμα; "λογικά"
Ποιός λογικός Θεός αφήνει τον Εφραίμ όρθιο και ξαπλώνει τα παιδάκια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ποιά είναι η λέξη κλειδί στο παρατεθέν απόσπασμα; "λογικά"
Ποιός λογικός Θεός αφήνει τον Εφραίμ όρθιο και ξαπλώνει τα παιδάκια;
Ή ακόμη καλλίτερα (μη σχολιάσεις το "καλλίτερα" ρεμπ), ποιός θεός δίνει το aids σε ένα λαό που πεινάει. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τουλάχιστον ο Πάπας ανακάλυψε τι φταίει για το AIDS: τα προφυλακτικά. :worry:

(δεν κάνω πλακα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ντρου

Νεοφερμένος

Η Ντρου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Φυσικα δεν θαρτει για να παρει κεφαλια αλλα για να αποδειξουμε ποιοι πραγματικα πιστευουν σε Αυτον ετσι κ αλλιως ολοι εδω περναμε διαφορες δοκιμασιες για να δουμε μεχρι που φτανει η πιστη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μέχρι που φτάνει η πίστη μας αλήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εμένα φτάνει μέχρι τον ουρανό,
μα δεν υπάρχει και κάνα μέρος να την στηρίξω για να σκαρφαλώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ντρου

Νεοφερμένος

Η Ντρου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δυστυχως για να δουμε που φτανει η πιστη μας την εκφραζουμε μονο οταν μας συμβει κατι το σοβαρο ενω τα πραγματα δεν ειναι ετσι.Ο ανθρωπος πρεπει καθε ωρα καθε λεπτο ναχει την πιστη στην καρδια του.Εγω πρωσοπικα αν και δεν μου εχουν συμβει θαυματα παρολα αυτα τα πιστευω ακραδαντα.Ο Θεος ειναι παντα κοντα μας ειτε το πιστευουμε ειτε οχι και το οτι ακομα και σημερα περπατουμε μιλαμε αναπνεουμε ειναι χαρη σε αυτον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top